Dafje maakt amok riekwart Grieken zegt ia non TEGEN HEN O-SCHELDE IÜNDELËN KRACHTEN schokt autosportwereld ZOON VINDT LIJK VAN DOODGESCHOTEN MOEDER LANGS VAART DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Oliebolletjes bedekken Zeeuwsch-Vlaamse strand Onrust stijgt op Cyprus weel klachten: onregelmatigheden op stembureaus Minister ontvoerd BROMFIETSER IN SPRANG-CAPELLE VERONGELUKT Politie op fiets in VS. EDITIE VOOR ZEELAND Dolle capriolen in Oudenbosch I n in—mi ■■■■I li O J Comité S.O.S. opgericht IWentieus Jongen van 12 verongelukt op Schouwen Veel benzine stations in Italië dicht Oppositie Vrouwen Bajonet ATLANTIS ZWUGT AL Gruwelijke ontdekking in Limburg Tassen STEM Maandag 30 juli 1973 113e jaargang no. 17393 F^EURDR. W. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR i L LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNFUZEN (Van een onzer verslagge- vers) CADZAND Zowel de Ineldsche als Zeeuwsch- mse stranden worden ,ijii zaterdag geteisterd 1 oor een grote hoeveelheid lolie die zich in <ie vörm van Lijoenen kleine bolletjes op De herkomst van de olie Is Ba'et bekend, maar vermoede- Hjk is het zwarte goedje af komstig van een tanker, die Lt op zee heeft geloosd. De (orste alarmerende berichten kwamen gistermorgen uit ■België en kort daarna wer- jen de zwarte holletjes ook gesignaleerd in de omgeving van Cadzand. Volgens een medewerker van de strand-ehbo-post in Nieuwvliet hebben weinig badgasten van Je olie over last ondervonden, omdat het gisteren geen strandweer was en de belangstelling voor de zee beperkt bleef tot enkele wandelaars. „Het strand ligt bezaaid met ont zettend veel kleine brokjes", zo werd gisteravond uit Cad zand gemeld. De olie heeft zich onoei invloed van de stevige wind op het strand vastgezet, maar het ziet er naar uit, dat het zwarte goedje gemakkelijk verwijderd kan worden. Het strand bij Cadzand wordt re gelmatig schoongemaakt door werknemers van de sociale werkplaats en afgelopen vrijdag heeft het de laatste „grote beurt" gehad. Ver moedelijk zal de schoon maakploeg de komende da gen worden ingeschakeld om de oliebolletjes te verwijde ren. Alarmerender waren de Denchten, die zondagmiddag uit België kwamen. Hier ls het strand vanaf Den Haan tot en met Middelkerke se dert zaterdagavond besmeurd met petroleum. Ook hier gaat het om dezelfde bolletjes, die overal aan blijven kleven. (Van een onzer verslaggevers) OVDENBOSCH De Oudenbosschenaar J. H. kreeg zaterdag morgen niet alleen de schrik van zijn leven, maar ook zodanige verwondingen aan zijn linkerbeen dat hij naar het ziekenhuis moest, toen zijn Dafje, nadat de man de motor had gestart, begon aan een even dolle als levensgevaarlijke reeks capriolen. Dat gebeurde allemaal in de buurt van H's huis in de Drimmelaar- straat. Meteen nadat de Daf-motor was aangeslagen, schoot het auto- tje achteruit dwars door twee voortuinen heen terug de straat op. Nog steeds achteruit razend caramboleerde de auto op straat tegen een geparkeerde auto, vloog weer de stoep op, de tuin in en knalde tegen de voorgevel van het huis van de familie Smits. De Daf raasde, nog altijd achteruit, via twee voortuinen weer de straat op en bleef daar eindelijk als een wrak staan. De bestuurder had tijdens deze hele manoeuvre zijn linkerbeen buiten de deur gehad, dat ernstig werd gewond. De auto is voor onderzoek door de politie meegenomen. Ver ondersteld wordt dat de dolle rit veroorzaakt werd door een mankement aan de automatische versnelling. <vV,Vw>«Cv.*,,l.