mooi wezen P0K0N MODE VAN RODIER DE VRUCHTEN VAN SAIGON ZIJN BITTER GEWORDEN LMAN Beers VIETNAM vrouw mode der Poel hioen JUS UIT EEN ZAKJE vrouw mode Regen Goudvis Gekapt Niemand Ten einde 10 11 14 dewerker) ERT -- De voet* Hansweertse donderdagavond tieloop in Hans- Deelname staat Junioren (2500 me. 18.45 u. en senio- meter), vertrek •trek en aankomst het gemeentelijk Het parkoers dansweertse straat weg en Groene- inschrijven in net van Hansweertse den zijn 2 gulden. Itvangt een vaantje *1 de afstand binnen limiet aflegt, oj, septemiber houdt Boys een rom- Jn zaal Zeelandia 10.00 u. 's avonds Idler in het kader clubhuis". e correspondent! Het familievoet- ■in FC Taeiman uit sinds kort gespon- t door het Hulster elenbedrijf 'd Hae- Zoutestraat, zal ln september deelne- :ie Hulster zaalvoet- ie, die dan in de >rthal Den Dullaert al gaan en waaraan Iwaalf teams zullen |het. zover zal zijn. de bedoeling van om regelmatig en iedere week een |te spelen om goed aan de competitie beginnen. 3 sportmedewerker) - Op Het Schenge ln aterdag het kampi- |.'an Zeeland zomera- I betwist. Ter elfder een afmelding van |ias van Gent. Iiester mr. F. Huber |kon om vijf uur de elhoudier Van der ferneuzen gelukwen- Jclub had 10 punten ■Tweede met 7 pun- 1 B.V.V., derde Inter pt 6, vierde Thoren 4 en vijfde Blauw punten. REN (ANP) Jos ers, tegenwoordig in de Belgische tsselaere, heeft de van Roosteren ge- Hij had een voor in 18 seconden op evluchters. lag is: 1 Jos van km. in 2 uur 29 n 12 seconden; 2. Bas ap 18 sec., 3 Jo z.t., 4 Jan Serpenti s Priem z.t., Harm z.t., 7 Cees v. d. t., 8 Jan van Kat- 9. Cees Zoonitjens z.t.; elleners. egt de ene fegen de andere ij van Philips? t die andere: Cen je dat horen dan. META VAN BEEK HELPT WERKENDE VROUWEN Eigenlijk is Meta van Beek helemaal niet de vrouw, die je je voorstelt als Dolle Mina een ombudsvrouw voor werkende vrouwen aankondigt. Ze toont zich een bescheiden figuur, die op rustige manier haar standpunten duidelijk wil maken. Bovendien is ze ouder dan de meeste Dolle Mina's en gaat ze klassieker gekleed. Deze eigenschappen komen nog meer naar voren als Meta van Beek, zoals vorige week bij hgar presentatie als om budsvrouw omgeven wordt door een aantal vrij agressieve leden van Dolle Mina. De Dolle Mina's verklaarden toen, dat het ook niet hun bedoeling is, dat het instituut ombudsvrouw, waarover wij afgelopen zaterdag al schreven een aangelegenheid van hun vereniging blijft. Ze wilden alleen maar de eerste aanzet geven en hebben daarom ook al contact opgenomen met an dere vrouwenverenigingen. Op deze manier hopen ze veel meer werkende vrouwen te kunnen bereiken. Velen zou den namelijk afgeschrikt wor den als zou blijken dat het iets van Dolle Mina alleen blijkt te zijn. Het is nu een maal nog steeds zo, dat velen de Mina's zien als agressieve, schreeuwende vrouwen, waar men niet achter kan staan. Ra den ook waarom veel werken de vrouwen, die problemen hebben zich gemakkelijker tot een rustige vrouw van middel bare leeftijd zullen wenden. Bedrijfsmaatschappelijk werk ster Meta van Beek is zo'n vrouw. Ze volgde opleidingen in de gezondsheidszorg en aan de sociale academie. Ze was onder andere werkzaam bij de arbeidsinspectie. Haar speciale werkterrein omvatte daar on der andere arbeid en arbeids omstandigheden van jeugdi gen en vrouwen. Het grootst» probleem voor de werkende vrouwen is volgens het om- budsteam de slechte rechtspo sitie. En bovendien kennen veel werkende vrouwen vaak niet eens de weinige