Kabouter Stip CATTYTIP uit" Van Gorkum: „Suriname moet in 1976 onafhankelijk zijn" Oud-strijderslegioen tegen „mini-parade" VS krij« klop van Ru» Donald wordt voetbalprof ISRAE AFGE! „Ze zagen er trots Sporttoto POES IS TE LAAT Coervereers Ifirn van Hc kleine stem Vinkeveen mag reuzen-caravan wegslepen In amusement Woensdag 25 juli 1973 VVoensdag 25 juli 1973 Maar dat niet alleen, de beste speler van de win nende club ging naar het zuidelijk elftal. En bleef heel goed spe len. Toen kregen ze een penalty. Rieja van Aart, die normaal zorgt dat de Kleine Stem elke week in de krant komt, is met vakantie gegaan. Ze is ver weg in Engeland en ze hoopt maar dat daar de zon schijnt. Natuurlijk blijft de Kleine Stem wel verschijnen. Hans Lutz zorgt daar de komende weken voor. Dus wie een briefje wil sturen, een gedicht, een vakantieverhaal tje of een tekening, kan deze sturen naar de Kleine Stem, Reigerstraat 16 in Breda. O ja, denken jullie nog aan de vakantieplakboekwed- strijd. In een schrift plak je van alles wat aan je vakan tie herinnert, je schrijft er een leuk verhaal bij en je stuurt het voor 15 augustus naar De Stem. Er zijn prach tige boeken te winnen. Dus, doe je best. EINDREDACTIE: HANS LUTZ Kees Vermeulen uit de Ligusterstraat 40 in Bergen op Zoom stuurde ons een mooi gedichtje, dat wij graag afdruk ken. Ha, daar heb je kabouter Stip Hij zit op de wip Zonder kabouter Em want die leest „De Stem" Kabouter Stip had nu niets te doen En kocht een Stem toen En samen lazen ze De Stem, Kabouter Stip en kabouter Em. In deze vakantieperiode zullen er vast veel kinderen een of ander dolfinarium gaan bezoeken. Marie Cave- laars, acht jaar oud, uit Zevenbergschenhoek is naar het dolfinarium in Harderwijk geweest en maakte daarvan deze prachtige tekening. Ondertussen stond de beker al te wachten door wie hij meegeno men werd. Jullie weten het na tuurlijk ook al. Donald WORDT VERVOLGD Rrrrrrtttthoor je daar de muizen? De knagers gaan verhuizen Geen kat te zien, straks komt-ie terug en daarom gaan ze vlug. Ze vliegen uit het holletje En vinden een lolletje En zingen zacht het muizenlied: „Hij krijgt ons lekker niet". Waar is de poes? Waar blijft hij nou? Hij drinkt mijn melk en likt zijn klauw De nagels van zijn tenen De muizen zijn verdwenen. Let dan toch op, poes Nu ben je naar je snoes, domme, domme poes Oliedomme snoes. Merian Diepstraten, Bavel, 9 jaar. Deze vrolijke kabouter is getekend door Claudia Traas, die 5 jaar oud is en woont in de Jacob Valckestraat 3 in Heinkenszand. In Zeeland. DETASTORGANEN Die lange snorharen en dik ke haren boven de ogen zit ten er niet voor niets bij Uw poes. De kat gebruikt ze om obstakels in het donker te vermijden, tast er onder het eten zijn prooi mee af en kan dankzij zijn "navigatie- vermogen" als een ware cir cusartiest tussen een groot aantal kleine voorwerpen lopen zonder er ook maar één aan te raken of om te gooien. De snorharen be schermen zijn tere snuit ook tegen verwondingen, terwijl de wenkbrauwenha ren zijn ogen beschermen. Wie een kat van deze ge voelige en onmisbare tast- organen berooft maakt zich zonder meer schuldig aan dierenmishandeling. Zwarte Heuvels. 