W atergate in mist van juridische haarkloverij Kokkin beschuldigt min. Polanen Caroline zendt nu onder naam Seagull Gifbeker raadsel voor recherche Winsten ook aan banden gelegd NVV-jongeren boos op directeur St.-Josephziekenhuis VÓÖR 1980 IS IEDEREEN ONDERDAK NA JAAR VAN „SCHELDEN, AFBEKKEN" MET ONTSLAG Je vergeet [tijd wel iets als je op vakantie gaat SLAGER OVERLEDEN daar blijft n mens gezond bij! Bouwprognoses grote onzekerheid binnenland buitenland 1□HOHHHi Zoals Istizin voor de stoelgang. Vraag uw drogist. VERSCHILLEN UDINK Nuntius weigert open brief over „pil"-encycliek Donderdag 26 juli 1973 (Van onze correspondent) WASHINGTON Er is een dichte mist van juridische haarkloverij opgetrokken rond Watergate. John Ehrlich man, die tijdens zijn ondervraging door de Watergate-com- missie de indruk achterlaat dat hij begenadigd is met de juridische ethiek van een straatkat en die stellig van me ning is dat het doel alle middelen heiligt en dat de presi dent van de Verenigde Staten in het nationale belang on gestraft misdrijven kan plegen, betoogde dat de inbraak jn het kantoor van de psychiater van Daniël Ellsberg ge heel binnen de bevoegdheden van president Nixon ligt. Senator Ervin liet er geen twijfel over bestaan dat het dossier van Daniél Ells-berg's geestelijke gezondheid niets te maken kan hebben met de na tionale veiligheid. De CIA, be trokken bij die inbraak, mag rich niet op het terrein van binnenlands opsporingswerk begeven en wanneer er geen sprake is van spionage voor het buitenland verbiedt de grondwet dit soort criminele aktiviteiten. Er ontstond op dit punt eeni heftig debat met een vrij bittere ondertoon. Ehrlich man en zijn advokaat probeer den de wet zodanig te inter preteren dat de president vrij wel boven de wet verheven is. Zij probeerden te suggereren dat er sprake was van buiten landse spionage omdat de Pentagonpapers overigens na de publikatie in de Was hington Post aan de Russi sche ambassade werden opge leverd. Deze overdracht vond vanzelf sprekend niet plaats via of door de psychiater van Ells berg. Deze psychiater werkte niet voor een buitenlandse mogendheid, maar probeerde slechts uit te vinden wat er in het zieleleven van Ellsberg omging. De inbraak vond trou wens plaats toen het proces tegen Daniel Ellsberg al maan den op gang was. De voor de hand liggende bedoeling was om de openbare aanklager ma teriaal in handen te spelen op grond waarvan de veroorde ling van Ellsberg waarschlin- liiker zou worden. Het juridische steekspel rond de Ellsberginbraak is van grote betekenis. Volgens Ervin is het een ordinaire inbraak, volgens de president en John Ehrlichman een daad die bin nen de grondwettelijke be voegdheden van de president lag. Zelfs als de visie Nixon Ehrlichman in gerechtshoven geen stand kan houden, kun nen de president en zijn voor- linkerhand in ieder ge- va Iter verdediging aanvoeren dat zij stellig niet de beodeling hadden de wet te breken, maar meenden legaal te handelen Ook tijdens het verhoor van andere getuigen voor de Wa tergatecommissie zijn al funderingen gelegd voor hun verdedigingen in toekomstige strafprocessen. Zij allen zullen beweren dat een eerlijk proces niet meer mogelijk is gezien de enorme publiciteit en het daar uit voortvloeiende feit dat er geen onbevooroordeelde jury zou kunnen worden ge vonden- John Ehrlichman probeerde te suggereren dat het verde- dingsfonds van enkele hon derdduizenden dollars voor de Watergateinbrekers een nor male zaak was, omdat een goede verdediging van de boosdoeners de Watergate schade in de verkiezingsstrijd zou beperken. Ehrlichman zei dat de verdedigingsfondsen voor Ellsberg, de gebroeders Berrigan en Angela