rechten, die ze wel hebben. Zo zijn er bijvoorbeeld vrouwen, die het vanzelfsprekend vinden, dat ze ontslagen worden als ze in verwachting raken. Het team verwacht vooral veel problemen in behandeling R De visagist van Max Factor aan het werk. Het ontwerp van een nieu we look voor wat betreft de make-up begint, zegt cosmeti- ca-huis Max Factor, bij het bepalen van die voitmen waar op eye-ahadow, rouge en der gelijke worden aangebracht. Hierna worden de kleuren ge kozen. Men houdt zich voorna melijk aan de kleuren, die op het moment dat de look be kend wordt gemaakt, ook in de kledinswereld mode zullen zijn. Vervolgens wordt met de dhemlci besproken over de mogelijkheden van het maken van de betreffende kleuren. Als alle prodUikten zijn ge maakt, wordt de look gepro beerd op een model en worden er foto's gemaakt. Een nieuwe fook wordt niet altijd gebaseerd op de kleding industrie. Een veelbesproken boek of film kan ook de ma- ke-up-mode bepalen. Verder kan een sportgebeuren, zoals de Olympische Spelen, een vi sagist inspireren bij het ont werpen. (ADVERTENTIE) spray- Houdt kamer- en tuinplanten vrij van insek- ten. Geen zg. „koude-schade" op het blad. Unieke kwaliteit, volledig plantaardig. Bus spuit in alle standen. Verkrijgbaar bij uw bloemist en zaadhandel. BENDIEN - NAARDEN - HOLLAND te krijgen met betrekking tot parttime werk. Met name om dat vooral hierover veel on duidelijkheden bestaan. Dolle Mina zag de behoefte van een ombudsvrouw in, toen bijvoorbeeld de Optilon-vrou- wen op onbegrip stuitten bij vakbond en overheid. Een on afhankelijke ombudsvrouw zou volgens Dolle Mina een goede steun kunnen zijn. In het werkende-wijvenplan van Dolle Mina werd daarom een dergelijke ombudsvrouw opge nomen. Via de ombudsvrouw en verschillende acties wil de groep komen tot een verande ring van maatschappijstruc tuur en mentaliteit. Gelijke betaling als de mannen, die hetzelfde werk doen, recht op een vaste aanstelling bij part time werk, gelijke promotie kansen en goede opvangmoge lijkheden voor kinderen zijn enkele dingen, die volgens het team in deze veranderde maatschappij thuishoren. Het ombudsteam verwacht veel reacties. Vooral nu Dojle Mina's bij het maken van het Zwartboek (een ander deel van het werkende-wijvenplan) enorm vaak door werkende vrouwen worden benaderd. De mogelijkheid bestaat, dat er. zo nodig, op ander eplaatsen in Nederland steunpunten zullen komen. Vrouwen, die zich nu tot de ombudsvrouw willen wenden kunnen schrijven naar Postbus 1520 in Den Haag', bellen van maandag tot en met vrijdag onder nummer 070-554513 en naar het spreek uur gaan op iedere eerste dinsdag van de maand in The ater In de Steeg Westeinde 165 in Den Haag. Er worden steeds meer vleesprodukten klaargemaakt, die weinig jus opleveren. Sla vinken, schnitzels en saucijzen zijn enkele van deze produk- ten. Aangezen de Nederlan ders toch wel graag een be hoorlijke portie jus over de gekookte aardappels willen zag fabrikant Knorr hier een markt voor jus uit een pakje. De jus is te koop in vier varia ties: vleesjus, pikante jus met tomaten, pikante jus met kerry en pikante jus met paprika. 