Predictor twee jaar op de markt PER JAAR DOEN HONDERDDUIZEND VROUWEN EEN ZWANGERSCHAPSTEST Zelf de keuken gezellig maken ANDERS ETEN EN SLANK WORDEN SLACHTING BIJ DE ZANDKREEK Wereld machteloos bij tweede droogteperiode m Woens IfflIW PROC Rnka werft span ll Derde wereld meer op eigen benen bij planning ontwikkelingsprogramma's APARTE EN GOEDE KLEREN VAN TOMMY LONG TALL ERNIE IN LOIS ROBERTS Dollar veert erder op MZORGEN ■ÜHSSÜEÜ mode VPOUW mode INTERNATIONAAL AGRARISCH CENTRUM IN WAGENINGEN paplor uw pen Opruimen Politie houdt schoonmaak in Noord-Italië ILUTA-ONRUST ART ÏY,an orize redactie blnnen- |d). E]| B( IN Dinsdag 10 juli 1973 WÊÊÊ^ÊÊ 10 1 „Het is natuurlijk erg commercieel, maar de huisartsen zullen er toch mee moeten leren leven. Je kunt een dergelijke ontwikkeling immers niet tegenhouden. Bovendien geloof ik, dat de meeste huisartsen geen principiële bezwaren tegen dergelijke testen hebben." Dit zegt dr. F. Bierens, voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging, over de zwangerschapstest Predictor. 0 De zwangerschapstest Predictor is eenvoudig en zonder ge vaar. Bij zwangerschap produceert het lichaam een speciaal zwangerschapshormoon. De test is erop gericht de eventuele aanwezigheid van dit hormoon aan te tonen. Eerst wordt met een druppelaar ochtendurine in een buisje, waarin al een droge proefstof is, gedaan. Vervolgens voegt men er nog een speciale vloeistof aan toe. Meng dit alles en zet het buisje in een speciale houder op een trilvrije plaats. Op een spiegeltje kan men na twee uur de uitslag zien. Ziet men een donkerbruine, regelmatige ring dan kan men aannemen, dat men in verwachting is. Voor vrouwen, die de keuken als hun domein beschouwen en die veel tijd in dit gedeelte van het huis doorbrengen is „Zelf gemaakt voor de gezellige keuken" een aardige uitgave. Mode- en knippatronenblad Marion, handwerkblad Ariad ne, maandblad Doe Het Zelf en magazine voor vrijetijdsbe steding Na Vijven brachten een aantal ideeën bij elkaar, die het leven in de keuken zouden moeten veraangena men. Volgt men een aantal van de tips dan krijgt men een origi nele, leefbare keuken in plaats van de witte, kale kamers, die nu in de meeste huizen' als keuken diemen. Alle denkbare dingen, die met de keuken te maken heb ben, is voor de uitgave bijeen gebracht. Zo zijn er bijvoor beeld tips over behang, kast jes, eierwarmers en snijplan ken, er staan patronen in voor ontbijtlakens en schorten en zelfs recepten ontbreken niet. Voor wat betreft de ideeën, is „Zelf gemaakt" de prijs (f 6,95) best waard. Jammer al leen, dat de uitgave zo slecht is. Het exemplaar, dat wij ont vingen viel al bij de eerste keer doorkijken uit elkaar. •.Zelf gemaakt voor de ge zellige keuken" is te koop bij kiosk, boek- en tijdschriften- handel. Deze doe-het-zelf-test van Chefaro is nu ruim twee jaar op de markt en alleen al in Nederland worden er per jaar zo'n honderdzuizend ver kocht. Door middel van de test kan iedere vrouw er thuis op een vrij eenvoudige manier achter komen of ze wel of niet in verwachting is. Welke vrouwen kopen Pre dictor en waarom? Per slot van rekening moet er altijd nog een behoorlijk bedrag voor worden neergeteld en een bezoek aan de huisarts kost veel vrouwen niets. Bovendien moet men, zeker als de test positief uitvalt, toch naar een huisarts. Dokter Bierens noemt als reden voor de aankoop van de test nieuwsgierigheid. „Een vrouw", zegt hij, „wil 2x3 snel mogelijk weten of ze wel of niet zwanger is. Aangezien de test al kan worden gedaan als de vrouw nog maar negen da gen over tijd is, kan ze een snel antwoord krijgen. Verder geloof ik, dat veel vouwen, die ongewenst zwanger zouden