Verkeer eist zware tol Visserij wimpel voor Br. 54 Politicus bepaalt structuur gezondheidszorg Het gaat om grote belangen" Europese ontmoeting m Oostburg Consumptie beslist niet welslagen festival Duif uit Clinge wint wedvlucht Echtpaar bij explosie ernstig gewond P. BAART NIEUWE BOL- KEIZER Vrii Umaaktnuop ABN Kasbiljetten maar liefst 8% rente in 6% jaar. Algemene Bank Nederland stad Twee ernstig onden gew Auto rijdt tegen boom Bromfietser liclf't gewond Drie gewonden door snelheid [J zonnig Hersenschudding Bocht vergeten: twee gewonden Man gewond na klapband Automobilist ramt brommer B. en w. Reimerswaal A. de Hamer koninklijk onderscheiden Muziekfeest in Heikant Hulst AANVOER VIS GESTEGEN Maandag 20 augustus 1973 ren met pentekeningen. Ham ster Keurs met schilderden o André Verheije met beeld" bouwwerken (t.m. 31 au_>" Dag. van 9.00-18.00 uur, vriid iOt 21.00 uur. Op zond 'en m-,' {esloten. ™a' I SLUIS Raadskelder Expositie Gilbert Lingier uit Oostende met schilderijen (t.m. 5 sent 1 Open van 10.00-13.00 en 15 nn 18.00 uur. ST.-ANNA TER MUIDEN Vrm. Gemeentehuis, exposi tie werken van Jos But en baron R. de Meester de Bet- zenbrouck (t.m. 15 sept.) Dag. van 10.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. TERNEUZEN Luxor 20.00 uur: Cabaret 14 j. VEERE Museum Schotse Huizen, expositie ter herdenking van Maurice Goth (t.m. 15 sept). VLISSINGEN Alhambra 20.00 uur: Met de Franse slag, .a.l. Stedelijk Museum, Bellamy- park 19, expositie- Rail en Wa ter (t.m. 15 sept.). Ma. t.m. zat. van 10.00-12.00 en 14.00- 17.00 uur: zondag 14.00-17.00 uur. WESTDORPE Galerij Troutzaerte, Singel 43, expositie keramiek van Zaalberg (t.m. 31 aug.). Di. t.m. zat van 9.00-18.00 uur, zond. van 14.00-18.00 uur. IJZENDIJKE Oude Korenmolen, expositie kunstenaars uit de Zuidelijke Nederlanden (tot 1 sept.). Ma. t.m. vrijd. van 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur en zat. en zo. en feestd. van 14.00-18.00 ZIERIKZEE Burgerweeshuis, Meelstraat 27, expositie Egypte, doden- kunst als levenskunst (t.m. 2 sept.). Gemeentemuseum, ex positie „Ramp 1953-1973" (t.m. 31 aug.). Dag. behalve op zond. van 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur. ANTWERPEN Middelheimpark, twaalfde Biënnale voor beeldhouwkunst (t.m. 8 okt). Van 10.00-20.00 uur. Stadsfeestzaal, Meir, ex positie „Alles over het leven in de Europese havens" (t.m. 16 sept.: Open van 12.00 19.00 uur en zon- en feestd. van 10,00-17.00 uur. Intern. Cult. Centrum, Meir 50, he dendaagse Vlaamse schilders en beeldhouwers. Eerste Bel gische Salon van de jonge fo tografen (t.m. 25 aug.). Sterckshof, Deurme, expositie Europese verzameling van wandtapijten (t.m. 16 sept.). Open van 10.00-17.00 uur, op zat., zon en feestd. tot 18.00 uur, op di. van 19.00-21.00 uur. Volkenkundemuseum, Gilde- kamerstraat achter stadhuis, Expositie van iconen uit Slo wakije (t.m. 2 sept.). Alle da gen behalve ma van 10.00- 17.00 uur. BRUGGE Huidevettershuis, expositie „Scheppend ambacht" in West-Vlaanderen (t.m. 31 aug.). Dag. geopend van. 15.00- 18.00 uur. GENT Centr. v. Kunst en Cultuur, St.