Opgravingen in AardenburgRomeinse weg en castelium? Overdracht marine- commando zeeuws Zeeland dit weekend weer bomvol met activiteiten ifiSfiinvv Zuster Matthea (84) viert 60-jarig kloosterjubileum EUROPEES JEUGDKAMPIOENSCHAP HANDBOOG EN RINGRIJDERIJEN HiHjwk t%\ IR. TRIMPE BURGER NOG NIET ZEKER Deelnemers aan internationaal energiecongres naar Zeeland stad leuzen Droog en zonnig FILMS IN GOES EN VLISSINGEN WEDGWOOD De Vos- Eggermont B.V. een flinke magazijnbediende Zelfbediening van der Heyden FOLKLORE IN VLISSINGEN RINGRIJDEN Zaterdag 28 juli 1973 "«■jfety.,, w Kath. I. Gregorius de Grote 55-1532, zaterdag 19 nn' 9.00 en 11.00 u. burg, O.L.V. Tenhemel- ng. Zaterdag 19.00, zon- 8.30 en 10.00 u. at, H. Maria Onbev] tel. 01152-382. Zaterdaz rndag 10.00 u. H. Barbara, tel 587. Zaterdag 19.00 en 10.00 u. id. Toeristenkerk. 2a. 19.00 en zondag 9.qq Parochie H. Henricus ag 19.00 en zondag 8.00 1 11.30 u. Dorpsplein. Zaterdas i zondag 10.00 u. H. Maria Maagd, tel, 754. Zaterdag 19,oo' 9.00 en 10.30 u. L, Populierstraat. Zondag indijk, H. Martinus, tel. 582. Zaterdag 18.30, zon^ 30, 9.00, 10.30 en I7.00 eert, O.L.V. Onbev.. Zaterdag 18.00 zondag 1 11.00 u (en 11.15 u in ngen) enhoek, Sint-Willibror- el. 01105-264. Zaterdag zondag 7.30, 9.10 en mszand, H. Blasius, tel, 216, Zaterdag 19.oo' 7.30, 9.30 en 10.30 u. H. Kruiskerk. Zaterdag 1 zondag 10.30 u. (laat, H. Eligius. Zater- 00 en zondag 9.00 u. H. Willibrordus, tel. ;130, Zaterdag 19.00, 9.30, 10.00. 11.30 en rland, Molenhoek Zon- 30 u. cht, H.H. Philippus en s, tel. 01146-360. Zater- ,00. zondag 8.00 en 10.00 ndamme, H. Bonifaeius, 194-219. Zaterdag 19.00, 8.00 en 10.30 u. >rp, H. Eligius, tel. 01196 Zaterdag 19.00 uur. burg, r.-k. kerk. Zondag 1 10.30 u. Parochiekerk ardstraat). Zaterdag ïondag 10.30 en 19.00 u. istieviering. Kerkcen- De Hoeksteen, Rozen- in. Zondag 11.30 u eu- ieviering. rg, H. Eligius, teL 003. Zaterdag 19.00, 8.30 en 10.30 u. de, O.L.V. Hemèl- tel. 01195-214, zondag 10.00 u. ine, zaterdag 19.00 7.30 en 10.00 u. -3ath (kerk Honte- Zaterdag 7.00. zondag in Gent, H. Maria He- irt, tel. 01158-1661. Za- 19.15, zondag 8.30. 9.30 0 u. zaterdag 17.00 u., zon- 9.00 uur. dijke: Zaterdag 19.00 u, ag 10.00 u. lat, hulpkerk. Zaterdag ondag 8.30 u. St.-Jan de Doper, tel. 08. Zaterdag 19.00. zon- '0, 10.00 en 19.00 uur. I, Ant. van Padua, tel. 18. Zaterdag 19.00. zon- 0 en 10.45 uur. zen, H. Willibrordus, 1157-2327. Binnenstad: 11.45 u. Triniteitskerk n 10.15 u. Kruiskerk 10.00 u. Opstandings zaterdag 17.00. zondag II.00 u. gen, Parochiekerk Sin- iterdag 19.00 en zondag 0.00 er, 12.00 u. Open uwenburg, zondag 11.00 u. g, Martinuskerk. Zater- )0. zondag 10.30 u. rpe, H. Maria Visitatie, 158-527. Zaterdag 19.00, 8.00 en 10.00 u. jke, O.L.V. Tenhemel- ng, tel. 01176-234. Za- 19.00, zondag 8.30 en •aat, zaterdag 19.15 u. e, H. Anna. Zaterdag n zondag 9.45 u. Voor 363 (Hansweert, zon- 10 u). rpe, zaterdag 17.15 u. iSTORIEDIENSTEN Ziekenhuizen, paro- Goes, parochie Oost- Beveland, zondag 29 ran 12.00 - 24.00 uur, B. ve Weme, Kloetingse- 47 te Goes tel. 01100- an Zuid-Beveland ag 29 juli van 12.00- uur, A. van Alphen, dreef 4 te Heinkens- tel. 01106-1216. inde Vrijdagnamid' vamen de auto's van J.C. v.d. V„ beiden uit zen op de Oranjestraat :aar in botsing. Het on« gebeurde toen S., k°" vanaf de Willem