Nederlandse paters ooggetuigen van moorden in Angola DDR laat ledode" vluchteling vertrekken Zuiverings actie in ülster Fel protest N.-Zeeland en Australië RUSLAND LANCEERT RUIMTESCHIP NAAR MARS GADDAFI GEEFT VANDAAG UITLEG COÖRDINATIE VERLOOPT STROEF Kaping FRANKRIJK LAAT KERNBOM ONTPLOFFEN Luclitmachttechnici terug uit Senegal: Leopold Senghor „senegaliseerf alle bedrijven binnenland buitenland 11111 rCRIJK (Rijssel): 'rwel, lieve lezertjes... Verbeet mq niet' Mat is er gebeurd? slaapdrank.Mske! i GESPREKKEN MET WITTE HUIS WORDEN NIET MEER OPGENOMEN Restaurant in Dordrecht uitgebrand Truc beroofde automobilist slaagt Herstel betrek kingen Boeroendi- Tanzania baandag 23 juli 1973 K) Een land zoekt zijn renwicht, documentaire rer de Kempen S) Alleen op het podi- n uzikale speelfilm van incente Minelli met a, Fred Astaire en Cyd harisse. De show die rienden van Tony Hun- r voor hem gecreëerd ïbben, slaat nauwelijks in bij het publiek. Hij :randert er zélf iets in. ergeet niet te lezen i latste nieuws (Frans) turnaal t) 1, 2, 3 j'ai vu, nderprogramma O Vn enfant parml nt d'autres: Nieuw-Ca- donië. K. religieuze uitzen- ng jort turnaal is filles, spel van Jean arsen turnaal iditrente 1.30 Journaal 3.00 The woman of e year, film van Geor- Stevens, met Spencer acy, Katherine Hep- ïrn e.a. jor de jeugd tor de kleuters igionale actualiteiten lumaal ie man and the city amour du métier anhalingstekens ope- :n uziek uit Terland 1.35 Nieuws .irnaal. 20.05 Take the 21.00 Nieuws. 21.02 De ur-show 22.00 Nieuws Superclean dream- 22.55 Mededelingen, euws. 23.02 (S) Vana- at. 24.00 Nieuws. 0.05 top-tien. 0.55 - 1.00 (Vlaams) .euws meded. en SOS- ;en. 12.08 Landbouw- 12.15 Lichte muziek, luitenlands persover- 1.00 Nieuws, weerbe- schouwburgprogram- nsluitend: Lichte mu- 13.55 Beursberichten; t 15.00 Nieuws; 16.00 en beursberichten; ieuws en mededelin- '.55 Weegschaal. 18.00 18.05 Voor de solda- 43 Paardesportberich- 55 Taalwenken. 18.57 foonplaten. 19.00 actualiteiten en mede- 19.30 Melodie Radio Keurig Engels). 20.00 rd programma. 20.30 programma. 21.00 nieuws. 21.05 Vakan- inen. 22.00 Nieuws, evarieerd programma, ieuws. 23.05 Muziek- 23.40-23.45 (Van onze redactie binnenland) pEK KAAG „Portugal [e»aat niet alleen wandaden I- Mozambique maar ook in >t grootste kolonie in Afrika Angola. Bij de beschieting van eerst in brand gestoken i)orp in Kibashi in Angola jouden 15# mensen zijn omge komen. een aanval op twee missiedorpen van Italiaanse paters capucijnen zou aan nog jjjjs zestig mensen het leven hebben gekost". pit zeiden twee Nederlandse missionarissen, pater Verdijk luit Venray) en pater Pijnen burg (uit Vught), die jaren in jlngola gewerkt hebben, gis termiddag in de KRO-radioru- briek „Kruispunt". Beide mis sionarissen hebben zich in verband met dit Portugese op treden in Angola uit hun mis siegebied teruggetrokken. Pater Pijnenburg vertelde hoe hij gezien had dat het dorp in Kibashi in brand stond. De Portugese militircn hadden hun kamp op vijftig meter van het dorp opgesla gen. Er werd voortdurend ge schoten. De volgende dag hoorde pater Pijnenburg dat de Portugese militairen een massagraf hadden gedolven met behulp van materiaal om nieuwe wegen aan te leggen. Van het dorp was toen niet veel mee over. „De Portugezen kunnen nu wel weer zeggen dat het dorp niet bestaan heeft, maar ik heb het met eigen ogen gezien en er zijn ook nog andere ooggetuigen in leven". Pater Pijnenburg vermeldde 'erder dat hij bij een ander dorp dat was platgebrand tukken van menselijke licha men had zien liggen- Hij heeft ook Portugese militaire vrachtwagens vol met negers af en aa.n zien rijden naar een brug boven een rivier waar ze terecht gesteld werden. Indertijd heeft pater Pijnen burg zijn superieuren hierover ingelicht. Dat het Vaticaan niet heeft ingegrepen wijt pa ter Pijnenburg ondermeer aan het concordaat. Pater Verdijk, die ook aan het woord kwam in „Kruis punt", heeft ook jarenlang in Vngola gewerkt. Hij meldde hoe twee missiedorpen werden platgebrand waarna de grond met graafmachines werd geë galiseerd om alle sporen