„Ja" tegen tariefs verhoging brug TIVOLI EXPERIMENT BIJ KINDERZORG zeeuws Flup en Ju uit Schore onderhouden het publiek STATENCOMMISSIE VOOR FINANCIËN: HAAI I HAAI II ).I. moet itributie hogen erwijscommissie Soes voor ite keer bijeen ZONNIGE PERIODEN Programma wij ziging Oosterscheldedag Wellicht vragen over meetpunt 9 stad streek tra subsidie or vier >ese renigingen ch ri j vin geil bij nier van ophandel Ouders opvoeden Hoopgevend Beg in Twee jachten vastgelopen Sinterklaas Metamorfose Kaptafel Straat Inflatie dinsdag 7 AUGUSTUS 1973 :en onzer verslaggevers) S Blijkens het pre staat het dagelijks be'. van de Goese sportraad snd tegenover het ver. ran de gymnastiekvere' XJDI uit Wolphaartsdiik ït te hoeven voldoen aan bsidie-eis een minimum rutie te heffen. De Goe. Drtraad behandelt dezê n haar vergadering van g 14 augustus om 20.00 hotel De Korenbeurs ti rens de subsidieverorde. noet de vereniging voor van 13 jaar en ouder aal f 50 en voor leden en de 18 jaar minimaal t r lid contributie vragen, ■mnastiekvereniginig kent een zogenaamde gezins. g. Het derde en volgen, id uit een gezin hoeven contributie te betalen, reniging zegt juist veel' te hebben in de leeftijd tot 18 jaar en deze rege- orgde ervoor dat ouders inderen niet om finan- ■edenen het lidmaatschap Dl moesten ontzeggen. dagelijks bestuur van 1 lortraad voelt er echter voor de subsidieverorde- in deze zin te wijzigen, van de eis van de mini- contributie is volgens estuur een voldoende in- van particuliere zijde te ken. Een gezinskorting beschouwd worden als interne aangelegenheid en sportvereniging. Het jks bestuur is echter van al dat hierdoor niet de opbrengst van de oontri- mag dalen. Het bestuur an ook dat de sportraad lurgemeester en wethou- adviseert geen bezwaren »ken tegen gezinskortin- door sportverenigingen dat de contributiebijdra- r leden gelijk moet blij- ïet het vastgestelde mini. totaalbedrag. afwijzend staat het da- s bestuur tegenover het ;k van de gymnastiek- igingUDI uit Wolphaarts- om een lager tarief het gebruik van het ge- elijke gymnastieklokaal, n volgens het besluit van oese sportraad geen ter- aanwezig' die een lager rechtvaardigen. een onzer verslaggevers) ES De commissie vooi' oortgezet onderwijs in de ente Goes, welke officieel at sinds 1 augustus, voor de eerste keer in >are vergadering bijeen onderdag 9 augustus om uur in het stadskantoor es. de agenda van deze ver ing staat onder meer de celling van richtlijnen de bezoldiging van lera- en het bepalen van de den voor de cursisten ijkdiploma boekhouden, laast staan ook enkele &le punten op de agenda, meer de .bekrachtiging de benoeming van wet- ?r J. Roose tot voorzitter, ïer J.C. Rinders tot secre- penningïneester. een onzer verslaggevers) ES De Goese culturele heeft ingestemd niet ue nning van een extra-sun- aan vier culturele instel- i het volgende jaar. christelijke oratorium- liging krijgt volgend Jj»<j extra bedrag van t ils de operettevereniguv stichting cultuurspreiding nd krijgt een extra som 2500, terwijl de Zeeuw- rziekschool met hpt noog- toetje gaat striiken: college van burgemeeS' n wethouders zal auu a enteraad van Goes v°° voor 1974 een bedrag 7500 beschikbaar te stei- oor het cultuurfonds. een onzer verslaggeverS' 1NEUZEN —In het te- van de Kamer van Aandel voor Zeeuwse ideren zijn de vol,»®" - se bedrijven ingescn bar en bistro De P°i ect. Ledelplein 3 te Oo auberge St. Annahoeve, Annastraat A 15 te SI losy Corner, Korte Ke 10a te Terneuzen. (ADVERTENTIE) Tivoli