AMERIKANEN MOETEN GEWEREN INLEVEREN VAN AGT: IK BEN NIET VERANDERD ALLENDE GAAT OVERSTAG Militairen in Chileense regering Weer speculatie over inval Rusland in China ROTSBLOK VALT TOCH VANZELF Uitwijzing Pakistaanse vrouwen maar net voorkomen STRAF OP 11 LAAG LOON VOOR VROÜW Zelf C.V. aanleggen? Een koud kunstje. Met ons tenminste. CHV Israëlisch vliegtuig zon boven Egypte getroffen zijn Deel-gratiëring VVDM'ers Explosies behoeden Nautua voor ramp Concept-advies SER: Cehave nv Veghel binnenland buitenland rale verwarming 'verwarming pro b.V' Medvedev Vakantie- rentrum in Wales door brand verwoest Apollo X Ruimte Capsule BEEKSE BERGEN TE VROEG GEARRIVEERD Nijver dal-ten Cate in Amerikaanse joint-venture GESCHEIDEN KATHOLIEKEN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 9 COMPLEET PAKKET VOOR EXCL. BTW. vrijblijvend een uitgebreid® op een door ons gemaa gelegenheid om zelf de dan monteren wij voor :eerde prijs. 1ESSEERD BEL OF SCHUB Breda 34487 eikbaar) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Een nati- „,1e commissie van onder- mek heeft dringend opgeroe pen dat het alle Amerikanen, Lt uitzondering van politie en militairen, tegen 1983 wordt verboden handwapens te bezitten. Aangezien handwapens zoals pistolen on revolvers alleen at in 1971 werden gebruikt in 9000 moordgevallen wil de commissie ook dat elke staat het fabriceren en verkopen van bestaande wapens ver biedt en die wapens onbruik baar maakt die in het bezit zijn van verzamelaars. De verstrekkende aanbeve lingen zijn afkomstig van de nationale adviescommissie in zake de gerechtelijke mis daadnormen die de zaak twee jaar lang heeft bestudeerd. Het rapport van 293 pagina's komt tegemoet aan de talrijke oproepen voor nieuwe wapen wetten om het oplopende do dencijfer te verminderen. Het stelt dat de Amerikanen nog steeds 1,8 miljoen wapens per jaar kopen waarmee zij het zwaarst bewapende volk ter wereld zijn. Onder de leuze „Amerika kan en moet zijn steden, zijn verkeerswegen, zijn parken en huizen en zijn commerciële Instellingen veilige plaatsen maken voor alle personen en op elk moment", beveelt de commissie aan een nieuw ge rechtelijk systeem in te voe ren en nieuwe wetten op te stellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Sommigen hebben zich bezorgd afge vraagd of ik een ander ge worden ben dan ik een paar weken geleden was. Dat is niet het geval". Zo reageerde, minister Van Agt (Justitie), teruggekeerd van vakantie, op de tijdens zijn afwezig heid tot hem gerichte ver wijten dat hij nu ais -id van het kabinet Den Uyl heeft meegewerkt aan een gedeel telijke gratiëring van de ver oordeelde VVDM'ers, boswel hij eerder als lid van het kabinet-Biesheuvel niet voor gratiëring was. Van Agt: „Behandeling van gratieverzoeken inzake vonnissen van de militaire strafrechter vormen een aan gelegenheid van de minister van Justitie en van de minis ter van Defensie. Dat bete kent dat wanneer de inbreng van één van heiden veran dert, het saldo van wat een gemeenschappelijke voor dracht aan de koningin moet zijn ook anders wordt". Deze woorden van de be windsman zijn als volgt te vertalen: minister van Agt dacht als lid van het vorige kabinet hetzelfde over de gratieverzoeken als de toen malige minister van Defen sie, De Koster. Het saldo van hun beraad was dus: geen gratieverlening. De huidige minister van Defensie, Vre- deling, dacht anders dan Van Agt. Hij wilde wel gratie doen verlenen. Om tot een gemeenschappelijke voor dracht aan de koningin te komen moest er dus naar een compromis gestreefd worden. Wat precies de inhoud van dat compromis is, wilde mi nister Van Agt niet zeggen omdat er nog geen door de koningin ondertekend ko ninklijk besluit is. De tekst van het besluit ligt ter teke ning door het -taatshoofd in haar vakantieverblijf Forto Ercole. SANTIAGO (RTR/ AFP) President Allende van Chili heeft donderdag een nieuwe regering gevormd waarin de bevelhebbers van de drie onderdelen van de strijdkrachten cn de directeur-generaal van de politie