d9 daan en rijdende over njestraat linksaf de Ire- in wilde rijden. Hij daarbij de tegenUS?9"" V.d. V. moest zicb erwondingingen onder aling van dokter Ni.i'~ Hen. De auto's liepen chade op. Vooruitzichten voor zondag 1 maandag, opgesteld door let KNMI, op vrijdag om uur: Overwegend 1 met zonnige perioden temperaturen oplopend tot normale waarden. Weersvooruitzichten in cij- ■is gemiddeld over Neder land. Voor zondag: .Aantal uren zon: 3-11. Min temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: ongeveer normaal W 3 graden onder normaal op een droge periode 'm minstens 12 uur: 90 pro mt, Kans op een geheel ®>g etmaal: 70 procent. Woor maandag: Aantal uren zon: 3-13. Min Jemp.: omstreeks normaa' Max. temp-: omstreeks nor ïaal. Kans op een droge peri- *an minstens 12 uur: 94 Procent. Kans op een geheel '""2 etmaal: 90 procent (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-GOES In onze editie van gisteren is on der de rubriek „Films in Zee land" een tweetal bioscooppro gramma's weggevallen: tot en met dinsdag 31 juli draait de westernheid Lucky Luke zijn avonturen op het witte doek in Alhambra in Vlissingen. Dn film, voor alle leeftijden, draait elke avond vanaf acht uur. Het Grand in Goes vertoont eveneens Lucky Luke. De aanvangstijd in Grand is even eens acht uur. Woensdag 1 au gustus om drie uur wordt in het Grand in Goes de film vier rakkers en een oude jeep vertoond. Ook hier zijn film liefhebbers van alle leeftijden welkom. Morgen, zondag 29 juli. ||en op Zoom 2.59 en 15.28 ^weert 2.20 en 14.47 'Wieuzen 1.44 en 14.07 «issingen 1.11 en 13.39 wmeldinge 2.49 en 15.18 g, 30 juli op Zoom 3.52 en 16.21 Bansweert 3.12 en 15.35 yneuzen 2.33 en 14.53 e»eldinge 3.42 en 16.11 ,Ue waterhoogten van vrij- Smorgen, meegedeeld door Waterstaat: Konstanz 441 Rheinfelden 388 -18, «atsburg 426 pl.48, Plitters- X 577 pl.43, Maxau 625 f, Plochingen 155 pl.2, "nhetm 428 pl.22, Steinbach Pl.2, Mainz 367 pl.8. Bin s' 246 pl.16, Kaub 289 pl.17. tl 235 -48, Koblenz 287 ,7' Keulen 240 pl.18, Ruhr- 381 pl.32, Lobith 984 Pannerdense kop 950 Nijmegen 772 pl. 17, op 865 pl.ll, Eefde IJs- ■">0 pl.2, Deventer 256 pl.2. jjsin 5447 _i) Borgharen 5°™ -10, Belfeld 1090 pl.l, B>eneden de sluis 503 (Van een onzer verslaggevers i VLISSINGEN „Nu de storm schijnt te zijn opgesto ken rond de Nederlandse de fensie, zal de bijzondere band van saamhorigheid en onder ling vertrouwen van ons, ma rinemensen, ons de kracht moeten geven om ons work vastberaden en blijmoedig te doen". Met deze woorden be sloot kapitein ter zee-vlieger A.H.M. Hagdoorn gisteren de korte toespraak waarmee hij het commando over de mari nekazerne Vlissingen en de functie van commandant mari tieme middelen Schelde over nam van de uit marinedienst tredende kapitein ter zee Ph S. Niemeyer. Het commando werd overgedragen ten over staan van het in carré aange treden militair en burgerlijk personeel van de marinekazer- ne te Vlissingen. Ook de vertrekkende com mandant gewaagde in de toe spraak waarmee hij formeel het bevel aan zijn opvolger overdroeg, van de moeilijkhe den die zich thans rond de Nederlandse defensie voor doen. De mentaliteit van het Vlis- singse marinepersoneel noem de kolonel Niemeyer royaal. De goede verhoudingen in deze grote familie met zijn minimum aan broedertwisten, zijn de grondslag