EXPO AXEL NARE NASLEEP LITTLEJOHN-AFFAIRE Lynch bedankt wellicht als Iers parlementslid liever optreden tegen wildstropers in Kempen en Meijerij Grunk wil in Cambodja de macht alleen Koelwaterpompengebouw centrale Maasvlakte .afgezonken"' Nieuw geschil over collegegelden RUSSISCHE MINI-DUIKBOOT ii gevolgen ongeval ïrleden ssale vis- zetting LANDELIJK PASTORAAL OVERLEG VERVROEGD Zware man ALLENDE ONTSLAAT VERVOERS- MINISTER 616e STAATSLOTERIJ Geboorte in Skylab Huishoud- dustriebeurs ÏL VANGT 5STE VIS TAKEN IN DELBURG binnenland buitenland ■HHHM EERSTE TREKKING Bloedig Complicatie De figuur Lynch Verklaring Nixon Winterswijk in trek bij ooievaar NCOOV doet niet mee aan erefront Studentenvakbond tegen visie universiteit Utrecht in onze correspondent) INEUZEN Ziekenhuis itermorgen lus Spee In het Jmi. te Terneuzen - 52-jarige uit Sluis over- heer Spee werd, zoals gisteren reeds melden .gmiddag zwaar gewond lij te voet de mr. Haar- te Terneuzen over- :n door een auto werd reden. heer Spee was 52 jaar ■d en vader van zes kin-! waarvan nog vier onge- De heer Spee was o.m. -ter van de Sluise voet- eniging S.V. Sluis en lid b oudercommissie van de scholen te Sluis. De be- - vindt a.s. zaterdag om plaats vanuit de kerk t.-Johannes de Doper te in onze correspondent) 1GE De vereniging flingse Hengelaars" gaat Zestiigvoet" meer dan izend kilo vis kopen ter a van ruim zesduizend i om voor het seizoen 5 uit te zetten, gaat hier om duizend riezomerige karper, dui- kilo voorn, driéhonderd ïelt, 750 kilo grote bra- ■ierduizend stuks poot- aars en nog eens vier- 'd kilo voorn, visuitzetting vindt in n plaats, de laatste vlak begin van het nieuwe i. Met de uitzetting kan 1 begonnen zodra de ■uring van de organisa- verbetening van de bin derij is verkregen. (ADVERTENTIE) 18 t/m 25 augustus net grote autoshow van ebedrijven uit Z-Vlaanderen Openingstijden van 14.00-17.30 uur 19.00-22.00 uur ;ment tot 1 uur. en onzer verslaggevers) /VLIET De jeugdige van de Axelse hengel- png hebben tijdens vis- jden in Biervliet de vis gevangen. Dit Ie- hen dan een fraaie be- edstrijden waren geor- d door de hengelsport- ing Oude Haven ui* t. Deelgenomen "wert e jeugdige hengelaars cel. Koewacht en Bier- !n totaal deden er 44 n mee. Axel won de prijs, Koewacht werd en Biervliet derde, ïdividuele uitslag was :t: 1. Edwin de Blok uit P. Christiaansen uit ht, 3. Jaap Scheele uit Johnny van Hout uit 5. Edwin Poecke uit Van Meurs uit Axel, Overdulve uit Axel, van Daele uit Koe- Volkert de Jong uit Marco van Duin uit ht, 11. Daan den En- uit Axel. 12. Jos Nijs 1. 13. Cor Koole uit ;n onzer verslaggevers) ELBURG In de in 13 op 14 augustus is :en in het kantoor van ewerken in de Vlis- •aat te Middelburg, deur aan de achter- forceren zijn de da- aengekomen. hal wordt een staan- vlaamsc klok vermist, waarde van 1 3000,- a pen nacht is ingebro- het kantoor van de H. aan het Damplein iburg. Via de zijkant gebouw alwaar een 'd opengebroken zij" binnengekomen, het magazijn aanwezi- steen zijn 25 a 30 tegel- ebroken uit ongeveer :e tegeltjes hebben nu rde van f 30,- Per magazijn zijn van een irijfbureau twee la* engebroken. Hieruit vermist. Donderdag 16 augustus 1973 HOEK VAN HOLLAND (ANP) Op de Maasvlakte is het koelwaterpompen- bouw, onderdeel van de daar in aanbouw zijnde elektriciteitscentrale door Middel van de z.g. pneumatische caissonmethode gefundeerd hetgeen wil zeggen dat men het gebouw met fundering en al in de grond heeft laten verdwijnen door het zand eronder weg te spuiten. Men had ook met behulp van damwanden jet gebouw in de grond kunnen bouwen. Maar door de gevolgde werkwijze heeft «en sneller kunnen werken en bovendien heeft men de grondwaterstand niet behoeven te verlagen. Het is het grootste koelwaterpompengebouw, dat voor tover bekend, op deze wijze gefundeerd is. Twee weken geleden is de „Funde- nngstechniek Nederland B.V." met het karwei begonnen, dat thans op een oor js gevild. Tevoren was het gebouw, dat de aanvoer van het koelwater bestemd voor de centrale