AUTOWRAKKEN STRAKS UIT STRATEN VERDWENEN? bedrijfssck T s jechoslowakije kruipt uit isolement „Gek zijn is iets mistigs" Hore Voldoende voor striji nieuw sop PATER ELIGIO EN ZIJN KRUISTOCHT TEGEN ITALIAANSE SCHEIDSRECHTERS Wat is Pandora? Amsterdai binnenland buitenland Lr— 2 1IMHMMn Brandt Pragmatisch Optimistischer Laster Voorlichting Pandora: taboe rond psychiatrisch verpleegde opheffen Zuiverend, Twee vingers Jonge ren Kf Kif*'* Zaterdag 28 juli 1973 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bezitters van oude, kapotte of wrakkige au to's, die hun eens zo trotse be zit tot ergernis van anderen soms maandenlang in overvolle straten laten staan, zullen daar voor of moeten gaan betalen, of hun vervoermiddel zelf naar de sloper brengen en het ken tekenbewijs inleveren. Als de plannen van minister Duisen- berg en staatssecretaris Van der Stee (Financiën) doorgaan, zal ook wegenbelasting moeten worden voldaan voor stilstaan de motorvoertuigen. Een ook reeds door vorige re geringen overwogen maatregel, welke in het bijzonder door de grote steden met gejuich zal worden ontvangen. De meest autodichte stad in ons land, Amsterdam, heeft de regering al meerdere malen brieven ge stuurd over het probleem van de vele niet regelmatig in ge bruik zijnde auto's, die de toch al niet zo fraaie straten van dichtbevolkte oudere woonwij ken zoals Pijp en Jordaan ver vuilen. Bij eerdere voorstellen om het gebied van de wegenbelasting uit te breiden, werd steeds ge sproken over het belasten van auto's „die zich op de openba re weg bevinden", of ze nu rij den of niet. Men wilde hier mee ook garagehouders en slo pers dwingen hun handel niet meer bij een ander voor de deur te zetten, maar van de straat te houdein. Volgens een nadere toelichting van de zijde van het ministerie van finan ciën gaan de gedachten van beide bewindslieden thans uit naar heffing via de kenteken registratie. Het doet er daarbij niet toe of de auto zich dan op de openbare weg bevindt, dan wel op particulier terrein. Met de technische voorberei ding van deze maatregel in de vorm van een wetswijziging, is het ministerie reeds begonnen. Problemen zijn nog de positie van garagehouders, die over meerdere kentekenbewijzen beschikken en daarvoor onmo gelijk allemaal belasting kun nen betalen, en transporton dernemingen, die hun voertui gen dikwijls belastingvrij kun nen laten als er voor langere tijd niet mee gereden wordt. Een instantie, welke al lang ageert tegen dit soort autover- vuiling in woonstraten, is de ANWB. De bond ziet nog méér dan een voordeel in de aange kondigde maatregel. Niet alleen verdwijnen de au towrakken hierdoor vanzelf van de weg, maar ook draagt de eigenaar hiervan de kosten. Bij inlevering van het kente kenbewijs moet namelijk wor den aangetoond, dat het be treffende vervoermiddel inder daad uit de roulatie genomen is. Vervolgens betekent de koppeling van wegenbelasting aan de kentekenregistratie, dat alle overschrijvingen up to da te zijn. Niemand betaailt bij verkoop van zijn auto nog graag belasting ten voordele van de volgende eigenaar. Plannen voor invoer van ge meentelijke belastingen voor het opruimen van autowrak ken kunnen rustig terzijde worden gelegd. Tenslotte, zo meent de ANWB, zal in het algemeen ontduiking van we genbelasting vrijwel onmoge lijk worden De dure fotocon trole op rijdende voertuigen kan ook achterwege blijven. Als de nieuwe maatregel er- door komt, verwacht men op het ministerie van Verkeer ep Waterstaat, waaronder de ken- tekenregistratier eösorteert dat een en ander zal worden ge. combineerd