nt RAMP DOOR VOLLE TANK zeeuws Amerikaanse pioniers hebben veel doorstaan Middelburg Europese monumentenstad Zwerven met camera Illegale verkoop horloges massaal bestraft oonhuis itgebrand ,MiddeIburg5 liet kans voorbij gaan stad Wisselvallig 4-17 en 1628 Rilland Hotel International Groeten van Monica Vroom Kantongerecht Terneuzen OPGELUCHT Woensdag 18 juli 1973 landag jongstleden moesten brieven in het bezit van de rvinciale griffie zijn. Om te ïen tot de definitieve af- irdiging zal worden geloot iïjdens de viering zal een van Jan Hillo vertoond rden, genaamd Juliana, ko- igin der Nederlanden, en zal as Bouwman een nationaal .ag- en antwoordspel leiden, thuisblijvers zullen de vie- g, zij het vanaf een afstand, kunnen meemaken, aange- het hele gebeuren door lio en televisie zal worden fezonden. Van onze correspondent)! SINT MAARTENSDIJK - de nacht van maandag op sdag is brand uitgebroken de woning van de heer M. _>kgieter aan de Bleekveld- lat te Sint-Maartensdijk danks het feit dat de ndweer spoedig ter plaatse 3 en met zes stralen de nd heeft bestreden is de ning geheel uitgebrand. De ade bedraagt zeker t )00,-. De eigenaar is tegen nd verzekerd. De heer jkgieter was op het moment de brand uitbrak bij fami- te Boekei in Noord-Bra- it. Het bericht dat zijn w0' g was uitgebrand greep de n zo aan dat hij in zwaar irspannen toestand naar een renhuis diende te worden rgebracht. Vooruitzichten voor donder- ia? en vrijdag, opgesteld door; I het KNMI op dinsdag om 118.00 uur. Wisselvallig weer I met gematigde temperaturen. 1 Weersvooruitzichten in cijfers I gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren Izon: 3 tot 12 uur. Min. temp.: Ivan ongeveer normaal tot 4 I graden onder normaal. Max. Itemp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. IKans op een droge periode Ivan minstens 12 uur: 90 pro- I tent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag: aantal uren Izon: van nul tot 8 uur. Min. Itemp.: van ongeveer normaal Ij?' d graden onder normaal, ■fc, temp.: van ongeveer nor- Imaal tot 4 graden onder nor- Imaal. Kans op een droge peri- l™6 van minstens 12 uur: 80 Procent. Kans op een geheel ■™og etmaal: 40 procent. STRAND VERWACHTING Een front met enkele buien "gt vandaag nog dicht bij ons I and met onbestendig strand- eer. De wind draait meer E. ,wes|tehjke richting en 1., ele lucht aan van 17 jvL 8Ta<den- Zeewater 17 «i.' ^oorurtzichten: voorlo- f.\ 'e koel, geleidelijk iets «abider met opklaringen. 'Sen, donderdag 19 juli |Ba;r'n op Zoom 6.07 en 18.20 1T» 629 en 17.33 Uneuzen 4.50 en 16.57 beetje kitsch, zoals die wegbebakenings-lan- rns, die door Marjolaine „e* trisch gemaakt" zijn. Oo» zullen weer wel een afne- vinden. Weet u wat ze nn we' t", neemt haar moeder het haal over. „Ze doet het z° i. Ze maakt die dingen ion". Ze springt van de hak de tak: „Die kaarsen. ;t eens kijken hoe gezeuri is met die kaarsen". »1B het liefst in een oud kas- wonen", vertelt Marjolai' dan weer, terwijl ze er aan 'oegt: „Je moet nog eejis dkijken hier. Ik heb al'c* opgeknapt. Daar is g°e0 menhand aan te pas ge»0" I emeldmge 5.57 en 18 10 iiarmAWa^er®100Sten van dins- L-, r6en, meegedeeld door |Plif,Wa'erstaa|t: Konstanz 389 IStaaLBheinfeld«i 270 plus 3, ]&burg 260 2j Plit- 474 ,r' 420 plug Maxau Iplj, P Hf 5, Plochingen 145 iteinh ™antl|heim 290 min 2, fbaoh 122 min 1, Mainz iKaubonf' BmS«n 172 min 5> BCü V mm 3. Tr»r 239 Ik K°blenz 208 oniv, Keu- In» t ?lus 2' Ruhr art 313 [dj. bifch 943 miin 1, Pan- .E50, kop 912 min 2, Nij- lljifH 41 plus 6, IJsselkop ■IW-P k Eefde IJssel 376 onv. life Hf 250 min 1, Monsin ■min ï^V, '4. Borgharen 3852 |GftJ\Be'feld 1092 min 15, li e!1. de sluis 501 min (Van een onzer verslaggevers) lijkt de oorzaak van de hevige autobrand bij het tragische onge luk, dat gisteren in Axel aan vijf Belgen het leven heeft gekost. Van de eigenlijke aanrijding hadden de gevolgen tot lichte verwondingen en wat blik schade beperkt kunnen blij ven, als de