ens sn met ©r i|f. imo bank k skenhuis vrij uit ,A.. plUII;! HOE DE NEDERLANDSE BANK VAN BIJNA NIETS NOG IETS MAAKT VAN MATROZENPAK jaar TOT DE BIKINI mode PHILIPS rerpl@egkundige Q. mn Doesburg laat dagelijks voor 16 miljoen in vlammen opgaan' lontage-groep ;chf ƒ1000.- 1 Pakken suiker ^ookpluimpje Jj Geheimzinnig Van boven bloot Nietsnieuws Oude brief j es Koffie gemorst Schoonhouden Legpuzzels Koe enstplicht dient vervuld te lient men hiervan vrijgesteld d salaris bestaat de 71/2% vakantietoeslag, d en een winstdeling, leidingsperiode te itvangt men een ruime ng in de pensionkosten; voor de lunch en het diner n gemaakt van ons iatie wordt u gaarne verstrekt V. G. Bosma, Personeel- ïbedrijf, tel. 020 - 2821 17. elijke sollicitatie kunt u naar sturen. Het adres luidt: aalmeesterslaan 410, 'est. is Breda ontwerpt en fabriceert vaardige elektro-akoestische atuur voor professionele inden. t ogenblik is er een vakature voor reft leiding aan een groep iktie-medewerkers. ig geven is goed met mensen jnnen gaan. etekent ook: het opstellen van de dplanningen van zijn groep realisatie ervan, aagt verantwoordelijkheid voor ste uitvoering van de registratie e produktie-gegevens. het dagelijks onderhoud van de dschappen. aagt de eindverantwoordelijkheid ie produkten. >m heeft hij ervaring opgedaan 1 leidinggevende functie, is hij iek en zakelijk. een man op MTS-niveau, of rlbaar niveau met technische gstelling. >m verdient hij een aantrekkelijk s met goede pensioen- ieningen. solliciteren? Schrijf (met •Iding van de belangrijkste onlijke gegevens) aan onze ng Personeelzaken, elweg 10 te Breda. Of belt u even: - 79210, toestel 217. idigen u graag uit voor een prend gesprek. ihuis (300 bedden) gelegen rum van Dordrecht zoekt ten n haar AFDELING t een larisschaal: id Hoofd. vesting kan doeltreffende g worden verleend. inlichtingen en sollicitatie takt opnemen met het oneelszaken van het 10, telefoon 078-40044 De fikkiestoker van de Nederlandse Bank DE STEM ZATERDAG 28 JUL11973 Ook een bankbiljet heeft niet het eeuwige leven, 'n Briefje van vijf bijvoorbeeld gaat gemiddeld zo'n maand of tien mee. Dat van duizend iets langer .namelijk twee jaar. Zodra het naderende einde van een bankje zich middels de nodige scheuren en kreukels aankondigt, staat bij de Nederlandse Bank een ploegje goudeerlijke mannen klaar, dat met een achteloos gebaar 't ene pak biljetten na het andere in de vlammen van een zwaar bewaakte oven werpt. Lambiek Knepflé zocht de heren op en mocht zelfs even 'n miljoentje in zijn hand houden. f DU bleef er nog over van een briefje van duizend, nadat een varken het aanzag voor een lekker hapje. De afdeling Waardekelders van de Nederlandse Bank houdt zich niet alleen bezig met dc dage lijkse vernietiging van bankbil jetten. Ook het reconstrueren van onder allerlei omstandighe den verloren gegaan papier be hoort tot een van de tijdrovende taken. Zo melden zich regelmatig Ne derlanders met de mededeling, dat brand de inhoud van hun spaarsok ernstig heeft aange tast. Ook wordt bij de Neder landse Bank al niet meer vreemd op gekeken wanneer 'n boer de inhoud van een var kens- of koeiemaag op de balie deponeert met het verzoek te bekaken of er soms nog restjes van bankbriefjes tussen zitten, omdat hij zijn koe of varken verdenkt van het nuttigen van een deel van zijn kapitaal. Hier zgn enkele voorbeelden: „Je staat ervan te lrijken hoe slordig de mensen tegenwoordig met bankbiljetten omspringen. Een briefje van vijf betekent al helemaal niets meer en wordt gewoon bij de pasmunt gefrom meld. Er zyn ook steeds meer mensen, die zich halve bank biljetten in de hand laten druk ken, omdat ze zich niet meer de moeite gunnen ze even uit te vouwen en netjes op te ber gen. Het zal wel door de infla tie komen. Geld betekent steeds minder". Maar de man, die dit ver zucht, de heer G. van Doesburg (63), slaat alle records als het gaat om nonchalance