JDER nsholt IEL FEER gecombineerde rekening na 1 januari zeeuws „ledereen heeft geld voor een ijskast, maar een schilderij kan er niet ar" Kunst- en huisschilder Frans Dirkse: zet 'n$ wat anders op tafel dan gewone aardappelen CHIPS Brugse schoon heidscommissie wil geen „Hollandse bruggetjes" zien Schippersknecht zwaar gewond Vlissingen wint voetbaltoernooi FILMS IN ZEELAND stad streek roep tegen kersilo landeld Jansteen Zonnig PERSONEEL KAST hoppenbrouwers keukencentrale b.v. V akbondsoproep kwam te laat Geen onrust bij Péchinéy Vlissingen FUNEST IJSKAST ELLENDE SPEELS Vrijdag 24 augustus 1973 3 55 'erscheidene, grillig ge. e planken, met diep uitgesneden haaien en ■n. „Versiering voor een wand", vertelt hij. „Ik roest op die kerel omdat a zulk slecht hout gele- lad. Ik dacht: wacht maar je, ik krijg jou wel, en eb ik er allemaal haaien 'allen in uitgesneden". Reek laat ook zjjm ge. hap zien, hij is daar erg up. Beitels, gutsen en bu- in allerlei maten en vor- met draaicirkels, die va- van een vingerhoed tot etswiel. Het is dit mate- A'aarmee hij het hout zijn jlegt. Ondanks zijn inva- t („mjjn rug is naar de m"), die hem dwingt na urtje of anderhalf zijn even neer te leggen. :over de drukte dat toe- want Van Reek komt er meer „in". ak merk je dat de men- olgraag iets willen laten :n, maar de meesten weten ïog niet te vinden". Met ik stelt Van Reek, dat hij iee voornamelijk doelt op eliers en caféhouders, die behoefte blijken te heb- an een gerichte wandver- of een handgesneden hgbord. „Ik zou graag nog iets in die richting doen", it Van Reek. een onzer verslaegevers) S VAN GENT - DEN G De raad van state idelde het beroepschrift en aantal bewoners van 'an Gent heeft opgesteld het verlenen van een rwetvergunning aan de r Unie voor de bouw van likersilo. wonenden dienden bi] ;emeentebestuur klachten 'er de storing van hun ïtvangst door dit boge werk van 45 meter. Vol de storingsdienst van de zou deze storing niet al- te wijten zijn aan de rsilo maar ook aan ver- lene hoge fabrieksgebou- in de omgeving. Hoewel Irietal inwoners van oas 3ent tegen het verlenen de hinderwetvergunning roep gingen bij de kroon, ïeen niemand van de rs op de zitting van de van state in Den Haag- alle waarschijnlijkhei iet bezwaarschrift tegen ouw van de suikersilo de kroon niet ontvanke- orden verklaard. kermann De nieuwe sijnen en het nieuwe or van Neckermann j ransteen zijn in gebruia ïen. Een gedeelte lersoneel, dat werkzaam het magazijn van Ne aan de Absdaalseweg is nu overgeplaatst Jansteen. inn ilst. Sint indent) de brandweer van de ge- jkt uit de reacties van de A. M. Jansen over de op de brandweeroefening te ;er Jansen roemde de sa- 'erking met de brandwe- an de kerncentrale, Total echiney. Het ligt in de ling dat deze eenheden toekomst samen gaan oe- „Het doel van deze oe- was het testen van de om te zien hoe snel kan verlopen", zei de H. den Hartog, centraal andant van de vrijwilli- andweer van de gemeen- rsele. >r deze oefening was 1400 brandslang uitgelegd, eer Den Hertog vond dat jd van 40 minuten eer bluswater kreeg te lang :n dit had teruggebracht m worden tot 25 minu- Wel was op een afstand 800 meter van de brand brandkraan, maar die men voor deze oefening ebruikt. EEN MAN VOOR GAS, WATER EN LICHT (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met ingang van 1 januari ver schijnt er aan tie Zeeuwse huisdeuren één meter- opnemer. Hij noteert zowel hel gehruik van gas en elektriciteit als van water.. Na 1 januari 1975 zullen de gebruikers in Zeeland nog maar een gecombineerde rekening ontvangen en niet lang daarna zal wellicht ook de heffink inzake de wet veront reiniging oppervlaktewater door middel van een ponskaart uit Middelburg in rekening worden gebracht. Dat alles is mogelijk doordat het hoofdkantoor van de n.v. PZEM te Middelburg het computercentrum voor de drie belang rijkste nutsvoorzieningen in Zeeland gaat worden. Tussen de n.v. PZEM (gas en elektriciteit) en de WMZ (water) is name lijk, met instemming van het georganiseerd overleg op de