Oud-Axelspeler kan voetballen niet laten heeft er weer zm in Tweede plaats voor Scheele Sclieldecriterium voor amateurs in Terneuzen Weinig animo voor j eugdwieler sport Zwemwedstrijd te Breskens INTERLAND TE KORTRIJK Overwinning v. d. Branden Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wie heeft er gelijk? Titel voor De Baar sport Donderdag 16 augustus 1973 iy V erberkmoes (Van onze sportmedewerker) AXEL Rinns Verberkmoes, oud-Axel speler heeft er weer zin in. Nadat hij eind vorig jaar na interne moeilijkheden met zijn club besloten had om niet meer te voet ballen, zal Verberkmoes de komende competitie toch op de Zeeuwse voetbalvelden te vinden zijn. Aan het eind van de vorige competitie meldde Rinus Verberkmoes zich als lid bij de vierdeklasser Clinge. Hij denkt echter nog wel met enige weemoed terug aan de lange tijd die hjj in het eerste team van Axel speelde. Verberkmoes: ,,Je laat na tuurlijk een stuk van je hart achter, maar de laatste drie jaar waren er nogal strubbe lingen. Zowel bij de spelers onderling als bij het bestuur. (Van onze zwemmedewerker) BRESKENS Zaterdag middag zal als onderdeel van de visserijfeesten te Bres- kens de traditionele Haven- icedstrijd over een afstand van ongeveer 1800 meter ver- zwommen worden. Tot nog toe hebben zich een kleine 60 deelnemers aangemeld hetgeen aanzienlijk minder te dan vo rig jaar, toen 125 Zeeuwen aan de start verschenen. Maar de inschrijvüigstennijn is nog niet verstreken. De ploeg van de Sahel'de uit Terneuzen komt met Miriam Overduive en Olga Hoogeboom aan de start die beiden Miriam op de vrije slag en Olga op de schoolslag favo riet zijn voor de zege. De Braakman uit Hoek heeft in de ploeg weer een aantal goede schoolslag-cracks zoals Marlies Vercruijsse, Marjan Dieleman en Hans Weeda. Bij de sahoolslag-he- ren is Hans Weeda zonder meer favoriet. Hij heeft echter in Paul Meerman, Dick Ver boom en Walter Falhaber van de Stormvogel uit Vlissingen hardnekkige tegenstanders zo. dat de zege op dit onderdeel wel eens naar Vlissingen kan gaan. Bij de vrije siag heren :s de jeugdige Jaap Keymel uit Vlissingen het grote vraag teken. In de langebaanwed- strijd van Hoek naar Sluis leed hij een verrassende ne derlaag tegen de Middelburgse John de Lange en Hans van de Gucbte. De technisch uit stekend zwemmende John de Lange is hier todh wel de favoriet. Tot vorig jaar de bom barst te. Ik stelde me niet meer beschikbaar en bedankte als lid van Axel. Enkele dagen daarna deed het verhaal de ronde dat Verberkmoes ge schorst zou zijn na een ruzie met de toenmalige trainer Van de Velde. Verberkenmoes: „Daar heb ik me ontzettend kwaad om gemaakt. Er is na melijk niets van waar. Ik liep eens door Axel en toen vertel de me iemand hoe het kwam dat ik geschorst was- Ik be grijp echt niet hoe ze daaraan komen. Met trainer Van de Velde kon ik goed opschieten. Er vielen wel eens woorden, maar dat komt overal wel eens voor. Van de Velde en zijn vrouw doen ontzettend veel voor de vereniging. Daar heb ik veel waardering voor. Dus daar gaat het helemaal niet om". Door de vele spe- lerswisselingen die er de laat ste jaren bij Axel plaatsvon den, werd de sfeer in het eer ste team van Axel volgens hem heel wat minder. Verberkmoes: „Het kwam wel eens voor dat jonge spe lers die ik aanwijzingen gaf net deden of ze me niet hoor den. Het ging er bij mij echt niet om de baas te spelen. Als je laatste man speelt overzie je echter het hele veld. Je ziet precies waar de gaten vallen. In de tijd dat de sfeer nog wel goed was, gebeurde het na tuurlijk wel eens dat ik er door zat. Dan gaf ik mijn me despeler Karei Verbunt een seintje, zodat hij wist dat hij moest opletten. Omgekeerd gebeurde precies hetzelfde". Afgelopen winter kon Ver berkmoes