voor de toe komst en de waarborg dat u voor uw taak berekent blijft en dat de koninklijke marine op u kan blijven rekenen", zo besloot hij. (ADVERTENTIE) Korte Nieuwstraat 21 HULST Tel. 3558, h.g.g. 2209 (Van onze correspondent) DEN HAAG Van 27 t.m. 31 augustus vindt het om de 3 jaar georganiseerde congres van de Union des Producteurs et Distributeurs d'Energie Electrique in 's-Gravenhage en gedeeltelijk ook in Zeeland plaats. De ontvangende instantie is de Vereniging van Directeuren van Electriciteitsbedrijven in Nederland. Tijdens het congres worden studiereizen naar diverse energiecentrales in Nederland gehouden. Op zaterdag 1 september trekken 'de directeuren naar Zeeland, waarna op 2 septem ber een bezoek zal worden gebracht aan de onlangs in gebruik gestelde en behalve energie van diverse kanten protest-opwekkende kernener giecentrale te Borssele. Te vens zal een bezoek worden gebracht, aan de zoetwaterfa- briek te Terneuzen. Zaterdag 1 september om halfvijf worden de deelne mers aan deze studiereis ontvangen door het provinciaal bestuur in de abdij. Het slot- dmer, voorafgegaan door een ontvangst door het Sluise ge meentebestuur in de raadszaal van het Sluise Belfort vindt plaats in de raadskelder. (Van een on-zer verslaggevers) AARDENBURG -r „In het begin vlotte het niet, maar nu komt er aardig schot in". Aan het woord is de heer J. A. Trimpe Bur ger, die de opgravingen leidi die thans gehouden worden in Aardenburg. Men legt er op dit moment een Romein se nederzetting bloot, date- rend van de eerste a tweede eeuw na Christus. „Gisteren was een goede dag", aldus de heer Trimpe Burger, „we haalden een groot aantal scherven uit de grond, die we aan elkaar kunnen pas sen. Juist toen wij de plaats van de opgraving bereikten, werd een deel van een cultus- beker uit de grond gehaald' Dit is precies dezelfde als die indertijd in Doornik opgegra ven is, zo vertelde men ons gisteren. Toendertijd was het een opzienbarende vondst. „Ik ben er nog niet hele maal zeker van", aldus de heer Trimpe Burger, „maar ik denk ook dat we hier met een Romeinse weg te doen hebben Dat zal dan de eerste in dp streek hier zijn". Hij neemt ons mee naar een ander deel van de graafput, en wijst op een duidelijk zichtba re rand van ijzeroer, dakpan nen en Romeinse scherven- circa drie meter breed. „Hier naast moet aan weerskanten een sloot gelegen hebben" vervolgt hij. Het is niet alleen Romeins wat de klok slaat in Aarden burg- Men is er tevens bezig met het blootleggen van een hoek van de fundering van het buitenhuisje van Anna van Bourgondië daterend uit 1550 Dit is van het grootste be lang, vertelt men ons. Met be hulp van dit huisje kunnen w verder werken met hehulD van de kaarten uit 1550. De heer Trimme Burger, provinciaal archeoloog en te vens regionaal archeoloog van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek, acht de mogelijkheid niet uit gesloten dat men hier te doen heeft met een Romeinse mili taire nederzetting. „Er zijn verschillende aan wijzingen voor. Het gebied is ruim een vierkante kilometei en er zijn grote vrachten ste nen uit Doornik aangevoerd, wat alleen maar kan wijzen op macht en geld. Ook zijn er resten van militair schoeisel gevonden, maar dat kan ook afkomstig zijn van soldaten od doortocht". De heer Trimpe Burger hoopt dat de Romeinse