\. W... „V Zo stonden gisterochtend de Atheners in de rij voor de stembureaus om hun „ja" of „nee" aan Papadopoulos te geven. (Van onze redactie buitenland) ATHENE Een stroom van klachten over onregelmatig heden in de stembureaus negerend, heeft de Griekse rege ring een „overweldigende" overwinning gemeld bij het referendum over de afschaffing van de monarchie en de keuze van Papadopoulos tot president. Toen er 119.736 stemmen waren geteld de resultaten van 566 van de 11.978 stembureaus waren er 112.906 „ja"-stemmen (94,2 procent) en 6.830 „neen"-stemmen (5,8 procent) Het was duidelijk dat op het platteland massaal „ja" was ge stemd, terwijl de uitslagen uit de steden een aanzienlijk mindere steun aan Papadopoulos, de enige kandidaat voor het president schap, te zien gaven. In bepaalde wijken van Athene bedroeg het aantal „neen"-stemmen 47 procent. Waarnemers waren van oordeel dat de einduitslag over het gehele land waarschijnlijk 70 tot 75 procent „ja"-stemmen te zien zal geven. Tan een onzer verslaggevers) GOES De strijd tegen de ■fsluitiug van de Oosterschel- 1 in Zeeland gaat voortaan in iMjaniseerd verband plaats ten, Een zestal verenigin- |IU heeft jongstleden zaterdag J Goes besloten de krachten Ie bundelen in een nieuw op- Wicht comité S.O.S. (Samen ging Ooster Schelde). I Ia het comité hebben voor- l'aielijk zitting verenigingen J® het bedrijfsleven uit de ■feeu- en recreatiesfeer. Hoe- U'el nog niet alle deelnemen- groeperingen overleg met achterban hebben ge- eegd, is van een aantal pro- Itntiale en ook landelijke ver- ■■giagen toch al zeker dat ze Ittedoen, Momenteel zijn dat IJ! Zevibel (Zeeuwse Visserij P-hagen), de VERVOEX ll^iging van Oesterkwe- en -exporteurs), de Stu- Jroep Oosterschelde, de l?t|egroep Oosterschelde ■«en, de Vereniging Milieuhy- |t®e Zeeland (VMZ) en de ■;!®rlandse Onderwatersport Pad (NOB). Net een viertal andere vere- >en zijn nog besprekin- gaande, maar verwacht I ®dt dat ook deze zich bin- L™rt definitief bij het co- I. tullen aansluiten Het sa- l-fwerkingsverband, dat on~ I"? een halfjaar in functie IJ.7 kan. dus nog aanzienlijk uitgebreid, zodat het niet te ver gaat van riseerd verzet te spre- JA voornaamste werkzaam- Iff1 van het comité zullen |7'aan in een binnenkort te I «veten reactie op de naar de 12s® van het comité zeer L*rtieuze nota-Westerterp, peggen van een grote, IS e bijeenkomst in de I.Kerk van Middelburg e Produktie van een nieu- Ij1 geheel afgeronde Ooster- lljldenota, die zal worden I-Si den aan nieuw in~ Ipielde Oosterscheid e-com- lï)fle 7311 oud commissaris IJ, ast en aan de leden van I "parlement. W? .^e openbare bijeen- in Middelburg, die op september gedacht is, zullen ook verschillende sprekers aanwezig zijn om htm visie op het Oosterschelde-gebeuren te verwoorden. Onder meer zijn daartoe uitgenodigd Zevibel- voorzitteo- A.L.S. Lockefeer eri de publicist en oud-voorzitter van de Raad voor Milieude fensie Wouter van Dieren. De inhoud van de reactie op de nota-Westerterp tenslotte zal al zeer binnenkort op een persconferentie bekend wor den gemaakt en de „grote" Oos terscheldenota zou medio no vember van de pers moeten rollen. (Van een onzer verslaggevers) WESTERSCHOUWEN De 12-jarige Jeroen B. uit Drie. bergen is zaterdag te Wester' schouwen het slachtoffer ge worden van een verkeersonge luk, dat ontstond doordat, vol gens de politie, D. d. B. uit Den Haag, die evenals Jeroen in Haamstede op vakantie was, drie voor hem rijdende auto's inhaalde- Bij deze manoeuvre raakte De B. de macht over het stuur kwijt, botste tegen een boom en reed vervolgens de langs de weg lopende Jeroen aan De jonigen kwam in het water van een naast de weg gelegen sloot terecht. Zaterdagavond bezweek de jongen aan de ge volgen van zijn verwondingen. De