[HOUDER TOEKOMST IS AAN ZONNE- ENERGIE Dominee preekt ondergani van „bandeloos" Amsterdam Surinaamse organisaties keuren beleid minister Van Agt af 41% 5% 5*% 6% 7% 71% 8% inspan „De Japanse passagiers wisten nauwelijks wat een kaping was" BONDSSPAARBANK DORDRECHT BREDA round bankwerkers ello b.v. N binnenland buitenland Kosten NEDERLANDER DOET VERSLAG VAN JUMBO-KAPING: DS. BUSKES CONTRA BOETEPREDIKER EEG weet officieel niets van toenadering Comecon Bomexplosies in limassol op Cyprus Inbraak op kantoor Herbert Wehner Heet of koud Reacties verhoogt de rente op de SPAARDEPOSITO'S met ingang van 1 augustus 1973 opzegtermijn: 1 maand 3 maanden 6 maanden 1 jaar (ongewijzigd) 2 jaar 4 jaar fixe rentespaarbrieven 5 jaar vast Breda: Catharinastraat 15, Dillenburgstraat 24, Karnemelkstraat 8, Biesdonkweg 38, Duurstedestraat 30, Heuvelbrink 8, Kiosk Brabantplein. Oosterhout: Heuvelstraat 1. Roosendaal: Markt 24 en Rembrandtgalerij. Bergen op Zoom: Kloosterstraat 15. Dutineerde typiste lervoor binnen ons fezaken van Morres ten telefonische af- Itd (01140 - 7100, groeiende onderne- let spoed ede honorering met Kdaire arbeidsvoor- liollicitaties bij dhr. ïoes - Tel. 01100-5540 EVRAAGD |t doorsehrijfboefchouding. |e inlichtingen bij tesplein 13 Kloetinge kloon 01100 -6606. Lonceindekrant. et. aat adverteren iet ten gaat. iders zijn bafaar&l Zaterdag 28 juli 1973 11 In de Verenigde Staten, Japan, Koeweit, Australië en Is raël worden duizenden huizen verwarmd met behulp van zomne- TParmte. g In de V.S. is een nieuwe stap gedaan in de richting van huis houdelijk gebruik van zonnewarmte: de universiteit van Dela te heeft vorige week een „zonnehuis" getoond waarin de zonnestraling niet alleen voor verwarming en koeling maar voor jot eerst ook voor de elektriciteitsvoorziening wordt gebruikt. In Turkije wordt aan het Technisch Instituut van de uni- versiteit van Ankara gewerkt aan een droogtoestel, dat helemaal op de zo» draait. De ruimtevaart is ondenkbaar zonder zonne-energie. In Saoedi-Arabië bouwt men een zomne-heetwatercentrale van zes miljoen dollar. in de Verenigde Staten rijden al auto's op zomne-enge'gie. Het gebruik van zonnewarmte als energiebron is bepaald niet zo revolutionair als menigeen denkt. Ze wordt op dit ogen blik al dagelijks gebruikt door meer dan tien miljoen mensen. In verschillende (voornamelijk Amerikaanse) wetenschappe lijke instituten wordt druk ge werkt aan de ontwikkeling van apparaten, die op zonne- energie werken. Men ver wacht binnen enkele jaren de eerste commercieel bruikbare toestellen af te kunnen leve ren. Zonne-energie is absoluut schoon en de voorraad is „on eindig" groot. Deze vorm van energievoorziening heeft de toekomst. Het principe van het zonne- energiegebruik is heel een voudig. Men vangt overdag de zonnewarmte op in foto-elek trische cellen, spiegels of an dere daartoe ontworpen instal laties. De foto-elektrische cel len leveren direct stroom, met de andere installaties wordt water verwarmd, dat daarna óf direct gebruikt wordt óf in de vorm van stoom wordt benut om turbines aan te drijven, waarmee dan elek triciteit wordt opgewekt. Op de uren dat er geen zon is kan men putten uit de energie die tijdens de zon- ne-uren is opgeslagen. Het is overigens een wijd ver breid misverstand, dat voor het gebruik van zonne-energie heldere zonneschijn nodig is. Ook op min of meer bewolkte dagen levert de zon nog vol doende energie om apparaten te laten werken. Het transport van zonne-ener gie kan