Schaatsprofs weer onderdak Baan- coureurs op weg VAN DER SPIEGEL SNELSTE Serpenti wint eindsprint GöDDE WINNAAR IN PRINCENHAGE ABN verhoogt de spaarrente 7% 7^-7% Algemene Bank Nederland protest van amateurs Blaclel Adegem Zelzate Toine van de Bunder geklopt 4% 4% 7 7% 7 8 sport fcdstii<? °ver 105 Nieuwe percentages met ingang van i september 1973: spaarvorm oud percentage nieuw percentage spaarboekje 4 spaarrekening 4 spaardeposito met 24 maanden opzegging spaardeposito 2 jaar vast 7 spaardeposito 3 jaar vast 7% spaardeposito 4 jaar vast 7% spaardeposito 5 jaar vast fA spaardeposito met oplopende rente - looptijd 2,3 of 4 jaar 7-7X VUFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 20 AUGUSTUS 1973 11 15 HEL (ANP) De zevende Arstromenlandronde, een ateurklassieker over 175 met start en finish in Xiel, zaterdag- uitgelopen op een Lonstratie tegen de KNWU. ib protest tegen de nieuwe J, protest tegen de nieuwe verordening, dat elke amateur- tielrewier die de leeftijd van a jaar heeft bereikt en rijdt l een gesponsorde ploeg, dient toe te treden tot de rijen der maakten (1ei vooraanstaande renners de ronde tot een farce. Hst tempo werd steeds bij- tonder laag gehouden: plusmi nus dertig kilometer per uur. K wanhoop van wedstrijdlei- Jer Wim Roosenburg stond het peloton, waarin onder meer Pret van Katwijk, Jan Ajlirag. (rits Schür en Peter van der fays, op zeker moment de Jt-jange Amsterdammer Fred van Lachterop een voorsprong te v» negen minuten. Van lachterop „won" uiteindelijk jok, zij het met een verschil van slechts een miniurut. Daar ie grote groep zich niet de moeite getroostte om voor de volgende plaatsen te sprinten, wegerde de wedstrijdleiding ven uitslag bekend te ma ten KNWU-voorzitter M. Balle- gooyen De Jong en de voorzit ter van de sportcommissie, de hear Zweedijk, waren in Tiel BLADEL In de gis teren verreden Zilveren Acht van Bladel, een wielerklassieker voor nieuwelingen, heeft Ha vik uit Strijen een ze vende plaats behaald. Hij eindigde met een achterstand van 1 min. en 52 sec- op de winnaar de Limburger M. Jacobs, die de 104 km aflegde in 2 uur 38 min. en 55 sec. Op 2 min. en 52 sec. finishte R. Jagers uit Ui- hecht als vijftiende. A. van Peer uit Sprundel werd zestiende en de Zuidlander W. Lugten- hurg behaalde de zeven tiende plaats. De voonvedstrijd voor adspiranten werd ge wonnen door Phil de uit St.-Willebrord. De Jong legde de 20 km ai in 28 min. en 5 sec. De Meerkan-ter J. Belle- makers plaatste zich als I vierde, terwijl H- Polak I "it Lage Zwaluwe de i dertiende plaats behaal de Bij de wedstrijd voor dames eindigde R. Jongenelen uit Sprundel ?P de dertiende plaats. De koers werd gewon nen door G. Donker uit Krommenie, die voor de km 46 min en 33 sec nodig had. De Raams- ddnksveerse amateur T. «ore reed in Bladel naar een achtste plaats n een wedstrijd over 80 Van Kilsdonk uit lo-Hout werd win naar terwijl de Tilbur- r Van Helvoirt zich als ™rde plaatste. In de daaropvolgende tijdrit dvsr 4,5 km werd Van ndvoirt winnaar en 'dore legde beslag op de vijfde plaats. Do twintigste overwin ds van Toine van de •hmder in dit seizoen •erd zondag in Adegem dreikt. Na een solo van watig kilometer arri- eerde Van de Bunder °j« een voorsprong van Jee minuten en tien se- Jdnden op een groep van ven aan de finish. Zijn ld over de 102 kilorne- 5 was 2 uur 37 miu- bÏ !