INGE TEN I KLERK i© kort geding over uitloting bij medische faculteit te utrecht Bouwbond CNV bereid deel loonsverhoging af te staan ■P Jonge echtparen in trieste woonsituatie kamerlid schakel halve maand naar mozambique Luchtmachtstaf niet hij fraude betrokken TER BESTRIJDING VAN INFLATIE Stakers negeren ultimatum Allende Lekker uitgelaten commentaar Ondernemingsraden Delta Lloyd tegen overname door „Nationale" flpll Rome antwoordt Alfrink over Mozambique binnenland buitenland :TER HOREN Kleuter-verkeer Mentaliteit Systeemhuizen niel zó goedkoop Mercedes-Benz duurder Regeringstroepen ontruimen Skoen Standpunten Klassenstrijd W*ê*- mHËÈÊÊLr&um Bk v L 'TFj?. Aj:f - J STEEKPROEF IN DEN HAAG selein Dinsdag 14 augustus 1973 svraagd. rvaring; ongehuwd boekhouding. •fies, onder bijvoeging •stbus 114, Laren NH. IK IN HOORTOESTELLEN Iraa» 7 Breda - Tel. 42116 wijzigingen voorbehouden den HAAG (ANP) De ouders van de 19-jarige Maria Schotman uit Dordrecht heb- ben gisteren in een kort ge ding, voor de vice-president van de rechtbank in Den Haag van de staat geëist dat hun dochter zal worden geplaatst m de medische faculteit te Utrecht. Hun raadsman mr. H. W. ten Holter, zette vice-president mr. B. Pronk uiteen dat Mari an in de zomer van 1972 na haar eindexamen gymnasium A zich aan de universiteit had opgegeven voor de studie En gels, maar op grond van een advies van de afdeling be roepskeuzevoorlichting van het ministerie van sociale zaken dat psychologie, opvoedkunde of geneeskunde haar beter zouden liggen, toch geen En gels ging studeren. Aan de universiteit in Utrecht volgde zij het afgelo pen jaar 'n aanvullende cursus in wiskunde en exacte vakken, nodig om aan een medicijnen studie te kunnen beginnen als gymnasiaste A. Zij kwam op de cursus met de beste cijfers uit de bus, maar kan nu toch geen medicijnen gaan stude ren, omdat zij is uitgeloot bij de loting om het beperkte aantal plaatsen voor deze stu die. Het oneerlijke is, dat de mi nister, althans de centrale plaatsingscommissie, Marian niet rechtstreeks, zonder lo ting, heeft willen plaatsen en wel andere cursisten die in vrijwel dezelfde omstandighe den verkeerden, zo betoogde mr. ten Holter. Daar waren studenten bij die vorig jaar alvast voor medicijnen hadden meegeloot, waren uitgeloot en als uitgeleien nu automatisch werden geplaatst, maar ook mensen die zo min als Marian hadden meegeloot. Zij hadden dat niet gedaan omdat zij niet wisten dat zij hadden kunnen meeloten in 1972. De centrale commissie plaatste hen dit jaar toch rechtstreeks, omdat zij „door onvoldoende voorlich ting" vorig jaar niet aan de loting hadden meegedaan. Voor Marian Schotman gaat dat volgens de centrale com missie als enige van de cursis ten niet op, omdat zij pas na de loting in augustus 1972, besloot medicijnen te gaan doen. „Maar dat late tijdstip werd alleen maar veroorzaakt door het uitblijven van het al in maart 1972 aangevraagde beroepskeuze-advies, dat ook door een overheidsinstelling werd verstrekt", aldus mr. Ten Holter. De landsadvocaat jhr. mr. J.A.E. van der Does stelde dat de eis moet worden afgewe zen. Bij Marian Schotman is er volgens hem geen onbe kendheid met de procedure geweest, zoals bij andere cur sisten die nu rechtstreeks zijn geplaatst, maar gewoon een te late beslissing om medicijnen te gaan studeren. Als zij vorig jaar wel zou hebben meegeloot voor medicijnen en was uitge loot, had zij ook niet kunnen weten dat zij dit jaar recht streeks zou worden geplaatst, want die beslissing heeft de minister pas in februari van dit jaar genomen, aldus de landsadvocaat. i