ii OPENINGSDUEL MIDDELBURG-NAC NEDERLANDS ELFTAL NEEMT DE DUELS TEGEN IJSLAND SERIEUS II DEKKERS: HST VAN HOEK TEGEN Beker voor Stormvogels Stayers niet achter eigen gangmakers Toernooi zege Taktika wereldkampioen- g schappen wielrennen door Hein Groothuis iVuei ■nsdag 22 augustus 1973 '*&i u "-<rv - U.C.I. HOUDT VAST \N REGLEMENT SAN SEBASTIAN Het hoofdbestuur van de UCI houdt inzake de stayers de hand aan het reglement. Dat bete kent dat de bepaling dat renners bij de wereldkampioen schappen alleen mogen uitkomen achter een gangmaker van dezelfde nationaliteit in San Sebastian van kracht is. Daarmee is een flink aantal buitenlandse renners in een |asti« parket geraakt. De beslissing van de UCI treft voor- j] Je wereldkampioen bij de profs. Theo Verschueren, en Je titelhouder bij de amateurs, de Duitser Horst Gnas, die hun vaste gangmaker, respectievelijk de Nederlanders Noppie Koch en Bruno Walrave kwijt zijn. Getroffen zijn verder o.a. de Duitser Breuer, die achter Kuch zou rijden, diens landge noot Ilrause (Meuleman), de Bek Deloof (Koch, alleen in serie) en de in Nederland wo nende Amerikaan Mountforü (De Graaf), die zelfs van deelname zal moeten afzien, omdat de Verenigde Staten geen enkele gangmaker bezit. Xheo Verschueren, die verle den weck aankondigde alleen met Koch te willen rijden en anders niet te zullen starten, iou zelfs helemaal in grote moeilijkheden verzeild zijn geraakt als Noppie Koch had gewild dat de Belg zijn con tract met hem zou naleven. Het geval wil namelijk dat Koeh drieëneenhalf jaar gele den een half jaar voor de l'CI de bepaling van het nati onaliteitsbeginsel in zijn regle menten opnam (de bepaling rou dit jaar pas ingaan om I landen zonder of met weinig I gangmakers de gelegenheid te geven gangmakers op te lel den) een vijfjarig contract met Verschueren sloot. Maa- Koch liet gistermiddagn voo; de beslissing van de UCI be kend was, weten dat Verschu eren in de situatie zoals die nu is ontstaan zijn verplichtin gen niet hoeft na te komen. Koch: „Dat kun je die jongen toch niet aandoen". Het hoofdbestuur van de UCI nam zijn beslissing gistera vond na eerst een KNWU-de- legatie te hebben gehoord in verband met de affaire met Koch en Walrave, die 8 augus tus een kort geding wonnen, waarin bepaald werd dat de KNWU subsidiair de UCI een dwangsom van 1000 gulden per dag aan elk van de gang makers zou moeten betalen als die op enigerlei wiize belem merd zouden worden in de uitoefening van hun beroep. Vanwege die dwangsom had de KNWU de reglementen van de UCI overtreden. Daar staat namelijk in (in art. 30) dat een nationale bond de licentie van leden, die procederen te gen de bond, onmiddellijk moet intrekken. De KNWU had het niet-intrekken van de licenties uitvoerig gemotiveerd in een brief, die 13 augustus aan de UCI werd verzonden. De inhoud van die brief, zo bleek tijdens het gesprek tus sen de UCI en de KNWU, was evenwel alleen bekend aan de secretaris van het UCI-hoofd- bestuur, die verzuimd had af drukken van het epistel naar de andere bestuursleden te sturen. Daarom werd het op- het-matje-roepen door de KNWU ook verkeerd uitge legd. En daarom ook kon KNWU-voorzitter Van Ballo- goijen de Jong, die gelukkig was met de uitspraak van de UCI, na het gesprek ook vast stellen: „De stemming was niet zo slecht. Er werd meteen gezegd dat wij niet als partij- in tegenover elkaar zaten. Hen had er ook alle begrip voor dat wij de licenties niet "ntrokken, nadat we duidelijk hadden gemaakt dat we in een mum van tijd failliet zouden zijn als we dat wel zouden doen. Daar is verder ook hele maal niet over gesproken". Dat de UCI niet viel over het niet-intrekken van de licenties is wel verklaarbaar, want dit orgaan had tevoren drie advo- katen, een