moet verzorgen, op de grens van land en water, maar nog net „phet land gebouwd. Het meet 31 bij 36 meter en heeft een hoogte van ongeveer vijftien meter. Om het zakken mogelijk te maken is de grond onder het gebouw verwijderd, waarvoor zich aan de onderzijde een z.g. werkkamer voor het personeel bevond. Om ook beneden de grondwaterspiegel te kunnen werken, was de werkkamer onder verhoogde luchtdruk gezet, hetgeen het vollopen van de werkkamer heeft voorkomen. De gewenste luchtdruk werd door een compressorstation geleverd, terwijl een luchtsluis ervoor zorgde, dat de werkkamer veilig kon worden betre den en verlaten. Om de bodem onder het gebouw te verwijderen moest 14.000 kubieke meter grond met krachtige waterstralen worden weggespoten. Het maken van het koelwaterpompengebouw en het funderen volgens de afzinkme- ihode kost in totaal ongeveer 4,5 miljoen gulden. Het afzinken alleen heeft "0,— gekost. De eerste twee eenheden van de centrale Maasvlakte zullen midden 1974 In «bruik worden genomen. Wanneer de centrale eenmaal geheel gereed is, wordt het totale vermogen 6500 megawatt, hetgeen neerkomt op een vermogen, dat ruim 60 pet. bedraagt van wat er anno 1973 door alle Nederlandse centrales ge produceerd wordt. Bij het bouwen van de centrale worden de meest recente vin dijen toegepast om de uitworp van luchtverontreiniging zo gering mogelijk te houden, o.m. door het gebruik van de nieuwste stooktechnieken. Ook zal veel aandacht worden besteed aan het voorkomen van mogelijke geluidshinder. (ADVERTENTIES) 15 AUGUSTUS 1973 Prijzen van 8 63 47 365 231 310 655 3150 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 25.000 is gevallen op het nummer: Een extraprijs van 50,000 is gevallen 'n de serie S op het nummer: Di een troostprijs van 1.000 op nummer: van elk van de andere series. Een extraprijs van 50.000 is gevallen ln de serie T op het nummer: Eu een troostprijs van 1.000 op nummer: Van elk van de andere series. ^wonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. 096483 096693 052489 058406 044660 051086 058604 009614 009614 045106 045106 DEN HAAG (ANP) Bin- n® het openbaar ministerie 'u de daarvoor in aanmerking tomende politie-instanties in ?e' ressort Den Bosch wordt Sa<? Sevoerd over de moge- •wieid nieuwe technische «uadelen in gebruik te nemen, aardoor effectiever optreden ®gen wildstropers verwacht ,;)aS worden. Reeds is uitbrei- ®g gegeven aan wagenpark verbindingsmiddelen van (Van onze correspondent) LONDEN De tamelijk goede samenwerking tussen de regeringen van Groot-Brittannië en de Ierse Republiek ter beëindiging van de strijd in Noord-Ierland is ernstig in gevaar. Het ziet er naar uit dat de oude achterdocht van de Ieren jegens de Britten weer veel meer vrij spel krijgt door de vorige week tot uitbarsting gekomen Littlejohn-affaire. Er was tussen Londen en Dublin in het begin van dit jaar overleg gepleegd voordat de bankrovers Ken neth en Keith Littlejohn werden uitgeleverd aan de Ierse autoriteiten en tot respectievelijk 20 en 15 jaar gevangenisstraf werden ver oordeeld. De conservatieve regering gaf op 3 januari vertrouwelijk aan de toen malige Ierse minister-presi dent Jack Lynch toe dat de twee broers als Britse spion nen in Ierland waren ge weest en alleen uitgeleverd zouden worden als hun geen politieke activiteiten ten laste werden gelegd. Maar deze pijnlijke zaak heeft voor de inmiddels opposi tieleider geworden politicus Lynch thans een zodanige terugslag, dat Lynch giste ren aangekondigd heeft zich misschien uit het parlement te zullen terugtrekken. Het is hoogst merkwaardig dat de leider van de sterkste nati onalistische partij in Ierland geruime tijd geen heldere voorstelling heeft gehad van de verwikkelingen die de bei de op last van de Britse mi nister van defensie Lord Car- rington gezonden misdadiger hadden veroorzaakt. De kwes tie kwam pas vorige week in de openbaarheid. Lynch verze kerde toen dat de Britten hem in januari niet hadden inge licht over het spionagewerk van de Littlejohns. Dit