Britse bende bracht ook in ons and vals geld op de markt MYSTERIEUZE MOORD IN NOORWEGEN geen tegenprestaties te verwachten Arme landen rekenen op EEC JOHN EHRLICHMAN IN MOEILIJKHEDEN lekker thuis zélfgehakken patat friet eten... NKV-NNV Drie Nederlandse families treuren '.„wewcenj öln (|0([eil |)jj vliegtuigongeluk friet da's pas patat t Opstand in vrouwengevangenis (tijd wel iets als je op vakantie gaat Amerikaans veto tegen ontwerp resolutie IH-Oosten Besmetting onder de knie: weer in „Antonius" Felle veroordeling cel therapie Regering VS in kroep tegen uitspraak van rechter Bioscoop, gebouw „De koning Va|) Engeland" binnenland buitenland Bredere voor lichting |over kernenergie [op komst VOORDEEL Zoals 'n pakje ASPIRINE JUNIOR voor de kinderen. Vraag uw drogist. diversen HELLEHONDEN Ruckelshaus benoemd Britse politieman in Hongkong door corruptie twee miljoen rijker Gezondheidsraad: PROF. TSASTOS VRIJGELATEN CAMBODJA VrijdaQ 27 juli 1973 HULST T6e SUCCESWEEK (Van onze redactie buitenland» TONDEN De ontdekking I een drukkerijtje in een 12s in een voorstad van Lon- |5" gat waarschijnlijk al voor I tientallen m'«oenen gulden lik geld heeft geproduceerd, I j-rkt Scotland Yard in de I overtuiging dat er een veelom vattend netwerk van valse munters od Europees niveau unlet werk is. De valsemun- I ms in de Londense voorstad Bromley hebben mogelijk Luw samengewerkt met col lega's in Miinchen, zo is uit Britse politiekringen in Lon den vernomen. Deze Brits-Duitse bende zou bijna volmaakte 50 dollar-bil jetten gefabriceerd hebben, die werden uitgegeven in Ne derland, België, Frankrijk en Italië. Britse politiemannen zijn herhaaldelijk naar München gereisd om gegevens uiit te wisselen. Volgens dezelfde zegslieden zou de politie in München vorige week nog vijf mensen, onder wie een En gelsman, ondervraagd hebben in verband met deze zaak. Het onderzoek moet nog uit wijzen welke schakel de druk kerij in Bromley inneemt in het internationale netwerk. De Münchense politie maakte vo rige week bekend dat een val semuntersbende er kennelijk miljoen dollar aan valse bank- in is geslaagd ongeveer zeven biljetten in omloop te brengen in Europa. De produktie van de bende bleef overigens niet beperkt tot dollars. Bij de in val in het huis in Bromley dinsdag werden valse Ierse biljetten van vijf pond voor een totale waarde van 70.000 gulden, en 15.000 valse Ameri kaanse dollars in beslag geno- (Van onze redactie buitenland! OSLO - JERUZALEM Is raëlische regeringsfunctiona rissen hebben gisteren ver klaard niets te weten over de dood van een Marokkaan die dit weekeinde in Noorwegen werd neergeschoten. Twee van de vijf buitenlanders die in verband met de moord werden gearresteerd, zeiden dat zij lid waren van een Israëlische groep die probeert de Pales tijnse Zwarte Septemberbewe- ging ervan te weerhouden haar acties naar Noorwegen uit te breiden. De politie in Oslo heeft twee arrestatiebe velen uitgevaardigd tegen nog twee andere mannen. De 30-jarige Marokkaan Achmed Boetsjiki werd in de nacht van zaterdag op zondag in Liilehammer, 130 km. ten noorden van Oslo, op straat bij zijn huis neergeschoten door iemand in een passerende au to. Twee van de aangehouden buitenlanders gaven te kennen dat Boetsjiiki volgens hun waarnemingen lid van de Zwarte September en initia tiefnemer van voorgenomen terreuracties tegen de Israëli sche ambassade in Oslo en (of) tegen het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaat schappij Ei Al in Scandinavië was. De zaak houdt thans de gemoederen iin Noorwegen en Israël bezig. De Noorse premier, Lars Korvald, verklaarde dat veel nog in duister gehuld