weg hem wat verder op het goede spoor kan zetten. „Ik vind het wel jammer dat de mensen soms zo weinig begrip hebben voor oudheid kundige vondsten" aldus de heer Trimpe Burger. Hij wijst daarbij op een oven uit de Romeinse tijd. „De werklui hadden hier die oven blootge legd en een compleet rooster van klei daarin laten liggen, zodat ik het kon fotograferen. Toen ik de volgende dag kwam hebben onbekenden het oventje opengebroken en was het rooster verdwenen". De opgravingen in Aarden burg zullen nog wel enkele jaren in beslag nemen. Doel van deze werkzaamheden is het verkrijgen van meer gege vens over de geschiedenis van Aardenburg, waarvan, zeker uit die tijd, vrijwel niets be kend is. besluit de heer Trim pe Bur.ger. terwijl hem de zo veelste Romeinse munt wordt overhandigd- (ADVERTENTIE) GEVRAAGD wegens reorganisatie Bij voorkeur iemand in het vak bekend. Zijn taak zal bestaan uit het controleren van binnen komende goederen, prijzen, het opbergen en bestellen. Wij bieden hem een goed loon, zelfstandige be trekking en een functie die bij ons goed aan geschreven staat. Gentsestraat 2 Hulst De provinciale VVV van Zeeland gaf ons dit weekend de volgende tips: Ook op het laatste weekend van de metaalarbeiders-vakantie zijn er weer tal van evene menten gepland. Wij noemen o.a. BRESKENS Zeilwedstrij den op de Westerschelde Breskens-Hansweert-Oos- tende. Brouwershaven Van daag t.m. a.s. dinsdag kermis op de Markt. Bruinisse Vanavond dis co-avond in het Dorpshuis, aanvang 8 uur. Domburg Morgenoch tend vanaf 11.15 uur gewijd concert door de brassband Apollo op de muziektent. Goes Vanmiddag toeris tische rally door Groot-Goes met ter afsluiting een grote mosselmaaltijd op de Markt. Aanvang 1 uur. Vanavond concerteert ook Charles de Wolff in de Maria Magdale- nakerk. Aanvang 8 uur. Groede viert vandaag feest, want de WV aldaar bestaat dit jaar 40 jaar. Ter gelegen heid van dit heugelijke feit worden er vanmiddag volks spelen gehouden op de Markt en treedt vanavond de carna valsgroep Vught op. Morgen avond is er in Groede op de westernshow m.m.v. de Zeeuwse zanger Peter Vlaan. deren en de New Freedom Singers. Aanvang halfacht. In Oostkapelle is er vana vond een dansavond in de sportzaal m.m.v. de Gold Stars, aanvang 8 uur. In Benesse houdt de plaat selijke ruitervereniging van middag een ringrijderij op het terrein tussen de Hoge- en de Lagezoom. Aanvang 1 uur. Vanavond is er voor de kinderen in Retranchement een lampionoptocht en een muzikale wandeling. Aan vang 8 uur op het Markt plein. In Sluis maakt het muziek gezelschap Apollo vergezeld van het majorettenpeloton Belfort morgenmiddag vanaf 3 uur een muzikale rondwan deling door de stad. In Oost-Souburg concer teert vanavond de popgroep Kajak in het jongerencen trum De Zwaan. Aanvang halfacht. Ook in Veere is het mor gen druk, want dan beginnen de zeilwedstrijden om het wereldkampioenschap in de Cadet-klasse. Vanavond is er in Vlissin gen een poppenspelvoorstel- lnig voor de kinderen in het Vestzaktheater Eedenburgh op het Bellamypark. Aanvang halfzeven. In Wolphaartsdijk wordt er morgenmiddag een zeilwed strijd georganiseerd met zgn. Oude Knarren op het Veerse Meer. Ook in Zoutelande viert de VW feest, want deze VVV bestaat dit jaar een halve eeuw. Ter afsluiting van een grootse feestweek is er van avond