'Onze rechten moeten we veilig gaan stellen' "Spel Ajax geestdodend' postemd op nieu Zwaar- ewicht op hit parade 3N Mr. Hogewoning voert een keihard gevecht: heel snel in actie komen' 'Er was een plan, maar men durfde er niet aan te beginnen' ZAGALO IS GESCHROKKEN VAN MENTALITEIT: Waarom komen minder mensen naar voetbal? NETZERBLIJ ZIJN MET ZO'N GEWELDIG TEAM COMPETITIELEIDER HUYBREGTS: mams DE STEM door JACK ARENTSEN Continuiteit Onaf hankelij ken Duidelijkheid Geld vragen Zelfstandigheid Helmut Schön Miguel Munoz Helenio Herrera Zagalo Günther Netzer Goed plan Marktonderzoek Boycot Probleemgevallen ge "Continuiteit betaald voetbal waarborgen' DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 AMSTERDAM - Sinds de komst van mr. Jacques Ho gewoning als voorzitter van de sectie betaald voetbal in de KNVB, zijn er nogal wat wijzigingen gekomen. Zijn er ook al heel wat verschillende belangrijke zaken aan de orde geweest, zoals het transfersysteem, nieuw competitie, programma en o.a. een andere opzet van de scheidsrech terscommissie in het betaalde voetbal. Vele van deze pun ten zijn nog niet afgewerkt, maar de eerste reacties tijdens de speciaal bijeengeroepen algemene vergaderingen maak- 11 ten duidelijk dat Jacques Hogewoning, de dynamsche 48- Ij! jarige directeur personeelszaken van Delta Lloyd, met zijn r reorganisatie op de goede weg is. sectie is reeds afgesloten: de zelfstandigheid Op 10 novem ber moet de zaak nog wel be krachtigd worden, maar de a- mateurs hebben er al mee in gestemd dat met ingang van 1 juli een groot deel van de fi nanciële zelfstandigheid is ge kregen. Voor mr. Jscques Hogewoning is het besl'st geen vast gege ven dat een goede struktuur en een gezonde organisatie nu ook direct zullen leiden dat de be drijfstak betaald voetbal ineens weer volop m de belangstelling komt te staan. Want Jacques Hogewoning weet dat ondanks- zijn werk. hij en zijn medebe stuursleden nog altijd niet heb ben kunnen voorkomen dat de belangstelling voor ons top voetbal ook het afgelopen sei zoen weet is teruggelopen. Jacques Hogewoning: „Maar om iets on te bouwen moet je bij de basis beginnen. En als de clubs goed in de organisatie passen dan zorgen ze er zelf wel voor dat zij in ieder geval wat betreft hun voorlichting en de accommodaties zich aan het nieuwe gezicht aanpassen. De veranderingen zijn nu al bij de clubs te merken. Er wordt door ons minder over voetbal- technische zaken, maar meer over de totale ontwikkeling ge sproken En dan zitten we op de goede weg. We moeten verder kijken als vandaag: we moeten het betaalde voetbal voor de toekomst veilig stellen." Jacques Hogewoning is be slist niet de man die bij dit werk om een stuk eigen erken ning vraagt „We hebben hijt gewoon met z'n allen erg zwaar. Er moet keihard gewerkt wor den om uiteindelijk binnen niet al te lange tijd verwezenlijkt te zien wat ons voor ogen staat." En Mr. Hogewoning denkt op dit moment beslist niet aan 't voetbaltechn:sche gedeelte. „Dat is een zaak die natuurlijk wel mee kan groeien. Maar or ganisatorisch en vooral in de clubhuishoucing zal veel moe ten veranderen. En daarvoor moet gepraat worden, is over leg noodzakelijk, want als we niet snel met z'n allen in actie komen, dan zal het betaalde voetbal in Nederland beslist niet meer zo'n lang leven kun nen leiden." Het streven van mr. Jacques Hogewoning is gewoon om de continuïteit van het betaalde voetbal in Nederland te waar borgen. En dan zullen voor de volgende vraagstukken zeker oplossingen gevonden dienen te worden: de financiën, de ac commodaties, het competitie systeem, de wedstrijddagen, - belangstelling van het publiek en het krachtsverschil in het Nederlands voetbal. Voordal mr. Hogewoning een aantal van deze zaken nog wel nader wil toelichten zegt hij nog: „Als een aantal kwesties niet snel in ons voetbalbestel gaan veranderen, dan kunnen we het betaalde voetbal gewoon gaan vergeten De spelers moe ten zich ook eens gaan realise ren dat ze maar niet om meer geld kunnen blijven vragen. Ze maken op die manier hun ei gen bedrijfstak