Davis ver gelijkbaar waren met het Wa tergateinbrekersfonds. Ervin reageerde kwaad dat degene die Angela Davis, de Berri ganbroeders en Ellsberg fi nancieel steunden geloofden in hun aktiviteit; en dat de com missie voor de herverkiezing van de president toch niet in de Watergateinibraak kan hebben geloofd. Vandaag, donderdag, om 10 uur (3uue in de namiddag Ne derlandse tijd) loopt het in de dwangbevelen die naar Nixon zijn gezonden genoemde ter mijn af waarbinnen hij de ge luidsbanden en dokumenten moet oplevere die betrekking hebben op de Watergate- schandalen. Er begint dan voor het eerst in de geschiede nis van de Amerikaanse repu bliek, een juridisch touwtrek ken dat via de lagere recht banken tot voor het Hoogge rechtshof zal worden voortge zet. (ADVERTENTIE) (Vervolg van pag. 1) Werkgevers en vakcentrales tarnen het echter nog steeds eens worden over bijvoor- Md een bevriezing van lo- #e" en prijzen. Daarom zoekt ®w naarstig naar andere mo gelijkheden om de inflatiegolf ieder geval tot staan te brengen. Van terugdringen is 'r, zoals de zaken er nu voor- Jtan, volgend jaar geen spra- ta Beide sociale partners zul ks er nu voor het beleid 1974 J®lit gaan dat de loonsom- %ing die van het buitenland vertraagd zal moeten volgen. heeft positieve gevolgen jMr de werkgelegenheid en bef inflatiepeil, terwijl het het keel besteedbaar inkomen 'Seraamd op 2 procent) nau- 'eujks zal aantasten. Daarbij ™et de overheid dan een "Wgent prijsbeleid blijven ''eren op basis van de huidige «aatregel, terwijl er duidelijk '•braken moeten worden ge bakt over de winsten van %<rnd jaar. zelfs de vakcentrales geven Ju wel toe, dat het met het "dement 'n het bedrijfsleven •'er het algemeen niet best f"' (enkele uitzonderingen burgelaten). Men wil nu, dat b winsten volgend jaar op «zelfde peil zullen blijven kan als dit jaar, zodat het .'"dement van de bedrijven reder geval niet veel zal JJ?u, maar in de meeste ge- .Jjten stabiel zal blijven. Dat ,J rendement praktisch de wens genaderd is, waarover a werkgelegenheid direct ™dt bedreigd, zijn werkge- s en vakcentrales het wel eens. Een verdere daling van dat rendement moet dus wor den voorkomen, maar ander zijds kan men dat niet hele maal via de prijzen doen. Samengevat willen de socia le partners het beschermen van onze concurrentiepositie, door de loonsomstijging vol gend jaar minder te laten zijn dan in de ons omringende lan den (die stijging zou dan in '74 ruim 10 procent moeten bedragen), er zullen afspraken moeten gemaakt worden over de winsten in '74, er moeten grenzen worden gesteld aan de mogelijke uitbreiding van de collectieve voorzieningen, een verdere verhoging van de so ciale premies is onontkoom baar (dat vinden althans de werkgevers), en de belasting- schroef kan bijna niet mepr verder worden aange schroefd. Als immer zijn werkgevers en vakcentrales verdeeld over een nivellering van inkomens, hoewel zelfs de werkgevers dit keer toegeven, dat een in komensbeleid essentieel is voor de bestrijding van de in- flati-. Er zitten aan die nivel lering nogal wat negatieve consequenties. Zoals een ver mindering van het spaarquote en een lagere belastingop brengst, wat weer tot gevolg zou hebben dat er veel minder geld beschikbaar komt voor de collectieve voorzieningen. Dat gaat zelfs cumulerend werken als men beseft dat door inko mensnivellering de regelings lonen gemiddeld hoger zullen uitvallen. (Van een onzer verslaggevers! AMSTERDAMMevrouw Hovenibui-g-De Veer uit Para maribo heeft weinig plezier beleefd aan het contract, dat zij gesloten heeft met de ge volmachtigd minister voor Su riname in Den Haag-In dit contract verplichtte zij zich voor een periode van twee