VOOR HET VEE VOER GENOEG Belgen hinken op twee gedachten Bavaria .Confiture Huishoud jam fl« Riblappen Kilo Suiker «J?9 uw (htfoattfuMtefr hup aMiï volks contra psychiater »Ve Betuwe' afhaal AAff prijs ^TrU dcichts- :ten len in land toe iger verdwijnt niet bij bezoek Beatrix en Claus Hoger resultaat Credietbank in eerste halfjaar Mijnen in zee voor Scheveningen binnenland buitenland front )F. BEEK: Meer tijd Team-aanpak Produktschapsvoorzitter In Besancon vijftien gewonden Europees contract met de NASA Slachtrunderen Dertien pet meer pensioen in kruideniersbedrijf Miljoenen- brand te Maassluis COMPLOT OF KOMMERNIEUWS Schandaal Waakzaamheid aardbeien pot 450gram R/HH uailf 500. gr^m Kassakoopje II9 '-**79 KI Brinta pak 500 gram 72 Kilo Belegen Keurkaos 3?° Schouderham 100 gram Remia Zonnebloemslasaus 149 6 repen Bounty Dubro Citron Draagkarton Sunil vzpz S49 Import Witte Druiven KiloTomaten Hollandse Bloemkool Runderlappen Magere Runderlappen 500 gram Donderdag 16 augustus 1973 11 papier, foor uw pen ueze rubriek mn^ fcledige naam en adre. ikend. Bij publikatte zullen de» i worden. Slechts bij hoge ui" Png zal van deze regel worden en' Na'm en «dre» zijn dan bil sctie bekend. Publikatie van brij lirkort of onverkort) betekent niet redacti» het in alle gevalle» met inhoud, cq. strekking. lis reeds is vermeld, zal |de koningin in het kader let regeringsjubileum, een P brengen aan 's-Graven- pp 5 september 1973. Hare Majesteit een Ut. van trouw en aanhanke- ;id te kunnen geven, zal j„Erefront" worden ge- y door o.a. oud-strijders van de voormalige bin- kidse strijdkrachten, mili- i, gilden, oranjeverenigin- fechutterijen en allen die terbonden voelen met het pan Oranje. Noord-Brabant is, evenals Jnburg en in Zeeland een liefcomité werkzaam om ■dit Erefront maximale (te geven. Dit comité no- werenigingen, organisaties lye-personen uit om aan fcft'ont deel te nemen. lErefront zal worden op- i vanaf de ingang van >aleis Huis ten Bosch het Bezuidenhout tot en ,1' Herengracht. ■einde het geheel grondig ■men regelen wordt ver- op uiterlijk 23 augustus |ande schriftelijk opgave |n van het aantal leden Vereniging of organisa- aan dit Erefront zullen nen aan secretariaat Co- Erefront, p.a. Kon. Ned. „Onze Vloot", Lange put 13 te 's-Gravenha- personen kunnen zich 19 augustus aanstaande blijk opgeven aan het Irïaat van het „In-itia- pmité Noord-Brabant E- |t Koningin Juliana", Ou- ]ksweg 2a te Helvo-irt. psiebetuigingen worden ingewacht op hetzelfde ■voldoende deelname zul. Ira treinen rijden. IT INITIATIEF-COMITé. (Van onze redactie binnenland) HAAG In „Gezond uitgave van de protes- stichting ter bevorde- an verantwoorde gezins- ig, constateert prof. dr. Beek, dat het aantal n van geslachtszieken Ierland sterk toeneemt, and volgt hiermee de 3e lijn, die in tal van te zien is. Verenigde Staten is de epidemisch. Daar lij- niljoenen mannen en n aan gonorroea. Elke seconden komt er een geval bij. Al vormt Ne- geen uitzondering op gemeen waargenomen och is het moeilijk dit jfers aan te tonen. In and bestaat namelijk nstelling tot vele ande den geen aangifte voor geslachtsziekten, evens, die de adviesbu- voor geslachtsziekten verstrekken, geven ;en klein deel van de jkheid weer. Maar die al eer duidelijke stij- art het aantal gevallen yfilis en gonorroea ar, aldus prof. Beek. Beek gaat uitvoerig na oorzaken van de stij- kunnen zijn. Daarbij hij d idelijk hoeveel ïgen feitelijk nog on- ide gefundeerd ztfn> onderzoek nog moet verricht en dat samen- tussen verschillende thappelijke disciplines an ooit gewenst is. Dit me in het belang van leltreffend