BESCHIKBAAR VOOR ORANJETEAM UITSTEKENDE PRESTATIES IN MOSKOU Merckx: Fuente is kanshebber PIJNEN REKENT ZICH TOT DE FAVORIETEN NEDERLAND UIT DE FIAC BROKAMP WIL TEGEN IJSLAND SCHITTEREN WISO NU OFFICIEEL Bananen voor Ned. wielerploeg DE VS AAN DE LEIDING Willem zingt ever .Johan Het leger M'n vader laat rragen of: le radio wat zach ter kan spelen, le hond wat zach ter kan blaffen, er 's ochtends wat zachter gehoest kan worden en of bij over making van geld het negencijferige bankrekening nummer vermeld kan worden. logelijkheid bestaat dat het I Chili spoedig beëindigd zal rkomen dat de economie in Ie dreiging van een burger. arxistische coalitie van pre- el als de oppositie berichten leranderingen te brengen in Pvolgens deze berichten van lilitairc officieren in zijn re- prtoe liij inmiddels was over- tenissen van de afgelopen tijd die er tevens toe hebben ge leid dat er steeds meer stakin gen zijn uitgeroepen, sabotage daden werden gepleegd en ge welddadigheden plaatsvinden. De communisten Schijnen bereid te zijn Ailende te steu nen, ook als hij ertoe overgaat militairen in zijn kabinet op te nemen. Maar de mogelijk heid bestaat dat een gedeelte van zijn eigen socialistische partij en een handjevol leden van enkele uiterst linkse par tijtjes dan uit de regering stappen. De strijdkrachten zijn van plan, en dat i's de afgelopen weken wel bewezen, elk ex tremisme te bestrijden of dit nu van links of van rechts komt- De militairen hebben er strikt op toegezien dat een wet op grond waarvan het be zit van wapens verboden is en die door het congres, waar de oppositie de meerderheid heeft goedgekeurd wordt toegepast. Overal in fabrieken en kantoren van politieke par tijen wordt naar wapenopslag plaatsen gezocht. De linkse partijen hebben hierop felle kritiek geleverd. De linkse ex tremistische revolutionaire be weging heeft zelfs dienstplich tige soldaten opgeroepen beve len van hun meerderen niet op te volgen als deze de positie van de regering Ailende kun nen bedreigen. (ADVERTENTIE) BEDRAGEN WORDEN GENOEMD" Op de vraag of het niet beter zou zijn geweest om pas na het wereldkampioenschap voetbal van volgend jaar naar het buitenland te vertrekken, omdat dan zijn marktwaarde nog weieens verder opgelopen kon zijn, stelde Cruyff la chend: „Wie het kleine niet eert, is het grote niet v .ert". Om dan later te zeggen over de transfersommen: „De bela chelijkste bedragen zijn in omloop. De Duitse televisie spreekt nu al over zevenen eenhalf miljoen mark, een auto, een huis en een privé vliegtuig. Belachelijk is dat gewoon. Ik kan in ieder geval nu al ontkennen, dat ik beslist {een duikboot krijg". Kort voordat gisteravond het fondsbestuur van de KNVB in Zeist bijeen kwam om in feite de nu overeengekomen oplos sing tussen KNVB, Ajax en Barcelona te bekrachtigen, ging Cruyff nog iets dieper in op de mogelijkheden van het beschikbaar blijven voor het ïederlands elftal. Cruyff: „In mijn contract hij Barcelona staat duidelijk om schreven, dat ik voor alle wedstrijden van het Neder lands elftal beschikbaar ben. Dat is mijn eigen wens, want ik speel dolgraag in het Oran je-shirt". Cruyff verwacht zelf, dat hij wor de beslissende strijd in «avember tegen de Belgen be- sjist voldoende vorm en spel- ntme heeft om zijn uitverkie zing in Oranje waar te maken. Hij zegt: „Met het Nederlands elftal speel ik minstens nog 'iermaal. Daarnaast