2?5 2?s nationale woningraad dringt aan op verbetering van woningen Straatnamen op trottoirbanden F ranse marine entert protestjacht „Fri" Ziekenfondsen maken vandaag hun standpunt bekend ULASEWICZGULLE JAMES BOND Brandweer redt meisje NORIT Irank Nu sesoep laaltijden iekoeken matte FLEVOHOF ipelen 2F itron De dreigende kernproeven bij Moeroeroa sss?—Z' Eis van 70 miljoen tegen Nixon VS intervenieren ten gunste van dollarkoers Paus weer tegen Kueng Wienand ontkent omkoping Steiner binnenland buitenland Iii— gram f cassis er [en t/m zaterdag 100.000 Cijfers Onderzoek I RÖNTGENOLOGEN-AFFAIRE bloemen,planten, dieren*. mMhartvantland van het st-"Jo" I Z? kenhuis te Eindhoven, I 7n- do twee specialisten I Beeft laten Teïeg rammen Protest De kosten van het spel en de spelers in de Watergate-affaire „Koekjes" Hoge eisen Daoed president van Afghanistan Agaat, paars, geel, jade, bergkristal, groen, opaa' ponderdag 19 juli 1973 69 3f 89 INNIIMNMW -irg om are zal md, (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM-BREDA Woningnood en woonnood zijn twee heel verschillende zaken. Woningnood - dat weten we rinds zo'n jaar of vijfentwintig wel is simpelweg een tekort m woningen. Woonnood daarentegen kan zelfs bestaan bij een woningoverschot, het geen momenteel in een be taalde, dure categorie wonin gen ook het geval is. Woonnood staat voor een tekort aan de juiste woningen op de juiste plaats, in de juiste staat en voor de juiste prijs. Wanneer dm de totale woningvoorraad, enkel in hoeveelheid uitge drukt, voldoende of meer dan voldoende is, dan nog kan er woonnood zijn doordat het aanbod niet past op de vraae. Tegen deze achtergrond moet men de becijferingen zien die de NWR (Nationale Woningraad) heeft gemaakt over de te verwachten ont wikkelingen op de woning bouwmarkt, althans hij onge wijzigd regeringsbeleid. Hier over berichtten wij gisteren reeds. Volgens die berekenin gen in het jaarverslag 1972 van de NWR (een cijfergrap- je) zal 1974 een daling in de bouwproduktie te zien geven tot een niveau van 100.000 tot 120.000 woningen, doordat er in het recente verleden meer gebouwd is dan op het rege ringsprogramma stond. Dat programma schommelde de Laatste twee jaren rond de 130.000 woningen per jaar, maar in 1972 werden er 152.000 opgeleverd. En ook de start in de eerste helft van dit jaar is uitzonderlijk hoog ge weest. Als gevolg daarvan, re kende de NWR uit, moet het bouwprogramma van de rege ring op een bepaald moment inzakken en dat zou wel eens in. 1974 kunnen ziin. Los van eventuele gevolgen daarvan voor de arbeidsmarkt - de zorg van de Woningraad gaat uit naar de volkshuisves ting en niet naar de werkgele genheid - doet de NWR niet meer dan de betreffende cij fers nuchter op papier zetten. Op zich heeft hij geen vrees voor de ontwikkeling. Immers, een eventuele inzinking van de woningbouwmarkt zou in dit geval alleen maar een gevolg zijn van een snellere woningproduktie in het verle den dan men verwacht had. Kwantitatief zit er dus geen verlies in. Maar het is even waar, dat het er de NWR niet om te doen geweest is alleen maar een cijfergrapje te ma ken. „In de huidige woning marktsituatie hoeven we ons geen zorgen te maken", aldus de directeur van de NWR „maar dan doen we wel, als er naast de woningproduktie niet een behoorlijk programma van woningverbetering staat". Als instituut op het terrein van de volkshuisvesting ziet de Nationale Woningraad een niet te verbreken band tussen nieuwbouw, woningverbete ring en krotopruiming. En bij alle leegstand van dit ogenblik (officieel gebruikt men die term niet, maar spreekt men van moeilijke verhuurbaar