AND De vlucht van Geronimo De verdwaalde beer was een symbool: Alaska is nog wild en onbedorven Russische Mars verkenners op stapel Europese milieu ministers: Tot hier en niet verder verpleegster b.v. Het wrede paradijs Amerika neemt maatregelen tegen voedselschaarste binnenland buitenland D B.V. Hulst HUUR: Schoondijke. Ned. B.V., Hulst, zoekt WOONRUIMTE LAANDEREN: •reJTaï&'PE Zf Voorpost „GRIJP 5" Rabobank lanceert nieuwe spaarvorm Program Fel verzet Niet eens Harmoniseren papier oor uw pen V.O.S. 9 K in bezit te zijn van Je vereiste vestigings. 12 - Tel. 01140-3151. van september 1973 t/m februari 1974 in Terneuzen. Liefst sist eigen keuken. Brieven aan: de Jongestt. 8, Terneuzen. Makelaars N.B.M. en FIABCI RNEUZEN TELEX 55121 lafs te koop met prachtig uit- 5. '5, badkamer met ligbad. één kap aan de van Midctel- ler. open keuken, badkamer uw augustus 1973. etveldenstraat. 46 m binnenwerks) met moge* 4 slaapkamers. Centraie ver- aremie voor eigenaar/bewoner. 4 slaapkamers, tuin w met garage en tuin. i ga low, fraai gelegen. :icht, zeer fraai afgewerkt. japkamers, berging, mers, billijke prijs. woonkamer, 2 slaapkamer», ling met 3 slaapkamers, grot# 8 m3. ners, fraai uitzicht, laapkamers, berging, age en c.v. garage, c.v. en berging, achtertuin, 5 slaapkamers, woonkamer, keuken, 3 slaap* kamer, keuken, 3 slaapkamer», ning, 4 slaapkamers, badkamer woningen met 4 slaapkamers mooi gelegen, met garage. L-vormige woonkamer, keuken 400 m2. 3, garage, c.v., grote tuin- vrij gelegen nieuwe woning» 5 de Schelde, vrij te aanvaarden, ers. garage/berging, c.v. apkamers, staat geheel vrij. sr, open keuken, douche. geschikt, zeer ruim pa^d iet mooie woning. ge 9.00 x 6.00 m. grote woon woning, 4 slaapkamers. woonhuis, gunstige Uggin9* >00 m2 vloeroppervlakte, jiterst Al slaagde het Amerikaanse Jer erin op de grote vlakten Seine Indiaanse kampen on verhoeds te overvallen en te joeg de kolonisten en goudzoekers al de doodsschrik En wie kent de «amen van' hun opperhoofden Cochise en Geronimo niet? Geboren voor de oorlog, wa rm het toch minder nobele kriigers dan bijvoorbeeld de Sioux of Cheyennes. Voor de Apachen was de oorlog een manier van leven, een beroep. pe bergen en sierra's van het zuidwesten zijn uiterst on vruchtbaar. Dus leerden de kriigers al jong te leven van plunderingen en roofoverval len. Tweehonderdvijftig jaar lang hadden de Apachen strijd sevoerd tegen de Spanjaarden. pie hadden aan den lijve de kunst van het martelen ge- j icerd, ook al waren ze er nooit in geslaagd hen te onderwer pen Jonge Apachen werden aan verschillende harde proe ven onderworpen. Zo moesten ze onder andere lange marsen maken bij een verschroeiende hitte met een vat water op hun rug, waar ze niet van mochten drinken. Deze voor bereiding maakte van de Apa che een gednchte tegenstan der. Zijn reputatie was zo af schrikwekkend dat lange tijd niemand zich binnen hun ge bied waagde. Rond 1837 werden de Apachen zeer agressief. De Mexicaanse rege ring reageerde daarop door 100 dollar op het hoofd van een krijger te zetten, 50 dollar op dat van een vrouw en 25 dollar op de scalp van een kind. Hebzuchtige blanken, onder wie de vallenzetter Jes se Johnson, werden door het scalpengeid aangetrokken. Johnson had vriendschap we- Cochise, naar een schilde ring uit zijn tijd. ten te sluiten met een Apache- stam. Op een feestje deelde hij kwistig vuurwater uit en toen de Indianen dronken wa ren, blies hij het hele kamp op met staven dynamiet. De weinige overlevenden stelden opperhoofd Mangas Colorado op de hoogte van dit afschu welijke voorval. Mangas