rum! „Rijksdienst werkt mee aan adressenhande!" maatregelen om veiligheid katendrecht te garanderen wam heskes overleden „opgeblazen zaak" Twijfels in V.S. over komplot tegen Nixon Nieuwe arrestaties in mensensmokkelzaak er fris draad. Samson okt omdat 1,45 B. en W. Rotterdam KONSUMENTEN KONTAKT: daar blijfth mens gezond bij! Limburgse dekens overleggen nnenkort een >r neg ruim- wezig zodat zal zijn. egenheid aan is direkt be- Overdam- binnenland buitenland commentaar Schisma in Limburg? Terreur in Katendrecht Maan V00r de KRO heef1 Ingetrokken PECH EXECUTIES IN LAOS Israël veroordeeld in Montreal Biffl in nieuwe, kloeke hele literfles of handig koel ineeneem-bhk of beker of tetrapak wei iets beter dan de rest. datweten jullie best! il is, en wat meer Hulst. Telefoon Shz 02-" jyoensdog 22 augustus 1973 RIJSWIJK Overheids diensten stimuleren het ge- Jiirchandeer van prive-gege- en daardoor zgn. ge- Je reclame De rijks dienst voor het wegverkeer fit haar gegevens gebruiken i„. commerciële doeleinden, iedereen kan tegen betaling L beschikking krijgen over fft complete adressenbestand ff„ deze rijksdienst, waar lil voertuig wordt geregi- f reerd. Hierdoor gaan de na- van adressen van hon- irdduizenden autobezitters L hand tot hand. Dit ten voordele van bedrijven, die via een persoonlijke benade- rint hun produkten aan de nian proberen te brengen. Deze beschuldiging uit de consumentenorganisatie Kon- sumenten Kontakt in het nog verschijnen september nummer van het blad „Koop- kracht" van deze organisatie, /ij vraagt minister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) deze „wel erg vergaande vorm van dienstbetoon" van deze rijksdienst aan banden te leggen. De bezwaren van consumenten, die de handel in hun adressen zien als aan tasting van hun privé-leven, moeten worden geëerbie digd. Het Konsumenten Kontakt heelt ontdekt, dat deze servi ce van de rijksdienst aan het bedrijfsleven gebeurt via de RAI (Nederlandse vereniging de rijwiel- en automobielin dustrie). De voorlichtende werkzaamheden van deze vereniging, aldus deze orga nisatie, gaan verder dan het samenstellen van verkoopsta tistieken. Het RAI Documen tatie Centrum (RDC) bezit een commerciële tak, Data Centrum BV. Data Centrum BV verkoopt de namen adressen van nieuwe kente kenhouders aan de reclame makers van o.m. benzine maatschappijen, die deze au tobezitters bestoken met re clamemateriaal. De gegevens betrekt vol gens het Konsumenten Kon- takt de RAI direct van de rijksdienst voor het wegver keer via een nogal kostbaar abonnement. Alleen voor de RAI, die in wezen optreedt als groothandelaar in deze adressen, is een dergelijk a- bonnement lonend. Volgens deze rijksdienst kan men zich alleen abonneren op het totale bestand en moet de abonnee 7 cent per kenteken betalen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat ver wijst alle bezwaren naar het wettelijke feit dat het kente kenregister openbaar is. Wel deelt het departement mee dat de hele zaak momenteel „in het beleid wordt beke ken". ROTTERDAM (ANP) B. en W. van Rotterdam hebben dinsdagmiddag hun stilzwijgen verbroken over de gebeurte nissen in het afgelopen week einde op Katendrecht. Het sluimerende conflict tussen mgr. Gijsen en een deel van de Limburgse geestelijkheid dreigt in alle hevigheid tot uitbarsting te komen, nu de bisschop van Roermond van de leidende geestelijkheid in zijn bisdom een duidelijke uitspraak heeft geëist ja of nee over het standpunt dat een achttal studenten van de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat (HTP) ie Heerlen in een brief aan de faculteitsraad heeft ingenomen. Ie die brief wordt gesteld dat de vrijheid, veelvormigheid en dialoog binnen de katholieke kerk steeds meer worden vervan gen door angst, wantrouwen en onderdrukking. De studenten vragen zelf „een duidelijk neen uit te spreken tegen de wurg. greep van dit systeem en haar vertegenwoordigers". Wij kennen de achtergronden onvoldoende van waaruit deze brief is geschreven. Er blijkt opstandigheid en onbehagen