zijn, de test doen. Ze willen eerst zekerheid voor ze naar een arts toestappen". Vrouwenarts H. van der Loo is dezelfde mening toegedaan. Hij veronderstelt ook, dat een aantal vrouwen door de test enkele schakels wil vermijden op haar weg naar abortus. „Vroeger moest de vrouw eerst via de huisarts te weten komen of ze al dan niet in verwachting was, vervolgens moest ze naar een specialist en dan besloot een team, of er gegronde reden was voor een abortus. Werkte men niet snel, dan liep men kans dat het te laat was om nog abortus toe te passen. Mogelijk denkt de vrouw op deze manier een snellere weg te hebben gevon den. In ieder geval komen er bij mij steeds minder vrou wen, die abortus willen laten plegen. Nu is het natuurlijk moeilijk te zeggen, in hoeverre dergelijke tests daar mee te maken hebben". Om er achter te komen wie de test gebruiken liet Chefaro het Instituut voor Psycholo gisch Marktonderzoek in Schiedam en Interview in Amsterdam onderzoeken doen. Men kwam tot de conclusie, dat met name de volgende vrouwen geïnteresseerd zijn in Predictor vrouwen, die veran deringen in het leefpatroon moeten aanbrengen, zoals op houden met het innemen van bepaalde medicijnen of beëin digen van bepaalde werk zaamheden; vrouwen, die bij een eventuele zwangerschap beleidswijzigingen moeten overwegen; vrouwen, die vaak in hun hoop op zwangerschap zijn teleurgesteld en daarom de herhaaldelijke gang naar de medicus schuwen; oudere vrouwen die, op grond van hun leeftijd, onregelmatig menstrueren en bij welke een zwangerschap bijzondere pro blemen kan opleveren; vrou wen, die in verband met druk ke werkzaamheden (beroep, jonge kinderen thuis) moeilijk tijd kunnen uittrekken voor een bezoek aan hun arts voor een bepaling van zwanger schap. In hoeverre kan de test ze kerheid geven en kan iedere vrouw, wanneer men rekening houdt met de gespannen toe stand waarin ze zich vaak zal bevinden, de test uitvoeren? Om een antwoord opdeze twee vragen te vinden hebben onafhankelijke artsen in Enge land en Duitsland onderzoeken gedaan. In vrijwel alle geval len was de test goed uitge voerd en de uitkomst hetzelf-' de als, die van de test van deskundigen. Met name in het Duitse rap port wordt er echter op gewe zen, dat Predictor in geen ge val de medische behandeling kan vervangen. Een bezoek aan de huisarts en zeker een goede begeleiding als de vrouw zwanger is. blijven noodzakelijk. Vrouwenarts Van der Loo: „Als een vrouw haar kind wil zal ze beslist naar een huis arts gaan voor een goede be geleiding. Alle ouders willen immers het beste voor hun kinderen". In de pop-poster-serie van Lois is een affiche veschenen van Long TaH Ernie en The Shakers. Voor degenen, die er niet om geven, dat hun idolen op een poster uitge breid reclame maken voor Lois kleding, een leuke aan winst. Alle Lois-dealers heb ben de poster in voorraad. Londen heeft in de modewe reld de naam gekregen van plaats waar de mode voor jon geren wordt geboren. Je komt er de meest orginele, gedurfde kleren tegen, die echter mees tal niet uitmunten voor wat betreft kwaliteit en afwer king. De kleren van Tommy Ro berts vallen op in dit Londen. Met name omdat hij wel hoge eisen stelt aan materiaal en af werking. Hij zegt details erg belangrijk te vinden en dat is dan ook te mei-ken aan bij voorbeeld de stiksels op de zakken van de kleding, die hij ontwerpt. Tommy Roberts gelooft in de terugkomst van de kleer maker. Hij moet hier natuur lijk wel aan toevoegen, dat dat consequenties zal hebben voor de prijzen van de kleren. De ontwerper houdt van gedurf. de kleren. Ook dit is tot op zekere hoogte te merken aan zijn ontwerpen. Zijn kleren zijn opvallend, maar