echter toch niet la ten om een balletje te trappen. Hij werd weer lid van zijn oude vereniging Spui, om zijn conditie wat op peil te hou den, Enkele maanden geleden waren er diverse verenigingen die veel belangstelling toonden voor Verberkmoes- Vooral door zijn enorme inzet en hardheid staat hij bekend als een verdediger die niemand uit de weg gaat. Verberkmes: „Toen ik elf jaar geleden overging van Spui naar Axel was dat natuurlijk een grote overgang. De eerste wedstrij den miste ik de hardheid. Daar ben ik dan speciaal op gaan trainen. Bij ons thuis stond een hok met daarvoor een hoge poort. Je kunt het geloven of niet, maar daar sprong ik iedere avond met zijn borst tegen aan. Uiteraard zag ik de eer ste dagen wel borat en blauw, maar na een tijdje kreeg ik een borstkas van beton". Dat Verberkmoes ook bekend staat als een uiterst sportieve speler bewijst wel het feit dat hij in zijn lange voetbalcarrière geen enkele keer geschorst werd. De robuuste speler heeft er geen moment spijt van gehad, dat hij het oversta-pje naar de vierdeklasser gemaakt heeft. Verberkmoes: „Ik geloof echt dat het een ploeg is waar de spelers wat voor elkaar over hebben. Ik heb er nu echt weer zin in. Ik heb een hele tijd last gehad van een hard nekkige griep. Maar dat is nu gelukkig weer helemaal voor bij. Natuurlijk is de vorm er nog niet helemaal. De eerste training ging trainer Neefs er hard tegenaan, maar dat mag ik wel. Ik geloof dat ik het best zal redden. Trainer Neefs weet wel het een en ander van voetballen af. Hij heeft tenslotte niet voor niets nog bij Willem II gespeeld"- Rinus Verberkmoes, in actie tijdens een training van zijn vroegere club Axel. (Van onze sportredaktie) AXEL Zeelands motor cross fenomeen Johan Scheele uit Zaamslag, die sinds enkele maanden is overgestapt naar de categorie internationale 500cc, zorgt elke week weer voor de nodige successen. Af gelopen weekend werd hij in de internationale motorcross in het Belgische Schelde-Winde- ke fraai tweede achter de Belg Verhoeven. De Zaamslag- se motorcrosser schoot in de eerste manche als een pijl vanachter het omlaag gevallen starthek, en nam dan ook re soluut de leiding in handen. Vijf ronden hield hij die vast. om dan door de Belgi sche kampioen Verhoeven na-ar de tweede plaats te wor den verwezen. In de laatste ro-nde maakte hij nog een slip pertje wa-t hem uiteindelijk een derde plaats opleverde. Ook in de tweede manche nam Scheele bij de start de leiding en hield deze zes ron den stevig in handen. Maar ook nu was Verhoeven zijn grootste concurrent, die hem onverbiddelijk naar de tweede plaats verwees. Na een felle strijd met De Rijcke werd Saheele ook in deze manche derde. In de derde en laatste manche lag Scheele bij de start op de derde plaats, en nu zou hij als vijfde over de aan komstlijn gaan. Bij de nieuwe lingen werd het een volledige Axefce aangelegenheid. Wim van Bruggen werd in de eind stand eerste. J. Goossens tweede en H. Galijn eiste de vierde plaats voor zich op. In de eerste manche nam Van Bruggen de leiding gevolgd door Colijne en Goossens. In da vierde ronde ging Goossens clubgenoot Van Bruggen voor bij, maar dat was niet voor lang. W. v. Bruggen kwam bijzonder sterk terug, en ver wees uiteindelijk Goossens te rug naar de tweede plaats H. Colijn zou in deze manche vijfde worden. C. Walhout, die als tiende van start ging boek te één plaats winst. J, Sehalle- rna-n deed het na een slechte start beter. Hij zou uiteinde lijk zeven concurrenten voor bij gaan, en als dertiende over de aankomstlijn gaan. C. Ha melinck had bij de start pech toen zijn motor afsloeg. Wat hij ook probeerde, deze was niet meer aan de „praat" te krijgen. In tweede mandhe was het weer Van Bruggen die bij de start als eerste