jaar voor het gezin Polanen to koken. Zij ontving daartoe een vlieg ticket Paramaribo-Schiphol en 100,- uiitrustingskosten van de minister. Na korte tijd bleek, dat de ministersfamilie niet zo gecharmeerd was van haar kookkunst. Mevrouw Po lanen droeg de 56-jarige we duwe niu andere huishoudelij ke karweitjes op, waar in het contract geen sprake van was. Daarin werd alleen over ko ken gesproken. Mevrouw Hovenburg verdien de contractueel 250,- per maand, plus kost en inwoning. Zij ontving naar haar zeggen nooit vakantiegeld en ook zou de minister geen zorg gedra gen hebben voor andere socia le voorzieningen. Na ongeveer een jaar, waarin zij zegt afge bekt en uitgescholden te zijn. werd het mevrouw Hovenburg teveel. Deze week verliet zij het ge zin Polanen en schreef haar ontslagbrief. Zij heeft inmid dels onderdak gevonden bij de Beheersraad Welzijnswerk Su- rinamers en Antiitianen in de Bijlmermeer in Amsterdam, waar zij enkele kennissen heeft wonen.De plaatselijke opbouwwerker, de heer Breedveid, zegt over deze zaak:„Dit is weer een typisch voorbeeld van de Surinaamse arbeidsverhoudingen. In Suri name zelf is het nog veel er ger. Daar worden dienstboden geslagen en verdienen een hongerloontje van ongeveer 25,- per maand. Maar de men sen zijn blij dat ze werk heb ben". De heer Breedveid is er vooral verontwaardigd over, dat der gelijke uitbuitingspraktijken zich zelfs in het hoogste rege ringskader voordoen. Hij zegt: „Ik noem de toestanden rond mevrouw Hovenburg gewoon een vorm van corruptie. En zoals wel bekend mag heten zijn wij Surinamers daar nog al gevoelig voor. Ik vind het schandalig, dat een minister misbruik maakt van het ver trouwen van een eenvoudige vrouw. En in het contract dat mevrouw Hovenburg getekend heeft is inderdaad alleen maar sprake van koken. Ik heb het contract hier voor me liggen". Volgens de woordvoerder van het kabinet van de gevolmach tigd minister, de heer T. Pet- zoldt, valt het allemaal nogal mee- Er zouden hoogstens af en toe wat woordenwisselin gen hebben plaatsgevonden. De heer Breediveld:„Dat vind ik ook schandalig. Meneer Petzoldt is aangesteld als soci aal contactman voor de Suri namers, die uit hun geboorte land naar Nederland komen. Maar hij geeft er nu en het is niet voor de eerste keer duidelijk blijk van, bevreesd te zijn voor zijn baantje. Ik noem hem a-sociaal contact man". Mevrouw Hovenburg heeft in middels een verzoek tot WW- uitkering ingediend en is vast van plan met behulp van een advocaat haar rechten op deze uitkering te doen gelden. UTRECHT (ANP) Het NVV-jongerencontact en het vormingswerk Jonge Volwas senen overkoepelende orga nisatie van vormingscentra voor werkende jongeren van 17 tot 25 jaar zijn boos op geneesheer-directeur dr. J. J. Hirdes van het St.-Joseph- ziekenhuis In Eindhoven. Dr. Hirdes verklaarde onlangs het vrijwel uitgesloten te ach ten dat de twee Eindhovense röntgenologen die in een jaar vermoedelijk voor zeven ton ten onrechte voor al dan niet verrichte handelingen bij de ziekenfondsen declareerden, te kwader trouw hadden gehan deld. Dr. Hirdes kenschetste de röntgenologen als voortref felijke vakmensen die echter wellicht te eenzijdig op hun vakgebied gericht waren en sociaal-maatschappelijk te weinig georiënteerd waren. „Niet het feit van de onjuis te en fictieve declaraties ver ontrust ons", schrijven de jon geren in een brief aan onder meer de ziekenhuisleiding en de Tweede Kamer- „Immers de gelegenheid maakt de dief'. Wel zijn zij verontrust door „de verontschuldigende wijze waarop deze manipula ties collegiaal worden begre pen. Daarmee wekt men de indruk dat de beide röntgeno logen met een totaal aan de claraties van 1,3 