voorkomen iiachtsziekten. Te lange ie nadruk gelegd op de Beek constateert.' „Er in het Nederlandse aast een groot gebrek mis over geslachtsziek- reeks van vooroorde- aanzien van deze aan- en. Om maar te zwij- er de ongemotiveerde Uleen een juiste zake- torlichting zal deze si- unnen verbeteren. Jon- *3 fvor,r"n* ou* illen jcter voorgelicht 'trnr^rjon" UTRECHT (ANP) „De ffHM waarop de heer Boom de politici onder druk poogt te !etten met een beeld van de steeds meer kostende geeste lijke gezondheidszorg, met als eoedkoopste oplossing uitbrei ding van het aantal zelfstandig werkende zenuwartsen, mis kent de kern van de ontwik kelingen in de geestelijke volksgezondheid". Dit zeggen het Nationaal Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid en de Neder landse vereniging voor Ambu lante Geestelijke Gezondheids zorg in eon reactie op uitlatin gen van de Vlissingse psychia ter A. J. Boom in „Medisch Contact" van vorige week. De psychiater sprak daarin onder meer de vrees uit, dat de zelf standige vrij gevestigde psychiaters zullen verdwijnen. Ze worden volgens hem over belast en teruggedrongen tot een tweederangs niveau door dat allerlei geïnstitutionali seerde vormen van psychiatri sche hulp over veel meer geld, tijd en medewerkers beschik ken. De vergelijking van de heer Boom ten aanzien van de fi nanciering gaat volgens NCGV en NVAGG niet op, gezien de verschillen in werkwijze (en de achtergronden daarvan) tussen zelfstandige psychiaters en Instellingen voor geestelij ke gezondheidszorg. De bedra gen die aan de institutionele zorg worden toegekend wor den maar voor een deel be steed aan individuele behan delingen. Er wordt ook werk verricht aan de omgeving van degene die met klachten komt, er wordt steeds meer tijd en mankracht gegeven aan advi sering van helpers in de on middellijke omgeving van de patiënt (wijkverpleging, on derwijs, huisarts, maatschap pelijk werk) en bovendien krijgt de preventie steeds meer aandacht. De geestelijke gezondheids zorg gaat ervan uit, dat de samenleving ook een bron van geestelijke ongezondheid kan zijn. In dat denken past een teamgewijze aanpak. De con sequentie daarvan is, dat de arts niet kan optreden als vrije ondernemer die bijvoor beeld psychologen en maat schappelijk werkers in dienst heeft. De teamgedachte is nooit gegrond geweest op economi sche overwegingen, aldus NCGV en NVAGG, ze is inge geven door het belang en die situatie van de cliënt. „De nieuwe geestelijke gezond heidszorg is meer gemieen- schapsgericht, werkt met meer deskundigen dan enkel zenuw artsen en wordt gevoed door gedachte dat het doel van de geestelijke gezondheidszorg dusdoende beter wordt be reikt, waarschijnlijk voor min der geld". GRAFT DE RIJP (ANP) Onder druk van de groepering Dorpsbelangen heeft het college van b. en w. van Graft-De Rijp (N.-H.) het plan laten vallen om de steigers rond de grote kerk in De Rijp te laten afbreken met het oog op een bezoek van prinses Beatrix en prins Claus °P 22 augustus. Het col lege wilde de steigers, die in verband met res tauratiewerkzaamhe den rond de kerk zijn opgetrokken, tot een hoogte van tien meter laten verdwijnen vanwe ge de rommelige aanblik ervan. Dorpsbelangen noemde dit een regel rechte verspilling. De groepering vond het on zinnig om de restaura tieactiviteiten te verdoe zelen voor het prinselijk Paar. dat overigens maar een half uur in de ge meente zal vertoeven. HET PPR-kamerlid Jurgens heeft de ministers van Justitie *n van Defensie gevraagd de kamer een nota te zenden over °el gratiebeleid ten aanzien van de VVDM-militairen. RIJSWIJK (ANP) We