niet echt nieuw. Alles bij elkaar geonimen is Tommy Roberts een zeer ge schikt ontwerper voor jonge mannen, die apart, maar toch goed verzorgd gekleed willen gaan. 0 Een kort 'jack in tweed met insteekzdkken en grote revers. De pantalon is hooggesloten, heeft bovenaan enkele plooien en brede pijpen. Vermageren is voor velen een onmogelijke opgave. Talloze malen wordt aan een nieuw dieet begonnen, maar even zo vaak geeft men het weer op. Het grootste probleem is dat men alles alleen moet doen. Daarom worden er tegenwoor dige allerlei clubs opgericht voor mensen, die samen een aantal kilo's willen verliezen. Op deze clubs blijkt, dat men nu wel volhoudt. Men wil na melijk niet onderdoen voor een ander. Men spreekt op deze clubs niet van een dieet, maar van een veranderende eetge woonte. Deze andere manier van eten vinden we terug in het „Dieet Kookboek" met als ondertitel „Het vermageren in zeven dagen". In een paar hoofdstukken wordt uitgelegd waarom men anders moet eten en awt dat anders etein dan wel inhoudt. Het is niet de be doeling, dat men speciale dieet producten haalt in een re formhuis, men mag allerlei dingen blijven eten, maar alles wordt wel zonder vet of sui ker klaargemaakt. Zo zijn er nog enkele regels waar men zich aan dient te houden. Het boek bevat ook een aan tal recepten. Steeds met de vermelding van het aantal ca lorieën. Op deze manier ziet men of het aantal calorieën dat is toegestaan, niet wordt over schreven. Wil men geleidelijk afvallen, dan stelt men een menu samen, dat vrij veel ca lorieën bevat, en wil men er in een zo kort mogelijk tijd zo veel mogelijk kilo's af hebben, dan zorgt men voor een ande re samenstelling. Heeft men eenmaal het gewenste gewicht bereikt, dan is het naturlijk wel zaak niet af te wijken van de andere eetgewoonte. De schrijvers van het boek raden aan in ieder geval de huisarts te raadplegen voor men de eetgewoonte gaat ver anderen. Al met al is het een aardig boek. Tenminste voor doorzet ters. Want het grote probleem waarmee de mensen die wil len vermageren kampen, wordt door het boek niet op gelost. Men moet nog alleen vermageren en geeft zodoende eerder de moed op. Het „Dieet- kookboek" is geschreven door dr. Irwin M. Stillman en Samm S Baker en wordt uit gegeven door Bosch en Keu- ning in Baarn. eindredactie rieja van aart (Van een onzer verslaggevers) de Indianen koesterden zich nauwelijks in hun vrede ach ter de ..eeuwige grens" of de Amerikaanse regering lapte alle beloften aan haar solda tenlaarzen. De oorlog met Mexico was voor de V.S. aan leiding om in 1817 een uitge strekt gebied tussen Texas en Californië in bezit te nemen; geheel ten westen van de „eeuwige grens". Toen een jaar later in Californië goud werd gevonden drongen tien duizenden gelukszoekers al dan niet met de goudwasbak opzij het land van de India nen binnen. Zij werden ge volgd door het leger en toen begon ook de aanleg van de spoorverbinding van de oost- naar de westkust. Op 10 mei 1869 werden de rails van de „Union Pacific" en de „Cen tral Pacific" met een gouden spijker verbonden. De Indianen van de grote vlakten en de Rocky Moun tains, die 225.000 mensen tel den, vormden echter een ge weldige hindernis voor de ves tiging van de blanken. In 1851 sloten de Cheyennes, Sioux, Kraaien en Arapaho's in Fort Laramie een overeen komst met de V.S. waarin zij akkoord gingen met de annleg van legerposten en wegen in hun gebied. Zij gaven daarbij geen enkel recht prijs. t opperhoofd Zwarte Ketel voorkwam een bloedbad. Er volgden in de volgende maanden nog meer schermut selingen en onderhandelingen. Ook de Sioux begonnen zich te roeren, evenals de Arapa ho's die met de Cheyennes