Staking Wj omroep voor komen Mr. Klaasesz voorzitter Oosterschelde- commissie BENOEMING VAN „ONDERKONING" NOG NIET ROND PROCES OM DOCUMENTEN WITTE HUIS? Man slaat vrouw de schedel in „Reisbureaus willen iedereen kunnen uitsluiten" ben: Tass not Saeharo lengenaa Nieuwe onthullingen over massamoorden Utrecht stopt proef met „cardulances" Kleinzoon Paul Getty uit Rome verdwenen commentaar Ongeloofwaardig Dure plicht binnenland buitenland 1 NOS DOOR DE KNIEËN BELANGEN Turk kookte zijn vrouw Willy Fritsch overleden WEIGERING Staat leent onderhands 800 miljoen Bankoverval in Kerkhoven OOK FOUTIEVE DECLARATIES EINDHOVENSE RÖNTGENO LOGEN IN 1971 MET EEN GEWEI Zaterdag 14 juu 6 9 (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Met gro te tegenzin is de NOS gis termiddag akkoord gegaan met de eisen zoals de vak bonden die voor de cao voor 1973 - 1974 hadden gesteld. Met 14 stemmen voor, 7 te gen en 2 onthoudingen wil ligden het bestuur de ver langens in, volgens welke nu de inkomentrekkers van bo ven de f 35.000,- een maxi male prijscompensatie zullen krijgen van 350,-. Het mi nimum werd gesteld op f "5,-. Het NOS-bestuur zelf had een meer „degressieve maximali satie" voorgesteld, inhoudende dat de inkomens ook tussen de 35.000,- en de 45.000,- nog een half procent prijscompen satie zouden krijgen en dat die boven de 45.000,- altijd nog een kwart procent zouden ontvangen. Naar vice-voorzitter mr- W. Wagenaar tijdens een haastig bijeengeroepen persconferentie in het NCR.V-gebouw mede deelde is het bestuur door de knieën gegaan voor de practi- sche consequenties van een staking waarmee de vakbon den hadden gedreigd. Immers, een staking bij de NOS zou ten koste zijn gegaan van de programma's en aldus van het Nederlandse publiek, zei hij. De vakbonden hadden een ul timatum gesteld dat om 18.00 uur gistermiddag zou aflopen. Niet alle werknemers bij de omroepen waren het echter met de vakbonden eens ge weest. Op een handtekenin genlijst hadden 60 werkne mers verklaard dat huns in ziens de inhoud van het ge schil geenszins opwoog tegen het eventueel te gebruiken stakingsmiddel. Naar de heer K. de Wilde, commissaris personeelszaken, voorts verklaarde leeft bij het NOS-bestuur de gedachte dat het eigen voorstel aanzienlijk meer overeenstemt met de ni velleringsgedachte dan dat van de vakbanden. „Principieel zijn we het dan ook geenszins eens geworden", zo zei hij, „maar bij het afwegen van de belangen besloten we toch maar te zwichten". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet Den Uyl heeft mr. J. Klaasesz, oud-commissaris van de ko ningin in de provincie Zuid- Holland, benoemd tot voorzit ter van de commissie, die de regering moet gaan adviseren over het al dan niet volledig afsluiten van de Oosterschel- de. De leden van die commissie zijn: prof. ir. J. L. Klein, buiten gewoon hoogleraar water bouwkunde in Delft, die als waterbouwkundige zitting in de commissie neemt. prof. dr. P. G. Fohr, hoogle raar waterzuivering te Wage- ningen, milieu-deskundige. prof. dr. D. J. Kuenen, di recteur van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, bioloog. prof. dr. P. Korrimga, direc teur van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek, als visserijdeskundige. prof. P. de Wolff, hoogle raar in de wiskundige econo mie aan de universiteit van Amsterdam, als econoom, prof. Wolff heeft overigens zijn be noeming tot lid van de Ooster- scheldecommissie nog niet kunnen aanvaarden, aangezien hij momenteel in Amerika verblijft. Volgens minister-presddent drs. J. M. den Uyl, zijn alle led-en van de Oosterschelde- commissie