Eerst onderzoek dan pas bouwen Domina terug uit Rusland EXPC DOOF Progil wekt angst 1 RAADSLEDEN HULST: Te zware belasting beboet VERTIER VOOR SLECHT WEER Dominico Savio is bereid tot samenwerking Steun voor Neeteson jylet vondste 1 stad streek Gedeeltelijke ontzegging rijbevoegdheid Aardenburg Groede Nog meer evenementen in Oostburg Terneuzen Zuiddorpe STREEKLANDBOUW- MUSEUM WORDT DRUE BEZOCHT Kwadendamme Raadsleden voelen niet veel voor verbouwing parochiehuis PPR-kamerlid W altmans oriënteert zich in Z.-Vlaanderen Bestuur van sociaal pedagogische dienst in jaarverslag ORGELCONCERT IN VLISSINGEN Axel Droog Vrijdag 27 juli 1973 Vrijdag 27 juli 1973 1WÊm——ËmÊÊÊ—M (Van een onzer verslaggevers) HULST. Verschillende raadsleden hebben er donderdag avond in de raadsvergadering bij B. en W. op aangedrongen om eerst de behoefte aan nieuwe woningen te peilen alvorens er op grote schaal huizen gebouwd gaan worden. Dit onderwerp kwam ter sprake bij de behandeling van een voorstel tot het bouwrijp maken van de tweede fase van het bestemmingsplan „Moerschans". Kosten: ruim 1 miljoen gulden. De heer Ee- man juichte het toe, dat de eerste fase reeds een bestem ming heeft maar hij was te vens een van de raadsleden die van mening was, dat men zich eerst diende te bezinnen over de vraag of het bouwen ln het huidige tempo voortge zet moet worden. ..Het wordt tijd om de wo ningbehoefte in Hulst te pei len", zo was zijn mening. Bij het college informeerde hij naar de bezetting van het laatste contingent woningen in (Van onze oorrespondent) OOSTBURG „Er moet op het behoud van de wegen en van de daarlangs staande hui zen worden gelet", zo betoog de de officier van justitie, mr, W. Mijnssen, donderdagmor gen voor het Oostburgse kan tongerecht, toen hij f 200,- boete eiste tegen de Belgische handelaar M. van E. uit Bre- dene, wiens zandaiuto's op 26 februari j.l. met teveel vracht hadden gereden. De trekker 14.800 kg, in plaats van 10.000 kg en de aanhangwagen 11.200 kg in plaats van 10-000 kg. Verdachte, die was verschenen betoogde dat er die dag heel veel water in het zand aanwe zig was. „Als het zand nat is. moet u minder laden, maar dan moet u meer rijden en dat kost geld", concludeerde de officier. De kantonrechter maakte er f 175,- van. Voor hetzelfde feit werd G. van A. uit Moerkerke (B) in totaal vier keer bij verstek veroor deeld. Hetgeen hem in totaal op f 1100,- kwam te staan. Een zelfde lot trof M. K. uit Brugge voor twee dezelfde overtredingen, die hem in to taal f 850,- kosten. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een van de moeilijkste kanten van de ontzegging uit de rijbevoegd heid is altijd de schade die iemand daarvan kan ondervin den in zijn werk. De Middel burgse politierechter vond daarvoor gisteren in het geval van een verdachte van rijden onder invloed een passende oplossing: negen maanden lang mag hij alleen autorijden om naar zijn werk in Terneuzen of ia België of weer naar huis te gaan. En wel langs de kort ste weg, want anders wordt de gedeeltelijke ontzegging omge zet in een volledige. Overigens had de mildheid van mr- Van Empel haar gren zen want de verdachte kreeg wel twee weken hechtenis op gelegd, waarvan één voor waardelijk. Voetbal Op het gemeen telijk sportpark in Aardenburg wordt vanavond om zeven uur een vriendschappelijke voet balwedstrijd gespeeld tussen een team van de Aardenburg- se volleybalvereniging De Kikkers en een team dat is samengesteld uit personeelsle den van Trico Noble. Concert In de hervormde kerk van Groede is voor 50 aanwezigen een orgelconcert gehouden. Het