plaatsvinden met be hulp van waterstof, dat even als de zonnewarmte in min of meer oneindige hoeveelhe den aanwezig is. Kortom: er zijn geen of nauwe lijks geen technische belemme ringen om zonne-energie op grote schaal toe te passen. In een onlangs verschenen rapport van de NASA en de Na tional Science Foundation wordt het gebruik van zonne- energie dan ook van harte aanbevolen. In het rapport staat, dat de gemiddelde zon nestraling, die op 0,14% van het landoppervlak van de Verenigde Staten valt, vol doende is om de elektriciteits voorziening vam het hele land te dekken. Men gaat er daarbij van uit, dat 10 van de zon newarmte gebruikt kan wor den. Een hoger rendement is technisch nog niet haalbaar. Ondanks het feit, dat zonne warmte gratis is, blijkt de toepassing van zonne-energie nog steeds 30 duurder dan bijvoorbeeld de energie die door de huidige elektrische centrales wordt geleverd. Dat ramt door de hoge kosten van opslag en transport. De zonne- fflergie is daardoor nog niet Mg populair bij elektrici teitsmaatschappijen alhoewel er.al Amerikaanse maatschap- Wen zijn, die in de ontwikke- 'm6 van zonne-energie geld nebben gestoken. Maar deze hogere kosten zijn uiteraard een kwestie van tijd. A,s de brandstoffen duurder worden door de dreigende schaarste en de beveiliging "norm kostbaar blijkt, zal de wnne-energie kunnen concurre ren, Bovendien kan niet alles in geld worden uitgedrukt. De grotere veiligheid en geringere vervuiling zijn duidelijke 'oordelen van de toepassing voo zonne-energie, die moei lik berekend kunnen worden. "et rapport van de NASA staat, dat de ontwikkeling van zonne-energie de komende 3 Wen 3% miljard zal kosten j™'s veel minder dan de «wikkeling van de kernener- jr tot nu toe heeft gekost), wp het ogenblik zijn er al en- f e miljoenen dollars beschik baar, ruimte, die nodig is om ffWarmte op te vangen, lijkt best mee te vallen. Het niet nodig zijn om uitge- m Streden te bedekken ™t spiegels of andere appara- die de zonne-energie op tonen vangen. Een oppervlak J1 16 bij 10 kilometer blijkt 'OMoende om 480 megawatt te Produceren. Dat is evenveel Jf de kernenergiecentrale van oorssele. Dit oppervlak zal rerigens niet helemaal hoe- worden bedekt. Er zijn "'werpen waarop de buizen, e de zonne-warmte opvan gen op palen zijn geïnstalleerd waaronder ruimte voldoende is om vee te laten grazen. De gevreesde landschapsaan tasting kan volgens Ameri kaanse onderzoekers worden voorkomen door de installaties te spreiden. Er zijn op de we reld voldoende zonxijke gebie den om dit te realiseren. Van uit die gebieden kan de ener gie worden vervoerd naar ge bieden, die minder gul zijn be deeld met zonnewarmte. Over de plaatsing van de zon- ne-opvangcentra lopen de me ningen trouwens nogal uiteen. Er zijn ontwerpers, die vast houden aan het centrale-idee. Dat zijn de mensen, die op grote oppervlakten spiegels of opvanghuizen willen plaatsen, met de opgevangen warmte elektrische energie willen op wekken en die daarna willen distribueren. Maar er zijn daarnaast ook mensen die denken in de rich ting van zgn. zonnehuizen. In die huizen zijn alle elektri sche apparaten aangesloten op een privé-zonnepaneel, dat voor de stroomvoorziening zorgt. In de groep van onderzoekers, die centraal de zonne-energie wilen opvangen zitten ook de mensen, die denken over zon- ne-stations in de ruimte. De ruimtevaart maakt al geruime tijd gebruikt van zonne-ener gie en het is in theorie natuur lijk mogelijk om de zonne-pa- nelen