vrij en onafhanke lijk in hun beoordeling van de problematiek: wel of geen vol ledige afsluiting van de Oos- teraohelde. Geen enkele van de leden heeft zich wat dat betreft in het venleden ooit vastgelegd. De commissie zal zo snel mogelijk worden geïnstal leerd, waarna binnen een half jaar advies aan het kabinet zal moeten worden uitgebracht. Als planoloog voor de com missie is ir. F. H. van der Lin den van Sprankhuizen, direc teur van de provinciale plano logische dienst Gelderland aangezocht. Hij heeft dit ver zoek in beraad gehouden. ISTANBUL (UPI) De Turkse poliltie heeft vrijdag meegedeeld dat zij een advo caat heeft gearresteerd die zijn vrouw had doodgestoken, haar in stukken had gesneden en vervolgens had gekookt om bederf tegen te gaan. Daarna probeerde hij het lijk in een motorboot naar zee te bre- nen. „Hij zei dat de kist extre mistische publikaties bevatte die hij in zee wilde werpen omdat hij bang was de bepa lingen van de krijgswet te overtreden. Wij stonden er ech ter op dait hij de kist zou openen zodat wij de inhoud konden controleren", aldus een der agenten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is gisteren tijdens de normale vergadering van de minister raad nog niet rond gekomen met de benoeming van een vice-president van de Raad van State als opvolger van de reeds een jaar geleden afge treden „onderkoning" dr. Beel. De moeilijkheid ligt niet zo zeer in de persoon van de FRELIMO: GENOCIDE HAMBURG De Duitse filmacteur Willy Frisch is na een hartaanval overleden. Hij was 72 jaar Fritsch, die zijn carrière begon in het tijdperk van de stomme film, speelde de hoofdrol in meer dan 100 Duitse films. De filmacteur is op 27 janu ari 1901 in Katowice geboren. Hij kreeg een opleiding aan de toneelschool van Max Rein- hardt. Zijn filmdebuut maakte hij in 1926 in „Ein Walzer- traum". Met Lilian Harvey vormde hij jarenlang het populairste liefdespaar van de Duitse film, zoals in „Liebeswalzer" (1930), „Der Kongress Tanzt" (1931), „Die d-rei van der Tarikstelle" (1931) en „Ein blonder Traum" (1932). (Van onze sdactie buitenland) DAR ES SALAAM De grootste bevrijdingsbeweging in Mozambique, de Frelimo heeft gisteren in een verkla ring gezegd dat het uitmoorden van Afrikaanse dorpen on derdeel is van het Portugese koloniale systeem en deel uit maakt van een „fascistisch beleid van genocide". De Frelimo is verheugd over de internationale verontwaardi ging, die is ontstaan door de berichten in de Times, maar wijst erop dat het niet gaat om een op zichzelf staande gebeurtenis. In dt. verklaring van de Frelitao worden een aantal moordpartijen opgesomd. Het Londense dagblad de Times bracht gisteren opnieuw een aantal berichten over moord partijen in Mozambique. De katholieke priester Hastings had die ontvangen van de con gregatie van missionarissen van Burgos in Spanje. Het rapport was opgesteld door twee missionarissen van de Spaanse orde, die in 1971 en 1972 ten tijde van de vermel de massamoorden, verbonden waren aan de missie in Moe- coemboera. De militaire opperbevelheb ber van Mozambique, generaal Kauiza de Arriago heeft in een interview met de Zuidaf- rikaanse „Star" gezegd dat ex cessen volkomen in strijd met zijn beleid zouden zijn. Zon der twijfel hebben ook bur gers te lijden onder de strijd die soldaten tegen de guerrilla voeren, maar ze worden zo veel mogelijk gespaard, aldus De Arragio, die per 1 augustus terug is geroepen naar Portu gal. Hij zei verder dat er in Wiriyuima geen massamoord bad plaatsgevonden. In New York heeft de Por tugese delegatieleider bij de /N geweigerd de berichten over massamoorden