De zon in dienst van de mensheid MALTA BLEEF DWARS Helsinki-conferentie miezerig geëindigd Eindhovense röntgenologen Dirigent Otto Klemperer overleden Kobalt, ijzer en koper in gras van Rijnmond Italië heeft weer nieuwe regering Bekeuring in Cervia Akzo en Goodrich in onderhandeling over Ciago Slë (Frans): NKRIJK (Rijssel) am V Vrijgeleide voor [rijf Chileense I samenzweerders [Chagall-museum hi Frankrijk INCIDENT BIJ DE BERLIJNSE MUUR ADVOCAAT VOOR AMALRIK ZUTPHEN ÉÉN DAG ROOKLOOS 18 september Brand in drukkerij door inbrekers aangestoken Veronica Lake overleden SCHAPENSTERFTE Altman Barbie komt vrij Grivas zou ziek zijn NIEUW SCHANDAAL-IN-WORDING IN DE BONDSREPUBLIEK Maandag 9 juli 1973 <K) Een minnaar op zolder. Film met o.a. Shirley Maclame en Ri chard Attenborough over een driehoeksver houding. Na enkele ja ren wordt de minnaar wettige echtgenoot en neemt deze diens plaats in Laatste nieuws Nieuws. (K) 1, 2, 3j'ai vu (K) Ciboulette et ie cos- mo-cloc. Un enfant parmi tant d'autöes R.K. uitzending Sportuitzending Journaal Le condamné meurt a cinq heures, thriller Onderzoek over verzor ging aan huis en de or ganisatie daarvan op het platteland. Daarna: dis cussie Nieuws 16.50 Tour de France Leven nu Voor de kleintjes Voor de jeugd Reg. act. Journaal The man and the city De liefde voor het vak Aanhalingstekens ope nen Wij en de muziek ■23.35 Nws. taal. 20.05 Take the 8- 21.00 Nws. 21.02 De ne- ïur-show. 22.00 Nws. 22.02 Superolean Dreammachi- 2.55 Med. 23.00 Nws. NOS: Nabesch. Ronde van kr. AVRO: 23.10 (S) Van- d laat. 24.00 Nws. 0.02 Ra- urnaal. BELGIë (Vlaams) Nieuws. 5.33 De eersite to- i.OO Nieuws. 8.20 Klassieke ;ek. 9.00 Nieuws. 9.15 ;s straten en pleinen. 9.30 Postiljon. 10.00 ws.10.03 Orkest Lester La- 11.00 Operettemuziek. Nieuws, mededelingen en -berichten. 12.08 Land skroniek. 12.15 Lichte ek. 12.50 Buitenlands pers- icht. 13.00 Nieuws, bericht en schouwburg- amma. Aansluitend: e muziek. (13.55 Beursbe- m; 14.00 en 15.00 Nieuws. Nieuws en beursberich- 17.00 Nieuws en medede- n). 17.55 Weegschaal. Nieuws. 18.05 Voor de (ten. 18.43 Paardiesportbe- en. 18.45 Sport. 18.55 wenken. 18.57 Graimmo- nuziek. 19.00 Nieuws, ac- teiten en mededelingen. Lichte muziek. (19.40 -iig Engels). 20.00 Muziek- ■amma. 20.30 Boekbespre- 21.00 Splinternieuws. Vakantievitaminen. 22.00 ws. 22.05 Lichte muziek een praatje. 23.00 Nieuws. Licht muziekprogramma. -23.45 Nieuws. SST! Tante is tio§keleittad) overstuurrtszr— 'Eris iets net Uiskelr PARIJS (AFP-TJPI) jleer dan 600 geleerden en deskundigen uit bijna 70 lan den hebben onder auspiciën van de Unesco de VN- organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur in Parijs vijf dagen vergaderd over .de zon in dienst van de mensheid". Op de slotzitting stelde de voorzitter van het internationale congres, de Fransman Pierre Auger voor binnen de Verenigde Naties te komen tot de oprichting van een permanent centrum voor pet coördineren van alle on derzoekingen over zonne-cner- »ie en het bijeenbrengen van gegevens over het gebruik van deze energiebron ten bate van de mensheid. In een rapport dat dr. Harry Lustig, de vice-deken voor na tuurwetenschappen aan de universiteit van New York, voor de Unesco heeft opge steld, wordt het belang van de zon als energiebron uiteenge zet nu de olievoorraden in de wereld snel aan het afnemen zijn. De zon, aldus Lustig, le vert energie zonder rook luchtvervuiling of radio-actief afval te veroorzaken. Nu de kosten van de normale elektri citeitscentrales stijgen als ge volg van een tekort aan nor male brandstof en veel men sen tegen het gebruik van kernreactoren blijken te zijn uit angst voor radioactieve be smetting, is het gebruik van zonnewarmte niet zo duur meer, aldus het rapport van Lustig. Tijdens