zal ik bij Barcelona in minstens zes 'riendschappelijke wedstrij den uitkomen. Ik dacht dat tee tien wedstrijden een vol doende garantie inhielden voor ®ijn vorm. En trouwens, ik 'ain binnenkort ook weer el ke dag bij F.C. Barcelona". Cruyff verwacht niet dat de leiding bij de Spaanse club Moeilijkheden in de weg zal 'eggen als het Nederlands elf- hl hem inderdaad veelvuldig •Peist. Cruyff: „Daarvoor zijn 'e bij Barcelona te eerlijk. Die ttensen zijn meer netjes, dan "kelijk. Ze zullen zich beslist sliPt aan mijn contract hou den. Daarnaast is het natuur lik ook belangrijk dat het Nederlands elftal alleen op lvMden speelt, wanneer er in Europa geen grote wedstrijden aih. Dat is nu eenmaal een "ereenkomst met de Europe- Voetbalbond". De nieuwe Barcelona-aan- «inst vertrekt donderdag voor 'Jn eerste oriëntatiereis naar iw"1®- Daardoor is het uitge- Hat hij komend week in s mef Ajax zal uitkomen internationaal hoog-aan «reven toernooi te Cadiz °f.uld-Spanje. Cruyff: „In de rs'e plaats omdat ik in prin- Nan onze sportredactie) ZEIST Wim van Ha- "eSem. altijd in voor een sraP, stal gisteren in het sportcentrum te Zeist de ™°w, toen hij op het mo- t dat Cruyff aan zijn "Persconferentie" begon, eeens hard begon te zin- »eP: „Johan, waarom ben 1. u't Mokum weg gegaan?" cipe al geen Ajaxied meer ben en ten tweede omdat ik het risico niet wil lopen een bles sure te krijgen". Cruyff gaat eind van de week aan de kust bij Barcelo na zijn huis uitzoeken. Daarna vertrekt hij eind deze maand definitief naar Spanje. „En met die situatie ben ik geluk kig. Ik krijg nu lekker de kans om te acclimatiseren, want ik zal me in Barcelona echt wel moeten aanpassen. Daar heb ik wel zo'n maand of drie voor nodig" De afgelopen spannende da gen hebben bij Johan Cruyff duidelijk tekenen achtergela ten. Af en toe zenuwachtig trekkend aan zijn bakkebaar den, dan weer een sigaret op stekend om kort daarna wat geforceerde grappen te maken, deed Cruyff zijn verhaal in Zeist. De laatste wedstrijden was er in het veld niets van al die innerijke spanningen te merken. Cruyff: „Mijn huidige vorm heeft totaal niets met de overgang naar Barcelona te maken. Ik heb me niet door goede wedstrijden proberen te verkopen. Ik heb normaal mijn spel gespeeld en dat kan ik op dit moment voor het eerst sinds ruim een jaar zon der blessures doen. Ik ben dus gewoon weer eens in mijn ou de doen. En dan vind ik voet ballen gewoon fijn. Of dat nu bij Ajax of bij FC Barcelona is. Alleen krijg ik bij de een meer geld dan bij de ander. En daarmee moet je gewoon toch ook naar kijken". Dat is mogelijk ook de re den geweest, waarom de Ajax-spelers, die zondagavond ook gekend werden in het vertrek van Cruyff, zo rustig reageerden. Cruyff: „Die jon gens waren allemaal vrij posi tief in hun uitlatingen". MOSKOU Tijdens de at letiekwedstrijden ter gelegen heid van de Universiade zijn maandag in Moskou enkele voortreffelijke prestaties gele verd. Zo won de Finse kampi oen Mona-Lisa Pursiainen de 200 meter dames in 22,39 se conden. Het wereldrecord staat sinds 21 juli van dit jaar met 22,1 sec. op naam van de Oostduit- se Renate Stecher. Daarvoor stond het wereldrecord op 22,4 sec. Zeer fraai was ook de ver richting van de Bulgaarse Lili- ana Tomo, die de 800 meter dames won in 1.59,52, voor de Russische Sabaite (2.00,19) en de Poolse Katolik (2.00,75). De Russische Nadesjada Tsjis