te bespre ken met de vice-secreta ris-ge neraal van de VN, de Chinees Tang Ming-Tsjao. Deze is be last met politieke zaken, de voogdijgebieden en dekoloni satie. In Botswana heeft de secre taris-generaal van de organisa tie voor Afrikaanse eenheid de internationale publieke opinie opgeroepen de terreurdaden van de Portugezen in Mozam bique te veroordelen. (Van onze redactie buitenland) ROME De kleinzoon van de olie-miljardair J. Paul Get ty, de 17-jarige Paul Getty, is sedert enkele dagen uit Rome verdwenen waar hij als hippie leefde. De politie vermoedt dat hij ontvoerd is, maar het wordt niet uitgesloten geacht dat de jongen een schijnont- voering op touw heeft gezet om tenminste een deel van de miljardenerfenis van zijn grootvader in handen te krij gen. „Wij hebben uw zoon ont voerd, breng het losgeld bij elkaar. Wij zullen u weer op bellen". Zo kreeg mevrouw Gail Getty in een anoniem te lefoongesprek te horen. D-E internationaal vermaarde atoomgeleerde Sacharov wei de „vader van de Russische waterstofbom" genoemd, loopt grote kans vandaag of morgen in Rusland in een psychi atrische inrichting te worden opgesloten. Dat is tegenwoordig namelijk het gebruikelijke recept in de Sovjet-Unie als iemand daar kritiek heeft op het communistische systeem. En Sacharov heeft kritiek. In een interview voor de Zweedse t.v. hekelde hij laatst de onvrijheid in Rusland en het „staatskapitalisme" van de Sovjets. Het feit, dat men niet vrijelijk uit Rusland kan reizen en er weer terug kan komen beïnvloedt het leven op een verschrikkelijke manier, constateer de deze Russische intellectueel. Deze roep om meer (geestelijke) vrijheid is door het officiële Russische perbureau Tass beantwoord met een felle tegen aanval. Tass beschuldigt Sacharov van laster en van een „kruiperige instelling" ten opzichte van het kapitalistische westen. Op de zo juist gehouden conferentie van Helsinki hebben de Russen fraaie woorden gesproken over ontspanning in West- Europa. Die woorden blijven echter ongeloofwaardig zolang de Russische machthebbers hun eigen mensen gevangen houden in een verstikkend keurslijf. De geloofwaardigheid van de Russische vredesbetuigingen staat of valt met het lot van schrij vers als Amalrik en geleerden als Sacharov. HET Vaticaan blijkt reeds lang op de hoogte te zijn van de terreur, die de Portugezen in hun opstandige Afrikaanse gebiedsdelen uitoefenen. Hiertegen heeft Rome alleen achter de schermen, langs diplomatieke weg, protest aangetekend. Een openlijk protest is uitgebleven onder het motief dat het Vati caan aan handen en voeten gebonden is door een concordaat met Portugal. Deze opmerkelijke terughoudendheid staat in tegenspraak tot een recente uitspraak van kardinaal-staatssecretaris Villot, die onlangs, namens paus Paulus, Franse katholieken nadruk kelijk wees op de plicht van de kerk tot politiek getuigen. Deze uitspraak onderschrijven wij gaarne. We zien echter niet hoe een concordaat, hoe diplomatieke overwegingen die dure plicht tot getuigen in de weg kunnen staan. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/BREDA. De Utrechtse GGD staakt met in gang van vandaag de proef met de twee „cardulances". De ze wagens, wat omvang en in. richting betreft bijna rijdende operatiezalen, zijn twee jaar in gebruik geweest. Ze blijken in de praktijk, hun hoge aan- schaffingskosten ten spijt, niet te voldoen. Hiermee krijgt de voorzitter van de Nederlandse Hartpa- tiëntenvereniging, de heer H. S. Fievet uit Breda, gelijk die reeds in 1971 weinig in deze wagens van anderhalve ton per stuk zag. De hartambulan- ces, zoals die in Breda en in Rotterdam in gebruik zijn, zijn daarentegen een groot succes: ze zijn veel wendbaarder in het verkeer, ze zijn veel een voudiger te bedienen zodat er geen cardioloog bij nodig is en zij kosten slechts 25.000, per stuk. Een en ander is ook van belang met het oog op het grote tekort aan hartchirurgen, waardoor de cardulance (of hartrenwagen) toch niet effec tief kan worden bemand. NIJMEGEN. Door gebrek aan geld en personeel gaat de hartafdeling van het Nijmeegse St.