uit; gewetensnood ook. Maar zou die brief voor een deel ook niet voortgekomen kunnen zijn uit een stuk kleingelovigheid, uit onvolgroeid vertrouwen in de Geest, die de kerk bestuurt? Duidelijk is de reactie van mgr. Gijsen. Hij ziet deze brief niet alleen als een aanval op zijn persoon en beleid, maar op heel de kerk. Voor hem is de brief het middel om te komen lot een scheiding der geesten: voorgoed. Wij betreuren deze ontwikkeling, dit door beide partijen doelbewust aansturen op een situatie, die in een schisma kan eindigen. Als christenen dan al niet uit het Evangelie begrepen hebben, dat zij niet op deze wijze met elkaar dienen om te gaan, dan moeten wij toch tenminste uit zoveel eeuwen kerk geschiedenis geleerd hebben, dat een schisma tot niets leidt. De scheurmakers hebben aan welke kant van de lijn ze ook stonden - achteraf nooit gelijk gekregen. Het is het onvervreemdbaar recht van de burger van een vrij land om zich ongehinderd over de openbare weg te bonen bewegen. Dit recht wordt de mensen, die in de Rotter damse havenwijk Katendrecht wonen, op het ogenblik onthou den. Eerzame huismoeders lopen er grote kans op klaarlichte dag hinderlijk benaderd te worden door onbekenden. Als de wijkbewoners daartegen in verzet komen, worden ze in elkaar geslagen door souteneurs en ander onguur gespuis, dat daar in Rotterdam goud verdient aan prostitutie. Katendrecht heeft altijd prostitutie gekend. „De „andere" bewoners van de wijk hebben er min of meer mee leren leven, iedere havenstad heeft nu eenmaal zijn rossige buurt en wat Rotterdam betreft moest dat blijkbaar in hoofdzaak Katendrecht zijn, De laatste tijd echter is die Rotterdamse prostitutie van karakter veranderd; ze is de straat opgegaan, agressief, luid ruchtig; de oude Katendrechters meer en meer in de hoek druk kend. Katendrecht is Katendrecht niet meer. Deze wijk dreigt één groot bordeel te worden, waar de dienst wordt uitgemaakt met harde hand door onderwereldfiguren. Wat daar in Rotterdam gebeurt, is in belangrijke mate bet gevolg van de enorme toeloop van gastarbeiders. In deze krant is daarop al eerder geattendeerd. Vooral in het week einde trekken ze met treinenvol uit het hele land naar Katen drecht. Met het probleem-Katendrecht krijgt de Nederlandse gemeen schap weer een deel van de rekening te betalen voor het feit, det de gastarbeider hier niet als een mens wordt behandeld, maar uitsluitend als een werkkracht. Ze mogen hier werken. Over de vraag hoe ze hier meestal zonder gezin leven ebben slechts weinigen zich bekommerd. Over hun seksuele oood werd helemaal niet gesproken. Daar moesten ze zelf maar set oplossing voor zien te vinden. Die „oplossing" is er nu in Katendrecht, maar dan wel ten ostevan de oude wijkbewoners, die nu geterroriseerd worden W lieden, die van wijd en zijd zijn toegestroomd om de nieu we goudmijn van de prostitutie te exploiteren. En de politie' e politie kijkt in hoofdzaak toe. "et is een onaanvaardbare zaak, dat de Katendrechters wor- "y1 opgescheept met een probleem, waarvan de oorzaak elders laat men nu niet aankomen met een beroep op ver- ,aagzaamheid of iets dergelijks. De grens van de tolerantie y-edt overschreden als de vrijheid van eén ander in wezenlijke ae wordt aangetast. De vrouw van een Rotterdamse dok werker als de t moet zich even frank en vrij over straat kunnen bewegen vrouw van burgemeester Thomassen. Hoe eerder B. en van Rotterdam c.q. b°e beter. de regering zich hiervan bewust zijn. Uren Hilversum (anp> in I ripin,J,a^'eu''ere verpleegin- I;3> in Zeist is dinsdag op wJ» 'eeftijd overleden de JPelacteur Wam Heskes. s, verkeerde de laatste 'n kommervolle omstan- Hij heeft zelfs zijn tei 'akeningen en schil- ®oeten verkopen, ■tb-Heskes werd in Delft Bolt»,.,?' wo°nde lange tijd in I in nu c,och vestigde zich iC ,u.m' '°en hij op 34- leeftijd als radio-acteur omroep kwam. Voor de Ikheid aeg h.i;i vooral be" -W v r zlin creatie van 1» de n" voor de AVRO hij v„.na,"t>or'0gse jaren werd vermaard door zijn !e»tJ?a „De gewone man Vei» J e' zÜne