9 Een van de meest opvallende creaties van Rodier: een grijs vest in judostijl. Het Wordt ge combineerd met een grijze rok, een oranje blouse en een groene trui. Voor vrouwen, die goed, maar niet opvallend gekleed willen gaan en die bereid zijn nogal wat geld neer te tellen voor een goede kwaliteit is Rodier een zeer geschikt modehuis. Ook in een groot aantal Nederlandse gemeenten heeft het Franse bedrijf winkels, zodat het niet vee] moeite hoeft te kosten om aan de kleren te komen. eindredactie; rieja van aart Hoewel de modellen van Rudier niet opvallend zijn, houdt het bedrijf toch wel re kening met de mode. Mode- snuijjas worden op een een voudige manier in een aantal kledingstukken verwerkt. Voor de komende herfst en winter heeft Rodier voor de vrouw een collectie samenge steld die bestaat uit tricot, overhemd-blouses, rokken, pantalons, korte jasjes, ensem bles japonnen en mantels. Een bepaalde lijn valt er in de kledingstukken niet te ontdek ken. Er zijn mouwen in ver werkt van allerlei lengten en breedten, er zijn kledingstuk ken met en zonder kragen, met V- U- en ronde halzen, er zijn korte en lange jassen en brede en strakke rokken. De vele verschillende stof fen, kleuren en dessins zorgen voor nog meer variëteit in de collectie- Het grote voordeel van deze verschillende kle dingstukken is, diat de vrouw dingen kan kopen die bij haar figuur passen. Deze manier van kleden doet het figuur in de meeste gevallen meer goed dan het klakkeloos overnemen van wat toevallig mode ia. SAIGON Imposante witte moessonwolken varen langzaam naar het westen, zoals elk jaar om deze tijd. Dit jaar is het jaar van de buffel. Bijna symbolisch; de buffels eu karbouwen wor den weer talrijker in de delta sedert de Amerikaan se helikopterschutters er hun vaardigheid niet meer op toetsen. Het jaar van de buffel. De „vorige keer" was het jaar van de aap, bet jaar van het Tet-offen- sief. De onrermoeibare grappige "eerpontjes (nu gedwee ge tooid met Zuid Vietnamese vlagger.) varen knetterend en Wauw rokend tussen de Ben Bach Dang en Xa Tan Tiiuan Dog. waar de donkergroene kokospalmen tot in het water boeien. Enkele grote vogels, 'ijkend op de Atrikaanse ki- tanga's maar waarvan nie- mand ons de naam kan noc- Mon, hangen tussen de wolken de Saigon-rivier. De vogels en de hemel, waarin Z1i leven, interesseren Saigon Wet; in al de jaren (van de 3aP en de hond en de buffel en de slang) heeft het nimmer Weds uit de hemel ontvangen- Waar afgezien van de „kitan- ®'s" en de witte moessonwol ken is de hemel boven Saigon Weg. Alleen 's avonds trekken er twee C-130's van Tan Son ■"hut naar het noordoosten, 'ermoedelijk naar Cam Ranh °<Nha Trang. Set is het jaar van de buffel, 'n het begin van de grote re gentijd. De mango's zijn rijp. Waar de vruchten van Saigon Zlin bitter in onze mond. De jtagen van Da Kao en de Lang Utl5 zijn voorbij en keren kooit meer terug. En op de My Canh, het oude drijvende res taurant nabij de „Pointe des Blagueurs" uit de Franse tijd, en waar wij de enige gast zijn, eten wij onze rijst met lange tanden. Want ook de rijst van de My Canh is bitter gewor den. Zoals de vruchten en zo als Saigon en zoals wijzelf. Een log verzorgingsvaartuig van de Vietnamese marine, dat My Tho heet, kruipt stapvoets stroomopwaarts naar de door de Amerikanen gebouwde New Port. Daartussen, af en aan en zonder ophouden, de nerveuze jachtige veerpontjes. Naar Xa Tan Thuan Dong en Gia Dinh en My Tay. Vroeger zongen de Fransen: „Dans le port de Saigon l'Est une jonque indochinoise Mystérieuse et sournoise Dont on n'connait pas Ie Dat was in de dagen van Da Kao en Lang Ong, die nooit meer terugkomen. De wind van Gia Dinh is heet en voch tig, en omdat wij ook vandaag de enige en koppige gasten op de My Canh zijn hebben ze geen enkele ventilator ingeschakeld. dan komt er een communisti sche omwenteling". Xon heeft ons gisteren