vanaf halftien een zo meravondshow-taptoe op het sportveld, die wordt ver zorgd door de muziekvereni ging en het majorettenpelo ton Juliana uit Middelburg. Ook is er een optreden van de disc-jockey's van Radio Walcheren gepland in de feesttent aan de David Kod delaan, dat begint om half tien vanavond en gaat door tot een uur vannacht. Berichtten wij u vorige week dat de stad Vlissingen goed is voor een totaal dag programma met tal van leu ken en interessante attracties, dit weekend wordt dit nog eens extra onderstreept. Vandaag zijn in Vlissingen nl. de grote jaarlijkse ring- rijderijen op de Stenen Beer en in Ritthem, de klei ne dorpskern die toch ook bij Vlissingen behoort, wordt vandaag en morgen het Eu ropees kampioenschap hand- boogschieten op de staande wip voor de jeugd gehouden. Liefhebbers van folklore dus op naar Vlissingen! Ritthem ontvangt vandaag en morgen een invasie van Europese handboogschutters, die of om te kijken of om te schieten naar het terrein bij de Zuidwateringsstraat ko men. Vanmiddag vanaf half- drie zullen op de vier staan de wippen op dit terrein wedstrjden gehouden worden om de grote prijs van Vlis singen, de door de Zeeuwse Schuttersbond beschikbaar gestelde Kunstborden en vrije schietingen. Deze op zichzelf belangrij ke wedstrijden vormen ech ter een voorproefje van het spektakel dat voor morgen is gepland, het 'Europees kam pioenschap voor de jeugd. Het handboogschieten op de staande wip is een eeuwen oude folkloristische sport die vooral in Zuid-Beveland en Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren nog veelvuldig wordt be oefend. Voor de ruim 600 Zeeuwse schutters zijn er ie der weekend concoursen waaraan zij kunnen deelne men. Bij een concours (of schieting) is het de bedoeling dat de schutters proberen de vogels, felgekleurde pliump- jes, die zijn bevestigd op een hoge hóuten paal (de stenge of prang) omlaag te schieten. Iedere vogel of kal heeft zijn eigen puntenwaarde en de moeilijkst af te schieten vo gel, de hoogvogel op top wordt het hoogst gewaar deerd. De schutter die de meeste punten bijeenschiet wordt uitgeroepen tot win naar. Dank zij intensieve wervingscampagnes tellen de diverse Zeeuwse sociëteiten tegenwoordig tal van jonge leden die vandaag en morgen gen uitkomen tegen leeftijds genoten uit België en Frank rijk. De drie deelnemende lan den hebben eik een ploeg van 15 uitstekende schutters tussen de 6 en 18 jaar ge selecteerd, die met elkaar zullen kampen om het Euro pees ploegenkampioenschap dat morgenmiddag vanaf ca. kwart over -wee wordt gehou den. Bij deze schieting krijgt iedere schutter vijftien maal de gelegenheid om een vogel af te schieten. De ploeg die hierbij de meeste punten weet te bemachtigen wordt dan uitgeroepen tot Europees kampioen. Behalve dit ploegenkampi oenschap staat er voor mor gen ook een persoonlijk kampioenschap op het pro gramma. Hiervoor mag ieder land 36 jeugdige schutters afvaardigen die elk vijf maal mogen schieten. De schutter die hierbij de beste resulta ten behaalt wordt uitgeroe pen tot Jeugdkampioen van Europa. Voorwaar dus span ning genoeg. Behalve deze j eugdkampioenschappen wordt op een van de vier wippen ook nog geschoten door volwassenen. Zowel vanmiddag als morgen mag het terrein van de staande wippen vrij worden betreden door het publiek. Behalve