Hoge militairen in regering -Allende moeten Chili redden H.A.V.O. HEEFT GEEN EIGEN GEZICHT K. Lewin: Nederland geen immigratieland Isabel als kandidaat vice-presidentschap brengt mythe van Peron in groot gevaar Kindermishandeling in Duitsland ALGEMENE VERWACHTING worstelei0tnet jóof jcfaiiiersjp raiammost J. Keiren voorstander van omstreden schooltype PANIEK OM GASWOLK Willem zingt over Johan binnenland buitenland Beetje minder Wielerpeloton Isabel L)e verhoudingen Nederlandse steun voor Indonesisch grafisch centrum Inflatie Het leger Lange rijen M'n vader laat vragen of: de radio waf zach ter kan spelen, de hond wat zach ter kan blaffen, er 's ochtends wat zachter gehoest kan worden en of bij over making van geld hei negencijferige bankrekening- nummer vermeld kan worden. Scheuring pp Dinsdag 21 augustus 1973 ZEIST (ANP) Nederland moet geen immigratieland worden. In vi jf jaar tijd groei de het aantal buitenlandse werknemes in ond land met 100.000 tot ongeveer 280.000 terwijl er in ons land rond 100.000 mensen als werkloos zijn ingeschreven. De Nederlandse overheid zal een politiek van stabilisatie vain de immigratie moeten na streven door een restrictief beleid zonder de grenzen te sluiten. Een snelle aanzienlijke vermindering van de hier werkzame buitenlanders zou zonder meer catastrofaal zijn. De directeur voor het alge mene arbeidsvoorzieningbeleid van het ministerie van Sociale Zaken, de heer K. Lewin, heeft dit maandag meegedeeld op de V.N.-eonferentie over „werkloosheid en migratie" op Woudsohoten in Zeist. AKEN (AFP) In 1972 zijn in de Westduitse Bondsre publiek 103 kinderen op schoolleeftijd door hun ouders „doodgemarteld". Dit heeft in Aken professor Eberhard Schomburg, voorzitter van de Westduitse vereniging voor kinderbescherming, verklaard. Het aantal is ongeveer even groot als in 1971, zei Schom burg, die hier nog aan toe voegde dat zijn vereniging vo rig jaar 1500 keer de justitie had ingeschakeld. Dr. Salvador Allende, onder zware druk De vijf jaar oude Mammoetwet bracht verschillende nieuwe schooltypen, terwijl oude vertrouwde scholen als de U.L.O. en de H.B.S. verdwenen. Een van de nieuwe scholen is het H.A.V.O., een grote trekpleister voor veel leerlingen en tegelijkertijd het zorgenkind van veel onder wijsmensen. In deze laatste aflevering van „Worstelen met de Mammoet" meer over dit omstreden schooltype. (Van onzer onderwijsredacteur) HEERLEN Van het H.A.V.O. (hoger algemeen voortgezet onderwijs) is de laatste paar jaar bijna alles gezegd wat lelijk is. Dit nieuwe schooltype zou al zijn mislukt. Schoolleider Jacques Keiren v. d- Havo afdeling van het Heerlense St.-Bernadinuscollege (1500 leerlingen) wil daar echter niets van weten. Hij zegt „In de toekomst zal waar schijnlijk wel blijken, dat het H.A.V.O. er terecht is gekomen. Men zal ervaren dat het Atheneum geen ver vanging van de oude H.B.S- is. We komen hier steeds meer tot de conclusie dat het Atheneum een zeer moeilijk eind-examen heeft. Op den duur zal het H.A.V.O. de grote groep leerlingen gaan opvangen". De heer Keiren weet waar hij over spreekt: het Heerlense colege heeft vanaf het aller eerste uur met h.a.v.o. en atheneum mogen experimente ren. Men neemt er al sinds 1968 toen de meeste scholen pas met een eerste klas begonnen eindexamens h.a.v.o. af. Uit enquêtes is gebleken dat een groot deel van de 700 geslaag den heel goed terecht is geko men. Dat betekent allemaal niet dat schoolleider Keiren volledig tevreden is: hij heeft vooral bezwaren tegen het feit dat het h.a.v.o. nauwelijks een eigen gezicht gekregen heeft. Daarover dadelijk meer. Men kan de vroegere middel bare meisjesschool wel een beetje als een voorloper van het h.a.v.o. beschouwen. De cursusduur van het h.a.v.o. is vijf jaar en de schoo-l vult het grote gat tussen m.a.v.o. en atheneum op. Volgens de Mammoet-makers heeft het h.a.v.o. een deeltaak van de oude h.b.s. overgenomen: na melijk de vooropleiding voor alle mogelijke vormen van ho ger beroepsonderwijs (zoals de pedagogische academie en de h.t.s.). De heer Keiren vindt overi gens dat men te veel van de oude h.b.s.