79 S?3?° IjnB^ Massagraf op jachtwerf IER DAN 120.» WERKLOZEN Situatie op arbeids markt blijft zorgwekkend Total in trek bij Zeeuwen Tonnen tomaten doorgedraaid Zoon (20) van minister Boersma en militair vlieger omgekomen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ipeck 99 ierwten is die u nooit had Het einde van een balïonvaarder AMERIKAAN VERMOORDT NEGEN JONGE MENSEN Come-back Marian savonds voor drs/tnr accountant-rechten Bromfietser uit verongelukt Wagen met stro reed Brandend door Westdorpe Brits rapport: Fluor in drinkwater kan gevaarlijk zijn Brie gewonden bij explosie in drc in Breda Dollar in herstel rfe zaak voor bruidsjaponnen bruidsstoffen damesstoffen VISMARKT 8 HULST - TELEFOON 01140*3082 EDITIE VOOR ZEELAND kt diepvries aand, inclusief studieboeken ACADEMICI Erg hoog VLIEGTUIGJE SLAAT TE PLETTER OP OIRSCHOTSE HEIDE Te steile bocht Vrijdag 10 augustus 1973 113e jaargang no. 17403 directeur dr. w. a. j. m. harkx hoofdredacteur l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal terneuzen Ting delicatessen 89 m da fiscus betaalt 30 t°' 15 doceercenvaj t SP Seheel ,ti« speciale vooropleiding ^[0mi Oreflbv zondert Utrecht, tel. 030 - 94 0641 (üe|n' (Van onze redactie buiten land). HOUSTON Oe politie van Houston heeft de stoffelijke resten gevonden van negen jonge mensen die in de afgelo pen jaren door een 33-jarige man zijn vermoord. De misdaden kwamen aan het licht toen een 17-Jarige iongen bekende dat hij op eer feestje, 'vaar verdovende mid delen werden gebruikt, eer man van het leven had be roofd die hem met marteiingci: en de dood bedreigde. Hij bracht de politie naar een jachtwerf waar inmiddels ne gen lijken zijn opgegraven. Vlen acht het niet onmogelijk iat nog meer stoffelijke over- chotten zullen worden gevon- len. De politie heeft nog niet alle slachtoffers kunnen identifice ren. Ze moeten in de loop van enkele jaren zijn vermoord. Van de meesten is alleen het geraamte opgegraven, er was geen kleding meer aanwezig. Vlen vermoedt dat een van de lijken dat van een 13-jarige iongen is die sinds mei 1971 wordt vermist. Twee andere slachtoffers zijn wellicht twee 17-jarige jongens van wie men sinds vorige maand niets meer heeft gehoord. Het verhaal van de jongen, Elmer Henley, die de zaak aan het licht heeft gebracht luidt als volgt: Hij, een 15-jarig meisje en een 30-jarige jonge man waren naar het huis van een zekere Dean Croll in Pa sadena, bij Houston, gegaan voor een feestje. Ze snoven er verdunner waardoor de drie gasten bedwelmd raakten. Toen Henley uit zijn roes ont waakte was Croll bezig het drietal vast te binden. Hij zei dat hij ze alle drie zou ver moorden maar eerst nog wat plezier wilde maken- Henley verzon een list om vrij te komen. „Ik praatte met Croll en stelde hen. voor dat ik de andere twee zou vermoorden als hij me zou laten gaan". Kenley zei dat Croll op zijn voorstel inging. „ïk ging naar de badkamer en toen ik terug kwam had hij zijn revolver neergelegd. Ik liep wat heen en weer en zag kans het wa pen te pakken. Toen ik Crol gelastte de anderen los te ma ken weigerde hij, waarna ik hem neerschoot", aldus hel re laas van de 17-jarige Hen ley. Volgens de politie stond Croll bekend als een nette rustige mail. Achteraf is ge bleken dat hij „bizarre sex feestjes" gaf waar drugs wer den gebruikt en sadistische handelingen plaatsvonden. Zonnige perioden. Matige wind. Maximum temperaturen 23 graden. STAD en streek Borselse wethouder wordt burgemeester van Midden-Schouwen. Pagina 3 Terneuzen heeft restaurant in flat. Pagina 5 binnen- en buitenland Amerika moet weer veilig worden. Pagina 9 RADIO IN televisie S|aak Swart