legt tten elte fERKNEMERS MET SUBSIDIE Bedrijven reageren niet op brief van arbeidsbureau^ E. Baerends wordi burgemeester zeeuws Pastoor Magnus kwarteeuw zieleherder in Nieuw-Namen UITLEENCENTRUM VOOR GESPROKEN BOEKEN IN MIDDELBURG Staatsloterij: omzet normaal Botsing door gil verzekering ulst stad commentaar Openbaarheid warm Vergadering biljart verenigingen Werkloosheid TERUGGANG STOPPEN VEEL BEZOEK VOOR BURGEMEESTER ASCHOFF slaggevers) st van die katten. Ze pissen 11 we vanaf. We hebben er i'erweer van de directie van de beschuldiging van RU(ije ;el met een doodzieke hond ergiftigd door een of ander Je binnenplaats van het be lt gelegd. het vergif zouden kunnen Het lag op een plaats voor de kinderen onbe- was", aldus de direk- voorts nog meedeelt niet maar het personeel vergif gelegd heeft. Bo- iidien is het vergif onschul- ,Je kunt het in elke win- en", aldus een woord van het bedrijf- eden. voo_ ibaar die zij kopen" rder loe groot de schade aan het sgoed is kan hij niet zeg- Tijd om dat uit te reke- heeft hij niet. Dode katten sfit hij nog niet gezien. De itie die gistermiddag een oek aan de wasserij bracht over de hele vergifaffaire niets kwijt. „We hebben zaak in onderzoek. Dat ver moet eerst naar het labora- tiljarten De onlangs op- ichte topbiljartclub De rtino's, gevestigd in café- De Stadsherberg te Hulst, ift momenteel 14 leden in- ehreven staan. [et is zeker dat deelgeno- n zal worden aan de Oost- lUwsch-Vlaamse topbiljart- ipetitie, die in oktober er van start zal gaan. >e Martino's stuurt alvast afvaardiging naar de ver lering van de Oost- lUwsch-Vlaamse topbiljart- id, die kort voor het begin het komende seizoen ge lden zal Worden op een nog Ier te bepalen plaats. Na vergadering roept De rtino's een ledenvergade- g bijeen, waarop een be ur gekozen zal worden. VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 ur van zijn vereniging niet emerkt voorbij laten gaan. ïdag wordt er op de schut- swei te 's-Heernhoek een stelijk concours gehou- Toen ik zestien was, schoot ivoor mijn plezier met pijl boog. Ik heb vroeger ook eens met een geweer ge- oten. Dat deed ik stiekem een haas. Het schieten met en boog vind i'k echter Dier en edeler", zegt de ir Vette over zijn „lief- Ie heer Vette heeft geen ■erdienstelijke schutters- pbaan achter de rug. 9 werd hij keizer. Al die en heeft hij vele grote en meer kleine prijzen W aar geschoten. In de oorlog i veel medailles en bekers i hem, die in een vereni- gskas-t waren uitgestald, loren gegaan. 1962 was de heer Vette .weziig in Duinkernen tij- s het 300-jarige bestaan de Trincentaire de Dun- que. Ook daar ging hij met zen weg. En tien jaar later, 85-jarige leeftijd bewees nog uitstekende ogen te ■ben door het winnen van koningschap op de liggen- vip. ingeluikken heeft de heer te op de schutterwei maar nig meegemaakt. Hij heeft boerenhoed waarvan <>e d tweemaal door een val- ie pijl werd doorboord. n boerenhoed kan je kop beschermen" merkt hij In Zeeuwsch-Vlaanderen in België heb ik wel de elligste concoursen meege- akt. Er wordt daar meer de schietsport gedaan dan Het was vroeger ook ge' dcelijker te bereiken. fiets en later de brommer gen we overal heen wa®r etingen waren", oorzitter L.\ de Jonge van oordia noemt het 70-jarrg ileum van Jeroen Vet» ek. ,,Ik maak Jeroen Vette 5 jaar mee als actief lid eI1 schiet zijn vogels nog re- natig. Hij is een opgeruimd soon met gevoel voor hu- r. Een keer in België zag schutter hem, vermoede- door zijn klederdracht- 'r een pastoor aan want de zei „dag eerwaarde n lagen we dubbel van het ïen, Jeroen is op alle con- ■sen in Nederland en gië een graag geziene an het concours zondag ]n leerenhoek nemen ci vijiiotuc uecicii dd»®* r 100 schutters deel. Uiter- l ook de 87-jarige Jeroen >e. TWEE zakelijke argumenten vielen er