heid) telt ons land volgens de meest recente cijfers nog 400.000 krotten met te zamen 1 miljoen bewoners en 1,2 mil joen woningen die verbeterd moeten worden en waarin nog eens 4 miljoen mensen onder dak vinden. „In het woningbouwpro gramma 1968", aldus de NWR- directeur, „was sprake van een krotopruimingsprogramma van 19.000 stuks in 1969, oplo pend tot 39.000 in 1972. De realiteit is, dat we nog in geen enkel jaar hoger zijn gekomen dan een vervanging van 18.500 stuks. In 1972 zaten wc zelfs maar even boven de 16.000 met inbegrip van goede wo ningen die voor wegenbouw en dergelijke moesten rui men". Wat de woningbehoefte be treft werkt men op het ogen blik nog steeds met cijfers uit 1961 en 1964. Een nieuw wo ningbehoefte-onderzoek, dat overigens door de staatssecre tarissen van Dam en Schaefer is aangekondigd, is dan ook geen overbodige luxe. Dat zou wel eens kunnen uitwijzen, dat er een heel ander behoefte patroon is ontstaan. Tien jaar geleden was vrijwel iedereen nog geneigd een minder goede woning in de binnenstad ij lings in te ruilen voor een nieuwbouwwoning in een nieuwe wijk. Momenteel groeit weer de behoefte aan verbeterde woningen in de binnenstad. Het inzakken van het nieuwbouwprobgramma zou niet alleen een extra behoefte aan woningverbetering schep pen, maar er ook de mogelijk heid voor openen. Hetgeen bo vendien, gezien vanuit het standpunt van ruimtelijke or dening, ook nog eens aantrek kelijk zou zijn. Want verbete ring van bestaande woningen voorkomt de noodzaak tot suburbanisatie. PAPEETE, TAHITI Een Frans oorlogsschip heeft gisteren het in de Verenigde Staten geregi streerde protestjacht „Fri", dat een bemanning van diverse nationaliteiten aan boord heeft, geënterd en tot buiten de door Frankrijk afgekondigde gevaren zone gesleept. Waarnemers geloven, dat het jacht Frankrijk er wellicht al toe heeft gedwongen de eerste van zijn reeks contro versiële kernbomproeven in de atmosfeer uit te stellen. Het ziet er volgens de waarnemers op het ogenblik naar uit, dat de kernproeven in ieder geval niet voor morgen zullen beginnen. (Van onze redactie buitenland) f DOORNSPIJK. Als een van de eerste gemeenten in ons land is men in Doornspijk overge gaan tot het aanbrengen van de straatnamen op de trottoirbanden, hetgeen overzichtelijker en goedkoper zou zijn dan de gebruikelijke naambordjes. Wel moet bij sneeuwval de straatnaam I worde» vrijgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De vier sa- I menwerkende ziekenfond sen, die zich gedupeerd ach ten door te hoge declaraties van twee Eindhovense rönt genologen, zullen waar schijn vandaag hekend ma- I 'en we]ke verdere stappen 2Ü in deze zaak zullen ©n- röntgenologen ook fn staat ge acht worden het geld terug te storten, maar dat de proble men voor het ziekenhuis zelf veel groter zijn, omdat een bedrag van f 240.000,geïn vesteerd is in salarissen van het personeel en in ranifcgen- films. Intussen ziet de Eindhovense politie het onderzoek in de zaak, dat ambtshalve door de Bossche officier van justitie, mr. J. Peijneniburg, is inge steld, op dezelfde voet voort, (ADVERTENTIES) bij het Veluwemeer top-attractie in julh grandioze bloemen-show I -i7*'?genwoordigeirs van de laetafondsbesturen hebben de I ,°Pen dagen opnieuw be- I Wangen gevoerd, teneinde I ee"?elfde gedragslijn te ko- I Ï11D' der hadden zij al te I liiï11611 dat zij moge- I ,!r civiele procedure zou- I ifZi aansPannen tot terugvor- I M?5 Van de tevee,l betaalde I .i.w3'! Bekend zou er bij de I '««fondsen over 1972 bijna I Sm Vn zün gededa- I Boeverre er in de lijS daarvoor ook sprake is I vai?. te Boge rekenin- I nS V00r röntgenfoto's is nog I «nauwkeurig bekend. I kwM; de röntgenologen in I huiM, L..