is on juist gebleken en daarom staat de heer Lynch bloot aan het scherpe verwijt dat hij als premier aan de draagwijdte van zijn samenwerking met de Britten niet genoeg aandacht was blijven schenken. be> ressort. minister Van Agt justitie) in antwoord op vra- van de kamerleden Geurt- u en Koning (beiden WD) n Cornelissen (KVP) over de ,®sjrijding van de stroperij in Kempen en de Meijerij Uit l?' antwoord blijkt, dat de eerder aangekondigde verster king van het ter plaatse optre dende velddienstdetachement eerst in september geeffectu- «erd zal zijn. In schriftelijke vragen had den de kamerleden aangedron gen op het instellen van een algemeen verbod tot het onder zich hebben van wild, behou dens vergunning, om op deze wijze de afzet van gestroopt wild zoveel mogelijk te kun nen belemmeren. Minister Van Agt deelt nu mee, dat bij de in voorbereiding zijnde wijzi ging van de jachtwet inzake het vervoer van wild dit vraagstuk aan de orde is. Het denkbeeld in de vragen komt in deze wijziging tot uitdruk king, zo wordt in het ant woord nog meegedeeld. Een verdere complicatie leveit de veel belangrijkere Britse spion John Wyman, die (sa men met een omgekochte Du- blinse politie-ajgent) in decem ber was gegrepen en na een korte gevangenisstraf naar En geland mocht terugkeren. Veel Ieren zijn geneigd te geloven dat Wyman werd geruild te gen de Littlejohns en dat de politici aan weerskanten niets anders dan een onfris spel op voerden. (ADVERTENTIES) Er was bovendien een bloedig aspect. In december waren au tobommen in Dublin ontploft die twee doden en 74 gewon den kostten en tot gevolg had den dat het Ierse parlement de wetgeving tegen de IRA ver scherpte. Vrijwel algemeen werd geloofd dat deze explo sies waren veroorzaakt door Noordierse Unionisten of zelfs door handlangers van de Brit se troepen; maar het voorspel bare psychologische effect was bereikt en in de Ierse Repu bliek zijn de Noordierse ver zetsstrijders sindsdien minder veilig- Lynch zelf zei vorige week dat hij bij nader inzien de Britten er van verdacht voor de autobommen in de Ierse hoofdstad verantwoordelijk te zijn geweest. Deze aanslagen zijn nooit opgehelderd. Het werd voor de huidige Ierse premier Liam Cosgrave moei lijker om met de Britten sa men te werken tegen de IRA toen Lynch zich vorige week zo uitsprak. Thans is ondanks de „ernstige vergeetachtig heid" waaraan Lynch zegt te hebben geleden de situatie niet eenvoudiger geworden, noch voor de heer Cosgrave, noch voor oppositieleider Lynch, wiens steun in de re publiek hard nodig is om, on danks de onthullingen over de spionagezaken, de Anglo-Ierse samenwerking vqort te zetten. Ierland heeft slechts vier mil joen inwoners en een relatief zwakke economie, terwijl het belast is met zeven eeuwen van Britse wandaden. Er heerst daar geen verbazing als de Britten er toe overgaan bankrovers of zelfs moorde naars te sturen in de hoop de gang van zaken in de repu bliek te beïnvloeden. Wel ech ter is een politicus met de enorme populariteit van Lynch daar weer des te harder nodig, wil de Anglo-Ierse samenwer king tegen de IRA kans van slagen blijven bieden. Lynch verloor weliswaar ln maart de algemene verkiezin gen, maar hij vocht met zijn partij Fianna Fail alleen tegen een coalitie van al zijn tegen standers en het scheelde heel weinig of hij had gewonnen. Zijn vrouw wenst al enige tijd dat hij de politiek verlaat en hij wordt geacht niet van machtshonger te zijn bezeten, doch integendeel graag de lei ding van Fianna Fail te willen prijsgeven. Het is tevens mo gelijk dat hij de verklaring van zijn vreemde vergeetach tigheid inzake de Littlejohns zelf niet bevredigend vindt Maar als hij uit de politiek stapt, zullen de Britten zich afvragen of het de moe waard was gangsters in Du blin te laten opereren op per soonlijk gezag van een kabi netslid en diens onderminister. (Van een onzer verslagevers) BREDA Naar wij verne men is het landelijk pastoraal overleg vervroegd. Het zal nu volgend jaar op 30 en 31 au gustus en 1 september