IS tiging rzande 'wee maanden Gevangenis oor diefstal raad borsele mag wel over sloegebied praten Democratisering havenschappen GEEN FLUOR ZONDER ONDERZOEK. kost tijd zeeuws (dkmécek{ GOEDE ORDERS IN TYDE VAN BRAND IN SLUIJS Fiims in Zeeland van 10 tof 40 reductie L ST SCHOT Franse majorettes bezochten Sluis fl/lODELKIMERVERKOOP \MZ over drinkwater: VISMIJN RRESKENS FLUOR EN EXPORT •t opent Westdorpe Wisselvallig AMBTELIJK MELDING Zeer aantrekkelijke zomeraanbiedingen EETKAMERS - BANKSTELLEN SLAAPKAMERS enz. WONINGINRICHTING B.V i. Als je iets maakt, dat >r een ander de moeite ard is, dan is het toch ?d". De geëxposeerde wer- i zijn nagenoeg allemaal a 1973, dat voor Cor Ver- ischot een bijzonder pro- ktief jaar is. Over de din- n, waar hij in zijn Zeeuwse riode het meeste plezier in eft gehad vertelt Cor Ver- ischot: „Dat is vooral het ïilderesn geweest- Maar armee ben ik op een gege- n momenit verschrikkelijk put ingegaan, doordat er in n brand nogal wat verloren gegaan. Vandaar die pente- mirngen. Dat gaat sneller". geëxposeerde werken zijn koop voor prijzen tussen de 3 en 300 glden. -- P (Van onze correspondente) MIDDELBURG Twee taanden onvoorwaardelijke evangenisstraf eiste de offi cer van justitie, mr. J. Blok, onderdag tijdens de zitting an de Middelburgse politie- echter, tegen de 20-jarige uit ►en Haag afkomstige S. W. ►p 20 juni vorig jaar beroofde ij een juwelier op de Markt i Middelburg van een plateau iet 105 gouden ringen ter raarde van f 11.000. Aanvankelijk vroeg hij bij ijm bezoek aan de winkel een oorloge te mogen zien, dat riet voorradig bleek te zijn. ,r werd opgebeld naar een trader filiaal, en in die korte fwezigheid zag de jongeman :ans het plateau mee te ne- nen. Een paar honderd meter •erder stopte hij in een radio winkel nog eens een cassette recorder in zijn koffertje. De winkeljuffrouw van de winke* iter herkende de mam later .adat hij op weg was maar het tation, en vroeg of zi'j in zijn offertje mocht kijken. „Ik .eb de sleutel niet bij me", ntwoordde hij haar. Maar hij iaf de koffer vrijwillig aan aar af. De politie wist hem in e kraag te vatten toen hij lweer vlak bij het station was. Mr. Jansen van Osten, de 'erdedi'ger van de jongeman, aeende dat de moeilijkheden ouden kunnen worden opge- ast als W. eerst met zijn oontje van vier maanden en ijm vrouw, terug kon naar Suriname. „Ik hoop niet lat we straks grote groepen Hagenaars op bezoek krijgen 'ie menen dat je hier gemak- :eldjk diefstallen kunt ple- 'en", verzuchtte de polftie- echter, mr. P. van Empel, die le jongeman overigens ;een onbekende van de politie - veroordeelde tot drie maan- len gevangenisstraf, waarvan en maand voorwaardelijk, aet een proeftijd van twee aar. E.H.B.O.-vlucht Aan- taande zondag vliegen de Vestdorpse duiven vanuit leaumetz weer ten bate van le plaatselijke E.H.B.O.-afde- ing. Ook niet-duivenihouders luntien aar. deze vlucht mee' loen door samen met een dui* enliefhebber te spelen. D® nieg per duif bedraagt f 1.3®- )e te verdienen prijzen zijn Uemaal in natura. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: zonnige perioden, plaatselijk ook buien en onge veer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 12, min, temp.: omstreeks nor maal, max. temp.: van onge veer normaal tot 3 graden bo ven normaal, kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. Voor zondag. Aantal uren zon: 2 tot 10, min. temp.: 0 tot 4 graden hoven normaal, max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans ,°P een geheel droog etmaal: 50 procent. STRANDWEER Vandaag overwegend droog met enkele opklaringen. Van de Britse