jüitslag bepaald door fraude en geweldpleging 2 Elke maand kans op half miljoen schoon59 Simpele oplossing groot probleem Rode 3 km Khmers nu op van Phnom Penh AlleMe begint met oppositie „dialoog" DIALOOG LUTHERANEN - KATHOLIEKEN OVER PAUS I Rovende broers verdacht van vier wurgmoorden GRIEKSE OPPOSITIE: Nederlandsche Unie discrimineerde joden STAATSLOTERII GROOTSTE ROCK-FESTIVAL BETER GEORGANISEER» DAN WOODSTOCK FLEVOHOF ONTVOERDE MINISTER „MAAKT HET GOED" binnenland buitenland Noodlofsrace gemeenschap /O/MAVO hooi PC/RK DR. DE JONG IN MANUSCRIPT: bhoemenyplanten, dieren... ïnhethartvan 't land Britse troepen in Ulster verspreiden menigte Cyprus 'behouden piNSDAG 31 JULI 1973 (Van onze correspondent) BRUSSEL /12) CD tóch-LifflEurgse werkten De broers Chris en Albert H. (31) uit het -• Maasme- 's nachts en overdag. Het zijn har- i!!ePki°Ie jongens met wat lan haren en magere, sterke fjjvtn. maar het zijn geen hel- slachtoffers waren altijd ■ilMBWonende bejaarden die »t een pensioentje en wat Er de inflatie beschimmelde Earcentjes bereids afscheid eend hulpeloos nog wat iZ le' lokale leven schoven. worden verdacht De Jroers woraen veruacni tin vier roofovervallen, maar r L meer. De Bijzondere Op- 1 rings Brigade (BOB) van Maaseik schuift de broers H. ii» roofovervallen prematuur r toch vastberaden in de vhoenen en vraagt zich tege lijkertijd af of Chris en Albert jjiet ook de daders zijn van ji nooit opgehelderde zoge - raamde septembermoorden uit het jaar 1972. Albert kwam op 16 juli van jit jaar op vrije voeten na 8 maanden uitgezeten te hebben in de strafgevangenis van Merksplas. In de nachten van 19 op 20, van 20 op 21, van 21 op 22 en van 23 op 24 juli werden vier roofovervallen gepleegd. De eerste op de stok oude Anna Mex uit Meeu wen. die achteraf niet eens kon zeggen hoeveel rovers het wel geweest waren. „Ze sche nen me gedurig met een lamp in mijn ogen", zei Anna, ,.en ze sloegen me op mijne kop." De tweede nacht werd besteed aan de 70-jarige waarzegster Marieke Indemans uit Rotem- Dilsen. Marieke zag haar over vallers wel en haalde ze na de arrestatie van de broers H. meteen uit een lange rij van langharige magere jonge ke rels. „Geen twijfel", zei Ma rieke. die dit keer geen kof fiedik en speelkaarten nodig had, „dat zijn de twee schob bejakken. Deze hier en die patjakker daar." Ze wees daarbij op Chris en Albert H. De derde nacht ging het naar Geistingen-Kinrooi waar de 78-j .rige Leona „Fileke" Pex het moest ontgelden. Ook daar keken de boeven niet goed uit, want ook Fieke wees de heren zonder één seconde te aarzelen meteen aan. „Dat hier zijn de twee doerakken", zei ze. In de vierde nacht was de liefst 86-jarige Leonard Sae- nen aan de beurt. Het bezoek kostte Leonard, die in Zonho ven woont, 37.000 frank. Hij had trouwens in september van het vorig jaar ook al een nachtelijk bezoek gehad, maar toen had hij zijn poot stijf gehouden en niet gezegd dat er geld en waar het was. Te gen de broers H. echter was hij niet opgewassen. Hij had het na enkele geweldplegingen wel begrepen en de matras opgetild. De broers werden vrijdag 27 juli gearresteerd. Voor genoemde daden draaien de broers H.. volgens de BOB, zo zeker als twee maal twee vier is de bak in. Of ze ook de wurgmoorden of september moorden pleegden is een an dere zaak. Veel schijnt in die richting te wijzen. Op 16 sep tember 1972 werd te Helchte- ren de 80-jarige Truike Reyn- de-s des nachts gewurgd. Ze woonde alleen en had wat spaarcentjes. Op 20 september 1972 werden de gehandicapte Het dodelijk