GE DE MEESTER-KRAKER 'iraten Caroline en Mantis willen van elfde schip zenden em in de ether" Ier Militair vertoon regeringsjubileum I JesrelFd NORMA LEVY VOOR GELEID KAMERLEDEN WILLEN GEEN MINIMES IN ONS LAND Portugese ambassade: geen bewijs WATERGATE ilif Gegadigden voor „Van Tier krijgen contract voorgelegd Je vergeet lötijd wel iets als je op vakantie gaat binnenland buitenland kluis te Helmond: 650.000,- Zoals 'n pakje ASPIRINE JUNIOR voor de kinderen. (bayer) Vraag uw drogist. Mankement Contract Voorlichting per radio aan consument sdag 17 i"U 1973 9 n prijswijzigingen voorbehouden LEEUWARDEN (ANP>. De Ester-inbreker Aage M., de i metaalbewerker uit Haag, die vorige week jistlag zijn aandeel in een 'aot aantal brandkastkraken j ons land heeft bekend, heeft Mover de Leeuwarder re- jrche toegegeven, dat hij de ïder is geweest van de groot- luandkastkraak, die ooit in >derland is gepleegd. Hij be- je namelijk, na voortgezet, fverlioren, dat hij in de nacht n 25 op 26 september 1972 de „lerlandse Middenstandsbank Helmond heeft bezocht, waar ruim 675.000,vond. „e M. heeft deze inbraak ge legd samen met een aantal deren, van wie hij de namen it heeft genoemd. september 1972 was Aage "al ondergedoken, omdat de 'atie in Nederland hem zocht, nadat zijn drie collega's in ver band met de „paaskraak" (bij V. en D. te Leeuwarden in 1971) waren aangehouden. Hij dacht in die tijd, dat hij voor de toekomst veel geld nodig zou hebben. Hij wilde er een langdurig verblijf in het bui tenland mee bekostigen. Bo vendien wilde hij er de advo caten mee betalen, die voor zijn drie vrienden zouden optreden. Tenslotte dacht hij, dat hij, tij dens het uitzitten van de ge vangenisstraffen van de drie, de vriendinnen van zijn vrien den zou moeten onderhouden. Toen Aage M. in de groep van A. Dl. van O. optrad, was in die groep al enkele malen over Helmond gesproken. Dien was toen van plan de V. en D. zaak daar te beroven, waartoe al enkele malen een bezoek aan Helmond werd gebracht. Aage ontdekte toen, dat de Midden- stands Bank een uitermate ge schikt pand was om te kraken. Toen zijn vrienden waren ge arresteerd en hij werd gezocht, bracht Aage een paar keer een nachtelijk bezoek aan de bank om zijn voorbereidingen te treffen. Diet behulp van een meege brachte sleutel wist hij het pand binnen te komen. Diet een sleutel die hij in een bureau lade vond als voorbeeld maak te hij een reservesleutel. Bo vendien zocht hij in die tijd de mensen uit, die hem bij de kraak zouden moeten assisteren. Nadat de inbraak grondig was voorbereid, Werd zondag 24 september 1972 het benodigde materiaal naar Helmond ge bracht. In de nacht van 25 op 26 september kwam men met behulp van de valse sleutel binnen. Een ijzeren traliehek de kluis werd doorge nadat de ruiten waren afgedekt met een dikke laag schuimplastic. Bovendien nam hij maatregelen om te voorko men dat rook uit de kluis naar buiten zou trekken. Nadat alle voorbereidingen wareti getroffen, „prikte" Aage met de thermische lans een gat in de kluisdeur. Hij schrok he vig, toen een gasvulling van de kluiswand vrij kwam, maar hij zette toch door. Nadat er een gat in de deur was gemaakt, wist hij met behulp van een snijbrander enkele metalen stangen aan de binnenkant door te branden. Vervolgens wacht te hij ongeveer een uur om de kluisdeur te laten afkoelen. Toen is hij met zijn collega's naar binnen gegaan en trof er een kist met 