te beluisteren bij de gemeenteraad van Borsele tegen het openbaar zijn van de adviescommissie voor ruimtelijke ordening en milieuhygiëne. Ten eerste: er zouden wel eens zaken aan de orde kunnen ko men die personen betreffen. Ten tweede: het is niet wenselijk zaken in de openbaarheid te brengen waar- r nog geen be slissing is genomen. Uit de discussie hierover bleek, dat bij openbaarheid vooral gedacht werd aan de aanwezigheid van de pers. Voor wat het eerste argument betreft: we hoeven hier geen pleidooi te hou den voor het onderscheidingsvermogen van journalisten. Het tweede argument echter raakt de kern van de democratie. Zaken dan pas in de openbaarheid brengen, wanneer een be slissing genomen is, is hetzelfde als mensen voor voldongen feiten zetten. Oók als achteraf de meningsvorming die tot die beslissing geleid heeft, opehbaar wordt gemaakt. Inspraak van de burger is inschakeling van die burger tijdens het proces van besluitvorming. Ex-premier Biesheuvel heeft over de open baarheid van bestuur trouwens al het een en ander gezegd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De hoofd inspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening in Zee land staat voor een raadsel. Hij en zijn medewerkers bre ken zich het hoofd over het volgende vraagstuk: Sinds een halfjaar kunnen werk gevers, die op dat moment werkloze mensen boven de 45 jaar in dienst nemen, een subsidie tot 35 procent van de totale loonkosten van zo'n werknemer krijgen. Hoewel het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Mid delburg en de Gewestelijke Arbeidsbureaus hun licht wat dit buitenkansje betreft, niet onder de korenmaat hebben gezet, is er door het bedrijfsleven nauwelijks ge reageerd. Slechts een vijftal werkge- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Gisteroch tend om halfacht botste in de Stationsstraat in Terneuzen een bromfietser tegen een vrachtauto doordat het meisje dat achterop de bromfiets zat plotseling gilde. De bromfietser, D. G. uit Biervliet, moest op een gege ven moment uitwijken voor de voor hem rijdende fietser J. W. uit Terneuzen en kwam daar bij op het link-erweggedeelte. Het meisje, dat achterop de brommer zat, gilde, de bestuur der van de bromfiets keek om en botste toen tegen een vrachtauto die bestuurd werd door J. de F. uit Terneuzen. Zo wel de bromfiets als zijn duo- passagiere liepen lichte ver wondingen op. Vooruitzichten voor aaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Overwegend droog. Voor al later weer zonnig en vrij warm. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2-9. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor- maal- Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 90 Procent. Kan-s op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 of meer. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: van 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans °P een geheel droog etmaal: W procent. STRANDWEER Na een zwak front je met tijdelijk wat bewolking komen er weer zonnige periodes met vrij goed strandweer. Matige wind 'assen zuid- en zuidwest. In "e middag ruim 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruit- achten geleidelijk meer hoge- drulünvloed met tijdens het Weekeinde overwegend goed strandweer. Konstanz 409 -3, Rheinfel- den 285 -5, Straatsburg 284 -6. jhttersdorf 445 -15, Maxau -22, Plochingen 134 -6, Mannheim 350 -12, Steinbach if} -4, Mainz 332 -8, Bingen 1 -5. Kaub 249-6, Trier 238 Plus 4, Koblenz 240 -11, Keu- «i 216 -7, Ruhrort 375 -5, tobith 1000 -7, Pannerdense *?p 967 -7, Nijmegen 794 -6. ttsselkop 876 -6. E-efde IJssel ™a -3, Deventer 227 -3, Mon- s-P 5448 -2, Borgharen 3800 -7, etfeld 1091 -3, Grave bene nde sluis 501 -2 Hoi ''Sen, zaterdag 11 aug. 