I onderscheiden voor kwaliteit Genève 1972 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. „Met de rug tegen de muur," zoals voor zitter T. G. van den Bosse het noemde, heeft de Statencommissie voor de financiën gisteren Ja" gezegd tegen het voorste] om het toltarief op de Zeelandbrug te verhogen. In gelijke gezind heid stemde de commissie in met het verhogen van de renteloze voorschotten die de provincie jaarlijks in de brugexploitatie steekt. De discussie rondom het be wuste voorstel was breed, en rijk aan suggesties, maar raakte de kern van de zaak niet. Iedereen was er zich na melijk van bewust dat de brug exploitatie zonder forse ader latingen van het pubiek en van de provinciale begroting, onmogelijk zou worden. Wel kwam er een idee naar voren om in de toekomst te laten bekijken of het mogelijk is op de brug een uniform tolgeld in ■te voeren, dat dan bijv. voor alle categorieën motorvoertui gen zou gelden. De heer Hu- son zwengelde de discussie hierover aan, door aan het col lege van G.S. te vragen of er niet te denken zou zijn aan periodieke trendverhogingen van het tolgeld een soort inflatiecorrectie. Hiervoor was echter weinig bijval in de commissie te vin den. Het hoofd van de afde ling financiën van de provin ciale griffie, de heer J. Wage- voort zette uiteen dat men bij een brug (in tegenstelling tot veerdiensten) met een heel andere exploitatiewijze te ma ken heeft. De investeringskos- Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: zonnige perio den met later weer kans op regen of een bui. Gematigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder nor maal. Max. temp.: 0 tot 4 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder nor maal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 10 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 40 pro cent. Normalen voor 9-13 aiug: resp. min. en max. temp.: Den Helder 15, 20 Wissingen 15, 21 Eelde 12, 21 Wv. Zuid-Limburg 13, 22 De Bilt 13, 22 Gemiddeld over Nederland 13, I 21, STRANDWEER Achter het koufront dat ons maandagavond met wat regen Passeerde wordt vandaag iets koelere oceaanlucht aange leerd. Hierin wel overwegend mnnige perioden en op de ®eeste plaatsen aan het strand "Oog met een matige zuid- I «estenwind. Temperatuur 18 a graden. Zeewater 17 gra- s. Vooruitzichten. Afgezien ;Jn opklaringen toch wissel- 'allig met later weer een bui enkans. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Vijf ouderparen in Middelburg hebben zich bereid verklaard mee te werken aan een project dat gericht is op hun onaangepaste spruiten en op zich zelf. Het gaat om een experiment, met als centraal punt het medisch kinderdagver blijf van de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg. Het departe ment van justitie heeft er subsidie voor toegezegd, zodat des kundige medewerkers kunnen worden ingeschakeld ter verken ning van de vraag: „Wat is precies de psychologische en sociaal- pedagogische achtergrond van een aantal zwak sociale gezinnen? En hoe beïnvloedt die achtergrond het kind in zulke gezinnen?" jofgen, woensdag 8 augustus. I TOn op Zoom 10.51 en 23.24 I «snsweert 10.04 en 22.42 «neuzen 9.40 en 22.17 en 9.10 en 21.47 linge 10.41 en 23.14 De waterhoogten van maan- 'gmorgen meegedeeld door "Ikswaterstaat: Konstanz 419 Rheinfelden 312 plus 1, «raatsburg 310 -25, Plitters- «f 475 -20, Maxau 547 -14, Behingen 140 onv., Mann- ,®J 383 plus 3, Steinbach 123 Mainz 349 plus 2, Bingen J J Kaub 267 plus 2, Trier \f Plus 4, Koblenz 254 -3, l^ten 225 -9, Ruhrort 390 -7, °0ith 1016 -11, Pannerdense f'P 981 -9, Nijmegen 811 -12, sselkoP 889 -5, Eefde IJssel ,9 -9, Deventer 291 -5, Mon- iS, 3450 plus 2, Borgharen ?JI -37. Belfeld 1089 plus 4, I 'ave beneden de sluis 501 as 1, Voor de directeur van Kin derzorg de heer G. J. de Ja ger, is het laatste feitelijk nauwelijks een vraag. Her haaldelijk is in de praktijk gebleken, aldus de heer De Jager, dat kinderen die tijde lijk in de gezinsvervangende tehuizen van Kinderzorg wer den opgenomen na soms vrij korte tijd tot een aanvaard baar gedrag kwamen, doch dat zij weer .scheef" gingen zodra zij weer in hun eigen huiselijk milieu terugkeerden. „Opvoe ding van kinderen zal in vele gevallen moeten aanvangen met: opvoeding - begeleiding van de ouders", meende de heer De Jager. Doet men het anders, dan cureert men het symptoom maar laat de oor zaak van onaangepast gedrag ongemoeid. Met medewerkers en bestuursleden van de vere niging bracht hij dan ook een discussie over dit thema op gang. Bij wijze van proef werden kinderen die in het nieuwe dagverblijf waren opgenomen en die dus 's avonds en in de weekends in hun ouderlijk huis vertoefden tot voorwerp van zorg van Kinderzorg en de eigen ouders gemaakt. Via het kind en diens belangen, zagen de medewerkers van Kinderzorg kans ook de ou ders positief te beïnvloeden Het medisch dagverbli]f werd daarmee iets anders dan een soort school. Het werd een de pendance van de huiskamer zoal" de huiskamer een depen dance van Kinderzorg werd. De resultaten zo zegt de heer De Jager, zijn uitermate hoopgevend. Hij is trouwens van een nogal uniek standpunt uitgegaan. „Het is toch eigen lijk een unieke zaak in onze samenleving", schreef hij in een van de korte discussies waarmee hij het project leven inblies, „dat twee mensen dag en nacht, zeven dagen in de week, 365 dagen per jaar zorg dragen voor kinderen* Is het zo verwonderlijk dat dit soms misgaat en ouders hun kinde ren verwaarlozen? Maar zelfs als zij hun kinderen verwaar lozen geven zij ze toch veel meer mee, dan wij veelal be seffen. De grens wordt pas bereikt, waar ouders kinderen verstoten, en zelfs dan moet je nog voorzichtig met je oordeel zijn", zegt de heer De Jager. Ook ..falende" ouders kun nen bij de vorming van hun kind worden betrokken, zi meent hij. Op dit optimisme is dit „ex- periment" gebaseerd, dat wel licht een eind kan maken aan de noodlottige kringloop dat een kind uit een zwak-sociaal gezin tijdelijk tot goed gedrag komt als het in een gezinsver vangend tehuis zit. maar weer „instort" zodra het onder de hoede van zijn eigen ouders komt. Vijf ouderparen allen met een kind op het dagverblijf, zijn zo verstandig geweest om te beseffen dat de wortel van het onaangepaste gedrag van hun spruit wellicht in het ge zinsleven thuis ligt, vooral in de onderlinge verhouding tus sen vader en moeder en zij zijn bereid daaraan wat te doen want ook zij zijn het produkt van hun eigen opvoe ding, of van andere invloeden van buitenaf. „Het is een begin", zegt de heer De Jager over het expe riment. „Met het blootleggen van de factoren die een ge zinsmilieu beïnvloeden is het probleem alleen maar aange duid de eigenlijke hulpverle ning aan de ouders moet nog altijd op gang komen". Gelukkig komen daarvoor nu fondsen vrij, zo weet hij te melden, zowel van CRM als van de provincie en de gemeen te. ten van een brug zijn hoog, Inaar de variabele kosten rela tief laag. Hij vertelde desgevraagd nog, dat door de provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij is bekeken of het mogelijk zou zijn om de tolinning met be hulp van automaten te doen geschieden, zodat de perso neelskosten lager zouden uit vallen. „Onmogelijk", was de con clusie, „omdat er ook bij ge bruik van automaten contro leurs ingeschakeld moeten worden". De hamvraag in de discus sie, of het rijk vroeg of laat de brug tegen de dan geldende boekwaarde zou overnemen, kon niet beantwoord worden. „Pas in 1978, als het nieuwe rijkswegenplan verschijnt, zul len we weten of het rijk aan een middenverbinding in de Delta zoveel waarde hecht, dat het de Zeelandbrug wil over nemen", - zei gedeputeerde Stenvert. Het departement van Bin nenlandse Zaken moet overi gens de verhoging van de pro vinciale bijdrage aan de brug exploitatie nog goedkeuren, terwijl Verkeer en Waterstaat ook zijn zegje nog te zeggen heeft- Dat de Zeelandbrug voorna melijk een Zeeuws belang zou dienen werd in de commissie fel bestreden. „De helft van het aantal passanten maakt ook van de Haringvlietbrug gebruik. Dit is gewoon een verbinding van nationale allure", zo werd ge zegd. De heer Lockefeer brak nog een lans voor gelijktrekking van de tarieven voor lichte en zware vrachtauto's, hetgeen in de praktijk neer zou komen op verlaging van het tarief voor één bepaalde verkeersca- tegorie. De heer Wagevoort noemde dat laatste om psycho logische redenen minder wen selijk. De commissie besloot giste ren verder om subsidies voor de Zeeuwse Vrouwenraad en voor het Zeeuwsch Coördina tieorgaan Natuur- Landschap en Milieubescherming, die G.S. „tot wederopzegging" hadden willen toekennen, aan de tijdsduur van een jaar te binden. De commissie volgde G.S. in het voorstel om de Stichting „Opbouw West Zuid Beveland" niet te subsidiëren. „Rijk en gemeente zijn hier de eerst aangewezenen", vond de commissie. (Van een onzer verslaggevers) .WEMELDINGE Gisteren zijn twee jachtjes vastgelopen op een zandbank op de Oos- terschelde onder Stavenisse. De rijkspolitie te water in Wemeldinge werd omstreeks vijf uur gistermiddag gealar- mee d door vuurpijlen die vanaf de jachtjes werden af geschoten. De politiebóot vroeg assistentie van een sleepboot. Omstreeks zes uur konden opvarenden en jachtjes geborgen worden. Ze werden binnengebracht in de haven van Stavenisse. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Op de Ooster scheldedag die zaterdag 11 au gustus te Yerseke plaatsvindt zal niet, zoals voorheen afge kondigd, de Delta-band uit Vlissingen de siottaptoe ver zorgen. Dit programma-onderdeel zal worden overgenomen door de Band '72 uit Alkmaar. Ook de muzikale rondgang door het dorp 's middags om half- vier zal door dit gezelschap verzorgd worden. De aangekondigde Band '71 uit Alkmaar neemt ook het eerste Alkmaarder majoretten- peloton mee naar Zeeland. Bovendien is het programma uitgebreid met een optreden van de Walcherse popgroep Beautiful Idaho, een zesmans- formatie die 's alonds om halfnegen compleet met lichts how en filminstallatie een openluchtconcert verzorgt bij de Kijkuit. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Naar alle waarschijnlijkheid zulten er ook vragen gesteld gaan warden in de Tweede liamer over het verdwijnen van meetpunt 9 bij Nieuwdcrp, een der meetpunten voor de vaststelling van de luchtver ontreiniging rond het Slocgc- bi -d. Het PPR-raadslid van Bor- sele, de heer Joh. de Koster, heeft zijn geestverwanten in de volksvertegenwoordiging gevraagd deze zaak op rege ringsniveau aanhangig te ma ken. Blijkens de vraagstelling acht het raadslid twee zaken tiet met elkaar te rijmen: de mening van de Provinciale Waterstaat dat de fluorneer- slag in het betreffende gebied minder zal worden en het be sluit van Gedeputeerde Staten dat Nieuwdorp als woonkern moet worden afgerond hoewel de mensen er willen wonen. „Nee, dat wij emoties op wekken lijkt zo vervelend, zet maar gewoon dat wij proberen het hooggeëerd pu bliek te onderhouden, dat klinkt veel aardiger. Natuur lijk zijn er wel eens mensen die kwaad worden als ze ons bezig zien, maar mensen die kwaad zijn vervelen zich niet. Mensen kwaad maken wordt nog veel te vaak ge zien als een doodzonde, maar dat is het niet. Een doodzon de is om ze te vervelen". Aidues Ju, 's nachts om half een in Schore. Ju is mede- dircteur van het Flup Ju Bedrijf, een soort reizende amusementsfabriek. Flup ligt al op bed. Beiden zijn net terug uit Zwitserland en hebben al een paar dagen geen oog dicht gedaan. Van daar dat ons gesprek een beetje moeizaam gaat. Daar komt nog bij dat Ju Zwitser van geboorte is en nu hij zich gedurende een paar we ken van zijn moedertaal heeft bediend kost het hem zichtbaar moeite weer op de Nederlandse grammatica over te schakelen. Boven dien krijg ik steeds meer de indruk dat hij door over zijn werk, zijn publiek en zijn optreden naar buiten te pra ten zijn eigen persoonlijk heid verborgen wil houden. Voordat blijkt dat dit niet zo is zijn er al tamelijk harde woorden gevallen. Eerste probleem: waar be ginnen we? En wat is een begin? „Een begin is een re latief begrip", zegt Ju, ,,'t is bekomen omdat ik zo ben". Dat is een heel goed ant woord. Dus beginnen we bij het begin. Flup is 30 en Ju 29 komen uit Amersfoort en Zwitserland, staan bij de Burgerlijke Stand ingeschre ven als Hennie en Pierre Schwartz en bij de Kamer van Koophandel als het Flup Ju Bedrijf, kleinhandel in amusement. Ze zijn beiden in Brabant opgegroeid en wonen nu in Zeeland en vor men de voortzetting van de Klaas Ju spelen. Wéér 'n begin. Ju had 'n vier tal academies achter de rug en begon de Spaanse bisschop uit te beelden, in tekening en aquarel. Drie hoofdperso nen: Sinterklaas, Piet en een huisvrouw met alle mogelij ke variaties: Sinterklaas op de pot, Sinterklaas in bad, Sinterklaas in bad met de huisvrouw, ruzie met Piet om het vrouwtje, ruzie met het vrouwtje om Piet, ik weet het allemaal niet meer. Op een gegeven moment kwam Pierre in ieder geval op het idee de tekeningen uit te gaan beelden en zo ont stonden ('68) de Klaas Ju spelen. Ook nog om een andere reden: Pierre ver kocht zijn tekeningen, van beelden gingen zijn gevoeels- uitingen over in stukjes be zitsvorming. Met de spelen kwam daar een eind aan. Die spelen hebben later in de loop van de jaren nog een hele gedaantewisseling on dergaan. Van de Klaas Ju spelen werd het Flup Ju Bedrijf. Pierre als Ju en Flup als Hennie. Daarnaast doet nog mee als helper Mar- tijn Smit, de schoppelijke. Bovendien heeft het bedrijf vele eigen, ontwerp hulpmid delen. „In A'dam zijn we beegonnen met de hond", her innert Pierre zich, „en met 'n megafoon. Door die megafoon speelde ik mondharmonica. En die hond moest tussen door de mensen lopen, daar ging ik met een wekker en een oliekannetje achteeraan". Die hond Fikkie, doet in veel leien mee. Pierre heeft hem zelf gemaakt naar een eigen bouwtekening. Hij (niet zij, dat laat geen twijfel) is on verwoestbaar, rijdt op wiel tjes en kan kwispelen en bij ten. Pierre heeft ijzeren schoenen om hem een