het verhaal verteld uit Hué, waar de Vietcong-troepen in '68 het hele gezin van een notabele, die hun welgezind was („maar hij was een notabele") uitge moord hadden: de vader en de moeder en de grootouders en de kinderen. En de hond. En tenslotte hadden ze de bokaal met de goudvis kapot gegooid en de- goudvis vertrapt. „Het was de goudvis van een nota- I iiii- bele", zei Xon- Professor Hoang Minh Tuynli had ze in de eerste dagen na het tekenen van het bestand door Saigon geleid en zij spra ken bijna een andere taal, als gevolg van bijna twintig jaar hermetische afzondering. „Het zijn andere mensen", zei hij. De My Tho had het anker la ten vallen tegenover het Me- Linh-plein en af en toe dreef de hete wind een rilling van kleine golfjes over de rivier en 11111SIC, de Chinese „boy" bracht de pot groene thee. nental waren er nog bijna alle maal, uiterlijk geen dag ouder en ze deden alsof ze ons van vroeger herkenden en stelden belangstellende vragen waar uit bleek dat zij de verkeerde voor hadden en wij logen en zij logen en iedereen was te vreden en zij kregen tweehon derd piaster en beloofden ons „een goed adres en zonder ziekte" te verschaffen. Langs de Tu Do zijn de hoge koninklijke bomen gekapt en de meeste bars en sommigt hotels zijn met grijze planken dichtgespijkerd. Uit de Rach Ben Nghé vloeit traag zwart en stinkend water, waarop el- landen van vuil en afval drij ven, naar de Saigon-rivier. Aan de Rach Ben Nghé had den ze tijdens het Tet-offen- sief twee dagen lang bitter ge vochten, bij de Y-vormige brug tussen de Nguyen Bieu en de Hung Phu, de brug die de Fransen „le pont en Y-grec- que" noemden. In de morgen heeft oud-minis ter Tran Van Tuyen ons ge zegd: „De communisten heb ben hun illusie nog niet opge geven om in Zuid-Vietnam een Marxistische maatschappij te stichten. Alles hangt af van het „leadership" hier. Als het zo voortgaat als nu, geef ik het regime nog twee jaar en Vroeger al zeiden de Fransen, dat Hanoi „een dame" was en Saigon „een hoer". „Saigon-la- Pute", scholden zij. Hanoi hebben wij sedert twintig ja ren niet gezien, ondanks zeke re geenszins onvriendschappe lijke relaties met niet onbe langrijke lieden in het noor den. „Ngo Dien, de man die in Hanoi de visa toekent, is onbe reikbaar", zeggen zij. Hij heeft op ons telegram nimmer geantwoord- Misschien is zo een herinnering aan het Hanoi „van vroeger" gaaf gebleven. En aan de Along-baai. En aan Mon-Cap aan de Chinese grens, en Hai-Duong, en Hai-Phong en Ben Cat en al het andere. En de dagen op het eiland Ké- Bao, niet ver van Campha- Mine, waar wij toen dachten dat het paradijs op aarde was. In de morgen stonden wij, zo als vroeger, op ons balkon. Zo als vroeger hadden wij ervoor gezorgd, dat het op het oosten uitzag. En klam en kleverig van de drukkende nacht keken wij verblind hoe de eeuwige zon elke ochtend weer opging achter Thu Due, waar deze keer geen artillerie meer gromde. De hemel was dan magenta-kleurig en de lucht als kristal en zoals vroeger wachtte de tergende genadelo ze zon één ogenblik om het gekwelde land en de verstik kende stad de flitsend-korte il lusie te gunnen van één adem tocht relatieve koelte, alvorens andermaal haar vlammende en laaiende foltering te beginnen. De rivier glansde tussen haar donkergroene oevers, beneden klepte de eerste Chinese soep koopman met zijn bamboera- tel, oude wijfjes draafden naar de markt met haar zwiepende draagstok waaraan kolossale manden hingen, waarin op gloeiende houtskool de rijst pruttelde, en