-Canisius Ziekenhuis van vandaag af dicht. Acute geval len worden opgevangen in het nieuwe hartbewakingscentrum van het St.-Radbout-Zieken- huis. (Van onze correspondent) WASHINGTON. AU pre sident Richard Nixon en sena tor Sam Ervin niet tot een ak koord komen over de Witte- Huisdocumenten die de Water- gate-commissie wil inzien, is de kans groot dat er om zal worden geprocedeerd. Uit eindelijk zal dan het Ameri kaanse Hooggerechtshof moe ten uitmaken of de president in zijn recht staat. Zulk een proces kan maanden duren. De president beroept zich op de grondwettelijke scheiding tussen de bevoegdheden van het Witte Huis en die van, het congres. Saim Ervin en de overige leden van de Waterga- te-commissie menen dat de president het recht heeft pa pieren uit de openbaarheid te houden die betrekking hebben op de nationale veiligheid en de relaties met vreemde mo- geniheden, maar dat de grond wet niet kan dienen als een mantel om misdaad en politiek wangedrag achter te verber gen. De vlakke weigering van de president geen enkel Witte Huis-document aan de com missie ter inzage te geven kan bovendien alleen maar de in druk versterken dat het Witte Huis iets te verbergen heeft. De Watergate-comimiissie hoopt dat een constitutionele con frontatie tussen het Witte Huis en het coogres kan worden vermeden. Richard A. Moore, speciaal adviseur van Nixon, heeft te genover de senaatscommissie voor Watergate verklaard dat het zijn „stellige overtuiging" is dat president Nixon pas iets over de inbraak in Watergate en het in de doofpot laten verdwijnen hoorde, toen John Dean het hem op 21 maairt vertelde. Moore zei Watergate te zien als „een avontuur op eigen houtje van mensen die gek zijn op biljetten van honderd dollar en die geheel op eigen initiatief handelden". Moore onthulde dat hij deze week een gesprek van vijf uur met Archibald Cox, speci aal officier van justitie voor een onderzoek naar strafbare aspecten van de Water gate zaak, heeft gevoerd. Moore zei dat president Nixon hem in mei had ge vraagd of hem iets ontgaan was dat hem van het in de doofpot stoppen van het schandaal op de hoogte had kunnen brengen. De raadsman zei dat hij had geantwoord dat hij de president had verzekerd dat hij zelf geen enkele aan wijzing had gevonden. Nixons voormalige mede werker H. R. („Bob") Halde- man heeft tegen Watergate-on- derzoekers van de senaat ge zegd dat hij geen aandeel had in de inbraak in Watergate en ook niets wist van pogingen de zaak in de doofpot te stop pen, Dit werd vrijdag bericht door de New York Times. Haldeman legde deze ver klaring af in een verhoor op 4 mei- De Times schreef dat hij in het bezit gekomen was van een afschrift van het twintig bladzijden tellende rapport van de onderzoekers. Haldemans getuigenis is in strijd met beëdigde verklarin gen die John Dean, Jeb Stuart Magruder en John Mitchell te genover de senaatscommissie hebben afgelegd. 