® de zieken,- Iprincipieel be- I chrJÏÏ1f®1 onrechte gede- I Bsdragen aan de zie- J ft," S. terug te betalen. I tekende hierbij aam dat de (ADVERTENTIE) Kosteloos De curator in het j ment van de Vennootschap B.V., gevestigd e toorhoudende bergschen Hoeft s Zevenbergen, de jj dat het fail isseI?.ven,l juli 1973 is opgen^un gens gebrek aan Zevenbergen, 1' Curator, jtf Mr. M. B. van Burg. Voffl Zevenberg611* MpbwÏF N0G ï&eauop ^NTIE GAAT... ,21618 om even voor te komen. M®"' D°ra van de Ven hooW. vakantie In haar tjj'jfcelijke Pdjzcn PPonnen en mantels. yS?en sP«iale t De Franse marine wordt nu nog geconfronteerd met het probleem hoe op te treden te gen het Nieuwzeelandse fregat Otago dat op ongeveer 120 km. uit de kust van het atol Moeroeroa, waar de proeven genomen zullen sworden, rondvaart. Tenminste nog een protestjacht, een eenpersoons, negen meter lang vaartuig, zou koers hebben gezet naar de gevarenzone. De Otago ving een reeks radioboodschappen genomen zullen worden, van de Fri op gezagvoerder de 27-jarige Amerikaan David Moodie toen de Franse admi raal die in de testzone het bevel voert, het schip eerst beleefd verzocht het gebied te verlaten en toen vijftien man nen aan boord stuurde om de controle over het jacht over te nemen. Toen de Franse matro zen aan boord kwamen, stop ten de radio-uitzendingen van het jacht. Aan boord van de Fri bevindt zich een vijftien koppende tellende bemanning, onder wie Amerikanen, Ne derlanders, Nieuwzeelanders, Engelsen en Fransen. Een van de Franse bemanningsleden van het protestjacht is de Franse generaal buiten dienst Paris de la Bollardière. keurd. Hij noemde het een aanslag op de vrijheid op open zee- Minister van Defensie Faulkner van Nieuw-Zeeland heeft in Wellington verklaard, dat het Nieuwzeelandse fregat Otago is opgedragen zich niet met de actie tegen de Fri te bemoeien. De Nieuwzeelandse eerste minister Norman Kirk heeft vrijwel onmiddellijk het Fran se optreden tegen de Fri afge- 'Het Internationaal Verbond .van Vrije Vakverenigingen (IVW) en het Wereldverbond van de Arbeid, beide geves tigd in Brussel, hebben tele grammen gestuurd naar alle uithoeken van de wereld, waar in steun gevraagd wordt tegen de voorgenomen Franse kern proeven. Otto Kersten en Jean Bruck, secretaris-generaal van respectievelijk het IVW en het WVA hebben telegram men opgesteld met de volgen de tekst: In naam van miljoe nen arbeiders in de wereld vragen wij u dringend tussen beide te komen om bij presi dent Pompidou te bereiken dat hij onmiddellijk de voor bereidingen voor een reeks kernproefnemingen te Moeroe roa stopzet. Het telegram is onder meer verzonden aan paus Paulus. V.N. secretaris generaal Waldheim, de aarts bisschop van Canterbury, de dominees Niemoeller en Boeg- ner, de voorzitter van het joodse wereldcongres en de voorzitter van de oecumeni sche raad van kerken. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Anthony Tllasewicz ging in juli, augustus en september van het vorig jaar weldoende rond, In op dracht van Herbert Kalmbach, president Nixons persoonlijke raadsman, distribueerde „Tony" die 27 jaar voor de New Yorkse politie had gewerkt, een totaal van 219.000 dollar, waarmee, naar achteraf is gebleken, het stilzwijgen van de Watergate- verdachten moest worden ge kocht. Tony, die zegt mysterieuze maar volkomen legale op drachten te hebben uitgevoerd, ontwikkelde uiterst ingewik kelde en soms bizarre technie ken om het confidentiële ka rakter van zijn missie te waar- horgen. Ulasewicz vertelde de Wa- tergate-commissie dat