uil te wissen. „Verschillende Portu gese militairen raakten door deze gebeurtenissen in gewe tensnood. Een commandant van de paratroepen vertelde mij dat de militairen al bij de training geleerd wordt hoe ze hun afkeer om iemand te do den kunnen overwinnen. De militairen worden er in ge traind om mensen af te ma ken", aldus pater Verdijk. Beiden deden een beroep op de parlementariërs die naar Mozambique gaan zich eerst goed te laten voorlichten on der andere door missionaris sen. „De Portugese au'vritei- ten zullen alleen dat laten zien wat gezien mag worden en de inlandse bevolking zal niets durven zeggen uit vrees voor represaille-maatregelen", aldus de twee missionarissen. BERLIJN (DPA) De DDR heeft zaterdag de 18- jarige Oostduitser Klaus Go mert laten vertrekken om wiens mislukte vluchtpoging twee dagen tevoren bij de Berlijnse muur een hevige controverse tussen Oost- en West-Berlijn was ontstaan. Westberlijnse politieman nen hadden gemeld te hebben gezien hoe in de nacht van donderdag op vrijdag in het oostelijk stadsdeel na 15 scho ten 'n blijkbaar levenloze nersoon werd gefotografeerd. Vrijdagavond toonde de Oost- duitse televisie Klaus Gomert als de betrokken vluchteling om te bewijzen dat bij het in cident niemand werd gewond. Het Oostduitse persbureau ADN meldde dat met de over dracht van Gomert een in de westelijke massamedia ont- stane lastercampagne, volgens welke Gomert dood was, als een zeepbel uiteengespat was. De 18-jarige meldde kort na zijn aankomst in West- Berlijn dat Oostduitse grens-. wachten bij zijn vluchtpoging over zijn hoofd heen gescho ten hadden waarop hij plat was gaan liggen. De mededelingen van Go mert waren in belangrijke on derdelen in strijd met die van de Westduitse politie. Terwijl Gomert zei dat de schoten omstreeks tien uur werden gelost, had de politie als tijd stip één uur 's nachts opgege ven. Op vragen van verslag gevers of hij niet met een flitslamp gefotografeerd was toen hij op de grond lag, ant woordde Gomert: „Geen se conde". Gomert is na zijn aankomst in West-Berlijn door de poli tieke politie verhoord. Een woordvoerder van het stads bestuur zei over het voorval dat de Oostduitse overheid een treurig spel met een mens geënsceneerd had. (Van onze correspondent) BELFAST Het Britse leger heeft de zuiveringsac tie tegen terroristen in Bel fast in het weekeinde voort gezet. Duizenden soldaten kamden de stad uit om ver moede acties van terroristen van beide partijen te voor komen. Belfast, waarvan de bevol king van tevoren gewaar schuwd was, leek zo nu en dan op een spookstad. De mi litairen sloten de straten her metisch af en zochten in wo ningen en opslagplaatsen naar terroristen, wapens en explo- sieven. Bijzonder scherp werden de „grensstreken" tussen de rooms-katholieke en protes tantse wijken bewaakt. De autoriteiten hadden aanwijzin gen ontvangen dat de provisio nals van de IRA zich met een terreuractie wilden wreken op de arrestatie van 18 leden vo rige week. Tevens werd gevreesd dat protestantse extremisten meit het oog op de verjaardag van de „bloeaige vrijdag" ge welddaden zouden plegen. Een jaar geleden waren bij bom aanslagen van de IRA in Bel fast elf mensen gedood en ve len gewond. Britse officieren menen dat de provisionals na de arresta tie van de 18, onder wie Jerry Adams, een der leiders, nog wel genoeg wapens maar te kort aan manschappen hebben. De provisionals zouden de „of ficiële" IRA van verraad ver- denken- In Belfast werd zondag het lijk van een man gevonden die met drie schoten was „te rechtgesteld". Bij Newcastle in Ulster werden twee inzit tenden van een auto gedood door ontploffing van een bom die zij in hun auto hadden. Een voorbijganger werd ern stig gewond (Van onze redactie buitenland) TAHITI/WELLINGTON Alleen Nieuw-Zeeland en Australië hebben krachtige protesten ingediend tegen het ontploffen van een Franse kernbom boven het atol Moeroeoa. Premier Norman Kirk van Nieuw-Zeeland heeft verklaard dat het nieuws in zijn land met diepe verontwaardiging is ontvangen. Frankrijk, aldus de premier, voldoet niet aan zijn verplichtingen