met de invoering van het derde deel voor het kentekenbewijs, waarvoor 1 ja- nuari 1975 staat. Dit derde deel is ervoor bedoeld om te zorgen, dat nu het verwisselen van eigenaar, ook meteen het kentekenbewijs van een auto wordt overgeschreven. PRAAG (RTR) Aangespoord door een energieke en toegankelijke minister van buitenlandse zaken heeft Tsjechoslowakije een offensief ingezet om zijn inter nationale isolatie te doorbreken. Sinds de Warschaupact, landen in 1968 Tsjechoslowakije binnenvielen om de li berale hervormingen van Alexander Dubcek ongedaan te maken, zqn de westerse en vele andere landen terug houdend geweest om zaken te doen met een leiding die zich verplichtte tot een strenge en pijnlijke inter nationale politiek van „normalisatie". Zelfs met com munistische bondgenoten als Roemenië en Zuid-Slavië hebben de Praagse contacten pas sinds kort weer een hoog niveau bereikt. Momenteel zijn de top diplomaten van het land weer uitgebreid actief om te demonstreren dat hun regering opnieuw een fat soenlijk en respectabel lid is van de internationale gemeenschap. Bijna elke dag zijn minister van bui tenlandse zaken Bohoeslaw Tsjnoepek of zijn mede werkers op het vliegveld van Praag om een nieuwe missie te gaan maken of binnenkomende delegaties te verwelkomen. Een overeenkomst met West-Duitsland, waarin 't verdrag van München van 1938 wordt geannuleerd en dat moet leiden tot diplo matieke betrekkingen, ligt al gereed ter tekening. Praag is tevens snel af gestevend op het regelen van conflicten uit de koude oorlog met de Verenigde Staten en Oostenrijk, die grotendeels het compen seren van eigendommen betreffen. Parlementaire bezoekers worden enthousiast op het hoogste niveau ontvangen en vooraanstaande Tsjechoslo- waakse functionarissen heb ben zich in alle rust in wes terse hoofdsteden als Londen en Oslo vertoond om de basis te leggen voor verbeterde betrekkingen. Begin juli nog was de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Rogers in Praag. Voor de ondertekening van de over eenkomst met Bonn in sep tember vereert bondskanse lier Willy Brandt Praag met het eerste bezoek van een westerse regeringsleider sinds 1968. Andere hoog staande bezoeken die in de pen zitten, betreffen de Ver enigde Naties, Japan, India, Turkije, Finland, IJsland en een groot aantal andere lan den. De Britse oppositieleider Harold Wilson deed zijn gast heren onlangs een groot ge noegen door een groep Britse correspondenten, gerieflijk bijeengebracht in een afgele gen plaats in de Slowaakse bergen, te vertellen dat „het tijd is 1968 de rug toe te kéren". Het was een welkome verklaring van een man die in 1968 als Britse premier ronduit de invasie van de Warschaupact-landen veroor deelde. Zoals zovele andere bezoe kers de afgelopen maanden kwam Wilson in Praag als gast van de Tsjechoslowaak- se interparlementaire unie. Een sleutelfiguur in het nieuwe beleid is Tsjnoepek, een 47-jarige Slowaakse journalist die eind 1971 mi nister van buitenlandse za ken werd, ondanks aanzien lijke oppositie van rivalen. Westerse diplomaten in Praag zeggen dat hij het mi nisterie heeft gegalvaniseerd sinds hij de portefeuille over nam. Een vooraanstaand mi nisterieel medewerker meen de: „Onder Tsjnoepek is er meer enthousiasme, er wordt harder gewerkt... Hij wordt in het westen vaak ten on rechte gekenschetst als een doctrinaire persoonlijkheid, maar het tegendeel is waar. Hij is de man van de pragma tische benadering". Tsjnoepek, elegant gekleed en welbespraakt, voelt zich op zijn gemak op diplomatie ke cocktailpartijtjes waar hij bereid