'gen op Zoom 1.55 en 14.22 0.59 en 13.27 0.30 en 12-58 0.00 en 12.28 I 45 en 14.12 Hansweert geuzen •tesingen W0meldinge 0 Het echtpaar Baerends. (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENPOLDER „Ik gun het hem van ganser harte, maar zijn vertrek is voor de gemeente Borsele wel een groot verlies. Hij is een zeer goede wethouder en een gebo ren bestuurder", zo reageerde burgemeester G. van Waes op het nieuws dat zijn wethouder van onderwijs, sport en cul tuur, de heer E. Baerends, uit 's-Gravenpolder, benoemd is tot burgemeester van Midden- Schouwen op Schouwen-Dui- veland. Het nieuws bereikte de heer Baerends zelf op zijn vakan tieadres in Gelderland. Het werd hem telefonisch meege deeld door de commissaris van de koningin, mr. J. van Aart- sen. De heer Baerends is dan ook meteen van vakantie te ruggekomen en de telefoon lieeft sindsdien blij hem thuis bijna niet meer stilgestaan. Naast wethouder van de ge meente Borsele was die heer Baerends ook secretaris van de GBTB West-Nederland. „Die twee functies te zamen werden te zwaar. Jaren terug zag ik mijn toekomst geheel iiggen in de CBTB en de land- bouwwereld. Maar door mijn wethouderschap is het ge meentewerk mij enorm gaan boeden. Juist ook in Borsele waar ik de opbouwfase geheel heb meegemaakt. Ik heb me zelf toen voor de keuze ge plaatst: de landbouwwereld of de gemeente. Het laatste is het geworden", zo motiveert de heer Baerends zijn ambitie. De heer Baerends vindt het eer uitdaging om met zijn be stuurlijke arbeid in Midden- Sch -uwen te beginnen. De ge meente trok hem om zijn plat telandskarakter met agrarische problemen. Maar ook de zaken rond de recreatie boeien hem zeer. Bovendien hoopt hij nu ook iets meer tijd te krijgen voor zelfstudie. Het wethouderschap in Bor- ;ele is voor de heer Baerends niet altijd rozegeur en mane schijn geweest: „Er waren te leurstellingen. Ik heb ook wel eens scherp van mij afgebeten. Vooral wanneer tegenover ar gumenten geen argumenten maair emoties werden gesteld. Maar wat steeds enorm prettig is geweest, is het overleg: de wil om door samenwer iets te bereiken. Dat lag in het begin na de herindeling moei lijk. De rivaliteit tussen de dorpen en de komst van de industrie vormden eigenlijk een voedingsbodem voor agita tie. Ik heb geprobeerd daar rust in te brengen. Ik bedoel: dat nodeloos onrust zaaien, daar kwam ik tegen in het geweer. In deze vier jaar is er todh veel begrip gegroeid, ook in de gemeenteraad". Met ingang van 1 september gaat de benoeming tot burge meester van Midden-Schou wen in. Als een van zijn be langrijkste taken daar ziet hij liggen mee te werken aan een goed samenspel tussen de ge meenten om de recreatie goed aan te pakken en niet te laten ontsporen.. Loco-burgcmeescer J. Boot van Midden-Schouwen over zijn nieuwe burgemees ter: „Ik zie hem graag ko men". Daartegenover stelt CHU-fractievoorzitter in de Borselse gemeenteraad Evers- dijk een ander probleem: Het zal niet eenvoudig zijn een goede oplossing te vinden voor het wegvallen van de heer Baerends". (Van onze correspondent) GOES Gistermiddag hiel den de besturen van de acht biljartverenigingen van de al gemene bond van bejaarden uit Goes en omstreken in de bejaardensociëteit aan de Kreukelmarkt een vergade ring. De heer A. Dek, rayon- voorzitter voor oostelijk Zuid- Beveland. gaf te kennen zijn functie te willen neerleggen. Naar zijn zeggen; was hij in het verleden tot voorzitter ge bombardeerd toen hij een keer een beker uitreikte. Tot zijn opvolger werd gekozen de heer C. Haverhoek uit Wemel- dinge. Deze wilde de voorzit tershamer aanvankelijk slechts voer een jaar hanteren maar na aandringen van de verga dering aanvaardde hij een ter mijn van drie jaar. vers in Zeeland heeft enige animo getoond voor de „gele genheidsaanbieding". „We gaan de werkgevers nu per soonlijk benaderen", zegt de hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening, de heer J. van der Gijp. „Onze stencils met de speciale offerte erin hebben ze vast niet gele zen!" De heer Van der Gijp en zijn staf hopen, dat een vol gende maatregel tot bevorde ring van plaatsing van oudere werknemers (dat wil zeggen: mensen die 45 jaar of oudêr zijn en langer dan een half jaar als werkzoekend staan in geschreven) een beter lot be schoren zal zijn. Ditmaal gaat het om een regeling waarbij de overheden, publiekrechte lijke lichamen, instellingen die geen win-st beogen (ziekenhui zen bijv.), personeel kunnen aannemen met, naar men aan neemt, 95 procent subsidie in de loonkosten. Van een fonds van f 250 miljoen, waaruit in ons land het experiment met herplaat sing van oudere werklozen wordt gefinancierd, heeft Zee land f 8 miljoen gekregen- Dit geld kan voor de duur van één jaar aan „loon-subsidies" wor den besteed. De nieuwe rege ling kan voor zo'n 600 mensen in Zeeland, die langer dan een halfjaar werkloos zijn en bo vendien ouder zijn dan 45 jaar, een zegen betekenen. Voorwaarde is natuurlijk wel, aldus de heer Van der Gijp, dat de overheden en instellin gen die dank zij de nieuwe regeling praktisch gratis per soneel kunnen aantrekken, hun eigen- en het gemeen schapsbelang scherp zien zit ten. „Misschien zijn we met onze aanbiedingen wel zó roy aal, dat de werkgevers het niet vertrouwen", zegt hij aar zelend. De Zeeuwse arbeidsmarkt vertoonde in juli een wat flo- rissanter beeld dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Vergeleken met juni 1973 is de situatie iets verslechterd. De arbeidsreserve steeg van 1812 tot 1898 mannelijke werkzoekenden. Het aantal werkloze vrou wen daalde v-an 392 naar 383, maar ligt hoger dan in juli van- het vorig jaar. De vraag naar mannelijk personeel steeg in vergelijking met juli 1972, maar daalde ten opzichte van juni 1973 (904 naar 854). De vraag naar vrouwen is la ger dan in 1972, en eveneens lager dan in juni 1973 (561 naar 516). Onder de Nederlandse pro vincies neemt Zeeland met 3 proeent werklozen precies een middenpositie in. Binnen deze provincie zijn Oostburg (4,7%) en Hulst (4,1%) de rayons met de hoogste percen tages werklozen. Voor geheel Zeeuwsch-Vlaandereif is het percentage 3,5. I-n de maand juli werden de arbddscijfers nogal duidelijk ongunstig beïnvloed door het plotselinge aanbod van zgn. „schoolverlaters". Een gunstige factor was de seizoen-bedrij vigheid in de schelpdierensec tor. In augustus verwacht men een geringe toename van het aantal werkzoekenden. DOOR hevige regenval in de afgelopen maanden zijn in het westen van de Argentijnse provincie Buenos Aires bijna twee miljoen hectare onder water komen te staan. HET gemeentebestuur van Steenderen is een fraude op het spoor gekomen. Uit een onderzoek zou zijn gebleken, dat de kassier, de 23-jarige M. H. uit Lichtenvoorde, door al lerlei manipulaties de gemeen te voor minstens f 18.000 heeft benadeeld. Zeg niet dat de pastoor van Nieuw-Namen in zijn eigien parochie niet geleifd is de eerste de beste in woonster die aan het begin van het dorpje naar de wo ning van pastoor Mangnus gevraagd wordt, antwoordt meteen al met een hits „wat modde van 'm „Nieuw-Namen is een goed meelevende geloofsgemeen schap", merkt pastoor Mang nus even later op. „Ik ben hier altijd heel tevreden en heel gelukkig geweest. An ders had ik hier misschien ook wel geprobeerd weg te komen". Pastoor Mangnus is binnenkort, dat wil zeggen: op 2 september, 25 jaar zie leherder van Nieuw-Naipen. Een respectabele tijd, die ruim voldoende is om alle parochianen van haver tot gort te leren kennen en ook om een heleboel veranderin gen, die binnen zo'n gemeen te plaatsgrijpen, mee te ma ken. Overigens hebben in Nieuw-Namen, ook op ker kelijk gebied, nauwelijks