De rechtbankpresident zal woensdag 22 augustus uit spraak doen. (ADVERTENTIES) Een raadslid in het Noordhollandse Abbekerk heeft b. en w. voorgesteld een verordening in het leven te roepen, die het verbiedt dat kinderen beneden de vier jaar zonder geleide op straat lopen. Even los van de juridische mogelijkheden die daarvoor zijn vinden b. en w. van die gemeente het blijkbaar een sympathiek voorstel. Het zal ook wel sympathiek bedoeld zijn, als een bescher ming van de kleuters tegen de verkeersonveiligheid. En in Abbekerk, een plaatsje met amper 1.500 inwoners en navenant dus weinig kinderen beneden de vier jaar, is het wellicht nog uitvoerbaar ook. Maar of het nu om tien of om tienduizend kleuters gaat, zo'n verordening zou gewoon een gelegaliseerde vorm van vrijheidsberoving zijn met onoverzienbare conse quenties. Het gaat er om, dat het natuurlijke gedrag van kleine kinderen en de steeds verdergaande eisen van het verkeer zich niet meer met elkaar verdragen. De goedkoopste en ge makkelijkste oplossing is dan, om de leefwereld van die kim deren nog maar weer een stuk in te perken. Maar het zou van meer menselijkheid getuigen als men eens zeer nadrukkelijk naging, of in de gegeven situatie de eisen van het verkeer nog wel redelijk zijn. De oplossing zou wel eens aan die kant van hef probleem te vinden kunnen zijn. TAe Britten vertikken het hun grote wollenstoffenindustrie te offeren op het altaar van de EEG. Zij scharen zich met die weigering aan de zijde van hun Italiaanse en Franse EEG- partners. Niet zo'n wonder. Want ook de Britten bezitten, even als die partners en de Westduitsers, een industriële mentaliteit. Die is ons Nederlanders nogal vreemd. Ook weer niet zo'n won der. Want in Nederland begon de echte industrialisatie een driekwart eeuw later dan in die landen. Daarom benaderen wij industriële vraagstukken nog te veel vanuit de inzichten van agrariërs of handelslieden. Wij beseffen nog onvoldoende dat het behouden en scheppen van industriële werkgelegenheid een levensvoorwaarde is voor een land dat zijn welvaart en welzijn wil handhaven in een samenleving die op weg is naar het tijdperk van het technologisch industrialisme. Anders ge zegd: welvaart en welzijn op het peil dat wij gewend zijn-, is alleen maar mogelijk als we het met z'n allen verdienen. De Britten begrijpen dat. Zij hebben een industriële traditie. Zij vinden, evenals de Italianen, Fransen en Westduitsers, de wegen en middelen om hun grote industriële sectoren te redden van de ondergang. Wij Nederlanders hebben dat met de wollen stoffenindustrie niet gedaan. We hebben ons keurig aan alle bepalingen van de internationale overeenkomst gehouden, zon der het nodige tegenspel. En we staan nu in feite in ons hemd. Er zullen wel weer vele verklaringen voor te vinden zijn. Die zullen ook wel weer gegeven worden. Daarmee krijgen we achter die tienduizend arbeidsplaatsen in de wollenstoffen- bdustrie niet terug. En onze schoenindustrie, onze leerindustrie, onze confectie-industrie, onze meubelindustrie en onze electro- nische industrie staan ook op het lijstje van de dreigende onder gang. Tenzij we wakker worden en de organisatievormen scheppen die het mogelijk maken wél de helpende hand te 'eiken. Maar dan wel snel. Anders verdwijnen ook deze werk verschaffende bedrijfstakken in de bodemloze put van een men taliteitdie volkomen verouderd is. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De on jMnemingsraad van Delta- floyd Verzekeringsgroep NV Mht overneming door Nationa- Wak 12TTT 'a-Nederlanden geen goede wak voor Delta-Lloyd en de Medewerkers, aldus de onder- M'mingsraad naar aanleiding Van de mededeling van Natio nale-Nederlanden dat dit be "fijf bij zijn voornemen blijft een bod uit te brengen op «elta-LIoyd. De ondernemingsraad ver bekt het bestuur van Delta- ktoyd dringend al die maatre sten te treffen, die bedoelde "vernemi-ng kunnen voorko- ']len. Het positieve advies dat te ondernemingsraad op 3 au- Snstus 1973 heeft uitgebracht ei1 aanzien van het samen- ?'an met Commercial Union njft onverminderd van ^racht, aldus de onderne- "nngsraad. BREDA Ten gevolge van eer ongecorrigeerde zetfout is ons artikel over de problemen van de Nederlandse systeem bouw (ons blad van zaterdag j 1-) wordt een huurprijs voor een complex woningwetwonin gen in Den Bosch van 22 gul den per maand vermeld. Dit moest zijn 225 gulden per maand. (Van onze correspondent) UTRECHT (ANP) De Nederlandse importeur van Mercedes-Benz, de AGAM BV in Utrecht, heeft de prijzen van Merced es-personenauto mobielen met gemiddeld 4,5 tot 7,5 procent verhoogd. De prijsverhoging is, volgens de AGAM, enerzijds het gevolg van de revaluatie van de Duit se mark met 5,5 procent en anderzijds het feit, dat alle Mercedes-typen (uitgezonderd de S-klasse) voor 1974 verbe teringen (zoals hoofdsteunen en automatische veiligheids gordels hebben ondergaan, die de veiligheid ten goede komen. PHNOM PENH (UPI) Cambodjaanse regeringstroe pen hebben de strategisch be langrijke plaats Skoen 80 km. ten noorden van de Cambod jaanse hoofdstad ontruimd na eeq hevige aanval op de stad. Na de ontruiming van Skoen gingen Cambodjaanse rege ringsvliegtuigen over tot h et bombarderen van de stad. (Van onze redactie) UTRECHT De bondsraad van de Hout- en Bouwbond CNV heeft zich in een gisteren te Utrecht gehouden ver gadering over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1974 be reid verklaard mee te werken aan de bestrijding van de inflatie door een deel van de loonsverhoging af te staan. Deze bereidheid is overigens wel aan enkele scherpe voor waarden gebonden. Allereerst eist de bondsraad, dat ook andere groepen in deze matiging een daadwerkelijk en evenredig aandeel leveren op basis van harde afspraken waarvan onder geen beding tussentijds mag worden afgeweken. Uit de discussies die in de bondsraadsvergadering werden gevoerd over het vorig jaar bereikte centraal akkoord bleek een duidelijk sterker wordende weerstand tegen het overheidsstreven een groeiend deel van het loon af te staan aan collectieve voor zieningen. Hetzelfde geldt voor de sterke stijging van de sociale verzekeringspremies, waarvan de bondsraad zich af vraagt of voorlopig de grens niet bereikt is. Fel haakte de bondsraad in op de passage in de discussienota voor de vak beweging over het arbeids voorwaardenbeleid waarin wordt gesproken over een rechtvaardiger inkomensverde ling. „Wij zijn al op de goede weg door onder meer het sys teem van de prijscompensa ties", vindt de raad, „maar het ontbreekt ons aan de andere kant volledig aan gegevens waar het de vrije beroepen en de niet cao-gebonden werkne mers betreft". Pas wanneer deze gegevens op tafel liggen kan volgens de Hout- en Bouwbond CNV van een wer kelijk beleid sprake zijn. Sprekend over het ontwerp- urgentieprogramma voor het regeringsbeleid 1974 is de bondsraad uiterst voorzichtig waar het gaat over de demo cratisering van onderneming en bedrijfsleven. Vooralsnog SANTIAGO (Reuter) De 45.000 Chileense trans portondernemers hebben het ultimatum van de rege ring genegeerd om de nu al achttien dagen durende sta king te beëindigen. „De sta king gaat voort tot we er hij neervallen" zei