ongeluk en alles wat zich daaromheen zondag op het Zandvoortse circuit heeft afgespeeld, kan op ver schillende manieren worden benaderd. Men kan zich bijvoor beeld afvragen wie er verantwoordelijk is of kan worden ge- Held voor het te dicht bij de baan aanbrengen van de vang rails. Men zou ook wel eens willen weten op wel'ke grond Zandvoort „het veiligste circuit van Europa" pretendeert te zijn. In breder verband is de vraag gerechtvaardigd of het ver onderstelde nut voor autofabrikanten en het wat griezelige genoegen van de liefhebbers langs de kant de gevaren en de kosten van de autorensport wel wettigen. Voor Zandvoort komen daar de geluidshinder en de stank voor een nabije grote woonwijk nog bij, terwijl bovendien de wegen- en parkeeraccommodatie ter plekke een dergelijk mas saal evenement nauwelijks toelaten. Maar overigens ligt daar het wezen van het zondag zo pijnlijk gemanifesteerde probleem niet. Dat zit veel meer in die keiharde doorgaan-ondanks-alles-mentaliteit die velen blijkt te bezielen. Om elk misverstand uit te sluiten: niet aheen I in de autorensport. Maar én uit de beslissing van de wedstrijd- I leiding („De baan was weer vrij") én uit de reactie van som- II mige coureurs („We hadden door de rook bijna geen uitzicht meer") blijkt toch wel dat deernis met de omgekomen collega (voor sommigen eerder een concurrent) of gevoelens van I piëteit niet de eerste zorg zijn geweest van de betrokkenen. Wij zijn geneigd hierin symptomen te zien van een be wustzijnsvernauwing, van een beroepsdeformatie en van een verlies aan normbesef, die wel eens de diepere oorzaken van de onleefbaarheid van onze twintigsteeeuwse wereld zouden kunnen zijn. i.a. godsdienst en refe- J. de Visser, Kamer- 01150-44029 (school) 01150-4606 (privé) 'Van een onzer verslaggevers) "EN HAAG In he cotn- ctP' van deel 5 van „Het Ko- jmkrijk der Nederlanden in 'e ïweede Wereldoorlog" staat «at de Nederlandsche Unie Wen heeft gediscrimineerd. I 'wen mochten namelijk geen Wrkend lid van de Unie zijn. ®e Nederlandsche Unie kort na de bezettingop- ïerieht door het driemanschap I ,ir- de Quay, mr. I wst Homan en mr. I wen. Lint- Eint I -1 de oorlog heeft de com I ussie Fockema Andreae een Werzoek ingesteld naar de I -0|, die de Unie tijdens de I 1 .n®. heeft gespeeld. De I "Wiissie kwam tot de con- I "Me dat de Unie, ondanks I 2ve ftnrtun, een wezenlijk I Mtieve waarde voor Neder- I heeft gehad. Dr. L. de I „55, samensteller van de ge- I .Inschrijving over Het Ko- I a# Nederlanden in I Tweede Wereldoorlog, I P»eni'.n onderzoek van deze I «MIn'ss'e in het conce.Pt van I 5 echter primitief en I jXervl.®kki6. Volgens dr. De ia? hikt de commissie erop w zijn geweest een dusda- l'R - gunstig klimaat voor het j'emanschap te scheppen dat I oork°g weer op hoge jjten benoemd konden wor tel?' ezwaren van de illegali- t zouden door de toenmalige Mister-president dr. W- ijjhherhom terzijde zijn ge- Een en ander blijkt uit pu blicatie van delen uit het con cept voor deel 5 in het Haar lems Dagblad. Dr. L. de Jong heeft de juistheid van de pu blicatie intussen bevestigd, maar de publicatie betreurd. Dr. Schermerhorn heeft de suggestie dat hij de weg naar hoge posten voor het drieman schap heeft vrijgemaakt giste ren met klem tegengesproken. Volgens hem heeft dr. De Jong zijn fantasie te veel laten werken. Ok mr. Einthoven, die al eerder bezwaren heeft geuit tegen passages over zijn per soon in het laatst verschenen deel uit de serie, heeft gepro testeerd tegen de nieuwe stel- lingen van dr. De Jong. (Van