stad" Vrachtwagens doen huizen scheuren Commandant met pensioen zeeuws jan van westen op ,zijn" praatstoel ■1 :w. OOSTBURG DENDERT Popfestival op het water JIZEND JLDEN )ETE Uitgeslapen" alt-koper FILMS IN ZEELAND streek Buien Klacht 18-32 Snelheid Op de koffie m tmm rs de reputatie van het tdijkse viswater in ieder alle eer aangedaan. De kat zien, dat het hier niet sserslatijn gaat. 'an onze correspondent) JDELBURG Het geen ang verlenen aan een >che auto op een gevaar kruispunt bij Sluiskil, door een ongeluk ont- waarbij zes zwaar en cht gewonde vielen, gaat -jarige uit Sas van Gent istige J.P. duizend gul* osten. werd door politierechter P. van Empel, tot deze veroordeeld, maar vrij- oken voor datgene wat primair ten laste werd i; het veroorzaken van lichamelijk letsel door i. Mr. van Empel achtte iet bewezen dat P. sc"„* was aan het ongeval. De ak wordt toegeschreven le moeilijke omstandighe- de Belgische auto zou ze hebben gereden dat men* erwijs gesproken P. het punt niet kon passeren de auto hem genaderd ;ijn. En dat kon, zo reken- 's raadsman, mr. van Der de politierechter voor, langer dan vijf seconden sn geduurd. De officier justitie, mr. Mijnssen zag anders. Hij achtte we ijk bewezen dat er spK" vas van schuld en eis het toebrengen van melijk letsel en het ni ang verlenen samen nu" gulden boete en vier iden ontzegging. De P°' ichter, die dus alleen d reding strafte, veroo le P, tot het betalen va» ;nd gulden. o4MI 0 Zwaar verkeer veroorzaakt scheuren in muren van woningen aan de Nieuwstraat. Vooruitzichten voor zaterdag I en zondag, opgesteld door het I KNMI op donderdag 18.00 u.: I perioden met buien en vrij koel. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 6; min. temp: om streeks normaal; max. temp: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et maal: 30 proeent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 6; min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal 40 procent. STRAND VER WACH- ting. Het lage-drukcentrum trekt ™gzaam van Schotland naar ■Oost-Engeland. Het blijft hier- ■noor ook vandaag bij ons licht ■onbestendig met kans op een I 01 nn slechts enkele opklarin- |gen. Zwakke tot matige wind Vissen zuid en zuidwest. I omperatuur in de middag on- J fw D n 18 graden. Zeewa- |jr graden. Vooruitzichten- KL bomende dagen blijft I,..wat aan de koele kant met I r gematigd strandweer (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Met daverend geweld rijden dagelijks etteljjke zware vrachtwagens door het centrum van Oost burg. Behalve ongemakken voor de weggebruikers die zwaar verkeer altijd meebrengt, worden ook de bewoners langs de Oostburgse Nieuwstraat gedupeerd. In het pas vernieuwde wegdek komen enkele kleine putten voor overblijfselen van bomkraters uit de Tweede Wereld oorlog en wanneer daar vrachtwagens overheen denderen staan aan weerszijden de buizen in de Nieuwstraat te schudden. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. En niet zonder gevol gen, want veel huizen vertonen scheuren in de gevels. De heer Ramselaar, die mo menteel een huis aan het ver bouwen is, kwam tot de on prettige ontdekking dat naast oude scheuren die weer open barsten ook in het nieuwe metselwerk rond zijn ramen barsten zijn gesprongen. „Dat kost nog handenvol geld ook", zo merkt hij triest op. Het is zijn huis niet alleen. Ook in babyhuis Nikie komen forse scheuren in de gevels voor, evenals bij andere huizen aan de Nieuwstraat, waar men binnen in huis tegen grillige strepen in het behang zit aan te kijken. Radio Atlantis, de nieuwste bewoner van de Nieuwstraat, heeft onprettige ervaringen met het vrachtverkeer opge daan. Van tijd tot tijd slipt door trillen de naald van hun afspeelapparatuur van de grammofoonplaat. „Daar ging weer een vrachtwagen", ver zucht de disc-jockey in arre- moede. 