jova won het kogelstoten met een uitstekende worp van 20,82 meter. Frank Nusse eindigde in de finale 400 meter horden op de verdienstelijke zesde plaats in 51,30 seconden, zestiende secon de boven zijn eigen Nederland se record. Winnaar werd de Rus Stoekalov, die een tijd van 49,62 seconden liet afdrukken. Het zilver ging naar de Tsjech Kodes in 49,94 seconden en het brons was voor de Pool Kulc- zycki in 50,54 seconden. (Van onze sportredactie) ZEIST Johan Cruyff is Ajacied-af. „Want", zei hij gisteren in het KNVB-Sportcentrum te Zeist zelf, „in prin cipe speel ik niet meer voor Ajax. Door de bijzondere regelingen, welke de KNVB en Ajax hebben getroffen, kan ik deze week al naar Barcelona vertrekken". Johan Cruyff hield gisteren in Zeist een soort privé pers conferentie. Terwijl de Nederlandse elftalselectie binnen in het restaurant uitvoerig op de luxe banken lag, zat Johan Cruyff buiten te filosoferen over zijn overgang naar Span je. Cruyff: „Mensen, jullie moesten eens weten hoe sterk ik ben opgelucht door de nu gevonden oplossing. Zondag avond kreeg ik het nieuws te horen en ineens voelde ik me een intens gelukkig mens. Niet omdat ik eindelijk van Ajax af was. Dat zeker niet. Maar eindelijk ging mijn jeugdwens in vervulling". 0 Ook Johan Cruyjj zal zich, getuige het bordje, aan de regels moeten houden. SAN SEBASTIAN Be né Pijnen rekent zich tot de favorieten bij het wereld kampioenschap achtervol ging profs. Pijnen: „Een in dicatie daarvoor was voor mij de tijd, die ik tijdens de finale van het Nederlands kampioenschap tegen Cees Priem maakte. Die tijd lag slechts vier seconden boven het baanrecord. En toen ik reed was het nog wat be nauwd weer ook en boven dien stond er wat wind. Maar of ik het word kan ik natuurlijk niet zeggen. Het is dit jaar spannender dan ooit. De meeste jaren ging het slechts tussen een paar man. Nu is er een heie rij kanshebbers. Naast mij Baert, Bracke, Rit- ter, Rodriquez en Porter, Daar door valt er weinig te zeggen. Maar René Pijnen heef: er in ieder geval wel veel ver trouwen in. De 26-jarige Hoogerheidepaar, die dit jaar voor het eerst de achtervol ging doet („Ik had al twee jaar willen uitkomen op het Nederlands kampioenschap, maar het eerste jaar mocht ik niet van BIC en het tweede jaar had ik de pech dat de titelstrijd verregende en ver schoven werd naar een datum, die viel in een periode, waarin ik vijf goede contracten moest afwerken in Zweden"), heeft zich dan ook bijzonder consciën tieus voorbereid. ,Ik heb vier weken lang elke dag op de weg getraind. Steeds m een hoog tempo. Ik heb ook geoefend met rap ver trekken. ik heb hier eciu naar toe gewerkt. Maar ik heD wel gemerkt dat ik in feite nog veel te weinig ervaring heb. Ik «veet bijvooroeeld niet wel ke versnelling ik moet gebrui ken en hoe ik moet vertrek ken weet ik ook nog niet zo precies". De grootste vijand van de ui terlijk altijd zeer rustige Pij nen, die alleen de wereldtitel interessant vindt („Tweede hoef ik niet te worden, dan word ik net zo iief niks"), zou zijn nervositeit wel eens kunnen zijn. Pijnen: „Ik lijk misschien niiet zo zenuwachtig, maar voor een tijdrit en bij de achtervolging ben ik het altijd wel. De mensen zien ook nooit dat ik kapot zit als het wel zo is. Voor die finale tegen Priem, voor wie ik toch helemaal niet bang hoefde te zijn, was ik ook erg nerveus. En ik ben bang dat ik hierin