RG B.V. ANSLAG IN ATHENE P EL AL-KANTOOR 7= de Romen-declaraties Generaal Meijnderts mag blijven Frank en Eva uboden k^ERTENTIES) m Vaticaan verbiedt eerste communie zonder biecht vooraf Meisje (12) vindt haar zusje (24) gewurgd ULESTIJN HIELD TWINTIG MENSEN <R UUR LANG IN GIJZELING België leefde mee met busramp py ezuVJ pnieuw belastingverhoging einig zinvol •ELDKLASSE BESLUIT REGERING J°ïïimissie filmkeuring de zak. ge zekerheid. aanwezig bare d bedrijf, h-Vlaanderen. n. binnenland buitenland commentaar 3, 4,5, 6 en 7 leken van hoop radig Ontvoering in Argentinië Bomaanslag op markt Jeruzalem - LINGERIE i URG JU—, Basis Experiment V.S. Bezwaren Praktijk Nederland T\\ TEL. 01170 - 2255 lüdag 20 i"li 1973 13 oals te verwachten was ziet het kabinet-Den Uyl geen kans om op korte termijn met spectaculaire beleidsombuigingen komen. Het geld daarvoor ontbreekt. Op de defensie kan minder bezuinigd worden dan sommigen hebben gedacht, men tenminste het defensie-apparaat niet uithollen en daar- is het kabinet vanzelfsprekend nfet bereid, de komende begroting kunnen Den Uyl en de zijnen dan ik slechts een bescheiden begin /naken met de uitvoering vari in grote plannen. Maar ook dat kost geld en de enige manier dat binnen te krijgen blijkt een verhoging te zijn van de ilastingdruk. Uit hetgeen hierover tot dusverre is uitgelekt zou j kabinet met name denken aan een accijnsverhoging op mzine en een verdere afroming van de hoger inkomens, te men tot een bedrag rond 750 miljoen. Het is op het ogenblik nog niet bekend waaraan het kabinet lie miljoenen wil besteden. Laten wij aannemen dat het doel- inden zullen zijn, die velen sympathiek vinden. Dan nog is de vraag, menen wij, of de komende belastingverhoging id zal vallen. De belastingdruk is al erg zwaar. Bovendien heerst er grote ivrede over de alsmaar stijgende prijzen. Zo'n situatie schept iet het ideale klimaat voor verdere belastingverhoging. Als het ibinet van oordeel is dat daaraan toch niet te ontkomen is, zal jet meer dan normale zorg dienen te besteden aan de motive- Ijn dat die plannen geplaatst worden in een totaalvisie, in een van een en ander. Daarbij zal het ook van groot belang komstbeeld waarin de burger geloven en vertrouwen kan. 'et streven van minister v.d. Stoel (Binn. Zaken) om te komen tot een internationaal onderzoek naar wreedheden in Por- tes Afrika lijkt ons heel wat zinvoller dan de speurtocht, die kamerleden op uitnodiging van Portugal in Portugees ika gaan maken. Die kamerleden kennen de taal niet; zij zijn jewezen op Portugese tolken. Er is natuurlijk geen neger inden, die in die situatie frank en vrij durft te spreken. Als Portugezen werkelijk willen dat de waarheid aan het licht fractievoorzitter van de PPR heeft een paar jaar ontwikke- nt, hadden zij dr. Bas de Gaay Fortmann moeten uitnodigen, jswerk gedaan nabij de streek, waar de door de Times ge paleerde massamoord zou hebben plaatsgevonden. Hij kent Shetland en de taal. Uitgerekend hem hebben de Portugezen srgeten uit te nodigen. >1170 -2462 'f zijn mensen, die menen dat Nederland zich belachelijk maakt door steeds maar te protesteren tegen misstanden ie wereld. En wat haalt het uit?, zeggen ze. nderdaad, Breznjev ligt er niet wakker van als er hier schan- wordt geroepen over de vervolging van Russen die het niet fszi|n met het communistische regime. En de Brazilianen, die I voorhouden dat hun economische expansie niet mag leiden J" moordln9 van hele Indiaanse stammen, zullen veelal niet weten, waar Nederland precies ligt. ,lma9darj kest waar zijn, toch blijven wij van mening dat r bedoelde protest zinvol is. En meer dan dat. Een volk, waarden van christendom en humanisme zegt