zwoer dat Johnson met zijn leven zou boeten. Hij werd tenslotte vermoord op een „vredesbe spreking in Fort MacLean. De befaamde Cochise was het opperhoofd van de Chirica- hua-stam. Hij bezat evenveel invloed als Zittende Stier bij de Sioux. Met slechts 200 krij gers wist Cochise tien jaar lang het hoofd te bieden aan het Amerikaanse leger. Cochi se vertrouwde de blanken niet en zag geen heil in vredes onderhandelingen. AI die tijd voerde Cochise een soort guer rilla-oorlog en kwam alleen in de buurt van Amerikaanse forten om er vee te stelen. In juni 1871 arriveerde generaal Crook in Arizona om orde op zaken te stellen. Hij gaf vijf cavaleriecompagnieën de op dracht het Chiricafcua-gebergte uit te kammen. Cochise week uit naar het Alamosa-dal in Nieuw-Mexico en nodigde ge neraal Gordon uit voor onder handelingen. Hij wilde vrede: „De zon is zeer heet geweest op mijn hoofd en heeft mij in vuur en vlam gezet; mijn bloed kookte, maar nu ben ik naar dit dal gekomen. Ik heb gedronken van deze wateren en ik heb mij erin gewassen, zodat mijn woede bekoelde. Nu ben ik koel, ben ik naar u toegekomen met mijn handen open, om met u in vrede te le ven. Ik spreek onomwonden 1874 stierf waren de meeste Apache-stammen in reservaten ondergebracht. Nu de krachtige hand van Cochise er niet meer was, be gonnen kleine groepen onrus tige krijgers her en der over vallen uit te voeren. Dat was voor de regering het excuus om alle Apachen over te bren gen naar het noordelijk gele gen reservaat van San Carlos. En dat deed de lont in het krankzinnige. Op 14 oktober 1880 omsingelden Mexicaanse soldaten zijn schuilplaats. Ie dereen werd afgeslacht, ook Victorio zelf. Het handjevol krijgers dat ontsnapte kreeg later nieuwe steun en sloot zich uiteindelijk aan bij Geroni mo. Geronimo, die door de sol daten „de Tijger" werd ge noemd, speelde het klaar om en wil niet misleiden en niet misleid worden. Ik wil een goede krachtige en duurzame vrede". Maar de regering stelde de Apachen voor naar een reser vaat in het noorden te verhui zen. Cochise wilde echter geen afscheid nemen van zijn land. Pas in 1872 werd de vrede gesloten onder de voorwaar den dat de Apachen in het Chiricahua-gebergte mochten blijven en Cochise's blanke vriend Tom Jeffords hun agent werd. Toen Cochise in kruitvat weer ontbranden. Ve le krijgers vluchtten naar Mexico, waar twee guerrilla groepen ontstonden Victorio en Geronimo waren hun lei ders. De groep van Victorio groeide snel. In 1879 voerde hij met tweehonderd mannen raids uit in Arizona en Nieuw- Mexico. Zij doodden iedere kolonist die ze tegenkwamen verschillende cavalerie-eenhe- den werden in de val gelokt. Victorio werd een niemand ontziende moordenaar. Velen beschouwden hem als een met 18 krijgers één jaar lang de 5000 soldaten van generaal Miles om de tuin te leiden. De soldaten dachten met een geest te doen te hebben. Gero nimo ging de geschiedenis in als de meest bloeddorstige In. diaan van het Westen. De groep Chiricahua's groeide steeds verder met vluchtelin gen uit de reservaten. Maar na een bevrijdingsactie in San Carlos sloeg het noodlot toe. Achtervolgd door soldaten trokken de vluchtelingen over de zuidgrens. Een Mexicaans regiment doodde daar de meeste van de vooroprijdende vrouwen en kinderen. De Apachen namen zo bloe dig wraak dat de Amerikaanse regering generaal Crook weer inschakelde. Crook zag in dat het vrijwel onmogelijk zou zijn hen weer te onderwerpen in het ruige en onbegaanbare land. „Er staan zoveel belan gen op het spel, dat wij ons geen oorlog tegen hen kunnen veroorloven", gaf hij