J Bruinisse krijgt groot recreatiegebied langs Grevelingenmeer Oosterschelde- commissie geïnstalleerd zeeuws MONICA WEER THUIS nieuwe oogst Bonus van 250 gulden per dienstjaar Beeld en muzi iek POLITIE ORLEANS VERBOOD BELLEN stad Ontwikkeling in handen van beleggingsmaatschappij PpCTgpgK BRANDWEERWAGEN VOOR HULST 1 OA Sai Tijdelijk streek Zomer MET DUIM EN KAAS UIT HET VUISTJE Stuurgroep Groeten van fffe' AARDBEIEN CONFITURE Middelburg: 15.000 bezoekers „World Press ijrtOirdag 16 augusius 1973 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tamelijk onaangedaan hebben de 58 werknemers van de Middel- jnrjse vestiging van Internati- o-Zeeland (een dochter van Tnternatio Verenigde Houtbe drijven B.V. te Rotterdam) jinsdag een afvloeiingsrege ling horen toelichten en haar vtrvolgens geaccepteerd. Een regeling die volgens de directeur van de Houtdivisie van Internatio, de lieer K. Stuip, volgens de betrokken vakorganisaties, royaal boven de wettelijk gestelde normen uitgaat. Per 31 augustus krijgen de mensen die in Middelburg bij Internatio werken, hun ontslag aangezegd. De bedrijven te Oostburg en Goes zullen, als de pachtovereenkomsten rond komen, worden overgenomen door resp. Verdegem B.V. en Den Bouwmeester N.V. De afvloeiingsregeling voor het Middelburgse personeel houdt onder meer een bonus van 250,- per dienstjaar voor elke werknemer in. Bij aan vaarding van ander werk krij gen de ontslagenen van het bedrijf nog tweederde van het bedrag dat anders, gedurende de wettelijke opzegtermijn, aan ww-geld zou worden uit gekeerd. Een aantal werkne mers boven de 60 jaar wordt in een pensioenregeling inge kocht. De groep 55 tot 59-jari- gen krijgt zes maanden lang een aanvulling op de ww-uit- kering tot het netto-loonge- drag en tenslotte is een sociaal fonds gevormd dat op eind 1974 zal suppleren in schrij nende gevallen. De vakbonden zijn bij de opstellen van de voorwaarden betrokken ge weest en vinden het geheel zeer acceptabel. Het personeel had weinig commentaar. Tijdens de installatie poseren de leden van de commissie met minister Westerterp voor de fotograaf prof. dr. P. G. Fohr ontbreekt op het appèl. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: aanhoudend zo mers. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor vrijdag: aantal uren zon: 7 tot 14, min. temp-: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. lemp.: 4 tot 10 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 55 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 90 pro cent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 6 tot 14. Mim. temp.: 1 tot S graden boven normaal. Max. temp.: 3 tot 10 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: fo procent. Kans op een ge heel droog etmaal 90 pro cent. STRANDWEER Zwakke onweersstoringen in Zuid-Frankrijk komen maar weinig dichterbij. Het hoge irakcentrum boven Zuid-Zwe ien blijft voor een warme oostenwind zorgen met ook vandaag veel zon en een tem peratuur van 25 tot 27 graden- Zeewater 19 graden. Vooruit zichten: Deze week zal het fraaie strandweer zich kunnen handhaven. (vervolg van pag. I) In zijn installatierede merk te minister Westerterp onder meer op: de grote toeneming van de welvaart is op menige plaats gegaan ten koste van de ongereptheid van water, bo dem en lucht. Naarmate de natuur, de open ruimte, wordt teruggedrongen groeit de be hoefte om te behouden wat we nog hebben. De mens wordt milieubewuster. In de afgelopen jaren is over de afsluiting van de Oos- terschelde discussie ontstaan. Er hebben, zich actiegroepen gevormd die ijveren voor het openlaten van de Oosterschel- de. Hun argumenten zijn vele, maar alle te vatten onder de noemer: negatieve verwachtin gen omtrent het toekomstige milieu in een afgesloten Oos- terschelde. De algemene be zorgdheid over de milieuver ontreiniging heeft de regering tot de hare gemaakt, vandaar aldus Westerterp dat de regering niet zal aarzelen de in gang zijnde werken in her overweging te nemen, als dat nbdig blijkt. Vandaar ook deze commis sie, die alle beschikbare gege vens tegen elkaar af zal moe ten wegen. Er staan grote en primaire belangen op het