Grappen aan de lopende band (J Ontdek ook liet verven met 'onkruid' als hobby JfSII 1HHI11 DENEN WIELEN MEER TOEZICHT OP „INTERNATIONALS" Hoe Felix Timmermans schilderde RUSSISCHE MARINE OVER VLEUGELT AMERIKAANSE Êdf/ffihdmdk Nederlander moet negen mille terugbetalen werken niet brokkeliiig WAAROM BOEIT VERDORVENHEID OVERBESCHAAFDE CULTUREN NU WEER? I i jdschrift xpositie xpositie NEDERLANDSE KUNST STICHTING NU LANDELIJKE TENTOONSTELLINGSDIENST ota bene oek Drie mannen aangehouden voor auto diefstallen Boter op het hoofd N JG-onderzoek In in de gekapte bomen, atste jaren zijn echter achines ontwikkeld voor ïaal kappen, waarvan er honderdtal in gebruik lappen gebeurt nog voor reent met een elektri- land-kettingzaag, inisatie heeft ook als be- jk voordeel dat het in de bossen minder af. Ilijk wordt van weers- ndigheden en seizoenen. verdelgingsmiddelen voorkomen dat sneller nde gewassen als her ren jonge aanplantin- an sparren en dennen oekeren. De laatste tien '°rdt op grote schaal -iest gebruikt, waardoor lei van de bossen met3fl procent is toegenomen, lar worden 100.000 ha vooral de wat oudere met stikstof bewerkt, 'handeling die ongeveer ;even jaar wordt her- Vliegtuigen nemen het in van kunstmest boven icent van dit oppervlak run rekening, tractoren gen de resterende vijf it. In Nederland blijft bruik van kunstmest in nog hoofdzakelijk be- tot jongen aanplantin- iomplicerende factor bij ionalisatie is de sterke kkeling van heit bos- Er zijn 230.000 kleine itters, die samen ruim cent van het bosbezit den hebben, ilïere ondernemingen n nog eens 25 procent rest is staatseigendom, leent van de gronden kleine „bosboereu" is dan 25 ha en leent zich et voor efficiënte ine rtie. de vorming van coo- s, het gezamenlijk be- machines, en de moge- l een beroep te doen ■kundige adviseurs in dsdienst, wordt deze (beid grotendeels over- "i. De bossen van fie bosboeren leveren 61 van de totale hout- :tie van Zweden, «zittingen liggen voor- jk in Zuid-Zweden, de klimatologische om- Thede een hogere pro- iteit mogelijk maken, un afzetmogelijkheden uideren gaan de samen- idc kleine boeren ook meer over tot oprich- van eigen houtindus- lve door verbeterde iken wordt de Zweedse oduktie ook vergroot ilhreiding van hot be- ircaal vroegere heide- n in het zuiden en mar- landbouwgronden zijn ucces bebost. Op het k is Zweden voor 60 met bos bedekt. ïj is het beboste opper- roter dan voor de twee- eldoorlog. rkeerswezen. Maar men tog maar weinig tijd om issen, want de moorden» nervacantie staat voor Vrijdag 27 juli 1973 «GERESTAUREERDE Weef- huis in Nuenen opent vana- vond zomêrtentoonstelling met werk van Frans Verhaak, Bre- j, en Gerard Prineée; res- nectieveli j k beeldhouwwerk L gouaches-pentekeningen. Tot september: dagelijks Van 10-18 uur en in weekend van 14-17 uur. gENAISSANCE-muziek, kunst en ambacht, heet de manifes tatie gedurende de augustus maand in wooncentrum Abts- woude in Delft. Instrumenten- bouwers, ensembles, deskundi gen, solisten, concerten en nog veei meer staan op het pro- gramma* (DAAN Manneke, Breda en Lucas Vis houden van 20-24 augustus in het Arnhemse Mu sis Sacrum samen met Het Gelderse Orkest een workshop moderne muziek. Daarbij wordt o.a. het werk Sine No- mine van Daan Manneke inge studeerd. Er kan gediscussi eerd worden met componisten, dirigenten en orkestleden. Op de slotmanifestatie werden Si ne Nomine en Summer Con certo van Joep Straesser uit gevoerd. (HELP!, de dokter verzuipt, het succesrijke boek van Toon I Kortooms wordt verfilmd. De opnamen beginnen de volgen de maand onder