trap te geven. Het assortiment is intussen alweer drastisch uitgebreid. Hennie heeft een kaptafel met ongekende mogelijkhe den, een haarkam met voet bediening, een tepelstreeltje, enz. Er is een blikschaar om auto's mee te openen (heb ben ze in Rotterdam ge daan), er is een rolstoel met voetpedalen, windmolentje, stuurinrichting en brood trommeltje en als klapstuk de „pakken", twee rijdende vehikels, die er tegelijk heel lief en heel agressief uitzien. Ze zijn in ieder geval wel kunstig gebouwd. „En zet er maar eens bij dat ik ook het ijzer zelf vorm", zegt Pierre die alleen autogeeen lassen leerde, „veel mensen denken dat het allemaal bestaand materiaal is waar ik mee werk. Is dat antiek, vragen ze dan". De vorm van de voorwer pen, hoe kunstig ook, is ech ter niet het belangrijkste: het gaat in wezen om het optreden naar buiten, de va riété op straat. Flup en Ju laten hun licht over de we reld schijnen. Met het bestia le schouwspel van de maagd en de aap en de grote ver schrikkelijke sneeuwvoet- stap, voeren zij keer op keer een soort Commedia de I'Ar- te op. Bijvoorbeeld: Hennie harkt de straatstenen en legt een tuintje aan met bloemen (ballonnetjes). Ju komt er aan met zijn ijzeren schoe nen en trapt alles kapot. Flup wordt kwaad en klimt in haar pak. Ju wil het weer goed maken en roept: Flupje, ik hou van jou, ik blijf je eeuwig trouw, kom nou kom nou! - begeleid door het ziel- schrijmende gejammer van de mondharmonica door de me gafoon. En dan breekt er een hels gevecht los tussen de twee bakken. Meestal wel volgens vooropgezet scenario. Pierre: „Je moet een be paald aantal goeie invallen per tijdseenheid hebben, als je die niet hebt, ga je bet publiek vervelen. Die inval len moeten zeker zo bere kend zijn als de plaats van die klinknagels in mijn bak ken hier". Maar een beetje improvisatie komt er soms toch wel aan te pas, vooral ook als er bruikbare reacties uit het publiek komen. In Amsterdam hebben ze zo eens de omstanders meet eau de cologne besproeid, heeft Ju in Rotterdam de Lijnbaan vliegenvrij gemaakt en is Flup daar een winkel bin nengereden om tot groot ver maak van het publiek een ijzeren bikini te gaan kopen die natuurlijk nergens te krijgen was. vennaak dat men erin vindt. Pierre: „Er zijn natuurlijk mensen die met satire aller lei wantoestanden willen be strijden. Maar wij doen niets anders dan proberen het hooggeëerd publiek te ver maken door hoe dan ook hun emoties op te wekken. Maar de meeste mensen hebben een grote sta-in-de-weg om hun emoties de vrije loop te laten, omdat alles al een beetje geklasseerd is. Je kan het schrijnendste napalm- slachtoffer schilderen en in een museum hangen en de vraag is dan: is het goed geschilderd of niet, waarmee de bedoeling van de kunste naar een aanfluiting wordt. Dat is ook in de literatuur zo en in de muziek. Techniek is wel belangrijk, maar alleen om iets over te brengen. An ders wordt de emotie uitge schakeld. Toon Hermans bij voorbeeld ziet dat ook goed, die neemt zijn publiek bij verrassing." Even later: „Veel mensen kunnen zich niet vermaken. Ik ben ook maar gewoon ie mand die met zijn handen in zijn zak de wereld rondba- jert en als ik me verveel dan loop ik verder. Maar ik ver veel me niet zo gauw. Ik leef mijn eigen leven en dat is misschien wel veel meer kunst dan alles wat ik maak. Daar zit misschien wel een boel shit tussen. Maar het Flup Ju Bedrijf heeft mijn leven veel verrijkt. Het is de basis van veel meer dingen, tot concerten voor de doven en