ongeluksauto met. de zes inzittenden niet onmid dellijk in brand was gevlogen, zo verklaarde adjudant De Jong gistermiddag op een persconferentie. „Een ongeluk, dat iedereen had kunnen overkomen," zo omschreef de Axelse politie de verkeersraimp, die in Axel tal van mensen met ontzetting heeft vervuld. Het ongeluk heeft de discussies rijstijl van onize weer aangewakkerd, maar in dit geval heeft de rijmethode van Belgische automobilisten niets uit te staan met de onge- (Van onze correspondent) MIDDELBURG Wethou der M. Hubregtse van Middel burg heeft op een vergadering van de commissie financiën nog eens toegelicht waarom de gemeente niet van plan is de voetbalvereniging Middelburg financiële steun te verlenen voor de bouw van een clublo kaal dat overigens al gezet is. De gemeente is in principe tegen subsidiëring van club huizen, kantines enz. Zij bouwt accommodaties die uit sluitend bestemd zijn om sport te beoefenen, aldus de wet houder. De heer Hubregtse was van mening dait de voetbalvereni ging vroeger al de boot gemist had. Toen werden leegstaande barakken, vroeger tot een Am bonezenkamp behorend, en vlak bij de sportterreinen ge legen, aangeboden aan „Mid delburg", dat toen echter wei gerde. Men was bang te hoge kosten te moeten maken. lukkige afloop vain de botsing op de kruising van de Lange- weg met de Kinderdijk, waar bovendien speciaal ten behoe ve van Belgische automobilis ten dubbf getrokken. Adjudant „Het is li Zeeuwsch-Vl; Belgen bij betrokken, voor een bel omdat de helft e gele strepen zijn Adjudant De Jong: dte Zeeu' ook van zijn". De politie patrouilleerde juist op het moment vain het ongeluk in deze omgeving en de eerste ambulance was twaalf minuten na de melding ter plaatse, aldus het commen taar vam de politie. Het ver keer heeft ongeveer een uiur vertraging ondervonden van het ongeluk. Daarna kon de ravage worden opgeruimd. Volgens de Axelse comman dant is bert zeer waarschijn lijk, dat de slachtoffers in de brandende auto tot het laatste moment bij hun volle positie ven zijn geweest. „Bij een ongeluk, waarbij een auto over de kop slaat vallen de verwondingen door gaans mee", aldus zijn com mentaar. Getuigen hebben ge constateerd, dait de auto van Marcel Ryckaert een spoor van vuur achter zich trok, toen het blik over bet wegdek schoof. Auto in sloot Op de oude rijksweg nabij Rilland heeft eenongeval plaatsgevonden, waarbij de heer T.L.W. uit Bergen op Zoom lichte ver wondingen opliep. Zijn auto werd nagenoeg geheel ver nield. Het ongeluk ontstond doordat de heer W. voor een op de weg staande auto diende te remmen. Hij heeft de machtover het stuur verloren en is daarna in een langs do weg gelegen sloot beland. (Vervolg van pagina 1) Aanvankelijk bestond over het aantal slachtoffers enige verwarring, omdat het gewon de meisje tegenover de politie verklaarde, dat er in de auto nog vier personen moesten zit ten. Later ontdekte men de verkoolde resten van een vijf de inzittende. Het lichaam van één slachtoffer kon ter plaatse worden geborgen. Het wrak van die uitgebran de wagen is op verzoek van de politie met een vrachtwa gen vervoerd naar een terrein van openbare werken van de gemeente Axel, waar mem de stoffelijke resten vam de vier slachtoffers eruit heeft ge haald. Ze zijn tijdelijk opge baard in een -ruimte van de gemeentelijke plantsoenen dienst. De politie heeft dinsdag nogal veel moeite gehad met de identificatie van de slacht offers, waar vam na de brand niets meer te herkennen was. Aam de hand van het nummer bord slaagde mem er in de herkomst van de wagen vast te stellen. Een man, die de familie 's morgens om 7 00 uur uit Burcht heeft zien ver trekken kom de politie precies vertellen wie de inzittenden van de verongelukte auto wa ren en hoe ze daarin hadden plaatsgenomen De volgorde klopte met hetgeen de politic kom vaststellen. De identificatie had verder plaats aan de hand vam sumie- re gegevens, waaronder siera den. Onider de indruk van dit tragisahe