-Pietersabdij, retrospectieve Octave Landuyt (t.m. 10 sept.; Werkd. van 14.00-18.00 uur, zond. van 10.30-12.30 en 14.00- 18.00 uur. schappij De Stem B.V. 1 01150-7920 (4 lijnen); HULST: 3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, en 13.3017.00 uur. G: abonnementen: Boekhandel Pie" 2791. .00—21.00 uur, tel. 01600-22341; 00-49900; zondag 20 00-22.00 uur, ■0-3751 of 01150-6297; Midden- igustijn, Kantoor Nieuwstraat 9 tel 01150-5745: algemeen redac- antoor Kromme Weele 4, Mid- 01180-7438; redacteur Midden- 01100-3405. kant Klokstraat 1. lijnshot 35. Goes; redacteur te Berkel, kantoor Nieuwstraat 9 tel. 01150-4866- redacteur O.Z.- Steenstraat 14, Hulst, tel 01140- cteur W.Z.-Vlaanderen: R var g, tel. 01170-3370; sportredacti' 594. :el. tel. 01155-2237. IE: il. 01150-6297. 01100-4316. ZEVIBEL VOOR COMITÉ S.O.S. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zondag middag om even na vijven is een personenauto, komende uit Sas van Gent, nabij Driekwart tegen de vangrail gebotst ei vervolgens tegen een aan di linkerzijde van de weg staan de boom tot stilstand gekomen. De beide inzittenden L.v.W. en H.V. uit Rotterdam werden ernstig gewond per ambulance naar het Elisabeth Ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. (Van onze correspondent) VS Op de Oude nabij De Witte Heu- le is mej. N.T. uit Cadzand met haar auto tegen een boom gereden. Zij kwam vanuit de richting Breskens en nadat zij de bocht in de weg had geno men, werd zij verblind door een tegenligger. Zij raakte daarbij in de naast de weg gelegen afvoerput en door te hard aan haar stuur te draai en, schoot zij naar links van de wég. Mej. T. kwam er zon der leisel af. (Van onze correspondent) ARNEMUIDEN Zaterdag middag verleende te Arnemui- den de bestuurder van een bromfiets, de heer J. C. Maas uit Nieuw- en St.-Joosland geen voorrang aan een perso nenauto. Door deze aanrijding werd de bromfietsbestuurder licht gewond. (Van onze correspondent) GOES Door een te hoge snelheid en plaatselijke onbe kendheid ontstond op de wes telijke parallelweg van de se- cundaire weg no. 7 een onge- Ml waarbij drie personen vrij ernstig werden gewond. Zij werden allen overgebracht Jaar het St.-Joannaziekenhuis Goes. De bestuurder van de Jagen, de heer A. R. D. v. d. B uit Amstelveen reed in plaats van de bocht te nemen rechtdoor een sloot in. Morgen, dinsdag 21 aug. fegen op Zoom 8.11 en 20-25 «nsweert 7.16 en 19.38 «neuzen 6.48 en 19.09 Vhssingen .inge 6.17 en 18.38 8.01 en 20.15 Vooruitzichten voor dinsdag woensdag, opgesteld door KNMI op zondag om 18 ltr: droog en vrij zonnig "eer- Voor de tijd van het ',lr 's nachts te koud en over 's normale temperaturen. tersvooruitzichten in cijfers over Nederland. todinsdag: aantal uren j tot 14, min- temp. 0 tot tón onder normaal, max. j. P- omstreeks normaal. os op een droge periode teilt "hastens 12 uur: 95 pro- iJj ^ans op een geheel etmaal: 80 procent. ta0<r woensdag: aantal uren t a 14, min. temp. 1 tot tón onder normaal, max. m omstreeks normaal. ?P een droge periode minstens 12 uur 95 pro- i«n EL ?ans op een geheel etmaal- 90 procent. (Van onze correspondent) SEROOSKERKE Op de Stoofweg te Serooskerke, Schouwen en Duiveland, ge raakte een personenauto zater dagavond door te hoge snel heid van de weg, en belandde in een langs de weg gelegen sloot. De bestuurder van dit voertuig was B. Heeringa uit Schuddebeurs. Hij werd met een hersenschudding overge bracht naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. (Van onze correspondent) RENESSE Zaterdag ver gat een bestuurder van een personenauto te Renesse op de kruising Roermondsweg - Hel- leweg de bocht te nemen. De bestuurder, de heer R. N. D. uit Den Haag, en zijn medein- zittende W. S. V. eveneens uit -Den Haag, belandden tenge volge hiervan in een sloot. Zij werden beiden met verwon dingen overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis te Zie rikzee. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Tengevolge van een klapband verloor zon dagmorgen de bestuurder van een personenauto, de heer B. M. L, uit Goes op de Europa- weg te Vlissingen de macht over het stuur. De auto ging enkele keren over de kop, en werd geheel vernield. De be stuurder werd met diverse verwondingen overgebracht naar het Bethesdaziekenhuis te Vlissingen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Zondag werd de bromfietsbestuurder S. A. uit Vlissingen op de Noordkreekseweg aangereden door een personenauto, be stuurd door A. D. uit Vlissin gen. De- bromfietsbestuurder werd met verwondingen naar het Bethesdaziekenhuis ge bracht. De auto belandde in de sloot. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Enkele tien tallen belangstellenden hielden in het voormalige ziekenhuis in Oostburg in het kader van „Vlandriade 73" eeai „Europe se ontmoeting". Nadat het koor Emiel Hulle- broek uit Gent als opening enkele liederen had gezongen hield de heer Walter Kunnen, voorzitter van de beweging voor de Verenigde Staten van Europa in België, een toe spraak waarin hij pleitte voor een grotere samenwerking tus sen Nederland en België op allerlei gebied. „Wij zijn te klein om verdeeld te zijn. Het wordt tijd dat taboes die mo menteel voor Nederlanders en Belgen in de wederzijdse lan den nog gelden opgeruimd worden", aldus de heer Kun nen. Aan de Europese dag in Oostburg werkte ook mee de üolkzanger Gert de Meijer uit Terneuzen die enkele Ameri kaanse en Ierse liedjes ten gehore bracht (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS „Nu de nota en de commissie-Oosterschelde er zijn, ondanks het bravour van velen die de schouders smalend ophaalden voor de strijd van hen, die zich steeds verzet hebben tegen afsluiting van de Oosterschelde, is het aan allen die actie voeren tegen het deltaplan Oosterschelde de taak in de toekomst de krachten te bundelen, teneinde aan het volk. de commissie en het parlement duidelijk hun standpunt en argumentatie kenbaar :e maken. Het gaat om zeer grote belangen, ook voor de Zeeuw se visserij. Zevibel steunt dan ook daadwerkelijk het streven van het comité S.O.S Aldus sprak de heer A.L.S. Lookefeer, voorzitter van de Vereniging Zeeuwse Visserij- belangen (Zevibel), tijdens de reünie van deze organisatie bij gelegenheid van de visserijda gen iin Breskens. Weinig gun stig liet de heer Loekefeer zich uit over de nota-Wester. terp. „Hetgeen in deze nota over de visserij gezegd wordt, is zeer minimaal. De zinsnede: een duidelijke negatieve zijde van het Deltaplan is de schade die wordt toegebracht aan de (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN „Wij ach ten verstrekking van con sumpties aan deelnemende muzikanten aan het Reimers waalfestival niet beslist nood zakelijk voor het welslagen van het festival", schrijven burgemeester en wethouders van Reimerswaal aan de ge meenteraad. De opmerking is vervat in een voorstel aan de raad, die bijeenkomt op dinsdag 28 au gustus om 19.30 uur in heb voormalige gemeentehuis te Yerseke, om subsidie te geven aan het jaarlijks te houden Reimerswaalfestival. Dit festi val vindt dit jaar voor de eerste keer plaats- De muziek korpsen van