beide bedrijven, een contract aangegaan waardoor de administraties van de maatschappijen steeds meer in elkaar kunnen worden geschoven en geautomatiseerd. Niet alleen de verbruiksad- ministratie, maar ook onder andere de magazijn- en salaris administraties van de twee bedrijven gaan dezelfde com puter in. Later zullen de beide hoofdboekhoudingen worden geautomatiseerd. Voor de verbruikers van de WMZ betekent de invoering van het nieuwe systeem, dat zij voortaan in plaats van tweemaal zesmaal per jaar een gecombineerde verbruiksnota krijgen aangeboden. Hoewel de samenwerking kostenbe sparend is, is tariefsverlaging niet te verwachten, verzekerde gisteren ir. P. Stoter, directeur van de WMZ. „De voordelen voor de verbruikers zitten hierin, dat toekomstige tariefs verhogingen minder fors hoe ven te zijn", zei hij. Voer de naaste toekomst (1976) hebben de twee nuts- Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag 18.00 uur: droog en vrij zonnig'. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro eent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 14. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro tent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. STRANDWEER De daglengte wordt welis waar korter maar augustus Probeert er toch. nog veel van 'e maken. Ook vandaag weer zonnig strandweer met een matige wind tussen noord en oost. Temperatuur rond 20 Waden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten een hoge- urukcentrum boven de Noord se blijft voor een droog en zonnig weekeinde zorgen met "r zijn geheel overdag goed strandweer. Konstanz 360 -4, Rheinfel- jmn 226 -9, Straatsburg 210 -2, juttersdorf 367 -10, Maxau -11, Plochingen 130 -5, «nnheim 243 13, Steinbach S -1, Mainz 245 -1, Bingen onv. Kaub 166 pl.l, Trier v® pl.5, Koblenz 160 onv, ^ulen 110 -10. Ruhrort 267 - Lobith 902 -3, Pannerdense °P 875 -4, Nijmegen 702 -5, "felkop 850 -2, Eefde IJsse) .i1 5, Deventer 248 onv, *nsin 5446 pl.2, Borgharen i™0 -3, Belfeld 1089 onv. j ave beneden de sluis 499 - zaterdag 25 augustus p Ken op Zoom 0.36 en 13.16 «answeert 12.31 'e,meuzen 11.59 •nssingen 11.31 ""hneldinge 0.26 en 13.06 bedrijven het plan om zowel in Middelburg (PZEM) als in Goes (WMZ) beeldschermsta- tions, zogenaamde „terminals'1 op het computersysteem aan te sluiten. Een der voordelen hiervan is, aldus ir- M. D. Dalebout, directeur van de n.v. PZEM, dat mensen die verhui zen, of die een nieuwe woning betrekken, voortaan hun voor nemen maar op een punt be kend hoeven te maken, waar na zowel stroom als gas en water in een keer worden af- of aangesloten. Toekomstige verdere auto matisering zal gevolgen heb ben voor de medewerkers van de WMZ bedrijfsadministratie in Terneuzen. De huidige be zetting zal daar op den duur dalen. Via pensionering van een vijftal medewerkers en het ontstaan van enige nieuwe taken in Terneuzen kan een en ander zonder wrijving wor den opgevangen. We] acht WMZ het gewenst de gebruiks- administratie van Terneuzen over te brengen naar Goes mede omdat de contacten met computercentrum administra tie en gezamenlijke meterop- namedienst dan vanuit een centraal punt kunnen verlo pen. Hierdoor zullen vijf perso neelsleden moeten verhuizen. Er wordt tussen de twee be drijven geen nieuwe bestuurs vorm gecreëerd, zo werd gis teren verklaard. Er werd ge kozen voor een inspraak- en overlegmethode. Weliswaar heeft PZEM geen formele zeg genschap over de WMZ meter- opnamedienst (die met zes a zeven personen wordt uitge breid) en de WMZ geen for mele zeggenschap over de computerverwerking en derge- lijken maar via een overeen komst zullen overleg en sa menspraak worden verze kerd. Het overleg geldt de geza menlijke opbouw van syste men, de planning van automa- tiseringsactiviteiten en de kos ten verrekenen. De overeen komst kan niet eenzijdig voor 1980 worden opgezegd. Door te kiezen voor samen werking met de PZEM ont komt de WMZ aan de nood zaak om een eigen computer centrum in te richten of sa menwerking op automatise ringsgebied te zoeken met an dere nutsbedrijven buiten Zeeland. De samenwerking heeft me de tot gevolg dat de opzet van een gezamenlijke meterkast van WMZ en PZEM voor nieuwe woningen (alle meters in een aangepaste ruimte) bin nenkort afgerond kan wor den. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Vóórgebakken SI string bijvoorbeeld! U kent Shoestring wel, dat kostelijke kleine zusje van de gewone friet. In 'n wip te frituren óf te bakken óf zonder vet te grilleren en dankzij Shoestring kunt u thuis dineren! Shoestring is een diepvriesprodukt van' in 't zakje met de rode ruit voor informaties 02503-7241 (Van een onzer ver slaggevers) BRUGGE Hollandse bruggetjes zouden in het Belgische bruggetjes een sfeer oproepen, die daar nooit geweest is. Dit is ie mening van de com missie Stedenschoon in deze aloude Vlaamse stad. die geconfronteerd werd met een voorstel van het stadsbestuur over de St.-Anna Rei, en de Lange Reie, zoge naamde wipbruggen aan te leggen. Het stadsbestuur voer de aan, dat in het verle den wel degelijk derge lijke bruggen bestaan moeten hebben. Edoch, enig document om deze bewering te staven, kon niet worden overlegd. De commissie vindt dat dergelijke bruggen, in het algemeen in het spraakgebruik als Hol landse bruggetjes beti teld, het stadsbeeld on vermijdelijk zullen schenden. Bovendien, zo meent de commissie kunnen die bruggetjes nooit zo zwierig worden uitgevoerd als op de be treffende tekeningen staat aangegeven. De commissie stelde voor, bij wijze van proef, een dergelijke brug in latwerk te laten construeren, zodat men dan een duidelijker idee kan krijgen van wat men wil. Het stadsbe stuur daarentegen staat er op onmiddellijk een der bruggen te laten uit voeren zoals op de teke ningen zijn aangegeven. Tegen het advies van de commissie in dus. (Van onze correspondent) HANSWEERT De Belgi sche schippersknecht Harry Schollaert, 26 jaar en afkom stig uit Gent, is op onver klaarbare wijze aan boord van het te Hansweert afgemeerde schip in de machinekamer ge vallen. Door de val liep de jongeman 'n schedelbasisfrac- tuur op en moest per ambu lance in zorgwekkende toe stand overgebracht worden naar het Sint-Joannazieken- huis te Goes. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De perso neelsvereniging van de ge meente Vlissingen heeft dezer dagen het door haarzelf geor ganiseerde intergemeentelijke voetbaltoernooi gewonnen. Er werd gespeeld op het sportveldencomplex Bonedij- ke, door ploegen van tien Zeeuwse gemeenten. Het toer nooi, dat voor de derde keer werd georganiseerd, had een vlekkeloos verloop. De wedstrijden werden ge speeld in een halve competitie, uitgevoerd in twee poules, met wedstrijden van tweemaal tien minuten. De finale-uitslagen luiden als volgt: eerste en tweede plaats: Vlissingen- Hontenisse, 00 (Vlissingen wint NS), derde en vierde plaats: Middelburg - Kapelle 0—0 (Kapelle WNS), vijfde en zesde plaats Zierikzee - Borssele 23, zevende en achtste plaats Goes - Sas van Gent 40. Negende en tiende plaats Hulst - Terneuzen 6 2. De burgemeester van Vlis singen, drs. Th. Westerhout, reikte na afloop van het toer nooi de prijzen uit. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een oproep tot het betuigen van solidari teit met de stakers van de Pechiney-vestiging in Noguer- es, in het blad WIK van de industriebond NVV, is als mosterd na de maaltijd geko men. In de oproep werd het per soneel van Pechiney Neder land N.V. gevraagd zo moge lijk door middel van actie, steun te verlenen aan de ar beiders in de fabriek te Nogu- eres, die al enkele weken in staking zijn- De oproep stond in het blad van 22 augustus. Volgens een directie-woord voerder van Pechiney-Neder- land is er echter reeds op 14 augustus j.l. een akkoord tus sen de directie van Pechiney en de werknemers in het be trokken Franse bedrijf be reikt. Met het opstarten van de aluminiumovens in Noguer- cs is men kort na de totstand koming van het akkoord be gonnen. In de aluminiumfabriek van Pechiney-Nederland in Vlis- singen-Oost is de onderne mingsraad van begin