spel: beveiliging van het achterland (het hoofddoel van de in 1957 aanvaarde deltawet) naast de zorg voor een goed milieu. Westerterp wees er overi gens wel op, dat de herover weging van de werkzaamhe den wel precais is, gezien de vergevorderde staat van uit voering. Naast mr. Klaasesz hebben zit- tin gin de commissie: prof. dr. P.G. Fohr, hoogleraar in de waterzuivering te Wageningen, prof. ir. J.L. Klein, oud-buiten- gewoon hoogleraar in de water bouwkunde te Delft, prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek, prof. dr. D.J. Kue- nen, directeur van het rijksin stituut voor natuurbeheer en ir. F.H. van de Linde van Sprankhuizen, directeur van de provinciale planologische dienst in Gelderland. Morgen, vrijdag 17 aug: °»gen op Zoom 5.42 11.57; Hmsweert 5.03 en 17.05; Terneuzen 4.26 en 16.30; Vlissingen 3.49 en 15.58; Wemeldinge 5.32 en 17 47, (ADVERTENTIE) Konstanz 387 min 4, Rliein- ®den 263 min 2, Straatsburg min 3, Plittersdorf 416 °Jy, Maxau 69 min 1, Plo- chmgen 134 plus 4. Mannheim min 9, Bingcn 160 min 7, K,aub 189 min 7. Trier 233 Ms 3, Koblenz 18 min 10, beulen 151 min 9, Kuhrort 315 fin 12, Lobith 938 min 9, fannerdense kop 909 min 8, mjmegen 734 min 10, IJssel- *°P 851 min 11, Eefde iJssel ,J® onv. Deveenter 250 min 1 Monsin 5474 plus 34, Borgha- te» 3800 onv, Belfeld 1095 1, Grave beneden de sluis min 2. De minste waterdiepten in vaargeul, heden vermeld op Ak jk f waarschuwingsborden, zijn de de centimeters: Spijk - St. An nies 360, IJsselkop - Driel Driel - Amerongen 290, "heikop - Doesburg 285, J*«sburg - mond Twenteka- °aal 285, mond Twentekanaal "Deventer 275, Deventer - "mdesheim 280. Kees Stolp en Henk Bot uit Edam zijn vandaag aan hun goedgeplande reis naar Tokio begonnen. Zij willen de hele afstand liftend afleggen. "Het zal ons zeker wel lukken", zegt Kees (zittend) met een flinke dosis geluk, een soepel duimpje en voldoende kaas uit het vuistje voor de kleine honger". (NZB-foto) (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE In de ge meente Bruinisse op Schou- wen-Duiveland staat een recreatieproject op stapel, dat 140 hectare oppervlakte gaat innemen. Daarnaast is men reeds bezig met de aan leg van een jachthaven, wel ke plaats zal bieden aan zo'n 600 jachten. Er is al reke ning gehouden met de aan leg van een tweede jacht haven. En tenslotte begint Rijkswaterstaat binnenkort met de aanleg van een re creatiegebied voor dagre creanten aan de Grevelin- gendam nabij Bruinisse. Op een persconferentie in het dorpshuis te Bruinisse werd gisteren een nadere uit eenzetting gegeven over de plannen door het gemeentebe stuur en de beleggingsmaat schappij Wilma B.V. uit Weert, die het project gaat ontwikke ien. Volgens burgemeester G. Hokken van Bruinisse is zijn gemeente ideaal gelegen voor de recreatie. „Wij zitten hier een half uur van Rotterdam vandaan en een uur van Den Haag. Het Veerse Meer is een peuleschilletje vergeleken met het Grevelingenmeer, dat 11.000 ha. groot is". De ge meente Bruinisse was reeds begonnen met de aanleg van een jachthaven naast de huidi ge rijkswerkhaven. Deze jacht- thaven moet in april van heft volgende jaar klaar zijn. Ge blek in was, dat de belangstel lenden voor een ligplaats in de jachthaven van Bruinisse inte resse hadden in een tweede woning ter plaatse. Volgens de heer Hokken zou het de gemeente Bruinisse echter nooit toegestaan worden zelf een project in deze rich ting ter hand te nemen. Dat zou trouwens de financiële, draagkracht ook ver te boven gaan. Daarom was er gezocht naar een gegadigde welke werd gevonden in de beleg gingsmaatschappij Wilma B.V. uit Weert. Deze beleggingsmaatschappij gaat nu het reoreatieproject ontwikkelen en exploiteren. Van de gemeente werd voor 20 jaar de jachthaven gehuurd. D- maatschappij heeft verder 140 ha. binnendijksland aange kocht. Maar wat de maat schappij nu konkreet gaat doen, is nog onbekend. Naar drs. I. van de Sluys, directeur projectontwikkeling van Wil ma. gisteren meedeelde, ligt het in ieder geval in de be doeling in Bruinisse verschil lende recreatievormen tot stand te brengen. Het project zal geënt worden op de water recreatie maar