te respec- ver<ir„unV0Ufi9 moreel verPlicht onrecht te signaleren en «aat j rnecjemens te hulp te komen. En als wij dan al niet ten wei ,zl|n het wereldgeweten wakker te schudden, dan 'n 'eder 9eva' ons eigen geweten niet in slaap sukke lt uithui»11 e'ders 'n de wereld neemt het verzet toe te- ptsheidziMh6? terreur' Wie 9elooft in de toekomst van de I et het protest als een teken van hoop. ATHENE (Rtr DPA AFP) Een jonge Pales tijnse guerrilla-strijder, die gisteren na een misluk te aanslag op het kantoor van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al in Athene vier uur lang twintig mensen gijzelde, wachtte daarna 's middags op zijn vliegtuig naar Damascus. Hij had een vrij geleide gekregen in ruil voor de vrijlating van de gijzelaars. Het waren de amibassadeurs van Irak en Libanon en de Egyptische zaakgelastigde die de Palestijn hadden overreed zij-n gevangenen los te laten. In de ochtend wilde de on geveer 25-jarige man het El Al-kantoor binnendringen. Een politieman in burger binnen het gebouw merkte hem ech ter op en sloot door een druk op een knop een veiligheids deur. Na een korte jacht werd hij door enkele burgers en een politieman gegrepen, maar hij wist zioh los te rukken en vluchtte een hotel in. Gewa pend met pistoohnitrailleur en handgranaat gijzelde de Pales tijn daap een aantal gasten en employés. Twee politieman nen, dié met hem wilden on derhandelen, werden eveneens gegijzeld. De guerrillastrijder eiste dat vice-premier Styplia- nos Pattaikos persoonlijk met hem over zijn vrijgeleide zou komen onderhandelen, maar deze weigerde. Tenslotte ginig hij ermee ak koord dat de drie diplomaten met hem onderhandelden. Zij brachten de guerrilla-strijder, na de vrijlating van de gijze laars, onder politiecontrole naar het vliegveld. Drie uur lang hadden de onderhandelingen geduurd. (Vervolg van pagina I). In het bedrag van ruim 400.000 gulden, dat de röntgen ologen zelf te hoog hebben gedeclareerd, blijkt een be drag van, ongeveer 100.000 gulden te zitten dat geen be trekking heeft op ziekenfonds declaraties, maar op rekenin gen aan particulier verzeker den, die door ziektekostenver zekeraars zijn betaald. Omdat het hier om een zeer groot aan tal verzekeraars gaat zal de terugvordering van dit bedrag veel meer moeilijkheden ge ven dan de terugvordering door de fondsen. De heer Weusting deelde ons mee dat de fondsbesturen wel contact hébben gehad met het Contact orgaan van Landelijke Ziekte kostenverzekeraars, maar dat dit overleg nog niet tot harde conclusies heeft geleid. De directeur van het St. Jo- sephziekenhuis te Eindhoven dr. Hirdes toonde zich zeer bezorgd over de nu ontstane situatie. De vraag is namelijk of men voor 1 januari wel de nodige voorzieningen zal kun nen treffen. „De functie van een röntgenafdeling", aldus de heer Hirdes, is zo nauw ver weven met alle andere afdelin gen van het ziekenhuis, dat we bij een eventueel falen van het röntgenonderzoek het hele ziekenhuis wel zouden kunnen sluiten'. De directeur zei overigens eerst met de ge hele medische staf en de betrok kenen overleg te willen plegen alvorens verdere stappen te nemen. De ziekenfondsen hebben hun ook besloten een onderzoek te laten instellen naar mogelijk ten onrechte gedeclareerde be dragen in voorgaande jaren. Of en wanneer dit onderzoek wordt ingesteld is mede af hankelijk van het justitiële onderzoek dat tu gaande is. De Palestijn is gisteravond oer vliegtuig naar Koeweit vertrokken. Van ingelichte zij de is nog vernomen dat hij 17 juli onder de naam Fadhel Abdoel Rashid zijn intrek in een pension in Athene had genomen. (ADVERTENTIES) BUENOS AIRES (UPI) Het omirgrandse Trotskisti sche „volksleger" (ERP) heeft