Vrachtrijders in de knel tussen en prijsbeleid VERKEERDE ARABIER IN NOORWEGEN VERMOORD CBS-correspondenten in West-Duilsland worden afgeluisterd Ook HaWeman heeft selectiefgeheugen Basisverdrag is grondwettig Ik had geen tijd meer om meikin huis te halen. En kijk nou eens:'n glas Elk! PROTEST OP ONTLU Geprikkelde stemming in goederenvervoer Protest De Quay If n conclusie Ir. De Jong ^elvaartstoerisme Nederland doet mee aan „space-lab" Canadezen uit Saigon vertrokken binnenland LLERLYCEUM en op Zoom GEPRIKKELD commentaar Westduits hooggerechtshof Afgevaardigde wil Nixon laten afzetten is goed voor..!. mmm. 1 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 t - St. Jansteen 01650-3 44 86 01650-3 75 30 01640-3 63 73 01650-3 61 29 01640-3 63 73 (Van onze redactie buitenland) OSLO De Noorse politie is volgens een bericht van de Noorse radio op dinsdag tot de overtuiging gekomen dat van de moord in Lillehammer de verkeerde man het slachtoffer is geworden. Zij heeft de Ara bier opgespoord en onder vraagd die in werkelijkheid vermoord had moeten wor den. De niet nader aangeduide Arabier, die de 30-jarige Achmed Bouchiki ontmoette en sprak op dezelfde dag waarop deze op straat in Lille hammer werd doodgeschoten, werd door Interpol opgespoord en „ergens in Europa", eind vorige week ondervraagd, al dus de Noorse radio. Politiekringen hebben vol gens de radio gezegd dat de Arabier waarschijnlijk lid is van de organisatie Zwarte September- Zij hebben niets willen loslaten over him ge sprek met de man. Het in Oslo verschijnende dagblad Aftenposten berichtte dinsdag dat het politieonder zoek had aangetoond „dat Zwarte September een cel in Noorwegen heeft". De Noorse politie heeft dinsdag ook een lijst gepubli ceerd met de namen van elf mensen die in verband met de moord op de-Marokkaan Bou chiki worden gezocht. Er zijn al zes mensen twee vrou wen en vier mannen aange houden. De lijst vermeldt onder meer een Oostenrijker, twee Westduitsers, drie Fransen en een Brit. Kijkt u ook wel eens naar de „late night Watergate- show?" Als het effe kan slaan ioij geen aflevering over. Vooral de Nixon-vazal John Ehrlichman heeft me mateloos geboeid. Om met zo'n stalen gezicht kennelijk toch heel wat vitale informatie achter te houden, daar moet je een kampioen voor zijn. (Van een onzer verslaggevers) pEN HAAG Op 25 augustus heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, dr. M. van Huiten, een af spraak met de Commissie Overleg Goederenvervoer (COG) Daarmee logenstraft de staatssecretaris de bewering van Je beide confessionele werkgeversbonden van vrachtauto bedrijven dat hij „alleen met de vakbonden wil praten". Die misvatting kwam voort uit de omstandigheid dat er nogal wat bestuursleden van de werkgeverszijde wegens vakantie onbereikbaar waren. Intussen tekent een derge lijk, per communiqué ver spreid, misverstand de panie kerige toestand waarin het Nederlandse goederenvervoer over de weg zich bevindt. Het mag dan waar zijn dat de vrachtauto een steeds groter I aandeel in het transport neemt, ten koste van spoorwe- }en en binnenvaart, maar de I toestand van het wegvervoer is blijkbaar verre van ge zond. De laatste weken is clat in een reeks symptomen duide lijk geworden. De staking bij een vrachtrijderij in het West- land, de bedrijfsbezetting van een transportbedrijf in Boxtel, aanzegging van een sta- I kingsultimatum bij weer een ander expeditiebedrijf in de Randstad hebben allemaal het- zelfde uitgangspunt: onitdui- g van de chauffeurs cao, I hetzij door het uitbetalen van te lage lonen en toeslagen, tój door overtredingen aan Je lopende band van de bepa- jen over rij- en rusttijden. I De ondernemers beroepen zich I