£weode werd de Reijbroeck. Op de «f kwam Aad I »jfh, ^en Hoek. Zesde i/d Guido Paridaen dardenburg) tiende ipKo de Vrieze - 2S), en al« twaalfde 'ddigde Johnny Crooy- hs uit Sluis. W," .Nederlandse ama- Aad van den Hoek llerdag tweede ge- den in een wieler- Heter bij Zelzate- De Was voor de Belg dHooge die de aflegde ln 2 uur DEN HAAG (ANP) Er is een nieuwe organisatie van schaatsprofs in de maak. Na de International Speed Skating League (ISSL), die nu toch wel definitief failliet is, zouden de beroepsschaatsenrijders uit .Nederland, Zwe den, Noorwegen, Finland, de Verenigde Staten en West- Duitsland onderdak kunnen vinden in de World Ice Sport Organisation (WISO), aldus een bekendmaking van de heer Jan Klok, directeur van het Haagse schaatscentrum De Uithof, zaterdagavond in een uitzending van AVRO's Sportpanorama. Het initiatief is genomen door de Neder landers Klok, Admiraal en Barel. De heer Barel fungeerde als starter tijdens de eerste wedstrijden van de ISSL op 6 en 7 januari 1973 in Den Haag. ,.We hebben er lang over nagedacht wat het moet wor den", aldius de heer Klok, „een BV, NV of een stichting. Dat laatste leek ons het meest ge schikt. We zijn er van over tuigd dat er ruimte is voor een organisatie van schaats profs en we gaan zo gauw mogelijk contact opnemen met mensen in Zweden en Noor wegen. Onze plannen zijn wat bescheidener dan die van de ISSL, het prijzengeld wordt drastisch verlaagd en ook het wedstrijdsysteem wordt ver anderd". Wanneer en waar de eerste wedstrijden van de WISO worden gehouden is nog niet bekend. De International Speed Ska ting League heeft intussen geen banden meer met het „geldlanid" de Verenigde Sta ten. De profrijders hebben za terdag in Oslo besloten direc teur Ned Neely af te zetten, aangezien de Amerikaan nog steeds niet in staat bleek zijn geldelijke veplichtingen na te komen. Het een en ander werd bekend gemaakt door Kees Verkerk, die voorts ver telde, dat de schaatsers al het mogelijke zullen doen om de ISSL te reorganiseren. In Ne derland is er een aantal zaken lieden geïnteresseerd in de ISSL. Maar er moeten nog veel onderhandelingen worden gevoerd, voordat we met defi nitieve plannen op tafel kun nen komen", aldus Verkerk Het Noorse dagblad Foea.- lands Vennen meldde zaterdag dat Ned Neely zal proberen munt te slaan uit zijn gedwon gen aftreden. Hoe hij zich dat voorstelt is niet bekend. Kees Verkerk wilde daarover niets zeggen. Hij wilde alleen nog kwijt, dat de ISSL-rijders zo spoedig mogelijk bij elkaar zullen komen om te bespreken wat hen nu te doen staat. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De deelne mers aan de wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan, die vandaag in het Spaanse San Se bastian van start gaan, zijn zater dagmiddag vanaf Schiphol naar Spanje vertrokken. Op de foto la ten René Pijnen (individuele ach tervolging) en Leijn Loevesijn (sprint) hun vliegtickets zien aan een grondstewardess van de KLM. (Van onze sportmedewerker) SLUIS Toen na tachtig kilometer in Sluis zich elf renners aanboden voor de eindsprint, zag het er naar uit (Vara onze medewerker) HENDRIK IDO AMBACHT Jan Serpenti heeft zater dagmiddag de profronde van Hendrik Ido Ambacht gewon nen, een wegwedstrijd over 103 kilometer, de eerste tien renners noteerden dezelfde tijd. Cees Bal werd tweede. De Italiaanse wereldkampioen Marino Basso werd zesde. De uitslagen: Profs: 1. M. Serpenti, Axel, de 103 km in 2.21.44, 2 C. Bal Kwadendamme, 3 G. Kuiper Hollandseheveld, 4 op 9 sec. B. Hordijk Rotterdam. 5 J. van Beers, 6 M. Basso It„ 7 C. Priem Goes, 8 F. Verbeek (B.), 9 J. Krekels Echt, 10 H. Ot- teöbros Hoogerheide, 11 H. van Springel B„ 12 J. v. Kat wijk, 13 H. v. Leeuwen, 14 C. Zoontjens, 15. J. Brinkman, 16. F. Verstraete B., 17 M. de Koninig, 18 L. Noël B., 19 H. v. Springel B„ 20 H. Benja mins, 21 M. PustjenS, 22 T. Tabak, 23 J. v. Pol, 24 F. Opdebeek (B.), 25. G. Vianen Koekern/gera, 26 E. Dolman, 27 J. Beurskens, 28 A. Jongkind. 29. W. Prinsen, Hank, 30. W. de Vlam. Amateurs: 1 F. Hoogerheide Ossendrecht de 100 km in 2.10.29, 2 op 12 sec. D. Allen Australië, 3. A. Hulsebosch Nijeveen, 4 C. Schuuring A'dam, 5. R. Comelisse (id.), 6. T. Terharmsel (Lage Zwalu we), 7 J. Schuatemaker Ara- dijk, 8. W. Liebregts, Vlaar- dingera, 9 P. Pronlk. Schevenin- gen, 10. T. Blom Haarlem, 11 E. Broesder Dordt, 12 J. Voijs Soheveningera, 13 A. Versluis Ameide. 14 G. St.-Nicolaas 's Gravendeel, 15 J. Muilwijk Brielle, 16 p. Neeskens Haar lem, 17. J. Nederlof Maarssen, 18 B. Liebrechts Vlijmen, 19 H. Bakker A'dam, 20. M. Ver- hage Eerde. Nieuwelingen: 1 P. v.d. Leij, Rotterdam, de 60 km in I.39.11, 2 F. Gevers Heesch, 3 G. Looijenstein Noordwijker- hout. 4 F. Verlinden Zwanen burg, 5 L. v. Nieuwkerk 's Gravezande, 6 J. v. Herwer den Voorburg, 7 A. Apon Vlaardingen, 8. op 1 min. 53 sec. J. Langstraat R.daim. 9 C. St. Nicolaas 's Gravendeel, 10 A. v. Bragt Lage Zwaluwe, 11 C. Koetje R'dam, 12. W. Bosch Gorkum, 13 R. Borst Zwanen burg, 14 J. Groote Lage Zwa luwe, 15 J. Exalto IJmuiden. 0 Jan Serventi steekt zijn hand op: hij is van Ambacht". Naast hem Cees Bal. van de „Slag dat de renner, die deze wed strijd samen met Peter Gödde de strijdlustigste was geweest, het zou gaan halen. Op 300 meter voor de finish trok Toi ne van de Bunder de sprint aan. Maar met een uiterste krachtsinspanning was het Ton van der Spiegel, die het met een banddikte haalde vóór Van de Bunder en Jan Raas. Nadat de renners een mi nuut stilte in acht hadden ge nomen voor de overleden heer Van der Spee (mede-organisa tor van de Ronde van Sluis), was het Peter Gödde, die er ais een sneltrein vandoor ging. Gödde had het duidelijk voor zien op de grote leidersprijs. Na enkele ronden echter werd hij