>ek. land britse huisvrouwen hebben waakhond vorig ia ar. werknemers minderwel langer ziek Werkloosheids uitkeringen sterk gestegen ;F Door IRA gekaapte trein opgeblazen Demonstratie van Zuitl- Molukkers in Den Haag Monster actie Nadere vragen over seponeren klachten CONTRA-, MAAR OOK PRO-INDONESISCH Atlantic-vliegtuig achter sleepboot naar Den Helder NVV-kritiek op kabinet Den Uyl HULP AAN HONGEREND TSJAAD 8'/2 pandbrieven 1973 per 1977/1936 a 99,50% yord récht GEBR. v. HOEK ZENDTIJD VAN HUMANISTISCH VERBOND VERDUBBELD Watergate Werknemers Lip installeerden zich in gymnasium erelH «me 11 - gogisehe academie INLEIDINGEN 1973/1974 ,o de 1 of 2 METSELAARS C. P. v.d. Broek Tandtechnische inrichting H. F. SMITS Gemeente B. op Zoom commentaar Onredelijke eisen Casino Cannes hervallen Roept Van Veen ex-kabinet Biesheuvel straks bijeen? Leuzen en gejoel Revolver SPIDQ I BLUD0RPI EUROMAST W Hypotheekbank nv Vrijt)3? 17 augustus 1973 ts-christelijke opleiding voor wijzer met h.a.v.o. afdeling geopend voor de cursussen LO kten zowel beginners als gevorderden Is M.O-A l-A -A fnnis LO LO Ibeid LO handwerken) iw ligt 100 meter van het nieuwe Dordrecht-Zuid. inschrijving kunt u zich de administratie. t'ïi&plf.'-. \'s{- '.'"f.*"- fk 3, telefoon 078-75150 I i >v - - en consumenten aar feilloos in deze krant •urn, )dig hij vak met rer- ers. :en; :en; en- ede ma rkx wij an, ng iet ne en uit en >r- GEVRAAGD voor werk in Duitsland voor ploegaanvulling. Melden bij Godfried Schalkenstr. 24 MADE Tel. 01626-2519 Ginnekenweg 37, Breda Telefoon 01600 - 34102 KUNSTGEBITTEN- REPARATIES in 1 uur klaar. Dagelijks van 912, 1"5 en volgens afspraak. Burgemeester en wethou ders van Bergen op Zoom brengen ter voldoening aan het bepaalde in artl 10, tweede lid, van genwet ter algemene ken nis, dat vanaf 17 augus 1973 tot en met 15 sep tember 1973 op de ge meente-secretarie, atcl ling Algemene Zaken c. voor belanghebbenden t inzage is gelegd hun on werp-voorstel aan de ra der gemeente tot het on trekken aan het openiha verkeer van de weg, S naamd Stadssehuur, zoais op de eveneens ter inzag liggende tekening is aa geduid. n Belanghebbenden kunn tot en met 15 sePten\„„ 1973 hun bezwaren tegei dit voorstel bij de ra dezer gemeente indienen. garage hardhouten achterdeuren kanteldeuken Duinstraat 6 nn Wouwbaan 105 HOOGERHE1DE Tel 01646 - 2436 rOjVDEN (VPI) „Ik hou rozijnen in mijn och- Zivtp ze waren niet te Zgen. Ik wil weten waar- nipt" herinnerde zich deze wek Ma!colm John Meth' ten. Methven is advocaat en oud- j;raten van Imperial Chemi- Industries, het reusachtige Lse concern, en hij is in de Lie positie komen te verke- Z om aan de weet te komen Lrom hij 's morgens op pad „oest met pap zonder rozij- %]j is door de Britse rege ring benoemd tot „director-ge- neraal of fair trading", tegen een vorstelijk salaris van ruim 112.000 gulden per jaar. De Britse pers heeft Meth- ven al de bijnaam „Mr. Fair Trade", „Mr. Fair Deal" en „The Housewife's Watchdog" gegeven. Methven heeft zijn vrouw Margaret ingeschakeld als zijn onofficiële adviseuse. Zij heeft in Edinburg staatshuishoud kunde gestudeerd en meent dat haar dit bij haar taak om een oogje op de prijsontwik keling te houden, van pas zal komen. „Je kan de kosten van het huishouden niet op blijven drijven. Zoals iedereen in deze tijd. van inflatie, moet ik zui nig te werk gaan. Als ik ge dwongen