675.000,aan. (Va-n een onzer verslaggevers) ADEGED1. Een enthousiaste burgemeester van het Belgische Adegem, in het dagelijkse leven dokter De Prest, feliciteerde tijdens een gigantische receptie in een plaatse lijk etablissement zijn gemeenteraadslid Adriaan van Lant- schoot, „Vroeger werd gezegd dat Adegem buiten de wereld lag. Maar deze zegswijze dient gewijzigd te worden in „Ade- p in de ether". De burgemeester was met zijn voltallige raad en schepe- in komen opdraven naar de receptie die Adriaan van 'schoot gaf ter gelegenheid van het feit dat zijn Bel- piratenzender Atlantis in de lucht kwam. Dat de Mier duidelijk in strijd is met de Belgische wet deerde de ide vaderen kennelijk niet. Jammer genoeg voor de vele belangstellenden in het Belgische Meetjesland, die gekluisterd lagen aan hun radio- 1 stel, klopte de golflengte niet. Er werd namelijk uitge leden op 252 meter. Atlantis blijft 25 jaar, zo verzekerde een door emotie Builende Van Lantschoot via de zender zijn gehoor. „Ik ben ui 25 jaar en wil met mijn 50e met pensioen gaan. Tot blijft Atlantis bestaan." (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG/DEN HAAG Binnen twee weken zullen zowel de nieuwe Belgische piratenzender Ra dio Atlantis als Radio Caroline uitzenden vanaf het nauwelijks zeewaardige zendschip Mi Amigo van Ca roline. De Ier Rohan O'Rahilly, die al sinds het begin van de piratenzenders optreedt namens de eigenaars van Caroline, heeft een contract getekend met de Bel gische eigenaar van Radio Atlantis, Adriaan van Landschoot (25). jjotdSchm^ i'fatn IfariplK $xiiawSe5% Pffrtmwd- [onderwijs, het houden van W®' wat nodig is voor een g°e let zwembad. derwijs K.N.Z.B. of studerende] a hulp van de badmeester; noemde functie wordt gedacj'j kracht met goede contactueel voor zwembadpersoneel. luder. ter en wethouders van Goe' a het verschijnen van dit Wf r in linkerbovenhoek van bri6' net blad waarin u deze advef' Mze parlementaire redactie) ff HAAG Hoewel nog is welk aandeel jtóe krijgsmachtonderdelen r'n 6 september zullen aan de huldiging van C ''erewle koningin, staat C Vas' groot-militair T fwtoon achterwege zal Minister Vredeling isie heeft de top van I^Jfsmacht (de chefs van Vei1) al opgedragen het f roakelijke programma te (oberen. onder meer dat "te Jfmouw van de mari- en een ^tratee wam lamid- lè> v? °P het oeferuter- (t hij ?™irs bij Arners- k Jji ïuMen doorgaan. De L. staven moeten nu Plannen maken,, die week bekend zullen t be,eeendere en niu dus L' kabinet verworpen 1 aJn nog onitsta-ain an- |t'ewrige kabinet. Het f er,5?ltlet VO0it niiet veel wil ÏP machtsvertoon, liuwi» züveren rege- %WUT--,van bet staats- «Stijlvol" vilöTÖÏl. 4e Eerste Kamer zijn schriftelijke vragen Pj-p kwestie gesteld. "tijde werd in die vragen aangedrongen op ver sobering, terwijl senator De Vries (CHU) daarentegen wil weten of versobering nu juist niet in strijd is met de gebon denheid wam de (koninklijke) krijgsmacht met het koning schap. Atlantis startte zondagmor gen met zijn uitzendingen. En dat gebeurde niet, zoals IJ- muiden Radio meedeelde van af een schip dat ligt tussen Cadzand en Knokke, maar vanaf de Mi Amigo. Dat scheepje ligt voor de kust bij Scheveningen. Caroline beves tigde gistermiddag dat Atlan tis gebruik maakte van de Mi Amigo. De Belgische piraat zendt uit op 252 meter op de middengolf. Dat levert nogal wat onduidelijkheid op, omdat op de tevoren gemaakte band jes