zitting hebben. Generaal Carlos Prats, de bevelhebber van het leger, is minis ter van defensie geworden; luchtmachtcommandant Cesar Ruiz minister van openbare werken; de bevelhebber van de zeestrijd krachten, admiraal Raul Montero Comejo, minister van finan ciën en de directeur-generaal van de politie, Jose Maria Sepul- vcda Galindo, minister van volkshuisvesting. Naast de militairen hebben in de nieuwe regering zitting drie socialisten, drie commu nisten. twee radicalen, een lid van de „rraapu", de beweging voor volfesactie en linkse christenen, en een politicus die tot geen enkele partij be hoort. Ex-minister van buiten landse zaken Orlando Leteiier die ook Chileens .ambassadeur in Washington is geweest, i's tot minister van binnenlandse zaken benoemd. Hij is hier mee de tweede man van Chili geworden. Allende is tenslotte overstag gegaan en heeft erin toege stemd militairen in zijn rege ring op te nemen om een eind te maken aan een escalerende politieke crisis. De keyus van de president was niet gemak kelijk al was het waarschijn lijk de enige die hij nog kon maken. Als gevangene van een van oorsprong bourgeois-wet- gevïng die hij had beloofd te zullen respecteren bevond hij zich de laatste tijd in een situatie waarin regeren onmo gelijk was geworden. Het cen trum en de rechtse meerder heid in het parlement blok keerden systematisch elk initi atief van de uitvoerenue macht. De rechterlijke macht was hem openlijk vijandig ge^ zind en de vakbonden van de industriële werkgevers, di'e van de transportbedrijven en van de handel, waren bereid tot elke actie die de regerin in moeilijkheden zou kunnen brengen. Uiterst-rechts tenslotte had de „ondergrondse" gekozen om beter het gezag te kunnen be strijden. En zelfs binnen het leger dat traditioneel buiten het politieke leven is geplaatst lieten bepaalde groeperingen zioh verleiden tot het „oproe rige avontuur". De mislukte staatsgreep van 29 juni en de aanslag op de adjudant van de president op 27 juli waren duidelijke schoten voor de boeg van het regiem. De staking sinds 24 juli van de vervoersbedrijven en de 180 aanslagen die in het kader van de actie sindsdien zijn gepleegd en waarbij vijf per sonen om het leven kwamen, geven een goed beeld van de explosieve situatie. immenlaar DE Russische bioloog Zhores Medvedev, die drie jaar geleden al met een psychiatri sche inrichting kennis maakte vanwege zijn politieke vrij moedigheid, is nu uit Rusland verbannen. In Londen, waar hij al sinds januari verbleef voor een uitgebreid studiebe zoek aan een medisch instituut, namen leden van de Russische ambassade hem zijn paspoort af, zodat hij niet meer naar de Sovjet-Unie terug kan. - De handelwijze van Moskou is niet zo raadselachtig als ze lijkt. Een lastpost die binnen de eigen grenzen opereert, kan men weliswaar in een psy chiatrische inrichting plaatsen, maar niet zonder irritante pro testen uit te lokken van zijn geestverwanten in binnen- en buitenland. Wanneer men daarentegen zo'n lastpost bui ten de deur zet, zijn de pro- testen in eigen land sneller verstomd, al was het alleen maar omdat niemand zijn stem meer kan horen. Bovendien is er nog een psychologisch voordeel. Zodra een banneling namelijk een boekje open gaat doen over de toestanden in zijn land, kan men nonchalant opmerken dat die kwaadaardige leugens hun verklaring vinden in nijd en wraakzucht van de betrokke ne. Pikante noot: Zhores Medve dev is een tweelingbroer van '°y Medvedev, wiens boek over de tyrannie tijdens de sta tistische periode onlangs in Nederlandse vertaling ver scheen. 