is uitgebreid met westerse ambassadeurs te spreken en incidenteel zelfs met westerse journalisten. Als ex-correspondent en la ter ambassadeur in Moskou heeft hij de reputatie goede persoonlijke banden te heben met de Russische partijleider Breznjev. In het westen is zijn naam besmet geraakt omdat hij, zo meent men vrij algemeen, heeft gecollaboreerd met de Russen in 1968, maar sind het recente bezoek van Breznjev aan Amerika en de spontane sfeer die dat be zoek kenmerkte, is Tsjnoe- peks nieuwe imago niet ver rassend. Het verleden heeft het Tsjnoepek soms toeh wel moeilijk gemaakt. Vorig jaar annuleerde hij zijn plannen om een uitgesteld bezoek aan Engeland te brengen wegens de vijandige artikelen die in de Britse pers waren ver schenen. Een commentaar in de Londense Times om schreef hem als marionetten aap, hetgeen Tsjechoslo waak se functionarissen ertoe bracht te veronderstellen dat de persoonlijke aard van dergelijke aanvallen de in druk wekten dat er Tsjecho slowaakse emigranten adhiter zaten. Een tweede onaangename gebeurtenis deed zich voor in mei toen de IJslandse minis ter van buitenlandse zaken Agustsson op het allerlaatste moment niet in Praag ver scheen voor een officieel be zoek en zich in plaats daar van terug naar huis spoedde in verband met de kabeljouw- oorlog met Engeland. Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken, hap pig om een NAVO-minister in Praag te verwelkomen, had al een bezoek verscho ven van de Indiase minister van buitenlandse zaken Swa- ran Singh Op de dag dat Agustsson had moeten aankomen, liet het Tsjechoslowaakse pers bureau CTK de koele verkla ring .uitgaan dat de reizende ambassadeur van IJsland was gearriveerd „om ophel dering te verschaffen over het uitstel van het be zoek". Praag leek ook oneerlijk te handelen met een aankondi ging dat de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim eind juli op bezoek zou komen. Het VN- hoofdkwartier in New York weigerde te bevestigen dat een datum was vastgesteld. De Tsjechoslowaakse be richten over voortgang bij besprekingen zijn normaliter optimistischer dan die van de onderhandelingspartners. Op 13 april maakte CTK be kend dat een „principe-over eenkomst" was bereikt over een consulair verdrag met de Verenigde Staten hoewel zes weken later nog steeds een van de punten moest worden geregeld. Naast het opvoeren van de politieke bezoeken wil de minister van buitenlandse zaken ook regeringscontacten aanmoedigen op speciale ge bieden als industrie land bouw. Tsjnoepek is van plan een zo goed mogelijk gebruik te maken van de Europese vei ligheidsconferentie in Helsin ki voor bilaterale contacten waaronder die met zijn Brit se en Duitse collega's Doug- las-Home en Scheel. „We zouden graag zo spoedig mo gelijk tot het niveau van fei ten en realiteit willen ko men. We willen vertrouwen en begrip kweken", zet een ministerieel medewerker. Maar het tempo is de laatste maanden zo koortsachtig ge weest, dat we nauwelijks aan het eind van een week waren of de volgende eiste onze aandacht weer op." (Van onze correspondent) ROME De allermooiste zaak van de laatste tijd in de Italiaanse voetbalwereld is ge prolongeerd. In oktober wordt het volgende bedrijf ge speeld. In de rechtszaak tegen de franciscaner-pater Eligio. Acht jaar lang is de goedlach se langharige pater geestelijk adviseur van A.C. Milan ge weest. Nu gaat hij weg, „om dat ik zonder Milaan in dis crediet te willen brengen mijn strijd tegen de scheidsrechters wil voortzetten", zei de pater dezer dagen. Pater Eligio, een grote vriend van speler Rivera, heeft