het congres heeft de Amerikaanse geleerde prof. Peter Glaser uit Cambridge (Massachusetts) gesteld dat als over tien jaar de energiebe hoeften der Verenigde Staten voor één procent gedekt zou den zijn door zonne-energic, dit een besparing van 100 mil joen barrels olie per jaar zou betekenen. Hij wees er echter op, dat nog veel technische problemen overwonnen moe ten worden eer het zover is. In een boodschap die de „vader" van de Amerikaanse ruimtevaart, Wernher von Braun, qp liet congres liet voorlezen, zei bij dat de mens heid op de drempel van een nieuw tijdvak staat, een tijd- 'vak dat men het „zonnetijd vak" zou kunnen noemen. De Verenigde Staten willen, aldus Von Braun, dit bereiken door de komende jaren 2 miljard dollar te investeren in 't onder zoek naar en de ontwikkeling van de zonne-energie. Hij zei er vast van overtuigd te zijn dat het op grote schaal toepas sen van zonne-energie zal bij dragen tot het oplossen van de energiecrisis in de wereld. m l-iïiïê vi ij M -i-f wm L--\ L.5 9 CERVIA (Italië). Een vrouwelijk lid van de verkeerspolitie Icon de Italiaanse badplaats Cervia, bij Rimini, schrijft een bon Itót poor een jongen die een overtreding heeft begaan door in 1 badkleding in het centrum van het stadje rond te lopen. SANTIAGO (UPI) Onder Ijware politiebewaking zijn za- ■terdagavond de vijf burgers Idle beschouwd worden als de laanstichters van <je mislukte ■Militaire staatsgreep in Chili I™! vorige week vrijdag, per ■Vliegtuig naar Ecuador ver- Itrokken. Nadat het Chileense Ihiiw de coup had verijdeld, Jradden (je samenzweerders [nun toevlucht gezocht in de lambassade van Ecuador, welk iiand hun later politiek asiel ■verleende. I De vijf zijn de 33-jarige ad- Ppcaat Pablo Rodriguez, voor zitter van de beweging „Va- IÜ! en Vrijheid" en vier |vooraanstaande figuren van i militante rechtse organi- die ongeveer duizend le- 1 den zou tellen. NICE (RTR) Frankrijk a«t zaterdag een museum J..°P®d ter ere van een van grootste nog levende E,, ^arc Chagall, de in geboren jood, wiens rk voornamelijk is geënt op 'vav t'lema's- De opening nik museum in Nice vond l,„'s op Chagalls 84ste ver- tardag. De artiest, die er irw en moe uitzag na een -, cent bezoek aan Rusland eerste in meer dan 50 jaar lii. hoonde samen met zijn Itk Ida de openingsplech tigheid bij. (ADVERTENTIE) PROFITEER NOG MEE VOOR U OP VAKANTIE GAAT. Echt iets om even voor langs te komen. want Dora van de Ven haeft de vakantie in haar hoofd. Aantrekkelijke prijzen voor japonnen en mantels. Bovendien speciale 0 vakantieaanbiedingen in lederen kleding. 't lijkt wei uitverkoop bij Dora van de Ven I \I<ua^L TILBURG DEN BOSCH HEUVELSTRAAT 44 SCHAPENMARKT 17 BREDA EINDHOVEN EINDSTRAAT 14 DEMER 18 BERLIJN (DPA-AFP) Een mislukte vluchtpoging van drie Oostduitsers heeft in de nacht van zaterdag op zondag geleid tot een heftige reactie van ongeveer 300 Westberlij- ners. Volgens de politie sloop ten dezen onder het uitroepen van „misdadigers, moorde naars" een stuk Oostduitse grensversperring. De politie drong de betogers terug. Aan de beide kanten van de muur kwamen gewapende verster kingen aan. Na ongeveer twee uren was de rust terugge keerd. HELSINKI (ANP) Door het misbruik dat Malta, als enige van de 35 deelnemers, heeft gemaakt van het recht van veto, is de conferentie over Euro pese veiligheid en samenwerking zaterdag in Hel sinki, op een miezerige, weinig spectaculaire wijze geëindigd. Minister Van der Stoel sprak van een heel vervelend slot van de eerste fase, als gevolg van het feit dat Malta vier maal zijn veto had uitgesproken over alleszins rede lijke voorstellen die beoogden niet slechts Algerië en Tu nesië te horen over de toestand in de Middellandse Zee. Het optreden van Malta heeft ertoe geleid dat de