ur iel A \M idbureau Drama Tabak OCANA REKENT ONGENADIG AF MET DE CONCURRENTIE tour vandaag GEMAN S-SLAG Fuente geeft de moed niet op„Ik blijf aanvallen" Van km tot km LIJDENSWEG VOOR DE NEDERLANDERS Italiaanse pers eist sluiting circuit Moma Poupou verre van gek fISSEN JLENDAM met OORRUIMTl horloges, getest gegarandeerd verzekerd. rolex omega iwc. seiko heetmanïV Uitgedunde karavaan bureau ES sl BEDIENDEN Dinsdag 10 juli 1973 om 8.00 uur vanuit di ren naar de Noordzee. ,is een speciaal voor de sport erbouwde coaster van a: 4 met ruime accommodatie. 20.00 p.p. ers en kinderen 10.00 engels aan boord te huur. n en inlichtingen telefooi I 1844 b.g.g. 010 - 508937 5L VEEL MAKREEL rofiteer ook van alle ASB itzendvoordelen zoals hoog urtarief, alle sociale ze- terheden en vakantiegeld. 7ij vragen ctromonteurs idgieters Monteurs pkwerkers ïstr.-Bankwerkers sers atwerkers :zers ierhoudsmonteurs nlichtingen emarktstraat 36 - Breda Tel. 01600 - 38051 19 uur tel. 01600 - 49JTO0 de omgeving van het station lakte 60 m2 a 100 m2. 25345 bureau van dit blad f Ocana, bier. Hij die de Tour in zijn voordeel beslist lijkt te hebben, aan de leiding van de kopgroep bij de beklimming van de Gali- wordt gevolgd oor Fuente, Thevenet en Zoetemelk. (Van onze speciale verslaggever) LES ORRES Op zijn wonden aan linkerschouder, arm en heen krioelden tien tallen zwarte, irriterende vlie gen. Tino Tabak, de grootste ongeluksvogel van deze Tour, kreeg gisteren in de afdaling van de Galibier bij een snel heid van zeker zeventig een lekke band en kwam ten val. Tabak schoof tientallen meters door over het wegdek. Zijn lichaam werd aan de linker kant helemaal opengescheurd. Het bloed stroomde uit vele openingen, zijn kleurige ren nerstenue was aan flarden ge reten. Tabak, die in deze Tour een geweldige vorm aan de dag legde en erg strijdlustig was, verloor veel tijd door de behandeling van de Tourarts, maar zette de strijd toch voort. Hij kon nog slechts met zijn rechterbeen kracht zetten op de pedalen. Tabak knokte echter door. Hoe hij de ver schrikkelijke col Izoard en de laatste beklimming naar Les Orres nog kon opkomen mag een wonder heten. Tabak kon hel zelf ook niet verklaren. „Voor de laatste berg wilde ik opgeven, maar het kwam er gewoon niet van. Waarom, dat weet ik ook niet. Ik probeerde alleen maar vooruit te komen, het ging helemaal niet. Want met de linkerkant van mijn lichaam kon ik niets doen. Maar in al die bochten was ik toch verplicht om met beide handen te sturen. Anders was ik zo een ravijn ingereden. Het was een grote verschrikking. De mensen langs de kant hadden ook helemaal geen me delijden met me. Wat ze riepen was allemaal niet zo prettig. Nu zegt men wel eens dat wielrenners ruige kerels zijn, maar kreten als „ga door, je ligt maar twee minuten ach ter" demoraliseren je toch enorm. Ik heb toch ook pech dit jaar. Dit was al de vierde keer dat ik ten val kwam en de Tour is nog maar negen dagen oud. Is dat niet erg?" En Tino Tabak keek met een zielige blik in zijn ogen naar de journalisten. Hij was twee minuten te Iaat binnen en' officieel uit de strijd, maar hij kreeg toch waardering. Hij mag vandaag opnieuw starten. Die beslissing van de Tourlei ding gaf Tabak, die het metier gisteren in Les Orres helemaal niet meer zag zitten, weer een beetje moed, maar of hij van daag de finish in Nice zal