steeds op de slechte gang van zaken in hun bedrijfstak. De scherpe concurrentie leidt tot het werken op de rand van of I onder de kostprijs. bi het geval van het West- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dr. J. de Quay heeft protest aangete- [keud tegen de conclusie van j geschiedschrijver dr. L. de Jong dat de Nederlandsche linie tijdens de bezetting jo- '1 Jen heeft gediscrimineerd «leor hen uit te sluiten als terkend lid. Dr. De Quay, een van de llrie oprichters van de Neder- I andscbe Unie, stelt in zijn l'erweer dat dé uitsluiting van I joden juist bedoeld was om UBi te beschermen. Dr. De IQuay: „De werkende leden I zouden actiever en agressiever I moeten gaan optreden tegen I te NSB en via de verzetsorga nisaties tegen de bezetter. De l eans om gegrepen te worden l»u voor de werkende leden I ™®grijk worden vergroot. 1,'Oor joodse leden zou dit tot I ad meest afschuwelijke einde [•aden. Wij voelden het dus 1 s een plicht de joodse leden Sen zichzelf te bescher- landse bedrijf besloten de sta kende chauffeurs maar weer aan het werk te gaan omdat met de cijfers in de hand werd aangetoond dat het be drijf failliet zou gaan als de cao onverkort zou worden toe gepast De ondernemers wijten de moeilijkheden overigens niet alleen aan de onderlinge con currentie, maar ook aan het feit dat de cao's pas laat in het jaar worden afgesloten, terwijl de contracten met de vaste verladers dan allang zijn beklonken. Het is dam volgens de vrachtrijders moeilijk om achteraf bij de verladers nog eens aan te ko men met een navordering we gens gestegen loonkosten. De overheid is bovendien bijzon der traag met het toestaan van nieuwe vervoerstarieven: „Blijkbaar moet de inflatiebe- strijding bij ons beginnen", zei een verbitterde NOB-functio- naris. Staatssecretaris Van Huiten heeft nu informeel toegezegd dat hij de vervo erezaken zal laten bekijken, niet door zijn departement alleen, maar in samenhang met de ministeries van Sociale en Economische Zaken en van Justitie. Intussen heeft de onrust in de vrachtrijderij ook geleid tot een wat geprikkelde verhou ding tussen de drie grote werkgeversorganisaties, de in een federatie verenigde pro testantse en katholieke onder nemers, de NOB-Wegtransport en de KNVTO. de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemers. De laatste heeft de minste leden onder de goederenver- voerders, maar ze heeft wel de grootste bedrijven zoals van Gend en Loos. In aantal len aangesloten bedrijven is de NOB-Wegtransport de grootste, namelijk 61 procent van het aantal ondernemingen met 66,7 procent van het ver gunde laadvermogen. NOB- Wegtransport heeft gisteren met nadruk verklaard dat „de kleine bedrijven een volledige taak hebben in het totale ver- voerbestel". Dat was een reac tie op een hier en daar ver spreide, aan de NOB toege schreven mening dat er te veel kleine bedrijven zouden zijn en dat de bedrijfstak ge saneerd zou. moeten worden. Wat de christelijke twee weer deed opmerken, dat de NOB daarmee in het vaarwater van de KNVTO terecht was geko men. I 3 welvaartstoerisme, de massale tocht naar het zonnige blijkt een verzadigingspunt te hebben bereikt, dat zich '"'testeert in duidelijke onlustgevoelens. De Spanjaarden "W kon het gisteren lezen gaan zich afvragen of het nu wel nodig is dat hun onafzienbare kust, van Barcelona tot I ;aaga, permanent wordt gefrequenteerd door miljoenen bui- anders. Het brengt geld in het laatje, maar door de overdre- j!n aandacht die de buitenlandse toerist krijgt, zien ze hun '9en vakantie vergald. Voor de Spanjaarden zelf is er geen I ;o3ts meer in de Spaanse herberg. .