-stof in het h.a.v.o. heeft gebracht. Hij zou graag zien dat er een nieuwe bezin ning kwam op het programma van het h.a.v.o. Hij vindt het nieuwe schooltype „te veel een minus-variant van het atheneum en het gymnasium. Het havo-programma heeft te weinig een eigen gezicht. Er zijn wel nieuwe ontwikkelin gen zoals bijvoorbeeld bij de moderne talen waar de actieve taalbeheersing een grote rol speelt Maar bij vakken als economische wetenschappen, wiskunde, natuurkunde en Ne derlands is heit op het h,a.v.o. in vergelijking met het athe neum en het gymnasium ge woon een kwestie van een beetje minder. Het is echt niet anders." Er is veel kritiek op het h.a. v.o. Men zegt: als de helft van de mavo-leerlingen door stroomt naar het h.a.v.o. dan kun je het niveau ook niet handhaven. De heer Keiren komt met cijfers gebaseerd op a'l bijna tien jaar ervaring. Het is hem gebleken dat de door stromers vanuit het m.a.v.o. én de uitvallers van het athe neum en het gymnasium op het eindexamen evenveel kans hebben op het havo-diploma als de oorspronkelijke havo- leerlinigen. Hij is dain erg pos! tief over de doorstroming „Bovendien zijn er mavo-leer lingen, die na het h.a.v.o. ook nog naar het atheneum door gaan en een respectabel aantal is intussen al aan een univer sitaire studie bezig." Hadden die bollebozen dan niet meteen naar het h.a.v.o. of het atheneum gemoeten Keiren: „Het is maar slecht bekend hoe een leerling zich ontwikkelt. Soms zie je ineens iemand veranderen. -Leerlin gen die oorspronkelijk weinig beloofden, krijgen als ze een maal 17 of 18 zijn plotseling belangstelling en blijken dan ih staat om nog ontzettend ver te komen." Overigens wil de Heerlense schoolleider niet al te veel het vizier op die doorstroming richten: „Op onze school heb ben we au vijf jaar eindexa mens achter de rug en het is steeds gebleken dat zo'n 15 procent van de geslaagden van het h.a.v.o. doorgaat naar het atheneum en 85 procent niet. Ik vind dat je het programma niet op die 15 procent moet richten. Ik ben er ook van overtuigd dat er in sommige vakken een wezenlijk ander programma .can komen, meer aangepast aan de praktiseh-intelligente leerlingen zonder dat daardoor de doorstroming naar het athe neum in gevaar komt. De heer Keiren is wel voor een verlengde brugperiode. Op het St. Bernardiinuscollege zit ten havo- en vwo-leerlingen in de brugklas door elkaar, in het tweede jaar scheiden de wegen zich. Keiren: „Soms lijkt zo'n havo-klas net op een wielerpeleton. Zo lang alles nog bij elkaar zit, kunnen ze het tempo nog enigszins bij houden. Als de kopgroep een maal Los is, leggen ze echter de handen op het stuur en lukt het niet zo goed meer. Ik denk dat het voor heel wat leerlingen inspirerend zou zijn als ze nog wat langer met de sterkeren konden meedraai en." De heer Keiren zegt „n-iet zo zw-aar aan te kijken tegen een jaar zittenblijven." Soms blijkt het heel effectief: de leerling kan nu weer redelijke prestaties boeken, krijgt daar door voldoening en raakt dus beter gemotiveerd. Keiren: „Ik zou dat zittenblij ven niet graag afschaffen. Soms vragen leerlingen er zelf om. Ik ken scholen die de stringente regel hebben dat zittenblijven in 3-h.a.v.o. bete kent, diat je door moet naar 4 m.a.v.o. Bovendien: er slagen elk jaar vrij veel leerlingen voor het h.a.v.o., die in klas 2 of 3 de vermelding op hun rapport kregen: advies