Herbert Kalmbach in het sinterklaas- spel de naam „Novak" ge bruikte en dat hijzelf de schuilnaam John Rivers moest hanteren. In een hotel in Was hington ontving hij op 30 juni van het vorig jaar, nog geen zeven dagen na de arrestatie van de Watergate-inbrekers, een bedrag van 75.100 dollar Hij borg het geld op in een wasserij zak van het otel en nam het mee naar hu. In juli ontving hij van Kalmbach 40.000 dollar in het Regency Hotel te New York en een bedrag van 28.900 dollar in het Hilton Hotel te Washing ton. Tenslotte ontving hij van Kalmbach 75.000 dollar in bil jetten van 100 dollar op een luchthaven te Los Angeles. NEW YORK (Rtr./UPI). De socialistische arbeiders partij heeft gisteren een eis van 27,5 miljoen dollar (bijna 70 miljoen gulden) ingediend tegen president Nixon, oud- minister van justitie John Mitchell, John Ehrlichman, H. R. Haldeman en andere voormalige functionarissen van het Witte Huis wegens schending van de grondwettelijke rech ten van de partij door middel van brandstichting, afluiste ren en hinderen. De partij wil tevens gerechteiyke actie tegen 25 jaar „voortdurend lastig vallen door de FBI", inbraken in haar kantoren en woningen in het land en afluisteren van partyleden. De rechter zou moeten verbieden dat regeringsinstanties „illegale daden plegen zoals spioneren, het lezen van post, aftappen van telefoon en het leggen van brandbommen," aldus de socialistische arbeiderspartij. Met Kalmbach besprak Ulase wicz het nut van het gebrui ken van andere schuilnamen als „Paine", „Ferguson" en „Smith", hetgeen volgens Ula sewicz tot aanzienlijke ver warring aanleiding gaf. Hij begon contact te zoeken met een Watergate-advocaat in Washington aan Wie hij, in opdracht van Kalmbach, moest vragen wat „de kosten waren van het spel, de spelers etce tera". Ulasewicz zocht contact met. deze man, terwijl hij de 75.000 dollar „in een bruin tasje met een touwtje erom" or.der zijn arm had. De advocaat wilde niet over de kosten van het spel, spelers etcetera spreken, maar na enige tijd wat onze ker met de 75.000 „koekjes" te hebben rondgelopen, kon bij 25.000 dollar kwijt aan de advocaat van G. Gordon Lid- dy. Ulasewicz plaatste het be drag in een bruine enveloppe in een telefooncel, waar de advocaat het ophaalde, terwijl Ulasewicz nauwlettend toe keek. De hoogste bedragen werden, door Ulasewicz uitgekeerd aan E. Howard Hunt en diens echtgenote. Dat gebeurde in vier leveranties van respectie velijk 40.000, 43.000, 18.000 en 53.000 dollar. Hij betaalde 8.000 dollar aan G. Gordon Liddy en 29.900 dollar aan Fred LaRue, een voormalige assistent van John Mitchell. Mevrouw Hunt, die kort daar na om het leven kwam tijdens een vliegtuigongeluk, begon aan Ulasewicz hoge eisen te stellen: de Watergate-verdach- ten hadden volgens haar elk recht op een loon van 3.000 dollar per maand tijdens hun verblijf in de gevangenis, de advocaten moesten worden be taald. Mevrouw Liddy had psy chiatrische bijstand nodig en zij vroeg waarom Ulasewicz geen bedrag van 10.000 dollar „onder de tafel" gaf. Het to taal van het bedrag dat door mevrouw Hunt werd gevraagd was volgens Ulasewicz uitein delijk 400.000 tot 450.000 dollar. Tegen die tijd begonnen Kalmbach en Ulasewicz zich bezorgd te maken over hun filantropische activiteit. De bedragen werden te hoog en de sfeer van geheimzinnigheid beviel hun steeds minder. Op 19 september werden door Ulase- ijskast". Een van zijn geliefden gekeerd: 53.000 dollar aan me vrouw Hunt en 29.900 dollar aan Fred LaRue. Hij moest het geld die dag uit een bankkluis in New York halen. Ulasewicz omschreef dat als „de was lag in de ijskast". Een