0 Een tentoonstelling in het Haagse gemeentemuseum laat strandmode van Scheveningen zien van 150 jaar geleden tot heden. (Van onze redactie binnen, land). DEN HAAG Het ministe rie van Financiën heeft oaider overeenkomstige voorwaarden als die van de onlangs uitgege ven 7,75 procent 25-jarige le ning 1973 ten laste van de staat der Nederlanden, een on derhandse lening aangegaan met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds tot een bedrag van f 800 miljoen. Voor het bedrag van deze lening is de voorinschrijfreke- ning van het fonds bij 's rijks schatkist valuta 15 juli 1973 belast. Op de voorinschrijfre- kening worden de gelden ver antwoord die het fonds in de schatkist heeft gestort ter deelneming in nog uit te ge ven staatsleningen. De onder handse lening houdt dus een consolidatie in van een gedeel te van deze gelden en bete kent geen nieuw beroep op de kapitaalmarkt. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Drie gewa pende mannen hebben een fi liaal van de Bank van Brussel in Kerkhoven, een gehucht Vlakbij Loinmel in België, overvallen en beroofd van ruim f 20.000,De directeur van de bank, F. Put werd met hand boeien aan de balie vastge legd. De daders zijn voort vluchtig. nieuwe vice-president, want ex-formateur dr. Ruppert Is daarvoor de enig overgebleven kandidaat, maar In de omstan digheid, dat deze benoeming een onderdeel vormt van een groot pakket politieke benoe mingen. Behalve een vice-president moeten er ook twee gewone leden van de Raad van State worden benoemd. De voor naamste twee kandidaten zijn het Tweede-Kamerlid mr. Van Lier (PvdA) en het oud-Ka merlid dr. Van den Berg, thans reeds staatsraad im buitenge wone dienst. Verder moeten er twee comimdssarissen van de koningin worden benoemd. De kandidaten daarvoor zijn oud- minister Geertsema (WD) voor Gelderland en de burge- meester an Leidschendam, het oud-Kamerlid Kolfschoten (KVP) voor Noord-Brabant. Minister De Gaay Fortman er. van Binnenlandse Zaken heeft gisteren in de minister raad een samenvatting gege ven van het totale benoemings voorste!. Bij de discussie daarover zijn ook enkele be staande of toekomstige burge meestersvacatures aan de orde geweest. Het kabinet zal pro beren, de volgende week vrij dag alle knopen door te hak ken, doch de minister- presi dent kon daarover gisteravond nog geen absolute zekerheid gewen. Minister De Gaay Fort man wil namelijk eerst ook nog overleg plegen met de fractievoorzitters uit de Gel derse staten en met de Bra bantse provinciebestuurders. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN Uit het on derzoek en de bestudering van de declaraties, van de twee röntgenologen bij het St-Jo- sephziekenhuis in Eindhoven, is gebleken, dat er ook in 1971 onregelmatigheden zijn ge pleegd- Momenteel is nog niet bekend over welk bedrag het gaat. Bij de vier ziekenfond sen leeft het sterke vermoeden dat de declaratiezaak al veel langer loopt. Mr. J. Peijnenburg, officier van justitie in Den Bosch, die op eigen initiatief een justiti eel onderzoek laat instellen, deelt deze mening. Hij is van plan in zijn onderzoek ook voorgaande jaren te betrek ken. Hij is van plan in zijn onderzoek ook voorgaande ja ren te betrekken. Voor zover bij de ziekenfondsen de ad ministratieve bescheiden be waard blijven. De waarnemend directeur van het Centraal Ziekenfonds in Tilburg, de heer B. Weus- tink, deelde desgevraagd mee dat met mogelijke onregelma tigheden in de jam voor 1972 beslist niet zulke grote bedra gen gemoeid kunnen zijn als de bijna zeven ton van vorig jaar. De nieuwe codering voor die declaraties, die is gebruikt, bdj het indienen van de te hoge en onjuiste nota's, is na melijk pas im 1971 inge voerd. Bovendien lagen de zieken fondshonoraria en onkosten vergoedingen in 1972 aanzien lijk hoger datn enkele jaren