tot de orde geroepen door Van de Bunder, met een ver brokkeld peloton op de hielen. Door het moordende tempo van Gödde en Van de Bunder was de ravage in het achterste deel van het peloton niet te overzien. Mannen als Frans de Belie, Ko de Vrieze en Henk Vos werden volkomen uit de wielen gereden. De twee strijdlustigsten van deze middag, Van de Bunder en Gödde, bleven aan de lei ding, wat natuurlijk mede veroorzaakt werd door een re gen van premies. Half wed strijd kregen zij eindelijk loon naar werken. Tijdens een pre miesprint was het Van de Bunder die keihard doorging. Gödde, die het gevaar rook, reed in samenwerking met Van der Spiegel, Caroll, Fraas- se en Van der Steen, het gat dicht. Een ronde later wisten door een uiterste krachtsin spanning ook Henny Gijsel, Tonny Huijzen, Ad Prinsen, Jack Verbrugge en Jan Raas de kloof te overbruggen. De samenwerking in de kopgroep was voortreffelijk en binnen een mum van tijd waren de elf renners uit het zicht van het peloton. De enige' serieuze tegen-re actie kwam van Ko Tolhoek VOETBAL Australië heeft zaiterdag in Sydney met S0 gewonnen van Iran- Bij de rust van deze door 31.000 toeschouwers bijgewoonde wed strijd stond Australië met 10 voor. Op 24 augustus wordt de tweede wedstrijd in Teheran gespeeld. De winnaar van de twee wedstrijden tussen Au stralië en Iran speelt twee maal tegen ZuikLKorea om een plaats in de eindronden van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal, die volgend jaar in West- Duitsland worden gehouden. (Van onze sportredactie) BREDA Peter Gödde uit het Zeeuwsch-Vlaamse Koe wacht heeft gisteren de door de wielervereniging Sportief georganiseerde Ronde van Princenhage op zijn naam ge schreven. Gödde versloeg in de eindspring zijn drie mede vluchters Peter Legierse twee de, Frits Pirard derde en Ja nus van Tol vierde. Het vier tal ging er gistermiddag tij dens de honderd kilometer lange koers vandoor, toen on geveer de helft van die af stand was afgelegd. Daarvoor waren er wel wal schermutselingen geweest, maar die sorteerden geen ef fect. Vooral niet, omdat het rennersveld gisteren de groot ste tegenstanders de ver zengende hitte niet onder controle hadden. De Ronde van Princenhage groeide dan ook uit tot een ware afstap- partij. Zo erg zelfs, dat de jury uiteindelijk voor de negentien de en twintigste plaats bij de amateurs rijkelijk vroeg moest laten afspurten. Anders waren er net genoeg coureurs over gebleven om de uitslag volle dig te maken. Bij de nieuwelingen ging de zege naar Van Herwerden uit Voorburg, die de Brabantse favorieten verraste. Hollemans uit Bergen op Zoom wist bij de adspiranten beslag te leg gen op de eerste plaats. 