SUPERKRAKER BEROOFD VAN SCHILDERIJEN ,WIJ ZIJN NOG Amsterdams toerisme ligt boven landelijk niveau alleen armen negers, en dommen Vrijwilligers leger in VS trekt Zeventigjarige prof. Jan Loeff foedkoper buitenland Opgesloten Sluwe jongen Uithongeren Zes ton Voorbarig 3 miljard artaar 245 kenborst IgrarnJJêS" 325 terisoké iSlBSSiv A Itionate merken 0 gram Korte duur? Acteur Robert Ryan overleden Amerikaanse olie-industrie beschuldigd Westerterp DE GRUYTER: NIEUW CENTRUM ippelen 98 mpleta -flOQ Oorlog Huwelijk Secularisering V erdraagzaamheid Spoedig weer dienstplicht Denen 129 agverse lelk WATEROVER. LAST OP CELEBES roodmerk Driften Zij gaf als verzekerde waar de 200.000 gulden op en liet de politie de certificaten van echtheid zien. De schilderij en zijn niu landelijk gesigna leerd in het opsporingsblad Het is de Haagse politie niet bekend of de schilderijen ge zamenlijk of apart verzekerd zijn. Ook is er nog geen expert geweest terwijl Anine- lies Glasberger zich heeft opgesloten in de woning van haar vriend Aage. Behalve de recherche staat ze nie mand' te woord. Haar voordeur wordt be waakt door twee televisie camera's, dezelfde die in ge bruik waren tijdens de peri ode dat Aage zich voor de politie verborgen hield in zijn woning. Van binnenuit kan zo elke gast eerst kri tisch begluurd worden. Gezien de reputatie van Aa ge is het maar de vraag of de schilderijendiefstal reali teit is dan wel doorgestoken kaart. Het is zelfs nog goed mogelijk dat de schilderijen slechts reproducties zijn compleet met valse certifica ten. De Haagse politie ont kent voorlopig nog alle be richten in die richting. De diverse politiekorpsen in Nederland die tot nu te ma ken hebben gehad met Aage M. zien hem als een van de meest sluwe jongens die de Nederlandse onderwereld kent. De Leeuwarder recherche verhoort Aage nu nog dage lijks in verband met zijn be trokkenheid bij de kraak tij dens de paasdagen van 1970 van een brandkast van V. en D. in die stad, waarbij 160.000 gulden plus sieraden ter waarde van 10.000 gulden werden buitgemaakt. Het is echter zeer de vraag of er ook doorslaande bewij zen op tafel zullen komen omtrent de betrokkenheid van Aage. Hij blijkt geen zwaar strafblad te bezitten, omdat hij zo Sluw en handig onder alle beschuldigingen uit wist te praten. Hij was lid van een bende waarvan reeds drie man gepakt en veroordeeld zijn. Aage bleef echter steeds buiten schot. Toen de politie eind vorig jaar meende genoeg bewijzen te hébben om tot zijn a-rres- Het roman tisch tafereel van Schouten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De door oude rotten in het politie vak als „de knapste brand- kastkraker van Neder land" aangeduide 30-jarige Hagenaar Aage M., op wiens naam als één van de eerste professionele inbre kers van ons land het ge bruik van de thermische staaf bij het openbranden van kluizen wordt ge schreven, is - zoals wij deze week meldden - tijdens zijn verblijf in voorarrest in 't huis van bewaring in Leeuwarden thuis bestolen voor naar schatting 2 ton. Tijdens het afgelopen weekend werden uit zijn luxueuze huis aan de Bad huisweg 19a in Scheve, ningen 4 schilderijen van bekende 17 de en 19de eeuwse meesters meege nomen op het moment dat zijn. vriendin, de donker harige 24-jarige Annelies Glasberger hem was gaan opzoeken in Leeuwarden. Haar broer ontdekte zondag middag om 1 uur dat de schilderijen verdwenen wa ren. Maandag deed Annelies zelf aangifte bij de Haagse politie. Het betrof volgens haar een doek uit de school van de Vlaamse meester Van Dijck, licht beschadigd en voorstellende een moeder met drie kinderen, een doek van de Haagse school-schil- der Anton Mauve voorstel lende een herder met scha pen, een doek van Erelman met drie honden en een doek van Schouten, een roman tisch tafereel met kinderen. De Her der met schapen van Anton Mauve tatie over te gaan dook hij onder in eigen huis dat be veiligd was met t.v.