halen valt sterk te betwijfe len. Zijn linkerdijbeen was ze ker vijf centimeter gezwollen, zijn armen en schouder lagen open. Zei hij tenslotte met meewarige stem: „Wel of niet starten, ik ontmoet toch geen geluk." (Van onze speciale verslaggever) LES ORRES Zonder dat het Belgische fenomeen aanwezig is, lijkt in de Tour 19731 |de tjjd-Eddy Merckx te herleven. De jaren 1969/1970 met name, waarin het hele pelo-j al na enkele bergritten kansloos was voor het algemeen klassement. Want dat is hetgeen Luis Ocana gisteren bewerkstelligde. Ongenadig rekende hij af met alles wat, t voor dat moment de concurrentie heette te zijn. Joop Zoetemelk was een der slacht- i offers, die bijna 20 minuten na hem in Les Orres, arriveerde. Andere favorieten die verpletterd werden waren Lucien van Impe, Poulidor, Herman van Springel, Regis Ovion. Bernard Thevenet zag kans zijn achterstand tot een kleine zeven minuten te heper-l hen, (te enige die de ijzersterke Spanjaard in zijn imponerende race kon volgen was Idimgeit José Manuel Fuente. Dat hij uiteindelijk toch ook nog 58 seconden na zijn [landgenoot boven op de top van Les Orres arriveerde, was te wijten aan een lekke hand die hij 40 km voor de finish opliep, waarna Ocana alleen was doorgegaan. vorden Ontgoooheld met een gezicht waar de teleurstelling vanaf was te lezen, sprak Joop Zoe- Itemelk later: „De Tour is be slist voor wat mij betreft. Het [enige wat ik nu nog kan doen te proberen een ritje te winnen". De Nederlander [zocht overigens niet naar ex- is. Eenmaal op verhaal ge komen deed hij zijn verhaal. 'Het verhaal van de man, die i de Tour begonnen was in het vaste vertrouwen dat hij begin tot het eind een elangrijk aandeel zou hebben het gevecht om de Tourzege, naar die nu na de achtste e tot de conclusie moest homen, dat hij te hoog had Jgegrepen. Zoetemelk: „Het spel begon halverwege de beklimming van de Col du Telegraph na longeveer 80 km. Steeds weer [attaqueerden Fuente en Ocana. [Iedere keer opnieuw sprong ik haar ze toe. Eerst lukte dat wel, maar bij de beklimming van de Galibier ging het mis. afd. gebruikte wagens. e Jongh. onze PRIJSSLAG KONSU- gelmatig onze winkelteams ;e KONSUMENTENMARK- lOES voor direkt nog enige den als ietaalde baan vindt in het Irijt goede carrièremogelijk- U VRIJBLIJVEND welkom dag 10 juli a.s., van DEGEM", BEURSPLEIN 7, DE MOGELIJKHEID, DAT LTIS PLAATSVINDT, zijn wij bereikbaar onder Ze bleven aanvallen. Iedere keer opnieuw. Thevenet en Van Impe bleven rustig zitten. Die deden niets. Steeds moest lk er weer achteraan. Op het laatst ging het niet meer. Oca na en Fuente, ze hebben mij op die manier gewoon kapot gemaakt". Het verhaal Zoetemelk wordt bevestigd door Herman van Springel, die zegt: „Joop was de enige, die steeds weer reageerde op de tussensprints van Fuente en Ocana. Ik denk dat hem dat teveel ver moeid heeft". Eenmaal samen weg bouw den de twee Spanjaarden al op de Galibier een fikse voor sprong op. Ocana loste zijn landgenoot vlak voor de top, waarna het tweetal in de afda ling weer samen verder ging. Thevenet, Lopez-Carril en Martinez, die de achtervolging hadden ingezet, volgden op 1.20 min, terwijl Joop Zoete melk toen al dik 4 minuten aan zijn broek had. Het drama begon zich toen al af te teke nen. Luis Ocana, die twee jaar geleden eveneens in een zware Alpenrit acht minuten wegliep van Eddy