in de Argentijnse stad Rosario dje voormalige politieofficier Jorge Alberto Colombo ont voerd. Volgons een communi qué vain het ERP is die main op 17 juli uit een taxi gehaald en wordt hij nu verhoord wegens „misdaden, ontvoeringen, fol teringen en onderdrukking vain het volk door dlictatuur" Hij is volgens het oommuni- qué iin een „volksgevangenis' ondergebracht. JERUZALEM (RTR) —Op een dirukke groentemarkt in Jeruzalem is gisteren eenfleg met brandbare vloeistof ont ploft. Vijf mensen zijn volgens een pblitie-woardvoerdjer ge wond. Er zijn verscheidene ar restaties verricht. De police veronderstelt dat die tijdbom, diiie was voorzien van een ont stekingsmechanisme, in een doek gewikkeld in een bood- sohappemmaind bij een fruit- stalletje is geplaatst. O De ongeluksbus die volgens overlevenden moeilijkheden met de remmen gehad heejt, staat weer op het droge na haar val van deze brug in de rivier de Romanche nabij Grenoble, (Van onze redactie buiten land). BRUSSEL België leefde gisteren intens mee met de busramp te Grenoble, waar, zoals gemeld, 43 Belgen de dood vonden en slechts zes man de ramp overleegden. De RTB, De Franstalige Belgische Omroep had gisterochtend alle lichte programma's in haar ra dio-uitzendingen geschrapt. De Belgische regering zond een rouwtelegram aan de nabe staanden. De regering heeft voorts de (Franstalige) ntaatssecretaris Urbain (ruimtelijke ordening en huisvesting) naar de plaats van de ramp gezonden. Hij zal met de Franse autoriteiten overleg plegen onder meer over de overbrenging van de stoffelijke overschotten naar België. Uit Zinnik (Soignies) is In middels een afvaardiging van liet busbedrijf naar de plaats van de ramp vertrokken. Het gaat hier om het bedrijf Smo- negienne-Lechien dat de bus waarmee de ramp gebeurde in eigendom heeft. Gistermorgen hadden reddings ploegen en kikvorsmannen de lijken van 39 van de 43 slacht- ofers geborgen. Deze zelfde sterke helling is in 19S6 een bus met Nederlandse toeristen noodlottig geworden. Zeven man vonden toen de dood- Sinds 1946 zijn er zeker 35 doden gevallen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De com mandant van het eerste le gerkorps, luitenant-generaal F. Meijnderts, heeft het aan de komst van het kabinet- Den Uyl te danken dat hij niet ontslagen wordt. Het aantreden van het nieuwe kabinet, met Vredeling op Defensie als Meijnderts' po litieke baas kan er namelijk toe leiden dat de verhoudin gen binnen de krijgsmacht dusdanig verbeteren dat eervol ontslag aan de leger korpscommandant niet noodzakelijk lijkt. Formeel zou een dergelijk ontslag overigens niet onjuist te noemen zijn. (ADVERTENTIES) Zelfgemaakt. Dat is een dik en kleurig magazine vol suggesties en aanwijzingen voor het zelf maken van allerlei gezellige zomerse dingen. Een hangmat, bolderwagen of vouwkrukje; stelten, stoeipoppen, barbecues, stran'dtassen en nog veel meer. Verder patronen voor truitjes, rokken, bikini's en andere strandkleding. Plus allerhande tips voor vakantie en weekend: spelletjes voor regenachtige dagen, hoe overleven de planten de vakantie, fototips, barbecuerecepten etc. Gewoon te veel om op te noemen. 