eilanden nadert een ™nt waardoor tegein de avond de bewolking weer toeneemt, "risse zeewind krimpend van Joordwest naar zuidwest. Temperatuur 17 tot 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruit- achten: Het weekeinde blijft iets te koel en wisselvallig strandweer geven. (Van onze correspondent) SLUIS Het bezoek van Les Majorettes du Mans uit Le Mans (Frankrijk) aan Sluis was een succes. De Franse meisjes die momenteel op tournee zijn langs de Belgi sche kust traden in Sluis voor de eerste maal in Nederland op. Zij gaven op het Markt plein een perfecte show welke tot het betere vakwerk kon worden gerekend. Het publiek, waaronder een flink aantal toeristen, kwam hiervan wel onder de indruk en beloonde het optreden met een veelvul dig applaus. Na de show en nadat de meisjes van kostuum hadden verwisseld volgde met medewerking van de Konink lijke Harmonie Poldergalm uit Dudzele (België) een rondgang door Sluis waarbij de majorettes ook menig staaltje van vakvrouwschap vertoonden. Na afloop dankte de secretaris van de Sluise VVV, de heer A. van Beijster- veldt, de Franse majorettes en de Belgische muzikanten voor hun succesvol optreden en zei tot slot geen „adieu" maar „au revoir". Morgen, zaterdag 14 juli ®wgen op Zoom 3.07 en 15.30 Hansweert 2.18 en 14.36 Tfflieuzen 1.42 en 13.59 Gissingen 1.12 en 13.30 Wemeldinge 2.57 en 15-20. ,.Pe waterhoogten volgens Kifcwaterstaat: Konstanz 382 Rheinfelden 276 -4, Jpatsburg 264 -8, Plittersdorf -8, Maxau 487 -11, Plo- 'ffflgen 132 -10, Mannheim ,|4 -6, Steinbach 120 pl. 2, «ffiz 302 -3, Bingen 184 -4, haub 218 -4, Trier 231 pl. 2, hoblenz 213 -13, Keulen 181 - ■M Ruhrort 337 -2, Lobith 966 1. Pannerdense kop 933 pl. r Nijmegen 760 onv., IJssel- ™P 858 onv., Eefde IJsse] 834 4, Deventer 254 -1. Monsin pl. 6, Borgharen 3803 pl. s' Belfeld 1096 -4, Grave be ende sluis 501 pl. 1. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. „Hoewel de drinkwaterfluoridering een nuttige maatregel is, is het voor bepaalde delen van onze pro vincie onverantwoord deze zonder voorafgaand onderzoek naar de mogelijkheid van een te grote opname van fluoride in te voeren." Met deze algemene conclusie heeft de werkgroep ter bestudering voor fluoridering van de drinkwaterleiding van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland haar onderzoek naar boven genoemd onderzoek afgerond. Concreet wil de werkgroep hiermee zeggen; voer de fluo- rideringsmaatregelen zoals die door de regering met alle daaraan verbonden voorwaar den zijn voorgesteld maar door, maar betracht ten aan zien van het Sloegebied en de kanaalzone ln Zeeuwsch- Vlaanderen de nodige voor zichtigheid. Het onderzoek dat de werkgroep naar de fluori dering heeft ingesteld, is een uitvloeisel van een bestuurs vergadering van de VMZ, me dio september vorig jaar. De uitslag, die in het jongste ver enigingsbulletin gepubliceerd is, dient ter bepaling van het standpunt van het huidige be stuur. Veel invloed op het milieu heeft de fluoridering van het drinkwater niet. Weliswaar zullen de fluorideconcentraties van het grondwater een lichte stijging ondergaan, maar deze ts zo gering dat nadelige in vloed op flora en fauna niet te verwachten valt. Anders is het gesteld met de schadelijkheid voor de mens, maar als de hoeveelheden be perkt blijven tot een milli gram per eenheid is er niets aan de hand. Tot deze grens zijn nog nooit ziekteverschijn selen geconstateerd. Wel is be kend dat bij een concentratie van meer dan 2 mg. zich de eerste verschijnselen van overdosering voordoen; de zo genaamde „mottled enamel", bruine plekken op het glazuur van de