hoeven niet te vrezen dat er op een gegeven moment helemaal geen voer voor het vee meer zal zijn, maar duur zal het wel zijn. Voorzitter ir. G.A. Meyer van het Produktsehap voor Vee en Vlees verzekerde dit in de gisteren gehouden be stuursvergadering. De beschik bare hoeveelheid voer is naar zijn mening absoluut voldoen de om de vleesproduktie te onderhouden en er de noodza kelijke uitbreidingen aan te geven. Voor Nederland zou, gezien de marktomstandighe den een uitbreiding van de varkensproduktie met vier, vijf of zes procent verant woord zijn. De heer S. Hom burg was het met hem eens. Beide heren, en andere be stuiursleden met hen, hadden bij de Nederlandse varkens houders een aarzelende hou ding geconstateerd. Het bewijs daarvan was geleverd door de cijfers van het aantal dekkin- gen in juni jl: 111.900 tegen 115.900 in juni vorig jaar. Bei de heren schreven dat onder meer toe aan onzekerheid om trent de voederpositie. Andere aangevoerde factoren: het zeer warme weer in juli, dat tot prijsdaling leidde, opzien te gen de kosten voor milieube scherming. Wat de voederpositie betreft: op het gebied van soja en aanverwante veevoedergrond stoffen is de rust nu volgens voorzitter Meyer enigszins te ruggekeerd, al zullen de prij zen veel hoger blijven dan weleer. Bij de granen tracht elke koper, wetend dat de ex tra-voorraden van vorig jaar nu niet meer beschikbaar zijn, versneld zijn positie veilig te stellen. Aan verkoperskant is er mogelijk ook speculatie van hen die op nog verdere prijs stijging hopen. De heer Homburg, die ook nog de aandacht vestigde o-p de grote Japanse behoefte aan vleesinvoer, meende ook dat Nederlander verder kan gaan aan de uitbreiding van 2 a 3 procent die z.i. voor de interna tionale varkensstapel normaal zal zijn. Hun hoge voerkos- PARIJS (DPA-AFP) De prefectuur van politie in Be- sangon heeft gisteren bekend gemaakt, dat de geweldda digheden die dinsdag - zoals gemeld - plaatshadden als gevolg van de ontruiming dooi de politie van de horlogefa briek van Lip, vijftien slacht offer hebben geëist. Aan de zijde van de betogers vielen acht en aan de kant van de politie zeven gewonden. De politie rekende een vijf tigtal jonge demonstranten in en bekeurde ze. Daarna werden ze weer vrijgelaten. Het bleek dat het merendeel niet afkom stig was iut Besaiigon en dat er zelfs Parijzen aars onder waren. Volgen-s de prefectuur namen aan de aanvallen op de agenten geen werknemers van Lip deel, maar waren ze het werk van 150 a 200 links-extremistische jongelui. Op een algemene vergade ring besloten de arbeiders van Lip die uit de fabriek ver dreven waren, de horlogepro- duktie op eigen gelegenheid in een sportlokaal voort te zetten. Bovendien willen ze de „wilde" verkoop van horloges voort zetten in verband met hun aanspraken op loon en voor het behoud van het bedrijf. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Vijf Europese landen West-Duitsland, Bel gië, Frankrijk, Engeland en Zwitserland hebben dins dag in Parijs een overeen komst met de Verenigde Sta ten ondertekend voor deelne ming aan het 308 miljoen dol lar kostende project van een bemand ruimtelaboratorium, zo heeft de ESRO meege deeld. Het laboratorium zal nog voor 1980 met een Ameri kaans pendelruimteschip om hoog worden gebracht. Neder land, dat voor 2 procent in de kosten deelneemt, zal vrijdag de regerin-gsovereenkomst on dertekenen. DE moeder van Pamela Kelly, het 19-jarige meisje dat ern stig werd gewond toendejeep dagoverdekopsloeg,heeft van Joseph Kennedy jr. maan dag over de kop sloeg, heeft gisteren gezegd dat het nog twee weken