daarvoor. Het is wel een komen en gaan, in zo'n zomerweekeinde, De bouwvakkers hebben hun I vakantie er op zitten en ande- ren, bijvoorbeeld „de metaal" j trekken er nu juist op uit. Eigenlijk dol dat we telken in een weekeinde tegelijk met vakantie gaan. We zouden er gewoon elke dag een paar dui. I zend „los" moeten laten. Dit is pas vakantiespreiding. Er staan hier vier Jannen I om me heen. En dat is ver- schrikkelijk. Ik heb ze liever in m'n por. I temonnee. Ha, Piet! Die Peron is daar niet t te slaan. Peron-nia saecula saeculo. rum. Geachte toeristen, u\i dienstwillige Dinar zweeft. Wanneer is de minimum- broodprijs nu eens aan zijn maximum toe? Het Zuidafrikaanse departe- ment van Inligting (voorlick. i ting) heeft een brochure uit gegeven met allerlei officiëltl gegevens onder de titel „Zo ii Zuid -Afrika". Het ontbrak er nog matt: aan dat het „Zuid-Afrika u zó!" (met de duim omhoog) j heette. Ouer de „apartheid" toeH j woord overigens niet wordt gebruikt staat er onder meer: „Afzonderlijke ontwik-1 keling (de basis van de Zuid-I afrikaanse politiek en bestuur genoemd, M.) is gebaseerd i de overtuiging dat elk der uit-l eenlopende naties van Zuid-1 Afrika een natie krachtens er/-[ recht is en dat niet één rat I hen ondergeschikt noch in/e-1 rieur is aan de ander". Maar de mensen? Een goede bekende van dei Zuidafrikanen, de Portugesi jj president Caetano, draafde de* ze week op en dóór. Er is een journalist geweeitj die in zijn vakantie alle moge-1 lijke vergaderingen en bijeen-1 komsten afliep en daarbij 1 niets dan dolle pret had, ore J de eenvoudige reden dat dat alles kon aanhoren zonder I iets te hoeven opschrijven voor de krant. Mag ik u tenslotte het cti-| rieuze geval melden van een I Japanse vrouw, die tijdens en negen uur durende operatie op! de plaats van haar linkerduim] (die ze bi) een bedrijfsongeval had verloren) een van baar grote tenen kreeg aangezet. Voorts wens ik alle va-1 kantiegangers een veilige overtocht en prettige weken Degenen die thuis moeten blij- ven: sterkte. Ik duim voor u. MERIJltl (Van onze correspondent) DOKKUM (Fr.) De 21- Jarige Trijntje Brouwer uit Hoorn is bij een echtelijke ruzie in Dokkum (Fr) levens gevaarlijk gewond geraakt. De vrouw werd door haar man met een gewei, dat als versie ring in een cafetaria hing, op het hoofd geslagen. Haar sche del werd nagenoeg verbrij zeld. (Van onze redactie binnen land). DEN HAAG De Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) heeft het gewraakte artikel over uitsluiting van gehandi capten uit de reisvoorwaarden geschrapt. De spoorwegen hadden zo'n maatregel al eer der ingetrokken. De ANVR verving het artikel, zodat de reisbureaus nu iedereen kun nen uitsluiten en daar valt ook de groep gehandicapten onder, aldus het maandblad Reflex van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn. Het Nationaal Orgaan voor Zwakzinnigenzorg staat scep tisch tegenover mogelijke re sultaten van de veranderde bepaling. Het Konsumenten Kontakt vreest, dat er weinig aan gedaan kan worden- Di recteur L. Donia van Konsu menten Kontakt ziet als enige mogelijkheid er wat aan te doen, dat men, evenals inder tijd met de spoorwegen, vra gen in de Kamer stelt. Voor lichter Hermans van het Nati onaal Orgaan voor Zwakzinni genzorg stelde, dat er door de reisbureaus werkelijk wordt gediscrimineerd. Hoe de nieu we bepaling in de praktijk uitvalt moet worden afgewacht Het nationaal orgaan zal de ontwikkelngen goed in de ga ten houden. De ANVR verving de ge- wraate bepaling door: „Wan neer blijkt, dat 'n deenemer hinder of overlast oplevert of kan opleveren, zodanig, dat