toe. „Wij zijn, als natie, te zeer schuldig aan de bestaande situartie". Crook wilde Geronimo's ver trouwen winnen. En terwijl Geronimo een aanval uitvoer de op Mexicaanse veeboeren, veroverde Crook zijn kamp en nam vrouwen en kinderen ge vangen. Bij de daaropvolgende besprekingen moest Geronimo toegeven en keerde zijn stam weer terug naar San Carlos. Dat was in 1884. Gedurende de lente werden de Chiricahua's steeds onrusti ger en Geronimo vertrok met enkelen van hen naar Mexico. Zijn vlucht was in Arizona aanleiding voor de wildste ge ruchten. Kranten brachten vette koppen: De Apachen zijn uitgebroken! De angst kwam weer over de bevol king. Crook kreeg uit Was hington de order: dood alle vluchtelingen of dwing hen tot overgave. Maar hij wilde lie ver onderhandelen. Op 25 maart 1886 ontmoette Crook Geronimo: „Ik leg mijn lot in uw handen", zei Geronimo. „Doe met mij wat u wilt. Ik geef me over. Eens zwierf ik rond als de wind. Nu geef ik mij aan u over, en dat is alles". De onderhandelaars kwamen overeen dat Geroni mo en zijn mannen na twee jaar gevangenschap weer te rug mochten keren naar het reservaat. Maar Washington ging niet akkoord. Crook nam ontslag en Gero nimo vluchtte verder. In april nam generaal Nelson Miles het bevel in Arizona over. Met vijfduizend soldaten wist hij de schuilplaats van Geronimo en zijn mannen op te sporen. Geronimo gaf zich voor de laatste keer over. De Grote Vader in Washington (Cleve land) wilde hem ophangen. Maar zijn adviseurs brachten hem tot andere gedachten en alle Apachen werden overge bracht naar Fort Marion in Florida. Honderden van hen stierven ten gevolge van het slechte klimaat. Toen hun vroegere vijanden de Kiowa's en de Comanches vernamen hoe slecht de Chiricahua's er aan toe waren, boden zij hen een gedeelte van hun reser vaat aan. In 1894 bracht Gero nimo de overlevenden naar Fort Sill. Daar stierf hij in 1909 als krijgsgevangene en werd begraven op de Apache begraafplaats. Hij was de laat ste van hun opperhoofden. De vorige afleveringen ston den in de kranten van 16, 19, 20, 26, 27 en 30 juni en 5, 7, 10, 14, 18 en 19 juli. De namen van kleine I nederzettingen duiden op de hardheid van het bestaan: Dood Paard, Vagevuur, Oudewijven- hut, verbrande Klauw. HANCHORA GE In de I maand waarin het ijs op de rivieren van Alaska be gon te smelten, veroor. aakte een bruine beer een lichte paniek op de Noor- derlichtlaan in Hanchora- ;e. De politie moest er aan I te pas komen; de beer werd een verdovend mid del in de bil geschoten en daarna zonder moeilijkhe den uit het stadsbeeld verwijderd. De verdwaal de beer was een symbool: Alaska is nog wild en on bedorven. De rivieren in Alaska zijn aelder als kristal; de beren die zich erin laven drinken oeter water dan wat in de Meeste Amerikaanse steden tot de kraan komt. Er is n vervuilde lucht in Alas- ,..want wanneer de zon schijnt kan men op een af- I Lsni1 van honderd mijl de achtige berg McKinley grazen enorme kudden 1 ""dieren in dit grote land; dwalen grizzly beren; men «au er de Amerikaanse elan- 31 zien wroeten in de on- ePe plassen op de toendra - bonkige beesten, met -n£e, aartslelijke gelaten, geschapen moeten zijn "co God in een vrolijke bui K tvas. w 'isbeer is nog meester op p' witte plafond van de n V°or de kusten rvmmen walvissen, in de I n>ifren rei2en zalmen en fo- i>.i; De poolvos deelt het I njwel iege land met de I "re wolf, de lemming I van j w>'de kat. Het roet B niet til !??schaving is nog B Een Alaska doorgedron- nog woest en ruig, maar de beschaving klopt aan de deur van wat tot voor kort als een