kapot. Ze onder mijnen hun eigen bestaan." En over de clubs: „Volgens mij zal het niet meer zo lang duren of in het betaalde voet bal is de zogenaamde onafhan kelijke klasse ingevoerd. In de eerste divisie zal men in zijn algemeenheid tot de avondtrainingen terug gaan keren terwijl ook de eerste di visieclubs geen trainer meer in vollédige dienst zullen ne men. Enkele jaren geleden dacht men nog dat vanuit het amateurvoetbal een zogenaam de onafhankelijke-klasse zou komen, maar door de financiële nood bij de huidige betaalde clubs, die ik deze klasse uitslui tend en alleen uit het betaalde voetbal voortkomen". ZEIST - De eerste helft van het komende voetbalseizoen wordt voor het voetbal uitzonderlijk belangrijk. Dan zal pas blijken of de mannen en vrouwen, die zovele jaren hun clubs zijn trouw gebleven, ook in de nu voor de deur staande wed- strijden de gang naar de voetbalstadions blijven maken. Of zal b.v. het FeyenootJ. legioen (twee seizoenen geleden nog altijd goed voor een gemiddelde van rond de 45,0(( en thans terug gelopen tot een kleine 30.000) nog verder afbrokkelen? Krijgen ploegen als PSV, FC Twente en FC Den Haag (toch altijd goed voor een plaats bij de sub-top) de komende weken ook weer de eerste stroppen te verwerken omdat het publiek maar al te duidelijk laat blijken dan men de buik vol heeft van zogenaamd resultaat-voetbal? Mr. Jacques Hogewoning vraagt bij zijn werk niet om een stuk eigen erkenning. Hij zegt: "We hebben het gewoon met zijn allen erg zwaar en er zal keihard gewerkt moeten worden". Zijn streven is de con tinuiteit van het betaalde voet bal te waarborgen. Foto: TO' "Y STROUKEN Het spannings-element zal mogelijk nog iets aan de zaak kunnen veranderen, maar met de heersende macht van Ajax: de onzekerheid rond Feyenoord en het al of niet slagen van de nieuwe PSV-formatie van Kees Rijvers, zijn er nog zoveel onzekerheden dat men zich te recht mag afvragen of het niet "Inderdaad zaak wordt om het nationale topvoetbal op een iets andere wijze het competi- tiespel te laten spelen. De sectie betaald voetbal heeft vorig seizoen een nieuw idee ontwikkeld. Het in tweeën splitsen van de eredivisie en de ploegen in twee aparte groepen met elkaar laten duelleren. Aan het slot van deze zoge naamde poule-competitie zou nogeens een extra strijd (te vergelijken met de zo succes vol verlopen na-competitie voor de eerste divisie) in het leven worden geroepen om de kampioen en de degradatie kandidaten definitief aan te wijzen. Het plan is voorlopig in de Ijskast gestopt en competitie leider Jan Huybregts is weer rustig aan zijn vertrouwde com petitie-patroon gaan wrken, „Maar", zegt Jan Huybregts, „de clubs hebben met het al ternatieve competitieprogram ma wel een stukje huiswerk ge kregen, desondanks verwacht ik niet dat de zaak veel kans tot slagen heeft. De clubs vin den dat er toch nog teveel ri sico's aan verbonden zitten. Maar zo lang we in Nederland al bij voorbaat weten wie kam pioen zal worden en welke ploe gen heel nauw bij de degrada tie betrokken zijn, is er voor het merendeel van de ploegen al geen lol meer aan.- In de Sportschule van Duisburg, vlak bij de schitterende Wedau-regatta baan, kwamen enige tijd geleden een aan tal toptrainers uit de gehele wereld bijeen. Het was een bij toeval belegde „samenscholing"; een oriënteringsmiddag die mogelijk was geworden omdat rond de wedstrijden van het Braziliaanse elftal in Europa zo'n groot aantal inter nationaal bekende voetbaltrainers toch naar West-Duits- land was gekomen om de wereldkampioenen aan het werk te zien. Mr. Jacques Hogewoning wil tot de vernieuwing en de ge zondmaking van het betaalde voetbal komen via in het be drijfsleven ei kende wegen. „Er zal niet alleen veel ge praat moeten worden, maar de clubs zullen tot acties moeten overgaan. Wij stippelen de we gen uit en stimuleren. De overheid zal moeten we ten dat ws met z'n allen wer ken om een groot doel te ver wezenlijken voetbal moet als vorm van passieve recreatie in het kader van het algemeen welzijn uitermate goed func tioneren. Pr.s dan