regie van Ni- 'colai van der Heyde, wiens Angela we in september in Nederland te zien krijgen. Produktie: Henk Bos en Jan Dorresteijn. (BRABANTSE Dag in Heeze; dit jaar van 17 tot 24 augus tus. Omdat het thema is: Bra bantse Bonte Historie op Wie len, mag minister Westerterp openen. Er komt een tentoon- stelling Rijdend in en door Brabant, een internationaal Troubadourfestival, Brabantse I antiekmarkt en Edelambach- tendorp, een historische op- tocht en nog veel meer. STAATSPRIJS voor film wordt dit jaar niet meer uitge reikt op de Anrhemse film- week (eind augustus). De vraag is of er nog ooit staats prijzen voor films worden verleend. Angela van Nicolai van der Heyde en Het Dwaal licht van Frans Buy ens krij gen er hun première in ons land. Cineclub en Fugitive willen er tegelijk een alterna tieffestival organiseren CONTINENTAL Singers, 40 studenten uit de VS, houden momenteel een tournee door ons land. Ze zijn o.a. nog te beluisteren in Rotterdam (Doelen, 3 aug. Vijftig jaar geleden (16 juli 1923) stierf Louis Couperus in het Gelderse De Steeg, waar zijn vrienden hem bij zijn 60e verjaardag een huisje gschon- ken hadden. Het noodlot, dat hij gedurende zijn leven en werken getart had, bezorgde hem longvliesontsteking en bloedvergiftiging. Vijftig jaar na zijn dood behoort Couperus weer tot een geliefd auteur, zoals hij dat ook tijdens zijn leven was hij was een van de weinigen, die van zijn pen kon leven. Zo uzijn herwaar dering op dit moment b.v. het succes op tv van zijn Boe ken der Kleine Zielen te maken hebben met zijn voor liefde voor de geraffineerde bedorvenheid van overbe schaafde culturen en zi.in voorkeur voor vaag mysticis me? Zijn eerste levensjaren bracht hij door lp Nederlands Indië, waar zijn vader een strenge top-abtenaar was. Als nakomertje werd hij in het deftige Haagse gezin door zijn moeder en zusjes opgetroeteld tot een melancholieke jongen met een week karakter. Zijn homofiele aard, de zwoele tro pische sfeer en het typische Haagse bourgeoisie-milieu heb ben niet alleen zijn leven, maar ook zijn schrijven be paald. Als dandy heeft hij dit noodlot geaccepteerd, maar er zich ook genadeloos tegen af gezet. Zijn romanfiguren zijn vaak een afsplitsing van zijn eigen psyche, hoewel hij daar bij in staat was een objecti verend romancier te blijven in de zuiverste epische traditie. Zijn psychologische beschrijvin gen zijn niet zó diepgravend, maar als ras-verteller met een rijke woordenschat heeft hij zijn onderwerpen meesterlijk in beeld gebracht. Nadat hij in ons land de middelbare akte Nederlands had gehaald debuteerde hij als dichter met Een lent vol vaer- zen (1884. Hij was toen 23 jaar. Dit debuut was geen suc ces, maar werd al gekarakteri seerd door een decadente sfeer. Journalistiek heeft hij meer succes. Zijn briljante, precieuse reisbeschrijvingen in zonne-landen als Indië, Span je, Japan etc. slaan aan. Toen hij op 26-jarige leeftijd zijn eerste roman Eline Vere pu bliceerde was zijn faam geves tigd. Het Haagse milieu obser veert hij daarin zeer scherp als een voos bestaan; een voorloper van zijn latere nood lotsromans. Noodlot (1890) es Extaze (1892) waren minder geslaagd; Majesteit (1893) Wereldvrede (1895), Psyche (1898) en Fidessa (1389 )drii- ven hem in de richting van de diplomatie-beschrijving en het sprookje. Maar zijn monumen tale familiekroniek De boeken der kleine zielen (1903) en zijn andere Haagse roman Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan (1906) horen er weer helemaal bij; wel zijn grootste boeken. Hij werkte in die tijd vooral, in