van zijn geliefd methoden was het geld in en veloppen in openbare telefoon cellen achter te laten, of op vliegvelden een sleutel van een bagagekluis met plakband aan een telefoon te bevestigen. Slechts in een geval had dit moeilijkheden opgeleverd toen op National Airport bij Was hington de telefoons werden afgestoft. Ulasewicz: „Ik wil niet over die man roddelen, maar zijn reinigingswerk was niet bij zonder grondig, ik stond toen wel te zweten...." Op de vraag waarom sommige Watergate-verdachten meer geld ontvingen dan anderen antwoordde Ulasewicz: „Dat is het kaste-systeem, denk ik". (ADVERTENTIE) VATICAANSTAD (CIC) Voor de twee de maal binnen een week heeft de paus zich in het openbaar - zij het zonder namen te noemen - gesteld achter de ver klaring, welke de con gregatie voor de Ge loofsleer tegen enkele moderne dwalingen en met name tegen de twijfels over de pauselij ke onfeilbaarheid van Hans Kueng heeft geuit. Dit wordt in Vaticaan se kringen algemeen uit de woorden van de paus afgeleid. Zondag zin speelde de paus op Kueng in een korte toe spraak, gisteren deed hij het uitvoeriger in zijn rede op de eerste alge mene audiëntie van dit jaar in Castelgandolfo. De paus vroeg zijn hoor ders niet in te gaan op de stem van hen, die proheren het katholieke geloof te ontmytologise- ren en het van zijn sa cramenteel karakter te beroven. Hans Kueng, die in Tuebingen do ceert, heeft gisteren ont kend, dat - zoals in het Vaticaan wordt beweerd - hij uitvluchten zoekt om in Rome te komen praten over dwalingen inzake de onfeilbaarheid, waarvan hij door de Congregatie voor de Ge loofsleer wordt beschul digd. „Het getuigt van een merkwaardig rechts gevoel" zo zei Kueng, „wanneer men in Rome rechtvaardige en eerlijke voorwaarden voor een gesprek betitelt als uit vluchten. Dergelijke on ware en halfware uit spraken over mij doen de Congregatie voor de Geloofsleer meer kwaad dan goed". Als een ont hutsende onwaarheid be stempelde Kueng de Va ticaanse bewering als zou er bij de congregatie geen dossier over hem bestaan". Mijn dossier nummer is 399-571", al dus Kueng. NEW DELHI (UPI) Sar- dar Mohammed Daoed is uit geroepen tot president van de republiek Afghanistan. Dit heeft radio Kaboel bericht. De officiële verklaring die in New Delhi werd opgevangen gaf geen bijzonderheden over de samenstelling van de revo lutionaire regering. Daoed, neef en zwager van koning Zahir Sjah en oud-pre mier, leidde de staatsgreep waarbij de monarchie in Af ghanistan werd vervangen door een republiek. Het schijnt dat de coup voorname lijk is voorbereid door vijftig jonge legerofficieren. BONN (Rtr.) Kanselier Willy Brandts voornaamste partijsecretaris Karl Wie nand heeft nadrukkelijk ont kend dat hjj een lid van de (oppositie heeft omgekocht tijdens het voor de Ostpoli- tiek zo belangrijke vertrou wensvotum van vorig jaar in de Bondsdag. In zijn getuigenis voor de parlementaire commissie van onderzoek in Bonn zei Wie nand gisteren dat hij welis waar het betrokken oppositie lid, Julius Steiner, heeft ont moet en dat zij bespraken wat een parlementaire zetel in geld waard zou zijn. Maar hij ontkende de beschuldiging die Steiner vorige week ten over staan van de commissie deed, dat hij hem (Steiner) 50.000 mark had betaald als belo ning voor zijn blanco-stem over de door oppositieleider Rainer Barzel ingediende mo tie van wantrouwen tegen de regering Brandt. WASHINGTON De Vere nigde Staten intervenieren op de wereldvalutamarkten ter ondersteuning van de koers van de Amerikaanse dollar. De voorzitter van de Federal Reserve Board (het Ameri kaanse stelsel van centrale banken) Arthur