Reimerswaal heb ben d itvoorjaar te zamen be sloten het Reimerswaalfestival in het leven te roepen. Elke kern neemt bij toerbeurt de organisatie voor zijn rekening. De organisatie van het eerste festival is in handen van de muziekvereniging „Schelde- galm" te Hansweert. Het wordt gehouden op 25 augus tus. Het programma' omvat 's middags een zeskampwed strijd voor de deelnemende korpsen en 's avonds zullen de korpsen gezamenlijk concerte ren. Om voor subsidie door de gemeente in aanmerking te komen, vroeg de gemeente Reimerswaal een kostenbegro- ting. De kosten bleken ge raamd op f 2200,-. Maar met enkele begrotingsposten heb ben burgemeester en wethou ders duidelijk moeite. Onder meer met de post van f 400,- voor consumpties aan deelne mende muzikanten. De aan schaf van nieuwe muzieknum mers a raison van f 594,- moe ten de deelnemende korpsen zelf betalen, vindt het college. Want ze moeten jaarlijks toch nieuwe muziek aanschaffen. Het college vindt verder de post „onvoorzien" te groot: f 400,- is bijna 20 procent van de totale begroting. Het college zegt van mening te zijn dat er voldoende aan leiding is om het initiatief van de Reimerswaalse muziek korpsen te ondersteunen maar dat het mogelijk moet zijn het Reimerswaalfestival te Organi seren met een subsidie van maximaal f 1250,-. Het college stelt de raad dan ook voor die subsidie te verlenen. Een lid van het college blijkt tegen toekenning van subsidie te zijn. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT Burge meester A. Schipper heeft de eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer A. de Hamer, secretaris en waarnemend voorzitter van de postduivenvereniging vzv Hoofdplaat. De heer De Ha mer is veertig jaar lid van het bestuur van vzv. schaaldierencu'ltuur en de be roepsvisserij. Alhoewel terza ke schadevergoedingen-rege lingen zijn getroffen, blijft het sociale van deze zaak schrij nen, kwalificeerde de Zevibel- vooii-zitter als een toon van meewaren. „Daar kopen wij niets voor. Dit is het plengen van tranen bij een ter dood veroordeelde". Naast zorgen over de toe komst van de Zeeuwse visse r-ij. uitte de heer Loekefeer ook woorden van voldoening over de stijgende uitkomsten van deze visserii ten opzichte van vorig jaar. De modernise ring van de Nederlandse kot- tervloot zet zich voo-rt. Zee land blijft da-arbij niet achter. Tenslotte merkte de heer Loe kefeer op dat de Zevibel er recht o-p heeft zijn. standpunt inzake de afsluiting van de Oosterschelde kenbaar te ma ken aan de regering wanneer het provinciaal bestuur van Zeeland en de betrokken wa terschappen daartoe in de ge legenheid worden gesteld. In zijn openingswoord had de heer J. de Winde, voorzit ter van de Breskense visserij- vereniging, zijn waardering uitgesproken over de steun en medewerking die men van het gemeentebestuur ontvangt bi-j de uitbreiding van de accom modatie van de vissershaven. Met betrekking tot het streven van Breskens de visserijcon- c-entratie naar zich toe te trek ken. zei de heer De Winde dat de Breskense vissers begrip hebben voor andere 'Zeeuwse visserijhavens, die dit doel eveneens nastreven. Burgemeèster A. Schipper zei dat het hoog tijd wordt dat een beslissing wordt genomen over de visserijconcentratie in Zeeland. In dit verband wees hij >ok op de slechte werkge legenheid in Zeeuwsch-Vlaan- deren, welke een-zekere mate van ontvolking van dit gebied teweegbrengt. De belangstelling voor de Breskense visserijdag was bevredigend. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN De provin ciale wedvlucht vanuit München, die zaterdag werd gehouden is gewonnen door een duif van J. van de Bran den te Clinge. De duif werd zaterdag om 16 40 unr geklokt op een afstand van 628 kilo meter, snelheid ruim 981 me ter per minuut. Dat het een zware vlucht is geweest, blijkt wel uit het feit dat van de 250 deelnemende Zeeuwse duiven er zaterdaga vond slechts 11 op hun hokken waren teruggekeerd, nadat ze s'morgens om 6. uur het luch- ruim waren ingestuurd. Het concours dat ook in Nationaal verband werd gevlogen zal ge wonnen worden door de ge broeders Reubsraet te Elsloo in Limburg, die een duif klok ten om 14.29 uur, op eep af stand van 510 kilometer. De verdere vroegste meldingen in Zeeland waren. W.Daansen, Breskens om 18 uur,Nog eens J. van de Branden,eveneens om 18 uur. P. Cornelis, Bres kens "T8.38 uur. P. Atheunis, Hulst 18.43 uur- G. Neëls, Krabbendijke 19 uur. Min- naard, Krabbendijke 18.45 en 19.45 uur. J. de Graaf, Arne- muiden 19.04 uur. A.Colpaert, Kloosterzande 19.27 uur. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Schipper J. M. Asard en zijn beman ning van de Br 54 hebben voor 1973 beslag gelegd op de blauwwitte wimpel met oorkonde ten teken dat zij vorig jaar de hoogste gemiddelde kilogramprijs voor vis en garnalen boekten, namelijk 3,77. In totaal ving de BR 5434.768 kg vis en garnalen. De Br 54 won ook in 1960 en 1961 de Breskense visserijwimpel. .Burgemeester Schipper overhandigde schipper Asard tijdens de reünie van Zevibel in de Breskense vismijn de begeerde wimpel met oorkonde. (Van onze correspondent) HEIKANT Het 26e jaar lijkse muziekfeest door de muziekvereniging Heikant ge organiseerd, is een succes ge worden. Onder ideale weers omstandigheden werd door de negen deelnemende gezel schappen een rondgang ge maakt, waarvoor op de gehele route een flinke belangstelling bestond. De voorzitter van de muziekvereniging Heikant, de heer Martinet, ontving de be stuursleden van de deelne mende gezelschappen in de la gere school, waar hij een dank woord sprak en de erewijn aanbood. Elk gezelschap gaf een concert op de kiosk en hierna trad de Heikantse jeugdgroep Erika op. Als sluit stuk van dit muziekfeest trad onder grote belangstelling het jeugdcircus Reynardi uit Hulst op. Hebt u wat geld dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbrengen zonder renteverlies? En zonder dat uw administratie daarmee extra wordt belast? Dan kunnen we u misschien helpen. De#\BN geeft namelijk 3 soorten Kasbiljetten uit, met een oorspronkelijke looptijd van 2lh, 5 of 6 '/;jaar. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder, wat wil zeggen dat ze niet op naam gesteld zijn en zonder meer aan de balie kunnen worden gekocht. Ze luiden in coupures van 1.000 of 10.000 gulden, inclusief de verworven rente. Bij aankoop betaalt u dus dit eindbedrag minus die rente. Voor Kasbiljetten, die u vanaf 3 september a.s. bij ons kunt kopen, gelden de volgende rente percentages: Kasbiljet met einddatum 1-3-19767 Kasbiijet met einddatum 1-9-19788 Kasbijjet met einddatum 1-3-19808 Per 3 september 1973 betaalt u voor: Kasbilietf l.OOOmeteinddatum 1-3-1976:f 844,72 Kasbiljet f lO.OOOmet einddatum 1-3-1976: f 8.447,21 Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-9-1978 :f 680,89 Kasbiljet f lO.OOOmet einddatum 1-9-1978f 6.808,94 Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1980 :f 597,62 Kasbiljet f lO.OOOmet einddatum 1-3-1980f 5.976,18 Na 3 september 1973 wordt het aankoopbedrag geleidelijk hoger als gevolg van het verstrij ken van de looptijd. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over déze manier van sparen kan vertellen. Vanaf maandag 20 augustus kunt u deze Kasbiljetten bij al onze kantoren reserveren. (Van onze correspondent) ARNEMUIDEN De heer en mevrouw Poortvliet uit Ar- nemuiden zijn zaterdag met ernstige brandwonden overge bracht naar het Gasthuis te Middelburg. Zij hadden deze verwondingen opgelopen ten gevolge van het exploderen van een gasfles. Deze fles stond in het schuurtje. De heer en me vrouw Poortvliet bevonden zich eveneens in deze ruimte, waar door de familie werd gekookt. Op onverklaarbare wijze is de gasslang van de fles gegaan- Tengevolge waar van zich een explosie en een begin van brand voordeed. Door kordaat ingrijpen van de brandweer kon de brand in de kiem worden gesmoord. Inbraak Onbekenden hebben ln de nacht van vrij dag op zaterdag ingebroken in fonobar Neelemans in Hulst. Zij zijn vermoedelijk binnen- geraakt via een raam in de achtergevel van de zaak. Er werden twee versterkers, een cassettenrecorder en vier mu- ziekcassettes meegenomen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Na een span nende finale heeft de heer P. Baart van de bolclub O.N.A. uit Sas van Gent op de kei- zersbolling in Oostburg beslag gelegd op de keizerskroon. De heer F. Pieters van Ons Ge noegen werd tweede en mag zich met de titel prins tooi en. Aan de boiling op de baan van het Grote Gat in Oostburg namen acht bolkoningen uit Zeeuwsch-Vlaanderen deel. De bolkeizer 1972, de heer O. de Caluwé van heit Sasse O.N.A. kwam dit keer niet verder dan de vijfde plaats. De volle dige uitslag was: 1. P. Baart, ONA, Sas van Gent, 2. F. Pie ters, Ons Genoegen, 3. P. Rije- kaert, ABC-Aardenburg, 4. C. van Vlaanderen, Nooit Ge dacht - Philippine, 5. O. de Caluwe, ONA-Sas van Gent. 6. Boekhout, de Ware Vrienden - Aardenburg, 7. A. van de Ga zelle, Grote Gat - Oostburg, 8. C. de Croock. Grensbollers - Eede. De wedstrijden stonden on der leiding van de heer C. de Croock. De prijzen werden in café De Tol uitgereikt door wethouder G.A. Claeijs en VVV-voorzitter drs. P.C.G. Vroegop. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De visserij- besommingen in Breskens, Co- lijnsplaait en Vlissingen verto nen tot en met juli van dit jaar een bevredigende stijging ten opzichte van 1972. In to taal werd in 7 maanden voor 11 miljoen besomd tegen 3 mil joen in de overeenkomstige periode in 1972. In Colijns- plaat bedroeg de aanvoer bij na het dubbele van vorig jaar. In de eerste 7 maanden van 1973 werd in Zeeland 624.000 kg tong en 1.349.000 kg schol aangevoerd. De aanvoer van garnalen tot en met juli be droeg 350.000 kg. De totale aanvoer van garnalen in 1972 was 505.000 kg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Er moet een totaalplan voor de gezond heidszorg in Nederland komen en daarvan afgeleide deelplan- nen voor de provincies afzon derlijk- Daarbij zullen priori teiten gesteld moeten worden. Het doen van keuzen in de gezondheidszorg is een politie ke keuze, daar komt men niet onderuit. Via de politieke or ganen moet de structurering van de Nederlandse gezond heidszorg zijn beslag krijgen, want dit