orgel werd be speeld door de heer A. Beek man uit Souburg, die samen speelde met de hoboïst J. Wa genvoort uit Middelburg. Uit gevoerd werden werken van J.S. Bach en G. Handel. Het werd een geslaagd concert, waarbij de organist en de ho boïst goed op elkaar inspeel den. Vooral de karakterstuk ken kwamen goed naar vo ren. Clinge. Die bezetting blijkt goed te zijn. Toch vreesde de heer Eeman dat er binnenkort een bezadigingspeil bereikt zal zijn. Ook de heer V. d. Voorde toonde zijn reserves,ten aan zien van een wat al te specta culaire aanpak van de woning bouw. Hij bleek het ook moei lijk te hebben met de grote stroom niet-Hulstenaars die zich binnen de grenzen van deze gemeente vestigt. Uit zijn toelichting bleek het bezwaar zich vooral te richten tegen „niet-bonafide figuren, die hier naar toe komen, omdat ze gemakkelijk een huis krij gen". De heer P. Stevens vreesde, dat de aanpak van de tweede fase van Moerschans ten koste zou gaan van de activiteiten van de Hulstersche Woning bouwvereniging. Hij vond het bestemmingsplan ook te groot en ontpopte zich als voorstan der van een meer evenwichti ge verdeling over de gehele gemeente. Burgemeester Mol- thoff bleek minder bezorgd ten aanzien van de tweede fa se. Er bestaat voor het plan Moerschans vooral een grote belangstelling van de zijde van particulieren en van parti culiere ondernemingen, zodat ook in de woningbouwsector niet alleen een groot aanbod, maar ook een grote vraag ver wacht mag worden. Bovendien geeft de huidige leegstand van woningen in de gemeente Hulst geen enkele aanleiding tot een pessimisti sche kijk op de toekomst. Op 1 juli stonden er in heel Hulst 13 huizen leeg, inclusief krot ten. Ook voor woningen in Sint-Jansteen en Clinge blijkt een grote interesse te be staan. _L (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Aan de evenementenlijst van Oostburg voor de komende weken zijn een aantal activiteiten toege voegd. Op 9, 10, 11 en 12 augustus wordt in Groede het Burge meester Everaars tennistoer nooi gehouden door de tennis vereniging „Con Forza". Op 26 augustus organiseert de hen gelsportvereniging „De Zee' krab" een internationale zee- hengelwedstrijd in Breskens en op 9 september is er in Cadzand een wielerwedstrijd voor amateurs. Aanrijding De auto van A. K. uit Rotterdam, die uit de Nieuwatraat over de West- kolikstraat reed, is vermoede lijk geslipt en tegen de gepar keerde auto van J. v. IC. uit Amsterdam terecht gekomen. Beide auto's werden hierbij beschadigd. Wegen De wegen in het kerkdorp Zuiddorpe zijn nu ook voorzien van witte stre pen. Het besluit daartoe werd indertijd op verzoek van vele automobilisten in het belang van de verkeersveiligheid ge nomen. De beslissing hiertoe is nog genomen door de raad van de voormaliga gemeente Zuiddorpe. Domina Keetje Rozemond. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT Hoewel de staat in de Sovjet-Unie de bevolking tracht te overtuigen van het nutteloze van de gods dienst, schept ze anderzijds voor de gelovigen de moge lijkheid om in de naar het inzicht van de staat meest elementaire behoeften van godsdienstig leven te voorzien. Dat geldt zowel voor het ter beschikking stellen van gebou wen als van kaarsen. De leden van de kerkelijke gemeenten betalen zelf de salarissen van de priesters. Verder moet een raad uit de kerkelijke ge meenten tegenover de staat verantwoording afleggen over de gang van zaken in da kerk". Dat vertelde ons dr. Keetje Rozemond, de voorgangster van de Nederlands hervormde gemeente te Hoofdplaat, die zojuist is teruggekeerd van een reis naar Rusland