^nwe het bericht onder ogen kregen, hadden we juist een I"se televisiecommentator aanhoord. Hij vroeg zich af wat de "sen er toe dreef hun vakantie te vergallen met nerveuze o nsterritten op overvolle en daardoor gevaarlijke snelwegen, rna,9skweld te worden door een hitte waaraan zij nu finaal niet gewend zijn. zei hij als de vakantie zelf dan al ontspannend mag 11: de terugreis zorgt weer voor zoveel nieuwe spanningen, n rnen uitgeput en geïrriteerd thuis komt. .-'aantal auto's neemt nog altijd toe en daarmee ook de sa drukte op de hoofdwegen naar de toeristencentra Vendien is er altijd nog het risico dat het weer ook in het en verstek laat gaan, met alle barre teleurstellingen van- goed praten, zal men ons tegenwerpen. In eigen land heb je altijd voor vijftig procent kans dat je vakantie 's weten het allemaal wel, maar het neemt niet weg dat de r 'ikse uittocht beangstigende trekken krijgt. Men hoeft, om te signaleren, nog niet met de ideale en voor heel Europa -Passelijke oplossing klaar te staan. (Van land) onze redactie buiten- Een. 23-jarige Haagse verwarmingsmonteur, die er erg tegen opziet per 1 september aanstaande in militaire dienst te gaan, is gisteren op de ontluchtingspijp van de Haagse rioolwaterzuivering geklommen. De 26-jarige Haagse rechercheur G. A. Baas sprak hem toe staande op een magirus- ladder van de brandweer, met het gevolg dat de jongen kon worden bewogen uit eigen beweging de ladder langs de schoorsteen af te dalen. (Van onze correspondent) WASHINGTON— Bob Halde man, tot 30 april van dit jaar de tweede mah in het Witte Huis, herinnert zich voor de Watergatecommissie niets dat president Nixon en hem kan schaden. Hij herinnert zich al les dat Nixon Ehrlichman en Haldeman in een gunstig dag licht plaatst. Evenals velen onder zijn voorgangers die tot aan de oren in de Watergate- beerput staan beschikt hij over een selectief geheugen. Als enige getuige verkreeg Haldeman het privilege om naar de presidentiële geluids banden te luisteren en hij maakte daar goed gebruik van om „aan te tonen", dat Nixon en hij de waarheid spra ken en dat John Dean loog. En hij zocht, met goed keuring van de president naar wat Sam Ervin „valse- muntersbewijzen" noemde, maar niet naar een document, waarin Gordon Strachan hem, lang voor de Watergate-in- braak, inlichtte over het „Mis sion Impossible-project" van Gordon Liddy. Het blijkt dat •Haldeman, tijdens zijn glorie dagen in het Witte Huis vrij wel alles ongelezen liet dat nu de sleutel kan opleveren voor het openen van de Watergate- mysteries. Evenals zijn voorganger Ehr lichman zei Haldeman dat het Witte Huis het te druk had om zich intensief met Water gate te bemoeien. Pas op 21 maart van dit jaar raakten Nixon, Ehrlichman en Halde man van de volle omvang van de schandalen op de hoogte. Aangezien de dagbladen vanaf midden juni 1972 vol stonden met Watergate-ellende is de vraag geopperd of de presi dent van de Verenigde Staten kan lezen. De verklaringen van Haldeman botsten direct op verklaringen die eerder voor de Watergate-commissie zijn afgelegd: 1 De beschuldiging van John Dean aan het adres van de president. Haldeman zegt dat het beluisteren van de ge luidsband van het gesprek dat Dean in zijn aanwezigheid op 15 september vorig jaar met president Nixon heeft gehad hem ervan heeft overtuigd dat er geen misverstand kan be staan over de onschuld van president Nixon. 2 De „griezelverhalen" in het Witte Huis. John Mitchell heeft voor de Watergate-com missie verklaard dat hij Hal deman inlichtte over een aan tal griezelverhalen in het Wit te Huis (de inbraak in 't kan toor van de psychiater van Daniël Ellsberg, door het Witte Huis afgeluisterde telefoonge sprekken, de vervalste Hunt- telegrammcn die John Kenne dy betrokken bij de moord op Diem). Mitchell had, volgens zijn verklaring, tegen Halde man gezegd dat die griezelver halen in de doofpot moesten omdat ze de verkiezingskan sen van Nixon konden scha den. Haldeman ontkent dat Mitchell hem die inlichtingen heeft verstrekt. 