een vak bondsleider nadat de limiet die president Allende had gesteld na dit weekend was afgelopen. De met militairen versterkte nieuwe regering had tevoren gewaarschuwd dat in het ge hele land speciale militaire ge volmachtigden zouden worden benoemd om de staking te breken als de vrachtauto's na het verstrijken van het ulti matum niet terug op de weg waren. De gevolmachtigden zouden de bevoegdheid heb ben dringende maatregelen te nemen zoals het inschakelen van troepen. Maar de vak bondsleiders zeiden dat eerst hum eisen tot tevredenheid zouden moeten zijn ingewil ligd. De reactie van de rege ring op het besluit van de stakers is nog niet bekend. De leider van de machtige opposi tionele christen-democraten had een gesprek over de situatie met de minister van vervoer, generaal Ruiz, en men neemt aan dat hij nu zijn hele ge wicht zal plaatsen achter de pogingen van Allende de sta kers weer aan het werk te krijgen. De generaal heeft zijn eerste succes al geboekt nu bijna alle 8000 buschauffeurs na een staking van acht dagen het werk hebben hervat. Conform de eerder gedane waarschuwing heeft het Chi leense kabinet na een buiten gewone zitting besloten een beroep te doen op het leger om de staking te breken. spreekt men zich uit voor een optimale versterking van de ondernemingsraden te meer daar rechten en plichten van beide lichamen nu wettelijk zijn geregeld in tegenstelling tot die van de pei-soneelsra- den. Voor wat betreft de para graaf inkomensbeleid van het ontwerp-urgentieprogramma dringt de bond aan op een (Spoedige herbezinning op be grippen als spaarloon en ver- mogensaanwas. Fel verzet men zich tegen de mening die het SER-kroonlid prof. Schouten onlangs in een interview ven tileerde als zou inkomensni vellering weinig zin hebben omdat de hoger betaalden dan minder zouden kunnen sparen en de lager betaalden beslist niet meer zouden gaan spa ren. Als toevoegend agendapunt behandelde de bondsraadsver gadering de strategie en het beleid van het CNV zoals die in de toekomst gevoerd zullen moeten worden. De conclusie was dat met name aan de beide bouwbonden van respec tievelijk NVV en NKV, die binnenkort samen een nieuwe gemeenschappelijke behuizing in Woerden zullen gaan be trekken, getoond zal moeten worden welke uitgesproken standpunten de CNV-bond in neemt. Men sluit daarbij de moge lijkheid niet uit, dat hieruit een fundamentele tegenstelling tussen enerzijds NVV en NKV en anderzijds de eigen bond zou kunnen blijken, met name waar het gaat om de opstelling in het overleg met werkgevers en regering. De voorzitter van de Hout en Bouwbond CNV de heer D. van Commeneé, deed op deze bondsraadsvergadering een felle aanval op de wat hij noemde „zich progressief noe mende kringen" in de vakbe weging. Met name verzette hij zich tegen de manier waarop volgens hem binnen het NVV een sfeer aan het groeien is waarin werkgevers en werk nemers lijnrecht tegenover el kaar komen te staan en waar in de oude klassenstrijd weer tot leven wordt gewekt. „Ze zien blijkbaar steeds meer de vakbeweging als strijdros van de arbeiders, die in de kapita listische maatschappij altijd per definitie onder liggen", al dus de heer Van Commeneé. 