conferentie in feite een dag langer heeft geduurd dan strikt noodzake lijk was. Reeds vrijdag tegen het middaguur hadden alle mi nisters het woord gevoerd. Zaterdagochtend leek het enige tijd, dat in het geheel geen slotcommuniqué zou kun nen worden gepubliceerd, om dat Malta bied staan op het horen van Algerië en Tunesië met uitsluiting van andere lan den. De formule waarover ten slotte, na talrijke commissie- en besloten voltallige vergade ringen, overeenstemming werd bereikt, maakt het mogelijk dat ook andere landen dan Tunesië en Algerië hun me ning kenbaar kunnen maken, MOSKOU (AP) Gyuzel Amalrik heeft bekendgemaakt dat zij erin is geslaagd een advokaat te vinden die haar mam, de historicus Andrei Amalrik, bij zijn komende proces terzijde zal staan. Mevrouw Amalrik, een 30- jarige beeldend kunstenares, zei dat het ministerie van. jus titie er uiteindelijk in heeft bewilligd dat de Moskouse ad vocaat Vladimir Shveisky Amalrik zal verdedigen. Amalrik zal terecht staan op beschuldiging de Sowj et-Unie te hebben „belasterd". Shveis ky is geen vreemde voor de historicus. Ook tijdens het eerste proces tegen Amalrik in november 1970, trad hij op als diens raadsman. ZUTPHEN (ANP). In Zutphen is op 21 juli a.s. het raken taboe. Bij de vijf invalswegen van de stad zullen scholieren de gehele dag rokende automobilisten een halt toeroepen. Ook zullen in de stad allerlei manifes taties rond hetzelfde the ma plaatsvinden. Op de zaterdagse markt zal snoep verkocht worden. Een discjockey zal ex- rokers interviewen en er zal een schandpaal wor den opgericht waaraan rokende Zutphenaren zullen worden .genageld'. Het is de bedoeling dat bezoekers het geld, dat zij op één dag aan roken besteden, deponeren in bussen ten bate van een ziekenomroep, die bij de ingebruikneming van een nieuw Zutphens zieken huis van start moet gaan. Volgend jaar wil men opnieuw een rookloze dag organiseren en wel op 21 juni. Onder het motto „De langste dag voor een lang teren" tuil men de dag dan een landelijk ka rakter geven en er een grote actie aan verbinden voor het Koningin Wil- helminafonds en de Ne derlandse Hartstichting, die hiermee hebben inge stemd. waarbij Nederland in het bij zonder aan Israël denkt. Overigens was minister Van der Stoel niet erg gelukkig, dat thans ook de toestand in het Middellandse Zeegebied in de veiLigheidsnoouferentie is geïntroduceerd. Vooral zuide lijke Europese staten en niet- gebonden landen steunden tot op zekere hoogte het Maltese standpunt. In de slotverklaring wordt officieel bevestigd dat de tweede fase van de conferen tie, waarin in commissies de eigenlijke onderhandelingen zullen -worden gevoerd, op 18 september in Genève zal be ginnen, en dat de voorberei ding vam deze tweede ronde reeds op 29 augustus aanvangt. De mandaten voor de commis sies waren reeds op de eerste dag van de veiligheidscomfe- rentie, dinsdag, goedgekeurd. Het Russische partijblad „Pravda" heeft de conferentie in Helsinki over Europese vei ligheid gisteren toegejuicht a-ls „een groot succes" voor de Sovjet-Unie en andere socia listische landen. Het blad ne geerde een belangrijk westers voorstel voor een verbeterde communicatie tussen Oost en West en het vrijere verkeer vain mensen en denkbeelden van en naar het oostblok. 