van ruimteschepen en ruimtevaartlaboratoria (Sky- lab) zo sterk te vergroten, dat er genoeg energie wordt opge wekt om naar de aarde te stu ren. Maar dat is inderdaad theorie, de technische problemen die met dit soort ruimte-energie- stations samenhangen zijn let terlijk en figuurlijk enorm. Ze zouden namelijk moeten be staan uit panelen van vier bij vier kilometer en het zou j aren intensief ruimteverkeer kosten om deze gigantische in stallaties naar boven te bren gen. De NASA speelt al wel met de gedachte om dit project in haar programma op te nemen, maar de meeste deskundigen zijn ervan overtuigd, dat het te ambitieus is. Theoretisch brengen dergelijke ruimte- energiestations trouwens de no dige gevaren mee. Het zou mogelijk zijn om de zeer ener gierijke stralen, die van de ruimte-energiestations naar de aarde worden gezonden te concentreren en op wooncen- tra te richten. Die zouden dan binnen enkele seconden totaal verbranden. Science-fiction, ja en neen: het plan is ook technisch nog te fantastisch om uitgevoerd te worden, maar het blijft theoretisch mo gelijk. Maar afgezien van de onwaar schijnlijke ontwikkeling van ruimte-energiestations is het gebruik van zonne-energie een verantwoorde en erg milieu- Indie vriendelijke aangelegenheid Indien het mogelijk zou zijn om binnen afzienbare tijd het gebruik van zonne-energie te realiseren zou het energie vraagstuk geen vraagstuk meer zijn. Drs. JAAP WILLEMS De heer A.J.J. de Koning uit Schiedam wordt hier begroet op Schiphol na zijn aan komst uit Bengcrl TOKIO-SCHIPHOL „Eindelijk... tenslotte zijn zij weer op Japanse bodem", zo luidde een van de commenta ren bij de aankomst van 97 passagiers van het een week geleden boven Nederland ge kaapte Japanse vliegtuig. Juichende verwanten en meer dan 500 verslaggevers behoorden tot de duizenden wachtenden op het vliegveld van Tokio om de slachtoffers van de kaping een emotio neel welkom te bereiden. Voor het uitstappen werden de passagiers begroet door de minister van vervoer, Sjintani. Op weg van Benga- zi landde de DC-8 met de gestrande Jumbo-passagiers gisternacht op Schiphol om vier Europese passagiers, on der wie de enige Nederlan der van de kapingsslachtof fers, af te zetten. Op Schip hol deed deze verslag van zijn ervaringen. Een kwartier na de start vanaf Schiphol merkte de heer A.J.J. de Koning uit Schiedam door een plotselin ge beweging van het vlieg tuig dat een scherpe bocht naar rechts maakte, dat er iets mis was. Kort daarna kwam er een steward zijn compartiment binnen met een schotwond in de schou der. De heer De Koning heeft niets van de explosie in het eerste-klas gedeelte van het vliegtuig gemerkt. Bij deze explosie kwam de vrouwelijke kaper om het le ven. Allen de captain van de machine, Konuma, wist dat de nieuwe bestemming van Captain Konuma van de gekaapte en opgeblazen Jumbo. het vliegtuig Dubai in de Perzische Golf was. Met een pistool in de rug, heeft hij de vlucht uitgevoerd. De passagiers bemerkte dat zij op Dubai stonden door de opschriften op de verpakkin gen van het ontbijt dat zij zaterdagmorgen voorgescho teld kregen. De heer De Ko ning: „De hitte in de cabine was in het begin ondraaglijk, de toiletten begonnen te stinken. De captain heeft van de kapers gedaan gekregen dat een van de mqtoren van de Boeing mocht blijven draaien voor de koeling. Toen was het in de cabines redelijk om uit te houden". De niet-Japanse passagiers van de Boeing, een Duitser, Een van de stewardessen, iie 4 