B. wordt in het ziekenhuis te Zierikzee verpleegd. Hij is ernstig gewand. BEN CHINESE delegatie on der leiding van de ondermins ter van handel Tsjei Sjoe-Fan is zaterdag in Moskou aange komen voor slotbesprekingen over een handelakkoord met de Sovjet-Unie. ROME (DPA) Miljoenen Italianen en buitenlandse toe risten zullen de benzinestati ons langs de meeste Italiaans» wegen de komende dagen ge sloten vinden. De pachters van de stations sluiten tot en met woensdag uit protest tegen het feit da) de oliemaatschappijen volgen9 hen niet voldoende benzine af leveren om de prijs hoog to kunnen houden. De stations langs de grot» autosnelwegen zullen alleen dinsdag tussen 06.00 en 22.00 uur hun pompen dicht hou den. (Van onze redactie buitenland) PAPHOS. CYPRUS —Hon derden gewapende politieagen ten beschermden zondag presi dent Makarios, terwijl anderen over het gehele eiland een massale speurtocht hielden naar de Cyprische minister van jus titie Christakis Vakis, die in de nacht van vrijdag op zater dag door gewapende leden van de Eoka, het ondergrondse le ger van generaal Grivas, werd ontvoerd. De extra veiligheidsmaatre gelen voor aartsbisschop Ma karios volgden op de ontvoe ring en de toenemende ge welddadigheden van de afge lopen dagen tussen aanhangers van president Makarios en die van Eoka leider generaal Gri vas, die eenheid met Grieken land wil. In de nacht van zaterdag op zondag vonden voor de tweede achtereenvolgende nacht bom aanslagen plaats in de belang rijkste steden van het eiland. Volgens de politie vonden er in totaal ongeveer 20 aansla gen plaats. Niemand zou ge wond zijn geraakt. Tegelijkertijd deed de poli tie invallen in de huizen van prominente Grivas-aanhangers, Daarbij zouden volgens som migen rond 150 arrestaties zijn verricht. De politie spreekt van 20. Te oordelen naar de niet gebruikte op de grond liggen de stembiljetten met „ja" en „neen'" reaus, mige buitenlandse correspon denten in Athene kunnen zeg gen dat er ongeveer evenveel voor- als tegenstemmers zijn. n" in verschillende stembu- zou men volgens som- Van de zijde van de opposi tie zijn vele klachten geuit over de gang van zaken bij de stemming. Zo zouden er in vele stemblureaus alleen op vr- zoek van de kiezers „neen"- biljetten zijn uitgereikt, ter wijl ook de gordijntjes voor de stemhokjes in veel gevallen waren weggelaten, waardoor er van het geheime karakter van de stemming niet veel meer was overgebleven. Vijf uur nadat de stembu reaus waren opengegaan deel de een lid van de „commissie voor het herstel van de demo cratische legaliteit", de oud minister van binnenlandse za ken Gëorgios Rallis, mee dat hij al 25 telefonische klachten over onregelmatigheden bij stembureaus had ontvangen, De meeste hadden betrekking op het feit dat alleen maar biljetten met „ja" werden uit gereikt. Als men er een met „neen" wenste, moest dat spe ciaal worden gevraagd. Ieder een kon dan zien dat men tegen de nieuwe grondwet en Papadopoulos was. Vooral in de dorpen wilde men daar lie ver niet voor uitkomen. In Athene kwamen de mees te klachten van vrouwelijke kiezers. „De voorzitters van de stembureaus menen dat vrou wen gemakkelijker te intimi deren zijn", aldus Rallis. Naar Rallis meedeelde is zondagmorgen toen hij in Al- myros Volos (midden-Grie kenland) zijn stem ging uit brengen, het vroegere parle mentslid Fotis Panagiotopoulos gearresteerd. Een woordvoer der van de regering in Athe ne zei van de arrestatie niets af te weten, maar zegde toe de zaak te zullen onderzoeken. Op het eiland Korfoc zijn zaterdag twee Westduitsers gearresteerd die tegen de re gering gerichte pamfletten verspreidden. In