Grimmige strijd voor rechten der armen Conflict Program Qeidemij. maakt van Senegal rote moestuin Makers van onderstebo' NOS radio zondagmidc andere incb Revolutionaire Leger m Argentinië: FLEVOHOF Slot Hartenfels duizend jaar binnenland buitenland Know-how Verheugend Water-nood Reger Overweldigend bloemen,planten, dieren... inhet hart van 't land PRIET. PRAAI Dinsdag 26 juni 1973 m Hl. Ongeveer drie jaar gele den begonnen zjj met hun activiteiten. Eerst werden er vrachtwagens gekaapt en ladingen voedsel of melk uitgedeeld aan de armen. Sinds die tjjd zijn de guer rillastrijders van het ERP een belangrijke macht in Ar gentinië geworden. De kracht van deze jonge re volutionairen is zo groot dat de nieuwe Peronistische re gering niet in staat is ge bleken hen onder controle te krijgen. Een van de vleugels van het ERP wist vorige maand een miljoen dollar 2,8 miljoen gulden van de Ford Motor Co. los te krijgen voor de financiering van voedsel, me dicamenten en schoolbenodigd- heden voor de bewoners van de krottenwijken van Argenti nië. De dreigementen van het ERP hebben de levenswijze van vele buitenlandse zaken lieden veranderd. Alleen ver gezeld door lijfwachten gaan ze nog de straat op. ERP is de afkorting van „E- jercito Revolucionairio del Pu eblo" hetgeen in het Neder lands „Revolutionair Volksle ger" betekent. De politie schat dat het ERP ongeveer 2000 actieve, goed gedisciplineerde manschappen sterk is, maar bevestigt tevens dat het waarschijnlijk ontelba re sympathisanten heeft. Terwijl na de installering van de nieuwe peronistische regering de meeste guerrilla groeperingen in het onzekere geraakten over hun toekomsti ge beleid, is het ERP een vas te koers blijven varen. Na de verkiezingen van af gelopen maart die tot gevolg hadden dat de volgelingen van ex-dictator Juan D. Peron weer aan de macht kwamen, hebben de leiders van het ERP laten weten dat zij hun acties tegen de onderdrukking van de zijde van de strijd krachten, buitenlandse uitbui ters en Argentijnse kapitalis ten niet zullen stopzetten. Natuurschoon en armoede, een beeld dat tekenend is voor heel Zuid-Amerika. Dit standpunt kan tot gevolg hebben dat het Trotskistische ERP in oorlog komt met de drie of vier peronistische gu errillagroeperingen die een wapenstilstand hebben geslo ten met de nieuwe regering van president Hector J. Cam- pora, die op 25 mei de macht overnam. Met de installatie van Campora's nieuwe rege ring kwam een einde aan de militaire heerschappij die Ar gentinië zeven jaar in haar greep hield. Eerder deze maand hebben vier leiders van een van de vleugels van het ERP voor het eerst sinds het bestaan van de groep een persconferentie ge geven. Zij maakten duidelijk dat hun koers niet veranderd zal worden. Zij zeiden dat hun guerrillastrijders geen aanval len zullen doen op de regering of de politie, zolang deze de bevolking niet onderdrukken, maar ze wezen een wapenstil stand van de hand. De vier aanwezige ERP-lei- ders waren allen onder de voormalige regering van presi dent Alejandro Lanusse vogel vrij verklaard en hun wettelij ke status blijft onzeker, on danks een algemene amnestie die president Campora heeft afgekondigd. Het zijn Roberto Mario Santucho, een 37-jarige voormalige bouwvakarbeider die naar algemeen wordt aan genomen de belangrijkste lei der van het ERP is, Enrique Gorriaran Merlo (31), Benito Urteaga (27) en de 30-jarige Jorge Molina. Het afgelopen jaar heeft het ERP de verantwoordelijkheid op zich genomen voor een aantal ontvoeringen en moor den, maar tegelijkertijd bena drukt dat dit alleen gebeurde naar aanleiding van het brute optreden van de autoriteiten tegen de guerrillastrijders. In mei 1971 ontkende het ERP dat het plegen van moor