DEN SCHERPERE BOYCOT IN AUSTRALIË FRANSE GOEDEREN PALESTIJNSE GUERRILLABEWEGING WIJST KAPING AF Kapers waren avonturiers 55 jafla drink m Bombardementen bleven geheim „op hoogste gezag" amro-pierson fund EIS VAN NEGEN MAANDEN VDDR ONTVOERING NA CHINESE MOORD BOD KSH OP CSM: RENTEVOET CONVERTIBEI OPNIEUW VERHOOGD Rotterdam smeekt jonge tandartsen: kom! 55 spsSngt erfris tut! VLIEGTUIGONGELUK IN VS: 38 DODEN amro-pierson fund Israël verbiedt invoer cement uit Sovjet-Unie OP CAMBODJA Nixon zal dwang bevelen wellicht binnenland buitenland >ERING bank A. 169,- 49,50 45,- 1,49 1,- 10,95 1,79 4,95 CHT 29,90 13,95 1,25 1,15 BOTEN. G. 12,50 10,- 49,- 25,- BERECHTING EXPLOSIES m nieuwe, Kloeke hele literfles '*aff r1 4rii li .ofhandig, Koelmeeneem-bhk of beker oftetrapak wei iets beter dan de rest. dat weten jullie best WATERGATE Woensdag 25 juli 1973 Ie Witte Leeuw" te Is Winstrekening 1973 ariëie akte van iten en in het huis, ter inzage van de bestuur: voorzitter »en, secretaris. aatsingsmogelijkheid prijven, Industrieweg nderhoud.. Vi SAS 7J6 WO iystr K In CU (Van onze correspondent! BOTTERDAM De ge meente Rotterdam stelt alles het werk om het tekort aan tandartsen in de Maasstad op te heften. Een gemeentelijke .(Kiescommissie heeft een brief opgesteld die binnenkort ivordt verzonden aan alle pas .[gestudeerde tandartsen. In je brief staat onder andere jat Botterdam wel het dubbe le aantal van de er nu prakti- zerende tandartsen kan ge bruiken. Als een jonge tand arts bereid is zich in Rotter dam te vestigen zal de ge meente alle medewerking ver lenen voor verkrijgen van woon- en praktijkruimte. Volgens de heer M. Caste- lein, voorzitter van de Maat schappij tot Bevordering van de Tandheelkunde, heeft het grote tandartsentekort in Rot terdam alles te maken met het negatieve imago van de Maas stad. „De moeilijkheid is dat Rotterdam altijd zo zwart is afgeschilderd. Dat heeft tot gevolg dat jonge tandartsen liever een praktijk dp de Ve- Iuwe beginnen. Daar zit ook best een boterham in en dan wonen ze lekker buiten". Al dus de heer Castelein. Al jaren kampt Rotterdam ook met tekorten in andere medische en paramedische sectoren. Volgens de directeur van de Rotterdamse GGD. prof. dr. L. Burema, is ook hier sprake van een „brain drain", die voornamelijk te wijten is aan het negatieve beeld dat de mensen hebben van de Randstad in het alge meen en van Rotterdam in het bijzonder. „Men wil gewoon niet in de stad wonen en ze ker niet in Rotterdam. De rest van het land denkt dat wij op sterven na dood zijn als er weer in de krant staat „stank- golf trekt over Vlaardingen". aldus prof. Burema. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israëlische regering heeft een par ticuliere firma toezegging geweigerd 20.000 ton cement uit de Sovjet-Unie in te voeren om het probleem van het huizentekort in Israël te verlichten. Dit heeft het minis terie van handel en industrie dinsdag meegedeeld. Aan dit kabinetsbesluit lagen geen economische motieven ten grondslag. Het dagblad Ma'ariv schreef dat joodse en Israëlische organisaties druk op de regering hadden uitgeoefend om de invoer van goederen uit de Sovjet-Unie te verbieden. Het huizentekort wordt veroorzaakt door de grote toevloed van Russische immigranten. Men heeft bij de bouw o.m. te kam pen met gebrek aan cement. (Van onze redactio buitenland) MELBOURNE - BRUSSEL De boycot tegen Frankrijk als protest tegen de kernproe ven boven het atol Moeroeroa neemt scherpere vormen aan. De bond van pakhuispersoneel in de Australisohe havens be sloot dinsdag geen uit Frank rijk ingevoerde goederen meer te behandelen. Tot dusver weigerden