Ex-Feyenoorder volgt nu trainerscursus COEN MOULIJN EEN JAAR LATER DRANG OM TE SPELEN KOMT NU WEER TERUG Michels g „Inspanning" is niet gehonoreerd TITEL VOOR CËES STAM Omzien zonder wrok Te vroeg gestopt Zakenman Ook nukken Brokamp Adviseren Adieu Moulijn' Weer ontslagen Canada Dry DE STEM VOETBALKRANT 1973 IK VOEL ME NU ALS EEN LEGENDARISCHE FIGUUR" door THEO VAESSEN ROTTERDAM Het lijkt alweer zo lang, maar in feite niet meer dan een jaar terug het was, om pre cies te zijn, de tiende juni 1972, toen Coen Moulijn voor het laatst schitterde in Feyenoord-één. Zestig duizend mensen bevolkten de Kuip. Om afscheid te nemen van een idool, een figuur apart in de Neder landse voetbalwereld. Feyenoord speelde tegen het nationale elftal van Uruguay. Het was geen benefiet- voor Moulijn, want daarvan wilde de Feyenoord-top niets weten. Moulijn had dan wel 18 tot 20 jaar op de Rotterdamse grasmat gezaaid, maar oogsten, dat was er nu niet bij. Coen Moulijn, één jaar later, terugkijkend, oordeelt: „Het was geen interessante partij. De tegenstander was te fel en niet geïnteresseerd. Boven dien, de toeschouwers waren duidelijk voetbalmoe. Nee, ik denk niet met plezier terug aan die zogenaamde afscheids- wedstrijd. Ik heb al vaker ge zegd: ik heb meer dan een stadion bij elkaar gespeeld. Maar deze „inspanning" is niet gehonoreerd. Een nare zaak, maar ja, gedane zaken nemen geen keer." Een onbevredigend afscheid dus. Zeker nu Moulijn beseft na zijn eerste jaar „rust" hoe immens populair hij is geweest. Trouwens, hij is dat nog. „Waar ik kom, ik word overal herkend", zegt hij trots Daarom ook ziet Coen om zon- •k Iedereen kent me nog der wrok. Zeker nu het In zijn herenmodezaak in Rotterdam- Zuid niet alleen een komen en gaan is van Feyenoord-suppor- ters, maar ook van ex-collega voetballers. De eersten komen om Moulijn hun nood te klagen over de mindere successen van hun club, de anderen vragen om raad en leggen hun problemen bij hem op tafel. Bovendien, meer nog dan vroeger wordt Moulijn gevraagd om feesten of openingen met zijn aanwe zigheid luister bij te zetten. Ontvangt hij uitnodigingen om als gastspeler te fungeren in jubileumwedstrijden van ama teur-verenigingen uit de om geving. Zo veel mogelijk pro beert hij die verzoeken in te willigen. Nu merk ik dat ik toch wel iets heb betekend voor het vaderlandse voet bal." Een jaar later. De legend sche Coen Moulijn, 36 jaar oud nu, twijfelt. Hoewel hij van daag de dag nog steeds alle konsekwenties van de beslis sing, die hij een jaar geleden nam, accepteert, raakt hij er steeds meer van overtuigd: „Ik ben te vroeg gestopt. Is ik nu terugkijk op het voor bije seizoen van Feyenoord en zijn resultaten, geloof ik echt dat ik nog zeker een jaar had meegekund. Ik ben nu, in een jaar tijd, een kilo of vijf zwaarder geworden. Zon Üt enkele weken intensief trai nen, ik zou meteen op mijn gewicht van 61 kilo terug zijn. Het enige dat ik mis, is snel heid. Die laat wat na. Maar de feeling, in de combinaties en in de passes, is er nog. Wal het meeste pijn doet: ik mis de sfeer rond het voetbal toch wel een beetje. De drang o,n DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1 te voetballen komt terug. De wedstrijden die ik voor oud- Feyenoord speel, verhogen die drang alleen nog maar." Was Coen Moulijn, direct na dat hij definitief was gestopt, het voetbal meer dan zat („ik was verzadigd") met het ver strijken van de tijd, keerde de interesse voor het voetbal weer terug. Coen merkte dat hij in de picture blééf en om dat hij