ongeluk was dins dagmorgen vooral de heer Uy- temdaele. Uit de verklaringen, die hij en zijn dochter hebben afgelegd valt enigszins de oor zaak vam het ongeluk te re construeren. De heer Uyten- dael-e reed achter een andere auto, toen hij de kruising na derde. Aan het naast hem zit tende dochtertje vroeg de be stuurder of de weg vrij was. Hert meisje antwoordde vol gens haar verklaring „nee", maar haar vader verstand „ja", trok op en raakte vervol gens de passerende auto Volgens de politie zijn de ernstige gevolgen louter te wijten aan het feit, dat de andere auto praktisch onmid dellijk iin brand vloog. (ADVERTENTIE) HULST - Tel. 01140-3453* KOFFIETAFELS v.a. 5,95 voor BRUILOFTEN MENU'S v.a. 12,50 Monica Vroom, die ons nu al zo lang op de hoogte houdt van haar Amerikaanse belevenissen, is zo lang zamerhand een vaste verschijning geworden in ons Zeeuws Dagboek. Zoals u weet maakt zij ter afsluiting van haar bezoek aan de Nieuwe Wereld een soort we reldreisje in het klein door de diverse staten van Ame rika. U hebt haar verslag al gelezen over de problemen die ze tegenkwam op weg naar Canada. Dit nu volgent' verslag gaat over haar kennismaking met wat een 70 jaar terug nog het „Wilde Westen" was. Nu begrijp ik pas goed wat de voorouders van de Ameri kanen hebben doorstaan toen ze in huifkarren door hun immense land trokken. De afstanden zijn reusachtig en sommige gebieden zijn be paald schrikaanjagend. Wij hebben drie weken achtereen gereisd in comfortabele bus sen met zeer plezierige on derbrekingen en heben nu al moeite onze glimlach te be waren. Soms wordt het wel wat eentonig. Maar we genieten bij het zien van het land schap. In de staten Wyoming, Montana en Colorado waan den we ons in een volkomen andere wereld. Cowboys, saloons en vel den waar je maar kijken kunt. Het is grappig om vol wassenen dagelijks in hun cowboy-uitrusting rond te zien lopen, maar het past uitstekend bij hun werk en levensstijl. Iets buiten Den ver (Colorado) kregen we te zien hoe de Rocky Mountains aan hun naam gekomen zijn. De bergen zijn werkelijk be zaaid met reusachtige rots blokken, wat een grillig ge heel vormt. Deed in Denver de air-conditioning zijn ui terste best om ons een beetje koelte te verschaffen (het was dertig graden) we reden de bergen nog niet in of we werden overvallen door een sneeuwstorm. En als we onze schaatsen meegenomen had den zouden we zelfs een baantje hebben kunnen trek ken. Via Kansas City reisden we naar Louisiana, waar het zuidelijk accent ons komisch in de oren klonk. De klin kers worden gerekt en de woorden anders uitgespro ken. Toen we in New Orle ans uit de bus stapten vielen we haast flauw van de hitte, hoewel het al negen uur 's avonds was. De lucht is er zo vochtig en zwaar dat het lijkt alsof je het kan vasthou den en optillen. Je gehele lichaam is in een dicht lucht- masker ingesloten en bij ie dere beweging schijn je luchtlagen opzij te moeten schuiven. Verder loop je door de geweldige hoge vochtigheidsgraad aan één stuk door te transpireren. We hoopten op een koel, rustig huis. waar we na de 24-urige bustocht zouden kunnen ontspannen. Dat viel echter bar tegen, want we werden opgewacht door men sen die 80 kilometer buiten New Orleans woonden. Zij vonden dat te ver van de stad en hadden daarom be sloten een kamer voor ons te reserveren in een soort hotel waar alleen meisjes en vrou wen mogen overnachten, maar geen maaltijden kun nen krijgen. Daar zaten we dan. Zonder avondeten in een. redelijk hotel, niet al te prettige buurt in deze miljoenenstad New Orleans, wetend heg noch steg en geen enkel be kend gezicht om het te vra gen. En we waren nog wel van plan geweest hier vier dagen te blijven. Dat was nu onmo gelijk geworden, want we hadden niet op de kosten van zo'n hotel gerekend. Ge lukkig kwam Bitte uit Noor wegen op een briljant idee. In de tijd dat ze in Sacra mento woonde had ze de weekends vaak in San Fran cisco doorgebracht. Te had er namelijk bijzonder