miljoen per jaar niets uitzonderlijks heb ben gedaan en dat het een algemeen verschijnsel is". Het is de jongeren een raad sel dat de geneesheer-direc teur de specialisten veront schuldigt met de opmerking dat zij scheef zijn gegaan „vanuit een gebrek aan maat schappelijk georiënteerd zijn. Hebben ze er dan werkelijk geen notie van dat werkende jongeren per man jaarlijks on geveer tien procent van hun salaris f 1.000 in de ziekenfondsen storten?", vra gen de jongerenorganisaties zich af. Kritiek hebben ze voorts op de voorzitter van het medisch team van het St.-Josephzie kenhuis dr. J. M. J. Meuwis- sen, die zei beducht te zijn dat deze affaire zal leiden tot een algemene jacht op feilen in de medisohe wereld. „Als die jacht ten onrechte is, waarom 'worden de inkomens van de specialisten dan niet openbaar gemaakt", stellen de jonge ren 0 Zondag gaan de Grieken naar de stembus om hun stem te geven aan het referendum van de Griekse kolonels over afschaffing van de monarchie en het uitroepen van de repu bliek. Het Griekse bewind heeft een buitengewoon kost bare propagandacampagne ge voerd. Zo is op de berg Lykavi- tos in Athene een levensgroot „ja" aangegbracht om de Grie ken te bewegen hun goedkeu ring aan het voorstel van de kolonels te geven. Veel verschil maakt het overigens niet. Ook als het Griekse volk de monar chie zou willen behoudenblijft Papadopoulos (voorlopig) aan als president. En dat via een al aangenomen wet. DE 120 gedetineerden van de vrouwengevangenis in Rebbi- bi, bij Rome zijn afgelopen nacht een betoging begonnen tegen de situatie in het ge bouw dat naar hun mening slechts is. DE Italiaanse filmregisseur Romeo Assonitis is van plan in het voorjaar van 1974 te beginnen met de opnamen van een film, gewijd aan het leven van pater Pio. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er bestaat ernstige onzekerheid over de behoefte aan uitbreiding van het aantal woningen de ko mende zes jaar. Uit alle beschikbare bouwprognoses blijkt echter wel dat tegen 1980 aan de behoefte aan nieuwe wo ningen zal zijn voldaan. Met andere woorden: tegen 1980 is iedereen onder dak. Dat is de belangrijkste con clusie in een rapport van het Algemeen Verbond Bouwbe drijf, dat een vergelijking maakt met alle bestaande bouwprognoses. Dat rapport heeft het verbond gisteren aan minister Gruyters en de staatssecretarissen Van Dam en Schaefer van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening aangeboden. In het rapport worden, de volgende nota's met elkaar vergeleken: de nota Volks huisvesting (april '72) van de toenmalige minister van Volkshuisvesting Udink, rap port van het Economisch Insti tuut Bouwnijverheid EIB (ju ni '72), de nota bouwplanning van het Nederlands Econo misch Instituut NEI (juni '72). nota van de oommissie bouw planning (december '72) en het interne bouwrapport, dat de Hoogovens eind vorig jaar uitbrachten. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf concludeert na vergelijking van de diverse prognoses, dat er aanzienlijke verschillen bestaan tussen de nota's en raporten. Als belang rijkste oorzaak daarvan wijst het rapport van het verbond op de verschillende uitgangs punten. Er treden namelijk nog al wat verschillen op bii de raming van de totale wo ningbehoefte in 1971. Tussen het EIB en de commissie Bouwplanning zit er een ver schil van maar liefst 72.000 woningen, tussen het NEI en het EIB 35.000. Door deze ver schillen ontstaan ingrijpende verschillen in de cijfers aan gaande het woningtekort Ook het reële woningtekort in 1971 verschilt nogal in de diverse rapporten en nota's. Het NEI raamt een tekort van 176.000 woningen, het EIB 140.000 woningen, de com missie