Zuid-Frank rijk en Italië, waar ook Langs lijnen van geleidelijkheid (1900) en De stille kracht (1900) ontstonden. De decadentie van de oude klassieke cultuur, de schoon heid van een bijna perverse intensiteit daarin, boeiden hem bijzonder. De weerslag van zijn historische verbeelding daaromtrent zijn o.a. terug te vinden in boeken als De berg van licht (1905-1906), Xerxes of de hoogmoed (1919), Antie ke verhalen (1911), Heracles (1913) Antiek toerisme (1911) en Iskander (1920). Zowel het verhaal in Haagse kringen als het verval in de Oudheid hebben zijn eigen vervallen psychische gesteld heid gevoed. Dat Couperus ook 50 jaar na zijn dood nog een begrip is, dankt hij niet alleen aan het milieu, dat hij beschreef maar evenzeer aan zijn weergaloos taalgebruik, waardoor met name een aantal van zijn romans nog boeiend zijn om te lezen. doortimmerde tekenaars hoe ven te zijn. De beste kartoo- nisten blijken vaak degenen, die een eigen tekenstijl heb ben ontwikkeld, berustend op een vaardige techniek. Er zijn ook geweldig mooie prenten bij, waarop het esthetische ge noegen weinig ruimte overlaat voor de humor stische flits, ei gen aan rake sumiere krab bels. Op drie categorieën kon in gezonden worden: het thema verkeer; humoristische ge- bruiksgrafiek en de gewone kartoon. Je ziet mensen, die onder de grond hun plantjes en visjes water geven; een bedelaar, die zijn oude hoed voor het geld vervangen heeft door een enorme roomhoorn: een voetballer, die een bal in- Hoewel het humorfestival van Knokke-Heis' het afgelo pen weekeinde slechts met één dag (en één Nederlandse deelnemer: Peter Blanken) werd afgedaan, staat de WE- KELDKARTOENALE nog dui delijk overeind. En deze twaalfde tentoonstelling van kartoons, sportprenten, met deelnemers uit 27 landen, kan gerust uw aandacht krijgen, want de kwaliteit is dit jaar niet zo gek. Uit de 1762 inzen dingen werden 366 werken ge selecteerd en beter dan voor heen in de rustieke Schaapsstal opgehangen. Hoewel veel kar- toonisten steen en been kla gen. dat ze geen betalende al- nemers meer vinden we schijnen het eerst op de hu mor te bezuinigen beeft het genre kartoon langzamerhand toch een vakmatiger uitbrei ding gekregen. Dat is op deze kartoenale te zien. Je staat je er niet te be scheuren van het laohoten. Het lachen vergaat je soms! In vergelijking met jaren geleden lijkt de humor ook wat spitser te worden; niet meer zo van dik-hout-zaagt-men-planken, al is dat ook nog wel aanwe zig. Er wordt ook vaak be weerd. dat kartoonisten geen goo t en naast hem een sup porter, die een fles ingooit; Nixon als Watergate-olifant met een sleutelgatoog; een kindertjesboom: groepsfoto met dame bestaande uit koei en; een vrouwelijk naakt met nogal religieuze schaduwwer king tussen de benen; de toren van Pisa rechtop, met als on derschrift: wie staakt er niét in dit land?; Mao-boekje in bourgeoisie-bibliotheek etc. etc. Kartoons kun je niet, be schrijven; die moet je zien. De inzendingen komen o.a. Bulgarije, Engeland. Spanje, Finland, Italië, Polen, Zuid- Afrika. Turkije, USSR, USA, Urugay etc. Maar dat zegt weinig omdat problematieken en ook de wijze waarop daar op min of meer geestig gerea geerd wordt steeds meer ni- veleren. Zoals het betaamt zijn er ook enkele bekroningen uitge deeld. Voor het thema humor in het verkeer werd het werk van de Rus Rozanzev en voor de gewone kartoon de Rus Zlatkovski bekroond. Nogal aanvechtbare beslissingen. Voor de humoristische ge- bruiksgrafiek ging de Zwitser Donald met de eer Jtrijken voor zijn tamelijk -lieve fol ders en affiche. De