wordt aan het ene ding veel te besteden, dan moet ik op andere zaken be zuinigen", zegt ze. Mevrouw Methven zegt dat haar man dikwijls met haar meegaat wanneer ze bood schappen gaat doen, „Hij is prijsbewust, en als ik oneerlij ke handel bespeur, zeg ik het tegen hem". Methven werd tot „waak hond van de huisvrouw" be noemd om de consument te beschermen tegen oneerlijke handelspraktijken in het kader van een nieuwe wet tegen dergelijke praktijken. Zijn baas is minister van consu mentenzaken sir Geoffrey Ho we. Methven heeft laten weten dat hij niet op elk uur van de dag voor jan en alleman met een klacht tegen de super markt op de hoek, bereikbaar zal zijn. „Ik wil niet zo be reikbaar zijn dat ik bedolven word', zegt hij. Methven woont met mouw en drie dochters in een huis van 245.000 gulden in White- gate, een plezieriger kant van Manchester. Een paar weken geleden verscheen een rapport van het Economisch Bureau voor Weg- en Watervervoer (EBW) over de kosten van het gemeentelijke openbare vervoer in een negental grote steden. Alle gemeentelijke bedrijven worden al jarenlang gekenmerkt door enorme verliezen. Uit het rapport van het EBW kan men afleiden dat de personeelskosten een integrerend bestanddeel van de exploitatielasten van de ge meentelijke vervoerbedrijven vormen. Dat vloeit onder meer voort uit het feit dat chauffeurs, trambestuurders, conducteurs, technisch, administratief en toezichthoudend personeel allemaal de status van ambtenaar hebben. In hef verleden heeft dat al geleid tot veel onrust onder de buschauffeurs van de streekvervoerbedrijven omdat hun belo ning aanzienlijk achterbleef bij die van de stadsvervoerders. Dat had ook een oorzaak: de streekvervoerbedrijven moesten als commerciële ondernemingen worden geëxploiteerd ook als ze in handen van de overheid waren maar de gemeentelijke bedrijven ontsnapten aan die verplichting. De uit loonronden resulterende lasten werden automatisch doorberekend in tarie ven of kwamen tot uitdrukking in nog grotere tekorten op de gemeentebegrotingen. Sinds een paar jaar zijn de lonen bij de streekbussen evenwel gelijk getrokken met die van de stede lijke bedrijven. Vele streekvervoerders, die nog net het hoofd boven water konden houden, kwamen daardoor in de rode cijfers en de belastingbetaler is goed voor het verschil. Men zou denken dat een dergelijke situatie, waarin het open bare vervoer alles moet doen om z'n efficiency te bewijzen, ook het personeel van de vervoerbedrijven tot enige terughou dendheid zou stemmen. Niet aldus in Rotterdam, waar tram- en busbestuurders zich willen optrekken aan het loonniveau van Amsterdam, dat immers altijd baas boven baas is, vooral als het om geld uitgeven gaat. Sterker nog: de Rotterdammers willen zelfs niet dat in Amsterdam de lonen van het vervoers- personeel worden bevroren omdat ze te ver boven een lande lijk gemiddelde of vergelijkbare salarissen zijn uitgestegen. Want zelfs Amsterdam moet de gemeentelijke buikriem eens gaan aansnoeren. Als buiten-randstedelijke belastingbetalers kunnen we dat slechts toejuichen. Maar 't verbaast ons wel dat een serieuze organisatie als de ABVA zich zonder nuance achter de onredelijke eisen van zijn Rotterdamse leden heeft gesteld. BELFAST (Reuter) Britse scherpschutters heb ben gisteren de motorwa gen opgeblazen van een goederentrein die eerder op de dag bij Newry aan de grens