zich de woede van alle Italiaanse scheidsrechters op de clerical© hals gehaald door openlijk te verklaren, dat alle scheidsrechters wat men zou kunnen noemen gepakt en ge zakt worden door de clubbe sturen. Het hele zootje is en wordt Verkocht. Daar kwam des pater's be schuldiging op neer en dat na men de scheidsrechters niet, „De duivel in het voetbalstadi on draagt een korte zwarte broek en een zwart jasje", zei de pater ook nog en hij voeg de er veelbetekend aan toe: „Als Lo Bello zou praten was het binnen 2 uur bekeken met het Italiaanse voetbal". Wat de pater dan wel met dat laatste bedoelde? „Nee," dat was te veel gevraagd. Hij moest zwij gen, daarbij in het midden la tend of hij terugviel op zijn biechtgeheim of op een juri dische zwijgplicht. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Professor dr. N. Speyer houdt het erop, dat er van elke vier Nederlanders één in meerdere of min dere mate psychisch gestoord is. Prof. dr. C. Trimbos uit Rotterdam stelt dat het aantal patiënten dat psychiatrisch verpleegd wordt slechts het topje van de ijsberg is. Me vrouw J. R. van Weerden-Dijkstra uit Groningen toonde aan de hand van een onderzoek aan dat één op de vijf Nederlanders ooit in zijn leven een specialist raadpleegt in verband met psychische moeilijkheden. „Met deze cijfers achter de hand is het niet meer zo moei lijk vast te stellen dat ontzet tend veel mensen met proble men rondlopen. Iedere Neder lander kan HET overkomen, iedere Nederlander kan er in zijn directe omgeving mee te maken hebben. En toch, als je uit een psychiatrische inrich ting komt, is het moeilijker om weer aan een baan te komen, dan wanneer je een paar jaar gevangenisstraf achter de rug hebt. Gek zijn is iets mistigs; de meeste mensen weten niet wat ze ermee aan moeten". Woorden van Treeske Blase uit Amsterdam die met „haar" stichting Paindora de mensen juist wèl duidelijk wil maken wat „ze ermee aan moeten". Wait is Pamdoira? Een stichting die zich bezighoudt met het af breken van het taboe van de maatschappij ten opzichte van de ex-psychiatrisch verpleegde. Gerichte voorlichting is het wapen waarmee Pandora dit taboe bestrijdt. Waarom voorlichting? Treeske Blase: „De bestaande vooroor delen zijn gebaseerd op onwe tendheid- en de angst mor gen gebeurt het mij Het is als het zien van een rugby wedstrijd, niet geïnformeerd over de spelregels ben je als de dood dat ze elkaar afslach ten, als je de spelregels zou kennen zou je misschien hele maal niet meer zo bang zijn". Of, zoals de student psycholo gie Els van Mourik-Van den Treeske Blase. De Stichting Pander-a werd in 1964 opgericht door een Ame rikaans industrieel van Neder landse origine, de heer A. L. van Ameringen. Hij verschafte het beginkapitaal van 100.000 dollar. Doelstelling van de stichting is het geven van voorlichting, dus geen indivi duele hulpverlening op het ge bied van de psychiatrie. De stichting richt zich tot nog toe voornamelijk op middelbare scholieren en leerlingen van pedagogische en sociale acade mies en geeft voorlichting middels eeodagsexcursies naar psychiatrische inrichtingen; meerdaagse vakantiecursussen naar psychiatrische inrichtin gen en -ziekenhuizen; klassi kale confrontaties met ex-pa- tiënten waarbij onder andere een film getoond wordt en ge discussieerd. De heer Van Ameringen heeft de uitwerking van zijn initia tief niet meer meegemaakt. Hij overleed kort na de oprichting van de stichting. Treeske Blase (40) was vanaf het begin ac tief en bouwde Pandora uit tot wat het nu is: 22 vaste vrijwil lige medewerkers; vier perma nente