vanavond in „Op losse groeven". Pagina 6 kunst en cultuur Hoe de dokter in Brabant wordt verzopen. Pagina 10 fINANCIëN Harde D-mark doet Pendel toenemen. Pagina 7 SPORT Nederlaag voor K-B.C. Pagina 11 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Nederlandse werkloosheids cijfers blijven zorgwekkend. De gisteren officieel bekendgemaakte getallen over vraag en aanbod op de arbeidsmarkt bevestigen de indruk, waar van wij in onze krant van maandag al melding maakten, dat ondanks het gunstige zomerseizoen het aantal werk zoekenden in juli weer is toegenomen. Er waren 3360 mannen en 2080 vrouwen meer die een baan zoeken. Daarmee kwam het totaal aantal werkloze mannen op 77.470 bijna drie procent van de beroeps bevolking en van de vrou wen op 20.730. Ook als men de seizoenin vloeden uit deze cijfers weg- rekent, blijkt dat er nauwe lijks sprake is van een verbe terde arbeidsmarkt. Er blijven meer dan 123.000 werklozen, al kan de situatie van provin cie tot provincie en van stad tot stad verschillen Zo is er in Rotterdam een tamelijk gun stige ontwikkeling door veel vraag naar jeugdig personeel, maar in Amsterdam is het percentage werkzoekenden vijftig proc. hoger dan het lan delijk gemiddelde. De knel punten liggen daarvoorname- lijk in de handel en de admi nistratieve sector, in de bouw en in de metaalindustrie. In Amsterdam vormen de studenten en de Surinamers eveneens een onrustbarend vraagstuk. Er staan bijna vier honderd academici geregi streerd en er zijn twaalfhon derd rijksgenoten uit de West die door taalmoeilijkheden en gebrek aan vakopleiding niet aan de slag kunnen komen. Men wil daarvoor nu een spe ciaal arbeidstrainingscentrum oprichten. Opmerkelijk is ook dat de hier en daar voorkomende op leving in de vraag naar ar beidskrachten meestal mannen betreft. De vraag naar vrou welijk personeel blijft iets achter. (Voor de gewestelijke fers zie pagina 3). eij- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met enige verrassing heeft men op het districtsbureau voor de ar- beidsvoorziening in Zeeland geconstateerd, dat het Franse olieconcern „Totai" weinig moeite heeft met het vinden van produktiepersoneel Zeeland. Volgens een mededeling van de hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening, de heer J. van der Gijp, heeft „Total" totdusver 70 procent van zijn behoefte aan produk tiepersoneel kunnen dekken door mensen uit de provincie zelf aan te trekken. Naar ver- luidt gaat het om een honderd tal Zeeuwen. „Total" bouwt momenteel aan de Sloehaven een olieraffinaderij. De som bere verwachting, dat vooral het produktiepersoneel uit lan den buiten de EEG zou moe- ten komën,is totdusverre niet bewaarheid geworden. Het eveneens Franse aluminiumbe- drijf Péchiney, ook in het Sloegebied, heeft aanmerkelijk meer moeite met het vinden van Zeeuws produktieperso neel voor zijn thans in aan bouw zijnde uitbreidingen. Marianne Faithful, eens vriendin van Rolling Stone Mick dagger en een bekende zangeres, zal maandag haar come-back op het toneel maken in het stuk „Mad Dog" in het Londense Hampstead theater. Na haar strijd tegen drugver slaving, hoopt Marianne te be wijzen dat zij een volwaardige actrice is. In het toneelstuk speelt zij de rol van een meisje met een zenuwinstorting, dat zelfmoord wil plegen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Donderdagmor gen te kwart over negen is op de Galderseweg de 52-jarige Bredanaar J.P. Nuyten uit de Tuinzigtlaan bij een ongeval om het leven gekomen. J.P. Nuyten reed met zijn brom fiets in de flauwe tocht nabij de tuchtschool tegen een stil staande vrachtwagen op en overleed ter plaatsen vermoe