Sioux graven strijdbijl op BENZINE WORDT STEEDS DUURDER Tass noemt Sacharov leugenaar olie „Recht op niet meer vanzelf sprekend Spaarrente bij Van Lanschot verhoogd. Tbt Tk\ m Belgische controle op vlees werpt vruchten af e^eiy IE WEI it vrouw el in Uitgesteld OPEC Breekijzer Mannen aangehouden wegens verkrachting 4M> 40> sm 4 sm 6» 6%% 7» 7% 7 HX, 7 7W> 7Wo Wo F.van Lanschot binnenland buitenland 1^rnmtwmmsmemsmm ra ra WTnd^™ Kaartleesfout oorzaak pantserduel paplap uw pan Geweld (bij dezelfde gunstige voorwaarden) bankiers 6 9 Zaterdag 14 juli 1973 Het is wel een komen en gaan, in zo'n zomerweekeinde. De bouwvakkers hebben hun vakantie er op zitten en ande ren, bijvoorbeeld „de metaal", trekken er nu juist op uit. Eigenlijk dol dat we telkens in een weekeinde tegelijk met vakantie gaan. We zouden er gewoon elke dag een paar dui zend „los" moeten laten. Dat is pas vakantiespreiding. Er staan hier vier Jannen om me heen. En dat is ver schrikkelijk. Ik heb ze liever in m'n por temonnee. 72 a- als >ar kt, te ua- ?e- m» ;n- 31Ir •en Ha, Piet! Die Peron ie daar niet weg te slaan. Peron-nia saecula saeculo- rum. Geachte toeristen, uw dienstwillige Dinar zweeft. Wanneer is de minimum- broodprijs nu eens aan zijn maximum toe? Het Zuidafrikaanse departe ment van Inligting (voorlich ting) heeft een brochure uit gegeven met allerlei officiële gegevens onder de titel „Zo is Zuid-Afrika". Het ontbrak er nog maar aan dat het „Zuid-Afrika is zó!" (met de duim omhoog) heette. Over de „apartheid" welk woord overigens niet wordt gebruikt staat er onder meer: „Afzonderlijke ontwik keling (de basis van de Zuid afrikaanse politiek en bestuur genoemd, M.) is gebaseerd op de overtuiging dat elk der uit eenlopende naties van Zuid- Afrika een natie krachtens erf recht is en dat niet één van hen ondergeschikt noch infe rieur is aan de ander". Maar de mensen? Een goede bekende van de Zuidafrikanen, de Portugese president Caetano, draafde de ze week op en dóór. Er is een journalist geweest die in zijn vakantie alle moge lijke vergaderingen en bijeen komsten afliep en daarbij niets dan dolle pret had, om de eenvoudige reden dat hij dat alles kon aanhoren zonder iets te hoeven opschrijven voor de krant. Mag ik u tenslotte het cu rieuze geval melden van een Japanse vrouw, die tijdens een negen uur durende operatie op de plaats van haar linkerduim (die ze bij een bedrijfsongeval had verloren) een van haar grote tenen kreeg aangezet. Voorts wens ik alle va kantiegangers een veilige overtocht en prettige weken Degenen die thuis moeten blij ven: sterkte. Ik duim voor u. MERIJN 21- uit Ike jns- kt. ian bie- op he- rij- De 16-jarige vakantiehulp Reino A. Joustra uit Dokkum, dlie de vrouw wilde bescher men werd ook met het gewei op zijn hoofd geslagen. Hij werd evenals de vrouw opge nomen iin een ziekenhuis te Dokkum. Mevrouw Brouwer werd later naar het acade misch ziekenhuis te Groningen gebracht. Voor haar leven wordt gevreesd. De vrouw verbleef met haar man bij familie iin Dokkum Zij leefden al lange tijd fa onmin, wat voor het café „De oude Veste" in Dokkum tot een uitbarsting kwam. Het perso neel van het café wilde de vrouw im bescherming nemen en trok haar naar binnen. Haar man, een 22-jarige bloe menhandelaar, ging haar ach terna. Toen de bedrijfsleider van het café, de heer Wijnema de vakantiehulp vroeg de vrouw op de boven verdieping te brengen, wist haar man haar ongezien ach terna te lopen. Op een gege ven moment pakte hij een va® de geweien die aan de muur hingen. De vakaratiehulp