Vonitsa (mid den-Griekenland) is zaterdag Costas Serepissos, een militant lid van de „commissie voor het herstel van de democrati sche legaliteit", aangehouden- Hij werd zondag weer vrijge laten. AI direct bij de opening stonden de eerste van de on geveer 5.8 miljoen kiezers in rijen voor de deur om na hun plicht te hebben vervuld de warme steden te ontvluchten en verkoeling aan het strand en ln de bossen te zoeken, Voor elk stembureau stonden een politieman en twee solda ten met de bajonet op het geweer. De kiezers moesten zich met een identitcitskaarts binnen meiden bij de „commissie van toezicht", die de identiteit vast stelde. Hij kreeg daarna (ais het volgens de regels ging) twee stembiljetten: een met een blauw „nai" (ja) en een met een zwart „oxi" (neen) Er waren geen blancobiljetten. Achter een scherm kon men het biljet van zijn keuze in een enveloppe doen en deze gesloten in de stembus bij de tafel van de commissie gooi en. Na een incident van zondag morgen waarbij een Ameri kaanse televisieploeg de toe gang tot een stembureau werd ontzegd, werd op last van de minister van voorlichting bui tenlandse journalisten alle me dewerking verleend. (Van een onzer verslaegevers) OOSTBURG Radio Atlan tis is sinds zondagmorgen tij delijk uit de lucht. Volgens een woordvoerder van de Bel gische piraat is men tot deze ether-stilte gedwongen in ver band met technische manke menten aan het zendschip „Mi Amigo" voor de kust van Scheveningen. Verwacht wordt, dat de uitzendingen vanmiddag op dezelfde golf lengte hervat zullen wor den. SPRANG-CAPELLE (ANP) De 21-jarige magazijnbe diende A. Hommel uit Sprang- Capelle is zaterdagmiddag in zijn woonplaats verongelukt. Hij botste met zijn brom fiets tegen een truck met op legger, die bij het nemen van een bocht op de verkeerds weghelft was gekomen. Het dodelijke ongeluk in de „Grand Prix" van Zandvoort. De Britse renner David Purley (rechts) helpt mee een doek over de verbrande landgenoot Roger Williamson, in zijn STP March 731, te gooien. (Van onze sportredactie) BREDA-ZANDVOORT De autosportwereld is op nieuw door een vreselijk drama geschokt. Op het pas nieuw beveiligde circuit van Zandvoort verongelukte gis teren de 25-jarige Engelsman Roger Williamson. Het nood lot wilde dat Williamson te gen een vangrail opreed die daar op aandringen van vooral de latere winnaar Jac kie Stewart was aangebracht. Volgens David Purley, die direct zijn Ford langs de kant reed om assistentie te verlenen, heeft de 25-jarige debutant een rechterbocht met te hoge snelheid geno men. Van de zijde der coureurs was veel kritiek op de wed strijdleiding dat de race ge woon was doorgegaan- „Door de rookontwikkeling ontbrak ons vrijwel alle zicht", aldus een der coureurs. Het volle dig uitgebrande autowrak van Williamson is door de Zandvoortse politie in beslag genomen. De Kon. Nederland se Wielerunie heeft de ploe gen bekendgemaakt, die zullen deelnemen aan de strijd om de wereldtitels voor de beste amateur en professional op de weg. Deze wedstrijden worden gehou den in Barcelona, respectie velijk op 1 en 2 september. Da amateurploeg zal be staan uit: Fedor den Hertog, André Gevers, Frits Schuer. Wim de Waal, Gerrie Knete- mann, Piet van Katwijk en een nog aan te wijzen zeven de renner. De profploeg zal bestaan uit: Joop Zoetemelk, Gerben Karstens, Hennie Kuiper, Gerard Vianen, Theo van der Leeuw. Jan Krekels en Cees Bal. Annette Segaar van Su- rae Breda is tijdens de Ne derlandse zwemkampioen- schappen als eerste geëin digd op de honderd meter vlinderslag. De Italiaanse autocoureur Massimo Larini, die vorige week tijdens een 24-uursrace on het