tussen Ulster en Ier- tand door het Ierse republi keinse leger was gekaapt. Met een geweldige klap Smg de motorwagen de lucht toen de militairen de ont steking raakten van een: van Je melkbussen met springstof Jle de kapers in de trein had- Jen geplaatst- Brokstukken ®etaal vlogen honderden me ers door de lucht. De goede rentrein, die uit Belfast kwam door tien gemaskerde jnannen overmeesterd toen hij station van Newry binnnn- 'eed. Zij plaatsten twee melk- Jissen in de motorwagen en wschuwden het treinperso neel dat de bussen explosie- 'en bevatten. Het Britse leger zette meteen de omgeving af. Aanvankelijk zou getrac.it worden de ontstekingen weg te halen, maar de militaire autoriteiten durfden het irsico niet aan en besloten scherp schutters een eind aan het ge vaar te laten maken. Bij de explosie is niemand gewond. Het is de eerste maal dat het IRA een trein kaapte. Wel zijn in het verleden reeds talrijke auto's, bussen en vrachtauto's gestolen die later vol explosie ven ontploften. Cannes cap> Gemas- nen t Pkstolen en machi- te h 6n §ewaPen(fe bandie- Jl "tobben gistermorgen een t- p' gepleegd op het casino - anaes. Zij verdwenen met een buit van 100.000 frank. UTRECHT (ANP) De ra dio- en televisiezendtijd van het Humanistisch Verbond wordt ingaande 1 oktober a.s. verdubbeld, zo heeft de minis ter van CRM gisteren schrifte lijk aan het verbond laten we ten. Het Humanistisch Verbond krijgt dan 30 minuten radio zendtijd per week en 30 minu ten televisie per maand. Het bestuur had om een vervier voudiging gevraagd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal aanvragen om werkloosheidsuitkeringen steeg vorig jaar met ruim 26 procent van 179.000 tot 226.300. Het aantal uitkeringsdagen ging met maar liefst 65 procent omhoog van 4,5 naar 7,5 miljoen. Het totale uit keringsbedrag steeg met 86 procent, namelijk van 168 miljoen gulden naar ruim 312 miljoen gulden. Aldus het jaarverslag 1972 van het Gemeenschap pelijk Administratie Kan toor (GAK). De gemiddelde uitkering per dag in het ka der van de werkloosheids wet steeg van f 37,08 tot f 41,69. Er moesten vorig jaar 365.470 controles wor den verricht en ook dat was een forse stijging: in 1971 waren er namelijk nog slechts 234.239 controles. Er waren zo vervolgt het GAK-jaarverslag, vorig jaar bijna 2 miljoen ziektemeldin gen, wat 1,5 procent minder is dan het jaar daarvoor. De ge middelde ziekteduur echter vertoonde een stijging van 15,1 dag tot bijna 16 dagen Het totaal aantal uitkeringsda gen steeg met 4,5 procent van ruim 24,6 miljoen naar 25,7 miljoen. Het bedrag aan uitgekeerd ziekengeld was ruim 16 pro cent hoger. Het bedroeg in '71 ruim 937 miljoen gulden en vorig jaar bijna 1.089 miljoen gulden. Het aantal medische contro les daalde met 2,3 procent tot ruim 1,9 miljoen. Het aantal nieuwe uitkeringen wet op de arbeidsongeschiktheidsverze kering (W.A.O.) bedroeg in 72 31.000, in '71 28.000. Ongeveer 21.000 uitkeringen werden beëindigd. Aan geld keerde het GAK 1,7 miljoen gulden- uit, vergeleken met het jaar daarvoor (1,3 miljoen) een nogal forse stijging. Bij het GAK zijn 14 bedrijfsvereni gingen aangeslotn. omvatten de ruim drie vijfde deel van alle werknemers die onder een sociale verzekering vallen. Het aantal bij deze bedrijfsvereni gingen aangesloten werkgevers bedroeg 100.000. (Vervolg van pag. 1) Leden van de Watergate-se- naatsQommissie