pro beerde de vrouw te bescher men, maar B. sloeg hem op het hoofd. Daarna sloeg hij op zijn vrouw in. be- or- eze iel- jn- lad ge- pa den ior- in- De ver ver De voortdurend 'hendinv van de „eeuwige rs" do- kolonisten en militairen die het Indiaanse gebied binnen drongen, en het niet nakomen van do belofte van financiële huln door de Amerikaanse re gering prikkelden de Sioux- stanunen. De noordelijke en zuidelijke staten awren verwikkeld in de burgeroorlog en in de staats kas was geen geld voor Indi aanse aangelegenheden. Zo brak de dag aan dat de zelfbewuste Sioux, gedreven door honger en woede over het schenden van de verdra gen de strijdbijl opgroeven. Ook het lot van machtige Si oux was onafwendbaar, maar voor de bezetting van hun ge bied zouden de Verenigde Sta ten een zware tol betalen. De Sioux waren van plan hun huid duur te verkopen. De oorlog met het blanke leger zou bijna 30 jaar duren. Het was de doodsstrijd van de Si- oux-natie. Op 4 augustus 1862 reden 600 Santee-Sioux naar het Lo- wer-agentschap. Tot dan toe had de Amerikaanse regering jaarlijks 20.000 dollar ter be schikking gesteld van het agentschap om levensmiddelen te kopen voor de stammen van het reservaat. De Indianen die binnen het reservaat, dat ze niet mochten verlaten, niet ge noeg voedsel vonden, konden door deze levensmiddelen de honger op afstand houden. Eenmaal per jaar mochten ze buiten het reservaat op bison- jacht gaan, maar meestal kwam de honger eerder dan de kudden en bovendien wer den de bisons steeds geringer in aantal. Tot die vierde augustus had Kleine Kraal, het jonge opper hoofd van de Santees, ver scheidene bezoeken bij het agentschap afgelegd om duide lijk te maken dat zijn stam verhongerde en de levensmid delen zo spoedig mogelijk moesten komen. Maar toen waren zijn krijgers, die het niet langer konden aanzien hoe hun vrouwen hongerden en hun kinderen uitgemergeld raakten, niet meer te stuiten. De 600 Santees keerden met 100 zakken meel terug zonder dat er een schot was gevallen. Kleine Kraai besefte echter dat een vreedzame regeling uitgesloten was. Op 17 au gustus overvielen vier jonge Sioux-krijgers een kolonisten gezin in Meeker - County, ver moordden vijf mensen en maakten zich meester van de voorraden. Diezelfde dag nog besloten Kleine Kraai en zijn hoofdmannen het agentschap te overvallen. De volgende morgen stonden de gebouwen in lichterlaaie. Terwijl de Si oux de voorraden plunderden, lagen blanke mannen, vrou wen en kinderen zieltogend tussen de ruïnes. Een legerpa trouille die de terugtrekkende Indianen aanviel, werd binnen enkele minuten in de pan ge hakt en verjaagd. Vanaf die dag betaalden de kolonisten en blanke boeren in Minnesota met hun bloed voor de nalatigheid van de rege- de vijandelijke linies te drin gen en de hoofdmacht in het fort te alarmeren. De Indianen werden verrast. Urenlang dre ven wolken stof en kruitdamp over het slagveld en werd de lucht verpest door de stank van zweet en bloed. Tegen de avond sloegen de Sioux op de vlucht. De eerste nederlaag. In september, nadat de man nen van Kleine Kraai nog tal rijke overvallen hadden ge pleegd, kwam zijn legertje kerstdag 1862 betraden 38 Santees tijdens een massale terechtstelling in Mankato on bewogen het schavot. Kleine Kraai, die aan de soldaten was ontsnapt, zwierf met zijn zoon tot 3 juli 1863 volkomen ontredderd door de wouden. Toen werd hij opge merkt door een geschrokken boer, die onmiddellijk de twee haveloze figuren onder vuur nam. Kleine Kraai werd dode- ring. Duizend