worden gehouden. Oorspronkelijk was de bijeenkomst voor november 1974 geprojecteerd, maar dan wordt de Conferentie der Ker ken, uitgaande van de Raad van Kerken, gehouden. De gespreksstof voor het landelijk pastoraal overleg is thans gepubliceerd in een bro chure onder de titel „Mens, waarheen"? Deze uitgave van het secretariaat van de rooms- katholieke kerkprovincie en „De H-orstink" te Amersfoort in samenwerking met de Ecclesia-groepen is in een eerste oplaag van vijftiendui zend exemplaren van de pers gerold. De uitgevers leggen er de nadruk op dat „Mens, waarheen"? noch een officieel noch een definitief document van de kerkprovincie is. Het boekje wordt verzonden aan alle pastores, een honderdtal gerichte groepen en instellin gen, een twintigtal centra voor vormingswerk en alle massa media. PEKING (AFP) De Cambodjaanse koninklijke regering van nationale unie (Grunk) heeft gisteren in Peking een verklaring uit gegeven, waarin het heet, dat Grunk vastbesloten is Phnom Penh te veroveren en in Cambodja een bewind van de Rode Khmer te es- tigen, zonder de macht met wie dan ook te delen en zonder hoegenaamd enig compromis. De verklaring van de Grumk, die op een persconfe rentie door haar eerste minis- :er, Penn Noeth, werd voorge lezen, kenschetst het staken van de Amerikaanse lucht bombardementen op Cambodja als een grote overwinning, die niettemin slechts een fase is. De strijd tegen de verraders van Phnom Penh, zo heet het voorts, zal worden voortge zet. President Nixon heeft de Cambodjaanse regering mili taire steun, beloofd en zodra de bombardementen gisteren werden gestaakt heeft Ameri ka aan de regering Lon Nol 20 stukken geschut kaliber 105 mm. en vier grote hiouwitzers kaliber 155 mm. overgedra gen. Nixon heeft Noord-Vietnam ernstig gewaarschuwd, dat Amèri'ka op passende wijze in actie zal komen als Hanoi het stopzetten van de bombarde menten in Cambodja poogt uit te buiten. In een door het Witte Huis vrijgegeven ver klaring zegt hij: „De leiders van Noord-Vietnam zouden een zeer gevaarlijke vergis sing maken als zij het beëin digen van de Amerikaanse ge vechtsactiviteit zouden mis bruiken om een politiek van agressie in Zuidoost-Azië voort te zetten. HOUSTON (DPA) Voor het eerst is in de kosmische ruimte een aards levend we zen geboren: in het kleine plastic aquarium aan boord van de Skylab is in de nacht van dinsdag op woensdag een stekelbaarsje uitgekomen. Ruimtevaart-geleerde dr. Owen Garriott stelde vast dat de nieuwe bewoner meteen veel beter aan de gewichtloos heid was aangepast dan de twee oudere die van de aarde waren meegenomen. Het visje beweegt zich normaal door het water „alsof het in het ei zich al aan de gewichtloosheid had aangepaft". De twee op aarde geboren visjes zwemmen ook nu nog in spiralen en kringetjes rond, terwijl zij al drie weken in de ruimte zijn. WINTERSWIJK (ANP) Winterswijk heeft sinds kort een unieke vogelgemeenschap. Het zijn elf ooievaars die er vrijwel tegelijk zijn neerge streken in weilanden bij een boerderij aan de rand van de gemeente. Volgens kenners is deze massale samenscholing een gebeurtenis die hoogst zel den voorkomt. De ooievaars kunnen dagelijks in overvloed van hun lievelingsgerecht, kikkers, genieten. In hun di recte omgeving staat namelijk eein zuiveringsinstallatie waar door het water ter plaatse zo goed is gereinigd dat de kikkers er in groten getale rondzwem men. UTRECHT (ANP) De Nationale Christen Onderoffi cieren Vereniging doet niet mee aan het erefront, dat ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van konin gin Juliana op 6 september in Den Haag wordt georgani seerd, min of meer als reactie op het door de regering bepaal de bescheiden huldeblijk na mens de strijdkrachten. In het blad van de NCOOV Onze Ba nier wordt gesteld dat het ini tiatief tot het erefront een po litieke achtergrond heeft, „waardoor het een bijsmaak kan hebben die niet past in de democratische verhoudingen die wij in ons land kennen", zo wordt gezegd. „Zij die ui ting willen geven