voortdurend wordt meege deeld dat Atlantis op 385 me ter uitzendt. Wegens manke menten aan de zender van de Mi Amigo kan die frequentie (nog) niet gebruikt worden. Volgens kenners staat de muziek op een redelijk peil. De presentatie blijft hier dui delijk bij achter, zo gezegd Volgens een woordvoerder van Caroline, dat zonder twij fel het predicaat van de meest onregelmatige piraat verdient, ligt het aan technische manke menten dat Caroline momen teel zelf geen uitzendingen van de Mi Amigo af verzorgt. In de laatste weken is echter duidelijk geworden dat Caroli ne niet meer in de lucht is vanwege financiële problemen. Zoals in de laatste jaren al enkele malen het geval is ge weest, zouden de bemanning en de dj's al weken geen loon meer hebben gehad. Caroline heeft onlangs een kortstondige financiële injectie gehad na het stranden van het zend schip van Veronica. Die piraat huurde daarop de Mi Amigo. Naar verluidt heeft O' Rahil- ly van dat geld twee nieuwe generatoren op het schip laten plaatsen. Een van de voorwaarden in het huurcontract zou boven dien zijn geweest dat Veronica de gebruikte muziekbanden op de Mi Amigo achter zou laten- Caroline zou namelijk geen platen (meer) krijgen van de platenmaatschappijen; geld om ze te kopen is er niet. Caroli ne ligt ook overhoop met het sexblad Candy, dat nog f 4000,- van O Rahilly te goed heeft. Dat bedrag was overge maakt als aanbetaling aan een paar uur Candy-zendtijd op Caroline. De uitzending is ech ter nooit de ether ingegaan. Een kort geding over deze zaak heeft niet tot een uit spraak geleid. t Of Caroline binnenkort te rugkeert naar de tijdelijk ge bruikte golflengtes op 389 me ter en 250 meter op de mid dengolfband en of de pro gramma Nederlands dan wel Emgls (of beide, zoals twee weken geleden bet geval is geweest), zijn staat bij de lei ding van de zender nog niet vast. J LONDEN (RTR) Call girl Norma Levy, wier affaire met een Britse minister leidde tot zijn aftreden en dat van een collega is gisteren in Lon den voorgeleid op beschuldi ging van pogingen om een vrouw tot prostitutie te bren gen. De 26-jarige mevrouw Levy was bij haar terugkeer in En geland uit Spanje gearres teerd. Haar voorarrest is ver lengd tot 31 juli. Tegen stor ting van 10.000 pond sterling (f 650.000,-) kon ze haar voor waardelijke vrijheid kopen. Nadat het schandaal rond mevrouw Levy en de twee ministers in de openbaarheid was gekomen, vluchtten eerst- genoemden en haar man Colin naar het Europese vasteland en 'later naar Spanje. Hier zóu Colin Levy zijn vrouw met zijn auto hebben willen over rijden. Op de foto: Norma (links) en haar moeder, mo- vrouw Katherlna Russel. DEN HAAG (ANP) Door de Consumentenbond (recla me)-zendtijd te onthouden wordt ernstig tekort gedaan aan de mogelijkheid tot voor lichting van de consument, vinden de KVP-kamerleden mevr. Gardeniers-Berendsen en Krosse. Zij hebben de mi nisters van Economische Za ken en van CRM gevraagd, of deze mogelijkheden zien tot het garanderen van de „nood zakelijke" consumentenvoor lichting. Dit zou volgens beide kamerleden moeten gebeuren binnen het kader van de om roepwet, of in de zendtijd van de RVD. Ook de PvdA-kamerleden Kolthoff en Voogd hebben zich met vragen over de con sumentenvoorlichting tot beide ministers gewend. Zij dringen daarin aan op het geven als nog van zendtijd aan de Con sumentenbond. Reeds eerder had ook mevr. Van Veenpc- daal-van Meggelen (DS '70) hierom gevraagd. De hoogste vulkaan van de Koerilen, de Ljatja (1822 m) op het eiland Koenasjir, is voor het eerst sinds 160 jaar weer actief. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse regering moet bevor deren, dat de „mininukes" (een klein type tactisch kernwapen) niet tot het Nederlandse grondgebied toegelaten wordt, vinden de Tweede-Kamerleden Waltmans en De Gaay Fortman (bei den PPR). De beide kamerleden hebben laten weten na het zomerreces van de kamer de onlangs bekend geworden plannen van de Amerikaanse regering om de huidige tactische kernwapens in Europa te vervangen door een kleiner en accurater type met de naam „Mininukes" aan de orde te stellen tijdens het wekelijkse mondelinge vragenuurtje. Zij willen onder meer weten of de nieuwe wapens de kans dichterbij brengen op het snel en auto matisch gebruiken van atoomwapens in welk soort gewapend conflict dan ook. De Nederlandse regering moet volgens de kamerleden zo spoe dig mogelijk contact opnemen met de NAVO-bondgenoten om haar verontrusting over een mogelijke verlaging van de atoom drempel in Europa kenbaar te maken. Tijdens het vragenuurtje zal gevraagd worden of de bond genoten van Nederland op de hoogte zijn van het streven van de Nederlandse regering om bij de onderhandelingen in Wenen over de evenwichtige troepenvermindering ook de denuclearisatie van Europa aan de orde te stellen. Als dit zo is, willen de kamer leden weten wat de Amerikaanse reactie op dit stareven is. TIVOLI BEEK EN DONK (ANP) Deskundigen van de vak bonden hebben in overeenstemming met ondernemings raad, kader en personeel van Van Tiel United in Beek en Donk een „contract" opgesteld, dat samen met het accoun tantsrapport zal worden voorgelegd aan kandidaatgega digden voor overname van het bedrijf dat in april door de werknemers werd bezet om stopzetting van de produktie te voorkomen. „Het contract bevat een aantal bepalingen, dat de ondernemingsraad veel verdergaande bevoegdhe den moet geven, dan momenteel in de wet is geregeld", aldus een woordvoerder van de Industriebond NKV. „Het contract is een praatstuk, maar de hoofdlijnen zullen in elk geval gehandhaafd moeten blijven". Over de inhoud van de bei palingen wilde men nu nog lie ver geen nadere mededelingen doen. De onderhandelingen met zes adspirantkqpers zijn mo menteel gaande. Begin aiugustus verschijnt een hoek met het relaas vam de (vervolg van pagina I) De Portugese ambassadeur in ons land heeft verder verklaard het de regeringspar tijen en leden van de regering kwalijk te nemen dat ze zon der bewijsmateriaal beschuldi gingen over massamoord in Mozambique voor waar aanne men. Volgens een verklaring van die ambassade is er „tot op de dag van vandaag geen bewijs geleverd voor de beweringen van pater Hastings en de Spaanse priesters van Burgos, die nu onderschreven worden door de uitgewezen Neder landse Wiltte Paters en kenne lijk dioor het Amgola-Comiité. Maar de leiders van die rege ringspartijen en zelfs enkele leden van die Nederlandse re gering zijn bereid deze onbe wezen beschuldigingen te aan vaarden. Hetzelfde geldt voor de „24 bekende katholieke Ne derlanders", dlie in een brief aan de commissie J-ustitia et- Pax hebben geprotesteerd te gen de duidelijke „schending vain de rechten van de m-ens' iin Mozambique", aldus de Portugese verklaring. Onder deze 24 waren ook de zes ka tholieke ministers Van Agt, Brouwer, Lubbers, Wester