zal de Over heid vertrouwen in ons krijgen. Pas dan" aldus Jacques Hoge woning, hebben we niet alleen recht op 'n flinke subsidie, maar verdienen we ze ook. En om tot die gezondmaking van onze zaak te Komen, zullen we een duidelijk buishoud-boekje moe ten gaan beheren. Moeten er voor de clobhuishoudingen ook uniforme gecragsregels worden vastgesteld Betaald voetbal M moet een grote brok duidelijk- IÉ heid worden." U i Daar in Duisburg spraken wij met een aantal van de man nen die het wereldvoetbal (voor clubs en landen) moeten leiden. Aan hen werd steeds de vraag gesteld: „daarom loopt de belangstelling voor voetbal terug en hoe is het te verkla ren dat ook in een land als Ne derland waar toch de wereld kampioen van de clubelftallen Eer be'iieriik aspect in de Miguel Munoz: Europese titel funest voor belangstelling is te vinden, de mensen ook steeds duidelijker afstand ne men van het voetbal? Helmuth Schön, bondscoach van West-Duitsland: „Men moet zich niet zulke grote zor gen maken. Het is in de voetbalgeschiedenis vaker voor gekomen dat de belangstelling wat terugliep. En daarvoor zijn oorzaken aan te wijzen. In West-Duitsland b.v. omdat de mensen na de Olympische Spelen gewoon enige tijd genoeg topsport hebben gezien. Over verzadiging dus. Daarnaast de uitschietende prestaties van één ploeg: Bayern München. Dat laatste is natuurlijk ook in Nederland het geval met Ajax. Maar het belangrijkste van alles is gewoon dat de toe schouwers bij de wedstrijden te weinig service krijgen. Men wil niet meer genoegen nemen met een staanplaats in de wind of de regen. Men wil op een behoorlijke plaats gaan zitten. Men zal de toeschou wers ook in andere zaken meer tegemoet moeten komen. Zoals b.v. meer en betere restau rants; beter verzorgde toilet ten en veel ruimere parkeer plaatsen. Betaald voetbal in zogenaamde bouwvallige ac commodaties mag niet meer voorkomen." Real Madrid-trainer Munoz: „In Spanje is nog altijd ieder een bezeten van voetbal. De stierengevechten zijn door het voetbal definitief naar' het tweede plan verwezen. Men mag zeggen dat het Spaanse voetbal floreert. Zelfs beter dan in de periode dat Real Madrid in Europa de za ken beheerste. Ik ben er zeker van dat het voor een land be ter is om tegen de Europese Zagalo rechtsde coach van het Braziliaanse elftal die hier zijn spelers laatste instructies geeft, meent over het Nederlands voetbal: "Men vergeet gewoon te voetballen." top aan te zitten, dan tot de top te behoren. Heb je immers een Europese titel, dan vindt iedereen het gewoon dat men het volgend jaar weer een der gelijke prestatie levert. En daardoor gaat gewoon de echte interesse bij het publiek weg. Het is voor Ajax en voor het Nederlands voetbal ook te hopen dat men over niet al te lange tijd een terugval krijgt. Pas in die periode zal het mo- weet niet zo erg veel van het Nederlands voetbal. Tijdens on ze Europese toernee zijn we wel in de gelegenheid geweest om enkele Europa Cup-wedstrijden van' Ajax te zien. Wedstrijden die op beeldband waren opge nomen. En ik ben nogal ge schrokken van die wedstrijden. Niet het spel, maar de menta liteit van de spelers heeft me de ene verbazing na de andere gebracht. Ajax vergeet af en Roma-coach Helenio Herrera - „Op tijd zijn we weer naar offensief voetbal, gegaan. gelijk zijn om de greep op het voetbalpubliek terug te krijgen. Dat heeft ook de geschiedenis van Real Madrid geleerd." Zagalo. coach van het natio nale elftal van Brazilië: „Ik toe te voetballen. Ze maken ge woon de tijd vol. Het systeem van de Amsterdammers is er ger en funester voor het voet bal als het jaren geleden met zoveel afschuw begroete cata- nacio-systeem van de Italia nen. Het Ajax-spel is gewoon geestdodend om naar te kijken. -Competitieleider Jan Huy bregts: Waarom in Nederland niet eens gokken Daarnaast is het aantal top- ploegen in Italië van 18 tot 16 teruggebracht. Ook dat zorgt voor een betere doorstroming. Het voetbalspel is bij ons weer een spektakel geworden. Maar als in onze competitie een ploeg als Ajax speelde, die met zo weinig kracht