den een onderdeel vormt van zijn taktiek. Een leider die anoniem wenste te blijven, vertelde Associated Press des tijds in een geheim vraagge sprek na de vrijlating van een ontvoerde politieagent, dat een echte revolutionair nooit moor den pleegt. Tijdens de geheime perscon ferentie van vorige week, las Santucho een lijst programma punten voor, die in vele op zichten in tegenspraak leek met de doeleinden van het ERP zoals die door een van de ERP-leiders in 1971 waren be- Jonge mannen en vrouwen die vechten on der het vaandel van het ERP het revolutionai re volksleger van Ar gentinië vormen de jongste van de Zuidame- rikaanse guerilla-organi saties die op dit conti nent in actie zijn. Robert D. Ohman van Associa ted Press, die van het begin af aan de ontwik kelingen van het ERP heeft gevolgd, schreef nevenstaande reportage over dit volksleger. kendgemaakt. Santucho gaf het volgende overzicht: De Argentijnse peronisti sche beweging omvat progres sieven en revolutionairen, maar ook de bourgeoisie die verbonden is met de kapitalis ten. De regering Campora heeft de oorzaken van de soci ale uitbuiting en de politiek- economische afhankelijkheid van dit land onaangeroerd ge laten. De enige oplossing voor het probleem van de strijd krachten, die 11 van de 18 jaar na de val van Peron in 1955 over het land hebben ge heerst, is hen te ontwapenen. Een gewapend volksleger kan dan de verdediging van een volksleger op zich nemen. Het ERP zal zijn strijd voortzetten tot de uiteindelijke overwinning, de uiteindelijke overwinning van de socialisti sche revolutie, is behaald. Het Revolutionaire Volksle ger met zijn eigen volksgevan genissen, volksrechtbanken en volksrechtspraak is de meest actieve en tevens best georga niseerde guerrillabeweging die in Argentinië bestaat. De eerste keer dat het van zich deed spreken, was op 18 september 1970 toen guerrilla strijders een politiepost in Ro saria aanvielen om wapens te bemachtigen. In de vooraf gaande maanden was de kiem voor deze actie gelegd toen de verboden revolutionaire arbei derspartij zich splitste, waar bij de ene vleugel probeerde binnen de wet te blijven ter wijl de andere zich omvormde tot het ERP een illegale revolutionaire beweging die zich gewelddadig zou gaan verzetten tegen de militaire regering. De leiding van het ERP be gon al snel een Robin Hood- image te kweken door zichzelf op te werpen als kampioen van de armen en de werkende klasse. In april 1971 dwongen de guerrillastrijders de vleesver- pakkingsfirma Swift voor 60.000 dollar aan voedsel, kle ding en schoolbenodigdheden uit te delen aan behoeftige families als losgeld voor Stan ley Sylvester, de directeur van deze firma, die later onge deerd werd vrijgelaten. Maar met het verstrijken van de tijd werd de weerstand van de veiligheidstroepen krachtiger en werden de aan vallen van het ERP steeds ge welddadiger en bloediger. Een Geen consumptie-maatschappij. climax werd bereikt op 10 april 1972. Op die dag ontvoerden de guerrillastrijders van het ERP de Italiaanse industrieel Ober- dan Sallustro en vermoordden hem toen de politie hun schuilplaats in Buenos Aires omsingelde. Zij vermoordden tevens generaal Juan Carlos Sanchez in Rosaria. Een van de omstanders, een vrouw, werd dodelijk getroffen door rondvliegende kogels die wa ren bedoeld voor Sanchez. Uit recente dossiers over Santucho, Urteaga en Gorria ran Merlo blijkt hoezeer de gewelddadigheden toenamen. Santucho en Gorriaran Merlo werden in augustus 1971 in Cordoba gearresteerd. Vandaar werden zij in april 1972 over gebracht naar de afgelegen strafkolonie Rawson. De poli tie beschuldigde hen ervan vanuit hun gevangeniscellen de ontvoering van Sallustro en de moord op Sanchez in elkaar