in Rome, een in Brussel en een in Geneve uit laten zoeken of de UCI aan- ,pia.;elijk gesteld bon worden als zij Koch en Walrave zou verbieden met buitenlandse renners in het wereldkampi oenschap uit te komen. En dat is volgens die advokaten, die or op wijzen dat de UCI in Geneve zetelt en dat Zwitser land, niet behorend tot de EEG, niet valt onder de recht spraak in de Europese ge meenschap, niet het geval. Daarom lijkt het er op dat Koch en Walrave naar hun centen kunnen fluiten, of dat het voor hen althans een heel moeilijke affaire wordt om daar aan te komen. De KNWU waant zich nu tenminste ook veilig. Van Ballegoijen de Jong: „Wij hebben Koeh en Walrave niets in de weg ge legd. zódat wij ook niets hoe ven te betalen". Vast staat dat door de hele affaire rond Koch. die nu geen enkele renner meer in de strijd heeft, en Walrave, die alleen Piet de Wit nog moet gangmaken, de stayerswed- strijdeïi heel anders zullen verlopen dan voorgaande jaren en dat de kansen van de Ne derlanders zowel bij de ama teurs (Minneboo achter Sta kenburg) en bij de profs fCees Stam, ook achter Sta kenburg) een stuk zijn geste gen. Vandaar ook dat Van Ballegoijen de Jong content was met de beslissing van de UIC. i ,1'^p -.'.ci-J.;; 41 Wereldkampioen Verschueren, die door de uitspraak van de UCI ernstig gedupeerd is, (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Een kijkje in het KNVB-sportcentrum te Zeist, waar deze dagen de Nederlandse-elftalselectie is te vinden, maakt een ding snel duidelijk: de bondcoaches Fadrhonc en Van der Hart werken als paarden. Het heeft er op dit moment meer van weg, dat vanavond wereldkampioen 'I Brazilië bestreden moet worden, in plaats van voetbal- dwerg IJsland. „Ik ben blij met die serieuze voorberei- I ding", zegt Ajacied Ruud Krol, „we zijn allemaal goed be taalde profs en we zullen ons ook tegen IJsland op deze manier moeten demonstreren. Ën dan past gewoon geen slapheid in de voorbereiding. De bondcoaches pakken de za ken erg serieus aan en wij passen ons daar volledig bij aan." De kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap voetbal tegen de IJsianders voor het diuo Fadhronc-van der Hart het startsein voor de beslissende strijd op weg naar West-Duitsland. Volgende week volgt in Deventer de return tegen IJsland, midden september in Oslo de strijd tegen Noorwegen en dan in november het alles beslissende duel tegen de Belgen Fadhronc zegt over deze se rie „Iedereen kijkt naar de strijd met de Belgen, maar voor mij is elke voorgaande wedstrijd even belangrijk. En gelukkig zijn alle jongens, die mening toegedaan". Johan Cruyl'f oordeelt zelfs „Wet heb je er aan als je de wed strijd tegen de Belgen wint, maar bijvoorbeeld tegen IJs land punten verspeelt. En het zal niet de eerste maal zijn. dat een armetierig voetballand plotseling tegen een gedood verfde winnaar verrassend uit haalt. Nog met zo lang gele den heeft Luxemburg toch maar Italië verslagen en werd onze tegenstander van woensdag, Ijsland enkele maanden gele den niet pas na harde strijd door het op volle sterkte zijn de Oost-Duitsland slechts met 21 verslagen. De IJslanders staan in tactisch opzicht dan nog wel ver bij ons achter, maar technisch en conditioneel kunnen ze toch behoorlijk hun partijtje meespelen". Bondscoach Fadrhonc beseft volledig, dat het voor het Ne derlands elftal gewoon moei lijk wordt om tegen IJsland een voor de buitenwereld ac ceptabele uitslag te maken. Daarom zegt hij „Ik hoop, dat de toeschouwers in het, Ajax- stadion als een man achter liet Nederlands elftal zuilen gaan staan. Want juist de geestdrift van het publiek maakt het werkklimaat voor mijn jon gens zo prettig. De mensen vex'geten vaak, dat nipt de snelers, maar nog. meer de toe schouwers