Australische arbei ders alleen Franse goederen te lossen. De Australisdhe importeurs (Van onze redactie buitenland) TRIPOLI/BEIROET De organisatie „zonen der bezette gebieden", waarvan de kapers van de Japan- ge jumbo leden zouden zijn, is fictief en bestaat niet. Dit verklaarde gisteren in Beiroet het dagelijks be stuur van de Organisatie voor de Bevrijding van Palestina. Het dagelijks bestuur deelde mee, dat het opdracht heeft gegeven tot een onderzoek naar de kaping die zoals be kend boven Nederland begon en in Libië eindigde, en naar degenen die de kaping uitvoerden, Een krant in Beiroet, die als spreekbuis van de Palestijnse guerrillabeweging kan worden aangemerkt, heeft de kaping „onestetisch" genoemd en de „luchtpirafen" gebrandmerkt ais „avonturiers die de bewe ging in discrediet brengen". De guerrillaleiding heeft Du bai en de Arabische hoofdste den laten weten dat de bewe ging niet voor de kaping ver antwoordelijk is. Twee vliegtuigen die in Benghazi in Libië passagiers van het gekaapte en opgebla zen toestel van de Japanse luchtvaartmaatschappij zouden gaan ophalen, hebben hun reis van gisteren uitgesteld tot vandaag, omdat het vliegveld van Benghazi nog gesloten is. Brokstukken van de vernielde jumbo liggen nog verspreid op de landingsbaan. Radio-Tripoli verklaarde gisteren dat de Libische auto riteiten om „zuiver humanitai re redenen" hadden toegestaan dat de Japanse jumbo op het vliegveld van Benghazi land de. Was die toestemming niet gegeven, dan zouden de ka pers hun bedreiging hebben kunnen uitvoeren en het toe stel in de lucht opgeblazen hebben. Het vliegveld van Benghazi is eigenlijk niet op toestellen van het jumbo-type berekend. Radio-Tripoli maakte ook bekend dat de kapers berecht sullen worden. De Japanse re gering heeft inmiddels Libië, dat de gijzelaars zeer gastvrij beeft ontvangen, gevraagd de taDêrs uit te leveren. Aan de kaping van de Boeing kwam gistermorgen een dramatische ontknoping ®et het opblazen van het toes tel. Alle passagiers, beman ningsleden en kapers, 141 per sonen in totaal, hebben zich in veiligheid kunnen stellen. Na een zenuwslopende vlucht van het 'vligveld van Damascus, waar de kapers zoals wij gisteren in enkele edities nog konden melden een tussenlanding hadden ge maakt, naar Benghazi kregen de passagiers van de kapers opdracht zo snel mogelijk uit te stappen en niets mee te nemen. De passagiers maakten gebruik van de nooduitgangen, lieten zich langs banen naar beneden glijden terwijl het toestel nog voortrolde en wer den door Libische politie en militairen naar de ontvangst, hal van het vliegveld geleid. De Boeing werd vernietigd met handgranaten. De reeks explosies begon in de cockpit en al wat van de jumbo over bleef waren de vleugels en de geblakerde romp. Passagiers en bemanning vluchtten weg, terwijl een dikke zwarte rook kolom van het brandende toe stel opsteeg. Huilende passa giers hielpen anderen die licht gewond waren. De vluchtende kapers, vier in getal (drie Arabieren en een Japanner) konden dioor de Libische poli tie worden gearresteerd. Daarmee was een einde ge komen aan een van de meest dramatische kapingen. Even na het vertrek van Schiphol werd het toestel gekaapt. Het toestel landde tenslotte in Du bai, waar het 60 uur aan de grond heeft gestaan. Vervol gens stegen de kapers met gij zelaars weer met onbekende bestemming. Daarna volgde de landing in Damascus. Gister morgen om 7.00 uur landde het toestel vervolgens in Benghazi. (ADVERTENTIE) sinas citroen grapefruit cassis cerise tonic f WASHINGTON De Ame rikaanse minister van defen sie, James Schlesinger, heeft gisteren verklaard dat de ge heime