Merckx en in de afgelopen dagen ook de aanval niet had geschuwd, besloot door te gaan. Constant gaf hij het tempo aan. De kleine Fu ente, die achteraf toch niet ten onrechte had voorspeld dat de verschillen in deze zware Al penritten niet in minuten maar in kwartieren geteld moesten worden, nam nauwe lijks kop over. Even leek het erop of het groepje-Thevenet nog aansluiting zou vinden. Men kwam zelfs tot een mi nuut, maar toen was het plotse ling gedaan. Lopez-Carril moest afhaken en toen de be klimming van de Col d'Izoard eenmaal begonnen was, liep het leidende tweetal plotseling steeds verder uit. De groep- Zoetemc-lk raakte ook steeds verder achter. Verklaring van Zoetemelk later: „Er werd niet gereden, omdat er teveel ploegmakkers van Fuente en Ocana in onze groep zaten". Ook Lucien van Impe, met Zoetemelk het grootste slacht offer van deze nieuwe coupe van Ocana, liet zich niet zien. Na afloop klaagde hij dat hij de hele dag last had gehad van buikpijn. „Ik heb wel 50 tabletten geslikt vandaag. Ik weet niet allemaal wat". Terwijl het peloton in stuk ken gescheurd verder zwoegde en op steeds grotere afstand werd gezet sloeg het noodlot voor Fuente toe. In de afda ling van d'Izoafd reed bij lek. Een affaire die hem 23 secon den koste en mogelijk de etappe-overwinning, want Luis Ocana, dat was wei duidelijk, zat er op het laatst duidelijk door. De ruim 2 minuten voor sprong die hij op zeker mo ment op Fuente had, bedroeg op de eindstreep nog maar 58 seconden. Maar Fuente, num mer twee in het eindklasse ment na de rit van gisteren op ruim negen minuten van Oca na, weigert de moed op te geven. „Morgen is er weer een zware Alpenrit. Dan val ik weer aan", Commentaar Oca na: „Ik heb tot nu steeds aan gevallen. Voor mij is nu de tijd gekomen om de trui te gaan verdedigen. Ik ben niet bang voor Fuente". JACQUES VAN LEEUWEN 0 José Manuel Fuente, de enige die Ocana kon volgen, maar door een lekke band achterop raak te, acht zich nog niet kansloos voor de eindzege: „Er komen nog meer zware etappes en ik blijf aanvallen." Etappe Meribel-les-Allues Les Orres 236,5 km 35 km: Dan Guillaume komt als eerste boven op de Col de la Madeleine (2e categorie) gevolgd door Van Impe, Pust- jens, Martins en Fuente. 56 m: Aimar en Carletti springen weg en krijgen een voorsprong van 45 seconden. Ze worden later achterhaald door Genty en Balague. 66 km: Peloton weer geher groepeerd. 78 km: Vliegende sprint wordt gewonnen door Hoban voor Pollentier, Lopez Carril, Bala gue, Teirlinck en Genty. 80 km: Fuente begint aan te vallen, later volgt Ocana. Zoe temelk beantwoordt deze atta que. 89 km: Op de top van de Col du Télégraphe is Fuente het eerst boven gevolgd door Oca na, Thevenet, Zoetemelk en Ovion op lichte afstand. Later komt deze eerste groep weer bijeen in de afdaling. 100 km: Bij de beklimming van de Col du Galibier sprin gen Ocana en Fuente weg. Thevenet en Lopez Carril vol gen vlak achter deze twee, direct daarna komt o.a. Zoete melk. Ill km: Doorkomst op de top van de Galibier: 1. Ocana, 2. Fuente, 3. op 1.10 Thevenet, op 1.45 Lopez Carril en Marti nez. In de afdaling wordt The venet door de twee anderen ingelopen. 160 km: Fuente en Ocana heb ben een voorsprong van 2.25 op Martinez en Thevenet die Lopez Carril hebben gelost. De groep Zoetemelk zit op 8 mi nuten. 