gigantische, onherbergzame ijskast werd beschouwd. In 1968 zijnin het wrede noorden, aan de rand van de Poolzee, olievelden aange boord die rijker zijn dan de grootste olieschatten die ooit in Amerika zijn aangetrof fen. I Men' 17 de Aleoeten noe- Lanij Alyska, het Grote Js voor de meeste lets dat zeer groot, |5poou!I etl zeer koud is- U>en api de boezem I Mnernn machtige Yukon her- I rond j eraan, dat Alaska reJfeieuWseeAiw wisselin g _we- 9 werd geweest, want ït toen goud gevonden. I his in steeds goudzoe- I "1 tl» Alaska, maar zelfs reVil?UElpri'is op de we" I (ut "°ger is dan ooit en, bedrijfspand met bov®n I tihirna f"?® van de dollar I ving S 's "r geen ople- K® goudkoorts te !m f.n- Het is zwart "iio da' Alaska sedert Md i. „n aan de vergetel- L e't ontrukt. Alaska is De olie lokt de beschaving aan. Anchorage is de voor post van de beschaving in Alaska. De stad fungeert als schakel in het luchtverkeer via de Pool van Europa naar het Verre Oosten en ver wacht tegen 1985 twee mil joen doorgaande reizigers. Maar de stad staat nog steeds met één been in de sfeer die het Wilde Westen van Amerika honderd jaar geleden kenmerkte. Nieuw zijn de hotels en de zwoele massagepaleizen die namen dragen als „The Bodyshop" en „Sin Sue" en Anchorage heeft, evenals New York en Chicago, een „skid row", een boulevard van doorlopend dronken mannen, een glij baan naar alcoholisch ver derf. Maar er is ook nog een buurt, Spenard, waar een ou derwetse en barse vorm van echtscheiding bestaat die door de wet wordt onder schreven: een vrouw die haar man een kogel door de bast jaagt, op grond waarvan het slachtoffer overlijdt, krijgt zelden meer dan zes maanden voorwaardelijk, mits het feit niet bij herha ling wordt gepleegd. De au toriteiten nemen gemeenlijk aan, dat een Spenardse vrouw die haar echtgenoot over de kling jaagt, daar een zeer goede reden voor moet hebben. Buiten de steden Anchorage, Fairbanks en Juneau is de tijd in Alaska stil blijven staan. De namen van kleine nederzettingen duiden op de hardheid van het bestaan: Dood Paard, Vagevuur, Ou dewij venhut, Verbrande Klauw, Landing op een Dub beltje. In de hoofdstad Ju neau (rond 6.000 inwoners) kan men zich een stuk in de kraag drinken in „De Rode Hond" of „De Hoge Hoed", maar wanneer het vriest in Dood Paard of Oudewijven- hut is grote voorzichtigheid geboden. Menig driest drin ker heeft daar zijn kater pas in het Vagevuur ontmoet. Alaska is zeer groot. Het is groter dan Engeland, Frank rijk, Italië en Duitsiand bij elkaar en geprojecteerd op de kaart van Europa reikt Alaska van Londen tot Ko penhagen in het noorden en van Lissabon tot Athene in het zuiden. In dit reusachtige gebied wonen nog geen 280.000 mensen, waarvan bij na de helft in de stad An chorage. Rond 20 proeent van de bevolking is niet blank: de Eskimo's, Indianen en Aleoeten, die in kleine ne derzettingen wonen. Een Es kimo-stam, de Nunamiuk, die zich voornamelijk bezig houdt met de jacht op ren dieren, heeft een bevolkings dichtheid van een persoon op de honderd vierkante kilo meter. Alaska ligt ver verwijderd van de „lagere 48", zoals de Anchorieten wat neerbuigend de rest van het Amerikaanse vasteland noemen. Aan de Beringstraat ligt het vaste land van Alaska op 90 kilo meter van Siberië. De inter nationale datumgrens maakt een krasse omweg, langs de Aleoeten en door de Bering straat, zodat het in Alaska niet tegelijkertijd zondag en maandag behoeft te zijn. In de Beringstraat liggen twee eilanden, waarvan het ene, Groot Diomedes, Russisch en het andere, Klein Diomedes, Amerikaans grondgebied is. De