dagen lang ondanks illes glimlachend de orders aan de kapers uitvoerden. een Zwitser, een Fransman en de heer De Koning heb ben ieder na de kaping met de gedachte gespeeld de ka pers te overmeesteren. „Op de Japanners viel niet te re kenen. Die begrepen er niets van en zaten passief in hun stoel. Ze wisten nauwelijks wat een kaping was", aldus de heer De Koning. Overi gens was hij wel vol bewon dering over de gediscipli neerde en kalme manier waarop de Japanse passa giers in Bengazi vlak voor de explosie het vliegtuig verlieten. De vier kapers, waarvan volgens captain Ko numa, er drie waren niet een Arabisch uiterlijk, de ander was een Japanner, hebben de passagiers weinig zachtzinnig behandeld. „We moesten on ze handen gevouwen boven ons hoofd houden. Wanneer we door moeheid onze armen lieten zakken, kregen we met de kolf van een geweer of met de punt van een handgranaat een klap op ons hoofd", vertelden de heren Gauger en De Koning. Zowel bemanning als pas sagiers hebben stomversteld gestaan over de ontzaglijke hoeveelheid explosieven waarover de kapers bleken te beschikken. Zij schatten de voorraad op zeker zes koffers, met ieder minstens tien handgranaten en bom men. Hoe en waar ze deze aan boord hebben weten te smokkelen, konden de passa giers niet zeggen. Na de landing in Dubai moest de gezagvoerder zich samen met zijn bemanning bij de passagiers voegen. „Ik mocht niet praten. Ik moest ook mijn handen boven mijn hoofd houden en als ik naar de toilet wilde, moest ik mijn vinger opsteken", ver telde een zeer vermoeide captain Konuma, die in vier dagen slechts vier uur gesla nen heeft. De heer De Koning is de tweede in zijn familie, die bij een kaping betrokken was. Zijn vader was een van de passagiers van de in sep tember 1970 van Schiphol vertrekkende gekaapte Boeing 747 van de Pan-Am. Deze machine is in Cairo door de kapers opgeblazen. AMSTERDAM (ANP) „Opnieuw is nu aangetoond hoe rechteloos Surinamers. Antillianen en andere minder heidsgroepen in de Nederland se samenleving moeten leven" Dit zeggen vijf Surinaamse or ganisaties in ons land naar aanleiding van de brief van minister Van Agt aan de Tweede Kamer over het niet- instellen van een strafvervoi ging tegen leden van de Am sterdamse politie. Tegen wie klachten waren ingediend over hun optreden tegenover Suri namers. De organisaties (de stichting Best, de vereniging Ons Suri name, de Surinaamse Studen_ ten Unie, het Suriname Comité en de werkgroep Delft) sore ken in een communiqué ove" de „racistische koers" van minister Van Agt. „Door d<= onverantwoordelijke houding van Van Agt worden de Sur' namers, Antillianen en andere minderheidsgroepen in ons BRUSSEL (ANP) De woordvoerder van de Europese Commissie in Brussel, het „da gelijks bestuur" van de EEG, heeft verklaard niets officieels te weten over enig contact tussen de commissie en een Comecon-afgevaardigde uit Moskou inzake eventuele on derhandelingen tussen de EEG en de Comecon. Het nieuws dat de Comecon- liidsitaten bereid zouden zijn onderhandelingen te openen met de EEG heeft in Brussel echter wel degelijk de belang stelling gewekt. Volgens berichten uit Mos kou zou de Sovjet-premier Kosygin, woensdag in Moskou meegedeeld hebben dat de Co mecon, de Oosteuropese orga nisatie voor onderlinge econo mische hulpverlening, betrek kingen wil aanknopen met de Europese Economische Ge meenschap. In Brussel ziet men dit niet ais een sensationele omwente ling. In EEG-kringen wijst men er op dat (als de berichten