4ii pius ii, ?tóen 295 plus 11, Itetsd^TI 31° Plus plit" L, w Plus 8, Maxau 507 B™3 Bloehingen 142 - 4, Ihch m® -315 Plus 25. Stein- Kenrn' Mainz 290 Plus 2' fev tv 73 otlv- kaub 201 |l9i""er 229 - 3, Koblenz Lpfetota. 165 onv., L LI3"1 19i Lobith 940 - in de eigenaar van en P., die niet nieerJ?tc nocht komen, weer goed sn. „Een vreemde man i iets goed te maken"., v°a£ Van Empel, en hil K een schuin oog naar„„-, de die men had ^er°u|. t: ruim vierduizend g" De officier eiste te8anhet niet de gehele tijd aaa,.,t cht kon deelnemen onDr gewond was §era? „,aar- en gevangenisstraf, e twee voorwaardelijk- v.d. W. en P. eiste lier echter het dubt*' van Empel halveerde w r de straf. Etaegen'ïaT' ^-P tt10 5' "tó L IJsselkop lr,v 5. Erfde IJssel 376 ««isir St€r 249 Plus p!4 ui,3 6, Borgharen 24, Belfeld 1088 - m-i Ve beneden de sluis lbrg6n' 2a'ei'dag 21 juli. op z00m 711 en %S5:57ei> 18.00 li" 5-24 en 17.32 7.01 en 19.19 De heer Ramselaar heeft zich ten einde raad gewend tot de politie. Hij wilde een klacht indienen tegen het zwa re verkeer, maar dat blijkt onmogelijk. Hij kreeg het ad vies zich te wenden tot rijks waterstaat, beheerder van de ze weg. Bij wijze van preventie wil de heer Ramselaar dat een bord met het opschrift „Ra darcontrole" wordt aange bracht. „De ervaring leert dat het verkeer zich dan beter aan de maximumsnelheid houdt", zo is zijn mening. Prompt komt een vrachtwagen met container door de Nieuwstraat. Bij een kuil aangekomen springt de container omhoog en valt weer terug op de vrachtwagen. „Daar krijg je nu die trillingen van", aldus de heer Ramselaar. Het wegdek - enige tijd ge leden zo keurig recht beklin- kerd - vertoont een grillig verloop en verraadt iets van het geweld dat daar dagelijks overheen davert. „Wij zouden de mensen graag willen helpen, maar kunnen het niet", aldus de groepscommandant van de rijkspolitie. Hij had overigens de indruk dat de vrachtwaens zich wel aan de 50 km-grens hielden. „Maar ik neem zonder meer aan dat dat gedreun met zich brengt. Het is nu eenmaal een nadeel om aan de grote weg te wonen". Het terugbrengen van de maximumsnelheid tot 15 of 20 kilometer zag hij niet als ide aal. „Er zal dan ook gecontro leerd moeten worden en het is moeilijk in de Nieuwstraat een opvangpost in te richten' Ook vreesde hij dat het de weggebruikers teveel zou op houden, wat weer leidt tot op stoppingen. „Het is moeilijk het iedereen naar de zin te maken", meende hij. Ir. F. van Rossum van Rijkswaterstaat vond het aan brengen van een bordje „Ra darcontrole" niet reëel, als niet werd gecontroleerd. „Maar een verzoek hiertoe kan ingediend worden", zei hij. Het (permanent) verlagen van de maximumsnelheid was vol gens hem niet toegestaan en asfalteren zag hij ook niet ais een oplossing. „Dat is een ge weldige ingreep waarbij wij alle leidingen en rioleringen in de straat zouden moeten ver leggen. Met langdurig opge broken straten is men ook niet gediend", was zijn opvat ting. Oplossing is natuurlijk de rondweg, zo wordt in Oost burg gesteld. „Maar wanneer komt die?". (Van een onzer verslaggevers) GOES In het kader van de toeristische dagen is er vanavond in Goes een popfes tival, georganiseerd door de Goese musicus C. Hoogesteger. Het popfestival vindt plaats in een speciaal daartoe aangelegd plateau in het water van de Veste. Het geheel is verlicht, de avond begint om 19.30 u. en zal duren tot ongeveer 10.30 u. Deelnemende groepen zijn Livlihood, Melrose Abbey en de