m.a.v.o. De ou ders hebben zich daar toen geen bat van aangetrokken, Alleen in de arbeidersmilieus is men wat gauwer geneigd om maar braaf zo'n advies op te volgen. Zoals achteraf blijkt is dat niet altijd terecht." Tenslotte ook nog deze opmer king: „Heel wat leerlingen die nu het gymnasium en het atheneum bevelken, moeten daar ontzettend op hun tenen staan. Ze moeten daar teleur stelling na teleurstelling incas seren. Ze zouden met een wat soepe ler programma en een havo- diploma heel wat gelukkiger in hun leven kunnen worden. En daar gaat het toch in feite om. Men moet zich dan wel wat matigen in de vaak over spannen aspiraties." De vorige afleveringen in deze serie in de krant van 28 juli, 4 en 7 augustus. (Van onze correspondent) BUENOS AIRES De meeste peronisten begrijpen er niets meer van. De be noeming van Isabel Marti nez, de derde echtgenote van generaal Juan Peron, als kandidaat voor het vice- presidentschap in Argen tinië heeft hen verbijsterd en de mythe van de bijna 78-jarige Peron voor velen definitief gebroken. „Wij begrijpen er niets van" schreef het belangrijke pe- ronistische weekblad El Descamisado, terwijl een vooruitstrevende peronis- tische vakbondsleider over een „historische vergissing" sprak van „een reactionair congres dat op geen enkele manier de peronistische massa's representeert". Met een miljoenencampagne probeert nu de peronistische top de image van de kandidaat voor het vice-presidenitschap op te wijzelen. Voor de pero nisten blijft er evenwel slechts een vrouw voor Peron bestaan em dait is de in 1952 overleden tweedie echtgenote van Peron, Evita. Dat in 1961 de toen zestigjarige Peron met de 29-jarige Isabel trouwde, heben de peronisten „el lider" weliswaar vergeven, omdat dit een privé-aan-gelegenheid was, maar dat Isabel nu door een anatal weinig geliefde peronis ten naar een positie wordt ge manoeuvreerd waarvan zelfs hun Evita heeft moeten afzien, is voor hen niet veel minder dan heiligschennis. Maria Estela Martinez de Peron - Isabel genoemd, werd 4 februari 1931 in de provincie La Bioja geboren. De peronis- tiche propaganda wil haar nu verkopen ais het gevoelige meisje, student in talen, piano en dans, die op 24-jarige leef tijd met een folkloristisch dansgezelschap naar Panama vertrok en daar in 1956 de verbannen ex-president Peron leerde kennen". Wat de Argentijnen moeten, maar niet kunnen vergeten, is evenwel dat Isabel een mario net is in handen van 'n rechtse groep binnen het peronisme onder leiding van Lopez Rega, de huidige secretaris van Pe ron en tevens minister van sociale zaken, dat Isabel niet meer voorbereiding heeft dan zes jaren lagere school, dat zij slechts gebrekkig Engels spreekt en dat de zogenaamde folkloristische dansgroep niets anders was dan een groep ani- meermeisjes die optrad in het cabaret Happy Land (zie bij gaande foto uit die tijd). Het voormalige staatshoofd steiLt thans alle pogingen - „De laatste van mijn leven" zegt hij - in het werk om nationale overeenstemming te bereiken die steunt op de twee grote politieke groeperingen in het land: de Nationale Rechtvaar digheidsbeweging en de Radi cale Partij. Bij de jongste verkiezingen voor het presidentschap in maart verkreeg de Rechtvaar digheidspartij 49,6 procent van de stemmen, de radicale par tij 22 procent en de gematigde volkspartij van Francisco Manrique 14,6 procent. Chris ten-Links van Oscar Allende verwierf zeven procent, de twee rechtse groeperingen vier procent en de drie socia listische bewegingen twee pro cent. Vijf maanden later heb ben deze verkiezingsuitslagen nog slechts een betrekkelijke waarde, met name wat betreft de Rechtvaardigheidspartij die ten prooi is gevallen aan diep gaande ideologische twisten. De linkervleugel, die