medewerkers, kantoor- houdend aan de Keizersgracht 546 in Amsterdam. Bergh in „Spreekuur thuis" stelt; „De barrières, waar de ex-patiënt mee te maken krijgt als hij de „harde maatschap pij" weer binnenstapt zijn vooroordeel, onwetêndheid en angst. Deze drie dingen heb ben met elkaar te maken; doe iets aan die onwetendheid (Pandora!) dan nemen de vooroordelen af en daarmee de angst. Maar de angst zit ver schrikkelijk diep". Hoe diep die angst zit blijken uit de recente actie van bewo ners van de wijk Bolhaar in Enschede. Daar is volgend jaar de bouw van een open psychia trische Inrichting gepland. De bewoners van Bolhaar maak ten zich ongerust over de vei ligheid van hun kinderen en de waardevermindering van hun onroerend goed. Gevolg: ruim 280 bewoners tekenden een bezwaarschrift tegen de bouw van zo'n centrum, slechts 35 anderen uit de wijk zijn het met deze bezwaren niet eens. Wat was de reactie van Pan dora? Zij bood hulp aan om door middel van haar voor lichtingsteam, film en brochu res de onrust weg te nemen. In de brief waarmee deze hulp werd aangeboden stelde de stichting: „Veelvuldig blijkt, dat het publiek zich niet be wust is van het verschil tussen een „open" algemeen psychia trisch centrum en een „geslo ten" kliniek voor ter beschik king van de regering gestel den. Het etiket gevaarlijk wordt door de leek, uit onwe tendheid helaas, maar al te vaak op iedereen geplakt, die ook maar iets te maken heeft of heeft gehad met een psychi atrische behandeling, welke die psychiatrische behandeling ook is geweest en uit welke achtergronden zij ook is ont staan. Gek is gek, en gek is gevaarlijk, denkt men over het algemeen", aldus Pandora. Treeske Blase: „En dan heb je nog het gezegde „eenmaal gek, altijd gek", maar dat gaat dank zij de moderne behande lingsmethoden niet meer op. Veel psychische ziekten zijn te genezen. 65 procent van de nieuw opgenomen psychiatri sche patiënten kan binnen een halfjaar het psychiatrisch zie kenhuis weer verlaten, 80 a 90 procent binnen een jaar. Maar ondanks het feit dat het groot ste deel van de psychische ziekten te genezen zijn en worden staat de maatschappij heel anders tegenover de psy chiatrisch ex-verpleegde dan tegenover de man of vrouw die genezen van een blinde darmontsteking of maagzweer het ziekenhuis verlaat. Velen van ons blijven deze mensen ook na hun ontslag vaak als griezelige indivi duen beschouwen. De ex-ver pleegde ondervindt grote moei lijkheden bij het vinden van een baan; niet zelden wekt zijn aanwezigheid in de eigen omgeving, bij vrienden en fa milieleden een gevoel van schaamte en onbehagen. Men houdt afstand. Vaak alleen als gevolg van het etiket, „het verpleegd zijn geweest". De Amerikaan Th. Sarbin en J. Mancuso zijn er onlangs achter gekomen dat men ei genlijk helemaal niet zo afke rig is van afwijkend gedrag, zolang dat nog geen psychia trisch etiket heeft gekregen van „psychisch gestoord". Maar bijna allen van de 22 vrijwillige medewerkers van Pandora hebben dat etiket wel. Zij hebben zelf meege maakt wat het betekent, om psychiatrisch verpleegd te zijn én om daarna terug te keren in de maatschappij. Zij zijn bereid tijdens gesprekken met (middelbare) scholieren hun verhaal te vertellen, hun oude wonden open te rijten, om de onwetendheid op te heffen, waar ook hun duizenden lot genoten baat bij kunnen heb ben". Hoe dan ook, de scheids rechters haalden de pater met pij en zonnebril voor de rech ter en of hij zijn laster maar eens wilde bewijzen. Wel nu, daar is de pater nog niet in geslaagd, maar de zaak is wel verdaagd. „Pater Eligio