76 pagina's dik, een vakantiepretboek om snel in huis te halen. Het ligt voor f 6.95 bij kiosk en boekhandel. «ff Tot deze conclusie is de com missie gekomen, die onder lei ding van de procureur-generaal van de Hoge Raad, mr. E. Lan- gemeijer, moest onderzoeken of er na het beruchte „generaais- conflict" aanleiding was tot ontslag van Meijnderts. Minis ter Vredeling van Defensie heeft de Tweede Kamer in middels bericht dat de regering het advies van de commissie van goede diensten zal opvol gen. Daartoe is gisteren in het ka binet besloten, nadat de com missie eergisteravond haar rap port bij de minister-president had ingeleverd. Aanleiding tot het onderzoek dat nog in opdracht van het oude kabinet (defensie-minis ter De Koster) tot stand kwam was het feit, dat de legerkorps commandant uitlatingen had gedaan over het promotiebeleid zoals dat in de „bloedraad" was besproken. Deze besprekingen waren strikt vertrouwelijk en Meijnderts' onthullingen wek ten dan ook de woede op van de generaals in Den Haag, die met ontslag hebben gedreigd als hun collega „te velde" niet ontslagen zou worden. De commissie, die met alle betrekken generaals bespre kingen heeft gevoerd, zegt in haar rapport, niet de overtui ging te hebben gekregen dat door alle betrokkenen bij voort during is gestreefd naar een mate van openheid en contact die voor een goede gang van zaken nodig is ter voorkoming van opspraak. Twee nieuwe feiten vindt de commissie echter van groot be- iang: er is een nieuwe minister van Defensie en er kan dus „met een schone lei" begonnen worden en Meijderts heeft zelf gezegd dat hij de bezwaren te gen zijn gedrag wel begrijpt en dat hij herhaling zal voorko men. DE Londense kunstenaar K. R. W. R. werd gisteren door de rechtbank in Haarlem conform de eis veroordeeld tot zeven maanden (eis 7 maanden). Bij een routinecontrole in de om geving van Schiphol werden 49 LSD-strips, hasj en een beetje heroïne in zijn auto gevonden p" haag (ANP). De Dfn ï?mmiss'e filmkeuring Mdi aa^ heeft de laatste p Van het duo Pim de «i. a~him Verstapper l! ,ijtva verboden, om ftinv ,?r'^ is met de hui Mij 6 er'and geldende op s (Pl",Van soede zeden, al- In j, van de keuring C r,rib"teur van de film 'i«s in Amsterdam. tV NDIJKE De hoofdrollen van de film worden gespeeld door Willeke van Ammelrooy, Hugo Metsers en Lex Goudsmit. De film gaat over een liefdesgeschiedenis en is vervaardigd met steun van iet produktiefonds voor de Ne- lerlandse speelfilm, dat onder mdere gevoed wordt door de Nederlandse bioscoopbond en iet ministerie van CRM. Het fonds heeft echter een geheel onafhankelijk bestuur en be oordeelt films die subsidie aan vragen zelfstandig, op grond van het draaiboek. Producent Wim de la Parra gaf gistermiddag in Willemstad waar hij verblijft voor de op namen van de film „Dakota" als eerste reactie: „Een bela chelijke vertoning" Een woordvoerder van de centrale commissie verduide lijkte desgevraagd dat het ver bod niet het gevolg is van de aanwezigheid van eventuele pornografische scenes. „Wat dat betreft zijn we de laatste tijd wel wat gewend, als ik bijvoor beeld denkt aan de film Last Tango." VATICAANSTAD (NC News Service - ANP) De praktijk om kinderen toe te laten tot de eerste heilige communie, zonder dat ze voor af gebiecht hebben, moet na het schooljaar 1972-1973 gelei delijk worden afgeschaft. Aldus een gezamenlijke ver klaring van de romeinse Con gregaties voor de Sacramenten en voor de Clerus (waaronder ook de catechese valt). De verklaring, welke werd goed gekeurd door de paus en werd toegezonden aan alle bisschop penconferenties, draagt als da tum 24 mei, maar werd eerst vorige maand door de Neder landse bisschoppen ontvangen. Het korte document herinnert aan het „toevoegsel" van de algemene richtlijnen voor ca techese van 1971. Daarin staat dat de H. Stoel het passend oordeelt, „dat de praktijk wel ke nu van kracht is, nl. het plaatsen van de biecht voor de eerste communie, behouden dient te worden". Maar tege lijk wezen de richtlijnen op de praktijk, welke op ver schillende plaatsen was inge voerd, om kinderen tot de eer ste communie toe te laten zon der dat zij gebiecht hebben. De richtlijnen stelden dat het doorgaan