9 Een Chinese familie is teruggekeerd naar zijn huis in Bandoeng om de ravage op te ruimen, die is aangericht door woedende Indonesiërs tijdens anti-Chinese onlusten. Daarbij kwam een Chinees om het leven. Het leger maakte een einde aan de rellen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU In de Sovjet-Unie neemt de bezorgdheid toe dat bet Kremlin een „blitzkrieg" tegen China wil voeren. Dit door een officiële Russische woordvoerder als „provocatie" bestempeld bericht werd gisteren zowel gepubliceerd in het doorgaans betrouwbare Engelse blad de Daily Telegraph als aangekon digd voor de volgende afleve ring van het in Duitsland ver schijnende Russische emigran ten-maandblad „Possev". Volgens de Engelse krant blijkt het Russische voorne men uit een 3.000 woorden tellend document, dat is opge steld door een „klaarblijkelijk goed geïnformeerde en hoog geplaatste bron" in de Sovjet- Unie. „Op het ogenblik is een oorlog met China, een bloedige oorlog die een kolossaal ver lies aan mensenlevens ten ge volge zal hébben, het drin gendste en belangrijkste doel van de Sovjet-regering", zo wordt in het document gezegd. Volgens het betrokken docu- LONDEN In de nacht I in tt°ensdag op donderdag is I ontspanningscentrum van vakantiekamp in Pwllheli i1' stad in het noorden van door brand verwoest, ''"stens negen mensen liepen 'wondingen op- De schade mj geschat op 7 miljoen ™flen. 'l^Seveer 2000 vakantiegan- s hadden een paar uur te- en het gebouw verlaten. De van de meeste verwon- 1 Sen was licht, hoewel een ,.JI1 een beenbreuk opliep en ander een vrij ernstige (ADVERTENTIE) TOT 15-8 -'73, ZONDER APARTE ENTREE-HEFFING HILVARENBEEK BIJ TILBURG CAIRO (UPI - Rtr) Egyptische jagers hebben don derdag zes Iraëlische vliegtui gen die het Egyptische lucht ruim waren binnengedrongen, verjaagd en een van hen ge troffen, aldus een communiqué van het Egyptische opperbe vel. Niet is gemeld of het getroffen toestel is neerge haald. De Egyptische toestellen zouden behouden op hun basis zijn teruggekeerd. Een Israëlische militaire woordvoerder ontkende later in Tel Aviv dat Israëlische vliegtuigen het Egyptische luchtruim hadden geschon den. ment zijn er twee belangrijke factoren die het Kremlin dwingen een aanval te onder nemen: de verslechterende po litieke en economische situatie in de Sovjet-Unie en de snelle vooruitgang die China op het gebied van de kernbewape ning maakt. Het duidelijkste bewijs voor de Russische bedoelingen wordt volgens het document gevormd door de massale uit breiding van militaire macht aan de Russisch-Chinese grens en in andere strategische zo nes en een aantal maatregelen „die zelfs voor de best geïn formeerde buitenlandse waar nemer verborgen blijven": Russische troepenconcen tratie langs de zuidelijke grens van Mongolië, op slechts 650 km van Peking en statio nering van offensieve mari nierseenheden en met raketten bewapende pantsereenheden aan de Koreaanse grens. 9 De uitbreiding van de Russische marine in de Indi sche Oceaan. Volgend jaar zul len ongeveer 50 Russische oor logsschepen vanuit de Middel landse Zee zijn overge plaatst. Reisverboden voor bepaal de gebieden in het Verre Oos ten en langs de Chinese grens. j.Wwonde. De brand was de in een reeks die de I «yen week Britse vakan- °orden heeft getroffen. Er is een nieuwe ruzie opgesto- ,°ver de brandbeveiliging 'a kamp Pwllheli. PARIJS De beroemde ko- iom van Nantua, het rotsblok van 12.000 ton dat min of meer het waarmerk van de stad was maar haar sedert enige tijd ook bedreigde, is in dc nacht van woensdag op donderdag naar beneden getui meld zonder iemand te ver wonden of ook maar zonder de geringste schade aan t e rich- geringste schade aan te rich- Even voor twee uur in de nacht begonnen de sirenes van Nantua te loeien en de 1500 personen die zaterdag al ge ëvacueerd maar later veer naar hun woningen terugge keerd waren werden inder haast in veiligheid gebracht. De geologen die sinds novem ber 1972 voortdurend de in een labiel evenwicht verke rende rotskolom van 45 meter hoogte die 400 meter boven de -tad een soort zwaard van Da mocles vormde, bewaakten hadden waargenomen dat de rots 20 centimeter opgescho ven was. Dit was de grootste afstand die de kolom ooit in ■én keer had afgelegd- Zondag was besloten het blok op 4 september op te blazen en daartoe waren tal van vei ligheidsmaatregelen genomen. De voornaamste daarvan was de bouw van een soort trech ter om de vallende rots op te vangen en