60 miljoen dollar. De onderhandelings commissie lanceerde een te genbod: 6 miljoen do'lar in eens en 400.000 dollar pacht per jaar. Rode Wolk en Zittende Stier weigerden. Er zou om de Zwarte Heuvels gevochten moeten worden. Het leger hief de blokkade op en tienduizen den goudzoekers waagden zich in het hol van de leeuw. In de Siouxdorpen flakkerden de vuren tijdens de nachtelijke beraadslagingen. De winter met zijn sneeuw stormen smoorde elke militai re activiteit, maar op 1 maart 1876 marcheerde generaal Crook over de Bozemansweg naar het Siouxland, onderweg met hoge premies talrijke vrijwilligers wervend. Terwijl een ijzige voorjaars wind door de colonnes blies, warmden zich de Indianen in hun tipi's en deden zich te goed aan het buffelvlees. Ko lonel Reynolds zorgde voor de eerste actie door bij vergissing een verlaten Cheyennedorp in brand te steken. Crook sleepte Reynolds voor de krijgsraad omdat hij door zijn ondoor dachte daad ook de Cheyennes op het oorlogspad had gejaagd- Ook de legers van generaal Terry en Gibbon zetten zich in beweging. De Sioux, onder leiding van Rode Wolk, Zit tende Stier en Gek Paard, be perkten zich tot bliksemsnelle uitvallen om geweren en mu nitie te bemachtigen. In juni hing een grote veld- slar in de lucht. De Sioux dan sten de zonnedans. Zittende Stier offerde de huid van zijn armen en kreeg in trance een droom waarin de overwinning van de verenigde Sioux werd voorspeld. Op 17 juni 1876 raakte ge neraal Crook met zijn 1300 man in de vallei van de Rose- budrivier slaags met krijgers van Gek Paard. De Indianen bestookten Crook van alle kanten en splitsten zijn leger. De strijd duurde een dag. Ver rast en ontzet realiseerde Crook zich dat hij in een val Rode Wolk maakte tijdens zijn bezoeken aan New York en Washington een diepe indruk. gelopen was en dat bij de kracht van de Indianen volle dig onderschat had. Niet in staat om de krijgers te ver drijven trok hij zich terug. Hij had grote verliezen ge'eden en zijn mannen hadden rust no dig. Generaal Terry en kolonel Custer hadden aan de rivier zelf hun kamp opgeslagen. Ge neraal Terry beschikte over het Zevende Cavalerie-regiment van Custer, 3 compagnieën in fanterie, vier snelvuurkanon nen en een groep spoorzoe kers. Op 21 juni voegde zich generaal Gibbon met zijn le ger bij deze strijdmacht- De sporen van de Indianen leidden naar de Little Big Hom-rivier, 30 km verder, waar zich inderdaad 3500 Si oux, Cheyennes en Arapaho's hadden verzameld. Het Ameri kaanse aanvalsplan leek per fect. De legers van Crook, Terry en Gibbon zouden de Indiaanse krijgsmacht in een tangbeweging insluiten en van drie kanten aanvallen. Kolonel Custer zou de Indianen met zijn cavalerie opsporen en met een schijnaanval de aandacht van de oprukkende legers af leiden. Om de gewonden zo snel en goed mogelijk te ver zorgen stoomde het lazaret- schip „Far West" de Jellow- stone-rivier op. (Voor de vorige afleveringen in deze serie zie de kranten van 16, 19, 20, 26, 27 en 30 juni en 5, 7, 10, 14, 18, 19 en 21 juli). PARAMARIBO (ANP) Suriname moet overeenkom stig het programma van de drie progressieve partijen in Nederland (PvdA, PPR en D'66) uiterlijk in 1976 onaf hankelijk zijn. Dit verklaarde het Nederlandse Tweede-Ka merlid voor de PPR, P. van Gorkum in Paramaribo vlak voor zijn vertrek naar Guya na. De heer Van Gorkum maakte deel uit van de groep Nederlandse Eerste- en Twee de-Kamerleden, die in het ka der van het parlementair con tactplan een bezoek aan Suri- name hebben gebracht en van daag in Nederland terugkeren- Het PPR-Kamerlid reist ech ter via de Guyanese hoofdstad Georgetown later naar Neder land terug. Aan het Nederlandse volk is beloofd dat Suriname uiterlijk 1976 onafhankelijk moet zijn en daf is vastgelegd in het verkiezingsprogramma 1972 van de drie progressieve par tijen. Aldus het PPR-Kamer lid. Hij wees erop dat in de regeringsverklaring geen da- turn is genoemd, maar dat was „slechts een gebaar tevenover de