als lid van de Verenigde Naties en negeert de groter wordende golf van publieke opinie die voor stopzetting van de kernproe ven is. De Australische premier Gough "Whitlam heeft de Fran se kernproef er ontplofte een bom van 5,5 kiloton een daad genoemd die het veron achtzamen van het internatio naal recht en het welzijn van de mensen in het gebied van de Stille Oceaan demonstreert. De Australische regering be studeert de implicaties van het optreden van Frankrijk, aldus Whitlam. Whitlam deelde verder mee dat de eerste radio-actieve neerslag pas over tien tot vijf tien dagen in Australië kan worden geregistreerd. De waar nemingsstations in het land zijn paraat en zullen de bevol king tijdig op de hoogte stellen als er radio-activiteit wordt geconstateerd. Het nieuws van de explosie werd zaterdagavond naar de Nieuwzeelandse hoofdstad Wel lington geseind door het fregat Otago dat met minister Fraser Coleman aan boord uit protest tegen de proef naar het be trokken gebied waren geva ren. De Otago bevond zich op 12 mijl afstand van het atol op het moment van de ontploffing. De Otago seinde dat de be manning van het schip enkele minuten na de explosie aan dek mocht gaan, waar zij de karak teristieke enorme rookkolom hoog boven het atol zag opstij gen. Van Franse zijde is officieel niets meegedeeld over de kern proef. Dat is in 1972 ook niet gebeurd. Men bewaart het stil zwijgen over de kracht van de proef en de resultaten. Aan het einde van de reeks proeven, die in principe in september zal eindigen, zal de regering in Pa rijs een officiële mededeling doen. Naast de felle protesten van Nieuw-Zeeland en Australië zijn er nauwelijks officiële re acties gekomen. In Washington zei een woordvoerder dat de regering van de V.S. kennis nam van de Franse proef maar geen kritiek bood. „Wij zouden willen dat ieder het verdrag tot verbod van kernproeven in de atmosfeer zou tekenen". Ook het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken deed een beroep op alle kernmogend- heden op te houden met het nemen van kernproeven. Een woordvoerder in Londen gaf te kennen dat er geen officieel commentaar gegeven zou wor den. De Westduitse regering liet meedelen de kernproeven een binnenlandse Franse aan gelegenheid te vinden. De mi nisters van buitenlandse zaken van de EEG zullen de kern proef niet bespreken. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde dat Japan de kernproef „zeer be treurt". De Japanse regering zal zich opnieuw tot Parijs wenden met het verzoek de kernproeven niet voort te zet. ten. (Van onze correspondent) WASHINGTON President Nixon heeft besloten dat de telefoongesprekken met het Witte Huis niet langer op de band zullen worden opgeno men, zo hebben functionaris sen van het Witte Huis mee gedeeld. Nu bekend is dat het gebeurde, heeft het ook wei nig zin meer, zeiden zij. Een groot kruis op een kerkhof dient als „kapstok" voor Cam- ""ijaanse soldaten tijdens een gevechtspauze aan het front op Den kilometer ten zuiden van de hoofdstad Phnom Penh. (Van onze correspondent) DORDRECHT Het Wan tijpaviljoen te Dordrecht is za terdagochtend in alle vroegte tot die grond toe afgebrand. Het restaurant, gedegen in het Wantij park, werd vooral ge bruikt voor recepties, bruilof ten en grote partijen. De brand is omstreeks 03.45 uur ontstaan, twintig minuten na dat de laatste gasten en het personeel het restaurant had den verlaten. 0 Dertigduizend jonge volge lingen van oud-president Juan Peron van Argentinië zijn za terdag naar zijn huis in de om geving van Buenos Aires ge marcheerd om hem te vragen onmiddellijk, zonder verkiezin gen, het presidentschap te aan vaarden. Op 23 september zul len evenwel presidentsverkie zingen worden gehouden na het aftreden van Perons stroman Campora. DAKAR (AFP) Leopold Senghor, de president van Se negal, heeft aangekondigd dat alle bedrijven in zijn land zul len worden „gesenegaliseerd" hetgeen ongeveer hetzelfde betekent als genationali seerd. Tijdens een bijeenkomst van zijn partij, de Vooruitstreven de Senegalese Unie, zei Seng hor dat aille ondernemingen in het