naar omlaag te lei den zonder schade aan te rich ten. Toen de rots woensdag nacht ongeveer 20 centimeter verschoof werd besloten haar onmiddellijk op te blazen en drie springladingen werden onverwijld aangebracht. Maar 1 minuut nadat de laatste daarvan aangebracht was be gon de kolom te schommelen, verloor haar evenwicht, deed de drie explosieve ladingen ontploffen en stortte met een geraas als van een aardbeving In de zogenaamde trechter. Daarna werd de basis van 400 meter, die intact gebleven was, opgeblazen. De val en de explosies liebhcn niet de geringste schade aan gericht: het verst naar bene den gevallen stuk van derots bleef 20 meter van een huis in een tuin liggen. De rol van het ietwat ontluis terde maar opgeluchte Nantus is nu evenwel door een andere plaats, een dorp in de Franse Jura, overgenomen, die sedert donderdagmorgen bedreigd wordt door dc val van een rotsblok van 800 ton. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Een uitwij zingsbevel tegen drie Pakis taanse vrouwen, die woens dag in Tilburg waren aange komen, is gisterer op het laatste moment ingetrokken. De vrouwen stonden toer al op Schiphol, waar ze op het vliegtuig zouden worden ge zet, dat om vijf uur naar Karatsji vertrok. De vrouwen zijn de echt genote van de Pakistaan A. Peter, die bij drukkerij Gia- notten in Tilburg werkt, bene vens diens moeder en doch tertje. De neer Peter had voor een tijdelijk verblijf van zijn familieleden in Nederland een vergunning aangevraagd, maar de toestemming was nog niet afgekomen. Ze kon over twee weken verwacht worden. Intussen echter wa ren de drie vrouw-en al op reis gegaan. Ze arriveerden in feite dus illegaal in Til burg. Gisteren stond plotseling de politie voor hun deur- De werkgever van de heer Peter trachtte nog te bemiddelen, maar zijn voorstel om garant te staan voor het onderhoud en de eventuele kosten van de terugreis, werd niet geac cepteerd. De politie zei te handelen in opdracht van het ministerie van Justitie. Terwijl de auto met de drie vrouw-en al op weg was naar Schiphol, zocht de heer K. Leemreize van de Stich ting Buitenlandse Werkne mers in Tilburg snel contact met het Tweede-Kamerlid mr. A. Kosto van de PvdA, die staatssecretaris dr. Gla stra-Van Loon inlichtte over wat zich in Tilburg had af gespeeld. Deze laatste zorgde ervoor dat de uitwijzing werd opge schort „in afwachting van een nader onderzoek'". Het ministerie van Justitie heeft later nog verklaard dat de uitwijzing was gebaseerd op verkeerde inlichtingen. Men verkeerde namelijk in de valse veronderstelling dat de heer Peter werkloos was en dat zijn familieleden het land als toeristen waren bin nengekomen, terwijl ze zich hier zouden willen vesti gen. De heer Leemreize kon als verklaring voor de „werk loosheid" van de heer Peter niets anders aanvoeren dan, dat de heer Peter inderdaad pas vier dagen vast is aange steld bij drukkerij Gianot- ten. De kwestie Peter is trou wens een uitzonderlijke, meende hij. In tegenstelling tot het overgrote deel van de buitenlandse werknemers is de heer Peter als monotyper een gekwalificeerde kracht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Werkgevers die werkende vrouwen voor gelijkwaardige arbeid te wei nig betalen, moeten worden gestraft. Iedere vrouw, die vindt dat zij ten onrechte min der verdient dan haar manne lijke collega voor hetzelfde werk, moet de rechter kunnen inschakelen. De rechter moet eerst advies inwinnen bij een commissie van deskundigen. In deze commissie moeten vertegenwoordigers zitten van de loontechnische dienst on van werkgevers- en werkne mersorganisaties. Dit is in het kort die inhoud van een concept-advies over de gelijke beloning van man en vrouw van de commissie arbeidsrecht en arbeidswetge ving van de SER. Eind deze maand stelt deze commissie het definitieve concept-advies op dat vervolgens aan de SER wordt voorgelegd. De centrale werkgeversorganisaties voelen op dit moment nog weinig voor een speciale commissie, bij wie de rechter te rade moet gaan. Het