veranderingen plaats gehad, althans geen veranderingen die afwijken van de landelij ke tendenzen. „De mensen van Nieuw-Namen hebben eigenlijk flver heel de wereld gezeten," vertelt pastoor Mangnus. „Veel werken er in Antwerpen, die zijn verbon den aan die baggerwer- ken". Nieuw-Namen heeft mo menteel zo'n 1250 inwoners, waaronder slechts enkele protestanten. De rest behoort tot de parochie van pastoor Mangnus. Maar niet alleen de Nieuw-N-aamse bevolking be zoekt zijn misdiensten, ook van Meerdonk en Kieldrechit schuiven regelmatig gelovi gen aan in de kerkbanken. „Vooral bij de biechtoefenin gen, want die hebben ze in België niet. Met Pasen bij voorbeeld kan ik echt wel rekenen op een honderd a honderdvdjftig mensen meer," zegt pastoor Mang nus. Het kerkbezoek ls ln Nieuw-Namen evenals overal elders aanzienlijk teruggelo pen. „Maar ik merk dat zich dat op dit moment aan het herstellen is," haast pastoor Mangnus zich daar agn toe te voegen. „Misschien op ande re plaats-en nog niet, maar ik heb hier toch al verschillende mensen, die niet meer prak- tizerend waren weer terug gezien. „Di-e teruggang is trouwens niet zomaar een te ruggang zonder meer, wel degelijk zijn daar bepaalde oorzaken va., buitenaf voor aan te wijzen. De kleinere gezinnen bijvoorbeeld en, in het geval van pastoor Mang nus, de overgang van twee missen op zondag naar drie op de zondag en zaterdaga vond. „Maar toch is het kerkbezoek over al die jaren en los van die andere twee oorzaken wel met een dertig procent teruggelopen", aldus pastoor Magnus, di-e zich vooral zorgen maakt over de afwezigheid van d-e jeugd in de kerk. „En -als je ze niet in de kerk ziet weet j-e zo wei nig of ze ook nog aan het geloof doen", zegt hij. „Je weet niet of ze dan de overtuiging krijgen die ze ei genlijk zouden moeten heb ben". Een ander belangrijk as pect van de kerk was vroe ger de armenzorg. „Maar die is er eigenlijk niet meer," zegt pastoor Magnus, „al thans i iet in de zin van: hulp aan behoeftige mensen. Die hebben we geukkig bij na niet meer. Dat werk is nu meer in handen van de soci aal-charitatieve dienst, de ge zinszorg en de maatschappe lijk werkster. En daarnaast doen we natuurlijk mee aan de wereldwijd-actdes, en de vastenacties. In Oeganda steunen we onze eigen missi onaris, pater Burm. Dat is nog wel voor de eigen paro chie, maar dan toch in heel brede zin. Pastoor Mangnus heeft er zelf nooit bij stilge staan om missionaris te wor den. „Je hebt daar een soort roeping voor nodig die ik niet had'", zegt hij, „ik was al van het begin af aan van plan om me hier te vesti gen." Dat overigens ook in de derde wereld veel werk van de missionarissen naar de sociale diensten verschuift vindt hij geen enkel pro bleem. „Die mensen die dat helemaal uit eigen vrije wil doen doen het soms nog be ter dan een missionaris, want dan denken ze al gauw: die doet het ook maar omdat hij moet". Wanneer gaat pastoor Mangnus er eigenlijk mee stoppen? Hij is nu 72. „Die vraag is r..ij pas door het kerkbestuur ook nog ge steld", zegt hij. Het bisdom heeft toen nog eens een schrijven rondgestuurd aan alle pastoors. Met 65 stoppen, en uiterlijk met 70. Maar het is maar de vraag of de paro chie na mij nog een geeste lijke kan onderhouden. Daar om heb ik tegen het kerkbe stuur en de bisschop en de deken gezegd: Zolang ik nog zo goed ben blijf ik het nog maar doen. Maar ik heb ook gezegd: als jullie vinden dat ik te oud wordt moet je dat laten weten. Sommige men sen worden op latere leeftijd een beetje kinds, en zelf merken ze dat niet. Ik heb ook weieens pastoors meege maakt die naar mijn mening te lang bleven zitten, dat kon je merken aan de parochia nen, die waren hem beu. En dan is het natuurlijk niet in het belang van de kerk dat je blijft". Het aantal Terneuzenaars, dat