Sulluks. Tussen de be drijven door treedt op disco theek Opus 7 uit Goes. (Van onze correspondent) WATERLANDKERKJE Ter gelegenheid van het drie- honderd-jarige bestaan van het (enige) café „In den Ko ning" te Waterlandkerkje, hield de tegenwoordige eige naar, de heer B. Schanssema een „open dag". Dit betekende dat elke bezoeker onthaald werd op koffie en gebak. Er kwamen rond 250 bezoekers de heer en mevrouw Schans sema geluk wensen. (Van een onzer verslaggevers! VLISSINGEN „Ik wil mij niet politiek opstellen- Dat vind ik verkeerd". Het zijn de eerste woorden van het ge sprek met de kapitein ter zee Ph. S. Niemeyer commandant van de marinekazerne Vlissin- gen en commandant maritieme middelen Schelde. Reden to. dit gesprek is het feit dat de heer Niemeyer de marine gaat verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Niemeyer begon zijn marineloopbaan in 1945 toen hij als oorlogsvrijwilliger een officiersopleiding kreeg in Engeland. Hij is onder meer commandant geweest op on derzeeboten en de onderzee bootjager H.M. Rotterdam, is uitgeleend geweest aan de En gelse marine, heeft gediend in het opleidingskamp van de marine te Hilversum en ten slotte commandant te Vlissin- gen. De heer Niemeyer heeft in zijn loopbaan alle continen ten bezocht met uitzondering van Azië. Geen politiek praatje, heeft de heer Niemeyer duidelijk laten weten. Maar toch wordt er in oraze dagen nogal gespro ken over de krijgsmacht en de zin ervan. Voor de heer Nie meyer is dit echter geen punt van discussie. Bij de marine in zijn geheel trouwens piet volgens hem- „Dat de marine kans ziet om beide benen op de grond te houden en zich niet zal laten meesleuren door allerlei ondoordachte actie-kre ten, daar heb ik het volste vertrouwen in. Dat komt door de loyaliteit, zowel naar boven t.oe als naar beneden". Com mandant Niemeyer vindt de kritiek, die heden vaak ge hoord wordt, vaak afbrekend lijken. Hij twijfelt geenszins aan de oprechtheid van de critici. Het zal van de marinemen sen ook wel veel vergen om deze kritiek te doorstaan. Hoe wel, je moet de zaak kunnen relativeren. Als je denkt dal „die schreeuwers" het grootste deel van het volk is, kun ie op zeker moment zeggen-. voor dat partijtje wens ik mijn nek niet te riskeren. Volgens mij is het echter een kleine groep. De meeste Nederlanders zijn wel gesteld op onze westerse vrijheden en daarvoor wil ik mijn nek wel wagen". Be zorgdheid voor de toekomst heeft commandant Niemeyer op een punt wel. Bij de beëdi ging van officieren 30 mei dit jaar citeerde hij een uitspraak van Maarten Tromp: „Geef ze deugdelijke schepen en zij doen voor geen scheepsvolk ter wereld onder". Zijn be zorgdheid is dat de marine door een algemeen wordend klimaat te weinig middelen krijgt om haar taak naar be horen te kunnen uitvoeren, Als er werkelijk te weinig geld is moet er geroeid wor den met de riemen die er zijn. Maar de marineman is volgens de heer Niemeyer in die om standigheden ook bereid met die riemen te -oeien- Rak een stoel, joh". Dat iowat het eerste wat Jan n Westen (45) uit Goes ch laat ontvallen, kort na- at ik hem ergens halver- vege Kapelle en Kloetinge van tussen de frambozen- struiken geplukt heb. Uit zijn mond een hoogst onge bruikelijke uitspraak, zo als ik later op de middag ervaren zal. Want na al de theorieën van Jan aan hoord te hebben, is het nau welijks denkbaar dat nog iémand zijn zitvlees in Van Westens nabijheid aan het draagvlak van een stoel zal durven toevertrouwen. Jan van Westen is stoele- maker van beroep. En hij maakt niet alleen stoelen, hij maakt ze ook. Daarnaast is hij leraar handvaardigheid aan het Goese