kon-inkrijkscommissie, die volgend jaar met een advies uit zal komen". De PPR-afgevaardigde ver klaarde in Paramaribo geen moeilijkheden met betrekking tot de onafhankelijkheid van Suriname te verwachten van de twee andere regeringspar tijen, KVP en ARP. „Welis waar hebben deze beide par tijen in hun verkiezingspro gramma geen datum genoemd, maar zij hebben wel gezegd, dat zij naar de onafhankelijk heid van Suriname toe wil len", aldus de heer Van Gor kum. De voorzitter van de Suri naamse staten, Jaggernath Lachmon (VHP) zei in een vraaggesprek met het Sun naamse dagblad „De Vrije Stem", naar aanleiding van het bezoek van de Nederland se parlementariërs en de uitla tingen van de PPR-afgevaar d-igde van Gorkum: „De heer Van Gorkum maakt niet het gehele Nederlandse volk uit en de vakbeweging in Surina me ook niet de Surinaamse bevolking". De Surinaamse vakbeweging heeft in een gesprek met de Nederlandse Kamerleden laten uitkomen een voorstander te zijn van spoedige onafhan kelijkheid". UTRECHT (ANP) De president van de rechtbank in Utrecht heeft dinsdag de ge meente Vinkeveen geweigerd te verbieden een naast een bungalow aan de Baambrugse Zuwe staande reuzen-caravan weg te slepen. Vinkeveen be schouwt deze caravan als een „bouwsel" in de zin van de woningwet en bovendien tast hij het landschappelijk schoon aan. Drukkerspatroon Johan nes Verweij uit Mijdrecht en zijn zoon Gerrit uit Vinke veen, hadden dit verbod in kort geding geëist. De Ver- weij's gebruiken de caravan voor bezoeken vangr afische tentoonstellingen en vakanties, maar de gemeente Vinkeveen vreest dat het bouwsel heime lijk als zomerhuisje wordt ge bruikt. PHILIP Morres SA gaat in licentie van de Spaanse Taba- calera SA voor het gebied van de EEG de Spaanse sigaret „Ducados" fabriceren. Met de introductie zal in België wor den begonnen, aldus het be drijf. OP initiatief van individuele leden van de Nederlandse cen trale van hogei personeel, werkzaam In de bouwnijver heid, is opgericht de „Vereni ging hoger personeel bouwnij verheid", VHO-Bouw. Brieven voor oeze rubriek moeier» mer volledige naam en adre» worden ondertekend. Bij publikatüe zulten dezn vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen een» is met inhoud, cq. strekking. Na het lezen van een artikel van Drs. Campert (20-7-73) komen bij mij vragen op. Hij noemt ons konings huis de voornaamste pijler van ons nationale bestaan. Vooropgezet dat de meesten van ons het koningshuis geen kwaad hart toedragen, dat onze koningin als moeder van 4 kinderen en oma van langzamerhand ontelbare kleinkinderen, gerust 100 jaar mag worden in goede gezond heid en alles wat daarbij hoort, kan ik de sociale bete kenis van het koningshuis maar slecht begrijpen. Het ve le geld wat aan de instandhou ding daarvan wordt besteed, heeft voor mij geen enkele zin. Dan valt de heer Campert mensen aan als Den Uyl, Von deling, Vredeling en als klap op de vuurpijl Mies Bou- man. Te beginnen met Den Uyl: deze man is voor mij altijd nogeen politicus, die bezield is met een elan waar iedere Nederlander een puntje aan kan zuigen. Ook Vondeling is een man waar wij als Neder landers ons niet voor hoeven te schamen. Van Vredeling weten we nog te weinig om daar een aanval op te doen, maar ik neem aan dat ook hij niet in 7 sloten tegelijk zal lopen. Over Mies Bouman kunnen we kort zijn, als de heer Cam pert in staat is om het Neder landse volk zoveel genoeglijke uren te bezorgen als zij deed kan hij rustig ophouden met zijn huidige werkkring en >n het amusement gaan wer ken. BREDA Z. L. DELMEE DEN HAAG (ANP) Het oud-strijders legioen heeft mi nister Vredeling (Defensie) in een brief aangeraden de plan nen voor de huldiging van de koningin bij haar 25-jarig re geringsjubileum te herzien. „Veler ogen zullen opengaan, wanneer zij de beschamende schamelheid en stijlloosheid van de door u geplande mini- parade in natura of op de tv aanschouwen". De PvdA geeft door het drastisch inkrimpen van mani festaties uiting aan haar anti militaristische houding. Het is ook een „indirecte belediging" van de koningin, zo vindt' het oud-strijderslegioen. Het zegt dat de PvdA een kostbare fla ter maakt, omdat het de „tra ditionele oranj eklanten" voor het hoofd stoot. Deze vormen volgens het oud-strijders legi oen een belangrijk bestand deel van de „zwijgende meer derheid", die zich door een sterk en niet-politiek senti ment verbonden voelt met het huis van oranje en de vorstui persoonlijk- De beslissing van de rege ring getuigt naar de mening van het legioen of van ..Sr®n,' zeloze minachting" van het publiek of van een gebrek aan psychologisch inzicht. IN het Noordengelse dorp Great Corby is de politie in °e weer om een half miljoen bij en op te sporen. Een plaatse lijke imker kwam tot de ont dekking dat vijf grote korven met bijen en honing waren verdwenen. ROTTERDAM - De met Axler in het Rotterdamse C Clubarts Abarbanel, die de te voorspellen, dat de Feye geval over 6 weken weer v< Abarbanel: „Over drie maan om de arm als arts, omdat j gens Abarbanel zijn alle som carrière, nu hij voor de twe den geopereerd, volkomen ui 0 Wim van Hanegem, die volgens I de ausputzer kan worden. MOSKOU (AFP - REUTER - TASS) De atletiekploeg van de Sovjet-Unie heeft voor de achtste keer gewonnen van de Verenigde Staten. In totaal hebben beide atletiek-groot- machten elkaar nu elf keer ontmoet. Amerika won twee keer, eenmaal eindigde het treffen in een gelijk spel. Dit maal, in Minsk, was het ver schil erg groot: 216 punten voor de Sovjet-Unie, 163 voor de Verenigde Staten. Met na me de Amerikaanse dames kregen hevig klop: 95—51. Maar ook de heren redden het dit keer niet: 121—112. DEN HAAG (ANP). DE INTERTOTO NR. 3 WAS De toto met de laagste inleg sinds 1960, met het kleinste aantal winnaars ooit behaald en met de grootste prijs voor 11 goede voorspellingen. Aantal deelnemers: 45.038. Inleg 83.041,—. Prijzenbedrag 35.126, Voor de le en 2e prijs zijn geen winnaars, de totale prij- 2enpot ten bedrage van 26.344 Wordt gedeeld door 2 deelne mers, die elk 11 juiste voor spellingen hadden gedaan, ieder van hen ontvangt bruto 13.172,terwijl de premie Jen bedrage van 8781,na net verstrijken van de reclame termijn op woensdag 15 augus- *us a.s. door het lot aan een van heiden wordt toegewezen. DE UITSLAG VAN INTERTOTO NR. 4 Aantal deelnemers 51.523. Inleg 107.520,—. Prij zenbedrag 45.480, Ie prijs: Geen winnaars, het bedrag van de le prijs ad 1 11.370,wordt gelijkelijk Verdeeld onder winnaars van de 2e en 3e prijs. 2e prijs: 9 winnaars, die elk bruto 1895,ontvangen. 3e prijs: 99 winnaars, die elk '72,20 ontvangen. De premie ten bedrage van 111-370,wordt na het ver dijken van de reclametermijn op woensdag 15 augustus a.s. bh loting toegewezen aan een der 2e prijswinnaars. Donald mocht hem ne men. Ja, jullie raden het al. Hij zat Donald had er al twee gezet, hij was door het dolle heen. Maar bij twee doelpun ten was het bij Donald niet af, hij zette er nog een. Toen was het al duide lijk wie naar het zuide lijk elftal ging. De diplomatieke overwin ning van Rode Wolk, die de Verenigde Staten had gedwon gen de forten in het Sioux- gebied te