terp, Van Kemenade en Van Doorn. De ambassade herbaalde dat het dorp Wiriyaimiu nielt be staat en diat er geen massa moorden worden gepleegd in Mozambique. Beide zijn vol gens de ambassade bedenksels van „Marxistisch-katholieke priesters die uit Mozambique zijin uitgewezen, omdat ze in meer of mindere mate betrok ken waren bij guerrilla-activi teiten van het Frelimo". De speciale oommissie iniza- ke kolonialisme van de alge mene verga-dering der Vere nigde Naties zal in de loop vain deze week de verklarin gen horen van de Britse gees telijke Adrian Hastings over dienis beschuldigingen, Een VN-woordvoerder ver klaarde delt pater Hastings, die de eerste was die een week geleden in de Times de kwes tie van de massamoorden aan het licht bracht, donderdag in New York arriveert. Functionarissen van het V.N.-secretariaat zijn momen teel bezig contact te leggen met de Spaanse missionarissen die in Mozambique hebben ge werkt en die pater Hastings de inlichtingen verschaften die hij onthulde. Zo mogelijk zul len enkele van deze missiona rissen worden uitgenodigd om voor de VN-oommissiie verkla ringen af te leggen. Van Tiel-bezetting, de voor. en nageschiiedenis en een compleet dagboek. Het wordt uitgegeven in een eerste oplage van dui zend exemplaren tegen een zo goedkoop mogelijke prijs, die rond de 25,zal bedragen. De 400 werknemers van Van Tiel ontvangen gratis een exemplaar. De heer N. W. Neessen, dis- trietsbestuurder van de Indus triebond NKV deelde desge vraagd mede, dat er vijf a zes gegadigden voor het bedrijf zijn. Om welke bedrijven het gaat, is de vakbonden niet be kend. De bewindvoerder heeft wel aangekondigd, dat de so ciale paragraaf aan elke kandi daat-koper zal worden voorge legd. Wanneer uiteindelijk meer zekerheid zal ontstaan, valt vol gens de heer Neessen niet te zeggen. Op 8 augustus wordt een beslissing genomen over eventuele verlenging van de verleende uitstel van betaling. Daarover zal ook nog een ge sprek moeten plaatsvinden met de krediteuren. Hoewel het bedrijf sinds be gin vorige week wegens vakan tie is gesloten, handhaven de werknemers nog steeds een wachtdienst. Ze offeren daar voor hun vakantie op, omdat de personeelsleden vrezen dat de directie waardevolle materia len uit het bedrijf weghaalt. Juist, nu we weer gedeelte lijk onder ons zijn hoe was de eerste dag na de vakantie, heren en dames? Beroerd ze ker, dat gevoel is niet onbe kend blikken we even een moment terug op de Tour. Over welke fietstocht onze Brussel se correspondent J. Wintraec- ken gisteren weer zoveel mooie woorden sprak. Laten we eerlijk zijn: Ocana de monniksgier met de droeve oogopslag noemen is niet mis. Trouwens wat gedacht van de witte adelaar met het leeu wenhart (Zoetemelk). Daar wordt een mens stil van. Dat gaat mijn pe,tje te bo ven. Ik houd ook (iets) meer van de kortere koosnaampjes als Pou-Pou. Vanaf nu wens ik de volgende koosnaampjes als algemeen aanvaard te be schouwen: Zoet-Zoet (Zoete melk), Teef-Teef (Thevenet), Spring-Spring (Van Springel), Can-Can (Ocana), Kreek-Krab (Krekels). Ik heb die echte namen er maar even achter gezet, ten slotte valt dat niet mee de eer ste keer. Voorts overwegen de VS de huidige taktische atoomhom men te vervangen door een „veiliger en accurater" wapen. Wat er veiliger aan een atoombom kan zijn is me een raadsel. Het verslag werd dan ook voorgelezen door meneer ge neraal.Giller'. Politiemannen in burger