onze redactie buitenland) ATHENE George Pa- padopoelos, die zondag voor een ambtstermijn van ze ven jaar tot president van Griekenland is gekozen, heeft gisteren de bevolking beloofd dat hij zijn toezeg gingen gestand zal doen. Deze houden in dat hij voor het einde van 1974 de nieu we republiek zal leiden tot een parlementair presiden tieel bewind. In een rede voor radio en televisie verzekerde het staatshoofd dat het referen dum van zondag gehouden was in een klimaat van abso lute vrijheid. Volgens hem hebben de kiezers de afschaf fing van de monarchie be krachtigd en de resultaten van de revolutie van 21 april 1967 goedgekeurd. Papadopoelos liet zich in felle bewoordingen uit over de oppositie, die volgens hem de finitief door het volk is ver oordeeld. Hij riep tenslotte al le Grieken op tot samenwer king, ongeacht de wijze waar op zij zondag hebben ge stemd. Oppositieleiders noemden de uitslagen het resultaat van fraude en geweldpleging. Oud premier Panayotis Kanellopou- los, die bij de staatsgreep van 1967 was afgezet, zei op een persconferentie dat hij de uitslag van het referendum voor het hooggerechtshof zal betwisten. „Geen volk op aar de zou uit vrije wil met zo'n grote meerderheid voor de machthebbers hebben geko- zen". Ook George Mavros, een an dere oppositieleider, noemde het resultaat door fraude ver kregen. De afgezette Griekse koning Constantijn die als balling in Rome woont, noemde de volksstemming in zijn land bedrog. Hij zei dat hij de eni ge bron van wettigheid vorm de en dat hij alles in het werk zal stellen om het Griekse volk te helpen bij het her krijgen van zijn vrijheid. Als middelen die hem daarbij ter b-schikking stonden, noemde hij de pers en de strijdkracli ten. Op een vraag of hij bereid was geweld te gebruiken, ant woordde de 32-jarige Constan tijn dat hij tegen geweld was, maar dat als het tot geweldda digheden in Griekenland zou komen, de verantwoordelijk heid berustte bij het kolonels- regime. 75-jarige Fientje Bruyninckx en haar (te hulp geschoten 70-jarige buurman Gerard Frederiks te Kermt des nachts gewurgd. Ook van Fientje werd verteld dat ze wat cent jes achter de hand had. En dan zijn er nog de gelijkaardi ge moorden te Sint Lam- brechts-Herk in 1967 en te Tongeren in 1970. Overal oude alleenwonende mensen met enkele franken en overal de zelfde modus operandi. De broers H. staan niet alleen. Geweld en misdaad nemen met de dag toe in het Belgi sche land. Waar vroeger één maal werd gestolen, wordt nu tien maal gestolen en daarbij wordt 5 maal veelal onnodig wreed geweld gebruikt en liefst drie maal zelfs gemar teld. De voeten van slachtof fers die niet meteen met geld op de proppen komen werden in meerdere gevallen op de brandende kachel gelegd en als ze dan gillend zeiden waar de briefjes lagen, werden hun voeten voor straf nogmaals verbrand. Het is maar net hoe je het bekijkt, sprak de wijze lange tijd geledenEn zo is dat ook. Griekenlands geprolongeerde opperkolonel -Papadopoulos roemde „de rustigste en meest democratische verkiezingen" in zijn land. En dan te beden- ken dat er meer onregelmatig heden werden geconstateerd dan in alle Nederlandse ver kiezingen samen. Het is maar net hoe je het bekijkt. Maar Papa Dop is nooit voor een leugentje om bestwil opzijgegaan. Hoe zou het eigenlijk met onze grote vriend Spiropopou- (Van onze correspondent) WATKINS GLEN Er zijn vier verschillen aan te wijzen tussen het kunst- en muziekfestival van vier jaar geleden in Woodstock (New York) en het soortgelijke feest dat in het af gelopen