bombardementsvluchten die in 1969 en 1970 boven Cambodja werden gemaakt, werden uitgevoerd „met machtiging van het hoog,«te gezag". De betrokken militaire functionarissen hadden nauw gezet de orders van de burger lijke autoriteiten gevolgd, al dus de bewindsman. Hij sprak met journalisten over de geheime aanvallen op schuilplaatsen van de commu nisten aan de Cambodjaanse kant van de grens met Zuid- Vietoam, nadat hij voor een subcommissie van de senaat had verklaard, voorshands niet van plan te zijn om president Nixon te vragen aan het con gres toestemming te vragen voor een voortzetting van de luchtaanvallen op Cambodja na 15 augustus a.s. Onder druk van het congres heeft het Witte Huis er in toegestemd na die datum geen luchtacties meer boven Cambodja uit te voeren. De minister was opgeroepen om voor de betrokken onder commissie voor de toewijzin gen te verschijnen in verband met een controverse over 3.630 luchtaanvallen van zware bommenwerpers van het type B-52 op Cambodjaans gebied in de 14 maanden voorafgaan de aan 1 mei 1970. Volgens Schlesinger waren destijds enige vooraanstaande congres leden over deze acties inge licht. Hij wilde echter geen namen noemen. Naar zijn me ning was een dergelijke proce dure ook gevolgd bij zeer de licate kwesties in het verle den, zoals de ontwikkeling van de atoomhom en de inva sie in Noord-Afrika tijdens de tweede wereldoorlog. De vrijlating van bijna 1-000 communistische burger-gevan genen in Loc Ninh is dinsdag opgeschort toen communistisch personeel poogde met dwang gevangenen af te houden van een verzoek aan de zijde van de Zuidvietnamese regerings zijde te mogeni blijven. Een militaire woordvoerder heeft dit in Saigon meegedeeld. Zeker 38 mensen zijn om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk in de omge ving van St.-Louis in de Ame rikaanse staat Missouri. Een 4- motorige fairchild 127 van de luchtvaartmaatschappij „Ozark Air Lines" met 45 inzittende1 aan boord stortte tijdens een hevig noodweer kort voor de landing in St.-Louis neer. Het toestel brak in vier of vijf stukken. Het vliegtuigongeluk bij Pa peete, waarover wij gisteren berichtten, Hijkt ook het le ven te hebben gekost aan het Nederlandse gezin Priemus bestaande uit Johan Gerard (52), Cornelia (47), Joke (14) en Margaret (7). Na een te leurstellende periode als emi grant besloot de vader naar Nederland terug te keren. (ADVERTENTIE) Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de .beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag lieeft dinsdag tegen de 35-jarige Jafoe T, uit Eindhoven een gevangenisstraf van negen maanden geëist we gens ontvoering van de 37- jarige organisator Jacques Senf. Jafoe had samen met zijn broer Pieter en „een on bekende vriend" in de nacht van 12 op 13 juni Senf ont voerd en hem hardhandig on dervraagd of hij iets wist van de moord op het Chinese echt paar Tschin, gepleegd op 18 april in het huis van de Tschins aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. Voor de rechtbank verklaar de Jafoe dat hij uit aanwijzin gen van de paragnost Gerard Croiset had opgemaakt dat Senf tussenpersoon was ge weest in de moordzaak en dat hij voor een opdrachtgever mensen voor de moord had gehuurd. Bij het natrekken van de aanwijzingen van Croi set waren ook de 39-jarige Haagse journalist Henk H. en de 41-jarige fotojournalist Ge orge D. betrokken. Senf is met een bestelauto ontvoerd toen hij het door hem geëxploiteerde restaurant Reinvoorde in Rijswijk ver liet Pietei en de „onbekende vriend" blinddoekten Senf achterin de bestelauto en plakten hem pleisters op mond en ogen. Jafoe reed de wagen naar het huis