verwant waren. Het gevaar van een bloedig treffen nam toe, toen de Sioux hier en daar begonnen te plunderen. Kolonel Chivington, een ijzer vreter, besloot een aanval te doen op het winterkamp van de Cheyennes bij de Zand- kreck. Hij liad bij geruchte vernomen dat de Cheyennes een bondgenootschap hadden gesloten met de Sioux die van plan waren al wat blank was uit hun gebied weg te vagen. Zwarte Ketel bezwoer echter dat hij vrede verlangde. Onder protest van enkele officieren van Fort Lyon, die onomwonden Heten weten dat een aanval op het vreedzame kamp van de Cheyennes een oneervolle moord was, vertrok Chivington korte tijd later toch met 700 man en vier houwitsers. Het was 28 no vember. Chivington dreigde een oude gids, die hem de weg naar het kamp aan de Zandkreek niet wilde wijzen, op te hangen als hij niet aan zijn wens voldeed. De oude man zwichtte. Het kamp aan de bijna dro ge rivierbedding werd be woond door 600 Indianen, van Indianen tijdens een overval op kolonisten. de artilleristen de houwitsers in stelling brachten. Op het tumult kwamen ook honder den Indianen uit het kamp van Witte Antilope- dat er naast lag, toegelopen. Witte Antilope meende dat de soldaten zou den ophouden met schieten als zij de garnizoensvlag bij de tent van Zwarte Ketel op merkten. Tijdens het schieten ontplooide Zwarte Ketel nog een witte vlag. hysterische soldaten gingen zich te buiten aan gruwelijke wreedheden. Zij verloren 9 doden en een veertigtal ge wonden- (Vorige afleveringen in deze serie stonden in de kranten van 16, 19, 20, 26. 27 en 30 juni. 5 en 7 juli.) BRUSSEL (UPI) De we reld zal machteloos zijn wan neer zich een nieuwe droogte periode zou voordoen als die ten zuiden van de Sahara in Afrika, omdat de voedselvoor raden zijn geslonken, aldus verklaarde eind vorige week in Brussel de directeur-gene raal van de voedsel- en land bouworganisatie van de Vere nigde Naties dr. A. Boerma. „Als zich een nieuwe droog teperiode van deze omvang zou voordoen, zullen de mid delen voor hulp op korte ter mijn ontbreken. De voedsel voorraden kunnen niet uit de oogsten van dit jaar worden aangevuld. Daarvoor zullen enkele goede oogstjaren nodig zijn", aldus dr. Boerma. Boerma - die een bezoek bracht aan de Europese Com missie in Brussel noemde de huidige nationale landbouwpo litiek en de ontwikkelingspoli tiek ontoereikend. De ontwik kelingslanden moeten volgens hem gemakkelijker toegang tot Europese afzetgebieden hebben en de ontwikkelings politiek zou meer gerict moeten zijn op het bevorderen van de landbouwproduktie waar dat mogelijk is. De directeur-generaal van de FAO sprak tegen dfct zijn organisateie de omvang van de droogte in Afrika pas laat had beseft De voedselaanvoer is volgens hem goed op gang, en de enige problemen zijn het vervoer, de binnenlandse ont wrichting en stappen op lange termijn om de landbouw op nieuwe leest te schoeien. Het is nodig, zei hij, de landbouw produktie van de ontwikke lingslanden efficiënter te ma ken omdat de expansie achter op raakt, zoals wordt geïllus treerd door een daling met een procent in plaats van een groei van vier procent in 1972. Dr. A. Boerma Boerma sprak ook de vrees uit dat bij de verdwijning van de Amerikaanse overschotten, de instabiliteit van de wereld- prijs toeneemt. De komende tien jaren zullen gekenmerkt worden door sterke fluctierin- gen in aanbod en prijzen meende hij. De blanken, avonturiers en soldaten stroomden het land langs de Platte-rivier in Colo rado binnen. Er kwamen for ten. postkoetsen en telegraaf verbindingen. De Cheyennes trachtten de ongenode gasten zoveel mogelijk te ontwijken, maar in deze gespannen sfeer die vooral de jonge