bijna de gehele dag in zijn zaak is, bleef de binding met de sport, waarin hij vele jaren uitblonk; zelfs ooit werd beschouwd als de beste linker spitsspeler van Europa. Het was Zijn zaak aan de Lange- horst, die prevaleerde toen Moulijn verleden jaar voor de beslissing stond: stoppen of nog één jaar doorgaan. Legt Moulijn uit: „Op mijn le.ftijd gaf de zaak toch de doorslag. En sinds de dag dat ik nu vaker in de zaak ben, is de klantenkring groter geworden. Ik mag daarom niet klagen: de zaak (en) gaat goed." Met andere woorden: Coen Moulijn, als voetballer reeds een topper, stijgt op de maat schappelijke ladder ook naar de top. Hij, als voetballer tot alles in staat en als regel bo ven alle kritiek verheven, ont popt zich als een echte zaken man. Hij praat zakelijk (ook tijdens onze interviews) en denkt nuchter. Ook nu heeft hij geen last van bewustzijnsvernau wing en is in staat over voet bal heen te kijken. Met zijn zakelijke natuur heeft hij nooit gegokt op geld verdienen met voetbal alleen. Hij begon zijn zaak twaalf, dertien jaar geleden en als voetballer reeds legde hij de hoekstenen voor een maatschappelijke toe komst. Want „binnen" zijn vóór zijn dertigste, ook Mou lijn is dat niet gelukt. Rijk in guldens is Moulijn dan ook niet. Wel rijk in weisheid. Hij zelf: „Ik heb alles meege maakt wat je als voetballer kunt meemaken. Ik heb alles gezien wat er te zien is in deze wereld. Ik heb de top bereikt. Ga maar na: Neder lands elftal, Europacup en we reldkampioen. Het winnen van de Europacup, dat was de ab solute top. Als eerste Neder landse ploeg de Europacup winnen dat sloeg in als een bom. Nie mand had dat verwacht. En dan de gebeurtenissen en toe standen rond het stadhuis. 300.000 Mensen die je uitzin nig van vreugde stonden toe te juichen. Het leek wel alsof er een oorlog was afgeloi .n. Wat wil je eigenlijk nog meer? En nu ik een jaar zon der voetbal achter de rug heb, vind ik dat ik in de jaren dat ik topsport bedreef, weinig heb gemist van het leven zelf. Ik leef nu niet veel anders dan vroeger. Hoogstens een si garetje of pilsje meer. Ik heb nu alleen meer tijd voor mijn gezin. (Moulijns enige zoon Raymond is 10 jaar) en mijn zaak." Een jaar later geeft Moulijn grif toe dat ook hij zijn nuk ken heeft gehad. „Ik durfde een tijd lang niet te vliegen. Dat was een manie van me. Ik had enkele noodlandingen meegemaakt en toen hoefde het voor mij niet meer. Ik heb Coen Moulijn als zakenman. W' itleren jasje showen als een dress-man. De zaken gaan goed, zegt de ex-Feyenoorder een jaar later. Foto's TONNY STROUKEN ■k zakelijk en nuchter een poos op de linkerbinnen plaats willen spelen en toen dat niet doorging, ergerde ik me daarover." Niettemin vindt hij: „Ik ben het slachtoffer geworden van een reeks ongelukkige omstan digheden. Hoewel ik weinig blessures heb gehad (een me niscus en een gebroken kuit been) kwamen de val in het bekerduel tegen Blauw Wit ik had een arm uit de kom de botsing tegen een trein en de terugval van Feyeni ird- eerste, op een voor mij onge legen tijdstip. Feyenoord was in topvorm toen ik in het zie kenhuis lag. Toen ik hersteld was, kampte de club met een geweldige inzinking. Alle hoop was op mij gevestigd. Ik zou Feijenoord er wel bovenop helpen. Maar Coentje kampte ook met een inzinking. Nu, een jaar later zeg ik: mijn come-back is te gehaast ge weest. Men wilde de zaak force ren en dat werkte averechts. Probeerde Moulijn na zijn af- scheidsduel Feijenoord en het voetbal uit zijn geheugen te bannen, de laatste maanden werd hij