Belg Ro nald de Hert ging met de pu blieksprijs naar huis. Het chauvinisme moet tenslotte ook aan zijn trekken komen Van Nederlanders werden veertien inzendingen voor de expositie uitverkoren waaron der een prent van de Breda- naar Peter van Saane, die grapt met baksteen en beton. Verder valt daarbij o.a. op het werk van Guus Ong, Frans de Boer, Arend van Dam, Arie Stolk en Rudolf de Vries. De Kartoenale te Knokke- Heist blijft te zien tot 2 sep tember; dagelijks van 10-12.30 en van 15-22 uur. Leuk om er te gaan kijken. HENK EGBERS FELIX TIMMERMANS is voor velen eem begrip; de leurder in kant uit Lier, die alom bekend werd door zijn Pallieter (1916). Na dit succes is liij schrijver gebleven, maar vergat zijn oorspronkelijke in tentie om schilder te worden daarna niet helemaal. Naast rijn auteurschap als beroep Heef hij schilderen en teke nen als hobby. Van deze schil der-hobbyist Timmermans zijn momenteel tot 16 septem- ker een zestigtal oliever ven, waterverven en tekenin een te zien in het Noordbra- kantse museum te Den Bosch. Op zich vrij pretentieloos werk, maar in relatie tot zijn boeken een interessante ten toonstelling, omdat je hiervan alt een andere dimensie de sfeer van zijn boeken Proeft., Het bonte Vlaamse leven, zoals dat op je afkomt in zijn Driekoningen-triptiek, Kinde- ke Jezus in Vlaanderen, De Pastoor uit den bloeyenden Wyngaerdt, Pieter Bruegel, De zeer schoone uren van Juf frouw Symforoza, Schoon Lier, Anna-Marie, Boerenpsalm e.a- is in Den Bosch nu van de muren af te lezen. Bij de in gang hangt het portret van Timmermans' ronde kop met wuivende haardos, geschilderd door Isidoor Opsomer; wat je daarin ziet voel je even later in zijn kleurige conterfeit- seis. Een aantal doeken van hem zou je rau rangschikken onder de „naieven". Het huisje van verlangen, met de auteur voor het raam en een geit en een brevierende pastoor buiten, of landschap met zaaiende boer zijn daarvan voorbeelden. Echt Timmermans is ook Onee-Lie- ve-Heer en de Koe; alleen achterwerk en uiers van het beest met een meewarig toe kijkende Christus aan het kruis. Het heeft iets primi- tiefs-kinderlijks en mist de zwier van zijn verhalen, maar beeld en woord horen hier wel bij elkaar. Het blijft Timmer mans: het is een authentiek handschrift, ook met kwast en potlood. Een verteller. 't Belofte Land is gewoon een aardig goed schilderij; voorop, de glad-gepenseelde „heer" en, daarachter de Rou- ault-achtige gecontourde „knecht". De Driekoningen, zo weggelopen uit zijn boek. Naast pretentieloze krabbeltjes hamgt dan ineens een klein mooi en ingetogen landschapje In 't land van Leonitientje of devote kruiswegprentjes. De portretten zijn gewoon slecht, maar ik kan me voorstellen, dat ze een geweldige taal spreken voor degenen, die Timmermans kenden. Typisch Timmermans zijn ook het gro te aantal vignetten, die hij te kende voor zijn eigen boeken en zodoende aardig bekend zijn; de zwarte lijnen en lijn tjes met vaak geestige aneedo- ten „uit het leven gegrepen". Wie het Begijnhof in Lier kent waar Timmermans lange tijd werkte, zullen de prenten van Pieck met de teksten van de schrijver iets doen. Verder lig gen er een aantal uitgaven van zijn boeken in diverse talen. Een innemende tentoonstelling voor allen, die Timmermans op een of andere wijze bewon deren. H.E. De reorganisatie van de Nc- «wlandse Kunst Stichting is l afger°nd. De stichting functioneert voortaan ais lan delijke tentoonstellingsdienst. In het eerste jaar van haar bestaan circuleerden meer dan tentoonstellingen van de •'AS, met een totaal van bijna tentoonstell-'ngsweken, «oor ons land. Een tweede col- leclieprogramma ligt klaar. Zoals bekend kan iedere in stelling e.d. voor f 125.