zoveel weet te bereiken, dan zouden ook bij ons de mensen wegblijven. Men betaalt het dure geld nu - nieuwe eenmaal voor 90 minuten en niet zoals bij Ajax het geval is, voor 10 minuten voetbal. Ajax zal anders moeten gaan spe len om Nederland weer in de ban van het voetbal te krijgen. Maar ik verwacht dan wel ge lijktijdig dat de trotse positie van Ajax aan de Europese ranglijst spoedig verleden tijd zal zijn." Een geheel ander geluid uit de mond van Günther Netzer. Kort voordat de man ujt Mönchengladbach naar Real Madrid vertrok, zei hij nog: „Er valt natuurlijk veel op het Ajax spel en het totale Neder landse voetbal aan te merken, maar het is wel erg moeilijk om taktisch voetbal tot zo in de perfectie te spelen als Ajax nu doet. Aan de hand van de huidige systemen is er ge woon geen middel te vinden om het computoire voetbal van Ajax te ontregelen. Er moet gewoon een ploeg ko men die met wild enthousiast aanvalsspel Ajax een keer gaat verrassen. Zoals Celtic dat eens heeft gedaan in de machtige periode van Inter Milan. Maar voorlopig zal men het antwoord wel schuldig moeten blijven. En als troost voor het Nederlands voetbalpubliek. U moet zich gelukkig prijzen met zo'n fabelachtig sterk elf tal." JACK ARENTSEN Ik kan me best voorstellen dn er clubs zijn die verschillen,), sterke spelers hebben verkocht Ze vangen er op de eerste plaats behoorlijk geld voor ei daarnaast verzwakt men het eigen top-elftal zo sterk, dsj men ineens niet meer tot de grijze middenmoot van de ere divisie behoort en plotseling af. zakt tot de groep degradatie, kandidaten. En als de aloeg j, een dergelijke zóne valt, dan komt ook ineens het publiek weer naair de velden." Jan Huybregts kent de op. lossing voor het aantrekkelij ker maken van de eredivisie niet. „Er lag een goed plan, maar men durfde er gewoon niet aan te beginnen. Tron- wens dit seizoen was er toch niets van terecht gekomen." Volgend jaar na 't wereld- kampioenschap in West-Duits land had het ingevoerd kun nen worden. Vergeten zijn we het idee in ieder geval niet. Per slot van rekening wordt er op deze basis ook op verschil lende plaatsen in de wereld ge voetbald. Waarom zouden we dan toch niet eens de gok in Nederland wagen? Met het plan Wit, om te komen tot de lste divisie, was in eerste in stantie ook niet iedereen ge lukkig. En wat hoort men nu? Rustig op de ingeslagen weg doorgaan. De injectie Wit heeft het speelprogramma in de eerste divisie een. heel stuk aantrekkelijker gemaakt". Het sectie bestuur betaald voetbal heeft opdracht ge. ven tot het instellen van een marktonderzoek in het betaal de voetbal. Mogelijk dat de uit slag van dit onderzoek ook van belang kan zijn voor de aanzien van de competitie-inde ling. Immers niet alleen de clubs en de regio's die men bestrijkt worden doorgelicht; tevens zal in het rapport ook plaats wor den ingeruimd voor hetgeen het publiek van de clubs en van de KNVB verwacht. Jan Huybregts: „Misschien dat dit marktonderzoek ons alsnog aantrekkelijke moge lijkheden in de schoot werpt. Want heus, wij willen er alles aan doen om de zaak zo aan trekkelijk mogelijk te maken voor clubs en toeschouwers, - maar alles moet ook realiser- baar zijn. En dat zie ik op dit moment allemaal niet zo zit ten. Belangrijke bijkomende fat toren bij het teruglopen van de publieke belangstelling in Ne derland zijn natuurlijk de dik wijls toeschouwersaccommoda ties en de belangstelling die televisie en radio aan de wer kelijke topwedstrijden in 't be taalde voetbal geeft. Jan Huybregts: De mens van deze tijd leeft in een andere wereld als de voetbal fan uit de jaren 50 en 60. Toen werd met spanning naar een competitie-dag uitgekeken Maar meer omdat de vrije zon dag dan door voetbal werd ge vuld. Maar de vijfdaagse werk week heeft de laatste jaren Günther Netzer: Er is geen middel om computer-voetbal van Ajax te ontregelen. leefpatroon volledig gewijzigd. De weekends zijn voor het ge zin en via de al of niet draag bare televisie en de transis torradio blijft men niet allee' thuis maar ook op de camping of in de auto tijdens