rlie leeuw IJzendijke terug naar verleden Antoine uit Absdale sportiefste in jeugdronde Moerkerke wint eigen zeskamp Grote drukte op wegen VELEN KWAMEN DAGJE GENIETEN Vakantie is voor huisdieren vaak een ramp Papierauto uitgebrand stad streek Gravenpolder Zuiddorpe ERNSTIG GEWONDE AANRIJDING Ruffec-vlucht startte laat Programma van orgelconcerten Pottenbakken in Veere Drie gewonden bij botsing RUZIE OVER EEN SCHIP Maandag 9 juli 19 3 In zeeland 1NGEN unbra 20 00 u.: Joe j. rm. pand Bisschoff, expo- weaken van Vlissingse ur-beeldende kunste- (t.m. 12 aug). Open vain 21.00 u. DORPE Sebastiaan 14.30 u.:- img. Cafetaria Emans u.. schieting liggende Sport dansen 1 Raedhuys 9-30 u.; lolling dansen met ,.Het erie Troutzacte, exposi- •hilderijen -/an Nico Mo- mp (t.m. 14 juli). Expo- keramiek van Zaalberg 31 aug.) Di. tm. zat. vain 8.00 u., zond. van 14.00- u. gDIJKt de Korenmolen, expositie ©naars uit de zuidelijke rlanden (tot 1 septem- Ma, t.m. vrijd. van 10.00- u. en van 14.00-16.00 u, zion- en feestdagen van ■16.00 u. IKZEE •gerweeshuis. zomerexpo- (t.m. 28 juli). Van 10.00- U. (DORPE fé Emans 15.00 u.: ker. ihieting. WERPEN ddelheimpark, twaalfde male voor beeldhouwkunst 8 oktober) 10.00-12.00 u. 10.00-21.00 u. ntr. v. Kunst en Cultuur, ietersabdij retrospectieve ve Landuyt (tm. 16 sept.) cd. van 14.00-18.00 U., van 10.30-12.30 u. en van -18.00 u. ivonden voorwerpen de rayonscommandant van ijkspolitie te 's-Graveppol- zijn nadere inlichtingen te ;en over de volgende ge len voorwerpen: 1 bank- t; 1 blauw kindervest; 1 we kinderblouse: 1 huis- iel; 1 doos met pakken kof- 1 zonnebril en 1 leren jal. (ADVERTENTIE) ntoren te: Breda, rgen op Zoom isterhout en Roosendaal ER dan 10.000 hogere amb- tren in Italië hebben de dopen maanden vrijwillig dag genomen om, overeen- istig de wens van de rege- plaats te maken voor ;ere krachten. apjj De Stem B.V. 50-7920 (4 lijnen): HULST: nen); GOES: Rlokstraat 1, i 13.30—17.00 uur. ïementen: Boekhandel Pie- 1, 21.00 uur, tel. 01000-22341; 1900; zondag 20.00-22.00 uur of 01150-6297; Mldden- Ün, Kantoor Nieuwstraat 9, 1. 01150-5745: algemeen re- ioor Kromme Weele 4 Mid- 180-7438: redacteur Midden- 10-3405: kant Klokstraat 1. lot 35 Goes; redacteur te •kei, kantoor Nieuwstraat 9. 01150-4866; redacteur O.Z.- nstraat 14, Hulst. teL 01140- r W 7.,-Vlaanderen: R van •1. 01170-3370; sportredactie tel. 01155-2237. 01150-8297. 100-4316. doffing van de concentratie een oog dicht. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Zaterdag morgen arriveerde burgemecs-1 ter Schippers met zijn echtge note per boerensjees omringd door ringrijders te paard om op het marktplein de folkloris tische dag te openen. Nadat voorzitter van de Vij ver van het comité de burge meester en mevrouw Schip pers had verwelkomd zei de burgemeester: „De eerste klap is ook hier een daalder waard want was het een spectaculai re intocht. Dierenarts Van. de Vijver doet er alles voor om IJzendijke in de belangstelling te plaatsen en van deze mooie kern een trekpleister voor de toeristen te maken. IJzendijke is zeer belangrijk voor onze regio", aldus de burgemees ter. De voorzitter van het comi té de heer Van de Vijver dankte de burgemeester voor de grote steun. Voor mevrouw Schippers waren er bloemen. Het folkloristische evenement trok de volle aandacht van de zeer vele bezoekers. Voor de oude ambachten o.a. klompen kappen, stoelen matten, kant