hebben voorts kritiek geuit op de opmerkin gen van Nixon dat de senaats commissie er op uit is „hem te grijpen door te verklaren dat én de hoorzittingen én enkele commentatoren in toenemende mate in beslag waren genomen „door een poging de president persoonlijk te betrekken in de illegale activiteiten die nu plaatsvond". Senator Daniel In-ouye zei daarop dat de leden van de commissie-Ervin noch als com missie noch als individuelen ooit geopperd hadden dat de president op de hoogte was van of betrokken bij de in braak. „Wij hebben echter de vernietigende getuigenis van John Dean, gehoord en daar hadden de geluidsbandjes de oplossing kunnen brengen". UTRECHT (ANP) „Zal mr. Van Veen voor belangrijke onderhande lingen met de vakbewe ging elke keer het oude kabinet-Biesheuvel bij elkaar roepen?" Dit vraagt het NVV zich ai in zijn officiële orgaan „De Vakbeweging" naar aanleiding van de benoe ming van oud-onderwijs minister mr. Van Veen tot betaald voorzitter van het VNO. „Biesheuvel zit im mers bij Unilever, Lang- man bij de Algemene Bank Nederland, Nelis- sen bij de Amro-bank, Schmelzer bij Akzo en te verwachten is dat Udink ook wel een soortgelijk plaatsje vindt", aldus het blad. Oud-staatssecretaris Rietkerk van Sociale Za ken, die al eerder tot directeur van het VNO werd benoemd, „mag dan in het vervolg ook de vergaderingen van deze ministerraad bijwo nen", aldus het NVV- Over de eerste full- prof van het VNO zegt het NVV dat hij toen hij nog staatssecretaris van Binnenlandse Zaken was als grootwerkge ver heeft geopereerd te genover de bonden van overheidspersoneel: consciëntieus, vakkun dig, maar ook bikkel hard. „Het bedrag dat met deze vrije transfer is gemoeid is niet be kendgemaakt. Krante speculaties houden het op een jaarsalaris dat ligt tussen 100.000 en 150.000 gulden. Dat is aanzienlijk minder dan dat van ons lid Johann Cruijff, toegegeven, maar toch altijd nog ge noeg om in de komende jaren voor wat extra matiging in aanmerking te komen". DE lancering van de beide Duits-Franse communicatie kunstmanen van het type „Symphonie", die aanvanke lijk voor 1974 was vastgesteld. Bomstop in Cambodja, maar niet overal. (Copyright De Stern-Het Parool) DEN HAAG (ANP) Een groep van 508 Zuid-Mo- lukkers heeft gisteren na 'n mars door Den Haag gede monstreerd bij de Indonesi sche ambassade aan de To bias Asserlaan. Op het ter rein van de ambassade en in het gebouw had een hon derdtal jongelui post gevat, die zich pro-Indonesische Zuid-Molukkers noemden. Zij ontplooiden Indonesi sche vlaggen en droegen lintjes op de borst in het rood en wit van de vlag. Dg Haagse politie, die het niet voor onmogelijk hield dat het bij de ambassade tot een treffen tussen beide groepen zou komen, zette 180 man van de mobiele eenheid in, uitge rust met helm, bamboeschild en lange wapenstok. In totaal had de politie voor de demon stratie 250 man op straat. Tij dens de demonstratie deden zich echter geen moeilijkhe den voor. De organisators van de anti-Indonesische beto ging hadden zelf voor een Zuidmolukse ordedienst ge zorgd van 200 man. De Zuidmolukse aanhangers van de Republiek der Zuid- Molukken (RMS) liepen van het Malieveld af naar de Indo nesische ambassade met span doeken en borden, waarop te lezen viel „RMS dood? Nooit. Zolang wij leven zal de RMS blijven leven". Bij aankomst bij de ambassade riepen zij „Leve de Republiek