eilanden liggen vier kilo meter van elkaar verwijderd, maar het tijdsverschil is een dag. De geschiedenis van Alaska is een verhaal van uitbuiting en verwaarlozing. Russische bonthandelaars begonnen in het midden van de achttien de eeuw de zeehond e de zee-otter uit te roeien. Door een wonderlijke saemenloop van omstandigheden, kon Amerika het gebied in 1867 van Rusland kopen voor het bedrag van 7.200.00C dol lar of ongeveer 4 cent per hectare. Dat blijkt achteraf buitengewoon goedkoop te zijp geweest, want de waar de van de in Alaska gevon den olie wordt conservatief geschat op 60 miljard dollar. Amerika verdiende de inves tering in Alaska trouwens binnen 25 jaar terug aan de opbrengst van pelzen. In het zuiden van Alaska rijzen bergen, gekroond met sneeuw en ijs, kaarsrecht op uit de zee. Rond de Golf van Alaska, meer naar het wes ten, kromt zich een machtige bergrug over een afstand van duizend kilometer. Nog wes telijker strekken zich de woeste, vulkanische Aleoeten uit, die Japan tot op 1600 kilometer benaderen. Het is een barre keten eilanden, waarop geen bomen willen groeien. De zee voor de kus ten is stormachtig en men zegt dat hier de winden van het noordelijk halfrond wor den geboren. Noordelijk van de gekromde Alaska-bergrug ligt Centraal Alaska, waar de machtige Yukon stroomt door een ge bied van wouden en toen dra's. Nog verder noord waarts, boven de poolcirkel, ligt een groots bergland, dat via voetheuvels en een deso late poolwoertijn afglijdt naar de poolzee. Dat gebied, de North Slope, is een lap toendra van duizend bij drie honderd kilometer. De noordelijke rand van dit ge bied, waar het de Prudhoe Baai ontmoet, bevat de olie- schatten die een nieuwe, dit maal zwarte, goudkoorts heb ben veroorzaakt. Alaska weet nog niet hoe rijk het is en welke prijs er voor het aftappen van de oliebronnen moet worden be taald. Het land is nog woest en leeg en grote gebieden zijn sedert de schepping niet meer teruggezien; het zijn witte plekken op de kaart. In grote delen van Alaska krijgt men nog een premie van veertig dollar voor een wolvevel. De beschaving is tot dusver goeddeels aan Alaska voorbijgegaan; Alas ka is mooi gebleven. De Nu namiuk in de bergpas van Anaktuvuk nodigen de een zame reiziger nog graag uit voor eén stukje rendierbout. ofschoon de tijd waarin men verplicht was om, in ant woord op de ijzeren wet van de gastvrijheid, de slaaphui- den met de vrouw des nuizes te delen, nu voorbij is. Zij zal u echter van uw laarzen ontdoen en de zolen kauwen met haar wonderlijk platte kiezen en desgewenst naar ongedierte zoeken in uw par ka. Men zegt dat olie en de beschaving Alaska zullen veranderen. (Van onze ruimtevaartmedewerker) MOSKOU Tussen zaterdag 21 juli en dinsdag 31 juli zullen de Russen naar alle waarschijn lijkheid nieuwe onbemande verkenners in de richting van de planeet Mars lanceren. Het gaat waarschijnlijk om twee drie toestellen die met tussen pozen van enkele dagen zullen starten om ongeveer een half jaar later in de buurt van Mars te arriveren. Speciaal uitgeruste Russische schepen die gewoonlijk ingezet worden voor het volgen van interpla netaire voertuigen, zijn op de oceanen waargenomen. De Mars-4 en zijn opvolger(s) zullen elk een capsule afstoten die een zachte landing op Mars moet maken. Een deel van de verkenners zal als een kunstmaan een baan om Mars gaan draaien. Eind 1971 boekten de Russen een gedeeltelijk succes met hun Mars-2 en Mars-3. De capsule van de Mars-2 werd niet voldoende afgeremd en sloeg op het oppervlak van Mars te pletter. De Mars-3 bracht het er beter af, maar