kolonisten stier ven onder een regen van to mahawkslagen en pijlen. Bin nen enkele weken hadden 40.000 kolonistengezinnen huis en haard verlaten en bescher ming gezocht in de steden en forten. Het Amerikaanse leger nam de toegeworpen handschoen op. Op 2 september, toen een groep Sioux bij Fort Ridgely een kolonne soldaten had om singeld, wist een soldaat door krijgers oog in oog te staan met de 1600 soldaten van Fort Ridgely. Kolonel Sibley deed alsof hij in de door de India nen opgezette val liep, maar ontketende onverwacht een hevige aanval die de Santee- Sioux volledig overrompelde. De opstand van Minnesota was neergeslagen. 360 Indianen werden door een militaire rechtbank tot de strop veroor deeld, maar president Lincoln greep in en verleende op grote schaal gratie. Op tewede lijk getroffen. Zijn lijk werd in het slachthuis bij Hutchin son afgeleverd, waar het tus sen het dierlijke afval ver dween. Zijn zoon wist te ont komen. Kleine Kraai was dood, maar het Sioux-volk beschikte nog over zeer bekwame opper hoofden zoals Rode Wolk, Viekstaart, Gek Paard en Zit tende Stier. Dez eleiders zou den in de volgende jaren dui zenden en duizenden geharde krijgers tegen de Amerikanen in het veld brengen. Uit wraak voor de moord op het kamp van Cheyennes bij de Zandkreek, pleegde de bond van de Cheyennes, Sioux en Arapaho's een serie over vallen op karavanen, post koetsstations en militaire pos ten in het gebied van de Zuid- Piatte-Rivier. Als vergelding moordden ze de stad Jules- burg uit en vermoordden de verdedigers. In Denver, dat was afgesneden van de buiten wereld brak paniek uit toen de voedselvoorraden uitgeput raakten. Daarna trokken de stammen van de bond noord waarts naar het land van de Kruitrivier. Het Cheyenne-op- perhoofd Zwarte Ketel ging niet mee en voegde zich met enkele honderden volgelingen bij de Comanchen, Arapaho's en Kiowa's in het zuiden. Na eerst de soldaten van Fort Laramie de stuipen op het lijf te hebben gejaagd, ves tigden zich de 3000 Sioux, Cheyennes en Arapaho's die naar het noorden waren uitge weken, zich dicht bij de Ogla- la-Sioux van Rode Wolk. Op 24 juli 1865 vonden Rode Wolk en zijn stamhoofden dat de tijd gekomen was om het opdringende Amerikaanse le ger, een afstraffing te geven. Samen met de Cheyennes, die nog steeds wraak zochten voor de moordpartij bij de Zand kreek, trokken zo'n 3000 Si oux naar een militaire verster king bij de brug over de Noord-Platte-Rivier. Nadat zij een halve dag het fort hadden belegerd, reed plotseling een peloton cavaleristen pijlsnel weg. Binnen de kortste keren werd het bestookt door India nen. „Toen we op de soldaten neervielen", vertelde de half bloed George Bent, „zag ik een officier op een vos door de dichte stofwolken langs me stormen. Zijn paard rende van hem weg de luitenant had een pijl in zijn voorhoofd en het bloed stroomde over zijn gezicht". Nog tijdens de schermutse lingen ontdekten de Indianen een goederenkaravaan die de cavaleristen hadden willen be schermen. De militaire bege leiding werd gedood, maar de buit in de goederenwagens bleek slechts uit bestek en slaapzakken te bestaan. Rode Wolk meende dat dit lesje voldoende was om de blanken te dwingen zich aan het verdrag van Fort Laramie te houden. Maar generaal Con nor ondernam een strafexpedi tie. Slachtoffer werd een dorp van de Arapaho's. De onver wachte aanval van Connor kostte de Arapaho's vijftig do den en al hun bezittingen. Ro de Wolk maakte het de solda ten Fort Reno en Fort Kear ny, op zijn beurt bijzonder lastig. In