van", dat hij hij Daarnaast vervulde oze hoorspelrollen. Wam Heskes is in feite de enige echte radio-acteur ons land geweest. Hij heeft vrijwel nooit op toneel ge staan. Naast acteur was Hes kes ook een begaafd tekenaar en schilder. Vroeger verzorgde hij vooral veel illustraties voor de AVRO-bode en diverse boeken. Hij ontwierp de om slagtekening van de vroegere „De Lach". Een onvolkomenheid aan zijn gezichtsvermogen verhin derde hem, .ijn talenten ver der in deze richting te ontwik kelen, zoals aanvankelijk in zijn bedoeling lag. Wam Heskes is tot zijn 75ste jaar lid gebleven van de hoorspelkern van de toenmali ge Nederlandse Radio Unie. Ónder zijn collega's stond hij bekend als een zeer veelzijdig kunstenaar. (Van onze redactie buitenland! WASHINGTON/NEW ORLEANS In de Ver Staten begint men te gelo ven dat het complot tegen de president dat de geheimp dienst maandag zei te heb ben ontdekt kort voordat Nixon naar New Orleans zou vertrekken om daar de nationale conventie van oud-strijders toe te spreken teveel door de „secret ser> vice" van het Witte Huis is gedramatiseerd. Een autotocht die Nixon door de voornaamste straten van New Orleans zou maken, werd op liet laatste moment op last van de geheime dienst, die verantwoordelijk is voor de veiligheid van de president, van het programma geschrapt. De geheime dienst en de fe derale recherche (FBI) lieten een arrestatiebevel uitvaardi gen tegen een gewezen politie man in New Orleans die als „zeer gevaarlijk" werd be schouwd. De geheime dienst wilde ook dinsdag niet bekend ma ken op welke grond men met een mogelijk „komplot" had rekening gehouden. Veronder steld wordt dat de geheime dienst een tip van de politie van New Orleans had ontvan gen. De plaatselijke politie zei echter dinsdag dat er geen en kel bewijs voor een „komplot" bestond. Alleen hoofdcommis saris Clarence Giarusson meende dat er wel degelijk sprake van een voorgenomen komplot is geweest. Al moest hij toegeven dat er onvoldoen de bewijzen waren om de zaak voor te leggen aan een „grand jury" en tot vervolging over te gaan. De bron voor de gedachten aan een „komplot" schijnt de gewezen politieman Edwin Gaudet te zijn. Deze werd in 1967 bij de politie van New Orleans ontslagen omdat hij had deelgenomen aan een vechtpartij in een café. Hij werd enige malen gearresteerd wegens handel in marihuana en het gooien van een bran dende vlag in de auto van vice-president Süiro Agnew toen 'deze New Orleans be zocht. Het laatste jaar woont hij in het dorpje Arroyo Hon do in de bergen in het noor den van de staat Nieuw-Mexi- co. Vorige week was hij weer in New Orleans. In een café schijnt hij toen gezegd te heb ben: „Iemand zou Nixon moe ten doden. Als er nu niemand is die .daartoe de moed heeft, dan zal ik het zelf wel doen". Deze uitlating is klaarblijke lijk bij de plaatselijke politie terecht gekomen. Hoewel de federale recherche Gaudet in Nieuw-Mexico achterna zit en het arrestatiebevel tegen hem nog niet is ingetrokken, moest de geheime dienst van het Witte Huis dinsdag toegeven dat Gaudet niets met het „komplot" te maken heeft ge had. Door een ongeluk, waarbij twee rijpaarden betrokken waren, is de oostelijke buis van de Coen- tunnel dus van Amsterdam naar het noordendinsdagmiddag ongeveer drie kwartier ver sperd geweest. Het ongeluk gebeurde toen het vierwielige aanhangwagentje achter een perso nenauto begon te scharen. Een van de twee paaiden van de RCA-manege in Amsterdam sprong van het wagentje en liep de tunnelbuis in. Het andere paard liep een slagaderlijke verwonding aan een der benen op toen het wagentje omsloeg. Het dier werd, nadat het kundig door een hoofdagent van politie, die vroeger veel met paarden te maken had gehad, was verbonden, naar de manege teruggebracht. Daar bleek, dat de verwonding erg meeviel. Het andere paard was al vrij snel na de ontsnapping weer opgevangen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In Europa zijn de afgelopen dagen zeven man nen aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de smokkel