Bouwplanning rekent op een tekort van 81.000 wo ningen, terwijl de nota-Udink het meest optimistisch is: een tekort van 71.000 woningen. De oorzaak van deze forse verschil len ligt voornamelijk in de verschillende uitgangspunten ten aanzien van de totale wo ningbehoefte m '71. Die verschillen treden ook op in de uitbreidingsbehoefte van 1971 tot en met 1980. Het NEI rekent op een behoefte in deze tien jaar van 70.000 wo ningen, de commissie Bouw planning stelt die behoefte op ruim een miljoen woningen (1.004.000). het EIB hanteert twee ramingen: 880.000 en 615.000 woningen, terwijl oud minister Udink in zijn nota ook tot twee prognoses komt: 864.000 en 939.000 woningen. (Van een onzer verslaggevers! DEN HAAG Vanaf de Mi Amigo, het oude zendschip van radio Caroline, dat ook gebruikt wordt door de Belgi sche piraat Atlantis, is een nieuwe popzender gaan zen den- Oonder de naam radio Seagull wordt elke dag van 's avonds acht tot 's morgens zes uur zogenaamde progressieve popmuziek uitgezonden. Het programma van radio Seagull, dat te beluisteren is op 259 meter, wordt niet on derbroken door reclamebood schappen en is bijzonder goed te ontvangen. De formule van de zender valt het best te vergelijken met die van radio Geronimo. die enkele jaren geleden van uit Monte Carlo heeft geope reerd: nonstop popmuziek (vooral „underground" en west coast) alleen onderbro ken door de disc jockey, die bijzonder sec de gedraaide muziek afkondigt. Radio Caroline heeft inmid dels plannen om via hetzelfde schip op 389 meter weer in de lucht te komen met een volle dig Engels programma. Het wachten zou alleen nog maar zijn op enkele onderdelen, die nodig zijn om ongestoord zo wel op de 295 meter (Seagull en Atlantis) als op de 389 meter (Caroline) te kunnen uitzenden. Het parket in Gent dat het onderzoek leidt naar Atlantis, is tot de conclusie moeten ko men dat het voorlopig niet kan optreden tegen de piraat. België zal moeten wachten tot Nederland het Europees ak koord van Straatsburg (van 22 januari 1965) heeft geratifi ceerd. De Belgische wetgeving heeft voldoende mogelijk!in den om tegen piratenzenders op te treden, maar in dit geval kan België niets ondernemen omdat Atlantis zendt vanaf do Mi Amigo, die onder Paname se vlag vaart en die zich bo vendien buiten Belgische ter ritorial e wateren bevindt .(Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De pauselij ke nuntius in ons land, mgr. Felici, heeft gisteren gewei gerd, tot grote woede van Dol le Mina's, een open brief in ontvangst te nemen, die zij hem wilden aanbieden bij ge legenheid van het vijfjarig be staan van de encycliek „Hu- manae ittae". Hierdoor miste hij ook de kans om een ivoren toren te krijgen, die de mina's voor hem in elkaar hadden geknut seld. De toren prijkt intussen op een stenen engel in de tuin van de Vaticaanse ambassa de. Het wegblijven van de nun tius was gisteren niet de enige tegenslag voor de Dolle Mi na's, die een half etmaal de ambassade van het Vaticaan in Den Haag symbolisch beleger den. Ook de wind werkte niet mee om een ballon met de tekst in het Engels: „Goede god, vertel de paus, dat de pil geen doping is", in de richting van Rome te sturen. Tot mijn spijt moet ik me zelf nog steeds rekenen tot de ongelukkigen die niet met va kantie zijn en daarom alle klussen van degenen die wel met vakantie zijn, moet op knappen. En nu wordt het weer nog beter ook. Sind Sie Ehrlich, Mann? Er geschieden veel onrecht vaardigheden, in het groot maar ook in het klein. En het zijn, zoals bekend, de kleine dingen die het doen, die het doen, 't zijn de kleieieieine dingen die het doen. ir Zo is de bevolking van Wolfheze zeer droef gestemd, omdat