daarnaast ook de aanleg van een camping, een terrein voor sta-caravans en de bouw van recreatiewo ningen bevatten. De laatste zullen gedeeltelijk verkocht worden en gedeeltelijk ver huurd. Om tot een zo evenwichtig mogelijk geheel te geraken, is er een stuurgroep in het leven geroepen, die met ideëen op tafel moet komen over de op zet en de indeling van het gehele recreatieproject. Deze stuurgroep. de volgende week haar eerste vergadering houdt, bestaat uit: ir. R. Adri- aansen, directeur van de PPD Zeeland, ir. F. Kuyken, direc teur van het adviesbureau Stad en Landschap, F. Schelle- kens, architect., G. Hokken, burgemeester van Bruinisse drs. I. v.d. Sluys, directeur pro- jectontwinkkeling van Wilma B.V. H. Verhey ing. v. Rijkswa terstaat en ir. G. Kloosterboer, hoofd technische dienst van het waterschap Schouwen-Dui- veland. Het lig in de bedoeling om het gehele recreatieproject klaar te hebben over vier tot vijf jaar. Er zal worden ge werkt in fases. Het project zal aan enkele tientallen Bruinis- senaren werk verschaffen. De gemeente hoopt er de vruch ten van te plukken via de forensenbelasting. Monica Vroom uit Middelburg is weer thuis. Vele lezers van deze rubriek hebben gevolgd hoe Monica haar jaartje Amerika heeft doorgebracht. Voor de brieven, die Monica hierover schreef, was veel belang stelling. Soms kregen we zelfs telefoontjes van mensen die wilden weten wanneer we de volgende brief van Monica zouden publiceren. Vanuit Middelburg kregen we nog een brief van Monica, waarin zij haar vertrek "it de Verenigde Staten en haar thuiskomst beschreef. Het woord aan Monica: Tot besluit van onze trip verbleven we vier dagen in New York, waar op 24 juli 's avonds van het John F. Ken- aedyvliegveld ons vliegtuig zou vertrekken. De onder grondse bracht ons naar Manhattan, het eiland in het hart van New York dat de hele stad schijnt te vertegen woordigen. Op zichzelf is het maar een zeer klein gedeelte van deze immense metropool, maar als je ansichtkaarten van New York bekijkt schijnt het het enige te zijn dat de moeite waard is om gefotografeerd te worden. Het ene 'kolossale gebouw staat in de schaduw van het andere. Toch viel de hoogte en de indrukwekkendheid ervan me tegen. Dat komt natuurlijk omdat ik de laat ste zes weken ontelbare ma len „ah" en „oh" had moeten zeggen tegen zovele beziens waardigheden, die je als toe rist nu eenmaal „moet" zien. Je gevoel voor wat bijzonder is wordt dan behoorlijk afge stompt. En soms worden de trekpleisters dermate ge roemd dat je verwachtingen te hoog liggen. Zo ook met Manhattan. In Chicago was ik immers op een gebouw ge weest dat hoger is dan de Empire State Building. Met een rondvaartboot be reikten we het Vrijheids beeld. Er werd afgeraden om helemaal naar de top te klimmen, want de trap zou ongelofelijk steil en smal zijn, het zicht zeer beperkt. Dat konden ze ons natuurlijk toch niet wijs maken en Jo ke en ik beproefden onze krachten. Uitgeput boven aangekomen gaven we toe dat de waarschuwingsbordjes volkomen gelijk hadden ge had- Het gebouw der Verenigue Naties stond ook op ons lijst je. We kregen een rondlei ding door alle vergaderzalen en konden liet geschenk van koningin Juliana bezichtigen: een glanzende, onafgebroken slingerende bol, als symbool dat de aarde nooit één secon de stilstaat. Het interessante van dit gebouw is dat het niet op Amerikaanse, maar op internationaal grondge bied is gebouwd, waar dus internationale regels gelden. Alle afdelingen zijn hier on dergebracht, behalve dat der justitie, want dat is in Den Haag. De volgende dag was het dan zover! Toen ik in het vliegtuig stapte wist ik niet of ik moest lachen of moest huilen. Een bijzonder onbe stemd gevoel beving mij. Nu was ik nog in Amerika, ik kon nog omdraaien en terug hollen, nog een jaartje blij ven in het land waar ik zo'n belangrijk deel van mijn le ven zou achterlaten. Op het moment dat het vliegtuig de bodem losliet voelde ik een bijna hysterische onmacht. Maar na een paar minuten legde ik me erbij neer en verlangde ontzettend naar huis. Het was eigenlijk lang genoeg geweest. We hadden een prima vlucht. Op Schip hol zeiden Joke