:jn ar Cruyff zegt „nee" tegen FC Barcelona DE 1 GIJSEL KRIJGT HET ZWAAR Ronde van Heikant met sterke bezetting tichels geloofde er niet echt in Weer verlies voor Planinc Monsterzege Cercle Brugge zege van ljubojevic TITEL VOOR ffiS STAM II Monza pas in 1979 gesloten Sporltoto Interscaldis grijpt titel sport WIELERCOMPETITIE1973 I I 1 leer ontslagen Canada Dry DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 13 „BELANG NEDERLANDS V3ETBAL EN AJAX -t :*g ,'.?-- C-? "L legedarische figuur REDEN" (Van onze sportredactie) BREDA Johan Cruyff is er weer in geslaagd de inter nationale maar vooral het nationale voetbalwereldje danig ja beroering te brengen door zijn zoveelste contract dat hÜ met Barcelona zou tekenen. Nadat in eerdere contract besprekingen al astronomische bedragen voor Amster dams lieveling zouden zijn geboden, kwam de FC Barcelo na nu met een aanbod waarvoor zelfs de op financieel gebied toch wel aardig verwende Cruyff door de knieën gin g- 0 Johan Cruyffhier in actie tijdens de training in La Coruna, blijft bij Ajax. Twee en een half miljoen aan tadgeld plus een bedrag aan premies en andere uitkeringen waarvan de gemiddelde prof voetballer zou wensen dat het TONNY STROUKEN en Moulijn nazeggen. Het erendeel is na een jaar vol- men vergeten. Daarom, en is een legendarisch fl- ur, zelfs tot over onze enzen. i 8 augustus speelt Coen oulijn met oud-Feyenoord ;en oud-Ajax. Een voorwed- ijd vóór de benefiet van de even legendarische Sjaak vart, die bij Ajax afscheid emt. Nederland krijgt er s een nieuwe voetbalheld- ruste bij. Want Moulijn b al een. Zeker nu, een jaar ;er. Ook omdat Feyenoord titel opnieuw aan Ajaï oest laten. „Met Coen er- zegt de verstokte Fey- oord-supporter, „hadden we nog niet geweten". Meent 'oulijn: „Och, met een nieu- trainer-coacb kan Feye- >ord tot grootse daden geïn- ireerd worden, ver een jaar ben ik misschien n toch vergeten AMSTERDAM Cees Stam heeft het Nederlands kampi oenschap stayers voor professi onals gewonnen. De Bataaf uit Halfweg zegevierde in de fi nale om de nationale titel ach- tervolging voor verenigingen I (amateurs). De voornaamste zijn 1 Stayers profs1. Cees Stam I (Koog aan de Zaan) achter I Stakenburg de 50 km in 1 39.42.2, 2. Piet de Wit (Wor- I mer) achter Walrave, op 3100 I meter, 3. Nico Been (Gronin- ffl) achter Koch, op 3495 me- Verenigingskampioensehap ploegachtervolging amateurs: 1. De Bataaf Halfweg (Rinkel, Hogendoorn, De Vos Zuiker) ie 4 km in 4.47.4, 2. Zwalu wen Almelo, (Boom, Poppe, Hnimers, Stamsnijder) 4.53.3, 1 Alcmaria Victrix Alkmaar (52,9, 4. GMC (Amsterdam) 453.3. den HAAG (ANP) Ton de ploegleider van -Dry-Gazelle, heeft ag bekend gemaakt dat de wielrenners Ben Jan es, Wim Kelleners en Har- '7 ran Leeuwen heeft ontsla anwegens het gebruik van '«boden stimulerende midde- Janbroers en Keileners *«den door de KNWU be- ,aPt op dopinggebruik tijdens -s Nederlandse kampioen- doppen. Van Leeuwen werd 'Positief bevonden" in de ron- le van Luxemburg. zijn jaarinkomen was, waren de voorwaarden waarmee Ri- nus Miehels Cruyff naar Span je wilde „lokken". Cruyff wil de aanvankelijk wel, maar heeft uiteindelijk toch nee ge zegd. „In het belang van Ajax en het Nederlandse voetbal zal Cruyff geen verdere stappen ondernemen om zijn vijfjarig contract met Ajax te verbre ken", zo luidde de officiële lezing die Ajax-voorzitter Jaap van Praag gisteren van uit Spanje gaf. Maar juist deze lezing roept toch wel enkele vraagtekens op. Dat Cruyff van club zou willen verande ren is niet