3 De Nixon-tapes. Naar de ver klaringen van Haldeman heeft hij enkele weken geleden, op 9, 10 of 11 juli, thuis naar de band geluisterd met het ge sprek tussen Nixon en Dean op 15 september vorig jaar. Haldeman zegt zichniet te kunnen herinneren of de pre sident hem verzocht naar die tape te luisteren, of dat hij dit verzoek tot 't Witte Huis richtte Haldeman vertelde de Water gate-commissie dat hij pas op 21 maart van dit jaar op de hoogte kwam van suggesties vain presidentiële gratie aan de Watergate-verdachten en de chantage-pogingen van E. Ho ward Hunt. Jeb Stuart Magrn der verklaarde voor de Water gate- commissie dat hij Halde man op de hoogte had gesteld van zijn plan om in het Wa tergate—proces een serie mein eden te plegen. Volgens Hal deman is dit niet waar. NEW YORK De Ameri kaanse omroep- en televisie maatschappij CBS heeft be kendgemaakt dat zij in het bezit is van documenten waar uit zou blijken dat de Ameri kaanse militaire inlichtingen diensten in West-Duitsland te lefoongesprekken van journa listen en burgers afluisteren. CBS citeerde twee gevallen van een Amerikaanse advocaat en twee Duitse journalisten, die door het Amerikaanse le ger bespioneerd zouden zijn. De maatschappij voegde hire- aan toe dat de documenten, in haar bezit ook schijnen uit te wijzen dat de Amerikaanse militaire inlichtingendiensten een dossier bezitten betref fende de activiteiten van CBS- correspondenten in de Bonds republiek. CBS heeft een kan toor in Bonn met vier verslagge vers. "CBS verklaarde van plan te zijn tegen de activiteiten van de Amerikaanse inlichtingen diensten te protesteren, maar dat men nog geen besluit heeft genomen omtrent de vorm die het protest zal heb ben. Een commissie van staatsse cretarissen in Bonn zal zich nog deze week buigen over de berichten dat de Amerikaanse militaire inlichtingendiensten in West-Duitsland telefoons van Westduitse burgers en burgercomité's hebben afge tapt! Dit deelde de Westduitse regeringswoordvoerder, Rüdi- ger von Wechmar, dinsdag in Bonn mee. (ADVERTENTIE) KARLSRUHE (DPA) Het Westduitse hooggerechts hof in Karlsruhe heeft dinsdag verklaard dat het basis-ver drag tussen Bonn en Oost-Ber- lijn niet in strijd is met de grondwet. Daarmee heeft het hof een aanklacht van de door de CSU geregeerde deelstaat Beieren ongegrond verklaard. Beieren had een procedure bij het constitutioneel hof in Karlsruhe aanhangig gemaakt omdat het basisverdrag on grondwettig zou zijn. De grondwet bevat de plicht tot handhaving van de eenheid van Duitsland. In het met spanning ver wachtte unanieme oordeel zeg gen' de zeven rechters van het hooggerechtshof dat het basis- verdrag „geen delingsverdrag" is. Het sluit noch vandaag noch voor de toekomst uit dat de Bondsrepubliek a.l het mo gelijke kan doen voor een her eniging van Duitsland. Het hooggerechtshof vindt dat het basisverdrag niets aan de rechtspositie van West-Ber- lijn heeft veranderd- De in het verdrag gegarandeerde gren zen tussen de bondsrepubliek en de DDR is niet een grens tussen twee buitenlandse sta ten. BRUSSEL (ANP) De re gering heeft gisteren op de Europese ruimteconferentie te Brussel kenbaar gemaakt, mee te zullen doen aan de ontwik keling van het space lab. een ruimtelaboratorium dat zal worden meegevoerd in een shuttle (een ruimtevaartuig dat vele malen kan worden gebruikt). De Nederlandse bijdrage wordt beperkt tot 2 procent (de kosten van het space lab worden op meer