de winter van 1865- 1866 stierf bijna de helft van de bezetting van Fort Reno aan ondervoeding en longont steking. (De vorige afleveringen in deze serie stonden in de kran ten van 16, 19, 20, 26, 27, 30 juni 5, 7 en 10 juli). Volgens het rapport van de Club van Rome zullen de we reldvoorraden aardolie om streeks het jaar 2000 opge bruikt zijn. Andere studies zijn iets hoopgevender, daarin wordt voorspeld, voorspeld, diat de olie- produbtie omstreeks 1990 haar maximum bereikt zal hebben en daarna snel zal afnemen. Een van de gevolgen daarvan is een sterke stijging van de benzineprijs. Uitgaande van de veronderstelling, dat er in 2000 nog benzine te koop zal zijn heeft drs. Hupkes uitgerekend, dat een liter benzine in dat MOSKOU De Russische atoomgeleerde Andrej Sacha rov laat zich in zijn uitspra ken voornamelijk leiden door de wens zijn eigen land te belasteren. Hij wordt gedre ven door wrok ten opzichte van de Sovjet-Unie en bemoeit z'ch met problemen waarvan bij totaal geen kennis heeft. Dit is de kern van een onge bruikelijk felle aanval op Sa- charow van het Russische Persbureau TASS- de persoon van commen- ™for loon Kornilov (vaak be stempeld als de officiële Preekbuis van het Kremlin) reageert TASS hiermee op het interview dat de atoomgeleer- v® week geleden aan de ""acAsc televisie toestond. sacharov noemde in dat in- wview de Sovjet-Unie een 8 'soleerde, hopeloos bureau- atisene maatschappij, versto- van de basisvrijheid te en te gaan wanneer men daar zin in heeft, ^tementatar KorraRov wf1 "Andrej Sacharovs in terview is van het begin tot etede doordrenkt van een wf de Sovjet-Uni-e te belas- kwtrV 61 peranestreek i„,o, hij alle Russische als „nietsraut- wu'iir1 besch°uwt de Russi- «JE "latuur als „bureaucra- Wem4S?ai' euz-"- Sacharov be- z«aLdat de Sovjet-Unie een 'dat land" is. De auteur, het feit^aar' Vkldt geen tijd in noemen dat alleen veer Jvftste-,drie iaar on®e der* au miljoen büitenïan- floten land" heb- veel n 0 611 bijna even- jaar 2 gulden 30 zal kosten. Dit laatste staat te lezen in een rapport dat de Raad voor Milieudefensie enige tijd gele den heeft gepubliceerd. De dreigende olieschaarste wordt door verschiililenide per sonen en instanties weliswaar op steeds andere tijdstippen verwacht, maar iedereen is het erover eens, dat we binnen af zienbare tijd te kampen krij gen met tekorten. Dat komt ui teraard op de eerste plaats door het feit, dat geen enkele voorraad oneindig groot is, maar daarnaast springen we ook bepaald niet zuinig met onze brandstof om. In 1972 kwam 2,75 miljoen ton olie in rivieren en oceanen te- reoht, deels door lozingen, deels door ongelukken e.d. Het rendement van olie en oliepro- dukten zoals benzine is daar naast betrekkelijk gering. Een belangrijk deel van de energie gaat ongebruikt de ruimte in (o.a als warmte) Tenslotte springen e met die brandstof bepaald niet zuinig om, we verbruiken olie en benzine alsof het water is In het RMD rapport( „De auto nog eens nagerekend") wordt gezegd, dat deze door verspil ling de bezine in de toekomst zo duur zaïl worden, dat het Nederlandse autopark zeker niet zo snel zal groeien als op het ogenblik wordt verwacht Voor olie geldt overigeras het zelfde als voor steenkool: een belangrijk deel ervan wordt niet gebruikt als brandstof, maar vindt andere toepassin gen in de petro-chemische in dustrie Deze industrie is op het ogenblik de snelst groeien- Het is ondenkbaar, dat de afstammelingen van de Van Gendt en Loos-paarden nog eens in de voetsporen van hun voorouders zullen