krijgers agressief maakte, was een ge wapend treffen nauwelijks te vermijden. In de lente van 1864 ontstond een ernstig inci dent, toen soldaten het jacht gebied van de Cheynnes bin nendrongen en het vuur open den op een grote groep India nen die hen tegemoet reden. Ondanks de inzet van enkele kanonnen dreigden de soldaten in de pan te worden gehakt en slechts de tussenkomst van wie de meesten vrouwen en kinderen. Een grote groep krijgers was in een verderge- legen gebied op bisonjacht. Niemand vermoedde vijande lijkheden. Tegen zonsopgang verraste Chivington het slapende kamp. Aan de tipi van Zwarte Ketel wapperde een Amerikaanse garnizoensvlag met de 34 ster ren van de Staten. Hij had de vlag van Amerikaanse onder handelaars ten geschenke ge kregen, met de verzekering dat er nooit op hem of zijn mensen geschoten zou worden als hij de vlag bij zich had. Daarom verzamelden de vrou wen en kinderen zich rond de tipi van Zwarte Ketel toen de soldaten van twee kanten het vuur op het kamp openden en Witte Antilope besloot onge wapend naar de soldaten toe te gaan. De bejaarde hoofd man liep op de soldaten toe, stak zijn armen omhoog en riep: „Stop, stop!" Het ge weer- en pistoolvuur ging on verminderd verder. Witte An tilope bleef staan, kruiste zijn armen en stierf. Toen zijn lijk later werd gevonden, hadden de Amerikanen zijn geslachts delen afgesneden om er een tabakszak van te maken. De weinige krijgers in het kamp boden hevige tegenstand en mede door het ongediscipli neerde optreden van de solda ten konden vele Cheyennes ontsnappen. Toch kwamen bij het bloedbad aan de Zand kreek 105 vrouwen en kinde ren en 28 mannen om. De (Van een onzer verslaggevers* WAGENINGEN De ont wikkelingslanden komen meer en meer op eigen henen te staan. In het jaarverslag van het Internationaal Agrarisch Centrum 1972 wordt vastge steld dat in de ontwikkelings samenwerking de ontvangen de landen een steeds grotere verantwoordelijkheid krijgen of nemen bij de planning en de prioriteitsbepaling van de ontwikkelingsprogramma's. Andere tendensen in de agra rische samenwerking zijn: toe genomen belangstelling voor internationaal agrarisch onder zoek; accentverlegging naar de sociale aspecten van de agrari sche ontwikkelingsprojecten; toenemende problemen rond de werkgelegenheid op het platteland door de trek naar de grote steden. Steeds meer wordt de aandacht van ont wikkelingswerkers gevraagd voor arbeidsintensieve projec ten, die de werkgelegenheid in sterk achtergebleven gebieden kunnen bevorderen: bijvoor beeld de aanleg van wegen, cultuurtechnische werken en de constructie van bedrijfsge bouwen. In het jaarverslag constateert het IAC dat in de meer ont wikkelde landen in de Derde Wereld juist op landbouwtech nisch gebied veel vooruitgang wordt geboekt. Bovendien be ginnen in die landen de uni versiteiten en hogescholen vol doende afgestudeerden te leve ren. Ook daar heeft men ech ter te maken met het pro bleem, dat er voor veel afge studeerden geen passende baan is. Dat is wel het geval met het middelbaar kader. Het ge volg is dat men kritischer wordt ten aanzien van door donorlanden uitgezonden des kundigen. Het kritisch be schouwen van de ontwikke lingssamenwerking wordt in die landen steeds meer actueel. Het Internationaal Agrarisch Centrum te Wageningen heeft in 1972 31 nieuwe projecten in behandeling genomen. Hiervan worden er 14 uitgevoerd door particuliere organisaties zoals de NOVIB, zending en missie. Van de overige 17 waren dit jaar bijna de helft van de aan vragen afkomstig uit Latiins- Amerika. Het IAC kon mede door het in gebruik nemen van de fraaie nieuwbouw in Wageningen 2 cursussen aan het bestaande pakket