klossen, spinnen, vlaszwenge len, netten boeten, smeden, bestond veel belangstelling. Men kon ook zien hoe een paard werd beslagen. Er was een wedstrijd in koeien mel ken en de schuttersvereniging hield op het marktplein een schieting. De hoofdtrekpleister was evenwel de oude sport ringrijden, met 14 boerenpaar den, door de Zeeuwse ringrij- dersvereniging van Boogten. Maar dit was nog lang niet alles. In het voormalig ge meentehuis is een streekmu seum ingericht waar vooral de authentieke Cadzandse hoeren kamer een grote bewondering verwierf. Ook de korenmolen en de Nederlandse Hervormde - Kerk waren gedurende deze dag grote trekpleisters. Film Rallycross-liefheb- j hers hebben in Axel een film Ikunnen bekijken, van het au- |tospektakel dat op Hemel- irtsdag in Axel werd ge- I houden. De film werd voor leen groot aantal belangstellen- Iden vertoond in 't Chalet. Schieting In café De Block werd een schieting op Ide liggende wip gehouden met leen deelname van 33 schut- Iters. De uitslag was: höogvo- Igel P. Claessens, Lamswaarde. ■Eerste zijvogel A. van Damme, I Zuiddorpe. Tweede zijvogel G. I Stenkei, Rotterdam. Grootste ■aantal kleine vogels met 4 ■stuks: Ko de Koek, Zuiddorpe. ■Donderdag 12 juli, vakantie- [schieting, volgende normale Ischieting zaterdag 14 juli, aan- ■vang van beide schietingen I 15.00 uur. Morgen, dinsdag 10 juli: [Bergen op Zoom 11.46; IHansweent 10.56 en 23.29; ITerneuzen 10.30 en 23.01; gissingen 10.01 en 22.33; I wemeldinge 11.36. Vooruitzichten voor dinsdag I u, y™jnsdae, opgesteld door I KNMI op zondag om 18.00 I uur; Droog en vrij zonnig met I normale temperaturen. 1 "eersvooruitzichten in clj- I gemiddeld over Neder- I ,„VT dinsdag: Aantal uren If""11 5 tot 16. Min. temp.: Van lüüfeveer normaal tot 3 ga-aden onder normaal. Max. temp.: I omstreeks normaal. Kans op I)® droge periode van min- I «ens 12 uur: 95 procent. Kans I een geheel droog etmaal: w procent. i ..J0? w°ensdag: Aantal uren1 I n:fot Min. temp.: om- lïïïï». *«naal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op l!.en droge periode van min- l-tens 12 uur: 95 procent. Kans I si? een seheel droog etmaal: procent. Hogedrukgebied boven «oordzee met vandaag een I nü j maar droge wind tussen lt„, rd. en noordoost. Tempera- I r m de middag 19 a 20 I Smden. Zeewater 18 graden. oormtzichten stabiel strand- I r wet veel zon, later tijde- 1 fat bewolking en weer I ;;n langzame stijging van temperatuur. (Van onze correspondent) BRUINISSE Op de krui sing rijksweg 258 rijksweg 18 heeft er een ernstig verkeers ongeval plaatsgevonden waar bij de heer J. Boersma afkom stig uit Dordrecht zeer ernstig werd gewond. Hij diende per ambulance overgebracht te worden naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee, al waar doorzending naar de Ur- sulakliniek te Wassenaar noodzakelijk bleek te zijn. Het ongeluk ontstond door dat de heer J. Boersma als bestuurder van een bromfiets op deze kruising geen voor rang verleende aan een perso nenauto die werd bestuurd door H. van de Velden uit Meppel. Hij werd door de per sonenauto geschept. Zijn duo- passagiere, zijn 13-jarige doch tertje, kwam met de schrik vrij. De bromfiets werd geheel vernield. Een Zeeuws rennertje in de jeugdronde van West-Brabant leemt een hindernis. 0 Jan Vergoes gaat de hoogte in nadat hij 150 ringen heeft gestoken. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL. De jeugdronde in Roosendaal is geëindigd en ondanks het feit dat er geen enkele Zeeuwse deelnemer of deelneemster op de eerste plaats eindigde, mocht toch Antoine van Haperen uit Absdale op het podium komen om de witte trui voor de sportiefste deelnemer in de jeugdronde in ontvangst te nemen. Hij kreeg deze trui omdat hij samen met enkele ploegmakkers uit de ploeg van Heymans zijn in het begin van de week gevallen ploegmaat Martin Joos de hele week had mee genomen in de jeugdronde. Antoine vertelde tijdens de huldiging zondagavond dat de ploeg eigenlijk de hele week door pech was getroffen. .,Ook onze leeftijden zijn er wel een beetje de oorzaak van dat de ploeg niet erg hoog is geëin digd in de eindrangschikking (20ste plaats). Toch was het een prettige week in Roosen daal en zo denken alle jongens er wel over", besloot Antoine zijn relaas. Antoine deed dit jaar voor de derde keer mee en zal volgend jaar („jammer genoeg") niet deel kunnen ne men omdat hij dan 16 is. Het slot van de Roosendaalse jeugd ronde werd zondag op de Markt in Roosendaal gehouden waar eerst de uitslag van de 's middags verreden cyclo-cross werd bekendgemaakt, terwijl daarna de wereldkampioen 1973 Wil Knappers uit Roo sendaal, de wereldkampioene 1973, L. Sandahl uit Denemar ken, en de wereldkampioens- ploeg 1973, de ploeg van Sweere uit Zevenbergen wer den gehuldigd. De verdere uitslagen waren: eindklassement meisjes: 1. L. Sandahl, Denemarken, 2. C. Hannibal, Denemarken, 3. J. Zwegers uit Roosendaal, 4. R. Janssens uit België en 5. I. Sorensen uit Denemarken. De eerste Zeeuwse deelneemster (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Zater dagnamiddag ontstond mate riële schade aan de personen auto's van R. de S. uit Des- telbergen (B) en C.T. uit Rot terdam, op het kruispunt Oost- poortweg-rijksweg te Sas van Gent. Er waren geen gewon den. eindigde op de 9e plaats en dat was M. Warrens uit Hulst. De eerste Zeeuw bij de jon gens in het eindklassement was G. de Weduwe uit Sint- Jansteen die op de 42ste plaats eindigde. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De wed vlucht vanuit Ruffec die zaten dagmorgen niet kon gelost wor den en de duiven daardoor nog een nacht langer in de manden moesten blijven is zondagmor gen om 8.20 uur gelost. Het is een loodzware fondvlucht ge worden. Van de circa 800 Zeeuwse duiven waren er zondagavond 28 op hun hokken teruggekeerd. Winnaars van deze provinciale fondvlucht zijn geworden de combinatie Amtheunis - Van Helsland die hun winnende duif te 19.03 uur klokten. De vroegste meldingen waren ver der: G. Dusarduyn, Groede 19.23 uur. R. Verstraeten, Oost- burg 19.38 uur. Verkeste - van de Bossche 19.40 uur. Th. de Buck, Sluis 19.50 uur. en J. van Driel te Groede te 19.56 uur Van de 85 deelnemende Zeeuwse duiven aan de over nacht fondvlucht vanuit Bar celona, die zaterdagmorgen met 1000 andere Nederlandse dui ven werden gelost waren er zondagavond twee thuis. Poley te Kapelle klokte een duif te 15.57 uur zondagmiddag (was nationaal de 18e gemelde) en W. Rademakers te Sas van Gent klokte te 18.48 uur. i Antieke rijtuigjes op de fsmtmarkt in UMiwiyk*. BREDA De schandelijke praktijken met huisdieren door een deel van de vakan tiegangers blijven voortgang vinden. Ondanks acties, on danks dringende oproepen om ook aan de huisdieren te denken als men op vakantie gaat, zitten de dierenasiels vol met honden en katten, die soms van de