delijk tengevolge van opgelo pen hersenletsel. (Van onze redactie binnenland) ®EN haag Grote hoe 'c|neden tomaten zijn deze |.ee* op de Nederlandse vei- SsjjJ* doorgedraaid. Van de two '0I? die sedurende de Ne drie dagen van de week voo aangevoerd op de (mt ains^e tomatenveilingen teh isamen procent van de tl. le aanvoer) konden een «me 1.700 ton of ruim 17 pet. "Unimumprijs niet halen. Dinsdag draaide 27 procent, woensdag een kleine 19 pro cent van de aanvoer door. Ook donderdag was de doordraai weer groot. Van de wel verkochte toma ten haalde de A-sortering, de meest voorkomende, deze week gemiddeld nog slechts sen prijs van 43 cent per kilo, egen 61 cent vorige week. Als oorzaken van de door draai noemt het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilin gen een dertig procent grotere aanvoer van Nederlandse kas tomaten dan vorig jaar om de ze tijd, plus grotere concur rentie van in de openlueh geteelde tomaten uit West- Duitsland (grootste importeur van Nederlandse tomaten) en België. Een jaar geleden lagen de prijzen erg hoog. Ondanks de havenstaking in Engeland slaagden Nederlandse expor teurs er toen in via Hoek van Holland en Zeebrugge grote hoeveelheden tomaten naar dat land te verschepen, die er een goede vraag ontmoetten en dus een aantrekkelijke prijs maakten. Dit jaar is de export naar Engeland maar klein. Vergeleken met het record- doordraaijaar 1970 valt de toe stand nu nog wel mee: toen was het percentage doordraai drie keer zo groot als dit jaar tot nu toe. (Van onze redactie buitenland) HALIFAX. De Amerikaanse balïonvaarder Bob Sparks heeft zijn droom, als eerste met de ballon de Atlantische Oceaan over te steken, geen werkelijkheid zien worden. Nog geen 24 uur na dat hij met zijn „Yankee Zephyr" van het vliegveld Bar Harbor in de Amerikaanse staat Maine was opgestegen, pikte een red- dingsvaartuig van de Canadese kustwacht hem donderdagmiddag op uit het water van de Atlantische Oceaan. Zijn blauw-witte heteluchtballon gevuld met helium dreef in noordoostelijke richting verder. Sparks kreeg woensdagavond al zijn eerste moeilijkheden. Over zijn radio meldde hij dat hij een onweerszone was bin nengevaren. Hij verloor hoogte en vroeg het reddingscentrum in Halifax (Nieuw-Schotland) om hulp. Donderdagmorgen raakte de 37-jarige ballonvaarder op ruim 150 kilometer uit de kust van Nieuw-Schotland in een zwaar onweer, dat hem dwong een landing op zee te maken. In de loop van de nacht had de „Yankee Tephyr" steeds meer hoogte verloren en was op 100 meter boven "iet wateroppervlak gekomen. Sparks moest de gondel van de lallon losmaken. Na de landing op zee, op ongeveer 160 kilometer ten noordoos- en van Sydney (Nieuw-Schotland), werden zijn noodsignalen over de radio opgevangen door een passagiersvliegtuig dat het centrum in Halifax waarschuwde. Sparks had inmiddels zijn toevlucht gezoch. in zijn onzinkbare aluminiumgondel die als een soort „catamaran" (een bootje met twee evenwijdige, dwars gebonden rompen) te midden van de zeer ruwe zee dreef. Don derdagmiddag kort voor vijf uur onze tijd kon de kotter „Sir Humphrey Gilbert" van de Canadese kustwacht op* ongeveer 70 kilometer van St.-Johns (Newfoundland) Sparks en de gondel uit het water van de Atlantische Oceaan redden. Zijn gezond heidstoestand werd goed genoemd. (ADVERTENTIE) Dan zo'n fijne Vespa fluisterbrommer. CiAO 579.-»CiAO met progressieve centraalvering f 619.- (incl. BTW) Ga er gauw voor naar uw bromfietsman of vraag adres aan Nedespa, Roermond tel. 04750 -157 57 Een archieffoto van een Piper-Cup. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. De 20-jarige kornet J. R. Boersma uit Zeist, zoon van de minister van Sociale Zaken, is om het leven geko men hij een ongeluk met een militair vliegtuigje. Ook de vlieger, de 22-jarige tweede-luitenant A. P. J. Bijkerk uit Zwolle is om gekomen, hij was gehuwd. Het ongeluk gebeurde don derdagmiddag op de Oirschot- se Heide ten oosten van Oos- telbeers bij Eindhoven. Het vliegtuigje, een Piper-Cup, af komstig van het vliegveld Deelen, was bezig met een zo genaamde foto-opdracht tij dens een bivakoefening van de landmacht. Volgens de luchtmacht heeft het vliegtuigje een te steile bocht gemaakt, waardoor het overtrokken raakte. Het toe stel raakte een boom en sloeg te pletter- Daarna is het in brand gevlogen. De beide in zittenden moeten op slag dood geweest zijn. Het is normaal, aldus de voorlichtingendienst van de luchtmacht, dat toestel len met een dergelijke op dracht vrij laag vliegen. WESTDORPE Met een brandende aanhangwagen heeft gisteravond tractorbe stuurder L.D. door Westdorpe gereden. Pas op de Sasdijk buiten de bèbouwdc kom stop te de man. De wagen, die met enkele honderden pakken stro was beladen, brandde daar verder uit. De tractorbestuurder werd gisteravond rond half tien door automobilisten, die achter hem reden, erop geattendeerd dat er vuur uit de lading van zijn aanhangwagen kwam. Snel reed hij door naar de oasdijk om te voorkomen dat het vuur naar omliggende Wo ningen zouo verslaan. Hoe de brand is ontstaan was gistera vond nog nie t bekend. De brandweer had alleen maar na te blussen want van aanhang wagen en lading was niets meer te redden. jONDEN De toevoeging van fluor aan drinkwater heeft geer enkele zin en kan zelfs gevaarlijk zijn. Tot deze conclusie komt een woensdag gepubliceerd rapport van een troep van vijftig Britse des kundigen die zich tien jaar met dit vraagstuk heeft bezig gehouden. Fluor, aldus het rapport, voorkomt op geen enkele wij ze cariës (tandbederf). Het re gelmatig gebruik veroorzaakt zelfs bij zwangere vrouwen en bij mensen met hart- en vaat- klachten of met reumatische aandoeningen bepaalde moei lijkheden. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezond heid in Londen zei woensdag avond dat de regering het rapport nog niet bestudeerd heeft, maar dat zij nog wel van mening is dat fluor een belangrijke bijdrage kan leve ren aan het voorkomen van tandziekten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Gisteravond werd gevreesd voor het leven van de 23-jarige mevrouw Huijs-Bielars, die gistermid dag even halfzes zeer ernstig werd gewond bij een explosie in de drogisterij van haar va der. De 62-jarige heer Bielars werd ernstig, maar niet levens gevaarlijk gewond. De 19-ja- rige loketiste Ruby Weener van het in deze winkel geves tigde postagentschap Liep een shock op. Vijf andere personen In de totaal verwoeste winkel kwa men met de schrik vrij. De vermoedelijke oorzaak van de explosie en de daarop volgende brand is onvoorzich tigheid met vuur geweest in een keider waar eerder op de dag een fles met het uiterst brandbare benzol was gebro ken. De schade aan de drogis terij en twee naastliggende winkelpanden is erg groot .Bij een voorzichtige raming kwam men gisteravond op een be drag van zeker 500,000 gul den. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM - De dollar heeft zich donderdag op de Amsterdamse wisselmarkt hersteld. Tegenover het woensdagslot op f 2.5965 2.5980 stak de opening donder dag al direct gunstig af op f 2.60 - 2.6025 en in de loop van de dag hield de betere stem ming aan, want, het slot be landde op f '2.6120. De handel en de omzetten waren hierbij kalm. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 1