-camera's. Hij bouiwtde er verscheidene ingenieus verstopte schuil plaatsen en kwam uit een daarvan pas tevoorschijn toen de politie in januari j.l. besloot hem in zijn huis uit te hongeren. De bende van Aage waarbij zich ook de Haagse hoogle- raarszoon R. S. had aangeslo ten verscheen bij hun kar weien nooit in eigen auto's. Zij stalen ook geen wagens maar huurden voor elk kar wei opnieuw. Per keer werd door hem op 2000 guldien on kosten gerekend. Maar de opbrengst was er dan ook na. In totaal werd voor ongeveer 6 gulden aan buit achterhaald. Bij de zaak bij V. en D. in Leeuwarden werd gebruik gemaakt van de zgn. thermische staaf, ont wikkeld door de bouwwereld om gaten in beton te boren. Deze staaf wordt onder hoge temperatuur gebracht (2000 graden Celsius) waarna hij als een heet mes door de boter glijdt. Er komt een ge degen vakkennis aan te pas om er mee om te gaan, want er kan gemakkelijk brand ontstaan, of de kluis kan cMitsmelten,, zoals ruim 2 jaar geleden gebeurde bij kraken In Veldhoven, Ook wordt vermoed dat Aa ge M. en zijn mensen verant woordelijk zijn voor de on opgeloste superkraak bij de Nederlandse rniddenstands- barak in Helmond, een kar weitje dat de dieven 630.000 gulden opleverde. Beide kra ken leken als twee druppels water op elkaar: de brand kasten werden opengebroken met gebruikmaking van ther mische staven. (Van onze correspondent in Washington) WASHINGTON De dienst plicht is eind vorige week in Amerika afgeschaft, maar de vrijwilligers die de dienst plichtigen moeten vervangen komen niet. Er zijn miljarden dollars uitgageven om vrijwil ligers te reeruteren, maar vooral voor het leger is de belangstelling gering. Er is een aanzienlijke toeloop van negers, armen en dommen voor wie de rol van vrijwillige voetsoldaat de laatste hoop is op een menswaardig bestaan. Wanneer zij voor vier jaar te kenen krijgen zij een bonus van 2509 dollar. Het vrijwilli gersleger komt zo slecht van de grond, dat er nu reeds wordt gesproken over de we derinvoering van de dienst plicht. Zelfs generaal William West- moreland' chef-staf van het Amerikaanse leger die met de omschakeling naar een vrij willigersleger werd belast, is nu van mening dat de afschaf fing van de dienstplicht in de Verenigde Staten voorbarig is geweest. Om redelijke aantallen recru- ten aan te werven is er al op vrij grote schaal fraude ge pleegd met de toepassing van de toelatingseisen en heeft men figuren van uitzonderlijk lage intelligentie bij voorbaat de antwoorden op intelligen tietests uit het hoofd laten le ren. De bonus voor vrijwillige in diensttreding werd in juni van 1500 tot 2500 dollar verhoogd, maar dat heeft weinig verbe tering tot gevolg gehad. De aantallen recruten die worden geworven vallen ogeveer 30 procent beneden het vereiste Donderdag 12 juli 1973 I gramUO0" totaal. Per jaar zullen er rond; 365 000 nieuwe recruten nodig zijn om een staand leger vanj 2.200.000 man op peil te hou-' den. De recruteringspropsgan- da vergt dit jaar alleen al een! bedrag van 3 miljard dollar. De afschaffing van de dienst plicht was, na de trieste erva ringen in Vietnam en het anti- oorlogssentiment in Amerika een politieke daad die zeer veel weerklank vond. Maar al spoedig blijkt dat al te weinig jonge Amerikanen bereid zijn de wapenrok te dragen. De afschaffing van de dienstplicht zal om die reden mogelijk van zeer korte duur zijn. NEW YORK (AP) De Amerikaanse acteur Robert Ryan, die in meer dan 90 films gespeeld heeft, is woens dagochtend op 63-jarige leef tijd in een ziekenhuis te New York aam kanker overleden. Ryan werd ongeveer een week geleden in het zieken' huis opgenomen. NEW YORK (AEP) De Amerikaanse olie-industrie is de laatste dagen opnieuw he> schuldigd van monopolistische praktijken en het instand hou den van een tekort aan vloei bare brandstof. De staat Florida heeft de vijftien grootste oliemaat schappijen de beschuldiging voor de voeten geworpen dat zij hebben samengespannen het huidige olietekort te ver oorzaken. De autoriteiten van deze staat kondigden aan bij een federale rechtbank op grond van de anititrustwetten een klacht tegen deze maat schappijen dm te dienen. Vijf grote oliemaatschappij en, te weten Standard Oil of California, Atlantic Richfield, Union Oil, Shell en Texaco, hebben meegedeeld dat zij door een grand jury in Cali- forndë zijn gedagvaard, inlich tingen over hun prijzen en wijze van handeldrijven te verschaffen. In een rapport van de fede rale commissie voor de handel (FTC) wordt de Amerikaanse olieindustric voor een deel verantwoordelijk gesteld voor het huidige tekort aan olie. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatüe zuilen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Fubiikatie van brie ven (verkort of onverkort) berekent niet dat de redacii'e het in alle gevallen •ens is met inhoud, c.q. strekking. Uit uw rubriek „Papier voor uw pen", concludeer ik dat drs. E. Campert onze huidige minister van Verkeer en Wa terstaat maar 'n „kleine jon gen" vindt. Dit is ten onrech te! Weet Campert wat de ver diensten van deze man zijn geweest in de achter hem lig gende funoties, vooral als ge meenteraadslid van Ulven- hout? Heeft hij er gewoond? Hadden we maar meer van deze actieve mensen gehad in de loop der jaren als gemeen teraadslid, dan behoorden de nijpende verhuisproblemen in o.a. 't Brabantse en dan vooral de verbinding Breda-Baarle- Nassau al lang tot het verle den. Dhr. Westerterp weet wat 't betekent als kinderen 't slacht offer worden van 't verkeer. Dagelijks bedreigen zeer zwa re vrachtauto's met opleggers, tankauto's met ondefinieerbare brandbare en giftige stoffen onze dorpsstraten. Wij zijn verheugd met deze benoeming. Westerterp zet zich volledig in voor de taak, die hem bij 't aanvaarden van deze porte feuille is opgelegd. Zou hij aan zijn eigen capaciteiten twijfelen, dat zou hij die zwa re post als minister niet heb ben aanvaard. Het is de man waar wij onze hoop op geves tigd hebben. ULVENHOUT MEVR. E.W. - VERMEULEN-OUDT. DEN BOSCH In novem ber zal in Den Bosch een be gin worden gemaakt met de bouw van het nieuwe distribu tiecentrum voor De Gruyter BV (een onderdeel v. d. SHV). De bouwtijd wordt op ca. 9 mnd. geschat zodat in sept.-ok- tober 1974 het centrum gereed zal zijn. Na een inloopperiode zullen tegen eind 1974 alle magazijn- en expeditiewerk zaamheden in en vanuit het centrum worden verricht, al dus De Gruyter. DE 26-jarige M. van de Bun- gelaar uit Mill is in de Mookse Plassen bij Mook verdronken. De jongeman was de zwem kunst niet machtig. Zijn stof felijk overschot werd later op de avond opgedregd. |:e1 750 gram gram (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „We vergeten wel eens dat we nog [maar eerste christenen zijn. Waarom zou de wereld niet [nog miljoenen jaren kunnen bestaan? En wat zijn dan [tweeduizend jaar? Over tienduizend jaar praten ze over ons als over eerste christenen die zich opnieuw bezonnen lover de ideële doelstelling van hun kerk nadat zij de [organisatie van die kerk volledig in de hand hadden [gekregen. Dat is een heel gewoon verschijnsel. Organ isatorische groei van een instelling gaat altijd gepaard [met een verzakelijking van het doel. Is de organisatie afgerond, dan volgt een herbezinning op het ideaal. [Men wil dan weer een beetje af van dat organisatorisch- Ijuridische. In die fase verkeert de Kerk op dit moment. [Dat is helemaal niet iets om pessimistisch over te zijn". optimistische visie op de toekomst van de Kerk komt van de wellicht meest juridi sche man in de katholieke Kerk in Nederland: mgr. prof. F. dr. Jan Jozef Loeff in Den msch, doctor in het Kerkelijk en het Romeins recht en 'eester in het Nederlands echt, 'onderdag 12 juli wordt deze priester-jurist-wijsgeer met lijn uitzonderlijke verdiensten ïïoor de katholieke Kerk in |ns land 70 jaar. Tientallen |aren is hij juridisch secretaris feiveest van het R.