- per week een collectie huren. De NKS verzorgt nu ook het ver voer voor f 75,- en desge vraagd de inrichting voor f 50,-. Zonodig bemiddelt de provinciale culturele raad. Bij de exposities worden affiches en informatiemapjes geleverd. Wegens grote belangstelling blijven de collecties Met papier op papier. Multipels en Oogge tuigen. nog een jaar beschik baar. De nieuwe te huren serie heeft o.a. de volgende thema's; Objectief gezien-radicaal, of foto-realisme, waarbij de rea liteit wordt vervreemd; Hand- schrift, werk van jonge Ne derlandse tekenaars en aqua rellisten; Voor de klasop drachten van CRM in 1972 aan grafici voor school prenten: Sier in sier, Sieraden; Boeren- grond. foto's over de strijd van Friese boeren; Kunst thuis, gefotografeerde lotge vallen van kunstwerken in be zit van particulieren; Affiche, affiche-kunst in Nederland de laatste 15 jaar; Strips, oude en nieuwe strips van 200 Neder landse tekenaars; Presentatie van een mentaliteit, gemengde technieken i.v.m. milieu-pro jecten, etc. De bestuursleden van de NKS worden voortaan aange wezen door minister CRM (2), beroepsorganisaties beeldende kunstenaars (2), musea (2), provinciale culturele raden (1). overlegorgaan vakbonden (1). Nog 4 komen erbij uit de kring van afnemers en niet gebonden kunstenaars. Pieter Brattinga is thans voorzitter en II. Visser directeur van de NKS. Voor nadere inlichtingen NKS, Postbus 1258, Amster dam, tel. 020-228485. Soms word je bij het zien v'an, met name oude, tapijten muurschilderingen getroffen Mor de bijzondere sfeer, die ,aji de kleuren uitgaat. Je "rot dan praktisch zeker te ""sen met verfsoorten, die fbtstaan zijn direct uit de na- ■uurlijke grondstoffen. Nu wij deze tijd, uit een gevoel zelfbehoud, weer wat ™eer oog krijgen voor alles "'a' groeit en bloeit, het zoge- .aamde „onkruid" weer met fdere waarderingen gaan «teren kon het niet uitblijven "e oude stiel van het zelf ^vaardigen van verf uit de ^atuur krijgt weer aandacht. kunt daarvoor weer en- .."fusiast. worden door de goe- bandleiding van FRANS f'cEIS: WOL EN PLANT AARDIG VERVEN (Uitg. «Roeleer B.V. - f9,50). ^Waarschuwing vooraf: het is hobby voor een achter- 'ddag. Er komt het een en JMer bij kijken. Maar wie de tijd gunt en niet enkel gedreven wordt door een fana tiek primitivisme, plezier heeft in experimenteren en kleuren weet te „proeven", vindt in dit boekje een goede aanzet. De werkwijze is hier toegespitst op het verven van wol, om er b.v. mooie wand tapijten van te weven (daar van worden enkele voorbeel- den afgebeeld), maar in de praktijk is er natuurlijk nog veel meer uitbreiding aan te geven. Nu hebben wij in onze on kruid-rage, met onze spui.- en wiedtechnieken, Nederland al grotendeels „gezuiverd" van planten, die ons verfstoffen opleveren. Maar voor echte speurders in de natuur is er nog wel het een en ander te vinden, al heeft dit als be zwaar, dat dan de laatste res ten uok nog verdwijnen. Ge lukkig komt „onkruid" weer in de handel er zijn zelfs gemeentelijke plantsoendien sten, die het na jaren dood spuiten, weer uitzaaien in de gazons. Het boekje geeft adressen van kruidenhandels, die verfkruiden leveren en zaad om de plantjes zelf te kweken: het laatste verdient de voorkeur. Geduld. In de oude tijden deed men 5 jaar om Turks rood en 1-2 jaar om Sumatra- indigo te krijgen. Over de his- torje van het verven lees je het een en ander. Over hot blauw-verven met de wede- plant en