hebben een 22-jarige man uit Londen (een Londenaar) be vrijd uit een sigarettenauto maat in Amsterdam. De agen ten (Amsterdammers zoge zegd) haden het slachtoffer dat op verdachte wijze aan de automaat stond te rukken, aanvankelijk argwanend gade geslagen, maar kwamen voor zichtig naderbij toen in die toestand geen verandering kwam. De man was zeer verheugd over hun komst, want hij zat met twee vingers klem in een laatje van de automaat. Na zijn bevrijding kreeg hij voor de schrik een sigaret van de agenzen. Goed dat er politie is. Volgens het jaarverslag van de Vereniging Nederlandse Kerftabakindustrie is uit een in 1967 gehouden enquête ge bleken dat van rokende man nen, behorend tot de hoogste welstand (zo noemen ze dat), maar liefst 35 procent shag rookte. Da's nog veel, het aantal goedbetaalde shagrokers. Steek eens op, of niet. MERIJN. (Vervolg van pagina 1) President Nixons voormalige persoonlijke juridische advi seur Herbert W. Kalmbach heeft maandag voor de se naatscommissie van onderzoek naar de Watergate-zaak ver klaard op aanwijzing van de „nummers twee en drie" van het Witte Huis voor geld te hebben gezorgd voor de zeven veroordeelde inbrekers in het democratische hoofdkwar tier. In een tevoren opgestelde verklaring laat Kalmbach ech ter niet uitkomen of president Nixon op de hoogte was van het geld en het doel. De toen malige „nummers twee en drie" op het Witte Kuis waren John Ehrlichman en John Dean. „Het feit dat ik door de nummers twee en drie van de staf van het Witte Huis was geïnstrueerd deze handelingen te doen, maakte het absoluut onbegrijpelijk voor mij dat mijn handelingen op enigerlei wijze als ongepast of als one thisch" werden beschouwd", aldus Kalmbach. Kalmbach ontkent tevoren van de inbraakplannen op de hoogte te zijn geweest. Hij had slechts geld ingezameld voor de verdediging van het zevental en voor stetlh aan hun gezinnen. Het zou om een bedrag van 225.000 dollar zijn gegaan. Bij de aanvang van de ver gadering van maandag verde digde commissie-voorzitter se nator Sam Ervin het onder zoek tegen beschuldigingen dat uitsluitend aanvallen op president Nixon worden be oogd. Ervin zei dat president Nixon in diens boek „Six cri ses" drie redenen noemt die een onderzoek door het congres rechtvaardigen. Een daarvan is om ondoelmatigheid en cor ruptie bij de uitvoerende macht aan het licht te bren gen. „Deze commissie stelt een onderzoek in naar beweringen dat mensen die grote financië le macht, grote politieke macht, en grote regerings macht uitoefenen de integriteit van het proces waardoor presi denten van de Verenigde Sta ten kandidaat worden gesteld en worden gekozen hebben ge- dus Ervm. schaad, zo niet vernietigd", al- Senator Ervin reageerde duidelijk op kritiek van vice- president Spiro Agnew en an deren die hebben gezegd dat de hoorzittingen nadelig zou den kunnen zijn voor degenen die in verband met Watergate nog terecht moeten staan. De voormalige Amerikaanse minister van justitie John Mit chell heeft maandag een fe derale rechtbank in New York verzocht aanklachten tegen hem wegens tegenwerking van het gerecht en meineed in te trekken- Mitchells advocaat stelt dat zijn cliënt onmogelijk op een eerlijk proces kan rekenen ge zien de „omvangrijke bevoor oordeelde publiciteit voor het proces". Mitchell beëindigde vrijdag drie-en-een-halve dag van zwaar kruisverhoor door de senaatscommissie.

de Stem | 1973 | | pagina 9