de zenders hiervan vielen bin nen twee minuten na de lan ding uit. De moederschepen van beide toestellen, die nu nog om Mars draaien, hebben echter maandenlang gegevens naar de aarde gezonden. Mede op basis van deze gege vens en op grond van de waarnemingen van de Ameri kaanse Marskunstmaan Mari ner 9 hebben de Russen ge perfectioneerde Marsverken ners geconstrueerd. Als alles nu volgens plan loopt, zullen de Sowvjets eind januari-begin februari 1974 voor het eerst over vanaf het oppervlak van Mars te maken foto's beschik ken. De Amerikaanse tegen hanger van de Russische Marsverkenners, Viking, zal pas in 1976 op de rode planeet landen. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN Bij het be gin van het nieuwe schooljaar introduceren de Rabobanken een nieuwe spaarvorm onder de naam „Grijp 5". Door deze spaarvorm, waar aan jeugdigen van 11 tot en met 14 jaar en tot 31 decem ber 1976 ook jongeren van 15 t/m 18 j. meedoen. De deel nemers kunnen na vijf j. be halve de gebruikelijke rente een premie van vijf gulden voor elke gespaarde honderd gulden ontvangen. Per jaar kan maximaal tweehonderd gulden gespaard worden. In het kader van de„Grijp 5" be staat ook de mogelijkheid het spaartegoed of een deel daar van te gebruiken om reizen, georganiseerd door de Stich ting voor Educatieve Reizen, te betalen. De extra premie van vijf gulden voor iedere honderd gulden wordt daar mee nJet tenietgedaan. J 9 Minister Vorrink. BRUSSEL (ANP) —Na 14 uur vergaderen zijn de Europese ministers het vrij dagochtend eens geworden over een gemeenschappelijk Europees milieuprogram. Een van de voornaamste strijd punten bij het overleg in Brussel was niet de inhoud van het al lang van te voren voorbereide milieuprogram, maar de vraag of dit pro gram in zijn geheel een ge meenschappelijke zaak zou moeten zijn of een zaak waarin deels de Europese Gemeenschap en deels de lidstaten het laatste woord zouden moeten hebben. De Gemeenschap moet in deze zaken het laatste woord hebben en dwingend kunnen optreden zo luidde van het begin af aan het Nederlandse standpunt. De Nederlandse delegatie (minister Vorrink en staatssecretaris Brink horst) meende dat na deze 14 uur vergadering de Fran se minister Robert Poujade het onderspit had moeten delven, anders gezegd, dat Nederland met forse Duitse steun de overige EEG-Iidsta- ten en tenslotte ook Frank rijk mee wist te krijgen voor zijn standpunt dat Europa zoveel mogelijk op een ge meenschappelijk program moet werken. Overigens wa ren minister Vorrink en staatssecretaris Brinkhorst het erover eens dat het voor naamste wat in de nacht van donderdag op vrijdag bereikt is nog slechts een stand-still is, d.w.z. dat de raad ver klaard heeft dat de lidstaten er voor zullen waken dat de huidige kwaliteit van het mi lieu (water, bodem en lucht) niet verder mag verslechte ren. het onderspit had moeten delven. De gevonden oplos sing was naar zijn mening immers een duidelijk com promis tussen de scherp te genover elkaar staande standpunten van Frankrijk en Nederland. Dit compromis was kort na middernacht op tafel gelegd door de (Fran se) voorzitter van de Euro pese Commissie Francois Xa vier Ortoli met de verklaring dat „de raad en de vertegen woordigers van de regerin gen der lidstaten constateren dat bepaalde acties van het program van communautaire aard zijn en andere van nati onale aard". Alle delegaties konden zich hiermee vereni gen: het Europese milieube leid was van de grond. Minister Vorrink refereer de in dit verband aan de in het Belgische Ternaaicn ge plande Ibramco-raffinaderij waartegen