weg was. in de zesde ronde werd hij naar de tweede plaats ver wezen, waar hij uiteindelijk ook zou eindigen, H. Colijn gestart als vierde, zou ook rils vierde o-ver de aankomstlijn gaan. C. Hamelinck had nu geen pech, na een goede start, een vijfde plaats, zou hij als derde eindigen. J. Schelleme zou zich als twaalfde plaatsen, en Walhout ging als tiende over de aankomstlijn. Eindstand Internationalen: 1. F. Verhoeven (B), 2. J. Scheele (N). Nieuwelingen; 1. W. van Brugge (N), 2. J. Goossens (N), 4. H. Colijn (N), 8. C. Walhout, 13 en ge lijk J. Schelleman (N) en C. Hamelinck. (ADVERTENTIE) WIELRENNEN Temse, de Oosterhoutse wielrenner Piet Franken is een wedstrijd te Temse als vijfde geëindigd. Jan Raas uit Heinkenszand wist beslag te leggen op de tweede plaats. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Na een on derbreking van ongeveer een twintigtal jaren, zal op 5 sep tember, de nationale feestdag, in Terneuzen weer het Scliel decriterium voor amateurs van start gaan. Dit komt ook om dat het „Havencriterium" in Terneuzen, een wedstrijd die echter op een ander parkoers werd gereden eveneens van de haan verdwenen is. Maar nu is alles weer zover vooral dank zij het veie werk van consul Ben IJsebaert. Hij zorgde er voor dat die mensen samen kwamen, die nu de oude wie- Ierglorie van Terneuzen in ere hebben hersteld. Voorzitter Pierre Eysaekers van het kersverse Terneuzense wielercomité: „Het waren een aantal cafégangers hier in hotel Du Commerce (waar maandagavond ook definitief werd beslist dat de ronde van inbreken mag nietVrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot een optreden met grimmige honden. Soms tot het redden van een jong poesje uit de gracht. Daarom zal de èen de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. Terneuzen opnieuw zal verre den worden), die over een ronde van Terneuzen zaten te praten. Er was animo, maar het was echter zover nog niet. Consul Ben IJsebaert had In middels het een en het ander horen waaien, en ook hij was wei enthousiast. IJsebaert: „Ik nam toen contact op met ver schillende mensen uit het ver enigingsleven en ook zij wa ren wël bereid hieraan mee te werken. Dat was al een stap in de goede richting, maar we waren er nog niet. Ook de gemeente gaf haar medewerking en eveneens de politie, wat voor de organisa tors bijzonder veel Jjeteken- de". Op 13 juni van dit jaar kwam - men voor de eerste keer bij elkaar en tijdens deze informatieve vergadering wer den meteen spijkers met kop pen geslagen. Hat bestuur werd toen nog niet gekozen, maar echter wei aangesteld. Koortsachtig, maar met de volle overtuiging ging het toe komstige bestuur aan de slag en de resultaten ervan zijn nu bekenc. Voorzitter Eysaekers: „Vijf september was voor ons de enigste vrije dag op de Zeeuwse wielerkalender. Maar ook dat gaf weer problemen in verband met de vele activitei ten van het Oranje-comité op die dag. Het bestuur nam con tact op en zij waren wel be reid op die dag enige activitei ten terug te trekken. Buiten dat mag ik wel zeggen dat we met de donatie van het Oranje - comité konden zeggen, dat de ronde doorgaat". Maar hier voegt hij onmid dellijk aan toe: „We hebben goede reacties gehad van de horeca en verschillende grote bedrijven uit Terneuzen. De middenstand hebben we er niet te veel bij betrokken, zij hebben hun steun ai gegeven voor de afwachtingswedstrij- den tijdens de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen". Ook voorzitter Eysakkers heeft bijzonder veel lof voor de gemeente en de politie. „Het is gewoon fantastisch te noemen". Is de ronde van de binnenstad, die hiermee in ere hersteld zal worden zo goed als klaar, het bestuur bekijkt de datum nu al voor volgend jaar. Eysacker®: „Volgend jaar