weekeinde heeft plaatsgehad in Watkins Glen in de zelfde staat. Aan het festival in Watkins Glen is deelgenomen door 600.000 jongelui, 200.000 meer dan in Woodstock. In Watkins Glen heeft men zich in mindere mate overgegeven aan drugs, maar heeft men het meer gezocht in sterke drank. Watkins Glen was beter georganiseerd en de samenwerking tussen deel nemers en politie was dermate beter dan in Woodstock, dat een hoofdagent kon zeggen: „Ik ben nog nooit in mijn leven zo dik wijls met „meneer" aangesproken. Het festival van Watkins Glen vond plaats op het interna tionale autocircuit. De opvarenden van een tjalk, die niet onder een Amsterdamse brug door kon varen, omdat de brug te laag was, vonden een simpele oplossing voor het probleem: een ijzeren sloep werd. hoog tegen het schip gebonden, waarna het bootje met water Werd gevuld. Daardoor kon de tjalk voldoende zakken voor die doorvaart. (ADVERTENTIE) bii het Veluwemeer top-attractie in juli: grandioze bloemen-show (Van onze redactie buitenland). PHNOM PENH Communistische troepen zijn genaderd tot binnen een afstand van drie kilometer ten noorden van Phnom Penh, ondanks zware Amerkiaanse luchtaanvallen. Dit heeft het opperbevel van de Cambodjaanse strijdkrachten in de hoofdstad maandag bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder werd hoofdweg nr 4, die Phom Penh met de belangrijk ste zeehaven, Kompong Som, verbindt, gedurende korte tijd zondagnacht afgesneden. Dit was dikwijls een teken dat de opstandelingen hun troepen hergroeperen. Waarnemers meenden dat het nu de bedoe ling 'was de troepen van het zuiden naai- het noorden van de hoofdstad te verplaatsen. (Van onze correspondent) BELFAST Britse soldaten hebben in de katholieke wijk Creggau van Londonderry met rubberkogeis en traangas een menigte uiteengedreven die een auto in brand gestoken had en met stenen was gaan gooien. De woordvoerder van het opperbevel deelde nog mee dat de gevechten in het gebied ten zuiden van Phnom Penh afnamen. De regeringstroepen schenen de verdediging daar te hebben gestabiliseerd. De regering maakte bekend dat sedert vorige week een actie begon om meer militai ren te rekruteren, ruim 1.000 nieuwe soldaten in opleiding zijn. Men schat dat binnen een gebied van 15 km van de hoofdstad zich ca 20.000 Rode Khmer bevinden. De regering van Laos en woordvoerder van de pro-com munistische Pathet Lao-bewe- ging hebben maandag berich ten tegengesproken dat tussen hen een akkoord over een coa litieregering ophanden is. Minister van binnenlandse zaken Pheng Phong Savan, leider van de regeringsdelega tie op de vredesbesprekingen die in Vientiane met de Pathet Lao aan de gang zijn, zei dat weliswaar „aanzienlijke voor uitgang" was geboekt, maar dat voor eind augustus geen akkoord te verwachten is. (Van land). onze redactie buiten- De (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Elke maand, behalve in de vakan tiemaand juli, is- er een kans om een half miljoen gulden schoon te winnen in de nieuw opgezette Staatsloterij. De be lasting op dat bedrag hebben wij al betaald. Zo'n slordige anderhalve ton. In feite wint de gelukkige ongeveer zeshon- derdenvijftigduizend gulden. In het algemeen komen de deelnemers weer goed aan hun trekken. Per serie van honderd duizend loten worden ruim 40000 prijzen uitgeloofd. De winstkansen zijn verhoudings gewijs groot. Wij keren zeven tig procent van de inleg aan prijzen uit". Met enige trots maakt direc teur G.W. van Essen van de Staatsloterij melding van deze feiten. De half miljoen gulden is