is. Hij wil het verdere onderzoek af wachten alvorens over moge lijke tegenmaatregelen te he slissen. Het plaatselijke blad „Liile hammer Tilskuer" acht het mogelijk dat de verkeerde man werd doodgeschoten. Vol gens zijn inlichtingen waren de schoten vennoedeiijk be stemd voor een Arabier die Boetsjiki zaterdag op straat aansprak en hem meedeelde dat leden van de Zwarte Sep tember hem in Liilehammer wilden ontmoeten. Over deze ontmoeting met de hem onbe kende man had Boetsjiki die al zes jaar in Noorwegen woonde, zijn Noorse vrouw verteld. Alle vijf aangehouden per sonen onder wie twee vrou wen hadden valse paspoor ten en de politie kent pas van twee de juiste namen. Deze twee gaven te kennen tot een in totaal 15 leden tellende groep tot het tegengaan van Arabische aanslagen op Israë lische instanties te behoren. De Israëlische ambassadeur in Oslo, Itzhak Keenan, zei tegen het blad „Aftenposten" dat hij over de zaak niet meer wist dan wat het Noorse mi nisterie van buitenlandse za ken had meegedeeld. Hij hada dit bericht naar Israël gezon den. wet tonnyhuurdeman wïmvanbm.., hans boskamp EM. m »k soher vSSSüWl i camera jan de bont scenahogmfti^.tbacc i camera jan de bont regie PAUL VERHOEVEN producent ROB Hnnu! Aanvangstijden t Vrijdag 27 juli 8 uur Zondag 29 juli 4 uur en 8 uur, I Maandag 30 juli 8 uur. vakantie diversen CWALITEITS KEUZE e Reu Blue bird. Sprite, Astral I Tevens occasions v.a. f &r a te Hoeven bij aankoop Hoeven (1 km van bosbadj si I IE EN SPORT tde showroom Trlgano vouwwa-1 vouwcaravans vanai f 3 tourcaravans vanai f 2990 ed. Financiering mogelijk. Tell irrenwacht. V en S. Bovenstraat! VOUWCARAVAN Paradiso t.kl met voor- en w.c.-tent plusf inventaris f 2000. Terneuzense-] straat 4, Zaamslag, tel. 1342. Een KLEINTJE -f plaatsen: resultaten boeken. huizen WONING TE KOOP met garage en grote tuin., Tweedeweg 4, Rilland. InL tel, 01135-502. BOERDERIJ te koop met lM hectare grond gelegen Hoge Bremberg 2 (omgeving Lies-I bos) Etten-Lgur N.Br. plm. 35] jaar oud. Woning gedeeltelijk] en rest geheel direct te aan-[ vaarden. Vraagprijs f 125.000,-] Inl. tel. 01870-2672 en 2503. (Van onze correspondent) BRUSSEL De 42 arme ontwikkelingslanden uit Afri fca het Carabische gebied, de Stille en de Indische Oceaan, (verwachten geen hulp van de Verenigde Staten van Ame- :a, niet van China en Rusland, maar van Europa. Zij I hebben dat in imponerende eensgezindheid en in schitte- le stijl meegedeeld op de Brusselse onderhandelingen met de E.E.G. Afgezien van enkele nuances waren de reacties der diverse j [Nfperingen op de offertes van de E.E.G. eensluidend, maar die I reacties waren wijsgeriger en belletristisch beter gesteld dan de «biedingen bij monde van de Deense voorzitter van de E.E.G.- Eiindelijk vond in Brussel een historische gebeurtenis plaats wat Europa en de voormalige koloniën betreft werd het post-koloniale tijdvak ingeluid. De leiders der ontwikkelings landen gaan er duidelijk van uit, dat Europa veel heeft goed te maken. Ze beseffen ten tweede, dat de ontwikke ling naar een hogere status op elk terrein uiteindelijk afhan kelijk is van eigen initiatief, doorzettingsvermogen, talent, organisatie en arbeid. Ten der de schijnt men in de kring dezer ontwikkelingslanden on verwacht vroeg tot het inzicht gekomen te zijn, dat een eens. gezind optreden naar buiten geboden is. En tenslotte heb ben de sprekers op briljante wijze bepleit en aangetoond, dat Europa geen tegenpresta ties kan en mag verwachten. Een der sprekers citeerde Aristoteles toen hij zei dat on- gelijken niet in staat zijn tot gelijke prestaties. huur aangeboden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verschillen- Je ministeries bereiden in sa- I met de industrie een '«ede voorlichtingscampagne voor over kernenergie. Er wordt momenteel druk Over- op welke wijze deze ichting zo doeltreffend en ipelijk mogelijk moet ge iteen. Dit heeft min. Vorrink ('Volksgezondheid en Milieu- ook namens collega |Lubbers (Economische Zaken) held op schriftelijke Ivragen van het Tweede Ka- Imerlid mevr. Epema-Brugman ■MA). !SE KAMERS voor echtparen. 