mag niet aan de des kundigen alleen worden over gelaten". Dit betoogde afgelopen za terdag dr. B. J. ten Bals, soci aal geneeskundige bij de stichting het Zeeuwse Kruis, in Middelburg. Dr. Ten Bals hield in Vijvervreugd een in leiding over het thema „ge zondheid en gezondheidszorg' bij gelegenheid van de officië le opening van het academisch studiejaar van het Zeeuws op leidingsinstituut voor fysiothe rapie. De heer Ten Bals betoogde dat het huidige gezondheids zorgsysteem in Nederland min of meer toevallig en ongecoör dineerd is ontstaan. Daardoor is het momenteel onoverzich telijk, verward, onvolledig, on doelmatig en in bepaalde op zichten te duur. Nodig is daar om ordening, planning en het stellen van prioriteiten. En daarbij moet volgens de heer Ten Bals de preventieve ge zondheidszorg op zijn minst gelijkwaardig worden gesteld met de curatieve gezondheids- :org, ook wat betreft de finan- :iën. De kosten van de gezond- ïeidszorg kunnen niet blijven tijgen, stelde de heer Ten 3als. Bij de besteding van de '^schikbare geldmiddelen zul-, len daarom prioriteiten gesteld moeten worden. Dat moet ech ter gebeuren door de gemeen schap- Als voorbeeld noemde hij wel of geen fluoridering van drinkwater, de hoogte van de artsen/honoraria, maar ook of kapitalen voor de genezing van hartinfarcten niet beter besteed kunnen worden aan het voorkomen van hartinfarc ten. Twee zaken achtte de heer Ten Bals van uitermate groot belang: continuïteit in de' zorg en de mondigheid van de hulpzoekende. „Gezondheid is geen objectief begrip", verde digde dr. Ten Bals, „maar een subjectief begrip en aan voort- durénde verandering onderhe vig. En ik ben van mening dat de opvatting van de hulpzoe kende in de gezondheidszorg zwaarder moet wegen dan de opvatting van de hulpverlener als het gaat om de gezondheid van een mens". Elk mens heeft recht op inspraak in zijn eigen gezondheid. Aangaande de continuïteit in de gezondheidszorg zei dr. Ten Bals dat de muren van instel lingen als ziekenhuizen een te sterke scheiding in de zorg hebben veroorzaakt. De muren belemmeren de communicatie tussen de verschillende hulp verleners: men weet vaak ge noeg van elkaar niet wat men doet met dezelfde patiënt. Er moet dan ook een samenhan gend, logisch gezondheidszorg systeem komen: een gesloten circuit. Directeur P. Pols van het Zeeuws opleidingsinstituut voor fysiotherapie stelde in zijn openingsrede van het veertiende academiejaar het nieuwe fysiotherapeutenbesluit van 1973 centraal. Hij gaf een historisch overzicht van het ontstaan en de wettelijke be geleiding van de fysiotherapie als paramedische bezigheid. Met het besluit van 1973 is de fysiotherapie eindelijk erkend als hoger beroepsonderwijs, constateerde hij. Er bestaat nu ook nog maar één staatsexa men. dat in vier jaar kan wor den afgelegd. Wel zijn er be paalde zaken zwaarder gewor den dan in het verleden- De minimale toelatingseis is havo geworden en er zijn nieuwe vakken ingevoerd als basisbe wegingstherapie en bio-mecha- nica. Rechtstreeks tot de stu denten zei directeur Pols dat capaciteiten wel belangrijk zijn maar dat de studiemotiva tie doorslaggevend is om de eindstreep te halen. Een van de zwakke punten in de oplei ding voor fysiotherapeut is nog dat de docenten niet full time in dienst zijn en dat alleen de wettelijk voorge schreven lessen door het rijk worden gesubsidieerd.

de Stem | 1973 | | pagina 3