juist zijn) het hier gaat om eeen al bekende evolutie van de Sovjetrussische houding ten aanzien van de Europese ge meenschap. (ADVERTENTIE) land nu in een positie gedrukt, waarin ze gedwongen worden andere middelen ter hand te nemen om zich te beschermen tegen het politiegeweld", aldus de organisaties. Zij roepen „alle Surinamers en progres sieve, solidaire en vredelie vende Nederlanders" op tot „grote waarkzaamheid" en tot „het krachtig uiting geven van hun misnoegen als de Neder landse regering volhardt in dit discriminerend gedrag". NICOSIA (RTR) Bij een hevige explosie die zich in de nacht van donderdag op vrij dag heeft voorgedaan in de op Cyprus gelegen stad Limassol zijn negen politieagenten, drie leden van de nationale garde en een brandweerman gewond. Na de ontploffing, waarbij het hoofdbureau van politie werd beschadigd, brak brand nlt. Limassod, dat de laatste tijd het centrum is van grote acti viteit van de politie die op jacht is naar ondergrondse groeperingen, beleefde diezelf de nacht nog drie explosies- Een veroorzaakte brand in een benzinestation, een andere be schadigde een kantoor van de vroegere EOKA-guerrillastrij- dersorganisatie en bij een der de ontploffing werd een kof fiehuis beschadigd. President Makarios beschul digde onlangs de oud-EOKA- leider generaal George Grivas van het organiseren van de ondergrondse groepen, die het eiland teisteren met bomaan slagen. Deze zijn meestal tegen politiebureaus gericht. BONN (AFP) Op het kantoor van de fractievoorzit ter van de Westduitse sociaal democratische partij in do bondsdag, Herbert Wehner, is ingebroken. Er worden geen belangrijke documenten vermist. De secre taresse van Wehner merkte wel op dat enige stukken an ders lagen dan voorheen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Zo'n man die van buiten komt en dan in een maand tijd Nederland en met name Amsterdam tot in keer wil brengen en oproept om niet mee naar de knoppen te gaam, dat gaat me te ver. Ik heb ook een heleboel kritiek op de kerk, maar dat Amster dam zeer snel geoordeeld zal worden met vreselijke cata strofen. Neen". Dat zegt dominee dr. J. J. Buskes over de bliksembeke- ringsaetie van dominee Jan Willem van der Hoeven, con servator van de Graftuin in Jeruzalem. Dominee Van der Hoeven houdt veertig dagen lang (van half juli tot 26 augustus) avonddiensten in steeds een andere Amsterdamse kerk en 's morgens een gebedstocht door de' stad. Voor Van der Hoeven verkeert Amsterdam in een situatie zoals Ninevé in de dagen van Jonaomdat in de hoofdstad een dieptepunt van ontkerstening en zedelijk verval is bereikt". De gemiddeld 150 toehoorders horen Van der Hoeven elke avond preken: „Elke dag wordt de verschrikkelijke re kening van het verdriet gepre senteerd. Het verdriet over de verslaving aan drugs en alco hol, over de verbreking van gezinsbanden, de toename van geslachtsziekten en het elk aar doodrijden. Dat zijn de consequenties van de moderne wetteloosheid", Hij kwam naar Amsterdam voor zijn actie „Omkeer", om dat „in deze stad de zedeloos^ heid woekert en om u te waarschuwen. Het is nog niet te laat. Deze veertig dagen waarin wij actie voeren heeft de Heer ons op het hart gedrukt radicaal te kiezen voor Jezus Christus. Zoniet dan zal Hij ons uit zijn mond spuwen. U bent lauw, weest liever heet of koud". Deze samenkomsten trekken naar verhouding weinig toe hoorders, ouderen en jongeren. De tochten door de stad zijn nog slechter bezet, zo'n tien tot zestien mensen