te hebben gezet. Zij behoorden tot de groep van 25 guerrillastrijders die op 15 augustus uit Rawson in het zuiden van Patagonië ont snapten. Hierbij werd een be waker gedood. Negentien ont snapte gevangenen gaven zich over nadat Santucho, Gorria ran Merlo en vier anderen een passagiersvliegtuig hadden ge kaapt en naar Chili waren uit geweken, vanwaar zij weer naar Cuba werden overgevlo gen. Een week later vermoordden bewakers van de mariniersba sis Trelew 16 van de 19 ont snapte gevangenen die zich hadden overgegeven, onder wie de zwangere vrouw van Santucho. De bewakers zeiden dat de gevangenen hadden ge tracht te ontsnappen, maar de drie gewonde overlevenden verklaarden later dat de be wakers zonder enige reden het vuur hadden geopend. Urteaga en 14 andere gevan genen ontsnapten 2 jaar gele den uit de Tucuman-gevangc- nis. Bij deze ontsnapping wer den vijf bewakers gedood. Santucho en Gorriaran Mer lo kwamen in het geheim weer naar Argentinië terug er 30 april j.l. schoten twee jonge guerrillastrijders van het ERP de gepensioneerde admiraal Hermes Quijada dood. Het ERP hééft onlangs een splitsing doorgemaakt. Door deze splitsing ontstond een vleugel die zichzelf, ter herin nering aan de moord in Tre lew, het commando van de 22ste augustus noemt. Het was deze groep die de verantwoordelijkheid opeiste voor het afpersen van 1 mil joen dollar van de Ford-fa- brieken. Twee werknemers van Ford werden gewond bij een mislukte poging tot ont voering en de maatschappij werd toen gewaarschuwd dat het geweld zou voortduren wanneer zij geen geld zou verstrekken voor de financie ring van 22 ambulances, voed sel en schoolboeken voor de mensen in de krottenwijken. Ford betaalde. Santucho en drie andere aanwezigen op de persconfe rentie vormen de leiding van de rode vleugel van het ERP en zeiden dat hun groepering niets uitstaande heeft gehad met de afpersing van de Ford fabrieken. Hoewel het commando van de 22ste augustus de afgelopen maanden wat actiever is ge worden, wordt het toch alge meen beschouwd als de meer gematigde van de twee groe pen. De leiders ervan hebben communiqués uitgegeven waarin te lezen stond dat zij zich flexibeler en minder agressief zullen opstellen nu de regering Campora aan het bewind is. ARNHEM De savanne in de Westafrikaanse repu bliek Senegal bloeit open. Sinds vorig jaar zijn hier de eerste 350 hectare tropische grassteppen herschapen in een grote moestuin, waar van de eerste duizenden kilo's verse groente zijn af gezet op de Westeuropese markt. Het is ir. A. J. B. Schalk (48) van Haco (International Land Development Consul tants), die enthousiast vertelt over de grootschalige tuin- bouwondememing, die hier in twee jaar tijd is opgezet en nu letterlijk vruchten begint af te werpen. Hij is een van de vele in Wa- geningen afgestudeerde land bouwingenieurs, die al jaren werken aan tientallen projec ten van Ilaco, een dochteron derneming van de Heidemaat schappij Beheer N.V. Ilaco, aldus de heer Schalk, le vert geavanceerde know-how om landontwikkeling in de ontwikkelingslanden te stimu leren. Ilaco is zogezegd de in gang voor de activiteiten van de Heide Maatschappij Beheer in het buitenland en is thans in niet minder dan 35 ontwik kelingslanden actief met de voorbereiding dan wel uitvoe ring van enige tientallen pro jecten. Het zwaartepunt van de acti viteiten van Ilaco bleef vol gens het jaarverslag ook in 1972 liggen in Afrika, gevolgd door het Nabije en Verre Oos ten met een accent op projec ten in Indonesië. Maar ook in Colombia (Zuid- Amerika) ontwikkelt Ilaco grote activiteit. De financie ring van deze projecten ge schiedt in belangrijke mate uit het ontwikkelingsfonds van de EEG en uit de Nederlandse ontwikkelingshulp. De