hartelijke en gastvrije mensen mensen, leren kennen, Noren, die een kerkje, een bibliotheek, een ontspanningszaal, een privé-zwe'mbad eb hndéré fa ciliteiten haddénl Dit allés te zamen heette de Norwegian Seamens Church (Kerk voor Noorse zeelieden), en tref punt voor Noren die een paar dagen in de haven van San Francisco verbleven. Alles is erop zijn Noors: de mensen, de taal, de in richting, de gewoonten en het voedsel. Zo kunnen de zeelieden, waar ter wereld ze ook zijn, zich altijd een beetje thuis voelen. Omdat Bitte zulke goede ervaringen had gehad in San Francisco; stelde ze voor bij de kerk in New Orleans aan te gaan. Na een ritje in een open tram door de rijkste buurt in de stad kwamen we uitgeput en hongerig waar we wilden zijn. En ja hoor. We werden ongelooflijk hartelijk ont haald. De koffie en Noorse wafels stonden al klaar en na een potje biljart doken we in het koele water van hun zwembad. Er werd met een een avondprogramma op touw gezet en met zijn tie nen trokken we de stad in, waar in het French Quartier zich het nachtleven van New Orleans afspeelt. Het overnachten was ook geen probleem, in de biblio theek waren een paar zachte banken, waarvan we gebruik mochten maken. We bleven er twee dagen en voelden ons kind aan huis. Deze No ren waren zo geweldig, ze drongen er zelfs op aan dat we langer zouden blijven. Maar voor de volgende dag stond Miami op onze kalen der en we konden niet op ons laten wachten. Tegen onze verwachtingen in werd ons verblijf in New Orleans een van onze meest waardevolle herinneringen gedurende deze reis. eindredactie: rein van der helm (Van onze correspondent) TERNEUZEN De stich ting amateurfotografie in sa menwerking met de provincia le Zeeuwse VVV en de ANWB hebben een fotoroute door West-Zeeuwsch-Vlaande- ren samengesteld, waarin in kort bestek een aantal punten is aangegeven, die voor de amateurfotograaf uitermate in teressant kunnen zijn. De folder werd verspreid door de centrale voor jeuigd- en jongerenwerk in West- Zeeuwsch-Vlaaederen te Cad- zand. De aangegeven zwerf tocht heeft een lengte van 70 km. en begint en eindigt te Breskens hoewel men natuur lijk ook op ieder willekeurig ander punt in West-Zeeuwscb- Vlaanderen kan beginnen en eindigen. De grote verdienste van de ze folder is dat voornamelijk de aandacht wordt gevestigd op de gewone dingen, als de wolkenluchten, het vaak bij zonder fraaie licht, de akkers en de flora, de fauna en de stranden. De camera maakt de foto's niet, maar de man of de vrouw, die hem hanteert", wordt nog eens duidelijk naar voren gebracht en dan volgen 16 punten waarop de amateur fotograaf dient te letten wil hij later nog eens (en zelfs vele malen) met genoegen naar zijn foto's kijkt en tot de slotsom komt hoe mooi West- Zeeuwsch-Vlaanderen in feite Als men van Breskens naar Groede rijdt de verdronken Zwarte Polder passeert, naar C-adzand en naar het Zwin, vandaar naar Retranchement en Sluis. Aardenburg en Heil- le, voorbij het kasteel Elder- sehans en niet te vergeten de St.-Baafskerk, naar St.-Kruis en Waterlamdkerkje, IJzendij- ke, Sasput en opnieuw rich ting Breskens rijdt, dan komt men bij een nadere beschou wing eerst goed te weten welk een afwisseling het West- Zeeuwschvlaamse landschap biedt, niet alleen voor wat be treft de natuur maar ook aan kleine steden, dorpen, gehuch ten en eenzame boerderijen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De ge meente Middelburg kan de vruchten gaan plukken van het vele en vooral baanbre kende werk dat zij de afgelo pen jaren heeft verricht op het gebied van de monumen tenrehabilitatie. De Zeeuwse hoofdstad is uitverkoren tot zogenaamd pilot-project, een van de 40 die in Europa zijn aangewezen jjn het kader van het Europese Jaar der Monu menten 1975. Voorafgaand aan dat jaar voert men door geheel Europa een driejarige campagne, die de bevolking moet gaan voor bereiden op en warm maken voor het monument. Want dat is de belangrijkste doelstelling