weer vaker gezien op de tribune van de Kuip. Moulijn: „Ik ben het afgelopen seizoen een keer of tien naar wedstrijden gaan kijken. De toppers tegen Ajax, PSV, Sparta en F.C. Twente heb ik allemaal gezien. Ferlijk ge zegd, ik heb de jongens niet vaak horen klagen dat het slecht ging. Ik heb hen zelf steeds de hand boven hun hoofd gehouden. Ook toen het volgens de supporters slecht ging. Je bent en je blijft nu eenmaal Feyenoorder (tijdens ons gesprek zegt Coen vaak „we" als hij Feyenoord be doelt). Zeg nu zelf: Feyenoord heeft toch veel punten gepakt. Als Ajax, absolute top hoor, al was hun wedstrijd tegen Ju- ventus een aanfluiting, er niet was geweestFeyenoord heeft ook altijd voor geld ge speeld. Maar we hebben el altijd voor ogen gehouden dat we voor publiek speelden. De grootste fout die Feyenoord verleden jaar heeft gemaakt, is: men heeft niet op tijd een goede sipts gekocht. Schoen maker was in ieder geval niet de ideale spits. Hij kon de in hem gestelde verwachtingen niet waar maken. Schoenma ker speelde steeds onder een psychische druk. Dat haalde zijn prestaties naar beneden. Kindvall, dat was een speci fieke doelpuntenmaker. Zijn spel was daarop gericht". Coen Moulijn vindt dat er op besuurlijk niveau bij Feye noord tal van zaken verbeterd kunnen worden. Stelt echter nadrukkelijk dat hij op dit moment geen functie ambieert in het Feyenoord-bestuur. „Als er iets zou veranderen in de Feyenoord-top, dan wel licht wel. Maar de mensen die het nu voor het zeggen heb ben, houden er andere opvat tingen over het voetbal op •-> dan ik. Bovendien geloof ik dat bij Feyenoord niet de juis te mensen op de juiste plaats zitten. Ik zie nog gebeuren dat men, wat Brokamp betreft, langs het net zal vissen." Een voorstelling die bewaar heid is geworden. Ons eerste interview had plaats vóór 31 juni. Toen nog leek een trans fer van Brokamp naar Feye noord zo goed als zeker. Maar Moulijn, nog steeds van vele interne zaken bij Feyenoord op de hoogte, sprak zijn angst over een dreigende mislukking die dag terecht uit. Een maand later, tijdens een tweede gesprek, ventileerde Moulijn over de „affaire" Bro kamp: „Jammer dat deze transfer niet is doorgegaan. Ik geloof toch dat de supporters er vast op gerekend hadden Voor hen is het sneu. Maar aan de andere kant moet ik zeggen dat de persoonlijke ei sen van Brokamp aan de hoge kant lagen. Die hadden toch binnen de perken kunnen blij ven. Ik weet wel dat ik nooit voor zoveel salaris heb ge speeld, als Brokamp vroeg." Een jaar later. Coen Mo' .1 volgt in het KNVB-centrum in Zeist onder leiding van Siem Plooyer de trainerscursus voor topspelers. „Een zware kluif, k enkele kilo's zwaarder die cursus", vindt hij. r -n durft dan ook niet te zeggen of hij de cursus tot een goed einde brengt. Maar hij volgt de cursus dan ook meer om bij en op de hoogte te blijven van talloze voetbalzaken, dan om straks een technische functie in de voetbalwereld te aanvaarden Hij: „Je kunt beter voetbal lei dan trainer zijn. Als trainer krijg je met zoveel moeilijk heden te kampen dat je je we) eens afvraagt: waarom dit al les? Er zijn genoeg trainers die in vier, vijf jaar ziendero gen aftakelen en ouder wor den. Je ziet ze gewoon L-'-js worden. Ik hoef alleen maar te wijzen naar Kessler en Happel. Daarom zie ik een ad viserende functie bij een club meer zitten." In Coens' zaak, waar de kel der is ingericht tot kantoor, herinnert niets aan zijn actie ve periode als voetballer. Het enige wat ons opviel waren enkele singeltjes, achteloos weggelegd