ten op zichte van bankjes. Want onder diens toezicht als chef van de Afdeling Waardekelders van de Nederlandse Bank worden da gelijks niet minder dan 600.000 kostbare briefjes van 5, 10, 25, 100 en 1000 gulden zomaar het vuur ingesmeten. Een waarde vertegenwoordigend van 16 a 17 miljoen gulden. Elke (werk)- dag. gint en eindigt bij de Waarde kelders. Zwaar beveiligde en bewaakte kluizen, die, zo meent elke Amsterdammer geheimzin nig te kunen melden, zelfs on der het water van de aangren zende Singelgracht doorlopen. Het nieuwgedrukte papier dat van Joh. Enschedé afkomt, wordt hier gekeurd, gesorteerd en via de provinciale vestigin gen van de Nederlandse Bank in roulatie gebracht. In samen werking met de postkantoren en de handelsbanken zorgen deze bijkantoren op hun beurt weer voor het inhouden van niet meer zo fraaie exemplaren. Deze worden in stapeltjes van honderd gebundeld, waarna er vier gaten in geponst worden. De briefjes zijn dan officieel ongeldig. Iederren kan dat we ten, want het nrocedé is in de Staatscourant afgekondigd. Desondanks wordt er na het ponswerk niet minder voor zichtig met dat geld omgespron gen. Het blijven immers bank biljetten. tf- Zo zag een briefje van 100 er uit, nadat t in aanraking was gekomen met vuur. iliïti,ii „i (Foto's: Nederlandse Bank) Van Doesburg en zijn mede werkers worden daar echter, in het zwaar bewaakte bastion aan het Westeinde in Amster dam, op de plaats van het vroe gere Paleis voor Volksvlijt, niet koud of warm van. Zij stapelen de gebundelde bankbiljetten op met dezelfde routine als de kruidenier dat met pakken suiker doet. Elk pakje duizend jes, gewicht ongeveer één kilo. •vertegenwoordigt één miljoen. 'Tatuurlijk wordt elke sollici- ant bij de Nederlandse Bank itvoerig op zijn betrouwbaar- eid getest en is de controle oor de uitgebreide bewakings- fdeling niet mis. „Het is niet anvoudig om met zo'n pakje •e deur uit te lopen", zegt de ieer Van Doesburg, „dat is naar goed ook. We moeten de ïensen hier tegen zichzelf be- ^hermeh. Ze zijn het daarmee olledig eens". Alles wat in ons land met bankpapier te maken heeft be- ZO ging de vrouw hon derd jaar geleden in Zandvoort of in Scheveningen .,te Water": in een badbroek, 'chtgebonden op de knie, 'aarover, bombastisch ge dupeerd, een jurk tot op 'Welfde hoogte. Deze com- 'natie completeerde zij lllet kousen en schoenen en een strohoed (met luifel) op de plaats gehouden door 'n sierlijke keelband. Onzicht- aaf, maar wel degelijk aanwezig, 'n strak gesnoerd 'adcorset. Dit „badpak" is "'et zoveel eenvoudiger dan een gewone japon uit die 'ld, alleen iets korter, maar ^et dezelfde ingewikkelde 'Pschik en garnering, '■nstreeks 1880 komt er ets heel nieuws: een bad- 'ak uit één stuk met ma- 'fozenkraag en een panta lon die ruim boven de en kels is ingenomen- De vrou wen voelden zich hierin niet helemaal op hun gemak, want ze toonden zich voor het eerst in het openbaar in een broek, die ze enigszins camoufleerden door er een rokje van een paar decime ter lengte overheen te dra gen. De mode staat in die laatste twintig jaar voor de eeuwwisse ling bepaald niet stil: het een delige costuum wordt steeds kleiner en korter en het is in 1885 al even gedecolleteerd als een avondjurk uit die tijd. „De ze „inkijk" gunden echter al leen de durfsters en de wuften. De meeste baadsters hielden het tot ver in de jaren 1890 boven hun wespentaillecorset bij de knielange rok. Toch werd ieder jaar de halsuitsnijding lager en breder, tot er omstreeks 1900 alleen nog maar smalle schou derbandjes over de melkwitte schouders spannen. Er blijven strikjes op de kritieke plaatsen maar de kleuren worden fel ler", aldus verhaalt J. M. Gal- jaard in „Pootje baden, de ge schiedenis van het vaderlandse badleven". Over kleuren gesproken: zwar' was zeer geliefd, omdat het d< bleekheid van de huid zo goe- deed uitkomen. Tussen 1900 en 1973 is de bad kleding voor de vrouw (en ook die voor de man, want ook het „sterke geslacht" ging voor 1900 vrijwel geheel gekleed baden) langzaam maar zeker, enkele centimeters per jaar gekrom pen. Vlak na de tweede wereld oorlog is er dan sprake van de „splitsing" in het tweedelig bad kostuum, later veranderd in bi kini, die tot nu toe miljoenen vrouwen „kleedt". In de zestiger jaren van deze twintigste eeuw bleef er voor een paar duizend vrouwen vrij wel niets meer over dan de „monokini", idee van de Holly- woodse modeontwerper Rudi Gernreich, die het „van boven bloot" alleen maar als grapje had bedoeld. Toch kreeg hij uit de hele wereld tienduizend be stellingen. „Voor een model dat overigens, zo schrijft Galjaard, al in de Kretensische bescha ving bestond". Hoe ziet mode-psycholoog dr. G. de Wit de ontwikkeling van het badpak? „Op het ogenblik", vertelt hij „zie je twee lijnen. De eerste is dat de bikini zich duidelijk handhaaft, hetzij als mini-kini, waardoor de schaam delen ternauwernood worden bedekt, hetzij als het wat rui mer bemeten tweedelig badpak. De andere lijn is de terugkomst, vooral bij wat rijpere vrouwen, van het eendelige badpak, dat nu een zodanige charme heeft, dat ook de vrouw boven de twintig er belangstelling voor heeft gekregen". „Verder", zo meent dr. de wit, „hebben bikini of het bad pak bepaald niet de functie om de typisch vrouwelijke li chaamsdelen te bedekken. Zij zijn gewoon kleding. Ze dienen om de vrouw in haar verschij ningswijze aantrekkelijker te maken. De vrouw wil best „al les" laten zien, maar dan alleen 9 Zo gingen de dames 100 jaar geleden te water. bij mensen met wie zij een persoonlijke relatie heeft. Iets anders ligt het in een nudisten- kamp, bij die rauwkostvreters, zoals ik ze noem. Daar speelt in een heel bepaalde sfeer de aanbidding van de natuur een rol. Daarbuiten echter, gewoon op het strand, wil de vrouw haar aantrekkelijkheid ten toon spreiden, haar status en per soonlijke smaak benadrukken". In Zuid-Frankrijk is momen teel naakt zwemmen en zonne baden in het openbaar de grote mode. „Hoe gek het ook klinkt: hier bij kleedt de vrouw zich aan, weliswaar niet met textiel, maar met ringen en arm- en beenbanden. En vooral ook met lichaamsbeschilderingen. Er be staan soorten verf die er in het water niet af gaan, maar die heel gemakkelijk te verwijderen zijn", aldus dr. de Wit. De meis jes en vrouwen in en om St. Tropez (zonaanbede)vaartsoord van welgestelde Europeanen en Amerikanen, doen echter niets nieuws. De Grieken baadden al naakt en in het pre-fascistische tijdperk, zo schrijft Galjaard in „Pootje Baden", zwommen jon ge meisjes aan de Noordduitse stranden, naar Scandinavisch voorbeeld, in niets meer dan een zwembroekje of zelfs zon der dat. „Omdat meisjes echter meisjes zijn gingen ze zich vóór en na het bad in joyeuze strand- pakjes hullen". En dat doen ze tegenwoordig aan de Cóte d'Azur niet meer. Omdat meis jes meisjes zijn, beschilderen ze zich en tooien ze zich met fraaie sieraden, zich wellicht niet realiserende dat „sex een kwestie van persoonlijkheid is en niet van wat je aan of uit doet", aldus monokini-schepper Rudi Gernreich. En hij zal het toch wel weten. 0 Dit is 'm nou: G. van Doesburg, de man die elke dag een fikkie stookt van 600.000 bank biljetten. Geldrijders zorgen voor de bezorging bij de Afdeling Waar dekelders in Amsterdam. Daar volgt nogmaals sorteerwerk, controle op controle, nu bunde ling in pakjes van duizend en tenslotte vernietiging. Alvorens dat laatste geschiedt worden de pakketjes, om bij fraude een eventuele controle achteraf mo gelijk te maken, eerst nog drie weken in kluizen opgeslagen. Via een stortkoker gaat het geld dan verder zonder dat er nog iemand aankomt het ge heime binnenste van de Ne derlandse Bank in, rechtstreeks naar de verbrandingsoven. Een wit rookpluimpje op het dak van het kolossale gebouw ver raadt kort daarna dat de heren er weer enige miljoenen door gedraaid hebben. In ons land is voor ongeveer 11,5 miljard gulden aan bank papier in omloop, verdeeld over 250 miljoen biljetten, waarvan het gros in de lagere coupures. 