de indigo; het rood- verven met de meekrap; het geel-verven met wouw (rese da luteola) etc. Daar komen nog heel wat andere grond stoffen aan te pas. Als je de bijnaam van de Tilburgers kent, weet je dat urine hierbij ook niet vreemd is. Verder Cm> kom je bijv. tegen aluin, ijzer- vitrool, ammoniak, soda, potas, azijn, zuur water, vogelmier en asloog. Voor plantaardige verven worden hoofdzakelijk STREVEN-10: „Als wij het probleem van het medicament willen aanpakken, komt het er veel minder op aan, de pro- duktievoorwaarden van de farmaceutische industrie te veranderen (al kan dat een interessante etappe zijn) dan andere spelregels ontwerpen voor de uitoefening van de geneeskunde", aldus Jean- Pierre Dupuy in „Het medica ment in de relatie arts-pa tiënt". Waldemar Molinksi tracht in „Nieuwe gezinsvormen en christelijke waarden" een aan tal „christelijke vooroordelen" tegen verruimde gezinnen, communes e.d. weg te nemen, door erop te wijzen dat wat men onder „christelijk huwe lijks- en gezinsleven" verstaat in deze nieuwe samenlevings vormen evengoed, zo niet be ter, gerealiseerd kan worden. Hens Jans vraagt zich af hoe milieubewust Belgische ge meenten wel of niet zijn? Eric de Kuyper besteeds aandacht aan de film „Last Tango" en Robert Holz geeft „Sovjet-im pressies" n.a.v. zijn reis, vorig jaar, dwars door de Sovjet- Unie (Streven, postbus 233 - Den Bosch). KULTUURLEVEN-6: Ernst Mandel en M. Eyskens debat teren in dit nummer over de tegenstelling kapitalisme en socialisme, waarbij Mandel aanhanger van de Trokskisti- sche stroming o.a. pleit voor een raden-democratie en Eyskens voor een medebeheer. K. Bernharts trekt vervolgens een vergelijking tussen econo mische systemen, waarna P. Tomissen afsluit met „De overheid in de gemengde eco nomie". D. Fernbach (Engelse New Left) geeft zijn visie op de seksuele en politieke revo lutie. H. Buntinx schrijft over Rusland en de derde wereld; de achtergronden van de ver dragen, die Rusland de laatste jaren sloot. H. Domin be spreekt de poëzie in W.-Duits- land en B. Vernimmen houdt een pleidooi voor een nieuw expressionisme bij het toneel. (K.L. Ravenstraat 112, Leu ven). SAMENSPEL-5: Deze afle vering van dit kritisch toneel blad is gericht op de culturele revolutie in China. H. van Praag schetst de historische context, waarbinnen deze kon plaatsvinden: „De Messiaanse trend in de Chinese cultuur"; met name de invloed van jo den- en christendom op het Chinese denken. Wim Odé in terviewt Loes en Hans Schenk over hun China-ervaringen. Ben Bos gaat in op de anti- elitaire massa-cultuur, met na me op het toneel, vanuit het Maoistische denken; terwijl Jan Velzenboer mee-nt, dat een daadwerkelijke culturele revo lutie ook in het Westen het enige antwoord is op „God is dood, de school is dood, het gezin loopt op zijn einde". (Samenspel - NCA - Zandpad 28, Maarssen). gebruikt kruiden, wortels, schors, kiemen, bloesem, zaad, vruchten, vruchtbasten en hout. Uit de Onze-lieve- vrouwbedstro ontstaat rood, uit verse walnootschillen bruin ■n uit boerenwormkruid geel- om maar iets te noemen. Ge droogde wijfjes van schildluis- soorten leveren met behulp van zemelen, wijnsteen en rat tenkruit? ook verfstoffen op. Aan de hand van gegeven re cepten en adviezen over de te gebruiken materialen (niet on gevaarlijk giftig) moet je er uit kunnen komen. Maar nog maals: weet wat je begint en als je het weet, zal het onge twijfeld een geweldige fijne onderneming kunnen zijn met roerende resultaten. H.E. eindredactie henk egbers „Het gewoon kijken naar een wijf is er haast niet meer bij, dat wil zeggen: bij die vakfotografen en amateurs waarvan het werk regelmatig door bladen wordt geaccep teerd. Ik heb een afkeer van inooie-meidenfotografie. Bij die m.m.