met dergelijke expe rimenten alleen dan is toege staan, „nadat hierover contact was opgenomen met de H. Stoel en wanneer met haar overeenstemming was be reikt". De nieuwe verklaring ba seert zich vooral op het decreet over de kindercommunie van Pius X uit 1910, „dat overal en door iedereen moet worden gehoorzaamd" en de uitspraak van het vierde concilie van Lateranen (1215), dat iedere gelovige, gekomen tot „leeftijd des onderscheids" thans vastgesteld op ongeveer zeven jaar eens per jaar moet biechten en communiceren. Gevraagd naar de achter grond van de verklaring, zei een Vaticaanse woordvoerder tegen een journalist van het Amerikaanse nieuwsbureau News Service: „In 1971 stond het Vaticaan toe te experi menteren met toelating tot de eerste communie zonder biecht, waarbij het verzoek werd gedaan om te rapporte ren over succes of mislukking van dergelijke experimenten. Toen in twee jaar slechts één land het onderwerp naar vo ren had gebracht, werd beslo ten om geleidelijk een eind te maken aan deze experimen ten". Het land in kwestie is de V.S. waarvan de bisschoppen in november 1972 de H. Stoel verzochten het experiment, dat in de helft van de Ameri kaanse bisdommen wordt toe gepast, met twee jaar te ver lengen, op voorwaarde van controle door de bisschoppen en evaluatie van het gebeuren. Op de vraag van de Ameri kaanse bisschoppen of het nieuwe document ook een ant woord was op hun verzoek van november, antwoordde kardinaal Wright van de con gregatie voor de clerus, dat dit inderdaad het geval was, om dat de erklaring voor de gehe le kerve bestemd is. Hierop belde kardinaal Krol, voorzit ter van de bisschoppenconfe rentie, op dringend verzoek van enkele bisschoppen, naar Rome om enig uitstel te vra gen. zodat men de verandering pastoraal en catechetisch enigszins zou kunnen opvan gen. Het antwoord hierop was dat de lopende experimenten geleidelijk moeten worden te ruggedraaid, maar dat in ieder geval geen nieuw experiment mag worden begonnen. In de V.S. is men over de jongste Romeinse maatregel teleurge steld omdat de tekst van de Romeinse richtlijnen van 1971 een voortzetting van de expe rimenten voorzag. werp van bespreking geweest op de laatste bisschoppencon ferentie, sinds het document door de pronuntius op 21 juni naar de bisschoppen werd ver zonden. Ook de nationale raad voor catechese, het officiële adviesorgaan van de bis schoppen inzake catechese, heeft zich nog niet over het stuk kunnen buigen. Vermoe delijk zal de verklaring be sproken worden om de geza menlijke vergadering van de raad voor catechese en de Ne derlandse bisschoppen, welke in november wordt gehou den. vindt men zeker een geschikt tijdstip en een goede vormge ving". In Nederland is de Romeinse verklaring nog geen onder- bi ons land is de praktijk om te biechten voor de eerste communie niet erg meer ver breid. Over de kinderbiecht schrijft de nationale liturgie in het „Directorium" van 1973: „Er bestaat geen eenstemmig heid over het tijdstip, waarop het kind kennis moet maken met de privébiecht. Maar vóór het verlaten van de lagere school zou het kind toch wel enig inzicht in zin en beteke nis van de biecht moeten heb ben. Men volstaat natuurlijk niet met het alleen maar aan leren van de techniek. In ver schillende godsdienstmethodes wordt aandacht geschonken aan de biecht en als pastor, onderwijzers en ouders met elkaar in overleg treden, Het tijdstip „School Godsdienst" van het Hoger Katechetisch Instituut schreef in januari 1972 dat er tegen het „toevoegsel" over eerste communie en biecht van de Romeinse richtlijnen voor cate cheses op het internationaal catechetisch congres van sep tember 1971 veel bezwaren werden