een wedstrijd nv (Van onze speciale verslaggever) SAN SEBASTIAN Het ls «iterst twijfelachtig of baan- "ach Frans Malm voor de Ploegachtervolging, waarvoor hu Breur. Ad Dekkers, Her man Ponsteen, Peter Niieuwen- 5U'S, Nico Rinkel en Roy Schui- te« zijn geselecteerd, de t>e- tchikking zal hebben over Ad. Dekkers. De Udanhouter heeft name 'llk een steenpuist op zijn 'mterwerk, waardoor hij nog Ken een keer heeft1 kunnen itainen. Aan de steenpuist, die J® zaterdag na aankomst van 5 ploeg openbaarde, wordt al ®<js dat ogenblik alle aan- besteed. Met warmwa- pbaden en natte eompressen T°rdt geprobeerd het rijpings- g* te versnellen. Dokter «tettenberg heeft ook al in 'steenpuist gesneden, maar 't sorteerde nog geen effect, wkter Schattenberg: „We ho- bekkers nog op tijd in de te krijgen, maar het is el kort dag. En hij is natuur- k m het nadeel omdat hij ®f helemaal niet heeft kun- trainen. Dat zal hij echt «merken" 0 Wim van Hanegem en Willy Brokamp rustten uit na een training op het sportcentrum te Zeist. RaÏ onze correspondent) kimVanavond om 3 zes zal er op het «a»aiterrein van Hoek een schappelijke voetbal- i^tnjd worden gespeeld S';" Hoek en Berehem ie h i is vrijwel zeker dat jtonde Zeeuwse voetbal len i ,ie Versluis zal meespe- I sj? elftal van Berehem "pór de wedstrijd zul- ï»a.an llet bestuur van Hoek .Prachtige trainings- V, worden overhandigd reisbureau Reburo. ken. Het Nederlands voetbal publiek moet er nu eens van overtuigd raken, dat hun steun voor het Nederlands elftal wei eens verstrekkende gevolgen kan hebben. Want Nederland in het eindtoernooi in West- Duitsland betekent propaganda voor ons landje. En dat zal er onherroepelijk toe leiden wanneer onze regering aan den lijve gaat ondervinden wat goede sportreclame bete kent. dat er in de naaste toe komst voor de totale topsport meer geld beschikbaar komt. Het Nederlands elftal kan dus de totale sportgemeenschap in belangrijke mate de helpende hand toesteken". Het is natuurlijk logisch, dat Oranje vanavond om 20.15 uur in het Ajax-stadjion met een aanvallend concept in het veld komt. Cor van der Hart er over „Als het nodig is zullen we tijdens de wedstrijd nos he* een en ander uitproberen. Ik dacht dat deze ontmoeting zich er uitstekend voor leent om ook op twee plaatsen wis selspelers in te zetten. Wie dat zullen zijn weet ik nog niet. Dat is nu eenmaal afhankelijk van het totale wedstrijdbeeld en het scoreverloop". In het sportcentrum, waar het Nederlands elftal bijzonder ambitieus werkt, durft nie mand een serieuze voorspel ling over de uitslag te doen. Van Hanegem bijvoorbeeld:" Met Feyenoord hebben we in twee wedstrijden tegen IJs landse kampioen Reykjavik eens twintig doelpunten ge scoord. Ik ben benieuwd of dit versterkte Ajax het Feyen- oord-record breekt". Ein Wil ly Brokamp„Ik ben alleen blij als het een fijne wedstrijd wordt". Tenslotte Piet Kei zer „Ik dacht wel dat het dringen wordt in het IJslandse strafschopgebied. Maar de ruimte naast en boven liet doel is nog altijd groter als de oppervlakte binnen het hout werk. En dat vergeten de toe schouwers nog wel eens". Een ding staat echter wel vast. Ongeacht het resultaat krijgt de Nederlandse elftalselectie nok voor deze kwalificatie-wed strijd voor het wereldkampi oenschap een premie van 1.500 gulden de man. JACK ARENTSEN. PAPENDRECHT Zater dagmiddag werd in Papcn- drecht de tweede wedstrijd georganiseerd tussen twee re creatieve zwemploegen uit Zeeland de Ganze uit Goes en de Stormvogel uit Vlissin- ren en twee teams uit Zuid Holland, Poseidon uit Ridder kerk en De Geul uit Papen- drecht. De eerste ontmoeting vond plaats op 2 juni in Goes. In Goes wist de ploeg van de Stormvogel uit Vlissingen een kleine voorsprong te nemen, die zij in Papendreeht me' succes hebben verdedigd. Aanvankelijk zag dit er niet naar uit, omdat de organise rende vereniging De Geul in eigen huis wel wilde winnen. i A nVFTRT'ENTIF. 