op uit nodiging van de Raad van Kerken in de Sovjet-Unie. Aan deze reis namen ook de oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht, mgr. M. Kok, en prof. dr. H. Fiolet en enkele andere kerkelijke autoriteiten deel. Dr. Rozemond, die iin de ge legenheid was iets mee te ma ken van het leven in de plaait selijke kerkelijke gemeenten, zei diep getroffen te zijn door de werkelijk innerlijke ge loofsbelevenis van de Russi sche gelovigen: „Ze maken er een zielezaak van die vaak onze westerse begrippen te boven gaat". Opvallend vond dr. Rozemond dat er in de duizendjarige orthodoxe litur gie veel ruimte is voor mo dern denken. Overigens heeft ze nog geen omlijnde conclu sies uit het bezoek getrokken: „Het speuren naar het hoe en waarom van het geloof in de Sovjet-Unie is als het oplossen van een legpuzzel. Stukje bij beetje krijg je hem bij el kaar". (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De toeristen op de campings aan de West- Zeeuwsch-Vlaamse kust hoe ven zich zelfs bij het miezeri ge en vooral ook winderige weer van dit mo-ment niet te vervelen. De omgeving van Oostburg biedt voldoende ver tier, waarbij de regen geen spelbreker kan zijn. Een van die „slecht-weer- voorzieningen" voor toeristen is de Flandriade, de op dit moment in het voormalige zie kenhuis van Oostburg wordt gehouden. Bezoekers kunnen er volop genieten van kunst, ambachtelijke demonstraties, tal van creatieve werken en alles wat in die sector thuis hoort. Verder zijn er stands en kunnen de kinderen zich ver maken met het bakken van wafels. Dat alles is te danken aan S. van Jelgerhuis, die de organisator van dit evenement is. Overigens kunnen* de mees te bezoekers deze attractie goed waarderen en dat blijkt het best uit de grote toeloop. (Van onze correspondent) AARDENBURG Het aan tal bezoekers aan het streek- landbouwmuseum, gevestigd in twee uit ongeveer 1630 da terende landbouwschuren van de heer A. Maenhout, is tot nu toe zeer bevredigend. De heer H. Bakker, die de rondleidingen verzorgt, vertel de dat j.l. zondag de 2500ste bezoeker is geweest, vooral de laatste weken, tijdens het minder aangename strand weer, kwamen er ook heel wat toeristen kijken, hoe onze voorouders, met de landbouw werktuigen tot en met de paardekracht", zoals de heer Bakker het uitdrukte, omgin gen. De beide schuren, die nog een rieten dak hebben, bevin den zich nog in de oorspron kelijke staat, d.w.z. met ge deeltelijk houten en gedeelte lijk aarden vloeren. De ene schuur is ingericht als (gezel lig) restaurant waar de bezoe kers zelfs nog ovenkoeken kunnen eten (volgens de heer Bakker uniek in Nederland), in de tweede schuur bevinden zich de oude landbouwwerk tuigen. Het museum staat onder be heer van de drie West- Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten Aardenburg, Oostburg en Sluis. Het werd op pinksterza terdag j.l. officieel geopend en het is de bedoeling dat het een geheel jaar door open blijft. Afsluiting. In verband met uit te voeren werkzaam heden zal de Bonifaciusstraat in Kwadendamme tot onge veer 3 augustus afgesloten zijn voor alle verkeer in zuidelijke richting, behalve voor voet gangers. Afhankelijk van de vordering van het werk kan de duur van de afsluiting ver kort of verlengd worden. (Van een onzer verslaggevers, HULST De iaadsledtl Eeman, v.d. Voorde e" Steven hebben zich tijdens t.e raait vergadering van dor erdag,. vond terughoudend getoonj tegenover de plannen an je gemeente Hulst om het ouj( parochiehuis van Nieuw-Nj. men te verbouwen- Ze vroegen zich af o( nieuwbouw voor de gemeerd niet voordeliger