ingebracht, met name door Duitsland, Canada, de V.S. Joegoslavië en Zuid-Afri- ka. In het laatste land is een enquête gehouden over de eer ste biecht van de kinderen. Hieruit bleek zo werd op het congres meegedeeld dat praktisch alle ondervraagden vonden dat de biecht naar een later tijdstip moet worden verschoven. „De kinderen moesten als een regiment op commando naar de biechtstoel trekken, zonder dat er vol doende rekening gehouden wordt met de fase van hun ontwikkeling en rijpheid", zo rapporteerde de Zuidafrikaan- se afgevaardigde in Rome. „School en godsdienst" drukte de gehele Zuidafrikaanse in terventie af, „ai is het uit elkaar leggen van eerste biecht en communie hier alge meen aanvaard". Zo gaat dat: de Fransen sle pen een protestjacht weg van de plaats, waar een Franse atoombom op het punt staat te ontploffen en dat jacht is ge lijk spoorloos. Verdwenen, het contact is verbroken. Zoek, weg, in de lucht opgegaan. k Pompidou: Maar dat is niet de kern(proef) van de zaak. Een 50-jarige Britse ver pleegstermevr. Elisabeth Clifford, die geen liefkozingen op het gezicht meer kan ver dragen als gevolg van verwon dingen die zij opliep bij een auto-ongeluk, heeft van een rechtbank ongeveer 30.000 gulden smartegéld toegewezen gekregen. Mevr. Clifford, die vier kin deren heeft, vertoont een af keer van de liefdesbetuigingen waarop zij als moeder en echt genote aanspraak mag maken, aldus de overwegingen van een rechtbank in Londen. Een ander Londens ge rechtshof heeft een meisje, dat dol is op koken, een schade vergoeding van 13.000 gulden toegekend nadat zij bij een verkeersongeluk haar reukzin verloren had. k „Ik gebruik veel knoflook en kruiden bij het koken en de moeilijkheid is dat ik nu alles veel te gekruid maak", zo deelde Susan Huskinson ter zitting mee. k Een Engelse die knoflook gebruikt??? k Terug naar de Nederlandse werkelijkheid. Het dagelijks bestuur van Rijnmond heeft onlangs geheimtaalaanduidin gen als code 1, 2, 3 en 4 ingesteld als vervanging voor de voor mij duidelijker be grippen als alarmfase en waarschuwingsfase. En dat gaat de heer B. Kalma (PSP), Rijnmondraadslid te ver. k De provincie Zuid-Holland gebruikt de normale begrippen namelijk wel. De heer Kalma vreest nu de complete verwar ring. Er zal me daar weer een vreselijke smog hangen. De provincie meldt paniekerig Alarmfase 14, terwijl het Rijnmondbestuur aankomt met Code 14. k De heer Kalma meent nu dat door deze wijziging de in druk wedt gewerkt dat Rijn mond af heeft gewild van de woorden alarmfase en waar schuwingsfase bij gevallen van luchtverontreiniging. Dreigend voegt hij er aan toe in zijn schriftelijke vra gen. „Zeker omdat deze te on heilspellend klinken". k Ik kan de heer Kalma vol gen en steun zijn verzoek om de oorspronkelijke benamin gen weer te gebruiken. Bij deze. MERIJN VEGHEL (ANP) Een 12- jarig meisje, door haar moeder erop uitgestuurd om te kijken waar haar zuster Hannie Ver wegen (24) toch bleef, heeft woensdagmiddag de jonge vrouw dood in haar woning te Veghel gevonden. Sectie heeft uitgewezen, dat Hannie rond het middernachte lijk uur was gewurgd. Hannie Verwegen was in 1970 slechts enkele weken gehuwd geweest. Zij laat een dochtertje van twea jaar achter. De rijkspolitie te Veghel, ge. assisteerd door districtsrecher cheurs totaal ongeveer 15 man stelt een uitvoerig on derzoek in. Er zijn verscheidene aan wijzigingen gevonden. Uit een buurtonderzoek is naar voren gekomen, dat Han nie 's avonds met haar witto Opel Kadett bij haar woning in de Julinastraat is gekomen. Aangenomen wordt dat de vlot te. aantrekkelijke Hanme een vriend op bezoek heeft gehad. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 9