0 AMSTERDAM (ANP) Het mooiste weer van de wereld en dan op zijn kop een boek lezen tussen de jongenren in het Amster damse Vondelpark, toppunt van „ontspanning" i (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG In niet min der dan 72 procent van alle onderzochte gevallen voldeed de woonruimte, wat het aantal vertrekken betreft, niet aan de normen, die de gemeente zelf aan het verlenen van een woonvergunning stelt. Daarbij trokken vooral de echtparen met kinderen aan het kortste eind. Dit schrijft de Neder landse Gezinsraad in het ver slag van een onderzoek naar de huisvestingssituatie van jonge gezinnen in Den Haag. De Nederlandse Gezinsraad had uit een onderzoek, date rend van 1970, al bewijzen, dat de slachtoffers van de wo ningnood zich vooral bevinden in de laagste inkomenscatego rieën. Dit laatste onderzoek is om die reden gehouden onder de jonge gezinnen en alleen staanden in de grote steden. Dit betrof 226 jonge echtparen in Den Haag. De inleiding bij dit rapport, spreekt van een triest beeld van de situatie, waarin deze gezinnen zich bevinden". Na vijf jaar huwelijk woonde een vijfde der gezinnen nog steeds niet zelfstandig. De op pervlakte van de slaapkamers voldeed slechts in de helft van de huizen aan internationale normen voor de sociale woing- bouw. Oppervlakte van woonkamer en het hele huiis was volgens deze normen in driekwart van de woningen onvoldoende. Een kwart van de gezinnen had geen badgelegenheid; slechts een derde van de ge zinnen met meer dan twee kinderen had een normale douche ter beschikking. De huren stonden in geen verhou ding tot de huren in de rest van de wijk, ze stonden ook niet in verhouding tot de slechte huisvestingssituatie- Opvallend is tot slot, dat nog geen derde van de echtparen die naar een beter huis wil den, als woningzoekend inge schreven stond. De woonsitua tie wordt door de Gezinsraad in de conclusie van het onder zoek verre van gunstig ge noemd. De Britse socialistische par lementariër John Cronin heeft aangekondigd dat hij in het lagerhuis druk op de regering zal gaan uitoefenen om het Britse bier van dezelfde kwa liteit te maken als het Franse en Deense. Aldus moeten wij deze och tend een aanvang maken. „Het Britse bier", zo zegt Cronin en hij kan het weten, want hij is niet vies van een pintje is sinds de tweede wereld oorlog steeds verder in kwa liteit achteruitgegaan". „Er is een tijd geweest dat we met de Fransen te deen hadden omdat ze zulk slecht bier moesten drinken", aldus Cronin, „de zaken liggen nu wel even anders". Maar nou is hun bier voor de Engelsen even heilig als Buckingham Palace, Trafalgar Square en de Big Ben. En dus kreeg meneer Cronin onmid dellijk niet geringe kritiek te verwerken. Een schilderachtig conserva tief lagerhuislidsir Gerald Nabarro, bestrijdt Cronins op vatting. Over de kwaliteit van het Britse bier liet hij zich niet uit, maar het Franse is volgens hem „niet veel meer dan water waarin men een hopblad heeft uitgeknepen". Sir Gerald rijdt dan ook in een automobiel met het num mer NAB-1. Cruyjf Die andere voetballer, Ad Brouwers van NAC wordt vanaf deze plaats een zeer voorspoedig herstel toege wenst. -fr Moeder (na zes weken va kantie) tegen dochter: Als je niet luistert mag je morgen niet naar school". Meneer Roger Pillonel uit Ceyzerieu is in Les Roüsses te Frankrijk kampioen worsteten van dit land voor 1973 gewor den. Hij verorberde in een kwartier tijd 3.23 meter Straasburgse worst (vergelijk de gebruikelijke meter kaas in dienst!). Voor het eerst namen aan de wedstrijd in het kader van het Jura-bierfeest twee vrouwen deel. Het record voor dames werd behaald door een jong meisje uit Bellon, dat in 15 minuten maar 1.72 meter worst haalde. Tot morgen. MERIJN SCHIPHOL (ANP) Ondanks protesten van verschillende zijden is het Tweede-Kamerlid voor de AR, de heer M. W. Schakel, gistermiddag van Schiphol naar Lissabon vertrokken, in de Por tugese hoofdstad begint vandaag zijn reis van twee en een halve week door de Portugese