land op straffe van sanc ties voor hét eind van dit jaar een „senegalieatie-plan" moe ten hebben ingediend. Vei'd'er zal de staat de bioscopen in het hele land opkopen, zal hij een aandeel van 80 procent in de nationale loterij nemen, en zal hij samen met de Senega lese zakenlieden een nog gro ter aandeel nemen in het ka pitaal va«i de bedrijven die zich in Senegal vestigen (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Een 57-ja- rige automobilist uit Hendrik Ido Ambacht heeft zaterdag nacht na te zijn beroofd door twee lifters, een man en een meisje, zijn auto op het spel gezet om zijn gestolen eigep- dommen weer terug te krij gen. Nadat de lifters hem in Rot terdam-Zuid onder bedreiging met een mes, hadden ontdaan van een portefeuille met f 40,- en een horloge en opdracht hadden gegeven naar Zeven huizen te rijden, wendde de bestuurder bij de Van Brienen- oordbrug een hartaanval voor. Het tweetal, dat zelf ook de ziekte had voorgewend om de lift te krijgen, liet hem uitstappen en gin,g met de au to verder. Zo snel als hij kon, waarschuwde de automobilist de politie. Zijn opzet slaagde in het centrum van de Maas stad werd het tweetal aange houden. (Van onze redactie buitenland) TRIPOLI De afgetreden Libische leider Gaddafi zal vandaag in Benghazi uitleggen waarom hij is afgetreden als president. staan gebracht in Foeka, waar wegovergang een trein hadden de Egyptenaren op een spoor- neergezet waardoor de weg werd geblokkeerd. Een delegatie van de demon stranten reisde wel door naar Caïro, waar zij president Sadat een met bloed geschreven pe titie overhandigden, waarin werd aangedrongen op onmid dellijk samengaan van de twee landen. Na het document te hebben gelezen schudde presi dent Sadat de 21 Libiërs de hand en omhelsde hij hen. Het Libische kabinet heeft inmiddels ook zijn ontslag aan geboden. Het hoogste gezags orgaan in Libië, de Revolutio naire Raad en de groep van „Vrije officieren", die Gaddafi vier jaar geleden hielpen ko ning Idris te verdrijven, heb ben het ontslag van Gaddafi niet aanvaard. „Hij heeft niet het recht af te treden', zeiden zij, er aan toevoegend dat de revolutie onder zijn leiding zal voortgaan. In een telegram aan presi dent Sadat van Egypte had Gaddafi, zoals gemeld, meege deeld dat hij was afgetreden na het mislukte overleg in Caï ro over een samengaan tussen beide landen. Direct daarop gingen duizenden Libiërs de straat op om te demonstreren. De 40.000 Libiërs die in Cairo wilden gaan demonstreren vóór de fusie tussen Egypte en Libië hebben zaterdagmorgen rechts omkeer gemaakt en zijn op weg gegaan naar Benghazi. Het verste punt in Egypte dat zij bereikt hebben is Foeka, gele gen op 73 km ten oosten van Mersa Mathrouh en nog onge veer 400 km verwijderd van Cairo. De mars van de demonstran ten was vrijdagavond al tot DAR ES SALAAM (RTR) Boeroendi heeft toegegeven dat het op 29 juni een aanval op grondgebied van Tanzania heeft ondernomen waarbij 10 burgers werden gedood, zo is zondag in Dar es Salaam be kendgemaakt. Hiermee is een eind gekomen aan drie weken spanning tussen beide landen. De regering van Tanzania be loofde de normale betrekkin gen met Boeroendi te herstel len. (Van onze redactie binnenland) SOESTERBERG „Hoewel ik het vrijwel niet met eigen ogen heb kunnen zien staat het wel vast dat zowel mensen als vee door de droogte krepe- ren in Afrika. Ik weet het uit verschillende informatiebron nen. Even buiten Dakar begint het al. Daar kun je al dood vee zien liggen". Dit zei luchtmachtkapitein T. de Jager zaterdagmiddag kort na de aankomst uit Dakar (Senegal) op Soesterberg. Ka pitein De Jager was gezag voerder van de luchtmacht Friendship die technici naar Dakar heeft gebracht om de op dat vliegveld tijdens de storm op 9 juli beschadigde Neder landse Friendship te repare ren. Zoals bekend heeft de Nederlandse regering een vliegtuig plus bemanning be schikbaar gesteld voor het. transport van voedsel van de kust naar de droogtegebieden in de Westafriikaamse stater even ten zuiden van de Sahara zoals Senegal. Mali en Maure- tanië. Bemanning n-och technici