zal duren voor de artsen kunnen vaststellen of haar dochter verlamd zal blij- ten, meende hij, zullen de pro ducenten in hoge varkensprij zen terugvinden. Wat de milieukosten betreft: op het ministerie van Land bouw, vertelde voorzitter Meyer, doet men nu zijn best om zo spoedig mogelijk klaar heid te scheppen over de hoogte daarvan. Voorzitter Meyer noemde de ontwikkeling op de slachtrun- dermarkt teleurstellend. Ne derland en Denemarken zaten vorige week met gemiddelde marktprijzen van resp. f 296.70 en f 295,34 het laagst in de EEG. De gemiddelde marktprijs van de hele gemeenschap was f 325,51, bij een oriëntatieprijs van f 312,04. Het bestuurslid de heer De Veer (veehoude rij) vreesde d-at in komende jaren eerder op inkrimping dan op uitbreiding moet wor den gerekend en noemde het EEG-rundvleesbeleid „warrig en onzeker". Ook de voorzitter vond dat de gemeenschappelij ke rundvleesverordening „in complete revisie moet". De varkensprijzen staken tegen de slachtrunderprijzen wel erg gunstig af. Weliswaar zijn ze in de hitteperiode in juli flink gezakt, maar nu lig gen ze al de derde week op het recordmiveau van f 4,03 per kilo. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM In het eerste halfjaar van 1973 heeft de Nederlandsche Credietbank NV aan baten f 49,1 min ont vangen tegen f 41,6 min in dezelfde periode van vorig jaar. De kosten stegen van f 29. min tot f 37 min, zodat de brutowinst uitkwam op f 12,1 min (f 11,7 min). Na voorzie ningen voor belastingen res teert een saldo van f 3,6 min (f 3 min), zo blijkt uit een tussentijds bericht van de bank. UTRECHT (ANP) Het bedrijfspensioenfonds voor het kruideniersbedrijf heeft beslo ten de pensioenrechten voor de circa 5000 werkenden en gepensioneerden met ingang van 1 januari 1974 te verhogen met 13 procent. Op 1 januari j.l. werd reeds een verhoging van 27 procent gerealiseerd. Tot de nieuwe belangrijke verbetering van de pensioen rechten kon worden besloten dank zij de gunstige ontwik keling van het fonds in 1972 dat een voordelig saldo van f 553-800 opleverde. MAASSLUIS (ANP) In de kunststofcoating fabriek bij Key Kramer B.V. te Maassluis heeft brand gewoed. De scha de zal in de miljoenen guldens lopen. De oorzaak is volgens de directie nog niet bekend, In de afdeling die is uitgebrand, werden pijpen met polyethy leen bekleed. Herstel van de installatie die begin van dit jaar in gebruik werd genomen, zal enkele maanden vergen. De werkzaamheden in de an dere afdelingen kunnen nor maal -doorgaan. DEN HAAG (ANP) Een bom- en mijmdemonteerploeg van de koninklijke marine heeft gistermorgen enige mij len uit de kust bij Sdhevenin- gen een Duitse invloedsmijn uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing gebracht. De mijn „gevangen" door de Scheve- ningen 96, was uitgerust met een „bombuis", een extra ont stekingsmechanisme, dat de bedoeling heeft bij aanraking te exploderen. Een goed uur later bracht de Ouddorp 10 een oontactmijn naar de haven van Schevenin- gen. De bovengeneomde de- monteerploeg uit Den Helder maakte ook deze mijn onscha delijk. De meldingen van deze twee mijnen waren dit jaar resp. de 30öste en 301ste. (Van onze redactie buiten land) BRUSSEL Vele Belgen lopen wat verbijsterd, anderen meer ongelovig rond na de berichten dat hun staat door een rechtse greep naar de macht bedreigd zou worden. 