Wiliibrordcol- Iege. Oorspronkelijk afkom stig uit Castricum, woont sinds elf jaar in Zeeland (Goes) en sinds een half jaar in Kapelle, Oostweg 9. Heeft l.o. tekenen en l.o. en m.o. handvaardigheid. Is binnen Groep WEB dé grote katalysator. WEB zelf schreef over hem: „De opleiding voor het onderwijs heeft de kun stenaar de benodigde tech niek en vaardigheid ge geven om reeds lang gekoesterde beeldingen te realiseren. Aanvankelijk be woog de realisering zich in de richting van de diversi teit, maar in 1972 begon, een theoretische kristallisatie rond het object „stoel". Hoewel de ruimtelijke uit drukkingswijze op de voor grond staat wegens oncontro leerbare voorkeuren, zijn ook vlakke beeldingen van be lang". Aldus de visie van Groep WEB tóen. Inmiddels is een helebo daarvan weeral uitgekomei want behalve dat Jan nog steeds stoelen en tafels ont werpt, is hij ook driftig aan het „bouten" geslagen. Alle maal schroeven en moeren, precieus uitgewerkt in olie verf. Fijn, ruimtelijk werk. Toch, ondanks het feit dat nu bij Jan twee objecten overheersen, is hij een mono maan kunstenaar. „Tenminste, monomaan wat betreft het gegeven waarmee ik bezig ben. „Ik ben nu wel met die schroe ven en bouten begonnen, maar die stoelen en tafels zijn bij mij ook nog lang niet uitgewerkt". Toch zijn die het, waarmee Jan zijn culturele carrière van start deed gaan. Hoewel het hem nu met geen mogelijkheid meer te binnen wil schieten wat hem er destijds toe bewoog om stoelen te gaan maken en niet een ander gebruiksvoor werp bijvoorbeeld. „Ik ging het allemaal een beetje kri tisch bekijken en toen ont dekte ik plotseling dat veel mensen zo vastgebakken zit ten, eigenlijk zonder dat ze bet zelf weten. „En omdat ik nogal visueel en ruimtelijk ingesteld ben gingen mijn gedachten in eer ste instantie uit naar die stoeltjes waar de mensen op en in vastzitten. Vanaf dat moment is Jan zijn kruis tocht tegen de zitgewoomten van de praktizerende mens begonnen. „Die handeling is volkomen automatisch ge worden: een stoel pakken en aan tafel gaan zitten. En dat is eigenlijk het beeld van het leven dat veel mensen lei den. Het leven is een auto matisme, een gewoonte ge worden. En als je nu stoelen en tafels maakt die anders zijn, dan wordt er weer wel naar gekeken. Dat vond ik op die ten toonstelling van WEB ook zo mooi, vorig jaar met kerst. Die tafel en stoelen waren volkomen onbruikbaar: de poten van de tafel zaten dooi de stoelleuningen heen. Maar het stond allemaal wei zo opgesteld dat het echt nood de tot zitten. Daar werden sommigen pisnijding van". Even later: „Kijk, ik wi: de mensen duidelijk maker dat er een heleboel dinger - aan hen voorbijgaan. Dat ik daarbij uitga van heel dood gewone dingen maakt het al leen maar gemakkelijk. Echt moeilijke vormen - moeilijk in die zin dat ze niet duide lijk van het herkenbare af geleid zijn die gebruik ik niet. Ik ga die vormen alleen onttrekken aan hun normale functie en dat maakt het weer vreemd. Dat is met die bouten er gens ook zo. Als je die gaat vervreemden van hun nor male functie, als je die uit de normale context gaat ha len en in een andere context plaatst, dan geven ze een heel ander beeld te zien. Dat is - in het geval van die bouten (schroeven tussen een groenlandschap. Red.) - een kwestie van spanningsveld tussen techniek en natuur. Het gaat er niet om dat je het ene pakt en het andere afwijst, het gaat eenvoudig om het spanningsveld". Nogmaals: de directe aan leiding moet och een be- oaald object, een bepaalde gebeurtenis zijn die Jan op iit idee gezet heeft. Jan: „Ik weet het niet. Het is een proces dat zich binnen in je voltrekt. Het is het gevoel