tre den en weer van die grijze goederenbarren door onze straten zullen trekken. Minder ondenkbaar is het, dat wij met onze miljoenen auto's nog eensi lelijk in de maag kunnen komen te zitten, omdat de benzine ofwel ons te duur wordt ofwel niet meer voorradig is. Wij in onze wel varende landen hebben het al tijd maar vanzelfsprekend ge vonden, dat er brandstof ge noeg was voor onze fabrieken en transportmiddelen. We stonden er niet bij stil, dat deze onmisbare waar afkom stig was uit landen zonder fa brieken, en waar ezels en ka melen voor transport zorg den- Maar in de olielanden zag men in het begin van de zestiger jaren in, dat het onjuist was, dat maatschappijen uit vreem de rijke landen uitmaakten hoeveel olie er werd geprodu ceerd en welke prijs ervoor moest worden betaald. Zo zijn er meer middelen te bedenken om de uiteindelijke uitputting van de wereldolie reserves uit te stellen, Het wordt erkend diat een der gelijk uitstel de menshed'd meer tijd geeft voor het vin den van oplossingen. De olielanden, die het de Ame rikaanse en Westeuropese maatschappijen de laatste ja ren zo lastig hebben gemaakt, houden niet van het afpersers image, dat hen soms opge drongen wordt. De secretaris generaal van de OPEC, de Algerijn Abedarrachman Khe- ne, heeft verklaard: „De ver bruikende landen moeten be seffen, dat ruwe olie voor het merendeel op OPBC-lidstaten het enige middel van bestaan is, terwijl de verbruikende landen over vele middelen be schikken." In 1970 richtten Iran, Irak, Koeweit, Saoedi-Arabié, en Venezuela de Organisatie van Olie-exporterende Londen (OPEC) op, die niu elf leden- landen telt en die de tot voor kort almachtige olieconcerns naar een op zijn hoogst geld waardige plaats heeft terug gedrongen. Juist in dit jaar, waarin presi dent Nixon met het oog op een dreigend energietekort de im porttarieven op olie verlaagde, hebben de olielanden prijzen afgedwongen, die vergeleken met 1970 een verdubbeling in houden. In Amerika doen de tekorten zich al onaangenaam voelen: terwijl Nixon het nog niet aan durfde de Amerikanen tot zui nigheid aan te sporen, moesten honderden benzinestations langs de wegén sluiten omdat bun voorraden niet waren aan gevuld; de luchtvaartmaat schappij United Airlines stelde de andere maatschappijen voor om gezamenlijk de snelheid van straalpassagiersviiegtui'gen te verlagen n zo brandstof uit te sparen. Een directeur van Chrysler verraste een energie-conferen tie in Califomië edoor een be lasting op „paardekrachtn" voor te stéllen om de produk- tie van grote, benzine-verslin- dende auto's tegen te gaan. stromen; in 1972 bedroegen de ze inkomsten 15 miljard dollar en ze worden voor 1980 ge schat op 56 miljard dollar. Zowel in het westen als in de produktielanden zelf vraagt men zich af wat er in de naaste toekomst met deze enorme massa's geld gedaan gaat worden. Dat de landen in het Midden-Oosten een steeds groteire economische macht zullen verwerven, is wel dui delijk. Een Koeweitse minister heeft verontwaardigd de beschuldi ging uit het westen verworpen volgens wélke een aantal-O- pec-landen mede schuldig was aan de speculaties, die uitein delijk de dollar-devaluatie tot gevolg had. Hij wees erop, dat de multinationale ondernemin gen van Amerikaanse oor sprong alleen al 250 miljard dollar vertegenwoordigen, en dat de dollarspeoulanten niet de „luttele miljarden" van de Golfstaten nodig hadden, „welk geld ook nog door En- gélse, Zwitserse of Ameri kaanse bankiers wordt beheerd zonder raadpleging van hun cliënten". Saoedi-Arabië hoopt met zijn financiële rijkdommen grote ontwikkelings- en industriali satieplannen uit te voeren, zo dat „ont, land over tien jaar een paradijs zal zijn", zoals minister van buitenlandse za ken Achmed Zaky Yamand op merkte. 