af aan oP de hoogte gehouden van de ontwikkelingen in Nogueres. Van enige onrust of andere activiteiten is geen sprake, al dus een directie-woordvoer der. Frans Dirkse (45) is net terug van vakantie, als we bij hem aankloppen voor een praatje. Met een grote fles wijn is hij nog van de Franse Rivièra aan het nagenieten. „Het liep daar tegen de veertig graden", verontschuldigt hij zich, „en het enige wat je dan kunt doen is de boel van buiten en van binnen nat houden". Frans Dirkse is 45, vrijge zel, en woonachtig in Goes. Hij combineert daar de beide beroepen van kunstschilder en huis-, tuin- en keuken- schilder, waarvan hij het eer ste uit liefde en het tweede uit noodzaak beoefent. Hij is Zeeuw van geboorte en me de-oprichter van WEB. bin nen die groep animator en duvelstoejager tegelijk. Hij is ook een levensgenieter. Groot bewonderaar van Ni cole de Staël. Geen academi- „Toen ik een jaar of twaalf, dertien was kreeg ik m'n eerste verfdoos", vertelt Frans, „en zo ben ik begon-' men. Ik heb een tijdlang erg goed verkocht in Amsterdam, -ia een broer van me- Die had daar 'n fotozaak. Dat is gek eigenlijk, toen ik op die WEB-tentoonstelling een werkje verkocht was het ook weer aan een Amsterdam mer. Ik zou trouwens geen enkele stijl weten die daar niet vertegenwoordigd is'. In 1948 kreeg Frans zijn eerste expositie., in het Zeeuws Museum in Middel burg. Van een bekend criti cus kreeg hij meteen bij die gelegenheid al een erg nega tieve recensie, maai' daar heeft hij zich nooit veel van aangetrokken. Wel van het feit dat het naar zijn mening met de beeldende kunst maar een aflopende zaak is: er valt niets nieuws meer te bedenken, alles is al een keer bedacht. En dat is fu nest, zo meent hij. „Ik ben er zelfs een jaar of tien mee gestopt, toen ik dat inzag," vertelt hij rnu. „Dat was van af '55. Daarna heb ik in het museum Boymans-van Beu- ningen een overzichtsten toonstelling van Nicole de Staël gezien, dat was een vail de leiddinggevende figuren van de Ecole de Paris. En daar ben ik zo van onder de indruk geraakt dat ik zelf ook weer begonnen ben". Al pratend staat hij op uit zijn stoel en zoekt in een grote stapel boeken naar een felgekleurd nagslagwerk van de Franse schilder. „Dat heb ik in de vakantie gekocht", vertelt hij al bladerend, „voor veel te veel geld na tuurlijk. Maar hij schildert zo fantastisch „Kijk" zegt hij, wijzend op een stilleven, „en moet je opletten Frans duikt achter een stoel weg, en komt met een vrij wel identiek schilderij terug- „Dat heb ik een maand of vijf geleden gemaakt, dus ruim voordat ik dat boek kocht. Begrijp je wat ik be doel? Qua ontwerp kun je praktisch niets nieuws meer vinden. En toch, toen in de Boymans heb ik het al ge merkt: zo wou ik het ook. De schok der herkenning, noemt prof. Gomperts dat. Maar voor de rest, met die beeldende kunst... Mondriaan heeft gezegd: na mij is het afgelopen en hij heeft gelijk gekregen. Wat die Pop-art jongens deden, was ook al leen maar het uitvergroten van strips. Dat is het enige waar nog toekomst in zit, ruimtelijk werk. Daar is ook die architectuur vandaan ge komen." Frans is duidelijk teleurgesteld dat het met de kunst zover gekomen is. ter wijl aan de andere kant nog maar zo'n beperkt gedeelte van de bevolking met die kunst heeft kennis gemaakt. „Dat valt me echt tegen, dat de mensen uit de bevol kingsgroep waar ik uit voortkom niet meer kunst kopen. Iedereen heeft tegen woordig geld voor een ijs kast, een wasautomaat en een stereo-installatie, maar een schilderij kan er niet af. En veel van die kunst zien ze ook nog niet. Het is steeds het natekenen van een pot of een vaas, en als je daarin geslaagd bent dan red je het wel". Interessant is inmiddels wel om eens te weten, wat hij nu precies onder kunst verstaat. Frans (rekt zich uit en gaat behaaglijk achtero ver liggen, dicteert dan met een grafstem): „Dat is de samenvloeiing van de filoso fische of religieuze en emo tionele toestanden van een persoonlijkheid, en dat omge zet in een bepaalde stijl." Dan zwijgt hij