vreemd. De laatste tijd botert het niet meer zo goed tussen de supervedette en een groot deel van zijn ploegmaten.. Diplomaat Stefan KiOvacs heeft veel van deze moeilijkheden intern kunnen houden, maar de laatste tijd was de sfeer erg gespannen. Tijdens een vriendschappelij ke wedstrijd in Noordwijk kwam het zelfs tot een open lijke twist tussen Cruyff en keizer. En nu dan kwam Bar celona, dat om zijn ongeruste aanhang te sussen nagenoeg alle Europese topvoetballers (Muller. Hoeness) heeft pro beren te strikken, voor de zo veelste keer op de proppen met een inderdaad abnormaal goed aanbod. Maar het lijkt ons niets voor de zakelijk ingestelde Cruyff en nog minder voor zijn schoonvader-manager, de kei harde zakenman Cor Coster om zo'n voorstel te laten pas seren in het belang van bet Nederlandse voetbal. Tot nu toe hebben alle Nederlandse kandidaat-internationals er? met hen Cruyff voorop, en te recht duidelijk blijk van gege ven, financieel belang in het Nederlandse voetbal te stellen- Het was juist deze keiharde zakelijke instelling en het voortdurend gepraat over nog meer geld die het wonderkind uit De Meer een stuk minder populair hebben gemaakt. En nu plotseling schuift Cruyff zijn eigen belangen opzij voor die van de club en het Neder landse elftal. Eén ding is ze ker: de lezing doet sympa thiek aan en zal als zodanig ook bij het grote publiek overkomen. En een stuk good will is natuurlijk nooit weg als je nog een aantal intensie ve en financieel vruchtbare voetbaljaren voor de boeg hebt. HARRY VERMEULEN (Van onze sportredactie) HEIKANT Het Heikantse wielercomité onder leiding van Eddy Weemaes heeft voor vrijdagavond het tweede ama teurcriterium van dit seizoen op het programma staan. Be. trof de eerste amateurkoers een middagwedstrijd, nu heeft men gekozen voor een avond- criterium. De bezetting is enorm sterk. De kwantiteit is wellicht niet groot, maar de kwaliteit van het rennersveld is er niet minder om. Renners met blinkende na men, komen aan de start in Heikant. De plaatselijke favo riet Henny Gijsel de man die de eerste koers in Heikant op zijn naam schreef, krijgt het op te nemen tegen de Zeeuwse rivalen bij uitstek. Witn de Waal en Toine van de Bunder. Twee renners die al een groot aantal triomfen op hun (ADVERTENTIE) naam hebben geschreven in dit seizoen. Interessant is ook de deelname van Adrie Ge vers, de coureur die in de eerste etappes van de Ronde vam de Toekomst zo verras send sterk heeft gereden. Voorts komen aan de stamt Bram Geense, Peter Gödde (steeds vooraan de laatste we ken, Terry Caroll, Grant Thomas (kampioen van Enge land). Charles de Smit, Toniny Huizen, Cees Stoutjesdijk, Le on Strobbe, en de man die de volkskoersen de rug toekeer de, en een come back begon bij de amateurs, de Heikanter Peter Vonck- Mannen waar eveneens re kening mee most worden 'ge houden zijn Cees van Bragt, die ook al verschillende koer sen op ziijn naam heeft ge schreven, Gerard van 't Ge loof, Frits Hoogerheide, Jan Verbrugge, Henk Stander, Piet Schouwenaars en de jonge ta lentvolle Tonny Veerman uit Terneuzen. Al met al een aan trekkelijk rennersveld, dat borg staat voor een interessan te strijd. Premies zijn er in overvloed en dat kan de strijdlust alleen maar aanwak keren. Om halfzeven beginnen de amateurs aan hun karwei over 60 ronden van 1400 me ter. Er is een geheel nieuw parkoers dat door de kom van het dorp voert. O Hennie Gijsel. AMSTERDAM (ANP) ,®Us Miehels, Barcelona's heeft er niet echt in dat Johan Cruyff nog '(hoen bij