zon eerste kampioenschap blokkeer van de zenuwen. Waardoor ik een slecht vertrek krijg of zo. En dan ben je gezien. Want het is maar 5 kilometer en daarin mag echt niets verkeerd gaan". Hoewel geruchten de ronde doen dat Pijnen van BIC geen nieuw contract meer krijgt. heeft de Hoogerheidenaar. die op de weg dit seizoen weinig heeft gepresteerd hij won alleen een tijdrit in de vier daagse van Duinkerken en een criterium in Duitsland het volgens zijn zeggen helemaal niet nodig om zich in de k: i- ker te rijden in verband met de toekomst van zijn wieler- loopbaan. Pijnen-: „Elk jaar doen er de wildste verhalen over mij de ronde. Vorig jaar werd er zelfs verteld dat ik ontslagen zou worden". Maar het is wel zo dat Pijnen nog geen nieuw contract heeft. Pijnen: „Dat doe ik elk jaar laat. Bijna altijd na Parijs- Tours. Ik zou graag bij BIC blijven, want daar ben ik con tent. Maar het zal er van af hangen wat ze willen. Er is al enkele jaren een knelpunt tus sen mij en BIC. Zij willen dat ik maar een beperkt aantal zesdaagsen doe en de weg er bij. Daar heb ik geen interesse in. De afgelopen twee jaar draaide De Muer echter kort MILAAN (AP) De Belgi sche wielerkampioen Eddy Merckx heeft maandag in Mi laan gezegd dat het komende wereldkampioenschap wielren nen op de weg, dat in Barcelo na :-al worden gehouden, een onderonsje tussen Belgen, Ita lianen en Spanjaarden wordt. „Het circuit dat voor het kampioenschap is uitgekozen, is zo moeilijk dat de strijd beperkt zal blijven tot de we reldtop", aldus Merakx. „Ik geloof dat Manuel Fuente (Spanje). Jose Pesarrodona (Spanje), Felice Gimondi (Ita lië), Kamile van Linden (Bel gië) en Merckx tot de grote kanshebbers gerekend moeten worden". De Belgische superkampioen we.es er echter op dat een wereldkampioenschap speciaal voor de grote sterren bijzon der zwaar is, „omdat je in het wereldkampioenschap niet kunt rekenen op de steun van een ploeg". „In het wereldkampioen schap rijdt iedere renner voor zichzelf en je hebt geen hel pers. Daarom is een overwin ning in het wereldkampioen schap veel moeilijker dan in een klassieker met etappes", aldus Merckx. De Belg, die in het afgelo pen weekeinde twee overwin ningen. behaalde in Italië, be vestigde dat hij nog steeds tast heeft van een geheimzin nige pijn in zijn rug. „Ik denk dat het het gevolg is van een val van jaren geleden", ver klaarde Merckx. „In de wed strijd van zondag (een tijdrit die hij won) had ik er geen last van, maar verleden week 0 René Pijnen. voor het tekenen van een nieuw contract bij. Hij is nu eenmaal erg wispelturig. Deze keer zal het baamwerk ook wel weer problemen opleve ren. En kunnen die niet wor den opgelost, dan is er nog geen man overboord. Ik kan namelijk zo maar een andere ploeg. Ik heb aanbiedingen van Gan-Meroier, Ijsboerke en van Ton Vissers. Bij Gan-Mer- cier kan ik zo een baancon- t.ract krijgen. Maar ik zei al: ik wil liever niiet weg bij BIC. Al dat veranderen, daar hou ik niet zo van". HEIN GROOTHUIS (Van onze speciale verslaggever) SAN SEBASTIAN Ne derland is niet meer vertegen woordigd in het dagelijks be stuur van de FIAC (de ama teur-afdeling van de UCI). waar dr. P. van Dijk, de ond voorzitter van de KNWIJ, die moest aftreden, omdat hij geen deel meer uitmaakt van het bestuur van de VVielren Unie, tot gisteren zitting in had. Mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong, de