0 Peter Gödde: winnaar in Princenhage. De uitslagen: Amateurs: 1 Peter Gödde Koewacht 100 km. in 2.21.18, 2 Peter Legierse Den Haag, 3 Frits Pirad Beda, 4 Janus van Tol Poeldijk, 5 Frits Hoogerheide Hoogerheide, 6 Henk Prinsen Hank, 7 Ger St. Nicolaas 's-Gravendeel, 8 Ad Tak Oud-Gastel, 9 R. Ziele- man Amsterdam, 10 Kettenis Den Haag, 11 Bram Geense Sint-Philipsland, 12 Henk Pouw Nederhorst op den Berg, 13 Cees van Bragt Lage Zwa luwe, 14 R. den Hartigh Put- tershoek, 15 Ad Prinsen Raamsdonksveer, 16 Leo van der Wiel Breda, 17 Schuurman Breukelen, 18 M. van Leeu wen 's-Gravenzande, 19 Ge rard van 't Geloof Lage Zwa luwe, 20 Joost Voesenek Prin senbeek. Nieuwelingen: 1 J. van Her werden Voorburg, 40 km. in 58.36, 2 Rien Stroosnijder Moerdijk, 3 Bart van Est Din- teloord, 4 Lau van Nieuwkerk 's - Gravenzande, 5 J. Lang- wa-ard Amsterdam), 6 Jan Jon kers Oud-Gastel, 7 Rinus Ver boom Ellewoutsdijk, 8 A. van de Berg Den Haag, 9 Peter Valentijn Sprundel, 10 M. Theunisse Den Haag, 11 J. van de Velde Rijsbergen, 12 W. Heine Castricum, 13 Theo van de Boom Roosendaal, 14 Jan van de Bosch Zevenbergen, 15 A Verstijlen St.-Wille- brord. Adspiranten: 1 C. Hollemans Bergen op Zoom, 25 km. in 36.54, 2 C. Kokke St.-Wille brord, 3 P. Geeren Sprundel, 4 A. van de Horst Hoeven, 5 J, Rhijs Etten-Leur, 6 F. vn Don gen Breda, 7 L. Veeke Bos- schenhoofd, 8 R. Velthuizen Maasdam, 9 F. Gommers Heerl-e, 10 H. Mannien Roo sendaal. en Johan Himieman- Ronden- lang bleven deze twee tussen het peloton en de kopgroep hagen, maar de groep onder leiding van De Smit maakte deze moedige poging onge daan. Jammer was het dat de laatste tijd goed op dreef zijn de Cees Spaans, die moest uit wijken voor een andere ren ner, boven op een lantarenpaal reed en met een gebroken schouderblad naar het zieken huis in Oostburg moest wor den vervoerd. Om de finale zo eerlijk mo gelijk te laten verlopen liet de jury het peloton drie ronden voor tijd afsprinten. Zo ging dan de laatste ronde in met een voltallige kopgroep. Van uit de laatste bocht trok Van de Bunder de sprint aan, maar hij werd op twintig meter voor de finish voorbij gesto ken door Van de Spiegel. Uitslagen dames: 40 km in I uur, 6 min. en 22 sec.: 1 Bella Haage, Den Haag, 2 Gré Don ker, Krommenie, 3 Truus van der Plaat, Geldermalsen, 4 Bea Huizinga, Rotterdam, 5 Nel Streef, Nieuw Lekkerland, 6 Tineke Fopma, Huins, 7 Cor- ry Boon, 8 Betsie van IJken, Baarn, 8 Carin Vos, Rotter dam, 10 Henny Jongenelen, Sprundel. Amateurs: 80 km in 1 uur, 58 min. en 20 sec: 1 Ton van der Spiegel, Den Haag, 2 Toi ne van de Bunder, IJzendijke, 3 Jan Raas, Heinkenszand, 4 Peter Gödde, Koewacht, 5 Ad Prinsen. Raamsdonksveer, 6 Bart van der Steen, Etten- Leur, 7 Jack Verbrugge, Putte, 8 Tonny Huijzen, Kloetinge, 9 Henny Gijsen, Heikant, 10 Bram Fraase, Sint-Philipsland, 11 Danny Caroll, Philippine, 12 op 1 min. 23 sec. Gerrit Koop, Wateringen, 13 Jaap Marijs, Souburg, 14 Leen. van der Wiel, Breda, 15 Adrie van Treijen, Halsteren, 16 Jac. van Merriënboer, Klundert, 17 Ger van het Geloof, Lage Zwalu we, op 1 ronde 18 Ad van Overveld, 19 Charlie de Smit, Terneuzen en 20 Jan Roks, Sint Willebrord. (ADVERTENTIE) De rentevergoeding op spaardeposito's met 3,6 en 12 maanden opzegging (resp. 5%, 5 Zi en 6%), op de Spaar-Extra-Rekening (5 Zi en op jeugdspaarboekjes Zilvervloot (6%) blijft ongewijzigd.

de Stem | 1973 | | pagina 11