de hoofdprijs in de nieuwe Staatsloterij, die maandag a.s van start gaat. „Wij kunnen er nu al op rekenen, dat er per maand ongeveer 2 miljoen lo ten worden gekocht. Dat zijn dan twintig series van honderd duizend loten", aldus de Staatsloterij directeur. Via de nieuwe opzet van deze sedert 1726 bestaande lo terij is het niet uitgesloten, dat de overheid binnen 1 jaar (van augustus 1973 tot augus tus 1974) 350 miljoen gulden aan prijzen gaat uitkeren aan goklustige Nederlandera. De maandelijkse Staatslote rij heeft als belangrijkste ken merken: O Een heel lot kost f 25.- Een vijfde lot tegen f 5,- geeft kans op een vijfde deel van een prijs. Een loterij bestaat uit trekkingen binnen 8 dagen. 0 Met een lot drie keer mee. speelt men ATHENE-NICOSIA Griekse regering heeft in een officieel communiqué bezorgd heid uitgesproken over de toe stand op Cyprus, waar gisteren opnieuw enkele bommen ont ploften. In het communiqué drukt de Griekse regering haar „onrust en bedroefenis" uit over de ontvoering van de Griekse mi nister van justitie op Cyprus Christos Vakis. Een giste ren aan zijn vrouw geschreven briefje maakt duidelijk dat hij het „goed maakt". President Makarios beschul digde de leider van de onder grondse Eoka-beweging, Geor ge Griyas, ervan verantwoor delijk te zijn voor de ontvoe ring. Grivas wil aansluiting bij Griekenland. Alle series hebben een ge lijk prijzenpakket. Hoofdprijzen per serie: 25.000, f 50.000 en f 100.000 en extra prijzen van f 50.000, 100.000, f 250.000 en een half miljoen- „De nog steeds groeiende belangstelling en de grote om zet hebben bijgedragen tot het besluit om het aantal loterijen van zes op elf te brengen", aldus de heer Van Essen. „De mensen werden gewoon onge duldig. Er kwamen bij ons steeds meer aanvragen binnen om meer mee te kunnen spe len. De groeiende welvaart is natuurlijk een van de oorza ken van de grotere goklust, Onze maandelijkse loterijen zullen wel in die behoefte voorzien", aldus de directeur van de Staatsloterij die niet ontkent, dat deze vorm van gokken ook voor de overheid aantrekkelijke kanten heeft. dopoupoulos gaan? Die graaft zijn eigen Water gatje. Het goede voorbeeld van zijn chef moet gevolgd worden. Publieke Werken van de Amerikaanse stad Phoenix kreeg de volgende mededeling van aannemer Hugh Knoell, die met een woningbouwpro ject bezig is: „Hiermede delen wij u me de, dat de naam van de niet- openbare weg in ons Missouri- project E-77 is gewijzigd van Watergate-Circle in Fountain- Circle. Dit is geschied op ver zoek van een aantal van onze kopers". D'66 heeft geen meer (denkertje). Radio-Atlantis is even moeilijk te rooie oent regelmatig vinden als zijn beruchte naamgenoot. Even een krantekop van gisteren (over de mini-zwem ploeg die in Belgrado gaat zwemmen): Te groot voor het vijgeblad, te klein voor de bi kini. De 17-jarige Annette Hadley is de nieuwe loco-burgemees ter van Warley in Engeland. Ze kreeg de functie nadat haar tante. mevr. Elsie Kon-_ tovski, burgemeester gewor den was De echtgenote van mevr. Kontovski is te ziek om zijn vrouu) bij haar officiële plich ten bij te staan. Daarom doet haar nichtje het voor een jaar. Het betekent dat ze aan zo'n 200 officiële diners en lunches zal aanzitten. Annette Hadley is nu nog een slanke, Jonge den, om weer maar eens met de dich ter te spreken. Een vervelende passagier in een vliegtuig: n luchtzak. Ik land en kom boven. MERIJN DE Caritas organisatie in Tan zania heeft deze week een be drag van 50.000 shilling over gemaakt voor het vluchtelin genkamp te