Barcelona zou '•«ballen. De Amsterdamse JJ'110', met zijn spelers in l'Wland voor een trainings top van ruim twee weken Papendal, vertelde woens- 'wond op Schiphol: „Aan .'hele zaak zaten te veel j*™ en ogen. In de eerste "ats de financiële kant, een «drag van enkele miljoenen ®ok voor Barcelona niet mis ü,1? tweede plaat de tecli- Athe kant van de transfer. was niet alleen een zaak -1 Ajax, maar ook van de 'tomenten vsn de KNVB. iJ^'Odag heb ik gehoord Burgwal er over vertelde 31 zou een verbreking van tuntract door de rechter liln n°s "tI mogelijk Scweest, de termijn was kort. Barcelona moet 48 uur voor het sluiten van de trans ferperiode, uiterlijk op 29 au gustus dus. zijn zaken rond hebben". „Zelf heb ik", zei Miehels verder, „de hele zaak van een afstand meegemaakt, want ik was al dinsdag naar Nederland gevlogen. Ik heb natuurlijk wel een stem gehad in het besluit om nog eens met Cruyff en Ajax te gaan onder handelen. Net als vroeger bij Ajax bepaal ik of een speler voor mijn elftal aantrekkelijk is. Wat Cruyff betreft heb ik „groene licht" gegeven. Iedere club tenslotte wil zo'n speler er bij hebben. De verdere on derhandelingen gaan dan buiten mij om, met de financiële kant van een dergelijke transactie kan ik mij niet bemoeien". Was Cruyff een halszaak voor Barcelona? Miehels: „Dat is iets te scherp gesteld. In Spanje telt niet alleen dat een club als Barcelona een nieuwe speler nodig heeft, er is ook een voortdurende prestigeslag met Real Madrid. Iedereen bij ons zou tevreden zijn geweest als wij Cruyff hadden, maar nu liggen wij nog steeds bij Real achter, zij wel Guenther Netzer, wil niet Johan Cruyff- Die achtergrond is ook be palend voor het bedrag dat een club in Spanje voor een speler wil betalen, al ligt een som van zo'n vijf miljoen gul den, waarover werd gespro ken, natuurlijk buiten de var- houdigen". Maar een dergelijk bedrag kan niet alleen worden gezien als de prijs van een speler. Het is een waarde voor de totale ploeg. Stel dat Ajax, toch een compleet elftal zonder zwakke punten, zijn team nog eens wil versterken, dan moet er een speler van wereldtop formaat worden aangetrokken. Voor een dergelijke speler wordt verschrikkelijk veel geld uitgegeven, maar de hele ploeg wint er aan waarde door. Je koopt namelijk geen een ling, je versterkt je elftal, want zo'n man werkt in het belang van iedereen. Voor een dergelijke speler moet Barce lona wel in het buitenland zoeken. Echte sterren op aan vallend gebied, zijn er op dit momten in Spanje niet meer Tenminste, zij worden niet als zodanig erkend. Toen het Spaanse voetbal op het hoog ste niveau stond, waren er aanvallers van wereldniveau, maar nu de ploegen minder presteren, lijken de kwa liteiten van de aanvallers ook verminderd". (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Planinc is compleet van slag. Tegen Quinteros moest Planinc een vol punt afstaan en moet hier door Petrosjan, die aan een onverstoorbare opmars bezig is, naast zich aan de kop van bet klassement dulden. Grootmeestersgroep 13e ron de Kavalek - Radulov 10, Pe trosjan - Ribli y2, Szabo - Timman afgebr., Quinteros - Planinc 10, Spasski - Lange- ,weg 10, Enklaar - Andersson !