van het monumentenjaar: de Europese volkeren wijzen op hun gemeenschappelijke archi tectonische bezit, de schoon heid en rijkdom ervan, en de belangstelling voor dat bezit opwekken. Op die manier wil men bewerkstelligen dat de overblijfselen van een rijke cultuur bewaard blijven, maar (en dat noemen de initiatief nemers, de deelnemers aan het Splitsymposium (Joegoslavië) in 1971, het belangrijkste) het monument moet niet op een voetstuk worden geplaatst. Het is niet bedoeld als mu seum. De monumenten moeten worden geïntegreerd in de maatschappij. Ze moeten een sociale functie vervullen. Mid delburg heeft dat als een van de eerste gemeenten al verwe- zennlijkt. Zij rehabiliteert de gehele binnenstad en maakt de monumenten geschikt voor bewoning. „En niet voor de upper ten", zoals wethouder W. Baars en de burgemeester drs. P. Wol- ters, opmerken, „maar ook voor de mensen met een smal le en een iets bredere beurs". Juist in Middelburg heeft het monument zijn functie al ge vonden, en het leuke is dat dat nu dus ook internationaal wordt erkend. Middelburg, Amsterdam en Orvelte (Dren te), zijn de enige Nederlandse gemeenten die als pilot-project (vrij vertaald voorbeeldge meente) uitverkoren zijn. Ter gelegenheid van het mo numentenjaar zal een interna tionaal congres worden gehou den. Amsterdam is in olrtober 1975 plaats van handeling. Een keuze waarmee Europa haar waardering verricht. Amster dam zelf is met zijn groot aantal monumenten in 1975 ook 700 jaar stad. Welke evenementen men in 1975 gaat ontketenen is voor een groot deel nog onbekend. Vorige week startte men in Zürich met de driejarige cam pagne, die nog in definitieve vorm moet worden gegoten. Middelburg is bijzonder trots op zijn uitverkiezing, aldus burgemeester Wolters en wet houder Baars. Maar men is bovendien trots op de mentali teit van de Middelburgers. De heer Baars vindt het feit dat bijna iedere Middelburger bij zonder in het wel en wee van is, getuigen van een positieve „En." aldus de wethouder, „de woningbouwvereniging Middelburg kan ook gerust landelij k als voorbeeld worden gesteld voor de wijze waarop zij zich van haar taak kwijt". (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de zitting van de kantonrechter, mr. C. van Hees, te Terneu zen, werden gisteren de Eind- hovenaar B. van W. en de Belg M.Ph. bij verstek veroor deeld tot honderdvijftig gul den boete, wegens het zonder vergunning verhandelen van horloges op 28 april j.I. te Axel. De beide Eindhovenaren A. van W. en G.S. werden tot honderd gulden boete en ver beurdverklaring van de in be slag genomen horloges veroor deeld en de minderjarige J. van M. eveneens uit Eindho ven afkomstig, kreeg honderd gulden boete. M.Ph. G.S. en A. vain W. hadiden het ten laste gelegde tegenover de Axelse politie ontkend, maar de verbalisant, wachtmeester K. van W. uit Axel bevonid zich op die be wuste zaterdagmiddag in bur ger tussen de kramen en had duidelijk geconstateerd dat koop werden aangeboden. De wachtmeester had er collega's bijgehaald, die de koopwaar in beslag hadden genomen. De officier van justitie, mr. W.G.C. Mijnissen, noemde dit een verschijnsel dat met name aan de Zeeuwsch-Vlaamse grens geconstateerd wordt. De slachtoffers zijn dan meestal vakantiegangers, die in die pe riode gemakkelijker geneigd zijn om te kopen. „Voor een dergelijke handel is nu een maal een vergunning nodig", aldus de officier van justi tie. De laatste klant in deze zaak was de te Hulst wonende woonwagenbewoner A.M., die zich met de hem opgelegde straf (verbeurdverklaring van acht horloges en 4 armbanden en een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van een jaar, omdat hij in november '72 voor hetzelfde feit veroordeeld was) eigen lijk opgelucht voelde. Hij had op 28 maart op het 's-Graven- hof te Hulst met horloges ge vent. Aarvankelijk trachtte hij dit te ontkennen. Zijn enige verweer was: „Er op het ogen blik weinig te verdienen".

de Stem | 1973 | | pagina 3