bleken overigens veel te kun nen vertellen over de situatie in die landen. Zjj waren uit sluitend in Dakar aan de kust van Senegal geweest en dan nog voornamelijk op het vliegveld. De voedsel vluchten werden gemaakt door de- be manning van de nu gerepa reerde Friendship. Wel was volgens hen gebleken dat zo wel de verbindingen als de communicatie grote problemen opleveren en dat de coördina tie ook stroef verloopt. Ge deeltelijk werd dat toege schreven aan de enorme uitge strektheid vam het gebied. Ka pitein De Jager: „Van het hpofd van de voesel en land bouworganisatie (FAO) in de V.N. in dat gebied hoorde ik cLait de beschikbare transport capaciteit door de lucht, over de weg en over het water nog maar d-e helft is van wat no dig zou zijn. Ook blijkt dat men voor bepaalde gebieden nog lichtere vliegtuigen nodig heeft dan de Friendships". Terwijl de defecte machine werd gerepareerd maakte het nu teruggekeerde toestel afge lopen week vier vluchten naar de droogtegebieden. In enkele gevallen moest de bemanning in de gloeiende hitte zelf de goederen uitladen omdat geen personeel ter plaatse beschik baar was. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Sovjet-Unie heeft een ruimteschip naar Mars gelanceerd. Het ruimte schip, de Mars-4, zal volgens Tass de onderzoekingen op Mars voort-zetten. De vorige Russische sonde werd op 28 mei 1971 gelanceerd. Na een zachte landing op de rode pla neet heeft deze sonde slechts 20 seconden gewerkt en bijna beelden van de oppervlakte van Mars naar de aarde door gezonden. De Russische sonde heeft 6 maanden nodig om Mars te bereiken. De afstand naar de rode planeet bedraagt 460 mil joen „kilometer. Na de lancering van „Mars- 1" in december 1962 werd op 19 mei 1971 de 4,5 ton wegen de „Mars-2" naar Mars gezon den, negen dagen later ge volgd door de „Mars-3". Het Russische Mars-onderzoek van twee jaar geleden werd be moeilijkt door stofwolken die een groot deel van het opper vlak van de rode planeet on zichtbaar maakten. Conclusies over leven op Mars konden daardoor niet worden getrok ken. Waarnemers in Moskou ver- Wachten dat de Russen even als twee jaar geleden twee ruimteschepen kort na elkaar naar Mars zullen zenden. De lancering van het tweede sta tion zou dan in de tweede week van augustus plaatsvin den. (Vervolg van pag. 1) De Israëlische regering heeft zondag opnieuw verklaard dat zij er niet aan denkt aan de eisen van kapers toe te geven, een politiek die zij in het verleden ook steeds heeft ge volgd. Zondag is op last van de kapers voedsel aan boord van de Boeing gebracht. „Het voedsel raakt op en de toilet ten zijn vol. Wilt u hier iets aan doen?" vroegen de kapers via de radio. „Hier verkeersto ren. We nemen de zaak in behandeling", was het ant woord. Korte tijd later leverde een bestelauto water, ijs, vruchtensap limonade, vlees, groenten, cake, kaas en koffie bij het vliegtuig af. Men zag enkele mensen die de lading aan boord brachten nadat de auto zich op last van de ka pers had verwijderd. Later werd gevolg gegeven aan de eis van ue kapers om de tanks met brandstof te vul len. Na de eerste maal zeiden ze via de radio: „Dit is niet genoeg. Er moet meer bij", waarna de tankauto opnieuw bij het vliegtuig verscheen. Functionarissen op het vlieg veld wilden niet zeggen hoe veel brandstof was bijgetankt. In Tokio verklaarde echter de minister van verkeer dat de hoeveelheid voldoende was voor drieëneenhalf uur vlie gen. Tijdens het tanken ver scheen een man, volgens de bemanning van de tankwagen een Palestijn, in de deurope ning met een vuurwapen in de ene en een granaat in de an dere hand. Ze moesten eerst hun handen in de lucht steken en daarna hun zakken leegma ken voordat ze het vliegtuig mochten naderen. Terwijl het vliegveld van Dubai voor alle verkeer geslo ten bleef arriveerde een groep functionarissen van Japan Air lines onder leiding van presi dent-directeur Sjizoe Asuda in het 22 km van het \Hegveld gelegen Sjarjan. Zij reden per auto naar het vliegveld, waar de kapers werd gevraagd on derhandelingen te beginnen.

de Stem | 1973 | | pagina 5