voorgestelde recht moet volgens dit concept gelden voor alle vrouwen, ongeacht of zij nu wel of niet onder een cao vallen. De voorgestelde beroepsmogelijkheid is be doeld om werkende vrouwen een machtsmiddel te verschaf fen, als zij menen in hun belo ning te worden gediscrimi neerd. Onder beloning voor gelijkwaardig werk denkt de SER-commissie aan arbeid, die op grond van een erkend stel- lijkwaardig is aan andere ar beid- De zaak van de gelijke belo ning is actueel door de drei ging van de commissie van de EEG om Nederland voor het Europese hof van justitie te dagen, omdat in ons land de gelijke beloning nog niet wet telijk is geregeld. Wel heeft Nederland in 1971 een EEG- verdrag daartoe onderte kend. Zo, Sjakie, Paco, de ra zendsnelle rechtsbuiten met zijn passende, strakke voorzet ten, ik bedoel dus Swart, heeft afscheid genomen en als ik het goed heb begrepen wil de voetballer wiens naam ik nog slechts met J. C. zal aandui den ook weg. Of weer weg, of nog weg en van mij mag-ie. Met of zonder schoonmoe der. Dat gemeier van die man nen. Zo is het toch? Gaan of blijven, maar niet erover door blijven mekkeren. Dat heb nergens voor nodig, sprak Sjefke reeds. Dan nemen wij verder aan dat Ria en Emmy het op va kantie puik maken, want wij mochten van hen een aanzicht- kaart ontvangen met de groet jes uit Kranjska Gora. En dat ligt in Joegoslavië. Bedankt en altijd tot wederziens bereid. U zult het niet geloven, Zuidwestnederlanders. Gij, die in de stroomgebieden van Donge, Schelde, kanaal Gent- Terneuzen en meer open rio len woont, maar er zijn ook in de rest van ons land zeer sme rige-rivieren. Zoals de Rijn. Maar, zult u terecht zeggen, de Rijn komt toch al smerig ons land binnen. Bij Lobith. En dat klopt. Bij onze Ooster buren gaan ze er nu wat aan doen. In Düsseldorf gaan ze de Rijn een injectie met helder water geven Dat is niet het onderdeel van een groot plan, of een beleid. Nee, dat komt „zo maar". In verband met de aanleg van de ondergrondse in Dui- zeldorp zal per uur 4.000 ku bieke meter van het helderste bronwater in de smerige Rijn gepompt worden. Gelezen: röntgelogen. De prijs voor de origineelste stunt komt op naam van die Engelse oma, die per taxi van Engeland naar Australië gaat. „Met een vliegtuig zie je niets van al dat fraais in de we reld", zei ze. Kusje voor oma. Biesheuvel komt bij Unile ver en direct daalt de koers. Waarna ik er voor de rest van de dag het zwijgen toe doe. Morgen meer. MERIJN ALMELO (ANP) De Textiele Investment Group of Texas (TIGOT) in Lubbock en de Koninklijke Textielfa brieken Nijverdial-ten Cate N.V. hebben overeenstemming bereikt over de vestiging van een joint-venture in de omge ving van Lubbock. TIGOT zal in de vestiging een meerder heid bezitten, aldus Nijverdal- ten Cate- VATICAANSTAD (CIC) In een rondschrijven aan de bisschoppen over heel de we reld heeft de congregatie voor de geloofsleer per 29 mei 1973 bekendgemaakt, dat de ge scheiden katholieken, die her trouwd zijn, weliswaar uitgesloten blijven van het ontvangen der sacramenten, maar met instemming van de paus wel kerkelijk begraven mogen worden. (ADVERTENTIE) Met een c.v.-bouwpakket van de Cehave nv legt een beetje doe-het-ze!ver zo'n complete installatie zelf aan. Aan de hand van de door ons bijgeleverde werktekening. Wilt u meer weten over het zelf aanleggen van c.v.? En hoe het met de garantie staat bijvoorbeeld? Of over de verschillende ketels en radiatoren? Stuur dan onderstaande coupon in of bel even met één van onze technische adviseurs. Die komt graag geheel vrijblij vend met u praten. En niet alleen over de technische kant. Maar ook over de prijs, die u erg mee zal vallen. De snelle levertijd en blij vende service-verlening en het verzorgen van een keuring door het energiebedrijf. U kunt eventueel ook de complete installatie door ons laten verrichten. Aan de Cehave nv te Veghel. naam adres woonplaats Wenst gaarne inlichtingen. Afd. Centrale Verwarming Telefoon 04130-82255 toestel 368

de Stem | 1973 | | pagina 9