zou uitvallen dan verbouw. Bovendien wilde de heer Eeman weten hot groot het geraamde expioitj. tietekort is. Volgens voorzitter Molthoff is dat zelfs bij benj. dering nog niet te zeggen, maar za-1 het vergelijkbaar zijj met het exploitatietekort van het gemeenschapshuis in Clin. ge. De heer Stevens deed de suggestie om met een aanaj. .mer in zee te gaan in plaats ,van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht, cm dat hij verwachtte, dat d( plannenmakerij in het eerst» geval voor de gemeente aam zienlijk goedkoper zou uitval, len. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG —Het PPR Tweede-Kamerlid Henk Walt. mans zal tijdens zijn bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen op 6, 7 en 8 augustus onder meer een gesprek hebben met het college van B. en W. van Ter neuzen en de directeur van het Havenschap. Verder staat er een ontmoeting op het pro gramma met vertegenwoordi gers van het college van B. en W. in Huist. Het werkbezoek van de heer Waltmans begint maandag 6 augustus om 10.00 uur in Ter neuzen. Om 14.00 uur is er een bezoek aan de glasfabriek in Sas van Gent gepland, ge volgd door een gesprek over de milieuproblematiek in de Kanaalzone met dokter Frank Puylaert. Om 20.00 uur is er een bijeenkomst in hotel Roy al in Sas van Gent, waarvoor gemeenteraadsleden en vak bondsmensen worden uitgeno digd. Het bezoek aan Hulst heeft plaats op dinsdag 7 augustus. Om 14.00 uur wordt dan in samenwerking met het Alge meen Christelijk Vakverbond in België een werkbezoek ge bracht aan het industriegebied op de linker-Scheldeoever en het daarop aansluitend gebied, waarin het Baalhoekkanaal is geprojecteerd. Deze dag wordt om 19.30 uur besloten met een politieke bijeenkomst van de PPR-Zeeland in café-restau rant „Scaldis" in Breskens. Woensdag 8 augustus tot slot komt de gemeente Oostburg aan de beurt, waar om 14.00 uur mogelijk een gesprek zal plaatshebben met vertegen woordigers van actiegroepen en politieke partijen uit Bel gië. Een persconferentie vormt het slot van deze tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de regionale indeling van het werk van de Tweede- Kamerfractie van de PPR heeft de heer Waltmans onder meer de zaken betreffende Zeeuwsch-Vlaanderen toege wezen gekregen. Om hem zo goed mogelijk te informeren over de situatie in Zeeuwsch- Vlaanderen is tot dit werkbe zoek besloten. Het Tweede- Kamerlid zal op zijn tocht worden begeleid door PPR- Statenlid C. van Waterschoot uit Oostburg. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het bestuur van de sociaal pedagogische dienst Dominico Savio in Hulst ver klaart zich in het jaarverslag over 1972 bereid tot elke vorm van samenwerking met andere diensten op het gebied van de welzijnszorg, onder de voor waarde van behoud van eigen identiteit. Dit schrijven voorzitter A. Lockefeer, en secretaris A. Geerts in het voorwoord van het jaarverslag, dat een gede tailleerd overzicht geeft van de activiteiten in het afgelo pen jaar. Volgens het jaarver slag zijn van de vrouwelijke personen in het werkgebied van de dienst (de hele pro vincie Zeeland) 130 mensen licht geestelijk gehandicapt en 71 zwaarder geestelijk gehan dicapt. Bij de mannelijke per- (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Hulster ge meenteraadslid. de heer Van de Voorde, heeft het donder dagavond in de gejneente- raadsvergadering opgenomen voor de heer Neeteson, die als hoofd van de cvo-school de laatste weken onderwerp is van hevige kritiek. Die kritiek komt van enkele moeders en richt zich op het beleid van de heer Neeteson. Over hem