3, Breda. Tel. n 01696-3185. huisdieren NEST witte dwergpoedeltjes] en een pracht Dalmatischel pup 7 mnd. Alle met papieren.? A. Mulders, Gastelseweg Rsd. tel. 36090. soneel aangeboden Goed, beter KLEINTJE -P landbouw NEN G. Prinse, Made. tel. geldleningen KE LENING IS EEN TUSSEN U EN ONS Als u tussen de vijftienhonder lenen, bel of schrijf ora» voor u af. U kunt het bea f jaar. Wij zijn in E"J^kan. Eindhoven als financiering» door héél Nederland teiien lastraat 1. Eindhoven. 040-^* „MADJOE" nooldrtft 36b, Rotterdam. °1(v 254386 en 239633 A„ Amsterdam 020-921747. Avonds en weekends 08802 en 020-921747. lessen (Van onze redactie buitenland) -W YORK De V.S. öben donderdag in de Vei- "(keiiisraad hun veto uitge broken tegen een ontwerpre- jjlitie van de niet-gebonden tten, waarin het voortduren "J de Israëlische bezetting l!t in 1967 veroverd gebied Pordt betreurd en strijdig Wklaard met het handvest M de Verenigde Naties. In "t ontwerp werd ook „ernsti- i! bezorgdheid uitgedrukt "er het gebrek aan Israëlische 'menwerking" met de missie n de VN-bemiddelaar Jar- I1»!. It t ,°Yerige leden van de |.™gheidsraad stemden voor li!, r®°lutie, behalve China, niet aan de stemming ®om. De Chinese ambassa- l'®Hoeaiig Hoea zei dat de i had moeten oproepen tot P'fh'ekking van Israel uit lï.teette gebieden. In het ®n-Oosten gaat het om essie tegenover antiagres- I' en om inmenging van de ■«machten, zo zei hij. Om- K'dn resolutie naar zijn oor- pi Principes van het vn l-sd nv' n'e' Seed weergaf. P, na niet aan de stern ly deelgenomen Dat laatste was dan voorname lijk gericht op Frankrijk, dat weer de grootste dwarsligger is en vooralsnog een weder kerigheid tussen ongelijke handelspartners blijft eisen. Als gebruikelijk staat Neder land precies aan de andere kant en wel daar waar de wederkerigheid in de han.' delsrelaties wordt verworpen en dat iin het belang en in het voordeel der ontwikkelings landen. De technische onder handelingen over een regeling der handelsbetrekkingen be ginnen half oktober en zullen, naar mien aanneemt, meer dan een jaar in beslag nemen. DE 26-jarige Amsterdamse slagersvrouw, die er van ver dacht wordt haar 31-jarige echtgenoot J.H. door vergifti ging om het leven te hebben gebracht, blijft tijdens de poli tieverhoren ontkennen. De inwoonsters van de Rebbxbia-vrouwengevangenis in Rome zijn in opstand gekomen tegen het feit dat zij in de gevangenis geen mannen mogen ontvangen. Een groepje opstandige gevange nen hield het dak bezet. (Vervolg van pagina I.) Nixon's linkerhand John Ehr lichman, demonstreerde don derdag een onguur aspect van zijn karakter. De FBI-direc- teur ad interim L. Patrick Gray had de opdracht gekre gen om Kennedy-dossiers te vernietigen die uit de brand kast van E. Howard Hunt in het Witte Huis waren geko men. Het ging hier om een Chappaquid'diok-dossier dat tegen Edward Kennedy in de (ADVERTENTIE) slag zou kunnen worden ge bracht en om vervalste tele grammen die moesten duiden op een rol van wijlen presi dent Kennedy in de moord op de Zuidvietnamese president Diem. Tijdens het senaatson derzoek van Gray's hangende officiële benoeming stootte de ze op grotte tegenstand. Het Witte Huis stak geen