/ay2, Smejkal - Marovic af gebr., Donner - Ree y2'A- Stand na 13 ronden: 1-2 Planinc, Petrosjan 8%, 3 Kavalek 7 'Apl 1 afgebr., 4-5 Spasski, Donner 7y2, 6 Tim- man 6y2 - 2 afgebr., 7 Ribli 61/2, 8 Szabo 6 pl 2 afgebr-, 9- 10 Smejkal, Marovic 6 pl 1 afgebr., 11-12 Andersson, Ree 51/2, 13-14 Quinteros, Radulov 5, 15 Enklaar 4%, 16 Lange- weg 4 pl 1 afgebr. Stand Schelde Delta klasse ment na de ronde van Oud- Vossemeer: 1 B- Broere Ou- denibosch 85 punten, 2 A. v. d. Hoek Dirksland 52, 3 C. v. Dongen Oud-Gastel 51, 4 A. v. d. Bunder IJzendijke 51, 5 T. Joore Raamisdonksveer 41, 6 R. Schuiten Zanidivoort 40, 7 P- Franken Oosterhouit 38, 9 J. Raas Heinkenszand 37, 9 G. Thomas Philippine 36, 10 B. Geense St.-Philipsland 35, 11 P. Legierse Achthuizen 34, 12 H. Prinsen Hank 33, 13 H. Lammers Rotterdam 33, 14 G. St. Nioolaas 's-Gravendeel 30, 15 T- Huyzen Kloetinge 30, 16 P. Maas Heerle 29, 17 M. Jon- genelen Oudenbosch 26, 18 D. Groen St.-Pancras 25, 19 H. Perfors Rotterdam 22, 20 J Huyps Ossendrecht 21- Stand West-Brabant klasse ment na de Ronde van Schijf: 1 B. Broere Oudenbosch 58 punten, 2 A. Tak Oud-Gastel 47, 3 A. v- Ovenveld Zegge 45, 4 H. Prinisen Hank 42, 5 J. Voesenek Prinsenbeek 33, 6 T. Joore Raamsdonksveer 31, 7 H. Stander Oude-Tonge 28, 8 P. Franken Oosterhout 25, 9 H. Hellemons Roosendaal 23, 10 A. v. d. Steen Etten-Leur 21, 11 J. Hordijk West-Maanse 20, 12 G. St. Nioolaas 's-Gra- venideel 20, 13 A. Hulsebosch Nijeveen 20, 14 F. v, Hooger heide Ossendrecht, 15 B. Geen se St.-Philipsland 19, 16 J. Kettenis Den Haag 19, 17 S. Aarts Roosendaal 19, 18 G. v- 't Geloof Lage Zwaluwe 18, 19 C. v. Bragt Lage Zwaluwe 18, 20 A. v. d. Bunder LJzendiika 13 Stand Vlaanderen klasse ment na de Ronde van Bier vliet: 1 A- v. d. Bunder IJzen dijke 145 punten, 2 W. de Waal Axel 117, 3 P. Gödde Koewacht 103, 4 C. de Smit, Terneuzen 93, 5 T. Carroll Philippine 71, 6 L. Strobbe Lamswaarde 69, 7 H. Gijsel Heikant 69, 8 G. Thomas Phi lippine 52, 9 H. Stander Oude- Tonge 45, 10 J. Raas Hein- kenszand 39, 11 K. Tolhoek Yerseke 37, 12 W- v. Stenis Hoog Blokland 37, 13 P. Fran ken Oosterhout 33, 14 C. Stoutjesdijk St.-Maartensdijk 33, 15 C. v. Bragt Lage Zwalu we 33, 16 W. de Wilde Kloe- tinge 33, 17 K. de Vrieze Goes 32. 18 T. Huyzen Kloetinige 31. 19 M. Jongenelen Oudenbosch 30, 20 G. St- Nicolaas '«-Gra vendeel 30. (Van onze voetbalmedewer ker) BRESKENS Gisteravond fungeerde derdeklasser Bres- kens als sparring-partner voor de Belgische eerste divisieclub Cercle Brugge. Cercle won met niet minder dan 10-0 van Brekens. Uit de uitslag blijkt dat Cercle was gekomen voor een gezapig partijtje voetbal. Met het oog op de komende com petitie zetten de Bruggenaren alles op alles om doelpunten te maken. Twee minuten later was het echter wel raak. Uit een cor ner kreeg P. de Kruijter de bal op ongelukkige wijze te gen de hand. Het vonnis werd voltrokken door Raf Lapeire.a In de veertiende minuut was het weer raak. Uit een voorzet van Eric Beijrens kon alweer Raf Lapeire de bal naast Man neke schieten. Breskens speel de zeker niet slecht, met name doelman Manneke verrichtte enkele goede reddingen. In de 22e minuut had Breskens dui delijk pech toen Verduijn van ver keihard op de paal knalde. De Breskensspelers konden echter niet verhinderen, dat de stand nog voor de rust op 40 gebracht werd door twee doelpunten van de Deen Ben nie Nielden. In de tweede helft was Cercle veruit de be tere ploeg, wat natuurlijk ge zien het klasseverschil niet verwonderlijk is. Binnen vier minuten hadden Nielden en Eric Beijrens de stond op 60 gebracht. Breskens werkte MONZA Het dit jaar he vig in opspraak geraakte cir cuit van Monza, waar dit sei zoen vijf motorcoureurs om het leven kwamen, zal geslo ten worden, maar niet eerder dan in 1979. Dit besluit heeft de gemeenteraad van Monza donderdagnacht na een zitting van veertien uur besloten. De beroemdste racebaan van Ita lië zou de uitbreidingsplannen van de stad in de weg staan. Het „Autodromo Nazionale di Monza" bestaat sinds 1922. Op deze baan zijn snelheden mogelijk tot 260 km.