per tocht, die tweeëneenhalf uur in beslag neemt. Buskes wijt deze ma gere opkomst aan de organisa tie. „Het is allemaal te vlot georganiseerd. Bovendien is het vakantietijd en daarom vallen die tochten met zo wei nig mensen helemaal, niet op. Dat betreft dus de organisatie. Maar ook heb ik veel kritiek op de eenzijdigheid, van waar uit Van der Hoeven ten strijde trekt". Van der Hoeven zegt zich ge roepen te weten door God om dit te doen. Maar ds. Buskes vraagt zich in een artikel in het dagblad Trouw af: En wie heeft ds. Van der Hoeven gezegd dat, tenzij Gods aange zicht gezocht wordt, Amster dam „zeer snel" geoordeeld zal worden met vreselijke ca tastrofen Hij (ds. Van der Hoeven, red.) zal zeggen: De Here God. Dan is mijn vraag: Waarom moeten wij in Am sterdam dat geloven Waarom niet Londen, Parijs of Ber lijn Felle anti-communisten zullen vragen: waarom niet Moskou of Peking Felle anti- Amerikanen: waarom niet Washington of New York Ja, waarom nu bepaald Am sterdam?" Ds. Buskes heeft al vele reac ties gehad op zijn artikel van afgelopen maandag in 'n krant getiteld: „God weet veel beter wat er in Amsterdam te koop is". Die reacties zijn nog al verschillend, zegt hij. Tot nu toe had hij geen tijd om ze alle door te nemen. „Maar sommige staan achter Van der Hoeven, andere staan aan de kant zoals ik die verwoord heb". Volgens Buskes zijn allemaal mensen van de Pinkstergroe- pen die aan deze Billy Graham- achtige actie deelnemen. Zij zijn zeer emotioneel betrokken bij de boetepredikant over het Amsterdamse zedelijk verval. Buskes: Maar waaraan denkt ds. Van der Hoeven als hij spreekt over een diepte punt van zedelijk verval Bil ly Graham was ontsteld, toen hij incognito het Vondelpark en de Walletjes bezocht. De Beurs op het Damrak sloeg hij Buskes schrijft dan over de tijd van de West-Indische Compagnie en de slavernij in naam van de ware gerefor meerde religie en hij voegt eraan toe dat „ds Van der Hoeven wat voorzichtig moet zijn met zijn profetie van vre selijke catastrofen op korte ter mijn vanwege een dieptepunt van zedelijk verval in Amster dam" en „Over het falen van de kerk in Amsterdam hoeft ds. Van der Hoeven ons niets te vertellen. Daar weten we tot ons verdriet alles van. Het falen van de kerk Ons falen Maar iedere avond dank ik God voor zijn gemeente in Amsterdam, een kleine en zwakke gemeente in een grote stad. Maar waar heeft God ons beloofd dat het een grote ge meente zal zijn en dat heel Amsterdam zich zal bekeren Nochtans: in Amsterdam wordt geloofd, gebeden, bele den, gewerkt, en ja ook dat, gezongen God zal Amsterdam niet laten omkomen in helle vuur". En ds. Van der Hoeven preekt: „Kijkt u eens wat een voetbalclub doet om „in" te blijven. Ajax pakt u, maar Jezus niet meer. Mensen zak ken in de modder zonder dat wij het zien: zo lauw zijn wij. De joden zijn destijds ver volgd en naakt weggevoerd: bij de volgende vervolging zult u naakt weggevoerd wor den. Dat zal sneller zijn dan wijzelf denken. Dan zal God ons uit zijn mond spuwen, misschien wel in Siberië of Mongolië". Ds. Buskes is niet zo ingeno men met deze publiekelijke boetedoening. Hij haalt de bij belwoorden aan dat bidden en vasten in het verborgene ge beurt „en was uw aange zicht om u niet bij uw vasten aan de mensen te vertonen, maar aan uw Vader, die in het verborgene is". met vestigingen te: Bergen op Zoom, Breda, Dordrecht, Oosterhout, Papendrecht, Roosendaal, Sliedrecht, Tilburg en Zwijndrecht I

de Stem | 1973 | | pagina 9