1 TENNIS Tom Oki heeft maandagavond in Tore to in de eerste ronde van In. toernooi om de open tennis kampioenschappen van Canada de Australiër Ross Case ver slagen. De Nederlander, als derde geplaatst, won met 46 6—3 6—2. Al het voetba.niuuw» ,n kleur. V.l. Goal, HET actuele voetbalblad iedere woensdag in alle kiosken verkrijgbaar. „eU.,: jonan u.uyrr e„kiustef Hr S^e.ia en het licht FC lwente- poster Fortune VI. aan de noodrem MVV - FC Groningen FC Utrecht - FC Twente Jan Boskamp naar de top Lasrlo Zafai en het suksat Queers blij zonder Brugge Brokamp Ajax-alternatief Maar in de slotfase van de wedstrijd bij de zwemnum- mers onder de 14 jaar bleek de Stormvogel zo sterk, dat het zelfs met 20 puniten ver schil de vierkamp wist te winnen. Vooral het zwemmen van Bouke Dieleman, Peter Pl-uijssers en Johnny Wolff bij de jongens en Karin Meeusen, Carola Kesteloo en Jolanda Wisse bij de meisjes gaf hier duidelijk de doorslag. De Ganzeploeg, die even eens met een grote ploeg naar Papendreeht was gereisd om te trachten de in Goes behaal de vierde plaats te verbeteren kun-nen op een goede wed strijd terugzien. De Goese ploeg slaagde er echter niet in een hogere klassering in de jindstand te bereiken. De Rormvogelploeg legde dus )eslag op de beker voor de leul, Poseidon en De Ganze 'it was de eerste keer, dat eeuwse recreatieve zwem- ners zich buiten de provincie .vaagden. Het ligt nu in de oedoelinig deze contacten ook in de winter in de binineniba den voort te zetten met wel licht nog enige uitbreiden® in de richting van het zwaardere wedstrij dzwemmen. (Van onze sportmedewerker) GOES Eredivisieclub en KNVB-bekcrhouder NAC komt zondag in Kortgene bin nen de lijnen voor een vriend schappelijke wedstrijd tegen Middelburg, Dit in het kader van de officiële opening van het nieuwe sportveldencom plex, annex clubhuis van de zaterdagclub „Cortgene". Se cretaris Hans Scherp, die mo menteel in Goes woont maar zijn club als bestuurslid en als actief speler trouw bleef heeft overigens een flinke kluif aan gehad alvorens de zaak met NAC rond was. Re eerste con tacten met de Bredanaars wer den reeds in december gelegd, maar pas half juli werd de definitieve datum (26 augus tus) vastgelegd. Hans Scherp wil wel kwijt dat het garantiebedrag dat NAC vroeg (f 2000) zeker niet te hoog was volgens normale begrippen. Maar wanneer men bedenkt dat er nog wel zo'n f 1000,- kosten bijkomen (voor reis en ontvangst) wordt het wel duidelijk dat het gehele sommetje net wat te veel wordt voor een club met 100 leden, die in de 3e klas van het afdelingsvoetbal speelt. Hang Scherp: „Die 1000 gul den hadden ons net de das om gedaan, maar via het gelukkig niet tevergeefse beroep op een aantal zakenmensen kunnen we de Zeeuwse voetbalfans nu iets leuks aanbieden". NAC heeft toegezegd in zijn sterkste formatie naar Kortge ne te komen en hetzelfde geldt ook voor Middelburg. Noord-Beveland staat dus wel iet.s unieks te wachten wan neer de spelers van beide te ams zich willen inzetten. De wedstrijd begint om half drie en om half t.wee beginnen twee voorwedstrijden voor de jeugd. Cortgene C 1 speelt dan tegen TVC uit Breda en Cort gene B 1 dat kampioen werd in zijn poule in de laatste competitie krijgt als tegen stander de kampioen van Zee land bij de B-junioren Ter- neuzen. Na afloop worden be stuur, spelers en verdere ge nodigden verwacht in De Stadswij n,kelder op Kortgene voor een koud buffet. De officiële opening van het sportterrein, dat overigens vo rig jaar reeds in gebruik geno men is end e pas gereed geko men kleedaccommodatie en