be heerst wordt door de strijdor ganisaties zoals de Mo-rttone- ros, schijnt niet zoals vroeger geneigd te zijn zich zonder discussie te buigen voor de consignes van de leiding van de beweging, die wordt uitge oefend door de gematigden van het algemeen vakverbond en de orthodox-peronistische oude garde. Dan is er het grote aantal niet-Peronistische kiezers volgens sommige kringen twaalf procent - dat op de Rechtvaardigheidspartij stemde om zich te wreken op het militaire bewind en dat nu geen enkele reden meer heeft Peronistische te stemmen. Onder deze omstandigheden, zo zeggen de waarnemers, ris keert Peron sterk niet de 49,6 procent van de stemmen op zich te verenigen zoals Hector Campora in maart. Om die reden wil de leider van de Hemdelozen de leegte opvullen die teleurgesteld links achterlaat, dioor een ver bond met de Radicale Partij welke tot de komst van het peronisme in 1945 de grote partij van de massa in Argen tinië was. Daartoe zou hij het vice-presidentschap aanbieden aan Ricardo Balbin, de voorzit ter van de Radicale Partij en de presidentiële kandidaat die bij de jongste verkiezingen werd verslagen. Intussen heeft de linkse pe ronistische jeugd haar onge noegen over de benoeming van Isabel uitgesproken, maar te vens toegezegd trouw te zullen blijven aan Peron. Belang rijke groepen onafhankelijke stemmers zullen tijdens de ver kiezingen van 23 seutem - ber waarschijnlijk him ver trouwen niet meer aan de pe ronistische kandidaten geven. De kandidatuur van Isabel brengt aldus niet alleen de mythe van Peron m gevaar, maar ook het labiele politieke evenwicht in Argentinië, dat in feite drijft op de bejaarde Peron en zijn mythe. Rekening wordt dan ook ge houden met de mogelijkheid dat Isabel o-p het laatste mo ment toch nog van haar kandi datuur zal afzien. Maria Esteela Martinez de Peron, nu Isabel genoemd, links op de foto, met de andere leden van liet „folkloristisch dansgezelschapzoals de peronistische pers deze meisjes noemt, die optraden in het cabaret „Happy Land". „Isabel" leerde nog lid van dit gezelschap in 1956 Juan Peron kermen en trouwde met hem in 1961 DJAKARTA (ANP) De Nederlandse regering schenkt Indonesië tien miljoen gulden om bij te dragen tot verbete ring van de communicatie langs grafische weg. Een func tionaris van de Nederlandse ambassade deelde mee, dat de schenking, die voortvloeit uit de overeenkomst voor techni sche samenwerking tussen In donesië en Nederland van 1969, zal worden aangewend voor het opleiden van Indone sische uitgevers en drukkers die zich bewegen op het ge bied van de moderne grafische kunsten. Het project zal in 1976 zijn uitgevoerd. Het grootste deel van het geld zal bestemd zijn voor de vestiging van een In donesisch centrum voor grafi sche kunsten in Djakarta. In donesische leerkrachten zullen voor studie naar Nederland gaan en Nederlandse deskun digen zullen Indonesische drukkers en uitgevers in Dja karta opleiden. LOS ANGELES (UPI) Een grote wolk giftig zwavel- trioxyde, ontsnapt uit een che mische fabriek in Carson, heeft paniek gezaaid in Los Angeles en Newport Beach. Via radio en televisie en met helikopters en patrouille boten werd aan tienduizenden mensen de raad gegeven een goed heenkomen te zoeken. Het advies werd een halfuur later ingetrokken, toen bleek dat de wolk over zee verdween. In Newport Beach ontstond een enorme verkeerschaos, doordat 90.000 strandbezoekers zich met hun auto in veilig heid trachtten te stellen. SANTIAGO (AP) De mogelijkheid bestaat dat het socialistische experiment in Chili spoedig beëindigd zal worden om daarmee te voorkomen dat de economie ia dat land ineenstort en om de dreiging van een burger, oorlog te keren. Zegslieden van de linkse marxistische coalitie