rand van de dood zijn gered. Dieren die bewust alleen zijn gelaten, aldus de vaste overtuiging van dierenbeschermers en houders van asiels. De honden worden in de bossen aan bomen vastgebon den om dan later door parti culieren zwaar vermagerd en uitgehonderd gevonden te worden. Ook worden de hon den in bermen langs de rijkswegen aan paaltjes ge bonden. Mevrouw Keiler, secreta resse van de dierenbescher ming in Breda deelde mee dat er hele nesten jonge honden in de bossen worden achtergelaten. In Breda heeft de politie een Duitse herder met haar jong van 4 weken opgepikt en naar een asiel gebracht. Het asiel in Breda neemt per jaar gemiddeld 1800 tot 2000 honden en katten op. In de vakantiepieken ligt het aantal op gemiddeld 50 hon den en 30 katten per week. Ook de katten hebben te lijden onder de vakantie van hun bazen. „liet is opvallend dat in de binnenstad zoveel katten worden vergiftigd", aidus mevrouw Keiler. Hoe het er soms aan toe gaat wordt duidelijk door het voorbeeld van de „heer" die tweemaal is gesignaleerd bij het Wilhelminakanaal. Hij heeft één moederpoes met vier jongen laten verdrinken door zijn fietstas met de diertjes erin boven het ka naal om te keren. Mevrouw Reinhoudt van de Stichting Zeeuws Dieren asiel vertelde dat men door het grote aantal zwerfhonden geen „hondenlogés" kan opne men. Er is voor de logés nu al een wachtlijst tot septem ber. Zij vreest dan ook dat ook deze honden zullen wor den achtergelaten zodat het asiel ze dan als zwerfhonden moet opnemen. Hoe harteloos de mensen tegenover hun dieren zijn wordt nog duidelijker wan neer men weet dat onder de zwerfhonden veel rashonden worden aangetroffen waar voor de eigenaars toch inder daad veel geld hebben moe ten neertellen", aldus me vrouw Reinhoudt. (Van onze correspondent) AARDENBURG De equi pe van het Belgische Moerker ke, waar voor de eerste keer een zeskamp werd gehouden, waaraan ook drie Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten deelna men, is gisteren met 30 punten als overwinnaar uit de strijd gekomen, en heeft daarmee de fraaie wisselbeker in ont vangst mogen nemen. Meldegem eindigde met 28 punten op de tweede plaats en op de derde plaats kwam het Zeeuwsch-Vlaamse Nieuwvliet met 27 punten. Aardenburg eindigde met 23 punten op de vierde plaats. Vijfde was Sluis met 20 pun ten en St.-Laureijns sloot de rij met 19 punten. Na de spelen die op fraai terrein werden gehouden en zeer veel belangstelling trok ken, was er voor de genodig den onder wie burgemeesters, wethouders, gemeentesecreta rissen en spelleiders van de (Van een onzer verslaggevers) GOES De serie promena de-orgelconcerten welke deze zomer gegeven worden in de Grote Kerk te Goes, begint dinsdag 10 juli met een con cert door Stoffel Gunst, De aanvang is 14.00 uur. De ove rige promenadeconcerten worden gegeven op 17 juli door ds. J. Geurtsen uit Goes, 24 juli door Jan van Dijk uit Middelharnis- 31 juli door Leo Terlouw uit Bleskensgraaf en 7 augustus door Jaap Nieu- betrokken gemeenten een re ceptie op het gemeentehuis van Moerkerke. De dag werd besloten met een druk bezocht en geanimeerd zeskamp bal. (Van onze correspondent) VEERE Het stadje Veere heeft voor deze zomer een heel aparte toeristische attrac tie uitgedacht: vrijdag 13 juli gaat men in de Oomstraat col lectief aan het potten bakken. Daartoe zijn verschillende vak lui uit de omgeving uitgeno digd. Het is de eerste