hand uit om Gray bij te staan. Het door Ehrlichman toen gegeven ad vies was: „Laat hem hangen en stuiptrekken, langzaam, lang zaam, langzaam....". Ehrlich man zei, met een glimlach:„Ja dat was mijn uitspraak". Op twee punten kwam Ehr lichman donderdag in aanzien lijke moeilijkheden. De in braak in het kantoor van de psychiater van Daniël Ellsberg door de „loodgieters" van het Witte Huis was volgens Ehr lichman noodzakelijk omdat de toenmalige directeur van de FBIJ. Edgar Hoover, geen lust had in het project, omdat hij bevriend was met de schoonvader van Ellsberg. Se nator Lowell Weicker bleek echter enig speurwerk te heb ben verricht en was er achter gekomen dat Hoover en Ells- berg's schoonvader elkaar een maal hadden ontmoet, niet minder dan 30 jaar geleden. Bovendien hadden loodgieters opzichters Egil Krogh en Da vid Young hem maanden voor de inbraak een memorandum „DE CEN1RALE" Breda- Nonnenveld 4» ö.g.g. 49632 R'daal B^00a 113, tel 34094 Bergen on tv BuvberssestraatllTrtJ^. 25 j. 1.88 m. grote te leur stel- k maar vlot meisje Weduwe geen be- in bezit van auto. worden beant- nr. 14219. EEST OSSEN ISSE juli schieting op 3 wip f 100 gratis, verenigingsgebouw. 5.00 uur. Zondag 29 eitsschieting bij L. anvang 15.00 uur. {Van onze redactie buitenland) haag Bij i ^ongeluk van maandag 19 stil, ket eiland Tahiti in U Dccaaan blijken drie 'landsp families betrok- die in totaal negen li i bben te betreuren. Hl», bericht kwam het t,|jP ar I. Priemus-C. Zonne- L twee van zijn kinde- Ue 14-jarige Johanna en de 7-jarige Bernardine) om. Het echtpaar, dat jaren gele den naar Nieuw-Zeeland emi greerde, kon daar niet aarden en was op weg naar Neder land. Het was van plan in Tilburg een nieuw bestaan op te bouwen. Vier kinderen van het echtpaar Priemus zijn in Nieuw-Zeeland achtergeble ven. Van deze vier zijn er drie getrouwd. Omgekomen is ook het uit Nederland afkomstige echt paar G. Geerlings-C. Goes met zijn 8-jarige zoon Gijsbertus. De man (53) is afkomstig uit Noordwijkerhout, zijn drie jaar jongere vrouw uit Am sterdam. Het gezin Geerlings woonde in Nieuw-Zeeland. Het heeft zich in 1971 laten naturaliseren. De heer en me vrouw Geerlings hebben drie kinderen in Nieuw-Zeeland achtergelaten. Tenslotte verloren de heer en mevrouw A. Tamis (40)-E. Wilson (33) het leven bij de vliegramp. De heer Tamis was een uit Oudorp (N.-H.) af komstige emigrant, die zich in 1968 liet naturaliseren. Zijn vrouw was een Nieuw-Zee- iandse. Het echtpaar Tamis had vier kinderen, die in Nieuw-Zeeland waren geble ven. De heer en mevrouw Ta mis waren op weg naar Ne derland om de gouden bruiloft van de ouders van de heer Tamis mee te vieren. gezonden, waarin duidelijk werd gezegd dat de FBI een speciaal onderzoek naar de achtergronden van Ellsberg en diens relaties zou instellen. Weicker wilde weten wat het Witte Huis met het dossier van Ellsberg 's geestelijke conditie wilde doen. Het me morandum van Krogh en Young sprak over de noodzaak om het goede image van Ells berg in de publieke opinie af te breken. Was het de bedoe ling om het dossier van de psychiater in handen te stellen van het Witte Huis vriendelijk gezinde dagbladen? Ehrlich man kwam met een ander verbazingwekkend antwoord: een „prychatirisch profiel", verschaft waardevolle infor maties, zei Ehrlichman terwijl hij sprak over een opsporings methodiek die zowel authen tiek als waardig is". Hij er kende dat het onderzoek door de loodgieters naar Ells- berg's" het directe resultaat van presidentiële druk" was. Senator Montoya bracht aan het licht dat het Witte Huis in 1972 onderzoeken heeft laten instellen naar mogelijke belas tingproblemen van