een bezoek wil brengen aan burgemeester Aschoff en zijn dochtertje in het zieken huis te Zwolle is zo groot dat er enige beperking in acht genomen moet worden. De genen die de burgemeester willen bezoeken doen er ver standig aan bij voorkeur overleg te plegen met de hoofdinspecteur korpschef van de Terneuzense gemeen tepolitie de heer E. Hubregt- sen (tel. 01150-4151 of 3000) of met de gemeentelijke voorlichtingsambtenaar de heer J. Robesin (tel. 01150- 7980 toestel 133). Wanneer men zonder deze afspraak een bezoek aan de burgemees ter wil brengen loopt men alle kans niet toegelaten te worden. TERNEUZEN LUXOR THEATER. Zater dag en zondag wordt hier de film De Avonturiers, een film, die gemaakt is naar de bekende roman The Adventu rers van Harold Robbins. Het is een verfilming van de lot gevallen van een knaapje dat opgegroeid in het revolutio naire Zuid-Amerika zelf la ter een wild en avontuurlijk bestaan gaat leiden. Maan dag- en dinsdagavond wordt in deze bioscoop de western Jesse James en Cole Younger vertoond, een film waarin de kogels om de oren vliegen- mysterieuze achtervolgd. vrouw wordt OOSTBURG LEDEL THEATER. Ook deze week weer Turks Fruit in Oostburg. Deze film draait er nu voor de tiende week. Zondagmiddag om twee urn- wordt de avonturenfilm De Viking-koningin vertoond en zondagmiddag om halfvier is Blue Movie aan de beurt, een film, die hier al 69 we ken publiek heeft getrok ken. MIDDELBURG CITY THEATER. Twee films de komende dagen in deze bioscoop. Op de eerste plaats de griezelfilm Dochters van Dracula, waarin knappe meisjes het slachtoffer wor den van een vampier. Na tuurlijk komt aan het einde van de film alles weer in orde. Geen genade voor riva len is de titel van de andere film. Het verhaal gaat over een disc-jockey, die door een VLISSINGEN ALHAMBRA. De duivel kent geen genade is de titel van de film, die hier tot en met dinsdagavond te zien is. GOES GRAND. Met de Franse slag, een film, waarin Les Chariots, bekend van de film „Les Bidasses en folie" met allerlei gekke vondsten in een klein Frans dorp sport wedstrijden weten te win nen. HULST. Geen opgave. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het nieuwe gebouw van de Pro vinciale Zeeuwse Bibliotheek centrale, dat volgende week vrijdag in Middelburg - Dau- wendaele wordt geopend, wordt o-a. een regionaal uit leencentrum voor „gespróken boeken" gevestigd. Het gaat hier om een be trekkelijk novum in Neder land. Tot dusverre was de uit leen van gesproken boeken gecentraliseerd bij de Neder landse Blindenbibliotheek. De ze heeft nu toestemming ge kregen regionale uitleencentra te stichten, zodat men de slechtzienden en motorisch ge handicapten, die op het ge sproken boek aangewezen zijn, sneller kan bedienen. Het is te verwachten, aldus vernemen wij, dat ook in de zogenaamde bibliobussen, die her en der in de provincie rondrijden, een voorraad gesproken boeken wordt opgenomen. Tot verrassing van degenen die zich in Zeeland met het verschaffen van lectuur aan gehandicapten bezighouden, is de behoefte aan het gesproken boek vooral opvallend groot onder bejaarden, die tot dus ver in de lectuurvoorziening een vergeten groep vormden, omdat zij zichzelf niet tot blinden rekenen, alhoewel zij niet meer tot lezen of televi siekijken in staat zijn. Via een vorig jaar in Zeeland van de grond gekomen „Gesproken Weekblad", hebben veel be jaarden zich als potentiële klanten voor het uitleencen trum voor gesproken boeken aangemeld. Een andere, veel kleinere, vergeten categorie bestaat uit de analfabeten. In een bejaardencentrum in Aarden burg heeft men drie van deze mensen gevonden. „Er moeten er in heel Zeeland belangrijk meer zitten", aldus een mede werker van de Vlissingse soci ale dienst,die zich met de lectuurvoorziening bezig houdt. In het