0 ROME. De christen-de- möKraat Mariano Rumor ver laat het Quirinaalpaleis om de formatie aan te kondigen van een centrum-linkse regering. Hij is nu de 35ste na-oorlogse premier van Italië. ROTTERDAM (ANP) In: brekers hebben een drukkerij aan de De Ruyterweg in Rot terdam in brand gestoken. De schade bedraagt driekwart miljoen gulden. Bij een onderzoek naar de oorzaak werden op twee plaat sen, o.a. in de expeditieruimte, vuurhaarden ontdekt. Tevens kwam men tot de conclusie, dat er in het gebouw was ingebroken. Voorzover bekend, wordt niets vermist. De daders zijn spoorloos. BERLINGTON (RTR-UPI) De Amerikaanse actrice Veronica Lake die tijdens de tweede wereldoorlog in Holly wood haar top bereikte toen ze optrad met Alan Ladd is zaterdag in de Amerikaanse stad Berlington (Vermont) overleden aan acute leveront steking. Ze was 53 jaar. De overleden actrice was beroemd om haar haardracht lange blonde lokken die over haar rechteroog hingen. Haar dood komt een paar da gen na die van een andere Hollywood-ster uit de jaren veertig, Betty Grable. En af gelopen vrijdag overleed de acteur Joe Brown (80), een bekende Hollywood-komiek. Enkele van de bekendste films waarin Veronica Lake optrad, waren „This gun for hire", „Bring on the girls" en I married a witch". (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Uit een onderzoek naar de schapen- sterfte in Rijnmond in fe bruari van dit jaar is geble ken, dat deze dieren niet al leen aan kopervergiftiging zijn gestorven, maar ook tengevolge van een te grote dosis kobalt en ijzer. De Che mische Industrie Rijnmond is hiervoor verantwoorde lijk. Een en ander is gepu bliceerd in het kwartaalrap port van de Centrale Meld en Regelkamer van Rijn mond. Uit in Petten onderzochte monsters van gras van omlig gende weilanden, bleek dat er per kilo gras 335 mg. koper (aanvaardbaar tien mg.), tien mg. kobalt (aanvaardbaar 0,2 mg.) en 3500 mg. ijzer (600 mg. toegestaan) werden aan getroffen. Aanvankelijk werd wel de oorzaak van de kopervergifti ging bekend, maar niet die van kobalt en ijzer. Het achterhouden van deze informatie berust volgens Rijnmond milieugecommitteer de J. de Jong, op een ambte lijke verwarring. Gedeputeerde Staten van ROME (RTR) Italië heeft zaterdag zijn 35ste na oorlogse regering gekregen. Ze bestaat uit een coalitie van de vier partijen de chris ten-democraten, de socialis ten, de sociaal-democraten en de republikeinen en wordt door premier Mariano Ru- mor geleid die al drie keer eerder regeringsleider was. De nieuwe regering heeft op papier een meerderheid van 115 zetels in het huis van afgevaardigden en 57 in de senaait. Deze sterke parlemen taire basis moet haar in staat stelen greep te krijgen op de LA PAZ (REUTER) Het opperste gerechtshof van Boli via heeft de vrijlating bevolen van Klaus Altman, die tijdens de tweede wereldoorlog als Klaus Barbie in de Franse stad Lyon hoofd van de Gesta po is geweest. De 57-jarige Altman Barbie zal echter nog tot aanstaande donderdag in zijn cel moeten blijven, omdat de officier van justitie die in februari van dit jaar zijn arrestatie heeft ge last, met vakantie is. Altman zat in voorlopige hechtenis, hangende een beslissing over een verzoek van de Franse regering tot zijn uitlevering. Het opperste gerechtshof moet zich hierover nog uitspre ken. belangrijke problemen waar voor het land ziich gesteld ziet, zoals de voorthollende inflatie, een kwijnende economie, chro nische arbeidsonrust en poli tiek geweld. De voornaamste portefeuilles gingen naar Aldo Motto, buitenlandse zaken, Ugo la Malfa, financiën en Ma rio Tanassi, defensie. In het 28 leden tellende kabinet het grootste diat Italië ooit heeft gekend zijn twee nieuwe ministeries opgenomen, n.l. voor de ecologie en voor de kunst. Het kabinet telt zestien christen-democraten, zes socia listen, vier sociaal-democraten en twee republikeinen. De 58-jarige Rumor heeft slechts zestien dagen nodig ge had om de coalitiepartners tot overeenstemming te breng over het regeringsprogram. Dit is niet zo verwonderlijk, om dat de terugkeer naar een cen trum-linkse regering -al gede gen achter de coulissen was voorbereid door Aminitore Fanf-ani. Deze „sterke man' van de christen-democraten zal naar verwachting straks ook de macht