mag wel wat zeggen", zo scham perde de verdediger van de scheidsrechters. Hij noemde Eligio, die tal van duidelijke en minder dui delijke sociale initiatieven nam in Milaan, een folkloristi sche figuur. Iemand die uit het stadsbeeld niet weg te denken is. Dat zou nog een compliment kunnen zijn, maar de advocaat vertelde ook dat de pater een man is die regel matig champagne likt met vrouwelijke schoonheden en dat in het holst van het nach telijke Milaan. Natuurlijk' geldt ook hier het „honni soit qui mal y pense", maar het wordt toch maar eventjes ge zegd! In oktober gaan we verder, dan komen opnieuw topvoet- ballers, scheidsrechters, trai ners en clubvoorzitters getui gen. Voor of tegen, in een ogenschijnlijk komische affai re. Maar zelfs al zou de be schuldiging van pater Eligio ongegrond worden verklaard, dan nog kan deze rechtzaak een zuiverende en preventieve waarde hebben. Per slot van rekening zijn scheidsrechters ook maar mensen die doorlo pend moeten vechten tegen de verleidingen des levens. En een afgekeurde goal zit in een klein hoekje. Overigens heeft iedereen zich nog eens extra uitgesloofd voor de grote zomervakantie nog iets aardigs of opzienba rends te doen °P het voetbal front, alsof het dit seizoen niet mooi genoeg geweest zou zijn. Twee Napoli-supporters hebben bijv. de Lazio-speler Chinaglia voor de rechter ge daagd, omdat hij na de wed strijd Napoli-Lazio, waarin Lazio in feite het Italiaanse kampioenschap verspeelde, het in Italië beruchte twee-vinger- gebaar maakte, waarmee wordt aangeduid dat iemand met horentjes loopt. Anders gezegd: dat zijn vrouw hem bedriegt. Chinaglia had uit bittere woede tegenover het onspor tieve Napolitaanse publiek het horentjesgebaar gemaakt en dat vonden twee supporters beledigend. Dat is het natuur lijk ook, maar Chinaglia' zal heus niet alle 60.000 Napoli taanse toeschouwers van ho- rendragerij beschuldigd heb ben. Bovendien maakt zeker de helft van alle toeschouwers in elk Italiaans stadion meer malen hetzelfde gebaar als de scheidsrechter of een der spe lers van de tegenpartij iets doet wat niet op prijs wordt gesteld. Het is zoiets als bij ons met de wijsvinger tegen het voorhoofd tikken, je kunt het folkloristische gebaar zien zonder diepere betekenis, je kunt er ook en dat doen de Italianen soms vreselijk opge wonden over gaan doen. 0 Stafleden en vrijwillige medewerkers van Pandora. Waarom juist voorlichting aan (middelbare) scholieren? Treeske Blase: „Onze midde len zijn nog te beperkt. Pas dit jaar zijn we erkend door het ministerie van Volksgezond heid met een waarderingssub sidie van 25.000 gulden. Tot anderhalf jaar geleden ging nog bijna iedere bestuursver gadering over eventuele liqui datie van de stichting. Nu zijn we er een beetje bovenop en wjllen we ons op een breder deren is veel moeilijker, zij publiek gaan richten. We zijn begonnen met de jon geren omdat zij de opinievor mers van morgen zijn. Het is gemakkelijker jongeren te be geleiden, zij staan vaak nog open voor andere denkbeelden. Wegwerken van taboes bij ou- hebben hun mening al gauw gevormd. Om hen om te tur nen is veel meer energie nodig. Zo gauw we wat gemakkelij ker in de middelen zitten zul len we het wat de volwassenen betreft zeker proberen". (Van onze sociaal-economi sche medewerker) TILBURG Over enige weken zal de regering-Den Uyl haar eerste miljardenno ta aan het parlement voor leggen. Het ziet er naar uit dat de overheidsuitgaven voor het komende jaar de vijftig miljard zullen over schrijden. De stijging van deze uitgaven zal niet zonder lastenverzwaringen