een goede uitvoering van de reis- naar ons oordeel wordt be moeilijkt of zou kunnen wor den bemoeilijkt, kan deze deelnemer van verdere deel neming worden uitgesloten". Voorzitter C. van Zwijn- dreeht van de ANVR had voor de wijziging werd aange bracht al gezegd, dat de bepa ling inhoudelijk zou worden gehandhaafd. Hij vond de oor spronkelijke formulering in derdaad wel ongelukkig. De ANVR wil graag praten over de houding die zij tegenover de zaak aanneemt. De 16-jariige vakantiehui: I Reino A. Joustra uit Dakkuit I die de vrouw wilde besche:-1 men werd ook met het gewei op zijn hoofd geslagen. Hij I werd evenals de vrouw opge] nomen in een ziekenhuis tel Dokkum. Mevrouw Brouwe.' werd later naar het acade- l misch ziekenhuis te Gronings gebracht. Voor haar leva wordt gevreesd. De vrouw verbleef met haar I mam bij familie in Dokkum I Zij leefden al lange tijd I»] onmin, wat voor het café „De oude Veste" in Dokkum tot ee» uitbarsting kwam. Het persei neel van het café wilde i- j vrouw in bescherming neme»» en trok haar naar binmet I Haar man, een 22-jarige blo* menih andelaar, ging haar ach* tema. Toen de bedrijfsleider van het café, de heer T C Wijnema de vakantiehui! r vroeg de vrouw op de boter.' l verdieping te brengen, wid I haar man haar ongezien ad>'[ terna te lopen. Op een g< ven moment pakte hij een vit I de geweien die aan de muit hingen. De vakantiehulp prtl beerde de vrouw te beschef' men, maar B, sloeg hem het hoofd. Daarna sloeg hij zijn vrouw in. Zaterdag 14 juli pe voortduren van de „eeuwige kolonisten en ma het Indiaanse gebi drongen, en het ni« van de belofte van hulp door de Ame- gering prikkelden stammen. De noordelijke e staten awren ver de burgeroorlog en i kas was geen geld aanse aangelegenher Zo brak de dag zelfbewuste Sioux, door honger en het schenden van gen, de strijdbijl o. Ook het lot van m oux was onafwend' voor de bezetting v; bied zouden de Ver ten een zware tol 1 Sioux waren van huid duur te ver oorlog met het bi: zou bijna 30 jaar was de doodsstrijd oux-natie. Op 4 augustus 600 Santee-Sioux na wer-agentschap. Tot had de Amerikaansi jaarlijks 20.000 dolf schikking gesteld agentschap om levei te kopen voor de sta het reservaat. De In binnen het reserva: niet mochten verlate noeg voedsel vonde door deze levensmi honger op afstand Volgens het rappo: Olub van Rome zulk reldvoorrad-en aardj streeks het jaar 21 bruikt zijn. Amidier zijn iets hoopgevend wordlt voorspeld, dal produktie omstreeks maximum bereikt z; en daarna snel zal afn Een van de gevolgei is een sterke stijgim benzineprijs. Uitgaan veronderstelling, dat nog benzine te koof heeft drs. Hupkes ui' dat een liter benzin MOSKOU De 1 atoomgeleerde Andre rov laat zich in zijn ken voornamelijk lei de wens zijn eigen belasteren. Hij word ven door wrok ten van de Sovjet-Unie en rich met problemen hij totaal geen kenn Bit is de kern van e bruikelijk felle aanva charow van het 1 Persbureau TASS- In de persoon van tater Yoeri Kornilov stempeld als de spreekbuis van het Reageert TASS hierme interview dat de atoo de een week geleden Zweedse televisie toest oiachairov noemde ii terview de Sovjet-U Seisoleerde, hopeloos pratiscne maatschappi; v®" van de basisvri komen en te gaan men daar zin in heeft. commentator schrijft: „Andrej Sach terview is van het l net einde doordrenkt ytefs de Sovjet-Unie kw»rV PCT kwabficeert hij alle I w£uelen als sriL' i?13 beschouwt d sdie literatuur als „bi 2, saai, enz.". Sach de Sovjet-i rif+^ n land" is. De W 3s waar- vindt g in 4 te n°emen d: vee???tste drie ia ders Hit tempen b

de Stem | 1973 | | pagina 6