van pre. sident Salvador Allende zowel als de oppositie berichten dat hij op het punt staat veranderingen te brengen in zijn kabinet. Allende zou volgens deze berichten van plan zijn nog meer hoge militaire officieren in zijn re gering op te nemen, dan waartoe hij inmiddels was over gegaan. Allende staat namelijk al enige tijd onder zware druk van de oppositie die eist dat de president militairen in zijn kabinet opneemt. Zijn tegen standers beweren dat dit de enige oplossing is om een poli tieke, sociale en economische crisis te voorikomen. De president had afgelopen oktober drie hoge militairen in zijn vijftien leden tellende ka binet opgenomen om daarmee een einde te maken aan de voor Chili fatale stakingen die tegen de regering waren ge richt en om het vertrouwen in zijn regering te herstellen. De marxisten bleven echter niet alleen de belangrijkste posten bezetten maar ook sommige minder belangrijke functies worden nog steeds door hen vervuld, wat tot gevolg heeft dat sommige programmapun ten van de militaire kabinets leden afgezwakt worden. Maar nu zal, naar wordt verwacht, het toetreden van militairen tot het kabinet van Allende ertoe leiden dat de Chileense strijdkrachten meer invloed gaan uitoefenen op het bestuur van het land- De mo gelijkheid bestaat zelfs, dat Allende zal moeten afzien van zijn plan om van Chili een socialistische staat te maken. Met uitzondering van een mislukte opstand op 29 juni door manschappen van een ge wapend regiment in Santiago, waarbij 22 mensen om het le ven kwamen, hebben de strijdkrachten zich niet be moeid met de politieke contro verse tussen de marxisten en de oppositie. Dit betekende evenwel niet dat zij geen stel ling hebben genomen. tenissen van de afgelopen tijd die er tevens toe hebben ge leid dat er steeds meer stakin gen zijn uitgeroepen, sabotage daden werden gepleegd en ge- welddadigheden plaatsvinden. De communisten Schijnen bereid te zijn Allende te steu nen, ook als hij ertoe overgaat militairen in zijn kabinet op te nemen. Maar de mogelijk heid bestaat dat een gedeelte van zijn eigen socialistische partij en een handjevol leden van enkele uiterst linkse par tijtjes dan uit de regering stappen. De strijdkrachten zijn van plain, en dat is de afgdlopen weken wel bewezen, elk ex tremisme te bestrijden of dit nu van liniks of van rechts komt- De militairen hebben er strikt op toegezien dat een wet op grond waarvan het be zit van wapens verboden is en die door het congres, waar de oppositie de meerderheid heeft goedgekeurd wordt toegepast. OveTal in fabrieken en kantoren van politieke par tijen wordt naar wapenopslag plaatsen gezocht. De linkse partijen hebben hierop felle kritiek geleverd. De linkse ex tremistische revolutionaire be weging heeft zelfs dienstplich tige soldaten opgeroepen beve len van him meerderen niet op te volgen als deze de positie van d-e regering Allende kun nen bedreigen. (ADVERTENTIE) Allende beloofde drie jaar geleden, «als eerste democra tisch gekozen marxistische president in het westelijk half rond, dat hij van Chili een socialistisch land zou maken. Zijn experiment zou „de revo lutie van de vleespasteitjes en rode wijn" moeten worden. Maar in werkelijkheid bleek dit op iets geheel anders uit te draaien. De niet te stuiten in flatie bedraagt thans een we reldrecord van 300 procent per jaar. De Chileense huisvrouwen moeten 's ochtends al vroeg opstaan om daarna in lange rijen te wachten voor voedsel en andere benodigdheden. De waarde van de Chileense munt eenheid is geleidelijk gezakt van 14 tot 300 per dollar. Cor ruptie, werkontduiiking en zwarte handel zijn er aan de orde van de dag. Ook de mili tairen en de carabinero's, de Chileense para-mi-litaire poli tie, hebben de