168 km: Doorkomst Col de TI- zoard: 1. Ocana, 2. op 5 secon den Fuente. op 4.15 Thevenet en Martinez en op 9.20 groep Zoetemelk. 200 km: Fuente krijgt lekke band, die hem 23 seconden kost. Ocana gaat alleen door. 236,5 km: Ocana wint de rit vóór Fuente met een voor sprong van 58 seconden. Wielrennen In de adspi- rantenronde van Schaijk ging de overwinning naar Mario van Vliimmeren uit Hoeven. Het was overigens een volledi ge aangelegenheid van Wilfe- brord Wil Vooruit. Phyl de Jong werd tweede en Leon Veeke derfie, terwijl Petw Heeren als dertiende over de streep kwam. (ADVERTENTIE) o.a. een uitgebreide collectie mooie dameshorloges in geel goud, witgoud en'brillant. edelsteenkundige f.g.a.g.g. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 - tel. 1166 70 oostzeedijk 155 - tel. 12 23 44 rotterdam. (Van onze speciale verslag gever). LES ORRES Zwart van het stof, een doffe blik in de ogen. Zo kwamen de Neder landers een voor een in Les Orres, het Alpendorp dat zich gisteren tegen de avond koes terde in een heerlijk zonnetje. Het was geen fietsen meer wat ze deden. Ze zwalkten maar wat over de weg. Hun versuf te hersens beseften nauwelijks dat ze in deze verschrikkelij ke etappe urenlang dicht bij de dood waren geweest. De Nederlanders. Ze hadden ge vochten met de moed der wan hoop. Ze lieten zonder er een cent aan te verdienen, bloed, emmers zweet en tranen. Op de streep in Les Orres, waar ze volkomen stijf en uitgeput van hun fiets tuimelden, was er niemand die voor hen klap te. En voor drie van hen bleek het ook nog vergeefse moeite te zijn. Het wielerleven was jaren nooit zo hard. Jo Vrancken was zo versuft dat hij de schillen van de bananen gewoon opat. Mathijs MONZA (UPI) De Itali- "Bse dagbladen hebben "uandag een verbod geëist Motorwedstrijden op het "PMsnelle circuit van Monza, aar zeven weken tijd vijf lionreUrS 'le' 'even lieten. Drie |L.se Italiaanse amateurs li» ■en zondag bij een bot- L ,n l>rec'es dezelfde bocht, |Aar de beroemde Fin Jarno I. armen en de Italiaan Renzo B- "nni op 20 mei jl de dood Idi" Motorrijders beklaag- i» z'([| er tijdens de training zaterdag over dat de te riskant was, omdat zij na het rechte stuk waarop snelheden worden bereikt van 220 tot 230 km-uur niet tijdig terug konden schakelen. „Waarom durven wij het geen moord te noemen". Die vraag stelde La Stampa uit Turijn maandag in een artikel, waarvan de titel luidde: „een tragedie, die vermeden had moeten worden." De krant zegt dat de baan waarop werd gereden precies dezelfde was, als waarop Saa- rinen en Pasolini stierven. De veiligheidsmaatregelen waren gelijk of minder en het asfalt was in een slechtere staat. „Een fout maken is iets dat iedereen kan overkomen..Maar opnieuw een fout van deze omvang maken, is een mis daad" aldus La Stampa, die verder zegt: „Het was weer zinwekkend te vernemen, dat de organisators de races wil den laten doorgaan, ten koste van alles..ten koste van wie weet hoeveel meer slachtof fers". De Carrière Dello Sport uit Rome zegt onder de kop: „Monza doodt weer dit kan niet doorgaan" dat de organi sators zich gerealiseerd moeten hebben dat het circuit waarop Pasolini en Saarinen stierven te gevaarlijk was voor „junior racers" met minder ervaring dan de professionals. In som mige gevalle waren het uitge sproken beginnelingen, die aan de start kwamen op motorfiet sen, die dezelfde snelheden kunnen