zal het Schelde criterium vroeger verreden worden, we hebben zo links en rechts ge dacht aan de Terneuzense Braderie-zaterdag. Maar in ie der geval niet bij de omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. Als „primeur" zal het Schelde cri terium, dat traditioneel verre den zal worden in de oude binnenstad, gratis toegankelijk zijn. Het nieuwe Terneuzense comité dat dit allemaal heeft georganiseerd ziet er als volgt uit: P. Eysacker (voorzitter), J. Roovers (secretaris), P. v. d. Hoofd (penningmeester), commissieleden: J. Smit, A. L. V. van Antwerpen, G. Veerman terwijl consul IJse baert optreedt als adviseur. De start vindt plaats om 14.00 uur op de markt, en het parkoers loopt als volgt: Markt, Burgm. Geillstraat. Arsenaalstraat. Nieuwstraat, Westkolkstraat, Grenuiaan, Sehoolweg, Noord- straat, Herengracht, Jongens straat en opnieuw Markt. De lengte ervan bedraagt 1700 meter terwijl de totale afstand 102 km is. Het gehele parkoers zal voorzien zijn van een geluidsinstallatie. Eysae kers: „Dit hebben we speciaal gedaan voor de mensen die een premie schenken, ze kun nen het dan zelf horen. En natuurlijk ook voor de toe schouwers is het bijzonder fijn. De hele amateurtop zal in Terneuzen van de partij zijn zoals De Waal, V. d. Bunder, Stander, Thomas. Gödde en van Dongen, Eysaekers: „La ten we maar zeggen de volle dige ploegen van Kavero en TriCo Noble. Verder hebben we de toezegging gehad dat ook een Belgische ploeg aan de start zal komen". (Van onze zwemmedewerker) KORTRIJK Zondagmiddag vindt in het gemeentelijk zwembad te Kortrijk de tradi tionele zwem- en waterpoio- ontmoetint plaats tussen Zee land en Belgisch Vlaanderen. Na een lange reeks van suc cessen van de Zeeuwen de Belgen beschikten toen niet over de beste krachten werd vorig jaar deze reeks onderbroken door een grote zege van de Bolgen. Ook nu weer zijn de Belgen favoriet. Ze hebben de be schikking over de zwemmers van de beste Belgische clubs en zullen er zeker voor zorgen dat de winst in België zal bijven. De Zeeuwse ploeg, die uit 50 zwemmers en zwem sters en 11 polospelers bestaat, komt niet op volle sterkte uit. In de zwemploeg is veel jeugd opgenomen en die zal het in Kortrijk waar moeten maken. Doordat de polospelers van De Schelde uit Terneuzen met uitzondering van doelman Thijs Dingenouts niet beschik baar zijn er wordt die dag in Terneuzen een polotoernooi gehouden komt de ploeg ook niet in optimale sterkte uit. De verwachting i's dat er in het snelle 25 meter bad met 7 wedstrijdbanen te Kortrijk snelle tijden worden gemaakt. (Van onze sportmedewerker GRAAUW In de strijd tegen het uurwerk is B. de Baar er in geslaagd „aartsri vaal" Van Waterschoot achter zich te laten in de jaarlijkse tijdrit voor leden van de trim- club Graauw. Met deze over winningen mag De Baar, die nu voor de eerste keer Van Wa terschoot achter zich liet, zich clubkampioen van de trimchib Graauw noemen. B. de Baar haid voor de 12'/2 km. een tijd nodiig, van 20.26 min., terwijl Van Waterschoot, al veie jaren de „heerser" in deze jaarlijkse tijdrit er 29 se conden langer over deed. R. van Jeeze werd fraai derde, hij had voor de 1214 km. 21.02 min. nocli Uitslag: 1 B. de Baar 12 Vb km. in 20.28, min., (tevens clubkampioen), 2 Fr. van Wa terschoot 20.55 min., 3 R. van Heeze 21.02 4. E. Vernimmen 21.41 5. Th. Vernimmen 22.15 min., 6 W. Dumez 22.34 min.. 7 A. Verdurmen 22.55 min., 8 A. Smulders 23.22 min, 9 P. de Bakker 23.24 min., 10 E. Dumez 25.16 min. (Van onze sportmedewer ker) IJZENDIJKE Het gaat in Zeeuwsch-Vlaanderen niet zo best met de jeugdwielrennerij. Onlangs werd dan ook door de wielervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen besloten een jeugd commissie in het leven te roe pen. die zich met