maal dat een dergelijke pottenmarkt in Veere gehouden wordt. Burge meester De Kam zal de ope ning verrichten. Verschillende pottenbaksters en -bakkers uit Antwerpen, Bergen op Zoom, Middelburg, Ossendrecht en Veere zullen vervolgens een demonstratie boetseren en pot ten draaien geven. Daarnaast zullen ook de belangstellenden op een speciaal daartoe inge richte boetseer-in en draai-in in de gelegenheid worden ge steld het métier van potten bakker te beoefenen. Ten overstaan van een jury kun nen zij na afloop van deze bezigheid een proeve van be kwaamheid afleggen. Het evenement besluit met een prijsuitreiking aan 'hen. die deze proef met goed gevolg hebben afgelegd. Medewerking aan dit gebeuren, dat vrijdag 13 juli om 2 uur een aanvang neemt, zal worden verleend door de pottenbakkers Joke en Dick Hageman, Agnes Hom- mes-Franken, Pim en .Jaine Scheepers, Wil en Piet Dekker Rita en Johan Kosten jr. (Van onze correspondent) GOES Tijdens het week einde heeft het wisselen van de wacht plaatsgevonden, zo wel in de hotels als op de kampeerplaatsen. Dit had tot gevolg dat op rijksweg 58 zo wel zaterdag als zondag zeer intensief verkeer was. Zater dagmorgen ontstond hij Korte- ven een anderhalve kilometer lange file in de richting van Zeeland. Ook over de Greve- iingen dam was het binnenko mend verkeer richting Zee land bijzonder groot. Zondag werden alle wegen op Zeeland zeer druk bereden doch tot noemenswaardige opstoppin gen heeft het niet geleid. (Van een onzer verslaggevers) VEERE In de nacht van zaterdag op zondag is in een vrachtauto die geladen met papier was, brand uitgebro ken. De vrachtauto stond ge parkeerd op een parkeerstrook bij de Dom van Veere. In een mum van tijd stond de auto en de aanhangwagen in lichter laaie. Hierdoor werd de 14e eeuwse Dom van Veere be dreigd. De brandweerkorpsen uit Veere en Serooskerke waren zeer spoedig ter plaatse en wisten na een half uur de brand te bedwingen. De auto was eigendom van Moens uit Nieuw- en Ste.-Joosland. Na er door de politie wordt aangeno men is de auto met opzet in brand gestoken. Er is echter met nog geen enkele zekerheid vast te stel len wie het gedaan heeft. Naar wordt aangenomen zijn het jongelui die in de omgeving van Veere kamperen en deze auto bij wijze van grap in brand hebben gestoken, zich niet bewust zijnde van het grote gevaar dat hiermede was ontstaan voor de oude Dom van Veere. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op het kruispunt St.-Annapolder, na bij Terneuzen zijn zondag voormiddag de personenauto's van J.G. uit Groede en L. van R. uit Antwerpen met elkaar in botsing gekomen, toen G. door het groene licht richting Zaamslag reed en van R. net rode licht negeerde. Bestuur der van R. en twee inzitten den werden hierbij gewond. Dokter Van Herk, die de eer ste hulp verleende, liet de slachtoffers per ambulance naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen brengen. Na aldaar te zijn behandeld konden zij naar huis terugkeren. De auto was total loss. De auto van G. werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdag ontstond onenigheid over de eigendom van de Belgische spits „l'Amour" tussen de uit Rotterdam afkomstige schip per de K. (de oorspronkelijke eigenaar) en de Duitser S. die het schip bij mondelinge over eenkomst had gekocht. De rijkspolitie te water kwam precies op tijd om een hand gemeen te voorkomen.

de Stem | 1973 | | pagina 3