circuit van Francor- champs ernstig werd ge wond, is in de nacht van zaterdag op zondag in een ziekenhuis in Luik overle den. Larini was 31 jaar en woonde in Viareggio. Hij is het derde slachtoffer van de race. De Westduitser Peter Joisten en de Fransman Ro ger Dubos verongelukten vo rige week zondag. (Zie onze sportpagina's) (Van een onzer verslaggevers) NEDERWEERT Tussen hoog opgeschoten riet langs een vaart onder de gemeente Nederweert is zaterdagmorgen het stoffelijk overschot gevon den van de 58-jarige weduwe J.E. Soeters-Bombeeck uit Haelen. De vrouw, moeder van vijf kinderen, bleek door een kogel in haar hart om het leven te zijn gekomen. De bromfiets van de vrouw was op een afstand van enkele honderden meters reeds twee dagen eerder gevonden. De ATLANTA (UPI) De gemeentepolitie van Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia wil de energiecrisis te Iüf gaan door een rijwielkorps in te stellen. De eerste zes a tien „bereden" agenten zouden eind augustus gaan surveilleren. Men hoopt er vrijwilligers uit het korps voor aan te kunnen trekken. Aanschafkosten zijn er niet. want de politie van Atlanta zit met grote aantallen verloren en nooit meer opgevraagde fietsen. Verdere voordelen: de milieuvervuiling wordt tegengegaan en de agenten kunnen geruisloos inbrekers naderen. Om van de conditie van de agenten nog maar te zwijgen. gruwelijke vondst van het lijk werd gedaan door een zoon van de weduwe die samen met een vriend naar zijn moe der aan het zoeken was ge gaan. De rijkspolitie van Neder weert, versterkt met districts rechercheurs uit Roermond, kon zondagavond nog geen op heldering verschaffen. Roof moord wordt in ieder geval niet uitgesloten geacht. Dc vrouw had reeds afgelo pen dinsdag haar woning in Haelen verlaten. Ze had een vriend met wie ze vaak ging vissen aan de Noordervaart in Nederweert. Uit een onder- zoe door de politie is echter komen vast te staan dat deze die dag in Beegden is geweest en de vrouw derhalve niet heeft getroffen. Alvorens ze wegreed, voor zien van een thermosfles, heeft ze nog geld van de bank gehaald, maar dat moet hoog uit een bedrag van enkele honderden guldens zijn ge weest. Toen de vrouw 's avonds niet thuiskwam was dat voor haar inwonende dochter nog geen reden tot ongerustheid aangezien haar moeder vaker enige dagen van huis weg bleef. Donderdag werd door een functionaris van Rijkswater staai langs de Noordervaart de bromfiets aangetroffen. De groepscommandant van de po litie in Nederweert zocht met een politiehond de omgeving af maar zonder resultaat. Een van de zoons die het visplekje kende, waar zijn moeder regelmatig verbleef, ging daarop met zijn vriend de oevers van de Noordervaart afzoeken en daar werd uitein delijk zaterdagmorgen het stoffelijk overschot van de weduwe gevonden. Ze lag op haar rug in het ri.t. Uit de sectie die zater dagnacht door dr. Zeldenrust is- verricht, kwam vast te staan dat een kogel vermoede lijk van achteren op de vrouw was afgevuurd. De kogel die haar lichaam aan de voorzijde heeft verlaten, is niet meer teruggevonden. Een merkwaardige bijzon derheid in deze zaak is wel dat de tas die achter op de bromfiets zat, was verdwenen toen het voertuig doi derdag werd gevonden. Ook het tasje dat de weduwe altijd bij zich had. is spoorloos. Het vermis sen van de tassen zou er op kunnen duiden dat de dader er met geld van de vrouw vandooi is gegaan. Opgemerkt zij nog dat in de buurt van de bewuste plek langs de Noordervaart een jachtgebied is. De politie be- sihouwt het echter als theore tisch dat de weduwe door een verdwaalde kogel zou zijn ge troffen.

de Stem | 1973 | | pagina 1