op een kast met de tütel: „Adieu Moulijn" een lied van Frits Lambrechts. Een tast- en hoorbaar bewijs van het feit dat kleine Coen vele jaren volle stadions in extase bracht met zijn onna volgbare dribbels op de lin kervleugel. Stelt Coen nu, bij het omkijken, enigszins ver wonderd vast: „Het is soms net alsof ik nog actief bij hei voetbal en Feyenoord betrok ken ben. Zelfs na een jaai kent iedereen je nog en veler herinneren zich mijn hoogte punten beter dan Ikzelf." En dat kunnen maar weini; voetballers, die gestopt zijn, Coen Moulijn nazeggen. Hel merendeel is na een jaar vol komen vergeten. Daarom, Coen ls een legendarisch fi guur, zelfs tot over onze grenzen. Op 8 augustus speelt Coen Moulijn met oud-Feyenoori tegen oud-Ajax. Een voorwed strijd vóór de benefiet van de al even legendarische Sjaal Swart, die bij Ajax afscheid neemt. Nederland krijgt er dus een nieuwe voetbalheld- in-ruste bij. Want Moulijn b er al een. Zeker nu, een jaar later. Ook omdat Feyenoord de titel opnieuw aan AJa* moest laten. „Met Coen er bijzegt de verstokte F«J' enoord-supporter, „hadden we 't nog niet geweten". Mee0' Moulijn: „Och, met een nieu we trainer-coach kan feye noord tot grootse daden geïn spireerd worden. Over een jaar ben ik misschien dan toch vergeten (Van onze BREDA Johan Cruyff is nationale maar vooral het n: in beroering te brengen doi hij met Barcelona zou teken besprekingen al astronomi; dams lieveling zouden zijn g na nu met een aanbod wa gebied toch wel aardig ven ging. Twee en een half miljoen aan handheld plus een bedrag aan premies en andere uitkeringen waarvan de gemiddelde prof voetballer zou wensen dat het AMSTERDAM Cees Stam heeft het Nederlands kampi oenschap stayers voor professi onals gewonnen. De Bataaf uit Halfweg zegevierde in de fi nale om de nationale titel ach tervolging voor verenigingen (amateurs)De voornaamste uitslagen zijn Stayers profs 1. Cees Stam (Koog aan de Zaan) achter Stakenburg de 50 km in 39.42.2, 2. Piet de Wit (Wor- mer) achter Walrave, op 3100 meter, 3. Nico Been (Gronin gen) achter Koch, op 3495 me er. Verenigimgskampio enschap ploegachtervolging amateurs: 1. De Bataaf Halfweg (Rinkel, Hogendoorn, De Vos Zuiker) de 4 km in 4.47.4, 2. Zwalu wen Almelo, (Boom, Poppe, Pluimers, Stamsnijder) 4.53.3, 3- Alcmaria Viotrix Alkmaar 4.52.9, 4. GMC (Amsterdam) 4.53.3. DEN HAAG (ANP) Ton Vissers, de ploegleider van Canada-Dry-Gazelle, heeft woensdag bekend gemaakt dat N de wielrenners Ben Jan- oroers, Wim Keileners en Har- ry van Leeuwen heeft ontsla gen wegens het gebruik van verboden stimulerende midde len. Janbroers en Keileners werden door de KNWU be kapt op dopinggebruik tijdens a® Nederlandse kampioen schappen. Van Leeuwen werd «Positief bevonden" in de ron do van Luxemburg. AMSTERDAM (ANP) ■"nus Michels, Barcelona's 'd'aer. heeft er niet echt in seioofa j0han Cruylf nog d" seizoen bij Barcelona zou voetballen. De Amsterdamse "ainer, met zijn spelers in /onei'iand voor een trainings- oni? van ruim twee weken P Papendal, vertelde woens- agavond op Schiphol: „Aan ,o hele zaak zaten te veel oaken en ogen. In de eerste hen financiële kant, een j drag van enkele miljoenen ook voor Barcelona niet mis y 'o de tweede plaat de teeh- 'sche kant van de transfer. was niet alleen een zaak Ajax, maar ook van de ™giementen vsn de KNVB. -djwiddag heb ik gehoord en urSTwal er over vertelde al zou een verbreking van ot contract door de rechter -.^okien nog wel mogelijk geweest, de termijn was k legedarische figuur

de Stem | 1973 | | pagina 14