-fotografie komt het er op neer dat de fotograaf als hij naar het wijf kijkt de foto ziet (De foto zie ik wel als die eruit komt). Ik heb zo het gevoel dat een hoop lui niet eens beginnen naar een wijf te kijken, maar al meteen in het duffe hoofd hebben, hoe die foto er dan moet uitzien. Dat is dan meestal in aanslui- S ting aan een pakketje alge meen geldende opvattingen over hoe een foto moet zijn, wil die goed zijn. Dat interes seert me geen kloot of die foto goed is, daarvoor vind ik fo to's als zodanig ook niet be langrijk genoeg" George Lampe in „Foto" DEN HAAG (ANP) Twee inwoners van Den Haag en een uit Rotterdam zijn aan gehouden voor diefstal van in totaal 18 dure personenauto's die via twee Belgische helers voor een deel naar België zijn gegaan. De totale waarde van de auto's was f 220.000.- aldus de politie in Den Haag. De zaak kwam aan het rol len toen een Rotterdamse poli tieman op 6 juli de autospuiter in een garage bezig zag met een Mercedes-sport (waarde f 20.000,-). De spuiter deed snel de deur dicht, waarop de poli tieman argwaan kreeg. In de garage vond hij het rijbewijs van de eigenaar van de Mer cedes. De auto was inmiddels overgespoten van rood naar wit, het motorblok was van een nieuw num-mer voorzien. De mannen hadden de ge woonte om gestolen auto's eni ge tijd ergens op straat te laten staan. Als de politie ze niet signaleerde, namen de dieven de auto's onderhanden voor een ..verbouwing"- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De twee jaar geleden in Pakistan „we gens spionage" gearresteerde Nederlander Jaap Walg ligt „in de clinch" met het minis terie van Buitenlandse Zaken dat van hem een bedrag van ruim negen mille heeft terug gevorderd voor gemaakte kos ten (onder andere wegens het voorschieten van het geld voor een advocaat). Walg, die weliswaar werd veroordeeld maar daarna gra tie kreeg, betwist de vorde ring op grond van het feit dat hij buiten zijn schuld werd gearresteerd en dat de buiten landse dienst naar zijn oordeel te weinig pressie op de Pakis taanse autoriteiten heert uitge oefend. Daardoor, aldus Walg. zijn hogere kosten ontstaan dan strikt nodig was ge weest. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft laten we ten, dat het normaal is dat „voorschotten" die worden verstrekt aan in het buiten land in moeilijkheden verke rende Nederlanders, worden teruggevorderd. Men stelt zich bij dit ministerie op het stand punt dat de betrokkene, indien het opgeëiste bedrag, zijn draagki-acht te boven gaat, een beroep op de bijstandswet dient te doen. ■1 papier ioor uw pen Brieven vur rubriek moeter» met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij pubfikatte zullen dezn vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redacti'e het in alle gevallen •ens is met inhoud, c.q. strekking. De door een aantal katholie ken aan de Paus gezonden brief inzake de wreedheden in Mozambique, heeft mijn volle instemming. Het is echter jammer dat bedoelde brief mede ondertekend werd door de huidige katholieke minis ters. Leden van een regering, die op grote schaal kinder moord op ongeborenen toelaat zelfs iedere burger wette lijk medeplichtig maakt door de ziekenfondsen voor de na zorg te laten opdraaien, zou den eigenlijk conseauentar moeteimzijn. Voor velen is het onverteer baar dat onze regering toelaat en met de wet wil bekrachti gen, dat levende kinderen in de