Ulyankulu nabij Tabora. Daar verblijven enke le tienduizenden vluchtelingen uit Boeroendi. (Van land) onze redactie buiten- SANTIAGO President Salvador Allende van Chili zal vandaag een ontmoeting heb ben met de voorzitter van de Christendemocratische opposi tiepartij, Patricio Aylwin, om eeii begin te maken met een „dialoog" die moet voorkomen dat de huidige politieke crisis in Chili uitloopt op 'n burger oorlog. De president zelf nam vorige week het initiatief tot een opening naar de „demo cratische krachten van de op- MINNEAPOLIS (NC) In het kader van de gemeen schappelijke pogingen, die lu theranen en katholieken over al aanwenden om hun me ningsverschillen over gelooffs- punten te overbruggen, heb ben lutherse en katholieke theologen in de Ver. Staten de studie over het pausdom ter hand genomen. Een eerste re sultaat van hetgeen men ge meenschappelijk bereikt heeft zal op 15 september in Minnea polis het licht zien bij de uitgeverij Ausburg Publi shing House. De titel van dit document zal zijn: „Petrus in het nieuwe testament". Het 20C bladzijden tellende boek heeft vérmeden om de kwestie van de pauselijke onfeilbaar heid of zelfs maar het paus dom in de kerk in de natijden va.i het nieuwe testament aan te raken. In het nu te verwachten boek is men reeds gezamenlijk tot de conclusie gekomen, dat Petrus zeker tot de eerstgeko- zen apostelen heeft behoord en dat hij een vooraanstaande plaats innam onder de volge lingen van Christus. Het bestuur van de wereld bond van lutherse kerken, dat momenteel in Eisebach in Oost-Duitsland bijeen is heeft zijn diepe teleurstelling uitge sproken over de verklaring, die de congregatie voor de ge loofsleer van de katholieke kerk enkele weken geleden heeft afgelegd en waarin op vattingen over paus en onfeil baarheid van verschillende ka tholieke theologen (o.a. Küng) worden veroordeeld. De ver oordeling is daarom zo hard bij de lutheranen aangeko men, verklaarde de algemeen secretaris van de wereldbond dr. André Appel, omdat door de veroordeling van Rome ook inzichten worden getroffen, die lutheranen en katholieken de laatste jaren in gezamenlijk overleg hadden verworven. Naar de opvatting van het be stuur van de wereldbond is het ontgoochelend, wanneer de congregatie in Rome afwijzend staat tegenover punten, waar over verantwoordelijke leiders van beide kerken tot overeen- stemming gekomen zijn. positie" waarmee met name de grote christendemocratische Partij is bedoeld. De „dialoog" wordt gehou den in een uiterst geladen si tuatie. Het toch al zeer ge spannen klimaat is verder ver slechterd door de mislukte staatsgreep van 29 juni en door de moordaanslag op Al- lendes-adjudant Arturo Aray- a. De daders van die aanslag zijn nog onbekend. De rege ring wijst de uiterst rechtse organisatie „vaderland en vrij heid" aan als de schuldige. Maar rechtse kringen werpen de blaam op uiterst links, dat de aanslag als „provocatie" zou hebben georganiseerd om rechts de schuld in de schoe nen te kunnen schuiven. Waarnemers in Santiago verwachten echter dat de aan slag een stimulans zal beteke nen voor regering en christen democratische oppositie om tot een modus vivendi te komen. Het is de tweede keer dat de volksfront-regering om de ta fel gaat zitten met de chris tendemocraten om te komen tot een „dialoog" en uiteinde lijk tot onderhandelingen- De eerste bijeenkomsten vonden plaats in juni 1972. Maar toen gooide de rech tervleugel van de christende mocraten roet in het eten en de besprekingen werden afge broken.

de Stem | 1973 | | pagina 9