der Zuid- Molukken" en de strijdkreet „Mena Muria". De meesten zwaaiden met RMS-vlaggetjes en schreeuwden vanachter een rij door de politie aangesleep te dranghekken in de richting van het ambassadegebouw- Een klein deel van de pro- Indoftesische groep op het am bassadeterrein schreeuwde verwoed terug. Tussen pro- en contra-demonstranten stonden echter drie rijen politieman nen van de mobiele eenheid, de dranghekken en de leden van de Zuidmolukse orde dienst en op een hoop ge schreeuw en gejoel na bleef het rustig. Een 20-jarige Zuidmoluk- ker uit Hoogeveen heeft een proces-verbaal van de Haagse politie gekregen, omdat hij een revolver bij zich had. Bij het wapen was echter geen munitie aanwezig. (ADVERTENTIES) rondvaarten |veitiuurschepen| levenslustig catering (Vervolg van pag. 1) In het kamp Hapert werd in drie van de vier bewoonde wagens gestolen goed aange troffen waaronder 128 patro nen, een zak met kraaiepoten en negen kentekenbewijzen. In het kamp Heeze werden in twee van de drie wagens ge stolen goederen gevonden. In het kamp Eindhoven met 150 wagens vond de politie in vijf auto's vier kleurentelevisie toestellen, twee draagbare t.v.'s, stereo-radio's, zeven Per zische taipijten, cassette-recor ders en 58 kentekenbewij zen. Met de totaal 148 kenteken bewijzen werden vermoedelijk gestolen wagens gedekt. Officier van justitie, mr. J. Duyx, die de actie leidde, mo tiveerde deze door te stellen dat de toenemende diefstallen in het zuiden grote onrust te weegbrengen. De aanwijzin gen dat agressieve benden uit woonwagenkringen zich aan dit soort vergrijpen schuldig maken rechtvaardigen, volgens deze officier, dergelijke poli tiële acties. De landelijke vereniging van woonwagenbewoners heeft inmiddels al telegrafisch pro test aangetekend bij de minis ters van Justitie, van Binnen landse Zaken en van CRM. tegen de wat zij noemt „on menselijke razzia waarvan ook goedwillende mensen de dupè worden". UTRECHT (ANP) De be slissing de celstraffen van de VVDM'ers te halveren lijkt half werk, aldus he NVV in zijn officieel orgaan „De Vak beweging". Maar het is nog minder dan wat, vindt de vak centrale, die zich achter het gratieverzoek van de VVDM'ers had geplaatst. „Het kabinet Den Uyl heeft een kans voorbij laten gaan om aan te tonen dat ook in dit opzicht er vanuit een veran derde mentaliteit wordt gere geerd. En dat betreuren wij in hoge mate", oordeelt het NVV. BESANcON (AFP) De werknemers van de horlogefa briek Lip in Besancon hebben zich gistermorgen geïnstal leerd in het gymnasium „Jean-Zay" aldaar dat de naam „Nieuwe Fabriek Lip-Jean Zay" heeft gekregen. Ruim 1.000 mensen gingen na de algemene personeelsver gadering die voortaan elke ochtend in een bioscoop wordt gehouden, te voet naar „de nieuwe fabriek", een paar honderd meter verder. De ontruiming door de poli tie van Lip dinsdagmorgen blijkt te zijn geschied op per soonlijk bevel van premier Pierre Messmer- De premier zei dit gisteren op een pers conferentie. Nu bezitten wij een gram mofoonplaatelpee en die be gint aldus: (een stem kondigt een rede aan) „Fellow Ameri cans, the president of the Uni ted States". Dan valt de „pre sident" in en die zegt: „Bla bla bla, bla bla, bla bla bla, bla bla". Daar moest ik aan denken toen Nixon gisternacht zijn Watergate-toespraak tot het Amerikaanse volk hield. Veel holle woorden, veel weglatin gen, weinig