0 Zuinig aan s.v.p. Khene vond het van het groot ste belang voor olieproduce rende landen „volledig toe zicht" te verwerven op de olieproduktie op hun grondge bied. Inmiddels hebben de maat schappijen al deelname-ak koorden gesloten met Saoedi- Arabië, Koeweit, Aboe Dabi en Katar. Tussen nu en 1982 zal de deelname van deze lan den rn de „concessie-maat schappijen" toenemen van 25 procent tot 51 procent. - De olierijkste landen van de OPEC liggen in het Midden- Oosten (het zijn met name Koeweit, Saoedi-Arabië en I- ran) en het was dan ook de sluiting van het Suezkanaal in 1967, die hun onderhandelings positie aanzienlijk versterkte. Na de wezenlijke successen van de afgelopen jaren bereik ten ze begin juni een vergoe ding voor de devaluatie van de dollar, in welke valuta hun meeste olie-inkomaten biimen- Het westen zou industrieën naar het Midden-Oosten kun nen brengen, waardoor de eco nomie zich daar zou kunnen ontwikkelen, terwijl de ener giebehoefte in het westen vermindert, aldus Zaky Yamaini. Daar de olielanden stuk voor stuk tot de derde wereld beho ren, wordt hun toenemende rijkdom ook wel gezien als een breekijzer op toekomstige wereldhandelsconferenties, waarvan er al drie door de houding van de geïndustriali seerde landen de mist in zijn gegaan. Wat met de olie ge beurd is, moet ook met de kof fie en de cacao kunnen, zo wordt gezegd. Confrontatie De Venezolaanse minister voor oliezaken, Perez de la Salvia, zei hierover tijdens de OPEC- conferentie in Fenen: „Wij willen vechten in naam van al len en oproepen tot een grote confrontatie met de ontwikkel de lander, in alle kwesties, die de UNCTAD in 1972 in Chili niet heeft kunnen oplossen." IVO POSTMA de bedrijfstak ter wereld. Het is daarom niet te ver wachten, dat het aardoliever- bruik in de komende jaren minder snel zal toenemen dan in de afgelopen jaren he ge val is geweest. Terazij het brandstof-gebruik wordt gera tionaliseerd, d.w.z. werkelijk wordt aangepast aan de moge lijkheden op langere termijn. Op het ogenblik wordt het verbruik van aardolie en aard- olieprodukten totaal beheerst door de vraag. Van enige plan ning is (nog) geen sprake. drs. JAAP WILLEMS DOKKUM (ANP) De 16- jarige Geertje van der W. uit Twijzelerheide is in Zwager- mieden (Fr.) door twee man nen verkracht. Het meisje had de mannen in een cafetaria in haar woonplaats gevraagd of zij kon meerijden naar Kolln merzwaag. BRUSSEL (ANP) De sinds 3 juli door de Belgische overheid uitgevoerde controle op het voorkomen van hormo nen in slachtvee begint vruch ten af te werpen. In het Ant werpse slachthuis hebben con troleurs een rund naar de de- structieoven verwezen dat sporen in zich had van een stof die de werking van de schildklier remt. Het voornaamste is echter dat, nu er een effectieve con trole op de kwaliteit van het vlees is ingesteld, de veefok kers in België veel minder de neiging gekregen hebben hun dieren voor de mens schadelij ke stoffen te voederen. Het feit dat in de laatste weken bijvoorbeeld de kalfsvleescon sumptie met de helft was te ruggelopen zal daar niet vreemd aan zijn. Enkele dagen geleden nog kwam de Belgische Verbrui kersunie met een publikatie waarin vastgesteld werd dat vrijwel alle vlees in België voor de mens schadelijke stof fen bevat. De strijd tegen de hormonen