-uur. In de Grote Prijs van Italië, op 20 mei 1973, vonden de Fin Jarno Saarinen en de Italiaan Renzo Pasolini de dood- Op zes augustus verongelukten drie Italiaanse juniormotorcou- reurs. In het verleden stierven op dit circuit de prominente autocoureurs Wolfgang Gra[ Berghe von Trips (10-9-61) en Joehen Rindt (5-9-70). hard, maar men mocht niet de eer van een tegendoelpunt smaken. Cercle Brugge bouw de zijn voorsprong steeds ver der uit. In de 16e minuut dook üreskens-doelman Jan Manne ke over een schuiver van Eric Beijrens 70. In de 33e mi nuut werd Bennie Nielsen ge vloerd door Breskens aan voerder Piet de Winde. Met de toegekende penalty scoorde Nieisen zelf 80. Door doel punten van Roland Boeij en Eric Beijrens werd de eind uitslag nog op 100 gebracht. DEN HAAG De cijfers van sporttoto 5 van het afgelo pen weekeinde zijn: Aantal deelnemers 52.957. Inleg f 111.669,- Prijzenibedrag f >47.236,- le prijs: 2 winnaars, die elk bruto f 5.904,50 ont vangen, 2e prijs: 11 winnaars, die elk bruto f 1.073,50 ont vangen, 3e prijs: 171 winnaars, die elk f 69,- ontvangen- De premie ten bedrage van f 11.809,- wordt na het verstrij ken van de reclametermijn op woensdag 22 augustus a.s. bij loting toegewezen aan een der le prijswinnaars. (Van onze sportmedewerker) GOES Door een 61 overwinning op Schelde Inter national is Interscaldis kam pioen geworden van de zomer avondvoetbalcompetitie in het rayon Goes. Met drie punten voorsprong op de concurren ten en met nog slechts een wedstrijd te spelen was het pleit beslecht. Interscaldis, dat al enkele jaren achtereen net naast de titel greep, had in deze com petitie geen al te beste start, maar herstelde zich daarna verrassend goed. Vooral door strijdlust en homogeniteit blonk Interscaldis uit in de tweede helft van de competi tie. De wedstrijd tegen Schelde International was eigenlijk al in de eerste helft eigenlijk al Vooral conditioneel waren de jongere spelers van Interscal dis in het voordeel tegen hun oudere tegenstanders. De ruststand was 30. De st£nd werd na de hervatting oog- o;rd tot 50 voordat De Punder voor Schelde Interna tional kon tegenscoren, 51. Aarts, die al eerder twee doalpiinten voor zijn reke ning had genomen bii Inter- scaV'S, bepaalde toen de eind stand op 61. De wedstrijd werd geleid door de pas ge promoveerde scheidsrechter J. Scharlie. ?j;:»«aggg PETROPOLIS (RTR-AFP) Ljubomlr Ljubojevic, de 22- jarige Zuidslavische groot meester, heeft zijn leidende positie in het interzonale toer nooi van Petropolis opnieuw versterkt. Dinsdag tijdens het uitspelen van de afgebroken partijen versloeg de Zuidsla- viër de Argentijn Panno. Het totaal van Ljubojevic kwam daardoor na zes partijen op 5,5 punten. De uitslagen van de afge broken partijen zijn: Tweede ronde (uitgestelde partij): Hug Zwitserland) - Ivkov Zuidslavië 0.50,5. Vierde ronde: Kagan Israël - Panno Argentinië 01- Vijfde ronde: Panno - Lju bojevic Zuidslavië 0-1, Mec- king Brazilië - Portisch Hon garije 0.50.5. Zesde ronde: Geiler Rusland - Bronstein Rusland 10. Na zes ronden is de stand: 1 Ljubojevic Zsl. 5.5 pnt., 2-5 Poloegajevski Rus., Mecking Braz., Portisch Hong. en Gei ler Rus allen 4, 6 Panno Arg- 3.5, 7-10 Bronstein, Savon en Smyslov allen Rusl. en Gheorg- hiu Roem. allen 3.

de Stem | 1973 | | pagina 15