de Nederlandse regering fel verzet heeft aan getekend. Zij gaf echter toe dat Nederland zijn standpunt in deze niet juridisch van België kan afdwingen. De Belgische minister voor Volksgezondheid De Saeger weigerde ieder commentaar op het bericht van donderdag dat Den Haag alle middelen zai gebruiken om een eenzij dige Belgische beslissing in deze te voorkomen. Mevrouw Vorink vond het resultaat van de vergadering wel hoopgevend. Men heef naar haar mening nu bereikt dat het milieu op hetzelfde niveau gewaardeerd gaat worden als het economisch belang waarvan de Europese Gemeenschap tot dusverre is uitgegaan. Ze vond het een volledige omwenteling in het denken. De Franse minister Pouja de was het bepaald niet eens met de mening van de Ne derlandse delegatie dat hij De acties die in het kader van dit beleid moeten wor den ondernomen zijn neerge legd in een volumineus pro gram (140 pagina's) dat te gelijkertijd de algemene principes opsomt van een Europese milieupolitiek en nauwkeurig doelstellingen aangeeft die in de komende twee jaar moeten worden be reikt. Enkele van de princi pes die het program aan de negen EEG-landen oplegt zijn: Eerder een preventieve strijd tegen de vervuilingen organiseren dan een genezen de strijd. De bescherming van het- miiieu in acht nemen bij het opstellen van Europese plan nen. Afzien van elke actie van een land die in een na burig land tot vervuiling kan leiden. Op lange termijn de na tionale programs harmonise ren betreffende het milieu en de verbetering van de leef kwaliteit. De te voeren acties zijn in vier rubrieken onder te ver delen: De normen harmoniseren: De Negen moeten het bij voorbeeld eens worden over het punt waarop het geluids niveau vervuilend wordt. Criteria definiëren en harmoniseren: Men kan van mening verschillen over de methoden om geluid te me ten. Studies uitvoeren teneinde tot het opstellen van geza menlijke -egels te komen voor het beperken van ver vuiling door lood, insectici den, koolwaterstoffen stik- stofoxyden, kwik. De Europese Commissie normen laten bestuderen voor de industriële handelin gen en produkten die geen belemmeringen vormen voor de handel (het verbod van een sterk vervuilend produkt in een land kan een groter opstakel zijn dan een doua nerecht) en die niet concur rentievervalsend zijn. >y litii Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen dezn vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bi| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactite het in alle gevallen eens is met inhoud, cq. strekking. Ongeveer 75 van de Ne derlandse bevolking wil dat radio Veronica blijft. Er blijft een kleine kans dat Veronica niet geheel verdwijnt. Maar dan moeten alle mensen die Veronica een warm hart toe dragen lid worden van de VOS. Als de VOS veel leden krijgt kan Veronica op de vas te wal blijven bestaan. at -,V: et IÏM e: sV ROOSENDAAL N. VIEL WASHINGTON (AFP) De V.S. hebben een serie maatregelen genomen om te voorkomen dat volgend jaar de schaarste aan landbouwpro- dukten even groot zou worden als dit jaar. De belangrijkste maatregel is bekendgemaakt door de mi nister van landbouw, Earl Butz. Aan de boeren wordt gevraagd 7,7 miljoen ha. op nieuw in cultuur te brengen, grond die was uitgeschakeld op verzoek van de regering. Deze oppervlakte zal voor namelijk worden beplant met graan, katoen en voedergra- nen. Verwacht wordt dat eind 1974 ongeveer 15 procent van de Amerikaanse export daar mee wordit verkregen. Volgend jaar zou de export van voedergranen er met 5 procent mee kunnen worden vergroot.

de Stem | 1973 | | pagina 9