de plaatselijke kapper er maandag j.L na 17 jaar trouwe knipdienst de brui aan gegeven heeft. Kapper Hesse- ling ziet er geen, althans te weinig brood in, verveelt zich een ongeluk, en is daarom naar Westervoort getrokken, waar hem meer klandizie wacht ir Hij is nog wel bereid om een paar uurtjes in de maand de 65-plussers te komen knip pen. ir De kapper kapt ermee. En dan Rotterdam, dat met een gillend tekort aan tandart sen zit. Teveel tandartsen, meent men in de Maasstad, trekken naar het platteland, oftewel „de provincie", waar tenslotte ook kiespijn geleden wordt. De GGD-directeur con stateert mismoedig: „De rest van het land denkt dat wij op sterven na dood zijn als er weer in de krant staat „stank- golf trekt over Vlaardin- gen". ir Bij deze gelegenheid zal ik niet vallen over dat denigre rende en typisch randstedelij ke „de rest van het land" en vaststellen dat Rotterdammers hoe springlevend dan ken nelijk ook per slot van rekening ook mensen zijn, mét kiespijn. •ér Majoor Emmen: NOSkou Benglazi ér Minister Van Agt heeft dui delijk wat moeilijk zitten aan- hikken tegen de aanklachten tegen politiemensen, die in Amsterdam mensen mishan deld zouden hebben. Hij zegt dat de politie „vaak fors is opgetreden, doch dat het ge bruik van een zekere mate van geweld in de meeste ge vallen door de omstandigheden kon worden gerechtvaar digd". ér In de meeste gevallen. En in die andere gevallen? Zwijgen alom. Maar geen vervolging, terwijl er liefst 20 klachten waren ingediend. ér Het speelt zich allemaal wel ver van hier af, in Amster dam. maar beste beurten zijn het niet. •ir Goed dat er politie is, maar beter dat er eerlijke politie is. Luitenant-generaal huijswaarts. Ik ook Berg- MERIJN. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM In een cel van het bureau Warmoestraat te Amsterdam wordt de 26- jarige echtgenote vastgehou den van de 31-jarige slager J.J.A. Hoffer, die dinsdagoch tend in het Wilhelminagast huis is overleden aan een ernstige vergiftiging. Hij had maandagmiddag enkele slok ken genomen uit een plastic bekertje, afgesloten met folie, waarin zich sinaasappellimo nade bevond- De beker bleek later tevens een zwaar vergif te bevatten: thaliumacetaat. „We hebben geen bewijs te gen zijn vrouw", aldus inspec teur G.F. de Gooyer van de Amsterdamse recherche, „maar we zijn ook nog niet van haar onsehuid overtuigd. Hoe pijnlijk het ook voor haar moet zijn als ze werkelijk on schuldig is, we vinden het nog niet verantwoord haar vrij te laten". Gebleken is, dat de slager terstond de vieze smaak van de limonade heeft geproefd. Verontwaardigd was hij er mee naar de winkelier gegaan, waar zijn vrouw haar inkopen doet. Deze rook er aan, maak te zijn verontschuldigingen en gaf hem als vergoeding een ijsje. Daarna keerde de slager terug naar huis. Gewoonlijk haalde hij zijn vrouw bij haar werk af, maar ditmaal voelde hij zich zo slap, dat hij thuis bleef. Toen zij na 5 uur arriveerde, was hij zo beroerd, dat ze een dokter riep, die de man ter stond in het ziekenhuis liet opnemen. Daarna werd de limonade on derzocht en daar constateerde men spoedig dat er vergif in het bekertje zat. Toen was het echter al te laat. De slager kon niet meer worden gered. Hij stierf de volgende ochtend dinsdagochtend Er stonden in de ijskast nog twee precies dezelfde De- kertjes, waarvan intussen de inhoud is onderzocht. Daarin werd geen vergif aangetroffen. De recherche zegt met zeker heid te hebben geconcludeerd, dat het hier geen fabricage- fout betreft. Met andere woor den: het thaliumacetaat moet later in het bekertje zijn ge spoten. De vraag blijft: wie heeft dat gedaan en waar om?

de Stem | 1973 | | pagina 9