kantine, wordt zaterdagmiddag om 1 uur verricht docr burge meester P. J. Evers. Om 2 uur volgt dan een receptie in De Stadswijnkelder en om kwart over vier zaterdagmiddag speelt Cortgene 1 tegen Wolp- haartsdijk 1. Het nieuwe sportvelden-com plex (2 speelvelden) en het clubhuis voorziet voor Cortge ne in een grote behoefte want op het oude terrein bij de molen was het maar behelpen. Het clubgebouw heeft vier kleedlokalen met douches en toiletten en er is ook een rui me scheidsrechterskabine met eigen douche en toilet. De bouw van het clubhuis wilde men aanvankelijk ge heel door eigen mensen laten verrichten. Voorzitter Jan de Looff ontwikkelde daarvoor de plannen, kocht links en rechts materiaal voor een schappelijk prijsje, maar uiteindelijk moest men toch mensen van "uiten de vereniging inschake- en om het geheel te realise ren. Hans Scherp: „Vooral voor onze voorzitter waar zo véél initiatief van uitging was dit wel spijtig, maar uiteinde- lijk is het hele geval dan toch met wat pijn en moeite van de grond gekomen". Hans Scherp verwacht zon dag bij goed weer g'rcte be. langstelling bij NAC - Middel burg. Daarom ku-nnee de voet balfans voor hun kaartje te recht bij de volgende voorver koopadressen: Kortgene (Graaf van Buuven en groen.- tenhandel Pauwe) Goes: siga renmagazijn Jan Cardon en fri- tura Lisa Huijssen; Middel burg': Clubhuis v.v. Middel burg en sigarenmagazijn Van Damme en in Vlissingen op het VVV-kantoor. De voetbalvereniging Cort gene kreeg voor de invitatie- wedstrijd tussen NAC en Mid delburg de steun van de vol gende sponsors: Ra-iffeisen- baauk' (Colijhsplaat); Wisse-' Fortex (heren en jorugenskle- dinig, Goes); P. v.d. Linde (fo to en horecabedrijf Goes); Roovers Sport (Middelburg); Carla breigoederenfabriek Yerseke): Van Dijke caravans (Goes); Pilaar bouwmaterialen (Goes), Van Boven super Markt (Wissemkerke) Algeme ne Bank Nederland en Amro Bank (Kortgene); Slabbekoorn winkelbetimmeringen (Goes); Delta Tours (ColijnSplaat). Krijger Tours (Goes); Café Graaf van Buuren (Kortgene); Bar de Loods en De Piraat (Katse veer); Houthandel van Riessen en bandenhandel Cla- rijs (Goes); Bereo, Van Wes ten en sporthuis Pieterse (Goes) en Jo-ngepier Sporthuis (Middelburg). V an onze sportredaktie. HULST Het damesvolley balteam van WatneyTaktika uit Hulst is als groot winnaar uit de bus gekomen in een tweedaagse volleybaltoernooi in het Belgische St.-Amands- berg. Op de eerste dag won nen de Hulsterse dames bijna alle poulewedstrijden. Als eerste werd het een 20 zege op het Belgische ovok, en ook White Star Tssac verloor ran Watneyataktika met 2 0. Tegen Constructam Temse '15) werd de eerste set met 158 gewonnen, maar de tweede werd een 1315 ne derlaag. Constructam Temse nam in die tweede set eerst een 132 voorsprong, maar de Hulsterse dames kwamen bij zonder sterk terug. Ook in de finalewedstrijden waarvoor WatneyTaktika zich had geplaatst, speelden de Hulsterse dames voortreffelij ke wedstrijden. De eerste fi nale wedstrijd tegen White Star Tissac werd een 2—1 overwinning, ondanks het feit dat het Hulsterse damesteam met drie-invalsters in het veld verscheen. De tweede en beslissende wedstrijd werd een 2—0 zege. In de eerste set ging de strijd gelijk op, in de eindfase be sliste Watney—Taktika die in haar voordeel; setstand 1715. tn de tweede set nam Con structam Temse (b) eerst een 713 voorsprong, maar ook nu kwamen de pupillen van trai ner Jo Everaert terug. Na een spannende strijd werd het uit eindelijk een 1513 setzege. Zo werd WatneyTaktika eer ste voor de Belgische ploegen Constructam Temse en White Star Tssac. Zaterdag en zondag. 25 en 26 augustus gaat er een sterk» afvaardiging van de Hulsterse vereniging naar Assenede (B).

de Stem | 1973 | | pagina 13