achter de scher men uitoefenen. Met de regerimg-Rumor is een einde gekomen aan een gezagsvacuüm van vijf maan den. Dit was ontstaan door het heengaan van die regering An- dreotti die slechts een jaar heeft bestaan. In die regering waren voor het eerst de socia listen niet van de partij. Zuid-Holland hebben de Che mische Industrie Rijnmond al enige tijd geleden opgedragen filters aan te brengen die de koperuitstoot per 1 november dit jaar tot nul moeten hebben gereduceerd. Al sinds 1967 wordt koper en kobalt in de Rijnmondlucht geloosd. Volgens de milieu dienst zijn er pas nu vergifti gingsverschijnselen opgetreden door de langdurige perioden van droogte voor februari van dit jaar. ARNHEM Akzo NV en The B.F. Goodrich Company zijn besprekingen begonnen over de overdracht van het minderheidsbelang (40 pet) dat Akzo heeft in het geplaat ste kapitaal ad f 11,9 min van de chemische industrie Aku- Goodridh BV (Ciago) aan het Amerikaanse bedrijf, aldus Akzo. Ciago maakt synthetische rubber en latex en werd in 1958 opgericht door de toen malige Aku en Goodrich als gelijkwaardige partners. In 1966 verwierf Goodrich reeds een meerderheidsbelang van 60 pet in de onderneming die in Arnhem is gevestigd en on geveer 450 werknemers telt. De geconsolideerde omzet van Ciago en de dochteronder nemingen bedraagt ongeveer f 125 min per jaar. Over de transactie is nog geen over eenstemming bereikt, aldus Akzo. NICOSIA (AP) Het link se Grieks-Cypriotische dag blad Ta Nea berichtte gisteren dat generaal George Grivas, de leider van de voor aanslui ting bij Griekenland ijverende ondergrondse Eoka-beweging, zeer ernstig ziek is. Hij zou een operatie hebben onder gaan. Het blad schreef dat Grivas in leven wordt gehou den met een serie bloedtrans fusies. Hij zou worden ver pleegd in een particuliere kli niek in Nicosia. Pro-Grlvas- kranten hebben deze berichten echter ontkend. (Vervolg van pag. 1) Zoals wij zaterdag al ver meldden beraden de zieken fondsen zich nog over de vraag of zij al dam niet de justitie in de zaak zullen men gen. Het is echter zeer de vraag of het initiatief daartoe nog bij hun ligt. Mr. Peijnen- burg, die tot en met het week einde met vakantie was, heeft immers laten weten dat hij zal nagaan of er al iets door het openbaar ministerie is ondernomen en zo niet dat hij zich dan in de zaak zal verdiepen. Het is volgens de Bossche officier niet uitgeslo ten dait de mate en het karak ter van de onregelmatigheden zodanig zijn dat de justitie zelf zal overgaan tot het in stellen van een onderzoek en zo nodig tot vervolging, ook zonder dat er door de bena deelde partij en een klacht wordt ingediend. IN Japan lijden bijna 390.000 scholieren aan Hongkong- griep. De epidemie breidt zich snel uit. ZES gewapende mannen heb ben zaterdag in het centrum van Cordoba, ten noordwesten van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, de 16-jarige zoon van de rijke zakenman Osvaldo Lockman, directeur van een groot warenhuis, ont voerd. KOLONEL Nazem Kazzar, di recteur van de staatsveilig heidsdienst in Irak, en 22 an deren zijn zaterdag door een speciaal tibunaal ter dood ver oordeeld en op het middaguur terechtgesteld. TIEN Sovjet-kosmonauten zijn gisteren uit Moskou naar de Verenigde Staten vertrokken waar zij met hun Amerikaanse collega's zullen oefenen voor de Russisch-Amerikaanse kop peling in de ruimte die in de zomer van 1975 moet plaats vinden. EEN Nederlands barok-stille- ven van Pieter Claesz is in West-Berlijn op de veiling van Leo Spik verkocht voor 100.000 mark, twee en een half maal zoveel als de ge taxeerde waarde. DOOR hevige regenval zijn in Karatsji (Pakistan) 35 mensen om het leven gekomen. NAAST de kernenergiecentra le in Dodewaard wordt een tweede (conventionele) elek