het week einde volledig op de hoogte van alles wat zich in Nederland en in Europa op sportgebied af speelt." Het worclt in de gesprekken met de KNVB-functionarissen steeds duidelijker: men zal meer in het werk gaan stellen om zowel TV als radio vaker buiten de poorten van de voet balstadions te houden. VonS seizoen waren er liefst 8 ver schillende radio- en televisie rubrieken die de sportend»®' siasten op zaterdag en zondag het nieuws van de wedstrijden bij de mensen thuis wisten brengen. „Degenen die niet naar wedstrijden gingen kijken, waren dikwijls beter op 0 hoogte van hetgeen zich alle maal had afgespeeld als de toeschouwers die vele gulden hadden neergeteld om het V beuren met eigen ogen te zien. En zoiets is natuurlijk niet meer te verkopen. We zulte gewoon ten aanzien van de r dio en televisie onze rec": n voor de toekomst veilig moeL stellen", aldus Jan Huybreg» JACK ARENTSE* (Van onze RTV HILVERSUM Koos Postema (i ai geruime tijd niet meer kan iehoort zoals hij zegt, tot die mens "„„en te gaan trimmen. „Maar' honderd meter hardlopen Ik loo- dag". Toch is sport zijn grootste hoi Onlangs nog reed hij op-uit- s no« van de NOS mee ala j, aastcommentator van de Tour s. de France. Die uitnodiging hl was niet zo vreemd Voordat Koos Postema een VARA-co- n rvfee werd mat zijn „grote en kleine uren U" was deze oud onderwijzer werkzaam als sportverslaggever voor de ra dio Ook nu weer was hij, zittend op de duo van een zware motor, getuige van de toch wel echte sportpresta ties" van de renners. Redelijk comforta.bel gezeten zag hij van nabij hoe 'n Zoete- melk met 85 km per uur op van die dunne bandjes" de hellin.g af kwam suizen. „Na tuurlijk is het een commercieel circus, maar in landen met een anders getinte maatschap- „ij-opvatting (Koos bedoelt hier waarschijnlijk de Oost bloklanden) zie je dezelfde kermissen. Alleen betaalt daar de staat de kosten en hier de reclame". Toegegeven, er zitten verwer pelijke kanten aan. De ver houding meester-kneebt onder de toprenners en hun secon danten is vrijwel negentiende eeuws. De arbeidsverhoudin gen in de wielrennerij zijn nog erger dan in het betaalde voetbal". Niettemin blijken de sportprestaties voor Koos Pos tema een batig saldo op te leveren bij het afwegen van de voors en tegens. K Dat begrip batig saldo blijkt een aardig trefwoord te zijn als we gaan praten over zijn eigenlijke werk, het presente ren van de Uren U. Men zou namelijk nogal eens de indruk kunnen krijgen dat de pro bleemgevallen die hij onder de felle tv-lampen brengt, functioneren als een soort ra riteiten-kabinet waaraan de kijkers zich al dan niet onderbewust verlustigen. Dat probleem is er inderdaad, zo wil Koos toegeven- „Het blijft nu eenmaal het to nen van een minderheid aan de meerderheid. Maar we heb ben daarbij wel de pretentie en dat wil ik graag weten dat het op een integere manier gebeurt die jvezenlijk effect heeft". En dat effect, dat batige saldo, vindt hij al gauw bereikt. Voor de structu rele problemen van de maat schappij moet je op de desbe treffende politieke partijen (Van een onzer verslag gevers) BREDA Een nieu we „ster" aan het vader lands liedjesfirmament is Big Baby Greenfield achter welke naam zich de 26-jarige Hagenaar Piet Groeneveld ver schuilt. Verschuilen is in feite een wat verkeerd woord, want Big Baby weet 1.89 meter en weegt liefst 193 kilo. Dit heeft hij dan nog be reikt na een zeer strenge vermageringskuur, want een jaar geleden woog deze ex-kok op de kust vaart maar liefst 272 ki lo. Hij heeft van zijn nood een deugd gemaakt en via Dureco een plaat je uitgegeven waarin hij bezingt hoe moeilijk wensen als hij het in het dagelijks contact met anderen hebben; hoe zij w feite door iedereen worden nagekeken. Of j»ig Baby Greenfield een hoogvlieger zal worden betwijfelen we, hoewel zan zijn rauwe en onge schoolde stem toch een bepaalde aantrekkings kracht uitgaat. R; uit Ne hel tie m; va) coi m: uit coi uit in D« W( Ni< 1 Ni Vi( Jai E' b X) i 20 Kc WO[ in toil m£ stel COl lam del teil col Op av R<|

de Stem | 1973 | | pagina 10