aan de Laan van Meerdervoort waar zijn vader en moeder vermoord waren. Senf werd naar binnen ge sleept en nog altijd geblin- doekt ondervraagd. Na een half uur wisten de ontvoerders zeker dat zij een grote vergissing hadden be gaan en dat Senf met de zaak niets te maken had, verklaar de Jafoe. Na drie uur werd Senf opnieuw in een auto ge zet en ergens in Den Haag op straat gezet. Hij hield aan de ontvoering een gebroken neus- beentje, verwondingen aan het hoofd en striemen aan de hals over. De officier van justitie acht te de tenlastelegging weder rechtelijke vrijheidsberoving en geweldpleging bewezen. Jafoe gaf alles in grote lijnen toe. konden normaal beschikken over de voorraden van al eerder aangevoerde produkten uit Frankrijk die in pakhuizen waren opgeslagen. Met ingang van vandaag kan dit niet meer. De maatregel geldt al leen niet voor medicamenten en voor onderdelen van de Mi- rages, de straaljagers van Franse makelij. In Brussel riep intussen de secretaris-generaal van het circa 50 miljoen tellende inter nationale verbond van vrije vakverenigingen (IVVV), Otto Kersten, de werknemers in de gehele wereld op tot acties om Frankrijk er toe te brengen van verdere kernproeven af te zien. Volgens Kersten zouden de arbeiders moeten posten bij Franse ambassades en rege ringsgebouwen en weigeren Franse goederen te kopen of te gebruiken bij hun werk. De Australische organisatie van tegenstanders van kern proeven, „green peace", wil in het kader van de protestcaim- pagne tegen de kernproeven een internationale zeilwed strijd naar Moeroeroa organi seren. Het jacht dat het eerst de grens van het door de Fransen verboden gebied rond om het atol bereikt, wint 100.000 Australisohe dollars (ongeveer 400.000 gulden). Dit bedrag moet echter eerst wel bij elkaar worden gebracht. Op verscheidene middelbare scholen in Australië weigerden de leerlingen dinsdag aan de Franse lessen deel te nemen. Met instemming van de lera ren gebruikten zij die uren om protestbrieven te schrijven aan de Franse ambassade. (Vervolg van pag I) In Washington werd dinsdag voor zeker aangenomen dat president Richard Nixon de drie dwangbevelen die hem vandaag door de senaatscom missie voor Watergate en rechter van instructie Archi bald Cox werden gestuurd, naast zich neer zal leggen. In de dwangbevelen kreeg de president tot donderdag morgen tien uur plaatselijke tijd de tijd de omstreden band opnamen en zekere documen ten over het afluisterschandaal ter beschikking te stellen. Blijft de president in gebreke, dan ontstaat waarschijnlijk een slepende rechtszaak die uiteindelijk op de tafel van het opperste gerechtshof zal belanden. Lowell Weioker, republi keins lid van de Amerikaanse senaatscommissie die een on derzoek instelt naar het Wa- tergate-schandaal, gelooft dat de commissie haar zitting niet op 3 augustus zal verdagen zoals het plan was, maar dat zij het horen van getuigen zal voortzetten tot een conclusie is bereikt. Het was het plan dat de commissie op 3 augustus, de dag dat het oongres met reces gaat, haar werk zou verdagen tot september. Maar Weicker zei in een vraaggesprek: „Ik geloof niet dat er een fase twee of een fase drie in de hoorzitting komt. Ik geloof dat de commissie door zal gaan tot zij klaar is." ALLESSANDRO Perrone, me de-eigenaar van het dagblad H Messaggero in Rome, blijft hoofdredacteur volgens een dinsdag geveld gerechtelijk vonnis. Wat nu, argeloze medebur gers. Philips' watergate-schan- daal in Stadskanaal? Afluister apparatuur in de boezem van de Groningse stakingsleiding? Daar gaat een lampje gloeien, al is het in de Industriebond NVV wel laat gaan gloeien, want