ontruimen, leverde slechts een schijnvrede op. De Sioux hadden alle reden om waakzaam te blijven en het Amerikaanse leger evenzeer. De Indianen en het leger zou den elkaar in de komende 15 jaar niet sparen- Tussen 1869 en 1876 werden er 200 veld slagen geleverd. De strijd was verre van ongelijk, want de Indianen waren uitstekende schutters en zij muntten uit in alle tactieken. In 1870 rommelden de oor logstrommen weer over de uit gestrekte vlakten toen bekend werd dat een compagnie sol daten een dorp van de Zwart- voeten had overvallen en 173 leden van de stam had gedood. De Zwartvoeten waren geen vrienden van de Sioux, maar in dit geval trok men één lijn. President Grant nodigde Rode hun reservaat lag- Rode Wolk besloot zijn bezoek aan het oosten met een redevoering in New Vork, waarbij hij ovatio neel werd toegejuichd.' „Wij hebben het land nodig, zoals u lucht nodig hebt om te ademen", sprak Rode Wolk. „Als iemand u de lucht wil ont nemen, dan verweert u zich, omdat u wilt leven. Als ons land wordt afgenomen, vechten we. Als u ons het land laat be houden, zal er vrede zijn". De New York Times schreef: „Niemand, die giste ren de behartenswaardige toe spraak van Rode Wolk hoorde, kan betwijfelen dat het hier gaat om een man wiens woord zwaar weegt. Zijn diepe ernst, zijn beheerste gebaren en zijn heldere logica, maakten op al le toehoorders een diepe in druk". De Sioux hadden veel vrien den in het oosten gekregen, maar in het westen beschouw den de grensbewoners en an- Wolk uit met een delegatie naar het Witte Huis te komen. Eind mei 1870 kwam Rode Wolk na een opwindende reis van 5 dagen met het ijzeren paard in Washington aan. Tijdens het galadiner maak ten de Indianen grote indruk op de talrijke congresleden en diplomaten. Rode Wolk had geweigerd de kleding van de blanken aan te trekken en verscheen evenals zijn gevolg gehuld in hertenleren hemden en 'oroeken, dekens en mocco- sins. „Ze zagen er trots en eerbied waardig uit", schreef de New York Herald Tribune. „Ze lie pen geluidloos op hun prachti ge moccasins, en slechts de kralen en de bonte siersnoeren ritselden". In het gezelschap van de 1.90 meter lange Rode Wolk bevonden zich Vlekstaart, Ro de Hond, Kleine Beer, Dappe re Beer, Gele Beer en hun vrouwen, alsmede verscheide ne stamhoofden. Rode Wolk boekte opnieuw succes in Washington, de Sioux mochten weer gebruik maken van een groot jachtgebied dat buiten dere belanghebbenden hen als een hinderlijke sta-in-de- weg. De lont werd opnieuw in het kruitvat geworpen toen ge ruchten gingen dat in de Black Hills (de Zwarte Heuvels) enorme voorraden goud te vin den waren. De Zwarte Heu vels lagen midden in het ge bied van de Sioux. Generaal Sheridan wilde er het zijne van weten en stuurde kolone1 Custer op 1 juli 1874 met 1200 man naar de Zwarte Heuvels om de grond door geologen te laten onderzoeken. Er was goud, maar Sheridan had met zijn expeditie de verdragen met de Sioux geschonden. Er stroomden zoveel goudzoekers in de richting van de Zwarte Heuvels, dat generaal Terry opdracht kreeg de grens van het Indiaanse gebied met zijn leger af te schermen- Met de genen die toch verder gingen rekenden de Sioux af. nfdj grote druk van de Amerikaanse zakenwereld opende de regering in 1875 opnieuw onderhandelingen met de Sioux. Rode Wolk noemde zijn prijs voor de Op een dag moest hij een heel belangrijke wedstrijd spelen. Hij vertrok, de wed strijd begon. Een bekerwedstrijd. De strijd om de jeugdbeker. Wie won kreeg de be ker. Opeens kwam Donald in actie. Hij zette een goal

de Stem | 1973 | | pagina 8