-K. Kerkge nootschap in Nederland en lethtskundig adviseur van locderden Kerkelijke instel- Ipgen. Sinds 1954 is hij te- |ons hoogleraar in Tilburg, wat en gemeenschap" was P eerste twaalf jaar zijn leer- Pnracht, sinds 1966, inleiding w de wijsbegeerte en de EWbegeerte van het recht". |et uiterst bescheiden naam- aan zijn woon- en werk jes aan de Stationsweg 22 Oen Bosch typeert zijn per- C. rrot Loeff heeft nooit de weg getimmerd. Aan grondvlak van het Volk ia, men hem niet °f pwelijks kennen. Maar hon- ?en leidinggevende figuren Lt1. erke!ï'k en katholiek- Jf schappelijk leven roemen |L^diensten voor de ont- -teiing van de katholieke JJ ons land van een '"w-Kerk naar een „Kerk i. de - schap, waarvan sommige groe pen zich wel eens ais een „staatje in de staat" gedroe gen, en de Nederlandse rechts staat. Voor die taak had de jonge Loeff, zoon van de des tijds bekende president van het Bossche Gerechtshof, zich voortreffelijk toegerust met zijn veelzijdige studies van het recht in Rome en Nijme gen. wereld", een kerk die jWWgreerd is in de Neder- E samenleving. j^yrcsfee feJï1'wikkeiing was in 1925 gwet door „de oude Duyn- I-, zijn ontwerp-regle- ltLVoor. llet RK Kerkge- Kn in Nederland, waar- le 1053 met de "Wet op left»r*FBenootschappen be- (iv„bestond. Van wat He h summier °P papier Ir „vf011 de jonge priester Iseh van het bisdom Den V ,,aln levenswerk te ma- Knnaa scheppen in de J£?ilngen tussen de kerk- Itholiiu gestructureerde ke geloofsgemeen- lingen. En. daarmee bedoel ik dar. de gewone maatschappe lijke instellingen, die door een aantal mensen worden opgezet op grond van hun katholieke levensovertuiging. Hun activi teit is niet kerkelijk, maar ge woon maatschappelijk. Dat leeglopen van tie sector van de zuiver k erkeiijke in stellingen heb ik vooral gesti muleerd op het terrein van het maatschappelijk werk en de gezondheidszorg. Zo waren bijvoorbeeld de katholieke ziekenhuizen veelal in handen van congregaties en armbestu ren. Vandaar dat men in de bestu ren van di eziekenhuizen ook zoveel geestelijke aantrof. De zelfde tendens voltrok zich op het terrein van de cultuur, de ontspanning e.d." Aartsbisschop dr. Jan de Jong die in de tweede helft van de dertiger jaren de Duitsers al zag komen, stimuleerde de ac tiviteit van Jan Loeff heel sterk en benoemde hem in 1939 tot juridisch adviseur van het katholieke kerkgenoot schap. Hoe goed die greep is geweest hebben de bezettings jaren bewezen toen de Duit sers met hun „Commissariaat voor niet-commerciële vereni gingen en stichtingen" een greep probeerden te krijgen o.a. op de vele katholieke in stellingen. Honderden katholieke instel lingen zijn door Loeffs activi teit in de oorlog voor de on dergang behoed. „De Duitsers waren wel gevoelig voor juri dische argumentaties" aldus prof. Loeff, „vooral als ze van niveau waren, bijvoorbeeld als je een beroep deed op de Grondwet. Die waarborgt vrij heid van godsdienst. Daarom sprak het onderscheid tussen kerkelijke en niet-kerkelijke instelingen hen wel aan. Toch noemt prof. Loeff de na oorlogse jaren moeilijker dan de bezettingstijd. Het aanspre kende criterium van „Hoe kom ik onder allerlei onrecht matige verordeningen uit was vervallen. De vraag werd toen: hoe kunnen de kerkelij ke instellingen zo goed moge lijk worden geïntegreerd in de Nederlandse samenleving Prof. Loeff: „Na de oorlog heb ik stelselmatig de kerkelijke instellingen geseculariseerd, dus overgebracht naar het ter rein van de katholieke instel- Deze secuiariseringsgedaehte vindt men ook terug in het gezagsrapport van de naar prof. Loeff genoemde commis sie dat in januari 1968 op de eerste zitting' van het pastoraal concilie In Noordwijkerhout is besproken. In dat rapport dat Loeff ook op het grondvlak van de Kerk in Nederland be kendheid bezorgde, wordt een vraagteken gezet bij de histo rische ontwikkeling dat de Kerk, overal waar een gegron de reden was om haar getui gend gezag te doen horen, een rechtsgrond meende te hebben voor regelend optreden met sancties van godsdienstige en maatschappelijke aard. Als