180 miljoen stuks daarvan wor den per jaar vernietigd. Zoals gezegd wordt het briefje van vijf het ernstigst mishandeld. Van Doesburg: „Die nemen we dan ook voor de volle honderd procent in. Briefjes van 10 gaan voor 50 tot 60 procent de oven in, die van 25 voor 35 procent en de honderdjes en duizend jes, biljetten die men duidelijk met meer égards behandelt, worden voor ongeveer één kwart aan de roulatie onttrok ken. Onnodig te zeggen natuur lijk, dat tegelijkertijd voor ver vanging wordt gezorgd". De Nederlandse Bank heeft globaal berekend hoe lang elke coupure in roulatie blijft, alvo rens deze wordt ingetrokken en vernietigd. Uiteraard een ge middelde, want een biljet kan soms jaren in. een kluis of sok opgeborgen blijven, terwijl over een ander biljet de eerste dag na de uitgifte al koffie wordt gemorst. De duizendjes houden het het langst uit: twee jaar. Een briefje van honderd zwerft ongeveer 20 maanden door het land, een van 25 ongeveer 14 maanden en de biljetten van 5 en 10 gulden komen gemiddeld ai na 10 maanden weer in het bezit van de Nederlandse Bank. Interessant detail: de oude briefjes van één gulden en een rijksdaalder officieel geen bankbiljetten maar muntbiljet ten bleven hier nog onbe sproken, maar zijn volgens de heer Van Doesburg nog altijd geldige betaalmiddelen: „Nie mand behalve een bank of post kantoor neemt ze meer aan en toch zijn ze nooit officieel uit de roulatie genomen. Zelfs die met de beeltenis van koningin Wilhelmina niet". Het vernietigen van bankbil jetten en het in roulatie bren gen van nieuwe coupures wor den door de Nederlandse Bank het „schoonhouden van de geld circulatie" genoemd. Van Does burg: „Een service aan het pu bliek, dat immers onze geld schieter is. Tot deze service be hoort ook het praktisch onbe perkt vergoeden van bescha digd bankpapier. De Bank is in deze niets verplicht, maar doet het toch, als service én om haar geldschieter te beschermen. Niemand vindt het leuk als hij zich tijdens een haastige trans actie een ineengefrommeld half biljet in de hand heeft laten drukken. Bij ons kan hij dat verhalen". Er is wel één „maar" aan: de vergoeding gaat naar rato van oppervlak. Voor een half tientje dus maar vijf gulden, een half vijfje een rijksdaalder. Logische zaak, want anders was het al te eenvoudig van zoiets een zaakje te maken door alle brief jes door te scheuren en bij de bank hele terug te halen. De vergoeding gaat wel tot honderd procent,' els het gaat om duidelijke gevallen van ver branding, verwering „door het onder de grond stoppen, wat ook meer gebeurt dan men vermoedt" en andere onvrij willige vernietiging. „We weten wel, dat we zo nu en dan ge fopt worden, maar dat mag geen reden zijn om klanten die te goeder trouw zijn en soms zwaar gedupeerd dreigen te worden teleur te moeten stel len", aldus Van Doesburg. Een speciaal team bij de Waarde kelders houdt zich dagelijks met dergelijke legpuzzels bezig. Het is verbazingwekkend te zien hoe men uit een hoop as toch nog een aantal bankbiljetten kan reconstrueren. Men kijkt er niet verbaasd op, als iemand zich met de in houd van een dierenmaag méldt met het verzoek er wat van te maken. Bijvoorbeeld die boer die zich zijn portefeuille liet ontfutselen door één van zijn drie koeien. De man, juist terug van de veemarkt waar altijd in contanten wordt gehandeld, miste tienduizend gulden en nu maar raden in welke koe die zaten. Een veearts erbij, opera tie en wonder boven wonder was het bij de eerste koe prijs. In Amsterdam maakte men er nog 7000 gulden van, die de verheugde boer in nieuwe cou pures mee naar huis kon hemen. Nog wel de moeite van de ope ratie waard. TEKST: LAMBIEK KNEPFLé FOTO'S: TIDO GIDEONSE i En zo doen ze het

de Stem | 1973 | | pagina 17