huidige praeses van de KNWU, werd wel kan didaat gesteld, maar niet ge kozen. De opengevallen plaat sen in het dagelijks bestuur (er waren twee vacatures) werden ingenomen door de Fransman Dussaix en de En gelsman Whisman. ZEIST „Je mag natuurlijk nooit verwachten dat ik woensdagavond ineens in die geweldige Ajax-machine pas. Daarvoor speelt die ploeg te geniaal en weten de jongens elkaar blindelings te vinden. Maar.je mag er wel van over tuigd zijn dat ik in de inter land tegen IJsland op een ge weldige manier wil spelen; mijn visitekaartje nog eens voor geheel Nederland op tafel wil leggen". Aan lei" woord is Willy Bro kamp, de 27-jarige Maastrich tenaar, die in het kwalificatie duel voor het wereldkampi oenschap voetbal tegen IJsland met Jan van Beveren en Wim van Hanegem het Ajax-elftal moeten „versterken". „Maar", zegt Brokamp, „dat is dacht ik toch wel een bijna onmogelij ke taak. Normaal gesproken heb je zo'n half jaar nodig om je bij het spel van de Amster dammers aan te passen. Dus mag je van mij niet verwach ten dat ik nu eventjes in an derhalf uur iets geweldigs ga presteren". Bang voor het optreden in dit Nederlands elftal is Brokamp geenszins. „Als ik met angsl aan die wedstrijd zou begin nen, dan kon ik het beste maar meteen stoppen. Ik ga er gewoon van maken wat er van te maken is". Tijdens de dagen vóór de strijd tegen IPsland wordt Wil ly Brokamp al enigszins ver trouwd gemaakt met de Ajax- sfeer. In het KNVB-sportcen- trum te Zeist deelt de MW-er namelijk de kamer met een Ajacied. „Ja", oordeelt Bro kamp, „toen ik in Zeist aan kwam hoorde ik dat Johan Cruyff mijn „slapie" was. 7k weet nog niet hoe me dit zal bevallen, want ik heb Johan nog nooit als kamergenoot meegemaakt". Voor Brokamp, over wie steeds nadrukkelij ker wordt gezegd dat hij bij Ajax de door Johan Cruyff verlaten plaats zal gaan inne men. is het wel een unieke gemeenheid om meer over de interne zaken bij Aiax aan de weet te komen. Brokamp dan: „Ajax interes seer: me op dit moment niet. Ik zit hier als Nederlands elf- tal-speler in Zeist en ik heb me gewoon optimaal voor te bereiden op de strijd van woensdagavond in Amsterdam- Want vergeet niet dat er de komende dagen echt wel iets aan mij gesleuteld moet wor den' En Brokamp somt een aantal zaken op: „Mijn teenbiessurc is nog lang niet genezen: in de strijd tegen Fc Groningen heli ik afgelopen zondag een elle boog op mijn lip gekregen waardoor mijn tand een diepe scheur in mijn lip veroorzaak te. De zaak is nu genaaid, maar de lip blijft erg pijn lijk". Belangrijkste zaak voor Bro kamp is evenwel de teleurstel lende verrichtingen in hel laatste duel tegen Fc Gronin gen. Brokamp: „Het leek we' of ik met een zak meel op dr rug liep. Maar ik niet alleen Alie spelers konden niet uil de voeten. Niemand, en ik d" ook niet. kon een behoorlijk, sprint maken. Ik geloof da deze zaak gewoon is ontstaai door een verkeerde training- opbouw bij MVV". Voor bondscoach Fadrhon. aanleiding om onmiddellijk t) stellen: „Daar zullen we in dt periode vóór de strijd tegen Ijs'an- dan nog wel eens iet aan gaan doen. Willy za woensdagavond zijn sprint snelheid weer terug hebben". Brokamp noemt het treffen te gen IJsland overigens een due waarin weinig eer te behalei valt. „Als je met 10-0 wim dan vindt iedereen het noi maal; wordt het maar 4-0 dat is Jan en alleman teleurg' steld". Tenslotte zegt Brokamp ovr