en ik elkaar vluchtig maar ontroerd ge dag. We hadden al onze er varingen samen gedeeld en zouden dagen nodig hebben om onze herinneringen nog eens op te halen. Onze fami lies stonden trappelend op ons te wachten en zij waren de enigen waar we oog voor hadden. Het was een heerlijk weerzien! Niemand was dit jaar eigenlijk ook maar iets veranderd en ook ons oude Hollandje niet. Nu hen ik alweer een paar •lagen thuis, maar elke dag vallen me meer dingen op, die ik een heel jaar gemist heb. En elke keer verbaas ik me er dan over hoe mooi het hier is. Ik heb eens van een andere uitwisselingsstudent gehoord: Als je een jaar weg bent geweest, dan besef je pas hoe goed je het altijd hebt gehad. En dat is maar al te waar! Zoals wij elders in deze editie meedelen gaat donder dag in het stadhuis te Ter- neuzen de tentoonstelling van World Press Photo voor het publiek open. Met deze tentoonstelling wordt een tocht langs tal van Neder landse plaatsen gemaakt. Toch is er aan de expositie in Terneuzen iets unieks. De directeur van de Ter- neuzense muziekschool heeft met behulp van video-appa- ratuur opnamen gemaakt van een aantal fotao's zodat een wat collage-achtig geheel is ontstaan. Bij deze beelden had hij samen met leraren van de muziekschool muziek gemaakt, die bij deze beel den past. Geluidsband en beeldband word-en zowel vrijdagsavonds als 's zater dagsmiddags afgedraaid. Af en toe zal tijdens deze avond en middag een musicus ter plaatse musiceren. eindredactie bas augustijn De tweede nieuwe brand weerwagen voor de gemeen te Hulst is zoals we vorige week zaterdag hebben be richt, in Hulst gearriveerd. Bij het verslag kon in ver hand met ruimtegebrek niet de foto van de nieuwste aan winst worden geplaatst. Van daar dat we er in deze ru briek een hoekje voor inrui men. De Hulster brandweer is met het nieuwe voertuig zeer in haar schik. Het verbaasde vorige week zaterdag vele duivenlieflieb- bers dat radio Brussel pas om acht uur 's morgens het bericht doorgaf van de los sing van het Zeeuwse kon vooi duiven. Deze duiven waren al twee uur voordien gelost. Normaal komen de meldin gen over dergelijke lossingen veel sneller door. Een aantal mensen was daarom van me ning dat de duiven later wa ren gelost dan werd opgege ven om eventueel het knoeien met papieren tegen de gaan. Later bleek dat de duiven wel degelijk om zes uur wa ren gelost. De oorzaak van de late melding werd duide lijk toen bleek dat de con- voyeur, die de duiven loste, nergens toestemming kreeg om Brussel te bellen. Zelfs op het politiebureau in Orleans mocht de man niet van de telefoon gebruik maken. „Ga maar naar het postkantoor," werd hem meegedeeld. Dat postkantoor ging pas om negen uur open. Als hij daar zou gaan bellen, dan zouden de Zeeuwse dui- venliefhebbers pas rond tien uur hebben kunnen horen hoe laat hun duiven waren gelost. Ook de correspondent van de N.P.O. was wegens vakantie niet te bereiken. Convoyeur G. Dobbelaere uit Schoondijke loste het pro bleem op door een in Frank rijk wonende kennis, de uit Biervliet afkomstige heer Faas, te bellen. De heer Faas belde toen radio Brussel en ook Hilversum, zodat de dui- venliefhebbers in Zeeland toch nog om acht uur op de hoogte gesteld konden wor den. (ADVERTENTIE) TOF EXTRA JAMty*' A AR OBEIEN 99 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ten toonstelling van World Press Photo, die van 22 juni tot en met 12 augustus 1973 in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis werd gehouden, trok in totaal 14.757 bezoekers. In dit aantal zijn de 282 personen begrepen die vorige week vrijdagavond een gra tis avond in drie uur tijd een kijkje op de expositie kwamen nemen. Het bezoekers aantal van bijna 15.000 ligt ruim boven het gemiddelde aantal van de vorige zomer- tentoonstellingen in de Vlees hal, met uitzondering van de Nehalennia-expositie. World Press Photo wordt momenteel overgebracht naar Terneuzen, waar deze tentoon stelling eveneens geruime tijd te zien zal zijn. Van 20 tot en met 26 august- tus a.s. is er in de Vleeshal een nieuwe expositie onder de titel „In the spirit of millions of years".

de Stem | 1973 | | pagina 13