tanden. Bij hoge concentraties kun nen zich voorts nierbeschadi gingen en een botverdichting van het skelet voordoen. Met name hierom is het in de gebieden waar toch al ster ke concentraties zijn (het Sloe, de kanaalzone) oppassen geblazen. Verschillende indus trieën zorgen hier al voor be langrijke gras- en stofvormige fluor-emmissies (J. M. Ban- nink besteedt daar verder in het bulletin uitvoerig aandacht aan), waarvan niet bekend is welke hoeveelheid door de omwonenden wordt opgeno men. Dit kan gebeuren door de longen en het maag-darm kanaal, door stof dat in het slijm van neus cn keel terecht komt door te slikken. Maar ook door bijv. in die omgeving gekweekte groenten, en fruit te eten. Al eerder is gebleken dat sommige groenten zoals bloemkool en selderij erg veel fluor kunnen bevatten. In een onderzoek dat vroe ger al eens is ingesteld, is de VMZ voorts gebleken dat de concentraties plaatselijk nogal verschillen. Een oorzaak hier van zou zijn, het fluortran- sport door slakken. De VMZ meent dat op die plaatsen waar dergelijke fluorconcen- traties zich momenteel al voordoen, hangende het onder zoek extra tappunten van on- gefluorideerd water moeten worden aangebracht- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Volgens minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat zal het nog wel even duren, voordat de verdere demo cratisering van de haven schappen hij wetswijziging zal zijn geregeld. Hij antwoordt dat op vragen van het Tweede-Kamerlid Waltmans (PPR). Deze had de bewindsman verdeer gevraagd of het juist is dat de gemeen teraad van Borssele niet eens mag discussiëren over de no tulen van het havenschap Vlissingen, terwijl die ge meente notabene partner bij dat havenschap is. Volgens minister Westerterp is dat echter pertinent niet waar; Van enig verbod aan de ge meenteraad van Borsele is geen sprake. Het staat de raad vrij te bepalen of de notulen van de vergaderingen van de raad van bestuur van het ha venschap al dan niet ter dis cussie zullen worden gesteld", aldus de bewindsman. Minister Westerterp is het eens met wat het progressieve program Keerpunt '72 over de mocratisering van havenschap pen zegt. Daarom is hij, zo verzekert hij Waltmans, zeer benieuwd naar het advies dat de commissie zeehavenoverleg zal uitbrengen over het toe komstige beheer en bestuur van de Nederlandse zeehva- vens. Dat advies is, zo heeft hij van de commissie vernomen, in een vergevorderd stadi um. Waltmans had hem ook ge vraagd, de gemeenschappelijke regelingen met betrekking tot het bestuur van de haven schappen zodanig te wijzigen, dat' niet het college van B. en W., maar de raad zelf in de raden van bestuur van de ha venschappen zouden worden vertegenwoordigd. Dat zou dan natuurlijk ook moeten gelden voor provinciale staten. Nu zijn Gedeputeerde Staten in die raden van bestuur ver tegenwoordigd. Westerterp is het in principe wel met het PPR-Kamerlid eens, maar wijziging van die gemeenschappelijke regelingen zou een zeer langdurige ge schiedenis worden. Het is daarom beter maar le wachten op het bedoelde advies van de commissie zeehavenoverleg, zodat de hele problematiek in een wetswijziging kan worden behandeld. Overigens is het onjuist, dat de gemeenteraden en provinci ale besturen niet zouden wor den betrokken bij het beleid van de raden van bestuur van de havenschappen. In dit ver band wijst de bewindsman op het feit, dat de verantwoor dingsplicht van de leden van de colleges van B. en W en Ge deputeerde Staten zich ook uitstrekt tot het door hen in de raden van bestuur ingeno men standpunten. Daarom krijgen de raden ook de notulen van alle verga deringen van die raden van bestuur en kan er, als de ra den dat willen, over gepraat worden. Dgt is echter een zaak van de raden en staten zelf. Die moeten immers zelf hun werkwijze bepalen, aldus minister Westerterp. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Aan de vis mijn in Breskens werden de volgende hoeveelheden vis aangevoerd: 5712 kg exportgamalen 2.18- 5.43, 2009 pellerij garnalen 2.25-3.67, 512 kg schar 40-1.30, 8261 kg schol 86-1.86, 4568 kg tong 9.46-13.14, 537 kg tarbot 4.24-9.38, 79 kg griet 1.99-4.14. 5685 kg kabeljauw 78-2.87, 1676 kg wijting 46-1.22, 52 kg rog 1.31-2.70, 84 kg makreel 52-86, 597 kg popn 41-3.25, 1 kg zalm 13,00, 89 kg haai 1.00- 1.49, 15 kg baars 1.50-9.51, 9 kg tongschar 2.21-3.40, 2 kg schelvis 2.57. 293 kg intvis 51" 1,64, 44 kg steenbolk. 43-47. Op 12 augustus 1791 zag het „Generaal Reglement en Ordonnantie op den Brand, gerenoveert en geamplieert door Hoog-Ballieu Burgemeesters en Schepenen van de Stadt Sluys, Waterrecht en Nieuw-Muyden" het licht. Als men de 63 artikelen van dit reglement doorleest ont dekt men weldra dat de bestuurders van de goede stad Sluis het zowel met de brandpreventie als de brandbe strijding heel ernstig meenden. Het reglement wemelt dan ook van strafbepalingen in de vorm van geldboeten en erger. gestatueert word by dezen, de navolgenden Pointen, die een-iegelyk wie hy zy, zal hebben te agtervolgen en na- te-komen, op poenen en boe ten daar by vermeld". Als men hierbij opmerkt dat dit één zin is, dan komt men tot de ontdekking dat onze bet-overgrootouders van zo'n 180 jaar geleden al heel goed wisten wat men onder „ambtelijke taal" dient te verstaan. Het doet allemaal heel pri mitief aan in vergelijking met de orandbestrijding in onze dagen. Maar het kon ook moeilijk anders. Als er in die tijd brand uitbrak dan moest men in. vele gevallen op niet minder dan een cata strofe rekenen. Ten eerste omdat de huizen en gebou wen uit zeer brandbaar ma teriaal (grotendeels hout) waren opgetrokken en omdat de bestrijdingsmiddelen heel wat primitiever waren. Als inleiding wordt ge zegd: „Alzoo den dienst van de Stad, het welwezen van 't algemeen en van ieder Inge zetenen in 't byzonder, ten hoogsten daar aan gelegen is, dat in tyde van Brand (die Godt verhoede) goede orders werden gesteld, niet alleen, maar ook dat de droevige onheylen en nadeelen der zelve, door eene prompte en efficaeieuse Voorzieninge zoo veel mogelijk werden voor gekomen of tegen-gegaan; zo is 't dat Hoog-Ballieu, Burge meesters en Schepenen voor noemt, ondervonden hebben de, dat boven de generaale Voorzieningen, by der zelver Ordonnantie op den Brand van den jaare 1724 daar toe gedaan, nog enige nadere Or ders dienen te werden ge steld, by Renovatie en Am- pliatie van de zelve Ordon nantie, hebben goedgevonden te ordonneeren en statuee- ren, gelyk geordonneert en Uit de voorschriften kan men duidelijk opmaken dat de vroede vaderen het ge bruik van hout voor het op trekken van huizen en ge bouwen zoveel mogelijk wil de tegengaan. Zo was het verboden binnen de wallen van de stad een houten gevel neer te zetten. Dat moest ge beuren in steen en overtre ding kostte de onverlaat die toch hout gebruikte 25 gul dens, in die tijd een behoor lijk bedrag. Natuurlijk moest het onderhavige houten geVal worden afgebroken. Bestaan de houten wanden mochten niet vernieuwd worden .maar nogtacs mogen blyven tot dat die vergaan zyn". In een vrij groot aantal afzonderlijke artikelen wordt tan nog eens duidelijk ge maakt dat „geen haard steeden of vuur-plaatsen zul len mogen gesteld worden op houtte