zijn rol in de toch wei ti verwachten doelpuntenproduk ie tegen de (Islanders: .11 speel natuurlijk als vierdr man in de aanval en dan vaak ook nog in het centrum van de aanval. Het is nu eenmaal Cruyff's gewoonte om uit het centrum weg te trekken en dan kan ik mooi dat plekie innemen. Per slot van reke ning is dat mijn normale posi- Willy Brokamp. tie. Ik ben dus van plan om als spits te opereren, iets waarvoor ik zelfs van de bei de bondscoaches instructies heb gekregen". JACK AREN 1 SEN kon ik nauwelijks lopen. Be hoop dat ik er tijdens het wereldkampioenschap geen last van zal hebben. Ik heb tientallen medische onderzoe ken ondergaan, maar de aard van deze ziekte is nog steeds niet zeker". DEN HAAG Maandag Is de stichtingsacte van de nieu we prolessionalschaatsgroep World Ice Sport Organisation notaris Schotanus in Den Haag gepasseerd, waardoor de stich ting officieel is geworden. In het voorlopige bestuur hebben zitting genomen de heren Klok, Admiraal en Barel. „Het ligt in de bedoeling het bestuur uit te breiden met promotors uit de Scandinavi sche landen, zodat het geheel een meer internationaal karak ter krijgt", aldus de heer Klok, directeur van de Haagse kunstijsbaan De Uithof. „Wij kozen voor de stichtingsvorm omdat de autoriteit anders te veel in handen komt van fi nanciers. Het moet een samen spel zijn tussen rijders, finan ciers en organisators. Zodra er met de rijders overeen stemming is bereikt over de contracten wordt er een rij- derscomissie gevormd, die in alle openheid inzage kan krij gen in de financiële zaken". De meeste rijders van de voormalige ISSL hebben een conceptcontract voorgelegd ge kregen. „Het is in opdracht van de rijders zelf geweest, dat wij naar een nieuw soort organisatie zijn gaan zoeken. Ik meen uit reacties van een Verheyen en een Bols te mo gen concluderen, dat zij het in grote lijnen met de vorm van de WISO eens zijn. Wij zijn voorts van plan in de toe komst te gaan samenwerken met de KNSB en de ISU. Maar eerst moeten we zo gauw mogel'lk met de rijders rond zien te komen. Daarna gaan we aan trainers den ken". (Van onze speciale verslaggever) SAN SEBASTIAN De Nederlandse baan- ploeg heeft aan fruit geen gebrek en speciaal niet aan bananen .De ploeg zag, fietsend op weg van de baan naar school, waar ook alle an- zijn onderkomen eee school, waar ook alle an dere ploegen zijn onder gebracht een vracht wagen een kist bananen verliczen. De renners bedachten zich geen moment, stap ten af, raapten de her en der over het wegdek lig gende trossen op, stop ten zs terug in de kist en verstopten die aan de kant van de weg, waar hij later door een wagen werd opgehaald. ALAMO (CAL) De Vere nigde Staten leiden na de tweede dag van de Interzonale halve linale van het tennis toernooi om de Daviscup tegen Roemenië met 21. Maandag wonnen Stan Smith en Erik van Dillen het dubbelspel, waarin Ilie Nasta- se en Ionel Santeui hun tegen standers waren, met 62, 75 en 6—2. De winnaar komt van 30 november tot en met 2 decem ber uit tegen de winnaar van de ontmoeting tussen Australië en Tsjechoslowakije, die van 16 tot en met 18 november in Melbourne wordt gespeeld. 't Is waar. Een duidelijke vermelding van oanknaam èn bankrekeningnummer op facturen en bij overschrijving®11 voorkomt vertraging in het bankgirale verkeer De gezamenlijke banken. CRUYFF: „DE BELACHELIJKSTE

de Stem | 1973 | | pagina 9