vuilnisbak worden gegooid. Laat men in Nederland massa le kindermoord om emotionele redenen toe, dan wordt het geklaag over enige moordpar tijen, uitgevoerd door emotio nele Portugese en inlandse mi litairen, wel erg ongeloofwaar dig. In het verlangen dat en in Nederland en in Mozambique spoedig een eind aan de moordpartijen komt. GEERTRUIDENBERG IR. A. - J A. IJSSELMUIDEN AMSTERDAM (ANP) Leerlingen voelen er weinig voor hun wensen en ideeën ten aanzien van de school en het onderwijs kenbaar te ma ken via organen als een leer- Iingenraad. Ook bij docenten bestaat betrekkelijk weinig belangstelling. Ouders zijn slecht geïnfor meerd over het bestaan van overlegstructuren op school. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek uitgevoerd in opdracht van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap (NJG), het samenwerkingsorgaan van het georganiseerde jeugdwerk. BRUSSEL (ANP) Dene marken heeft de ander landen van de Europese Economische Gemeenschap laten weten dat het graag een strenger toezicht op de multinationale onderne mingen in de EEG zou zien. In een document van zes pagina's dat in Brussel openbaar is ge maakt staat onder andere dat meer controle moet worden uitgeoefend op de belastingbe taling, dat de internationale ondernemingen meer gegevens moeten verstrekken en dat een onderzoek moet worden ingesteld naar de rol die ze in de monetaire crisissen spelen. De Deense regering stelt voor dat de mogelijkheid van één collectieve arbeidsover eenkomst voor alle fabrieken van e.en multinationale onder neming in de EEG wordt on derzocht. Zij zou verder graag zien dat de regeringen van de lidstaten ermee ophouden el kaar te overtroeven bij het aantrekkelijk maken van bui tenlandse investeringen, omdat dit in het voordeel van de multinationale ondernemingen werkt. (ADVERTENTIE) SPAARPLANNEN GEWONE GEMENGDE VERZEKERING EEN RENTE-OF DIVIDEND KOERS WINSTPARTICIPATIE- POLIS Bij een gemiddelde Staatsfondsen rente van 7VaVo stijgt bij de Stad Rot terdam Leven en deVerzekerings Unie een verzekerd kapitaal van 150.000.- gesloten door een 35-jarige man, met een duur van 30 jaar. tot f 104.000.- dus tot 206»/.. Bij de Waerdye geschiedt exact het zelfde wanneer het dividend van Robeco pius koersstijging gemiddeld 7V:°/o per jaar is. Wij beloven niets en geven slechts feiten. De toename van het verzekerd kapi taal is onbelast voor de inkomstenbe lasting. Uw eigen assurantiebemiddetaar weet er het fijne van. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV LONDLN (UPI) Dc Sovjet-Unie heeft op het ogenblik drie maal zoveel onderzeeboten als de Verenigde Staten, tienmaal zo veel kruisers en is doende de Amerikaanse overmacht op het ge bied van vliegdekschepen teniet te doen. Dit blijkt uit de uitgave 1973-19744 van het gezaghebbende Britse boekwerk „Jane's" Fig- thing Ships" die donderdag is gepubliceerd. Volgens de nieuwe editie „heeft het er alle schijn" van dat de Chinese marine haar invloed naar huiten de komende jaren zal uitbreiden. Dc Britse marine beeft tekort aan luclitdekking, heeft een ern stig tekort aan onderzeebootbestriidingshefschroefvliegtuigen, en geeft teveel geld uit aan kostbare grote marineschepen in plaats van kleinere te bouwen. Volgens Jane's besteden de Amerikanen veel aandacht aan de ontwikkeling van nieuwe typen schepen en wapens, maar de schrijvers vragen zich af of „de Verenigde Staten waar voor hun geld" krijgen met hun plannen om een miljard dollar te besteden aan de houw van een vierde vliegdekschip met kernaandrüving, de CVN 70.

de Stem | 1973 | | pagina 11