niet min der dan 1915 personen.Ehrlich- man zei dat dit routine-onder zoeken waren die betrekking hadden op nieuw-benoemde ambtenaren. Het is tijdens de verhoren door do Watergate- commissie inmiddels meer dan duidelijk geworden dat het Witte Huis een voorliefde had voor het loslaten van de helle honden van de fisous op poli tieke vijanden. WASHINGTON (AFP) President Nixon heeft William Ruckelshaus donderdag be noemd tot staatssecretaris van justitie. Ruckelshaus is korte tiid waarnemend directeur ge weest van de FBI. de federale recherche, na het ontslag in verband met de Watergatezaak van Patrick Gray, die de overleden Edgar Hoover was opgevolgd. HONGKONG - LONDEN (RTR) Een voormalige Britse politieofficier in de kroonkolonie Hongkong blijkt zich door corruptie met onge veer 2.315.000 gulden in dienstbetrekking verrijkt te hebben. De som is volgens het lid van het plaatselijke hoogge rechtshof dat de zaak open baar maakte, ruim zesmaal groter dan het totale netto sa laris van de man, ex-hoofd commissaris Peter Godber, in 21 jaar van dienst in hong- kong verdiende. Godber zou thans woonach tig zijn in Rey in het zuiden van Engeland, waar hij een hungalow heeft. Het gouverne ment van Hongkong heeft niet om zijn uitlevering ge vraagd. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT In het Utrechtse Antoniusziekenliuis kunnen vanaf maandag aan staande weer open hartopera ties worden uitgevoerd. De in de intensive care-afdeling van dit ziekenhuis opgetreden be smetting met een ongewenste bacterie is verdwenen. Vorige week dinsdag werd het opera tieprogramma van hartpatiën ten stopgezet om de besmet ting in te dammen en onder de knie te krijgen. Economisch directeur dr. L. P. de Jong van het ziekenhuis verklaarde donderdagmorgen dat er geen enkel risico voor de patiënten meer is. „Maan dag beginnen we weer met twee open hartoperaties per dag. Er zijn overigens in de afgelopen dagen enkele spoed operaties uitgevoerd bij hart patiënten, die direct geholpen dienden te worden. Er heeft zich geen enkele complicatie bij hen voorgedaan". DEN HAAG De Gezond- heidsraad heeft in felle be woordingen haar veroordeling uitgesproken over de behande ling van mongolen met behulp van injecties waarbij dierlijke cellen worden ingespoten. In het rapport wordt gesproken over „bizarre fantasieën met het karakter van onvervulbare wensdromen". Volgens het rapport specule ren de cel-therapeuten duide lijk op de onwetendheid van de niet-deskundigen. Er wordt met officieel-wetenschappelij- ke argumenten geschermd die „sterk zijn gedeformeerd". Vaak vindt volgens de commis sie zelfs bewuste vervalsing van de feiten plaats. De com missie acht deze mentaliteit „iets dat het edele métier van de arts ontsiert". De algemene conclusie is dat de celtherapie niet als een waardevolle bijdrage aan het „therapeutisch arsenaal" voor deze ziekte is te beschouwen. Daarvoor ontbreken ten ene- male de wetenschappelijke grondslagen. De commissie komt tot deze conclusie na uit voerige studie van de beschik bare literatuur, een enquête onder de ouders van behandel de kinderen en gesprekken met de veldtherapeuten Merc- kelbach, Schmid en Theurer. De onderzoekscommissie onder leiding van de arts G. van der Most zegt verbaasd te zijn over de onbescheidenheid waarmee de celtherapeuten zich opstellen. De heer Van der Most is oud-directeur van huize Maria Roepaan iin Otter- sum. ATHENE (DPA-ANP) De Griekse autoriteiten heb ben donderdag professor Dimi- trios Tsatsos vrijgelaten, die in de Duitse bondsrepubliek administratief recht doceert en die in maart tijdens een be zoek aan Griekenland werd gearresteerd. Professor