van een vrij grote groep nensen, waartoe je zelf ook blijkt te behoren. En dat is iets wat je op veel manieren kunt uitwerken. Dat bij mekaar is een dus danig boeiende bezigheid dat ik daar echt nog wel even mee vooruit kan. Het is in één keer niet gezegd, hè? Maar als ik eenmaal vind dat ik deze gedachte voldoende naar buiten gebracht heb, dan staat er echt wel weer iets anders te trappelen. Daar ben ik van overtuigd. Maar het is wel eens goed om een beetje monomaan te zijn. Dat geeft je de moge lijkheid om je te concentre ren op je werk". Er is nog één puntje in het werk van Jan van Westen, dat nog onvoldoende belicht is: de teksten, die hij in zijn werk verweeft. „Een combi natie van het visuele met het verbale dat eigenlijk ook veer gevisualiseerd is", doet Jan heel ingewikkeld. Even later vervolgt hij: „Als ik af en toe wat lees, waarvan ik zeg: dat past in het proces waarmee ik bezig ben, dan noteer ik dat. Maar je no teert natuurlijk veel meer dan je gebruikt". Eén tekst, van Carole Vos, en afgebeeld op één van de tafels van Jan, verklaart de drang achter zijn werk. Hij volgt hier: Kun jij je laten meeslepen ioor gebeurtenissen die tege lijk wel en niet bestaan? Die gemaakt worden in je hart en e geest? Niets aan te kunnen, illes te moeten ondergaan en lat te kunnen doen met de irmen om eikaars schouders ienduizend risico's lopend en lat bewust en graag doen om- lat het goddelijk is? FRANSBOOGAARD. eindredactie: rein van der helm De uitverkoop is gisteren weer begonnen. Overal in Zeeiand waren op koopjes beluste mensen woeg uit de veren om maar zeker te zijn van de kans tegen een rede lijk bedrag iets in de wacht te slepen. Onze fotograaf Car de Boer trof gistermorgen op de Axelsestraait een jongeman aan die voor een tapijtenhan- del de hele nacht had door gebracht. Kennelijk hed hij zin in een coupon tapijt te gen fancyprijzen van 1 cent en een dubbeltje. MIDDELBURG CITY THEATER: „Binnen zonder kloppen". Een keihar de Franse gangsterfilm, met een aangrijpende hoofdrol van Charles Aznavour, als de vader wiens zoontje gekid napt wordt. Op nietsontzien de wijxz erkent hij met de kidnappers af en redt zijn kind. In „Een vuist vol kara te" doet de nieuwste filmra ge zijn intree in Zeeland. Met de regelmaat van de klok verschijnen nu produk- ties uit het verre Oosten waarin Chinese James Bonds afrekenen met duistere te genstanders. VLISSINGEN ALHAMBRA: „Samson en Delilah". De oude - en on verslij tbare - verfilming van dit aansprekende bijbelver haal door Cecil B. deMille haalt van tijd totti jd door de jaren heen, weer het wit te doek. Het is de verfilming met Hedy Lamarr bij oudere filmliefhebbers beslist niet onbekend, als de rampzalige Delilah en Victor Mature als Samson. TRNEUZEN LUXOR THEATER: „Ma zurka der liefde". Een voor uitstrevende directeur van een jongensinternaat wil de ze instelling ook uitbreiden met een meisjesafdeling. De jongens zijn het daar natuur lijk mee eens en allerlei wil de taferelen spelen zich af als men aan het werk gaat om de benodigde gelden bij een te zamelen. Op maandag en dinsdag ook in Terneuzen de nieuwste (Oosterse) film rage. Hier wordt gedraaid „De 7 maskers van de judo ka", waarin tal van spectacu laire vechtpartijen zijn ver weven. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Turks Fruit". Nog steeds is Jan Wolkers' verfilmde boek in Oostburg te zien. Nu voor de 7e week. „Blue Movie" blijkt nog steeds publiek te trek ken. Voor de 66e zondag prijkt die namelijk op het programma. De jeugd kan zondagmiddag aan zijn trek ken komen als oude beken den optreden. „Winnitou en Old Shurehand.

de Stem | 1973 | | pagina 3