op drachten, die de onderneming van de Wereldbank kreeg, lie pen vorig jaar terug. Verheugend, is volgens de di rectie van Heide Maatschappij Beheer de toeneming van het aantal projecten, opgedragen door regeringen van de ont wikkelingslanden zelf. Ter verruiming van de erva ring van Ilaco met betrekking tot de tuinbouwprodukten in ontwikkelingslanden bestemd voor de Westerse markt is vo rig jaar in House of Bus een belang van 20% verworven door Heidemaatschappij Be heer. House of Bud is een Ameri kaanse onderneming, die een jaar of wat geleden zijn mede werker Fritz Marehall (38) naar Afrika stuurde om na te gaan waar in dat werelddeel een ideale plaats zou zijn ge schikt voor groenteteelt op grote schaal. Deze Marshall kon zijn Ame rikaanse directie berichten, dat hij wel mogelijkheden zag om in Senegal op grote schaal groente te gaan kweken, in dien werd voldaan aan de be hoefte van veel water in dit tropische land waar de zon dag aan dag hoog aan de he mel staat en regen een echt schaarsteprodukt is. Van deze ontwikkeling hoorde ook de dichter-president Seng- hor van de jonge staat Sene gal, die zich maar al te goed herinnerde, dat die Nederland se onderneming Ilaco elders in zijn land operatief was met een groot rijstproject. Niet lang hierna klikte de zaak, toen Ilaco adviseerde om met een machtige pompinstallatie water uit een diepte van 80 meter omhoog te pompen en via een groot plastic buizennet over het te ontginnen steppe gebied te verspreiden. De eerder genoemde Marshall had intussen niet stil gezeten; op een 7 ha groot proefveld had hij met het bouwen van bijna 700 variëteiten uitge zocht welke groente het ge schiktste zouden zijn voor de Westeuropese markt. Opgericht werd Bud Senegal, een onderneming, waarin de Amerikaanse moedermaat schappij House of Bud deel neemt voor 51%, de regering van Senegal voor 39% en Fi nance Corp. van de Verenigde Naties voor de resterende 10%. Senegal met een monocultuur van aardnoten zocht sinds 1961 diversificatie en vond die met Ilaco in de verbouw van katoen, rijst en ziet in het kweken van groente een nieu we en grote mogelijkheid. Vooral dit laatste project is daarom zo bijzonder interes sant vanwege de arbeidsinten siviteit bij verbouw van groen te, aldus de heer Schalk. Voor het noorden van het Senegale se land staat op een groot woestijngebied een suikerpro ject op stapel, waarbij ook wa ter op grote diepte uit de grond zal worden opgepompt. Er valt in Senegal amper 300 mm regen per jaar (in ons land ca 800 mm), waarbij ech ter in aanmerking moet wor den genomen, dat in Senegal de zon het gehele jaar door hoog aan de azuren hemel staat. Het probleem van te weinig regen heeft men in Se negal opgelost door een pomp installatie te bouwen, die per seconde 20 m3 water op pompt op een diepte van 80 meter. Ter vergelijking zij opgemerkt dat het grote ge maal in de Noord Oostpolder een capaciteit heeft om 20m3 water per seconde te kunnen verwerken om de grondwater stand op het gewenste peil te houden. Bij Baobab werd vorig jaar 375 ha savannegebied ontgon nen en geschikt gemaakt voor het kweken van groente. Dit jaar zal deze moestuin met 150 ha worden vergroot. De eerste groente van deze ko lossale moestuin werd op de markten van West-Europa ge bracht via de handelskanalen van House of Bud, in ons land vertegenwoordigd door Bud Holland in Delft. Nog vóór 1974 zal nog eens een oppervlakte van 475 ha steppegebied ontgonnen wor den, terwijl voor de jaren Dinsdag 24 juli 1973 1975-1977 nog een 220 ha gro te oppervlakte op het pro gramma staat. Tevens zal vol gend jaar eenbegin gemaakt worden met een nieuw project van 4000 ha, speciaal voor vruchtbomen, dat in 1980 ge reed moet zijn. Ten