had de heer v.d. Voorde niets dan lof. Naar zijn mening moest de heer Neeteson zich niet teveel van die kritiek aantrekken. „Deze kritiek komt van mensen van boven de Moerd k en die hebben het meestal graag voor het zeggen, de goede niet te na gesproken". Burgemeester Molthoff daarop: „Ik ben blij dat u nog een uitzondering maakt". De heer v.d- Voorde omschreef het omstreden schoolhoofd als een „integer en hardwerkend man". sonen waren er dit respectie velijk 233 en 70. Begin 1972 waren in de zorg van de socia le dienst 584 personen opgeno men. In het kalenderjaar 1972 werd voor 149 personen de begeleiding beëindigd of over gedragen en werden er 69 per sonen in de zorg van de socia le dienst opgenomen. Per 31 december stonden 504 personen ingeschreven verdeeld over dertig gemeen ten in heel de provincie Zee land en een enkele in Bel gië. Een indruk van de omvang der werkzaamheden geeft in het verslag ook het overzicht van het totale aantal kantoor- en huisbezoeken, dat respec tievelijk 622 en 2185 bedroeg. Het afgelopen jaar heeft de dienst zich onder meer bezig gehouden met het organiseren van instuiven (53) in totaal en van een week vormend vakan tiewerk. Ondanks het feit, dat er op dit gebied van de welzijnszorg al heel wat werk is verzet, blijven er volgens het jaarver slag nog steeds wensen over. „Er zijn nog lacunes in de waaier van voorzieningen, die binnen afzienbare tijd gevuld worden, dank zij de mobilisa tie van een groot potentieel aan bestuurskracht op het ter rein van de weizijnszorg". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Vanavond om acht uur geeft de Rotter damse organist Dirk Jz. Zwart een concert op het fraaie' me chanische Flentrop-orgel van de Grote- of St.-Jacobskerk te Vlissingen. Het programma is zeer vge- varieerd. Het bestaat uit com posities van Bach, Böhm, Krebs, Reger en Karl Elert. Uit de Franse romantische school koos de concertgever de gothische suite van Boellmann en uit de Nederlandse orgelli teratuur speelt hij werken van Jan Zwart en Hendrik An- driessen. 0 H. M. Otter vergezeld van een tweetal helikopters tijdens een proefvaart in volle zee ge fotografeerd. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Amsterdam heeft Progil terecht gewei* gerd": tot die conclusie kwam gisteravond tijdens de Hulster raadsvergadering Rob Eeman in een nabeschouwing op het ongeluk, zoals dat zich ruim een week geleden bij een zwavelkoolstof fabriek ep de linkeroever bij Antwerpen heeft voorgedaan. De heer Eeman informeerde bij B. en W- of de inspectie van de volksgezondheid in Middelburg en de wethouder van milieuzaken van Hulst tij* dia van dit ongeluk op de hoogte waren gebracht. Weinig bewondering had hij voor het feit, dat na de brand in België alles is gedaan om het ongeluk te bagatalisercn „Uit alle informatie blijkt nu, dat reeds meer ongelukken met vrijkomend zwavel bij Progil gebeurd zijn, steeds met zwaargewonden", aldus de heer Eeman, die zich zor gen maakte om de veiligheids voorzieningen. Hij vroeg zich bovendien ai welke risico's een ongeluk bij deze fabriek voor de bevol king in Oost-Zeeuwsch-Vlann- deren bestaan. De heer Eeman sprak in zijn betoog over een „huivering wekkende toestand' en noemde de kwestie van de veiligheidsmaatregelen bij ca lamiteiten een van de eerste zaken, die gezamenlijk aange pakt dienen te worden. Deze problemen dienen volgens het Hulster raadslid ook alle aan dacht te krijgen als bewinds lieden van beide landen zich binnenkort over verschillende zaken zullen beraden. De heer Van Ruymbeke was het hele maal eens met het betoog van