de jeugdwiel rennerij gaat bezig houden. Maar volgens Wim Verpianke loopt het nog niet zo best. Verpian ke: „We zitten in het slop, de hele jeugdwielrennerij gaat op de fles als de wielerverenigin gen niet gaan inzien dat er veel meer voor de jeugdige rennertjes gedaan moet wor den. Kijk, we hebben op het ogenblik wel een Van de Bun der en een De Waal. Uitste kende coureurs. Maar daar hebben we het ook wel mee gehad. We hebben hier in ieeuwsch-Vlaanderen geen goe de nieuwelingen en adspiran- ten. Het gat tussen de beste amateurs en de rest is veel te groot". De actieve jeugdcom missie bestaande uit voorzitter Verpianke, Mark Groosman. Ton van Oosten en Peter Wis se, probeert dan ook om zo veel mogelijk wedstrijden voor de jeugdrenners te orga niseren. Verpianke: „We doen ;r van alles aan om de jeugd renners te laten starten. Maai de organiserende wielercomi- tés komen altijd wel met de een of andere smoes aan. v Of er is geen geld of er is geen interesse. Een gemakke lijke smoes om er vanaf te komen, want veel kosten brengt het niet met zich mee. Maar zij willen liever duizend gulden neertellen om Fedor den Hertog te laten starten. En wat deed Den Hertog, bij voorbeeld in Zuiddorpe? Een hele koers aan de staart van het peloton rijden". Ook de weinig interesse, die de meeste wielercomites voor dergelijke jeugdwedstrijden tonen stuit voorzitter Verpian ke tegen de borst. Verplan1/?: „Hier in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren lukt het ons nog wel eens om een wedstrijd te or ganiseren- Gelukkig hebben we nu een geweldige steun gekregen van Adrie Lambert uit Koewaoht. Hopelijk krij gen we nu ook in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen voet aan de grond". Regelmatig komt het voor dat Verpianke en zijn mannen voor niets een jeugdwieler- wedstrijd georganiseerd heb ben. Verpianke: „Het is dik wijls gebeurd dat we een uitnodiging kregen om te star ten. Maar als we daar dan aankwamen bleek bijvoor beeld het parcours nog niet afgezet te zijn. Als je daar dan iets van zei, kreeg je te horen dat het toch maar om kleine jongens gaat. Soms wordt je dan ook weer wegge stuurd. Ik heb geprobeerd om in Aardenburg de rennertjes voor de eigenlijke ronde te laten starten. Eerst kreeg ik te horen dat ze niet geïnteres seerd waren, maar op de dag van de ronde belden ze me op en vroegen of het alsnog niet kon. Ze denken zeker dat ik een vliegende Hollander ben. De jongens komen vanuit heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Om die in een paar uur bij elkaar te trommelen is uiteraard onmo gelijk". Ook de KNWU is volgens Wim Verpianke schuldig. „We kregen te horen dat we maar acht wedstrijden per seizoen mochten organiseren. Dat is gewoon belachelijk, als je weet dat jeugdvoetballers het hele jaar door spelen". Toch is de wielervereniging niet van plan om het bijltje er bij neer te gooien. In samen werking met wielerconsul Ben IJselbaert wordt er van alles aangedaan om de jeugdwiel rennerij meer leven in te bla zen. Verpianke: „We gaan door- Al zal er dan wel het een en ander moeten verande ren. Anders hebben we het volgend jaar helemaal geen rennertjes aan de start. Want voor hen gaat de lol er na tuurlijk ook af. Ze zijn lid van een vereniging en verwachten daar iets van. Ze betalen con tributie en willen daar uiter aard wel iets voor terug heb ben. Als je bedenkt dat zo een racekarretje al vlug f 300,- kost is dat natuurlijk wel be grijpelijk". (Van onze sportredactie) GOEDSENHOVEN Theo van de Branden, de voiks- koerser uit Heikant, heeft een wedstrijd over 85 kilometer in het Belgische Goedsenhoven gewonnen. Zijn tijd over de 85 kilometer was 2.10.14. Tweede werd de Belg Anriessen. Er waren 43 vertrekkers.

de Stem | 1973 | | pagina 9