toevoegen, dat nu 8 in ternationale, hoofdzakelijk postgraduate cursussen telt. In totaal waren in 1972 257 cur sisten aanwezig, 39 meer dan in 1971. W~ Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen dez« vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redaerfe het in alle gevallen •ens is met inhoud, c.q. strekking. Acteur DR. W. A. J. M. H/ (Van onze correspondent) MILAAN. De Italiaanse politie heeft in het weekeinde in het noorden van Italië grote schoonmaak gehouden. Duizend rijkspolitiemannen arresteerden 249 personen, stuurden 157 publieke vrouwen naar hun plaatsen van her komst en legden beslag op 250 vuurwapens, een twintigtal granaten, viereneenhalve kilo springstof en elfduizend patro nen. En passant vonden de agenten gestolen voorwerpen ter waarde van 12.0 miljoen lire en 150 gestolen auto's terug. (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT Op verzoek van mr. J. Vreijling is het Woensdrechtse echt paar H. S.-B., dat m mei 1972 in staat van faillisse ment werd verklaard, in gij zeling gezet. De gijzeling geldt voorlopig voor dertig dagen. Het was zaterdagmiddag weer een prachtig gezicht om alle coureurs van de jeugdron- de in de Molenweg te Steen bergen te zien. Dan denk je, er zijn gelukkig nog heel wat mensen, die veel voor de jeugd over hebben. Een derge lijk festijn vraagt heel wat tijd om alles in goede banen te leiden. Toch zou ik de organisators graag willen vragen in het vervolg de LHNO-school. De Bongerd niet meer als toilet gelegenheid te laten gebrui ken. Misschien, is het in het vervolg ook mogelijk een cor- veeploeg achter te laten om allerlei rommel even op te prikken. De ronde kan dan bij de jeugd ook opvoedend werken, jong geleerd, is oud gedaan. Steenbergen, J. van Eekeren DIRECTEUR LHNO-SCHOOL DE BONGERD (Van onze redactie binnenland) \MSTERDAM - WASHING- >N De dollarkoers heeft ich dinsdag in Amsterdam in volging van onder meer "furt scherp omhoog be- bgen. Na het maandagslot van f 2,5600 - f 2,5650 ging het vooral in de namiddag Biel omhoog tot f 2,6500 - f 600. De handel was redelijk Stief, aldus werd in valuta- 'ngen gezegd. le Federal Reserve Board erika) heeft dinsdag be- dgemaakt dat het bedrag it de Verenigde Staten bij 'ere centrale banken kun- opnemen voor het steunen de dollar is verhoogd met 5 miljard tot 17,98 miljard lar. Het gaat hier om zoge. imde „swap-overeenkom- n" tussen de Verenigde Sta- en centrale banken van 14 den en de Bank van Inter- lonale Betalingen (BIB). „swap-overeenkomsten" Hen het Amerikaanse Fe- al Reserve System, het •sel van centrale banken, in at bij monetaire steunacties urende een korte periode alleenheden van andere itrale banken te gebrui- ^STERDAM De recen- jdaling van de Amerikaanse rar, en het Engelse Pond op I valuta-markten met 10 a 15 ■•««t baart de KLM grote 6- Niet alleen dat er in _uens minder wordt ontvan- maar bovendien wordt er zekere aarzeling waarge- Ptan in de Amerikaanse toe- om vakanties in J:a door te brengen, aldus mrectie in een toelichting Ld®t jaarverslag. jde, KLM de positie ln t, derlandse toeristenmarkt E,enVdan moe* zij zich Lrf j het ver-blijf in aiS 1 .voor de Ameri nd» to?rist betaalbaar kan ™en gehouden. 2 ook pagina 6) Ij j "■laiï,fe. Amsterdammer jo'r.p y*. is dinsdagmorgen I k-v? 111 een perceel in loS™SYad van Amsterdam hii i Politie vermoedt L_ JB overleden door drug- laat sectie op het Iq dus plee opl< vest cenl lak™ Akz niei al 1 staa vouS rens reni ven tuuil vrij l" nietl aan/1 vooil best* stuul klaal vievl tienl Akz< senl I ruinl BI adre dins bezc ris nagfl tend verr| moe; ver ij in e genei Di kwa| de hetzï drie taire men; ■BBB

de Stem | 1973 | | pagina 12