trische centrale gebouwd, die in 1979 in bedrijf moet komen met een capaciteit van 600 megawatt. BIJ overstromingen als gevolg van hevige regenval zijn in Mexico 22 mensen omgeko men. HET technische grondperso neel van de Griekse lucht vaartmaatschappij Olympic Air ways, dat vrijdag met priksta- kingen was begonnen, heeft zaterdagochtend het werk nor maal hervat na de belofte dat de salarissen zullen worden verhoogd. DE Britse scheepvaartmaat schappij P. en O. zal volgend jaar haar vloot van 11 schepen vrijwel uitsluitend gebruiken voor het uitvoeren van cruises. Tot nu toe werden met de bo ten ook nog normale passagiers diensten, b.v. tussen Europa en Australië onderhouden. BONN (AFP) In West- Duitsland schijnt zich een nieuw politiek schandaal te ontwikkelen. Althans, dat kan men concluderen uit onthullingen van verschil lende bladen zoals de Frank furter Allgemeine en Welt over de houding van een vooraanstaand lid van de SPD ten opzichte van het hooggerechtshof in Karls ruhe. „Wij zullen onze Ost- Politik niet laten verwoes ten door die acht lammelin gen van Karlsruhe" zou hij zich hebben laten ontvallen. Volgens Welt betreft het een uitspraak van de SPD-minister voor wetenschappelijk onder zoek Horst Ebmke. De affaire schijnt zo'n omvang te hebben genomen, dat het hof van Karlsruhe heeft besloten op 16 juli in buitengewone zitting bijeen te komen om de juist heid van deze informatie te onderzoeken. De CDU heeft in de persoon van haar voorzitter Helmut Kohl al verontwaardigd gerea geerd, maar Horst Ehmke zelf heeft via zijn voorlichtings- man de gewraakte verklarin gen laten ontkennen. ZURICH (RTR) De di rigent Otto Klemperer is in zijn woning in Zürich over leden. Hij is 88 jaar gewor den. Hij wordt dinsdag in Zürich begraven. Klemperer is in maart van diit jaar als dirigent van het Londense New Phtlharmonia Orchestra vervangen na een dienstverband van veertien jaar. Vorig jaar kondigde hij aan dat hij zou stoppen omdat het hem te vermoeiend werd. Otto Klemperer is 14 mei 1885 in Breslaiu geboren. De bijna twee meter lange bleef 25 jaar geleden na een operatie eenzijdig verlamd,- maar hervatte niettemin zijn werk. Hij bracht zijn jeugd door in Hamburg, bezocht conserva toria in Frankfort en Berlijn en besloot op zijn 20ste jaar dirigent te worden. Zijn ge lukkigste en produktiefste pe riode brak aan in 1927, toen hij directeur werd van de Kroll Opera in Berlijn. Vier jaar later werd hij dirigent aan de Staatsoper in Berlijn. Spoedig nadat in 1933 de na zi's aan de macht kwamen, werd Klemperer wegens zijn joodse afkomst ontslagen. Hij week uit naar Oostenrijk en vervolgens naar Zwitserland, waar hij zich vestigde. In 1939 moest hij worden geopereerd wegens een hersentumor. Hij was daarna aan de rechterzij de verlamd, maar stond het volgende jaar weer op het po dium. Tot het eind van de oorlog werkte hij in de Vere nigde Staten. Nadat hij in 1946 naar Europa was terugge keerd, werd hij benoemd tot muzikaal directeur van de Opera in Boedepest. Hij bleef daar drie jaar. In 1951 kwam zijn carriëre bijna opnieuw ten einde doordat hij bij een val op het vliegveld van Mont real een dijbeen brak. Hij was daarna jarenlang gedwon gen zittend te dirigeren. Klemperer verwierf zich wereldroem met zijn vertol king van klasieke muziek werken. Tevens zette h(j zich in voor moderne componisten. Tot zijn eigen compostities be horen symfonieën, vijf opera's, een vioolconcert en kerkmu ziek. Hij trouwde in 1919 met de operazangeres Johanna Geissler, die in 1956 overleden is. Hun twee kinderen, de 49- jarige Lotte en de 35-jarige Werner, die film- en tv-acteur in de Verenigde Staten is, wa ren aan het sterfbed. Klempe rer bezit de Duitse en de Israëlische nationaliteit.

de Stem | 1973 | | pagina 5