zijn collega. Ook hij zei het meer dan erg te vinden, dat de fabrieksdirecties zich weinig van veiligheidsvoorzie ningen aantrekken. Het is ld' giseh dat de zaken in Belgie worden gebagataliseerd, aldus de heer Van Ruymbeke, voor al als men de voorgeschiedenis kent. „We moeten kennelijk wachten op grote ongelukken voor er iets gebeurt, waar zwijgen doen we niet", zo be sloot hij. De heer Martin® wees in zijn betoog op «f noodzaak van het bestaan van fabrieken. Voorzitter Molthoff repliceerde daarop: „Fabrie ken moeten er zijn met in achtneming, dat we wel inle ven kunnen blijven". De hee* Molthoff sprak de verwachting uit, dat de problemen alleen nog maar groter zullen wor den- Hij zegde toe als gemeen tebestuur te zullen bezien op wat voor wijze deze problema tiek nogmaals onder de aan dacht gebracht kan word» De Hulster gemeenteraad tr® geen enkel verwijt, zo meeW» hij. Die heeft bii de vestiging van deze gevaarlijke fabri» tijdig aan de bel getrokken- Alle waarschuwingen ware» evenwel aan dovemansoren gericht. Hengelen De hengelaars* vereniging Geduld Overwin Alles (G.O.A.) organiseert za terdag aanstaande een cluo* wedstrijd voor haar leden. vist zal worden op het beken de parcours aan de watertoren- Deze wedstrijd die nieete» voor het clubkampioenschap 1973 van de vereniging, begin te 17.00 uur. Na afloop worden in het clublokaal, café De wit' te Leeuw de prijzen aan <>c winnaars uitgereikt. HET Tweede Kamerlid M. Bakker (CPN) vindt dat mi nister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) de Portugese ambassadeur in ons land op de vingers moet tikken. Deze heeft volgens een bericht in NRC-Hanidelsblad verklaard, dat alle Nederlandse parle mentariërs met uitzondering van die van de CPN de Portu gese gebieden in Afrika mo gen bezoeken. Vooruitzichten voor zater dag en zondag, opgesteld door het KNMI od donderdag om 18.00 uur: Overwegend droog, enkele zonnige perioden en aanhou dend koel. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp: 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp: 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een dcoge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal; 60 proeent. Voor zondag: aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max. temp: 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal; 70 procent. STRANDWEER: Het hogedrukgebied boven Schotland en de depressie bo ven de Noordzee zijn verant woordelijk voor de koele noordelijke wind met veel be wolking, Ook vandaag nog te somber bij 17-18 graden, zee water 17 graden. Vooruitzich ten: de luchtdruk blijft stijgen m het Noordzeegebied, met in no komende dagen stabieler met iets meer zon en een wat aangenamere temperatuur. hoogwater Morgen, zaterdag 28 juli. "engen op Zoom 1.55 en 14.31 Hansweert 1.20 en 13.50. terneuzen 0.45 en 13.13. vhsingen 0.1 en 12.45. Wemeldinge 1.45 en 14.21. waterstanden waterhoogten van don- derd; agmorgen ooor rijkswaterstaat: Konstanz S4 Pl-5, Rheinfelden 406 pl.50, ^traatsburg 378 -20, Plitters- 534 pl.22, Maxau 599 Pi-28- Plochingen 153 pl.6, «annheim 406 pl.13, Steinbach '24 Pl.6, Mainz 359 pl.12, Bin- een 230 pl.13, Kaub 272 pl.49, «jfblenz 260 pl.18, Keulen 222 P,24> Ruhrort 350 pl.12, Lo- .1™ 963 pl.4, Pannerdense kop Pl-3, Nijmegen 755 onv. Jsselkop 854 pl.l, Eefde IJs- 378 onv., Deventer 254 •tv. Monsin 5448 -6, Borgha- 3810 -25, Belfeld 1089 pl.l ür&ve ben. de sluis 503-1. meegedeeld I bu do tll5 bu en eei de do< scl uit' van ken aan H een boo VTi.' woil ,stel w; zig som te von booJ een gaa; dee! oil :e| ai (Va

de Stem | 1973 | | pagina 2