ontwikkelen als die van de grand prix-bolides". Het Milanese La Gazzeta Dello Sport meldt, dat twee voorstellen om de snelheden op het circuit van Monza in te perken door de organisators van de race van zondag waren verworpen. „Een feit is dat het circuit van Monza geheel is omgeven door vangrails en dat er voor degene, die een fout maakt, geen mogelijkheid bestaat om van de baan af te komen." De Gazzetta zegt: „Het is absurd om een sport in competitieverband te be drijven. waarin de kleinste foutjes met de dood worden betaald. Monza moet voor mo- torrennen worden gesloten." de Konig zei: „Ik ben zo el lendig dat ik mezelf niet eens hoor praten". Jan Krekels noemde het moordenaarswerk en Mathieu Pustjens begroef van pure ellende zijn roodge huilde ogen in zijn petje. Zijn lippen trilden, Pustjens, de hoop van Nederland in de ber gen, was te laat gekomen. Hij schaamde zich daarvoor. Vrancken van wie de mees te volgens verwachtten dat hij deze immens zware rit alleen maar in de bezemwagen kon beëindigen, viel een meter na de finish van zijn fiets en zakte daarna door zijn knie ën. Pas na een kwartier was hij in staat om in hakkelende be woordingen te vertellen dat hij van vermoeidheid verschillen de keren bijna onderuit was gegaan. „Zo'n koers is toch niet meer normaal. Dat is on menselijk. Ik dacht maar aan een ding: op tijd zijn en Pa rijs halen". Dat zei Vancken toen hij half bewusteloos op een trapje zat. Een half uur la ter besliste de Tourleiding dat hij en ook De Koning en Jan broers uit de strijd werden genomen omdat ze zich af en toe door een auto hadden laten trekken. Deze beslissing trof vooral Vrancken als een mo kerslag. De tranen sprongen hem in de ogen. „Heb ik daar voor zo gebloed? Heb ik me daarvoor zo afgebeuld?" jam merde hij. Mathijs de Koning en Ben Janbroers de andere slachtof fers van de commissarissen vonden het minder erg. Jan Krekels kon al evenmin op zijn benen blijven staan. Hij had door een blessure aan de linkerknie heengebeten. Krekels: „Ik had last van mijn knie en zelfs de kleinste stij ging irriteerde me. Ik heb maar steeds in mijn eigen tempo gereden en geprobeerd niet te forceren. Ik ben daar om blij dat ik nog op tijd ben". Theo van der Leeuw, die als eerste Nederlander na Zoete melk in Les Orres arriveerde, was de enige die een optimis tisch geluid liet horen. Hij zei: „Ik heb veel pijn gehad, maar dat hoort nu eenmaal bij mijn vak. Ik ben profrenner en bij de profs is niets te gek. Dus zal ik maar niet klagen". LES ORRES. De commissa rissen van de Tour de France besloten gisteravond 12 ren ners uit de strijd te nemen en 50 francs boete te geven om dat ze zich door een auto lie ten trekken. Daarbij zijn drie Nederlanders, Janbroers, Vrancken en De Koning. De overige negen zijn Doyen, (België), Opdebeerk (België) Planckaerl (België), Verstrae- ten (België), Bellone (Frank rijk), Millard (Frankrijk), Carletti (Frankrijk), Aja (Spanje) en Zurano (Spanje). Dit besluit deed Ton Vissers, de ploegleider van Canada- Dry in woede uitbarsten. Hij zei: „Het was toch al zwaar genoeg. Waarom moet men die jongens, die zich allemaal te pletter hebben gewerkt uit de strijd nemen, maar ja, ik zie het wel in. Er zijn tot nu toe veel te weinig renners uitge vallen en dit kost de organisa tie alleen maar geld. Daarom nemen ze zulke strenge be sluiten. Maar correct kan ik het toch niet vinden". Opgege ven hebben: Guimard (Fr.), De Brouwer (B) De Geest (B) en Wim Schepers. (Van onze speciale medewerker) BRUSSEL Er ver toeven in ons midden personen, die Eddy Merckx, vooral nadat hij in Rome en elders uit spraken deed waaraan de paus een punt kon zuigen, beschouwen als een moderne, met apos tolaat oververzadigde St.