van Indiërs en Pakistani naar Enge land. De zeven, bij wie enkele Britten en enkelen met de Britse nationaliteit maar met Indische namen, zijn allen naar Engeland overgebracht om door de autoriteiten te worden verhoord. De aanhouding van het groepje is een gevolg van de gebeurtenissen met de Britse kotter „April Diamond", die vrijdagmorgen met twee bemanningsleden, 23 Indiërs en drie Pakistani in de haven van Scheveningen door de politie werd aangehouden. Dit heeft inspecteur A. J. A. Steen van de vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie dinsdag meegedeeld. Volgens inspecteur Steen worden nog enkele arrestaties verwacht in de nu opgerolde „lijn" van illegale mensen smokkel naar Engeland. Met de actie rond de „April Diamond" en de daarop volgende arresta ties heeft de politie „zo'n slag aan deze organisatie toege bracht, dat die vleugellam is", aldus inspecteur Steen. Voor zover bij de Amsterdamse vreemdelingendienst bekend was dit de grootste organisatie op dit gebied die via Neder land werkzaam is geweest. De zeven nieuwe arrestaties heb ben overigens niet in ons land plaats gehad. Alle opvarenden en beman ningsleden van de „April Dia mond" zijn inmiddels Neder land uitgezet. De schipper, de 36-jarige John Rodgers uit (ADVERTENTIE) Blofield ging zaterdagavond als eerste op de boot naai Engeland. Zondag werden do drieëntwintig Indiërs op een vliegtuig naar Bombay gezet Maandag zijn de drie Pakist.a ni naar hun land gevlogen, en werd de 24-jarige scheepsmaat F. Gumeda door de mare chaussee op de boot van Hoek van Holland naar Harwich ge zet. Inmiddels is ook het der de lid van de bemanning, wiens paspoort aan boord van de „April Diamond" was ge vonden, terecht. Deze man, de 24-jarige Raymond Weber is waarschijnlijk dicht onder de Engelse kust van boord van de „April Diamond" gegaan, toen bleek dat de Indiërs en Pakis tani niet op de kust konden worden afgezet. De man werd vlak onder de Engelse kust aangetroffen, waar hij in zee ronddreef in een rubberboot met buiten boordmotor. Hij had pech ge kregen aan de motor en werd toen opgepikt. Hij is samen met de schipper al voor een rechtbank in Engeland ver schenen, waar beiden beschul digd zijn van overtreding van de immigratiebepalingen van 1971. Beiden zijn in bewaring gesteld. De „April Diamond" is in de haven van Scheveningen ge bleven. Op verzoek van het ministerie van Justitie, dat f 35.000 onkosten heeft gemaakt om de Britten en Aziaten het land uit te zetten, is conserva toir beslag op het scheepje gelegd. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND De dekens van Limburg zullen de komen de anderhalve week overleg plegen welk standpunt zij zul len innemen in het conflict tus sen de Hoge School voor Theo logie en Pastoraat te Heerlen en mgr. dr. J. Gijsen. In de dekenvergadering van 30 augustus wil de bisschop van Roermond „staande de verga dering" een duidelijke uit spraak van de dekens of zij in stemmen met de brief van 8 HTP-studenten, of dat zij deze onvoorwaardelijk en onverkort afwijzen. Inmiddels heeft een groep van 350 Limburgse pries ters, die verenigd zijn in de zo genaamde solidariteitsgroep, zich op haar beurt onvoorwaar delijk achter de HTP-stagiaires gesteld. Deze studenten, die ge durende de laatste twee jaar van de 6-jarige opleiding het veldwerk van de priesters le ren, maken zich bezorgd over de kerk, omdat vrijheid, pluri formiteit en dialoog steeds meer vervangen worden door angst, wantrouwen en onderdrukking. De maatregelen, die wij met de ons beschikbare middelen aanwenden om de bewoon baarheid van Katendrecht en de veiligheid van de bewoners te garanderen, moeten met on verminderde kracht worden voortgezet, aldus B. en W. Zij laten uitkomen, dat tot deze maatregelen het raadsvoorstel behoort om excessen van de prostitutie te bestrijden via wijzigingen in de politieveror dening. Het voorstel komt vol gende week woensdag in de raad van Rotterdam aan de orde. De indruk bestond, dat het alleen de bedoeling van dit voorstel was de prostitutie in het