het handboog- schieten op de staande wip te Ritthem, houdt Vlissingen vandaag ook zijn jaarlijkse grote ringrijderij. Deze 18e ringrijderij wordt georgani seerd door de Zeeuwse Ring- rijdersvereniging in samen werking met het Vlissings Aktiefonds, terwijl ook het gemeentebestuur van Vlissin gen zich niet onbetuigd iaat Er worden drie verschillende wedstrijden gereden, wat het geheel natuurlijk erg aan trekkelijk maakt. Zo is er het tweede klas kampioen schap, een vrije wedstrijd en een ringrijderij met sjezen. De wedstrijden beginnen reeds om 8 uur 's morgens en duren tot vanmiddag laat. Aan het kampioenschap tweede klasse mogen alle ringrijders deelnemen die niet mochten rijden in de ereklasse of in de eerste klasse (vorige week te Vee- re). Iedere deelnemer mag dertig maal proberen de over de aarden baan gespannen ring ahn zijn lans te rijgen. Omdat het ongezadelde paard waarop de ringrijder zit, moet galopperen is dit natuurlijk geen eenvoudige zaak. Ook de deelnemers aan het individuele kampioenschap krjjgen elk dertig beurten. De laatste tien beurten tellen dan voor de wisselbekers die o.m. beschikbaar gesteld werden door de gemeente Vlissingen. Alle rijders gaan 'gekleed in het witte ringrijderskos- tuum, behalve de deelnemers aan het ringrijden met sje zen. Hiervan zijn de deelne mers nl. gekleed in de sier lijke Walcherse klederdracht, een extra attractie voor foto grafen dus. Het ringrijden met sjezen is een meer toeristische vari atie van het ringrijden te paard. Het zijn dan niet de heren, maar dames die de ring. moeten proberen te ste ken en wel gezeten op kleine tweewielige karretjes (zgn. sjezen) die worden bestuurd door een man. Beiden, man en vrouw dragen de Wal cherse klederdracht terwijl de sjezen veelal zeer fraai zijn versierd met oogstpro- dukten en bloemen. eindredactie: rein van der helm Zr. MATTHEA. De bijna vierentachtigjarl- ge zuster Matthea, afkomstig uit Kwadendamme, vierde gisteren in huize St.-Cathari- na in Bergen op Zoom haar zestigjarig klooster jubileum. Deze viering vond (zoals te doen gebruikelijk bij zusters in ruste in besloten kring plaats. Natuurlijk werd de viering ingezet met een plechtige mis, opgedragen door rector üomen. Een zestigjarig kloosterjubileum betekent ei genlijk dat zij al tweeënzes tig jaren binnen de klooster gemeenschap vertoeft. Twee jaren gingen vooraf aan de professie. Dat zuster Matthea toetrad tot de zusters Francis canessen vond zijn oor sprong in een ontmoeting die ze in Bergen op Zoom had toen ze kennis had gemaakt met deze orde. Voordat zus ter Matthea in het klooster trad, had ze als „dienster" op verschillende plaatsen ge werkt. Ook in Bergen op Zoom. Vandaar dat het haar deugd deed dat ze een zo „hoog" jubileum, ook in deze stad mocht vieren. Haar hart is echter nog steeds bij haar geboortestreek, het Zeeuwse land rond Kwaden damme, tegenwoordig ge meente Hoedekenskerke. Zij verhaalt dan ook vol trots over haar oudere broer die nog steeds in die streek woont, bijna 89 jaar is en evenals de jubilaresse nog kras. Zo kras zelfs dat hij nog dagelijks op de fiets het Zeeuwse land verkent. Met de besloten viering is er geen eind gekomen aan de herdenking van dit zestigja rige kloosterleven. De uitge breide familie zal dat in ei gen kring nog vieren.

de Stem | 1973 | | pagina 3