de stakingsacties liggen alweer maanden achter ons. Zullen we het maar even houden op een 220 volts stroom van geruchten? Philipssssssst! Het donkere zwerk houdt zich koest tot ieders verbijste ring". Deze verbijsterende uit spraak is van W.O. Duys, ge daan tijdens een verslag van de tennisontmoeting tussen Okker en Gimeno afgelopen zondag. Proza als een gebalde Vuist. En dan te weten dat hij ge woon bedoelde te zeggen dat het droog bleef. Jumbo-emüü Nu wordt op Schiphol in eens iedereen gecontroleerd. Hoelang? Het Amerikaanse volk en zeker het Amerikaanse parle ment heeft meer kans oorlog te krijgen met Nixon dan met Breznjev. Ervin wil het se-naatje van de kous weten. Nixon: right or wrong your president Is het daar in de VS nou een constitutionele, een poli tieke of een morele crisis (spreek uit: kraaizis)? Lissabon? Lissamal! Dat was voor de franstalige toeristen onder u. Over Portu gal gesproken, wist u dat in dat land zelfs kruiswoordpuz zels gecensureerd worden? Dat vertelde dezer dagen Francisco Balsemao, uitgever van een weekblad en links parlements lid in Portugal. En, vertelde de hoofdredac teur van een ander blad, ook horoscopen en voetbalberich- ten, ja zelfs de redevoeringen van de president moeten de censor passeren A De groeten van Marius en Monica aan de Costa Chama. Een speciale groet vandaag aan de zieken onder ons die niet met vakantie kunnen. De gezonden onder ons kunnen best eens een kaart sturen naar deze thuisblijvers. En tot slot de groeten aan alle vreemde snoeshanen die in deze streken met vakantie zijn, toevallig deze krant in handen krijgen of kopen en tot hun stomme verbazing tegen de onzin in deze kolom aanblunderen. Tot hen zeg ik. Vreemdelingen in dit Jeru zalem (wat zeg ik: in dit Mekka), ergert u nergens aan, maar geniet van de mooiste plekjes en de aardige mensen in zuidwest-Nederland. Auf Wiederseh'n! Au rev oir! By! Daaaaag! MERIJN. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Als gevolg van de onlangs gewijzigde om standigheden op de kapitaal markt heeft Koninklijke Scholten-Honig N-V„ mede op advies van haar bankiers, be sloten de rentevoet op de uit te geven achtergestelde in ge wone aandelen converteerbare obligatielening te verhogen tot 7.25 procent. Deze convertibel, groot nominaal maximaal f 165 min zal worden uitgegeven ter financiering van het door KSH uitgebrachte bod op aande'en Centrale Suiker Maatschap pij. Het is de tweede keer dat de rentevoet van deze lening wordt verhoogd. Op 10 juli ginig deze omhoog van 6.5 pet tot 7 pek Per aandeel CSM van f 100 nominaal wordt geboden f 1000 7,25 pet achtergestelde converteerbare obligaties KSH plus f 50 in contanten. Tot uiterlijk 24 augustus bestaat gelegenheid gebruik te maken van het aanbod tot omwisse ling, zo blijk4 uit het officiële bericht aan aandeelhouders CSM. De obligaties zullen rente dragen vanaf 1 augustus 1973. De uit te reiken obligaties zul ten voorlopig worden uitgege ven in de vorm van recepissen met een nominale waarde van f 1000 en f 100. Met ingang van een nader te bepalen da tum zullen de recepissen ver wisselbaar worden gesteld in definitieve obligaties in cou pures van f 100 en f 1000. Door de thans bekende bie dingen op haar aandelen staat CSM op een driesprong. Naar geldend Nederlands recht ligt de keuze van de door CSM te bewandelen weg bij haar aan deelhouders. Behalve het bod van KSH zijn zoals bekend nog twee andere biedingen op CSM van kracht. Gist-Brocades biedt 10 aandelen Gist plus f 300 in contanten en doet daarnaast tegelijkertijd een bod op Me- neba. De Suiker Unie heeft f 900 in contanten geboden-

de Stem | 1973 | | pagina 7