tienduizenden brommers en Vespa's en Hon da's en Yamaha's begonnen stinkend en rokend te razen. Saigon-ia-Pute. Met al de ver dorvenheid en stank en verrot ting en corruptie en schande en vergif en al het voorstelba re en al het onvoorstelbare van Azië. En de viscerale af schuw en de bijna fysieke lief de. Saigon dat ons verscheur de, dat wij haatten en waarvan wij nooit en nimmer los kon den komen. Toen niet en daar na niet en nu niet en nooit. En altijd was het de laatste keer en altijd was er de wilde bekoring nooit meer weg te gaan, al het andere te verge ten. Als een gif, als narcotica, ondefinieerbaar en vooral on begrijpelijk. Omdat het rede loos was van een stad te hou den die men haatte zoals men nooit van een mens gehouden had. Het was Da Kao en Lang had ons gezegd, dat Vietnam uit zijn politiek infantilisme moet zien te komen. „Er heerst hier veel kleingeestig heid en intolerantie". Maar hij zei „trés pessimiste" te zijn. Hij is de leider van een matig linkse oppositiebeweging. „So cialiserend", zei hij. Kolonel C., die uit Noord-Viet- nam kwam, beweerde dat Thieu bij vrije verkiezingen méér dan 90 procent van de stemmen zou krijgen en ver telde over de „vervreemding" van zijn oorspronkelijke land genoten uit het noorden. Hij Want de smaak van Saigon is bitter geworden. En er is „nie mand" meer. Aan de deur van André Lebon, die in Dien Bien Plioe een been achtergelaten had, zei het mannetje een maand geleden: „Palti, chèp. Pou la Fiance. Ne levient pas." En de legendarische Jürgen was natuurlijk weg. Hij was al verdwenen in de laatste dagen van ons vorig verblijf en alle veronderstellingen waren ge wettigd. En Singh was er niet meer. En Bo niet. Bo uit Ha noi. Alleen de kelners van het ou de en slechte en onvergetelijke en sympathieke hotel Conti- Ong en duizend andere dingen. En andermaal greep het ons, ondanks de bitterheid en de ontgoocheling van deze keer die andermaal de laatste zou zijn. En dan weer overmande ons de zwarte angst dan het nu wel zeker de laatste keer zou zijn en dat het beter was blind te worden, nu, in de ge mene zon van Thu Due. De eerste margouillat kroop bin nen langs het plafond en er waren kakkerlakken en veler lei ongedierte. En de rijst was bitter geworden als de mango's en de nuoc mam stonk weer zinwekkend. Het had geen zin. Wij hadden zelfs geen aanval van ambiase om als excuus te dienen om ons oponthoud te rekken. Maar tóch nog één dag, twee dagen. Beneden zaten twee piepjonge boeddhistische monniken in hun saffranen gewaden op de stoep en rolden vingerdikke si garetten van gitzwarte tabak. De eerste Amerikaanse wagen van de ICCS, de Internationale Controle Commissie, gleed over de Le Loi, want de oorlog was officieel ten einde en de eerloze en vedorven stad, die niet eens meelij met zichzelf had en waar voor piasters al les en nog méér te koop was, had zich met opruiende gele en rade vlaggen getooid. De cirkel begon zich te slui ten: er gebeurde niets meer, behalve het eeuwige en wrede onrecht, dat grote treurspel merkte. Het grote treurspel was naar het westen getrok ken, naar gene zijde van de Mekong en de Tonle Sap. Het ls het jaar van de buffel. Waarin de lange oorlog beëin digd is en waarin de vrede een vaag en abstract iets gebleven is. dat Westers is. Zoals kauw gom en air-conditioners. En il lusies en geloof aan een beter leven. Zelfs de papaya's hebben in de ze weken geen smaak meer en de kleine groene citroenen zijn droog als stof. JAN DRUMMEN (Slot)

de Stem | 1973 | | pagina 11