behoeve van de Senegale se boeren zal nog eens 5000 ha aan de kuststreek achter de honderden kilometers hagel witte zandstranden in cultuur worden gebracht, waardoor Senegal aan het eind van de zeventiger jaren voor tuin bouw een oppervlakte ter be schikking heeft van niet min der dan 12.000 ha. Hiervan zal Ilaco via haar deelneming in Bud Senegal zelf 3600 ha exploiteren, 400 ha met Senegalese boeren sa men en voor begeleiding zor gen voor de 5000 ha in de kuststrook van Senegal. Gerekend naar nu vergen deze projecten de komende jaren een investering vergen van 170 miljoen gulden, die voor een deel gefinancierd zullen wor den door internationale orga nisaties. Ir. Schalk rekende ons vervol gens nog voor, dat de mono cultuur van aardnoten, die Se negal tot voor kort nog kende, per jaar 1,3 miljoen ton aard noten opleverde. Deze aardno ten brachten in totaal ca 300 miljoen gulden op. De 66.000 ton katoen brachten 25 miljoen gulden in het laatje. De Senegalese boer had met de verbouw van aardnoten een inkomen van 300,- per ha; bij verbouw van katoen 450,- per ha. Een groentebedrijf levert per ha 12.000,- op. De arbei der van de grote moestuin in Senegal verdient per maand ongeveer 250,- hetgeen vol gens ir, Schalk vijfmaal zoveel is als een boer die een paar hectare aardnoten verbouwt. Alles wijst erop, dat het grote groentetüinproject, waarin Ha- co een zo belangrijk aandeel had, een overweldigend succes zal worden. Immense stromen verse groente als sperzieboon tjes, tomaten, cougettes, papri ka's aardbeien en zongerijpte meloenen zullen in de winter maanden hun weg vinden naar de Europese markt. Dit jaar zullen meer dan 8000 ton groente naar Europa wor den gevlogen. Nu werken 350 Senegalezen op 's werelds grootste groentetuin; over een jaar zullen dat er meer dan 6000 zijn. LOUIS DE LANGE (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Pim de la parra en Wim Verstappen zijn er niet van ondersteboven dat hun nieuwe film „Frank en Eva" de keuring in eerste in stantie niet heeft overleefd. 2e blijven er onverschillig onder", aldus een woordvoerd- ster van het aan de Amster damse Keizersgracht gevestig de bureau Scorpio Films, de maatschappij die de films van het tweetal uitbrengt. „Ik had pim vandaag nog aan de lijn vanuit Curagao, maar hij wacht gewoon af tot de her keuring van 14 augustus. Het is de bedoeling dat Pim en Wim daar zelf voor over ko- Het duo is op het ogenblik op Curagao bezig met de opnamen voor een nieuwe film, waarin Monique van der Ven (Turks Fruit) een hoofdrol zal spelen. Ze z een ta" d de fi gaan Na f Turk; pio n centri filmk pen. in de prodt ment beeld om i door! Men wat re tq van niet film ook gelde de go Voorz 0 Joke Mittelmeyer als Marijke, h< deel zal uitzenden. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM De NOS- radio gaaf het komende win terseizoen ook voor de zondag middag een volledige „zender kleuring" invoeren. De moge lijkheid daartoe doet zich thans voor, omdat de NOS die middag op alle drie de Hilver- sumse zenders het programma verzorgt. Gevolg van een en (ADVERTENTIE) bij het Veluwemèer top-attractie in juli. Srandioze bloemen-show ander progr lands, dagm verlui Op form; word versu muzif prom nieco conce het s; lijn". De de N< progi lands terdm recht Nad land radio zoen Groo< Voor van i rijk het a geleg vrijd De N temb minu sum op H Hilve De cent) men geva cent ernst van gespi bes cl proci Dit jaar viert het slot Hartenfels in het Duitse Torgau zijn duizendjarig bestaan. In het slot heeft indertijd ook Maarten Luther gewerkt. De stad Torgau kreeg in 1S45 bekendheid, toen dMT de Amerikaanse en Russische troepen elkaar ontmoetten bij de bezetting van Duitsland i

de Stem | 1973 | | pagina 8