zolderingen; maar zal de zolderinge zoo verre de plaats strekt, moeten weg genomen en een steene Welf- sel gemaakt worden; zullen ook geen hout agter eenige vuur-plaats vast in de muur mogen ingelaaten zyn, nog van de deyn-lenen of zolde ringe, nog eenig ander hout door de schoor-steenen mo gen steken, alles op de boete van zes Guldens en dadelyke demolitie en verbetennge". Handwerklieden, zoals brouwers, koperslagers die vuur gebruikten, goud- en zilversmeden, bakkers, lood gieters, kuipers, smeden, smeersmelters, banket- en suikerbakkers die voor de uitoefening van hun beroep vuur nodig hadden, zullen hun ambacht niet mogen doen zo stond geschreven. Ook het doven van vuur en de opslag van brandstof fen en brandbare stoffen wa ren aan strenge voorschriften gebonden. Ook in die dagen was de burgemeester het hoofd van de brandweer. En bij het verder doorlezen van de be palingen bemerkt men al spoedig dat van de burgerij de nodige eerbied werd ver wacht voor al degenen, die bij de brandweer een taak hadden, want: „Ten eynde elk en een ieder der zelve persoonen in zyne qualiteit zoude kunnen worden onder kent en na behooren geres pecteerd .zullen alle de voo- remgemelde Gequalificeerde in hunnen functie zynde, moeten wezen voorzien en dan volgt hoe de diverse „brandweerofficieren" moes ten zijn uitgedost. De Opper- brandmeesters, beiden burge meester van de stad Sluys, dragen een met rood en wit geverfde stok, die zes voet lang moest zijn en voorzien van een wit geverfde knop. De eerste brandmeester een zelfde stok, maar nu met een driekant in plaats van witte knop. Aan de ene zijde van die stok moest het stadswa pen geschilderd zijn en aan de andere kant de woorden Eerste Brand-Meester. Ook de twee volgende brandmeesters droegen der gelijke stokken, maar stands verschil moest er zijn, want hun stok mocht hooguit drie voet lang zijn. De pompiers droegen een witte riem voor de borst met daarop een plaatje bij welke spuit zij behoorden. Wie van deze he ren zich aan zijn taak ont trok, zonder wettige reden, werd beboet met tien Schel lingen Vlaams. Omdat het in die tijd nog niet mogelijk was politie of brandweer te bellen en brand toch gemeld moest worden, gebruikten onze voorouders andere middelen. Ook hierin werd in het re glement voorzien. De bewoner van het pand waarin de brand uitbrak was verplicht „overluyd Brand te roepen". Hij moest de eerste zijn, want werd de brand door iemand anders ontdekt, dan kostte dat de hoofdbewoner 12 guldens. „Die het eerste by nagt den Brand ontdekt zal onder het geduurig roepen van Brand langst de straaten, daar van ten spoedigsten moeten kennis geven aan de Burgerwagt en zoo die reeds mogte afgetrokken zyn, of dat de Brand by dage mogte voorvallen, alsdan aan de naastbywoonende Brand meester en Klokluyder". Door het klokgelui en het tromgeroffel van de aanwezi ge militairen werd dan de burgerij gewaarschuwd, plicht, als ze in de buurt van dere burger Zij waren ver plicht, als ze in de buut van het brandende huis woonden, een tobbe met water op de stoep gereed te zetten en in dien de brand 's nachts plaatsvond, moesten twee brandende kaarsen voor het benedenraam worden ge plaatst terwijl voorts ieder huisgezin moest beschikken over een lantaarn waarvan ten tijde van brand gebruik gemaakt moest worden. Onnodig te vertellen dat bij overtreding hiervan de gebruikelijke boeten volgden. G. WIJNE. eindredactie: rein van der helm •LUXORTHEATER: „Veel liefs uit Moskou'. Deze best seller onder de toch al veelverkochte boeken van Ian Fleming, heeft een ver filming ondergaan, waarin Sean Connery geheimagent 007 speelt. Kosten noch moeite zijn gespaard er een spectaculaire vertoning van te maken en 007-fans zullen deze reprise in Terneuzen beslist wel willen zien. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Turks Fruit". In Oostburg draait deze Nederlandse film, met Rutger Hauer en Monique van de Ven in de hoofdrol, nu voor de zesde week. Zon dagmiddag wordt plaatsge maakt in het programma voor twee films. De jeugd kan allereerst genieten van Meester Flubber, de vliegen de schoolmeester. Voor die genen die voorts „Blue Mo vie" nog niet gezien hebben (wij kunnen ons dat niet voorstellen) draait voor de 65e achtereenvolgende zon dagmiddag deze rolprent. MIDDELBURG CITYTHEATER: „Zeg maar ja tegen het leger". De dolle avonturen van een Franse popgroep die en mas se wordt opgeroepen voor militaire dienst, zijn deze week te zien in Middelburg. In de hoop gek verklaard te worden halen Les Chariots, die de hoofdrollen vertolken, de meest dwaze streken uit. In „Een vuist vol dynamiet" zullen de westernliefhebbers aan hun trekken kunnen ko men. Het verhaal speelt zich af ten tijde van de Mexi caanse revolutie. GOES GRAND„Pancho Villa". Pancho Yjlla, de Mexicaanse vrijheidsstrijder, heeft reeds veel filmmakers aangespro ken. Nu is het regisseur Ge ne Martin. De film is hele maal in strijd met de klas sieke western, maar het dwaze en koldereske van de hoofdfiguren maakt hem toch juist spannend en goed te verteren. VLISSINGEN ALHAMBRA: „Africa Ero- tika". De film over een man met een verleden en een schuchter meisje, die elkaar tijdens een avontuurlijke reis door Afrika leren waarderen en liefhebben. Na lang van het Zeeuwse filmdoek te wijn „wegge weest" is de Franse filmko miek Louis de Funès weer te bewonderen. Als „Taxichauf feur" is hij eigenaar van een oude taxi met opgevoerde motor, waarmee de meest vreemde capriolen worden uitgehaald. De verwikkelin gen draaien rond een grote - gestolen - diamant, die de taxichauffeur argeloos in zijn jaszak vervoert. (ADVERTENTIE) om plaats te maken voor de nieuwe collectie verkopen wij onze modelkamers vér beneden de normale prijs. Bijzonder keuze Eén advies: kom beslist langs en stel Uw bezoek niet uit, voorkom teleurstelling Tot spoedig bij jan hendrikx Boschstraat 1-3 Catharinastraat 89 Breda Tel. 72050 'S MAANDAGS ZIJN ONZE ZAKEN DE GEHELE DAG GESLOTEN (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. C. Kannegieter, oud-voorzitter van de VMZ, gaat in een aan tal kanttekeningen op het pro bleem van de drinkwaterfluo ridering in. Zo hebben we b.v. te maken met een groep mensen die voor fluor aller gisch is. Deze mensen zullen bij gebruik van gefluorideerd drinkwater spoedig last krij gen van allerlei bijverschijn selen: jeuk, huiduitslag, maag klachten, hoofdpijn, enz. Daarnaast hangt veel af van de vraag welke fluorver binding aan het water zal worden toegevoegd. Ook de hoeveelheid drinkwater die we per dag in allerlei vormen tot ons nemen is van belang. Evenals de voedingsgewoon te. Mr- Kannegieter maakt tot slot melding var de enorme verspilling waaraan we ons door algehele fluoridering van het leidingwater schuldig ma ken. Omdat het leidingwater namelijk voor vele doeTeinden wordt gebruikt, zullen we ze ker 900 miljard liter jaarlijks nutteloos van fluor voorzien. De straten, zo schrijft hij, hebben er geen belang bij als ze met gefluorideerd drinkwa ter geschrobd worden. Daar naast moeten we er ook nog rekening mee houden dat de belangstelling voor onze ex port van groenten en fruit in de buurlanden die geen fluori dering wensen, in de toekomst aanzienlijk terug zal lopen.

de Stem | 1973 | | pagina 3