Burns, en de Amerikaanse minister van fi nanciën, George Shults, heb ben dit gisteren bekendge maakt in een gezamenlijke verklaring. De dollar is in Amsterdam gisteren boven het laagste punt1 gesloten, maar per saldo toch lager geëindigd dan dins dag. Na een opening op f 2.5425 - 2-5450 kwam de fixing uit op f 2.5380. Het slot bedroeg f 2.54902.5530 tegen dinsdag f 2.56502.57. De handel was volgens valuta- kringen nerveus en de omzet ten waren behoorlijk. Zoals de laatste jaren in de vakantieperiode steeds het ge val is geweest, zijn wij ook dit jaar ten onder gegaan in een lawine van ansichtkaarten, vergezeld gaande van goede, beste, minder-goede c.q. vrien delijke wensen. Een wat lan gere bloemlezing zal u dat dui delijk maken. Spaanse groeten uit Pala- mos; Magda en Henk. gere bloemleding zal u dat Wish you were here, alles gaat goed; Steven, Miriam en Bart. Die kwam uit Tanger. Zeg s.v.p. tegen mijn ouders dat we geld zat hebben hier in Tossa de Mar. Bij deze van Corien en Cees of Kees. We bezoeken de Rivièra, de Franse Rivièra. Uit Biot de volgende: Er is hier zelfs een openlucht-bioscoop; Jan en Ri- a. De blossen kleuren onze wangen diep, maar we gaan door. Och, wij zijn verlegen typetjes. De PTT van Zwitserland, Duitsland en Nederland bracht ons een aanzichtkaart van Kees en Jennie uit Bazel. Het regent hier, dat valt niet mee-. Dat geloof ik. Waarna een diepe duik, c.q. hoge sprong naar het noorden wordt gemaakt. Uit Roskilde (Denemarken) het volgende: aardige mensen de Denen, repareerden onze automobiel; Jan en Boris. Vaxjö ligt in Zweden (vol gens de postzegel) en daar zijn Willem en José en (op nieuw een) Kees en Maria ge weest. Piet en Helen hebben "de Noordkaap gerond: uit Jyvas- kyla (Finland) krijgen we de hartelijke groeten. Hetgeen enige oude herinneringen op roept. F inland is een erg mooi land. is Zeker niet de minste komt uit het lieftallige Nieuwvliet (Zeeuwsch-Vlaanderen), ook wel Sintepier genaamd, waar volgend jaar de bungalows de pan uit zullen vliegen. Zo werd ons medegedeeld door Kitty en Tom. Waarna ons niets anders rest dan u allen een prettige va kantie toe te wensen zo u zich nog niet op pad hebt begeven en te hopen dat u een prettige vakantie heeft gehad als u al op pad bent gegaan. Dat was een lange zin. De volgende is korter; MERIJN. (ADVERTENTIES) In één ring? Ja, want u verwisselt veilig en vlug de groene jade voor het flonke rende bergkristal met ons passe-partout systeem. ede/steenkundige f.g.a. d/amantexflert g.i.a. Lijnbaan 92 - Oostzeedijk 155-157 Tel. 116670 Rotterdam. (van onze correspondent) PARIJS, 18 juli De brand weer van de Zuidfranse stad Cannes heeft door haar ingrij pen 1200 kilometer van haar standplaats het leven van een jong meisje kunnen redden. De moeder van het meisje die in Cannes met vacantie was werd dinsdagavond door haar dochter vanuit Le Havre opge beld met de mededeling dat deze een eind aan haar leven ging maken. De moeder belde onmiddel lijk de brandweer in Cannes op die via haar eigen commu nicatielijnen enkele minuten later contact had met de colle ga's in het Normandische Rou en. Deze namen op hun beurt onverwijld voeling met de brandweer in Le Havre die meteen met een ambulance, een dokter en zuurstofappara- tuur uitrukte naar het opgege ven adres. Het jonge meisje werd inderdaad bewusteloos op haar bed gevonden, na blijkbaar een grote dosis slaappillen ingenomen te heb ben. De grootmoeder, wier huis het was, had van dit alles niets gemerkt. 24 Minutn nadat het meisje haar moeder in Cannes gebeld had, was zij in een ziekenhuis buiten gevaar. (ADVERTENTIES)

de Stem | 1973 | | pagina 11