voorbeeld daarvan wordt in dat rapport o.a. het huwelijk genoemd. Prof. Loeff: „Het huwelijk Is een burgerlijke instelling, een maatschappelijk gegeven. Dat sluit niet uit dat het voor ge- doopten een sacrament is. Maar moet daarom de Kerk een ei gen burgerlijke stand gaan creëren met „geldig" en „ongel dig" Ze heeft dat gedaan en dat heeft tot een aaneenscha keling van juridische spitsvon digheden geleid, ten nadele van de pastorale zorg. Maar ook zonder dat regelend optre den kan de Kerk toch haar leer blijven verkondigen over de heiligheid en onontbind baarheid van het huwelijk". Tot hoever moet die integratie van een geloofsgemeenschap in een seculaire wereld gaan Anders gezegd: tot hoever dient in een veelvormige sa menleving als de Nederlandse de verdraagzaamheid van een gelovige staatsburger te gaan, bijvoorbeeld op het gebied van de abortus-wetgeving Prof. Loeff: „Persoonlijk ben ik niet voor een wettelijke regeling van de abortus. Want elke regeling houdt de begin seluitspraak in dat het onder omstandigheden, door de wet vast te stellen, geoorloofd is. Bovendien vind ik abortus zo'n ernstige zaak, dat voor een wettelijke regeling daarvan een meerderheid van tweederde in de Kaïmer vereist zou moeten zijn. Maar als zo'n regeling er komt, dan blijft er nog ruimte over voor het eigen geweten. De goede kant van zo'n rege ling zou wel eens kunnen zijn AMSTERDAM (ANP) Het toeristenbezoek aan Am sterdam tussen 1960 en 1971 is sneller gegroeid dan dat aan Nederland in zijn geheel. In deze periode nam het aantal overnachtingen in Amsterdamse logies verstrekkende inrichtin gen toe met 6 procent per jaar. Tussen 1950 en 1960 be droeg de groei acht procent. Vanaf 1968 steeg de groei naar circa tien procent per jaar. Dit blijkt uit mededelingen van het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam over het vreemdelingenverkeer tussen 1960 en 1971. Het aantal overnachtingen ln jeugdherbergen en jeugdhotels verdrievoudigde sinds 1964. „Bij voortgaande groei is hier uitbreiding van de capaciteit gewenst. Dit geldt ook voor de kampeerterreinen", aldus het bureau van statistiek. Het bezoek aan eersteklas- en tweedeklashotels en pensi ons groeide met resp- 7, 7,5 en 7,3 procent. Onder invloed van de uitbreiding van de accom- hwioht gg per kilo 50 gram Mf liter modatie nam het bezoek aan eersteklashotels sterk toe na 1968. De groei in lager geklasseerde hotels bleef met 4 procent per jaar achter bij het gemiddelde. Dit kan wor den toegeschreven aan het wegblijven van een deel der zomergasten uit Noordwest- Europa. Het bezoek uit de V.S., Ca nada, Zuid-Europa en landen buiten Europa steeg. Bezoe kers uit de V.S. logeren daar bij relatief vaker in goedkope re hotels dan vroeger. De ge middelde verblijfsduur bleef op hetzelfde niveau, maar het percentage bezoekers dat zeer lang of zeer kort bleef, daalle. Sinds 1965 daalt de gemiddel de verblijfsduur in hotels. De prijzen voor kamers met ontbijt stegen veel sneller dan het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie. Verbreding van het seizoen tot de maan den maart en oktober heeft het statistisch bureau niet waargenomen. DJAKARTA (RTR) Min stens dertig mensen zijn om het leven gekomen door over stromingen op Zuid-Soelawesi, eertijds Celebes. Volgens het persbureau Antara werden driehonderd huizen wegge spoeld en bevloeiingswerken en te velde staande rijst, be schadigd. Volgens berichten bezweek zaterdag een dam onder de druk van door dagenlange re gen aangezwollen water. dat de mens wordt terugge worpen op zijn geweten. De gedachte dat men ook als „fatsoenlijk mens" bloot staan aan een vergrijp aan het leven van anderen, is in staat het verantwoordelijkheidsbesef in hoge mate wakker te schud den. Dat vind ik een belang rijke ontwikkeling in onze tijd: de mens dient zich min der te laten leiden door wet ten, maar meer door zijn ge weten". (gemalen 0 kt_24e- vfiQ 250 gram éLAJ& laar school 36 blz.

de Stem | 1973 | | pagina 11