gereali seerd kunnen worden. De omvang hiervan heeft onge twijfeld gevolgen voor het overleg dat tussen werkge vers en werknemers moet worden gevoerd met betrek king tot het loonbeleid voor 1974. Er zijn reeds tekenen die er op wijzen dat de tot standkoming van een nieuw centraal akkoord geen een voudige zaak zal zijn. De werkgevers hebben onlangs een nota gepubliceerd waarin zij htm visie op een aantal discussiepunten neerleggen. Op 2 juli j.l. kwamen het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond en het Verbond van Nederlandse Ondernemers met hun „Hoofdpunten sociaal-econi- misch beleid 1974 en 1975". De nota draagt het karak ter van een discussiestuk hetgeen niet wil zeggen, dat de werkgevers in het overleg met de werknemers gemak kelijk hun standpunten zui len prijsgeven. Een van de belangrijke uitgangspunten heeft betrekking op beper king van de sociale premie druk. Deze is de laatste ja ren snel gestegen. Beperking zou kunnen worden gevon den in een herwaardering van de bestaande voorzienin- VRIJ le kolom slotkoersen vori^ a c =s ex Actieve aandelen handel en industrie AKZO 20 70,30 70,40 ABN 100 335,50 Amro j 20 75,30 76,50 Am Jlubber 750 240,00 236,00 DeU-Mli 75 136,00 134,50 Dordtsche P. 20 136.30 136,00 Dordtsche P. Ret. 136,50 135,30 HeinekuD H. 25 268,50 270,50 Heineken 25 389,50 291,00 H.A.1 ƒ200 198,00 Hoogov. 20 74,50 72,60 HYA Meyen 07,00 95,00 KLM 100 104,50 103,10 Kon .Olie 20 107,20 107,90 KNSfc. 100 214,00 213,00 Nat. Ned. 10 68,00 67,30 Ommeren Gert 355,50 355,00 Philips 10 49,90 49,60 Robeco 50 230,50 231,00 Rolinco 50 151,00 151,50 Scheepv.Un 50 141,30 138,50 Unilever 20 127,80 127,20 Actieve obligaties staatsleningen 3y* ld 3 id 3 id a 3 ld i 3 ld «1 3 N. I 3*fc A' 3V» id 5% R 4'/* id 8V* BL m id 8V* ld 8% td| 8 id t 8 ld t 8 id 8 ld 8% IV» U.| 7V< ld 7*i ld 7*4 id 7V* id 7>/« ld] 7 io t 7 ld C 8 Ned.69-94 100,20 100,20 7 id 61 8 ld 70-95 100,20 100,20 7 ld 72 8 id 71-96 100,20 100,20 7 id 73 8 ld 701-85 100,60 100,60 6V* id 8 lu 7011 100,40 100,40 6% id 8 id 7U1U 100,30 100,30 6V« id 8 id 69-76 100.40 100,40 6V- id 8 id 70-77 100,40 100,40 61/* id TV* ld 71-98 98.50 98,20 6 id 57 3'/» id 70-87 99,40 99,30 6 id 65 7Va ld 69-95 99,70 99,20 6 id 65 7*4 id 71-96 95,20 95,30 5V» id 7s/* id 73-98 95,40 95,30 5% Id V/2 ld 72-97 95.30 95,30 5*4 Id Vh ld 71-81 98,00 97,80 57» id 77» ld 72-97 92,70 92,90 5V* Id 7 al 661-91 92,80 92,60 5V* id 7 Id 6611 92,80 92,60 5 id 58 7 il 69-94 92,00 91,80 5 id 64 6% id 681-93 88,00 4V* Id 67» ld 68 11 88,00 87,70 4*4 id 61/2 id 68III 87,90 87,60 4V id 6Va id 68IV 87,90 87,60 47* id 61/» iü 66-91 89,10 88,90 4*4 Id 6V* id 67-92 86,20 85.90 4Va id 6 id 67-92 84,80 84.50 4>/« id 5V* id 6511-90 86,50 86,30 5V« id 66 1-90 86,80 86.60 0 5 1 641-89 83,90 84,00 5V» id. 651-90 84,30 84,40 8>/< AB 5 id 64-94 80,00 80,00 8 id 70 4J4 W 58*83 87,20 87,10 8 id 71 454 id 59-89 80,80 80,80 8V« Am 4 Va id 601-85 85,20 85,20 8 id 69 47* id 6011 79.50 79,45 8 id 70 45C id 63-93 77,60 77,50 7V* id 4% Id 64-74 97,60 97,60 7s/* id VA Id 41/» Id 59-84 84,80 84,80 7 Id 73 4V* id 60-90 78,10 78,10 7Me 4>/* Id 61-91 77,80 77,70 BNÜ 4V« id 631-93 76,40 76,10 77» Ex 4>/« id 6311 75,90 75,70 8 lease 4 id 61-86 81,70 81,50 7 Nat. 4 id 62-92 75,20 75,00 5 V» id 33/. Id 53-93 73,30 73,10 7 Natl 354 id ft 47 66,30 66,30 8 NM1 3Va id 51-76 93,20 93,20 6*/ id 35t> id 53-83 87,90 87,90 7s/* N( 354 id 56-86 82,90 82,70 7 id 6f 3V« id 48-98 65,50 65,50 6 ld V 3V. 50-90 70,70 70,50 8 N.W 3V« Id 54-94 70,50 70,00 Ri 3V« ic 55-95 70,20 69,70 8 Slav

de Stem | 1973 | | pagina 10