't Is dat het verhaal waarvan wij gisteren uitvoerig melding maakten in een serieuze, bepaald niet van linkse sympathieën te verden ken krant als de Gazet van Antwerpen heeft gestaan. Ei genlijk kan niemand zich voorstellen dat in het ondanks de tegenstellingen tussen Wa len, Vlamingen en Brusselaars, toch gezapig welvarende en democratische België de moge lijkheid van een militaire staatsgreep ook maar wordt overwogen. Zoiets past niet bij het Belgische karakter en niet bij het leefklimaat op deze breedtegraad. Aan de andere kant blijft het waar dat het koninkrijk België uit een re volutie is geboren en dat ve len menen dat de huidige par lementaire democratie in Bel gië aan alle kanten wordt uit gehold. De unitaire Walen kunnen het moeilijk verkroppen dat hun eenheidsstaat langzaam maar zeker wordt omgebogen naar een federatie, waarin de verhoudingen anders en demo cratischer kunnen komen te liggen. Dan zijn er degenen, die menen dat regering, partij besturen, vakbonden en tech nocraten van de ministeries meer de dienst uitmaken dan de volksvertegenwoordiging. In zo'n schandaal als van de PTT, waarvan een der hoogste ambtenaren wegens corruptie wordt geschorst zonder dat de verantwoordelijke minister de moeue neemt tegenover de Kamer een verklaring af te leggen en rustig met vakantie gaai, vinden politiek onge schoolden, achterdochtigen en gefrustreerden een gemakke lijke aanleiding om hun onge noegen af te reageren. Zo hinken de Belgen nu op twee gedachten. Het liefst zouden ze geloven dat het hele complot slechts bestaat in het brem van een paar buiten spel gezette patriottische of zich patriottisch wanende officie ren, die uit pure verveling bij een borrel i-n het casino niet verder zijn gekomen dan tot het uitbroeden van interessan te plannen, die het best zou de doen in vaudeville of ope rette. En aan de andere kant zij er de niet-weinige ultra rechtse groepen en groepjes, de geruchten over illegale wa penhandel en gezagsondermij nende publikaties of uitspra ken. Conclusie: sinds de publika tie van de „Gazet" en van „Spécial" is België behept met een vaag gevoel van ongerust heid. Als dat een zekere waakzaamheid tot gevolg heeft, kan dat nooit kwaad. In 't kort OOK in 1972 is de geleidelijke inkrimping van het mijnbe drijf van de Oranje-Nassau Mijnen B.V. voortgezet. Op de twee nog in bedrijf zijnde ze tels werd 1.025.000 ton steen kool geproduceerd, hetgeen een vermindering met 18 pet. t.o.v. 1971 betekent. De perso neelsbezetting van de sector mijnbedrijven nam af met 795 personen en kwam op 3395 man, aldus het jaarverslag. Voor 1973 voorziet de directie een produktie van slechts 700.000 ton, wat betekent dat de personeelssterkte tot 2000 man zal verminderen. MINISTER Wesiterterp (Ver keer) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat sinds enige tijd regelmatig overleg plaats heeft tussen Nederland en China over een luohtvaarto- vereenkomst. Het totstandko men van een dergelijke over eenkomst kan, naar de mening van de minister, dienstig zijn ter verdere versterking van de bestaande goede verhouding, met inbegrip van de economi sche betrekkingen tussen bei de landen. In antwoord op vragen van het KVP-kamerlid Van Zeil, zegt de minister dat een der gelijke overeenkomst voor beide partijen bevredigend moet zijn en dat ook het tijd stip, waarop zij tot stand komt, door beide partijen op portuun moet zijn met het oog op hun wederzijidse belan gen. (ADVERTENTIE) u qeen tm!koper rf{\,Confiture YMi 119 .jdSi' gesorteerde Chocolaatjes De Heer, bakje 150 gram Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 18 augustus 1973. Prijswijzigingen en uitverkocht voorbehouden. flacon oOO cc. fles 0,5 liter JSC melk, bundel JA&wJUSP inhoud 2,1 kg. bij Centra: 8^0 500 gram 98 1e kwaliteit 98 per stuk I?8 met klein randje vet, 4J8 500 gram

de Stem | 1973 | | pagina 5