bioscopen voor de blinden." FR. BOOGAARD eindredactie bas augustijn Overigens is de sex, die in de Klaas Ju eeen en kele keer wel eens de bo ventoon voerde, in het nieu we bedrijf op een lager pitje komen te staan. Pierre ziet ook geen enkele noodzaak om wat dit betreft zijn re pertoire aan de vraag aan te passen. „Dat is je reinste sex-inflatie", vindt hij. Hij heeft ook geen enkele bood schap met zijn rijdend cir cus, dé grote troef is het Het laat zich aanzien dat de haai van Nieuwvliet, die voor het laatst zaterdagmid dag voor de kust van Wes- tenschoüwen gesignaleerd is, nog een veel langere staart krijgt dan wij in onze editie van zaterdag konden voor zien. Allereerst verscheen gisterenmorgen op ons bij kantoor in Hulst de Belgi sche biologieleranes mevrouw Mervis, die hevig verontwaar digd was over het feit dat in onze krant van zaterdag haar onbesproken gedrag in ver band was gebracht met het haaimysterie en de daaruit voortvloeiende eieren-affaire. Weliswaar klopten de feiten, zo gaf zij toe, maar op de meeste mensen die haar en haar man dit weekend op het bewuste stukje proza atta queerden was de bedoeling Ooik in Nederland is de zaak nog niet afgedaan. Waarom namelijk moet deze haai per se kapot? Het is een zeldzame verschijning langs de Nederlandse kust, dal staat als een paal boven wa ter. en zoiets moeten we m ere houden. In plaats daar van vluchten badgasten ir. paniek het strand op, zetten patrouillerende strandwach- ten heldhafttige achtervolgin gen in en pareert schipper C Schot van de Koninklijke Zuidhollandsehe Maatschap pij tot redding van schip breukelingen zelfs al tot bloedens toe met en pikhaal zodra maar de eerste vin zich even boven water ver roert. Terwijl de reuzenhaai (in het Engels basking shark, in het Latijn Setorinus Ma- ximus, deze soort is het waar- sehijnljk) alleen maar eer, vreedzaam aan de oppervlak te dommelende planktoneter is die nog geen vlieg kwaad doet, om de eenvoudige re den dat hij niet eens vliegen niet helder overgekomen. Mevrouw Mervis zou het om die reden zeer op prijs stellen dat wij met een knip oogje naar onze lezers die wel kunnen lezen haar rol in de hele affaire voor de lezers die dit niet kunnen nog eens extra uit de doeken deden. Welnu, mevrouw Mervis heeft niet de haai met het ei in verband gebracht, noch heeft zij het ei met de haai in verband gebracht. Boven dien heeft niet zjj, maar haar dochtertje het ei gevonden, en dat dochtertje vond niet alleen het ei maar ook nog een heleboel schelpjes en stukjes hout en wat dies meer zij. Dit wat betreft het Belgische aandeel in deze in ternationale en intercontinen tale Peyton Place serie, want: lust maar net als een balein walvis alleen maar plankton uit het water zeeft. Boven dien moet de eerste haai die langs de gehele West-Euro- pese kust een mens aanvalt nog geboren worden, of nog uit het ei komen, dat is ook alweer zo'n twistpunt. Om daar nu met motorsloepen en pikhaken achteraan te jagen, getuigt van een mentaliteit die onze voorouders hadden toen ze nog in berehuiden rondliepen. Met inspecteur G. Blijdorp van de Zeeuwse dierenbescherming hebben wij daar geen goed woord voor over. De dierenbescher ming staat hier overigens machteloos, omdat de visach- tigen nog niet algemeen tot de dieren gerekend worden. Daarom kan vooralsnog ie dereen vrijuit zijn gang gaan om deze definitief naar zijn soortgenoten te helpen. Waarom? Daar zouden wij nou wel eens haring of kuit van willen hebben...

de Stem | 1973 | | pagina 3