Tsatsos werd eind maart gearresteerd toen do po litie een inval deed i-n het huis van de hoogleraar waar de professor logeerde. EEN inbreker is in de nacht van woensdag op donderdag in Rijswijk (ZH) bij een achter- volging door de politie tegen een lantaarnpaal gereden. Dp man verdween spoorloos. (ADVERTENTIE) Zélf thuis patat friet bakken naar eigen smaak: haal zo'n zak voorgebakken Dam-Friet in huis even frituren enhet hele gezin kan smullen! Dam-Friet is een diepvries- produktvan Dam-Chips en verpakt in 't zakje met de rode ruit. Er is een zaak in deze maat schappij waaraan ik mij vrij wel dagelijks erger. U moet weten dat ik ja, spits de oortjes maar, want hier volgt een pikante onthulling uit het privéleven van ondergeteken de dat ik dus gedurende een werkdag een niet geringe hoeveelheid drank tot mij neem. it N iet-alcoholisch, uiteraard en nu hoeft u niet te schamperlachen van: haha, dat zal wel Het enige dat mij ten kantore van mijn patroon ter beschikking staat is een waterkraan en een zogeheten koffie-automaat. Aangezien ik in water geen gat zie (inderdaad, spitse lezer, dit is duidelijk geïnspireerd op een bekend schandaal in Nixons own country) rest mij genoemde automaat. Een bron van dagelijks vocht alsmede veel ergernis it Slok. it Herhaaldelijk komt het voor dat mij voor of na het tappen (want wie zou dat nog „schen ken" durven noemen?), het plastic omhulsel ontvalt, of dat mij hetzij de nodige munten ontbreken hetzij de tegen woordigheid van geest ont breekt om tijdig een beker onder de koffiestroom te plaatsen Enfin, problemen te over, afgezien van de keren dat een onverhoedse beweging m'n he le bureau in een koffiebruine zwijnenstal herschept. it De bedrijven waar deze technische ondingen en koffie- juffrouwenverdrijvers niet staan, zijn zeldzaam geworden, sinds intussen iedere onderne mingsraad zich onledig heeft gehouden met dit hoogst be langrijke agendapunt. Slok. it it Maar allee, ik slijt en slok mijn dagen barstensvol heim wee naar de koffiejuffrouw. it Ik houd het kort. heden. Maar niet dan nadat ik blo zend melding heb gemaakt van de ontvangst van een kleurige ansicht uit het Belse Beauring, vanwaar de familie Van Gurp uit Breda (vraag niet welke, want het wemelt daar van de Van Gurpen) ons vriendelijk groet en tevens dank uitbrengt voor de bezor ging van de kranJ op het va kantieadres. it Prettige vakantie, ook voor de beginners. MERIJN (Vervolg van pagina 1.) Momenteel bewaart het NW nog het stilzwijgen over de precieze bezwaren tegen het aangepaste voor j aarsrap port. Volgende week in de SER wil deze vakcentrale haar standpunt toelichten. NKV en CNV nemen op enkele onder delen van het rapport afwij kende standpunten in. Deze vakcentrales zullen daarom wijzigingsvorstellen indienen. Het NKV heeft een andere visie op de passages in het rapport, die handelen over in komensverdeling en de hoogte van de rendementen op eigen vermogen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Het Ameri kaanse ministerie van justitie is donderdag in hoger beroep gegaan tegen een rechterlijke uitspraak dat de militaire ope raties in Cambodja ongrond wettig zijn en daarom gestopt moeten worden. Het beroep werd ingediend door Robert Morse die in dit proces namens de regering op treedt. Rechter Judd zei dat het congres geen machtiging heeft gegeven voor een mili tair optreden in Cambodja en stelde de eisers een parle mentslid en vier luchtmacht officieren in het gelijk. Hij schortte het van kracht wor den van het verbod tot oorlog voeren in Cambodja op tot vrijdag, om de regering de gelegenheid te geven in be roep te gaan.

de Stem | 1973 | | pagina 9