nieuwe gebouw van de Provinciale Bibliotheekcen trale zal een aparte stand wor den ingericht, met behulp waarvan de aandacht op de lectuurvoorziening voor gehan dicapten wordt gevestigd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mevrouw Joon, cóllectrice van de staats loterij in Middelburg, zag de afgelopen dagen ongekend lan ge rijen mensen voor haar lo ket in het Middelburgse hoofdpostkantoor verschijnen. „Het waren bijna allemaal vaste klanten", zegt zij. „De omzet die ik bij de vorige loterij haalde heb ik op dit moment nog niet bereikt. Pas dinsdag ais de termijn van de verkoop sluit, weet ik of de aantrekkelijker voorwaarden waarmee de staatsloterij nu is gekomen, ook tot vergroting van mijn omzet hebben ge leid". De run op haar loket schrijft mevrouw Joon toe aan het feit dat de vaste klanten, veel eerder dan zij gewend zijn te doen, zich van het be zit van loten hebben willen verzekeren. „Bij ons is het in ieder ge val niet minder druk gewor den. Maar je kunt er natuur lijk niet teveel van zeggen na een week. Van het hoofdkan toor verwachten ze per trek king een kleine terugloop om dat er nu natuurlijk over het hele jaar meer trekkingen zijn", aldus de heer P. van Remortel in Hulst. De heer R. H. de Ridder in Axel verwacht ook dat het met de terugloop per trekking wel zal meevallen. „Ze gelo ven dat er landelijk een da ling van vijfentwintig procent gaat optreden, maar ik geloof niet dat dit zo hoog zal wor den", aldus de heer De Rid der. Deze week is het bij hem aan de deur ontzettend druk geweest. „Natuurlijk komt dat ook omdat er vanaf 7 mei geen kaarten meer zijn ver kocht en ondertussen via re clame extra de aandacht op de staatsloterij is gevestigd. De terugslag komt waarschijnlijk pas volgende maand", aldus de heer De Ridder. „Die terugslag komt waar schijnlijk het meest voor bij de clubs, die in clubverband tot nog toe elke twee maanden een aantal loten bestelden. Als ze tien loten kochten met de eindcijfers van 0 tot 9, dan wisten ze zeker dat ze er min stens vijftig gulden mee te rugverdienden. Als ze nu elke maand vijf loten kopen heb ben ze die zekerheid niet. Er zijn al clubs, die me gezegd hebben dat ze om de twee maanden blijven meedoen Ook van enkele particulieren hoorde ik dat ze maar om de twee maanden loten willen hebben omdat elke maand te veel geld gaat kosten". Mevrouw Huige uit Goes kon nog niet overzien of de nieuwe opzet van de staatslo terij gezorgd heeft voor bedui dende toename van belangstel ling. Dat kon ze pas bezien na drie maanden. Bij haar is het de eerste dag van de verkoop altijd druk, zodat maandag ook bij haa»- de mensen in de rij stonden. Ze heeft wel het idee dat de nieuwe opzet de staatsloterij goed doet. Mevrouw P. v. d. Willigen uit Goes kan zich ook verheu gen in een grote belangstel ling. De laatste jaren nam vol gens haar de belangstelling voor de staatsloterij toch al steeds toe. Of er nu een sprong voorwaarts is gemaakt, kon ook zij nog niet overzien. Wel heeft ze de laatste keer een heleboel nieuwe gezichten voor haar „loket" gezien. Dat zou erop kunnen duiden dat de interesse inderdaad meer dan gewoonlijk is. (ADVERTENTIE) Moderne mensen hebben moderne verzekeringen. U wilt natuurlijk weten waar u aan toe is? U heeft groot gelijk! Bij onze schadeverzekeringmaat schappijen "Stad Rotterdam" en "Woudsend" wordt "onderverzeke ring" niet toegepast bij waardevaste verzekering van uw woonhuis of win kel en bij dè klimmende inboedel verzekering. Normale premies en een schaderege ling die naast het ontbreken van on derverzekering 20% gratis extra dek king bij totaal verlies geeft als dat nodig is; en nog veel meer. Dat kan uw assurantiebemiddelaar u allemaal haarfijn uitleggen. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV

de Stem | 1973 | | pagina 3