nieuws onder de zon. Zo zit dat. Die man leert het nooit. Nixon molenaar. Goed, en dan hierbij de ge lukwensen aan de piloot die dat wat gammele marinevlieg tuig zo keurig in het water neerplantte. Dat was vakman schap. Een Britse fabrikant van herenconfectie, Nigel Gee, heeft een ernstige waarschu wing gericht tot de Britse hip pies die hij slecht en ouder wets gekleed vindt en gebrek aan verbeeldingskracht ver wijt. „Probeer nu wij in de EEG zijn een beetje het peil te bereiken van uw kameraden op het continent", zo adviseer de hij. Goede voorbeelden acht hij te vinden bv in Saint Tropez, Trop voor de incrowd, waar men vrolijke hemden ziet, be drukt met tafereeltjes uit Ha waii en palmbomen of in Ita lië, waar veel spitsvondigheid en creativiteit in de kleurige kledij van de hippies aan de dag wordt gelegd. Zo meent allemaal nog steeds Nigel Gee. Saint Tropez is dat aardige Fransje plaatsje, waar al die hippies met die vette bankre keningen komen. Een dorstlessertje tot be sluit: Een vrachtauto van tien ton met 24.000 liter wijn is in Reims gestolen. De chauffeur die in een her berg langs de weg zijn stok brood zat te verorberen, zag plotseling zijn wagen wegrij den. Voordat hij kon reageren verdween de auto met inhoud in de donkere nacht. MERIJN ROME (AP) Zo'n 100.000 mensen in he door droogte ge- geteisterde Tsjaad proberen wanhopig aan de hongerdood te ontkomen door het eten van bombladeren en boomwortels, zo maakte de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties FAO gisteren te Rome bekend. De organisatie verklaarde vandaag een voedselluchtbrug te zullen openen. DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt van Justitie moet de Tweede Kamer concreet inlichten over de redenen waarom een twintigtal klachten over mishandeling door Amsterdamse politie mannen werd geseponeerd. De kamerleden Roethof en mevr. Salomons (beiden PvdA) zijn van mening, dat de bewindsman in zijn enkele weken geleden verschafte informatie over het onderzoek van de rijksrecherche inzake klachten van rijksgenoten en gastarbeiders over de mis handeling onvoldoende gegevens verschaft heeft voor een beoor deling. Daarom vroegen de kamerleden om concrete inlichtingen over de aard van de twintig gevallen en de overwegingen, die leidden tot seponeren van de klachten en niet overgaan tot berechting. „Er mag geen indruk van rechtsongelijkheid gewekt worden", aldus de kamerleden. (ADVERTENTIES) DEN HAAG (ANP) Het Atlantic-vliegtuig van de M.L.D. dat zoals gemeld woensdagmorgen voor de kust ter hoogte van Wassenaar een geslaagde noodlanding heeft gemaakt, is gis termorgen als „sleepschip" de vaart naar Den Helder begonnen, waar het vanmorgen, na p uur „varen", moet aankomen. Lichtjes in de takels van de drijvende bok „Arend" van Smit- Tak hangend en verder drijvende gehouden door de woensdag middag na de „ditching" aangebrachte voorzieningen is de sleep, begeleid door het duikvaartuig Woerden van de marine, met een snelheid van ongeveer twee mijl per uur onderweg naar de ma rinebasis. Tot deze wijziging in het bergingsplan is besloten, omdat het vliegtuigwrak goed drijvend is gebleven, het ophijsen in volle zee het risico van verdere schade zou kunnen vergroten en de verwachtingen voor water, weer en wind gunstig blyven. V.J' V* idt. - V v v - - r Nieuwe Ginnekenstraat4,9 Bred,^-01600.43,950, g

de Stem | 1973 | | pagina 9