-Aloysius, maar dan op een koersfiets. In fei te is Merckx een gewo ne, wat stille, maar bik kelharde fietsmachine en een koele Gannef in de Shylockiaanse zin van dat woord. Zo denken velen ook van Raymond Poulidor, dat hij maar net de dans van de dorpsgek ontsprongen en zo een goedigaard ge worden is, die zich te recht siert met de berus tende glimlach van de droeve clown, die altijd pech heeft. Dat klopt ook ai niet. Zoveel pech als Poulidor kaïn, een mens niet heb ben, PoUlidior's pech is niets anders dan dat kleine beetje wat hij mist om een caimpioms- siimo te zijn. Pouspou is bovendien geen goedig aard, geen clown en hij is verre van gek. Hij is een man, die al fietsend bijzonder goed boerde en alle schapen op het droge heeft. Poulidor heeft ook vaak net niet gewonnen, omdat hij ziah niet wilde of niet kon leegrijden. Waar an deren meer gaven dan ze hadden, daar hield Poulidor nog altijd iets over om in stijl te kun nen afstappen. Als deze Raymond Poulidior met het niets ontziend ge weld van een Simpson gevlamd had, had hij vaak gewonnen, maar was hij mogelijk ook al dood geweest. Deze Pou lidor, eenvoudige boe renzoon, rijdt niet op zijn instincten, maar op het computertje in zijn vriendelijke kop. Merckx kan er bij tijd en wijle in fatalistische overgave alles uithalen wat hij heeft en soms zelfs nog iets meer. Pou lidor wil en ban dat niet en dat houdt hem als renner kleiner, maar dat maakt hem als mens wellicht groter. Toch een vreemde vo gel die Poulidor. Eens werd hij tijdens een Tour vergezeld door Martial. Lach niet, want die Martial is een in Frankrijk en daarbuiten een wijdvermaarde hyp notiseur en handopleg ger, die toen hij voor de rechtbank moest ver schijnen wegens onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde zijn drie rechters prompt binnen de drie minuten in slaap keek. En dat is geen verzinsel, maar een even sterk als waar verhaal. Wat deed deze Martial met Poupou in die Tour? Hij legde hem voortdu rend de handen op schouders en hoofd en keek hem daarbij zeer diep in de ogen. Gehol pen heeft het niet. Er zijn veel mensen, die vrij onschuldige wit te pilletjes slikken. Er zijn veel renners, die vrij onschuldige witte pilletjes slikken. De sterker opjuinende groe ne pil is ook in en som mige renners grijpen bij tijd en wijle zelfs naar de tierig makende rode pil. In geval van nood wordt waarachtig ook wel eens beroep gedaan op de zwarte pil, die de renner afwezig doet grijnzen, maar hem sterk maakt als een ho- ningbeer. Naast deze chemische middelen werd ook de metallurgie als hulpwetenschap aan getrokken. Dat zijn de onder tafels doorgescho ven gouden dukaten, die sommige wieltjes snel Ier, andere langzamer doen draaien. Martial heeft aan dat alles nog een derde dimensie toe gevoegd door zijn hyp nose en handopleggerij. Gino Bartali schoof dit alles indertijd ter zijde en hield zich uitsluitend aan zijn eigen gebed en aan dat van zijn moe der. Ilij won vaak. JAN WINTRAECKEN

de Stem | 1973 | | pagina 9