een poosje, alsof hij zeggen wil: dat had je niet verwacht hé? Maar ik val hem al in de rede. „Ik heb vanmorgen nog een heel andere definitie ge hoord", zeg ik, van een schil der die kunst en visie als synoniem zag. Zijn visie was: de vrijheid van de mens binnen de grenzen van de wetmatigheid. Een totale vrijheid voor wie de grenzen zag en ze waardeerde". Frans luistert aandachtig, steekt zijn duim in zijn mond, haalt hem er weer uit en zegt dan, terwijl hij een gebaar maakt of hij een vlieg wegslaat: „Dat is on zin." Denkt na, wacht even en zegt dan: „Kijk ik gelooof steeds meer in wat die hip pies tegenwoordig altijd zeg gen: dat we totaal van het andere eind moeten begin nen. Het kan zo niet langer," (wacht weer even) „Mag ik nog iets over de kunst in het algemeen zeggen?" „Natuur lijk". „Stel dat iemand die Picasso van Guernica in zijn kamer hangt, en dat werk van Dali met al die gruwe lijkheden van de burgeroor log en een schilderij wat ik eens in Kopenhagen gezien heb over de dood van Iwan de Verschrikkelijke, en dan nog een goed popart werk tegen de milieuverontreini ging.. en dan de kranten nog en de televisiedie iemand zou geen leven meer heb ben - „Wat wil je daarmee zeggen?" „Dat de huidige mens compleet overschaduwd wordt door de gruwelijke mis standen die er in zijn naaste omgeving plaatsvinden, dat hij immuun raakt voor alle ellende. Daarom zal er altijd wel een bepaald aantal schilders overblijven, die het eigen ge luk schetst. In de hoop dat de andere mensen daaruit put ten. En in dat opzicht heeft de kunst op kleine basis, zo als binnen WEB, nog wel een boodschap- Nee, geen bood schap, dat is voor de grote meesters. Betekenis". „Ik hoop dat die schilderijen van mij dat ook hebben, dat ie mand die er een gekocht heeft het ook ophangt en er af en toe naar kijkt en er dan wat aan heeft. Ze zijn de uitdrukking van een vorm van gelukkig zijn, die kleu- 0 Een stilleven. ren drukken een bepaalde emotionaliteit uit - en voor mijn part net zoals De Staël dat van Mondriaan gezegd heeft, die heeft hij ook eens een abstract figuur met voor- en achterwielaandrijving ge noemd. Maar dat geeft niet niet". „De moeilijkheid is de praktijk van het dagelijks leven, die niet toelaat dat de mensen ludiek of speels zijn, zodat ze kunnen doen wat ze inderdaad ook interesseert. Als ik ergens bij zo'n bur gerlijk mens over de vloer kom, moet ik me inhouden. Anders zou dat kamertje van hem of haar een grote Staël worden, of een Frans Dirkse. Ik denk dat het een Staël geworden was, Jezus, dat was een figuur. Als het een griet geweest was, dan zat ik er nou nog achteraan. Dan kon dat kamertje wach ten". FR. BOOGAARD eindredactie bas augustijn LUXOR THEATER. De grote tankslag. Deze film is zaterdagavond, zondagmiddag en zondagavond in dit thea ter te zien. Een film over een tankslag waarbij ruim 5000 tanks zijn betrokken. Maandag- en dinsdagavond kan men in Terneuzen te recht voor Geweld en sex in de oertijd, een film met du els, dappere helden en rond borstige vrouwen. OOSTBURG LEDEL THEATER. Turks Fruit blijft nog steeds in trek in Oostburg. Zondagmid dag wordt voor de jeugd ver toond Elke dag een sheriff, terwijl voor de 71ste week zondagmiddag om half vijf Blue Movie van stal wordt ge haald. VLISSINGEN ALHAMBRA. Tot en met dnisdagavond wordt hier vertoond de karatefilm Een vuist vol karate, een film waarin een moordenaar moet worden opgespoord. Dat hierbij heel wat handgemeen te pas komt blijkt wel uit de titel van de film. GOES GRAND. Ook hier de ko mende dagen Een huis vol karate. Zie Alhambra in Vlissingen. MIDDELBURG CITY. Twee films deze week in City te Middelburg. Op de eerste plaats de film Sergeant Klems met in de hoofdrol Peter Strauss. Ser geant Klems is in deze film de held in de fanatieke vrij- heidstrijd van de Marokka nen tegen Franse en Spaanse overheersers. The Poseidon Adventure is een film, die handelt over de overleven den van een omgeslagen schip. De film is gebaseerd op het bekende boek van Paul Gallico.

de Stem | 1973 | | pagina 3