gevolgen van deze bijzonder slechte econo mische ontwikkelingen onder vonden. Ook hun vrouwen moeten nu in lange rijen wachten. Hoewel Allende ge steund wordt door enkele ge neraals, zijn er toch vele an deren die kritiek op hem heb ben. De marine en de lucht macht hebben tot nu toe op correcte en rustige wijze gere ageerd op de ontwikkelingen in hun land. Er gaan geruch ten in regeringskringen, waar de meeste geheimen op de een of andere manier de volgende dag toch in de dagbladen ver schijnen, dat militairen zelfs meehelpen bij het bestuur van belangrijke provincies. De meer radicale linkse le den van Allende's coalitie ver zetten zich tegen het toetreden van meer militairen in het ka binet en staan erop dat het socialistische programma vol ledig ten uitvoer wordt gelegd. Er is een scheuring ontstaan in de coalitie sinds de gabeu-r- Diasdag 21 augustus 1 't Is waar. Een duidelijke vermelding van banknaam èn bankrekeningnum'I,fl op facturen en bij overschrijvingen voorkomt vertraging in het bankgiraie verkeer De gezamenlijke banken. (Van ZEIST Johan Cru| gisteren in het KNVF cipe speel ik niet m- regelingen, welke de I ik deze week al naar Johan Cruyff hield gi; conferentie. Terwijl de het restaurant uitvoer Cruyff buiten te filosol je. Cruyff: „Mensen, j ik ben opgelucht door avond kreeg ik het ni me een intens gein Ajax af was. Dat ze jeugdwens in vervulli Op de vraag of het' beter zou zijn geweest or na het wereldkampioen voetbal van volgend jaar het buitenland te vertre" omdat dan zijn markt' nog weieens verder opgeB kon zijn, stelde Cruyf chend: „Wie het kleineH eert, is het grote v :ert". Om dan later te zegge; de transfersommen: „De ehelijkste bedragen zijL omloop. De Duitse tel spreekt nu al over ze' eenhalf miljoen mark, auto, een huis en een vliegtuig. Belachelijk is gewoon. Ik kan in ieder nu al ontkennen, dat ik v geen duikboot krijg". Kort voordat gisteravo: bondsbestuur van de KN Zeist bijeen kwam om in; de nu overeengekomen sing tussen KNVB, Aj Barcelona te bekract» ging Cruyff nog iets diepfl op de mogelijkheden var. beschikbaar blijven voor! Nederlands elftal. Cruyff: „In mijn contrai Barcelona staat duidelijk schreven, dat ik voor wedstrijden van het N'l lands elftal beschikbaar I Dat is mijn eigen wens, I ik speel dolgraag in het je-shirt". Cruyff verwacht zelf, d: voor de beslissende strij november tegen de Belger slist voldoende vorm en ritme heeft om zijn uitve» zing in Oranje waar te mi 1 Hij zegt: „Met het Nederl elftal speel ik minstens 9 viermaal. Daarnaast zal il Barcelona in minstens vriendschappelijke wed: den uitkomen. Ik dacht deze tien wedstrijden een doende garantie inhielden mijn vorm. En trouwen® train binnenkort ook wee ke dag bij F.C. Barcelona".! Cruyff verwacht niet d; leiding bij de Spaanse moeilijkheden in de weg jeggen als het Nederlands tal hem inderdaad veelv opeist. Cruyff: „Daarvoor ze bij Barcelona te eerlijkj Mensen zijn meer netjes, zakelijk. Ze zullen zich stipt aan mijn contract den. Daarnaast is het nat 'ijk ook belangrijk dat Nederlands elftal alleen avonden speelt, wanneer e Europa geen grote wedstri. zijo. Dat is nu eenmaal overeenkomst met de Eurj so Voetbalbond", De nieuwe Barcelona- winst vertrekt donderdag zijn eerste oriëntatiereis ^Panje. Daardoor is het ui sfoten dat hij komend w einde met Ajax zal uitkon 11 het internationaal hoog «.osohreven toernooi te C el?;uid",sPanie- Cruyff: „li rste plaats omdat ik in 'Van onze sportredactie ZEIsx Wim van Ha negem, altijd in voor ei |raP, stal gisteren in h sportcentrum te Zeist snoiv, toen hij op het mo Went dat Cruyff aan zijl "persconferentie" begon weens hard begon te zin «en: „Johan, waarom bei ■ie toch uit Mokum weg segaan?"

de Stem | 1973 | | pagina 8