centrum aan te pakken. De verklaring van B. en W. in de vorm van een ant woord op vragen van raadsle den heeft volgens een van hen, de heer W. Baggerman (VVD), niet veel duidelijk heid gebracht. Hij noemde het antwoord „ontzettend vaag". Het wijkorgaan Katendrecht heeft in de achterliggende ru moerige dagen veel morele steun gekregen. Mevrouw L. Lembke, secretaris van het wijkorgaan, vertelde dinsdag morgen, dat er meer dan hon derd telefoontjes zijn binnen gekomen van mensen die be moedigende woorden spraken. ,.We werden uit het hele land gebeld. Je realiseert je dan, dat je toch niet alleen staat. Wij zijn er erg blij mee". Morele steun kwam er ook van de andere oude wijken van Rotterdam. Gedurende het weekeinde was er elke dag een delegatie van het samen werkingsverband van de oude wijken in Katendrecht aanwe zig. Volgens mevrouw Lembke heeft het bureau Wijkaanigele- gemheden van de gemeente in middels toegezegd, dat er op gemeentekosten een nieuw wijkgebouw zal worden neer gezet in Katendrecht. Het be staande gebouw brandde zon dagnacht geheel uit, inboedel, inclusief de administratie van het wijkorgaan, ging verlo ren. De Rotterdamse politie is er nog niet achter wie het vuur heeft aangestoken. Dat dit ge beurd is, staat vrijwel vast, want er zijn maandag sporen gevonden die wijzen in de richting van brandstichting. VIENTIANE (RTR-UPfT^- Ex-luchtmachtkolonel Paai Phouethipsavanh, een van de leiders van de mislukte staats greep van rechtse militairen tegen de Laotiaanse regering, en tien van zijn medewerkers zijn door een vuurpeloton te rechtgesteld. zo is dinsdag in Vientiane bekendgemaakt. De Laotiaanse minister van defensie, Sisoek Na Champas- sack, verklaarde in Vientiane dat generaal Phoemim Nosa- van de man op de achtergrond is van de mislukte staatsgreep. Generaal Phoemi Nosavan leeft sinds 1960 in balling schap in Thailand. Morgen Johan Cruyff naar Barcelona. Maandag de laatste aflevering van Peyton Place. Moeder, waarom leven wij? Handig hè, van die Nixon om snel even een complotje te laten bedenken Een koopman, die zijn por tefeuille met 12.000 gulden op de Bemmelse ponymarkt kwijt raakte, heeft zijn portefeuille terug. Er zat echter nog maar 10.000 gulden in. De vinder heeft het resterende verschil opgemaakt. De koopman loofde eerst 1.000, daarna 2.000, vervolgens 5.000 gulden en later zelfs een nieuwe auto voor de vinder van de portefeuille uit. Deze vinder is tegen de lamp gelopen doordat hij niet alleen zichzelf, m.aar ook an deren rijkelijk trakteerde van het gevonden geld. Vorige wefek mocht ik u be richten over berichten uit Duitsland, die zeiden dat voortdurend lawaai dorstig maakte. Meneer Tom Thorney, een socialistisch parlementslid in Engeland, meent dat te veel herrie schadelijk is voor het geslachtsleven van een man. Kijk zegt Tom (op gezag van enige artsen): lawaai in fabrieken kan leiden tot doof heid en dit zou de eerste aan leiding zijn tot het optreden van „geslachtelijke ongeïnte resseerdheid" bij mannelijke arbeiders, Tom gaat zelfs een motie indienen in het lagerhuis, waarin hij er bij de regering van Ted Heath op aan zal dringen deze „alarmerende feiten" te onderzoeken. We steken vliegensvlug even de oceaan over, het Amerikaanse vasteland pikken we ook even mee. In Los An geles namelijk verzuchtte een wegenwacht: „Een gasmasker zou wel op zijn plaats zijn geweest", nadat een lading van 22 ton knoflookbolletjes uit een gekantelde vrachtauto op de weg was terechtgeko men. Het verkeer moest geduren de enkele uren worden omge leid vanwege het slipgevaar dat de doordringend geurende knoflookbrei ter waarde van 45.000 gulden veroorzaakte. Gegroet - en daar zit geen luchtje aan. MARIJN. MONTREAL (AFP) De raad vasi de internationale or ganisatie voor de burgerlucht vaart heeft op zijm bijzondere bijeenkomst in Montreal, Ca nada, Israël eenstemmig ver oordeeld voor zijn onderschep ping van een Arabisch lijn- vliegtuig op 10 augustus. (ADVERTENTIES) sinas citroen grapefruit cassis cerise tonic

de Stem | 1973 | | pagina 9