in het vlees is nu aangebonden. Een te grote hoeveelheid anti-biatica in het vlees kan men op dit mo ment nog niet effectief bestrij den, maar het ministerie van volksgezondheid maakte be kend dat er aan wetteksten wordt gewerkt die op den duur ook dit kwaad kunnen keren. TEL AVIV Het Syrisch Israëlische tankduel van don derdag in de heuvels van Go lan is te wijten aan een kaart leesfout van een Syrische tankcommandant, zo is vrijdag gebleken. Toen drie Syrische tanks de bestandslijn waren overge trokken en Israëlische eenhe den ontdekten openden zij het vuur. De Israëliërs schoten te rug en stelden daarbij ëën tank buiten gevecht. Vrijdag kregen de Syriërs toestem ming het beschadigde pantser voertuig weg te slepen nadat de Syrische autoriteiten had den verklaard dat de comman dant van him eenheid zich in de duisternis vergist moest hebben. Brieven voor ueze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bif publikatite zullen dezn vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redacti'e het In alle gevallen •ens is met inhoud/ e.q. strekking» Gruwelijkheden als patertje langs de kant Hastings „van horen zeggen" optekende en precies vóór het bezoek van Caetano aan Engeland aan The Times getimed doorspeelde zullen wel gebeuren maar dan gepleagd door beide partijen als wraak en weerwraak. De bevolking, die men de vrijheid deelachtig wil laten worden wordt beurtelings gebrand schat door beide partijen. De Wereldraad van (steeds legere) kerken, maar blijkbaar steeds vollere geldbuidel gaat evenmin vrijuit door steeds maar meer miljoenen voor ge wapend verzet in Afrikaanse landen beschikbaar te stellen. De huurlingen daarbij inge schakeld hebben geen enkel belang bij beëindiging van de strijd. Onze koningin (in piet luttigheden akelig neutraal) stortte ook een kwart miljoen guldens voor geweld zoals Pa ter Hastings signaleerde. Ziet men niet in dat geweld ge weld oproept. Bovendien zou men niet beter wat dichter bij huis kunnen blijven daar waar wij zelf verantwoording dra gen? Bijvoorbeeld ten opzichte van de Papoea's die wij aan Indonesië uitleverden, de Am bonezen die wij zelfbeschik king toezegden zonder ons woord te houden en Suriname en de Antillen, die wij nooit anders dan koloniseerden. Mi nister Pronk kondigt aan een „Komitee Zuidelijk Afrika" te willen steunen. Waar blijft het „Komitee Solidariteit Nieuw Guinea-Ambon". Voor het ka binet Den Uyl zal toch ook het hemd nader dan de rok zijn. BREDA W. NOORLANDER De grote Italiaanse indus triële ondernemingen hebben in het afgelopen iaar een ver lies geleden van 1,91 miljard dollar tegen een verlies van 1,08 miljard dollar in 1971 en een winst van 230 miljoen dol lar in 1968. Volgens een on derzoek zijn de verliezen over het algemeen te wijten aan een grotere afhankelijkheid van bankleningen, omdat par ticulieren huiverig zijn gewor den aandelen te kopen. (ADVERTENTIE) opzegtermijn direkt beschikbaar inleg vanaf rente nieuw rente oud 2 weken f 1.000,- f 100,- 3 maanden f 1.000,- f 100,- 6 maanden 11.000,- f 250,- 1 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- 2 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- 3 jaar vast rente jaarlijks f 1.000> 4 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- 5 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- Deze rentepercentages gelden m.i.v.16 juli 1973, 'S-Hertogenbosch,Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Nijmegen, Roosendaal,Tilburg,Vught Spaaragentschappen over heel Nederland.

de Stem | 1973 | | pagina 7