dan een mil jard gulden geraamd). (Van onze redactie buitenland WASINGTON De demo cratische afgevaardigde van Massachusetts, pater jezuïet Robert Drïnan, heeft dinsdag in het huis van afgevaardig den een wetsontwerp tot af zetting van president Nixon („impeachment") ingediend. Hij gaf als redenen voor de Watergatezaak, het installe ren van afluisterapparatuur in het Witte Huis en het geheim houden van de bombardemen ten op Cambodja in de jaren 1969 en 1970. Uit beide partijen in het huis van afgevaardigden is vernomen dat het momenteel geen kans maakt. w^m. Eik komt iedereen van pas. Maakte ik zélf even.Twee volle eetlepels Elk door een glas koel water roeren en klaar. Misschien is Elk ook iets voor u. Want ook bij u zal de melk wel eens onverwacht öp zijn. Of bedorven. Of is de koel- kastte klein om alle melk in te bewaren voor 't weekend. Dan zijn zo'n paar pakken Elk in de keukenkast èrg handig (ze blijven daar maandenlang vers). Elk is ook bijzonder geschikt om in koffie of thee te strooien. En te gebruiken in alle gerechten, waarvoor anders melk nodig is, zoals pudding, vla enz. Een pak Elk is goed voor ruim 2 liter magere melk. Die nog gezond is óók: bijna geen vet, maar véél eiwitten. En zuiver van smaak. (Elk is gemaakt van pure melk, zonder toevoegingen.) En snel klaar ook, lost direct op, zonder te klonteren. Hebt al een pak in huis? EenZNZ-produkt Of, zoals hij hier schijnt te zeggen: Denken ze soms dat ik een watergaatje in mijn hoofd heb? En nu dan staat meneer Bob Haldeman voor Sam Ervin en zijn maten. En ook die meneer Haldeman heeft het al bont gemaakt. De zaak is, zo sprak hij, dat de democratische partij onze verkiezingscampagne in de war stuurde. We zochten toen een flinke vent om de cam pagne van de democraten (McGovern) wat te verstoren. En die flinke vent was meneer Liddy. We vertelden hem, orakelde Haldeman verder, dat hij niets onwettigs mocht doen. Het is een kleinigheid uit de hand gelopen, maar de president en ik hebben ons daar niet druk over gemaakt. En derhalve snapte meneer Haldeman niet waarom ei zo veel ophef over die kleinighe den werd en wordt gemaakt. De brave meneer Haldeman schudde het vermoeide bee- bophoofd over zoveel onbe grip. Maar de „continuing story of Watergate" gaat door. Wedden dat die show het langer uithoudt dan Peyton Place! Uit het leven gegrepen: een echte oom agent stuurt een klein manneke een park uit omdat dat manneke een stok- kie met een touwtje eraan in het water liet hangen. Het manneke had geen visvergun ning. Drogist Ralph Fendig in Rensselaer in de Amerikaanse staat Indiana kreeg een jonge vrouw in zijn zaak die hem tien dollar gaf zonder iets te kopen. „Een paar jaar gele den", zei ze, „heb ik een zon nebril en een paar kaarten uit uui zaak weggenomen. Hoe veel het allemaal waard was weet ik niet, maar dit dekt het wel". Dat meende Fendig ook en hij accepteerde het gewetens- geld. Voor de slechte verstaan ders: wij denken niet dat er ook maar in één land ter we reld een onderzoek als dat naar de Watergate-affaire zo openlijk zon worden uitge roerd. Valt er nog wat te onderzoe ken? Nee. Over en sluiten dan. MERIJN SAIGON Alle militairen van de Canadese afvaardiging bij de internationale controle commissie voor het bestand in Vietnam zijn dinsdagochtend naar Vancouver vertrokken. Fr zijn nu in de Zuidvietna- mese hoofdstad nog ongeveer 20 burgers van de Canadese delegatie die de komende da gen eveneens naar huis terug keren. De 245 militairen waren be gin februari in Saigon aange komen. Zij hebben zes maan den voor de controlecommissie gewerkt. Canada besloot twee maanden geleden zich uit de commissie terug te trekken.

de Stem | 1973 | | pagina 9