kolonie Mozambique, die hem is aange boden door de Portugese regering. De heer Schakel maakt de reis mede in zijn funktie van voorzitter van de Vereniging Nederland - Zuid Afrika. „Ik ben er mij heel wel van bewust dat ik reis in een land waar gevochten wordt en waar een koloniaal bewind de leiding heeft. Daardoor zijn de mogelijkheden tijdens zo'n reis beperkt. Door mijn reisprogramma van dag tot dag vast te stellen naar plaatsen die ik niet van tevoren bekend maakt, hoop ik enig inzicht te krijgen in de situatie in de bevrijdde gebieden", aldus de heer Schakel voor zijn vertrek op Schiphol. Over de protesten van de ARJOS zegt het kamerlid; „De ARJOS maakt een gedachtensprong die ik niet volg. Bezoek aan een land dat nog door een koloniale macht wordt geregeerd, houdt voor mij geen erkenning in van het regime. De heer Vondeling gaat ook naar Peking en prinses Beatrix is naar Moskou geweest". De heer Schakel beschikt over vele adressen van zendelingen die in de door de Frelimo bevrijdde gebieden werken of hebben gewerkt. „Ik hoop dat ik velen van hen zal kunnen ontmoeten", aldus de heer Schakel, die woensdag 29 augustus in ons land terugkeert. Het AR Tweede-Kamerlid bp het inboeken op Schiphol. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het minis terie van Defensie ontkent, dat bij de fraude in een be lastingvrije winkel in het Westduitse Bramsche ook de luchtmachtstaf in Den Haag betrokken zou zijn. Berichten en geruchten daarover zijn het gevolg van het feit dat de vrouw van een der drie verdachte militairen (de vrouw van een adjudant, die thans in Gilze-Rijen woont), een brief heeft geschreven aan zowel het ministerie van Defensie als aan een aantal Kamerleden. In die brief zou de echtge note van de adjudant het feit aan de kaak stellen, dat „hoge militairen" uit Nederland in de tax-free-shops meer goede ren inkopen dan hun zou zijn toegestaan. Dit „gebruik" wordt niet ontkend, maar heeft niets te maken met de eigenlijke fraudezaak, in ver band waarmee (behalve de adjudant) een luitenant en een sergeant-majoor worden ver dacht. Zij zouden als beheer ders van de winkel blanco for mulieren hebben ondertekend voor teruggave van BTW (Mehrwertsteuer), waarmee een Duitse winkelier belasting kon terugvragen bij de West duitse staat over goederen die ln feite aan gewone burgers waren verkocht en waarover dezen normaal de BTW had den betaald- Het onderzoek strekt zich inmiddels niet alleen uit tot de winkel in Bramsche. maar ook tot soortgelijke andere winkels in de Bondsrepu bliek. UTRECHT (KNA) Bij schrijven van 6 au gustus heeft mgr. Joseph Gremillion, secretaris van de pauselijke com missie voor gerechtig heid en vrede, kardinaal Alfrink meegedeeld, dat hij de brief d.d. 19 juli van de Nederlandse bis schoppenconferentie te gen de massamoorden in Mozambique onmiddel lijk heeft doorgegeven aan de hogere autoritei ten van de Romeinse cu rie. Dit meldt de pers dienst van de r.-k. kerk provincie. Kardinaal-staatsse cretaris Villot heeft mgr. Gremillion daarop geant woord dat de bisschop pen van de gebieden in kwestie en de H- Stoel in herhaalde interventies hun afkeuring van elke gewelddaad, begeven door wie dan ook, heb ben uitgesproken. Hij wijst ook op de krachti ge veroordeling door de paus van alle daden van willekeur en machtsmis bruik gedurende de laat ste weken. De kardi naal-staatssecretaris maakt vei-der bekend dat de H. Stoel zich be raadt over stappen die mogelijk en opportuun zijn in de ingewikkelde situatie van de kerk in de Portugese en over zeese gebiedsdelen. -

de Stem | 1973 | | pagina 11