aan hun on behagen over het schrappen van den grotere militaire de monstratie bij het regeringsju bileum door als deelnemers aan het erefront hun trouw en aanhankelijkheid aan de ko ningin te betuigen dienen dit te doen als individuele staats burgers en niet als leden van een belangenvereniging", al dus de *NCOOV. Merijn had een snipperdag RICHMOND (Virgtni- a) (AP) Een niet met name genoemde man van 37 jaar is gisteren naar een ziekenhuis in Richmond gebracht voor het ondergaan van een darmoperatie die nodig is omdat de patiënt zo dik is geworden dat zijn leven gevaar loopt. Hij weegt thans 363 kilo, maar voordat kan worden ingegrepen moet hij eerst na zorgvuldig vermageren 90 a 135 ki lo kwijtraken. En dit kan wel een jaar du ren. De zwaarste man tot nu toe was de Ameri- -nn I«3 i-iagoa uinJH ghes die in 1958 op 32- jarige leeftijd was over leden. Hij woog toen ruim 484 kilo- SANTIAGO (UPI) De Chileense regering heeft het ontslag bekendgemaakt van de onderminister van vervoer Jaime Faivovich. Hiermee is de weg geopend voor onder handelingen die kunnen ledden tot het beëindigen van de nu al 21 dagen durende staking van de transportbedrijven. De militaire autoriteiten be studeren de mogelijkheid om troepen als stakingsbrekers in te zetten en de vervoersdiensten te hervatten met behulp van inbeslaggenomen voertuigen. (ADVERTENTIES) UTRECHT (ANP) Stu denten die gistermorgen Infor maties wilden gaan inwinnen over de inschrijving bij het inschrijvingsbureau van de Rijksuniversiteit in Utrecht, kregen daar stencils uitgereikt van leden van de studenten vakbond USF, waarin werd opgeroepen geen schuldbeken tenissen voor collegegeld te ondertekenen. De USF wilde wijzen op naar haar mening mogelijke consequenties van die schuldbekentenis. Het uni versiteitsbestuur stoorde zich MOSKOU: Tijdens een visserij-tentoonstelling in de Russische hoofdstaa Moskou was dit miniatuur-onderzeebootje te zien. Met het vaartuigje kunnen twee kikvorsmannen naar hun werkterrein worden gebracht en het vaartuigje wordt veel gebruikt voor de observatie van scholen vis. zodanig aan de USF-activitel- ten, dat het bureau werd ge sloten. Hetzelfde spelletje herhaal de zich 's middags nog eens. Ook toen ging de deur op slot nadat USF-leden in de hal van het bureau pamfletten tegen de collegegeldprocedures uit deelden. Volgens de USF geeft de universiteit onjuiste voor lichting over inschrijving zo wel als schuldbekentenis. Met deze bescheiden botsing tussen het universitaire apparaat in Utrecht en de studentenvak bond ziijn er opnieuw inschrij vingsperikelen ontstaan. Dit nadat vorig jaar de boycotactie van de duizend gulden colle gegeld bij de inschrijving leidde tot politieoptreden. Op grond van de ervaring van vo rig jaar wordt nu in Utrecht uitsluitend schriftelijk inge schreven. Een dag of tien ge leden zijn de eerste inschrij vingspakketten verstuurd. Volgens een woordvoerder van de universiteit zijn al vele formulieren Ingevuld terug ontvangen. Bij het pakket for-, muiieren zit een papier, pro messe genaamd, waarmee de student, die geen beurs o ren teloos voorschot mag verwach ten. het verschuldigde college- en inschrijfgeld van de staat kan lenen. Het gaat hier om f 500 collegegeld en f 100 in schrijfgeld. Door onderteke ning van de promesse ver plicht de student zich tevens tot1 betaling van nog eens f 500 collegegeld in februari of maart van het volgende jaar. Maar omdat verwacht wordt dat een wijziging van de nu nog geldende college- geldwet van ex-minister De Bra uw door de Staten-Gene- raal zal worden aangenomen, zal volgens de plannen die tweede f 500 komen te verval len. De wetswijziging die staatssecretaris Klein van On derwijs en Wetenschappen tot stand wil laten komen, brengt immers het collegegeld terug tot f 500. De USF verwijs de universi- dat die wetswijziging hoe dan ook toekomstmuziek is en dat de studenten zich nu tot beta ling van f 1000 verplichten. De USF verwijt de univesir- teit op de zaken vooruit te lopen.

de Stem | 1973 | | pagina 3